stan

Celá kandidátka STAN v Poděbradech odstoupí, do voleb půjde pod jinou značkou

Celá kandidátka hnutí STAN v Poděbradech po kritizovaných výrocích svého lídra, současného starosty města Jaroslava Červinky o Romech odstupuje. V současném složení půjdou kandidáti do nadcházejících komunálních voleb pod jinou značkou, nyní shání podpisy nutné k registraci kandidátky, napsala Mladá fronta DNES.

"Je to tak, celá kandidátka odstupuje," řekl listu Červinka, který po výzvě předsedy STAN a ministra vnitra Víta Rakušana z kandidátky odstoupil. Rozhodl se také ukončit své členství ve STAN. Spolu s ním se rozhodli podle deníku skončit i všichni ostatní kandidáti hnutí v Poděbradech.

Místo pod hlavičkou STAN půjdou do voleb pod jinou značkou. "Ano, do voleb půjdeme všichni jako Nezávislí kandidáti Poděbrady, nyní sháníme 1003 podpisů nutných pro včasné podání registrace," uvedl Červinka.

Svůj postup vysvětluje podporou veřejnosti. Kritizovaný výrok o střílení Romů pronesl podle svých slov v napjaté atmosféře, kdy chtěl po pětihodinovém jednání zastupitelstva podpořit občany, kteří si přišli stěžovat na problémy s romskou rodinou v jednom z městských bytů v Ostrovní ulici.

Zdroj: ČTK

Místopředseda hnutí STAN měl získat odměnu při vymáhání odškodnění za Vrbětice, odměny se vzdal

Europoslanec, advokát a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák měl od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích, uvedl server Seznam Zprávy. Politik zdůraznil, že starostové mu výši odměny ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, tedy ze zhruba 350 milionů, sami navrhli a výše je mnohem nižší, než umožňují tarify. Později ale oznámil, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů.

Seznam Zprávy napsaly, že výši odměny obce neznaly předem a někteří místní politici se domnívali, že pomoc je bezplatná. Europoslanec dopoledne uvedl, že se chce proti článku bránit, mnohá vyjádření podle něj neodpovídají skutečnosti. I starostové potvrdili, že výši odměny navrhli sami, interpretaci článku odmítli. Server na svém textu ale trvá.

Polčák uvedl, že v jeho případě se odměna z podílu rovná malé částce, drtivá většina jde na práci všech, kdo se na úspěšném zastupování obcí podíleli, podílejí a podílet budou při administraci veřejných zakázek a právní pomoci občanům, které zákon z odškodnění pominul.

O něco později Polčák, který čelil kritice některých politiků, oznámil, že se své části odměny vzdá. "Důležité je, že se k obcím a lidem v nich díky naší práci peníze dostaly. Jako politik se své části odměny přesto zříkám. Se starosty jsme se už domluvili, že bude uhrazena jen práce mých kolegů," napsal.

Zdroj: ČTK
Pokračovat