Video: Muž z Vězeňské služby vybržďoval dodávku. Neunesl, že ji nemohl předjet

Domácí Domácí
17. 2. 2020 17:40
Ve velký hazard se proměnila jízda osobního auta minulé pondělí mezi Jítravou a Bílým Kostelem na Liberecku. Auto se pokoušelo v kopci předjet dodávku, což se mu nepodařilo. Řidič uspěl až v následujícím úseku a začal dodávku vybržďovat. Poté řidiče dodávky donutil zastavit a vynadal mu. Osobní vůz řídil člen Vězeňské služby.
Člen Vězeňské služby (na snímku) donutil zastavit muže jedoucího v dodávce. | Video: David Pilný

Na případ upozornil o víkendu server TN.cz. Řidič vozu Škoda Citigo se pokoušel před zúžením silnice z dvou pruhů do jednoho předjet dodávku. Manévr se však nezdařil. 

"Začal mě předjíždět zhruba v půlce kopce. Měl jsem ho po levé straně, ale blížilo se zúžení a jeho auto nemělo dostatečný výkon, aby mě předjelo. Dal jsem alespoň lehce nohu z plynu, ale stejně na to neměl, aby mě předjel," vzpomíná řidič dodávky David Pilný z Liberce, který si jízdu osobního vozu natočil na palubní kameru a záznam poskytl také Aktuálně.cz.

Pilný trvá na tom, že neměl jinou možnost, protože při brzdění by riskoval, že do něj narazí auto, které jelo za ním.

O několik kilometrů dál už byl osobní vůz úspěšný a nákladní vůz předjel. Jenže místo toho, aby pokračoval dál, tak řidič začal dodávku vybržďovat. "Musel jsem přibrzdit, abych do něj nenaboural," popisuje jízdu Pilný. Během jízdy se řidič osobního auta dopustil dalších přestupků včetně předjíždění zprava.

Po asi deseti kilometrech řidič osobního vozu donutil dodávku zastavit.  "Normálně mám chuť tě vytáhnout z toho auta a rozbít ti držku," volá mimo jiné ve videu řidič osobního auta a vztekle udeří do dodávky.

Řidič dodávky chybu neudělal

Rozzlobený řidič se Pilného ptá, jestli nezná předpisy, že ho měl v místě zúžení pustit před sebe. Podle platné legislativy však nemá pravdu (viz box).

Zákon o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb.

řidičův hřích - zrychlování při předjíždění
§ 17 - Předjíždění

Řidič nesmí předjíždět

  1.  Nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
  2. Jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
  3. Jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích
  4. Na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi,
  5. Dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,

Videem se v pondělí začala zabývat také policie. Záhy se řidič policii sám přihlásil. "Jeho jednání jsme vyhodnotili jako přestupkové a spis předáme jeho nadřízenému," sdělila serveru iDNES.cz policejní mluvčí Ivana Baláková. 

Řidič se během snahy zastavit dodávku prokazoval svým služebním odznakem Vězeňské služby. Ta už případ řeší. "Můžu potvrdit, že se jedná o našeho zaměstnance. Do té doby, než proběhne šetření, nebudeme podávat bližší informace. Každopádně to vnímáme jako osobní selhání jednotlivce, od kterého se důrazně distancujeme a odmítáme takové chování," sdělila mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Později mluvčí pro TN.cz uvedla, že se jednalo o instruktora Akademie Vojenské služby.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy