Liberecká univerzita vrátila státu 25 milionů za chyby při rekonstrukci kolejí

ČTK ČTK
12. 2. 2020 8:00
Liberecká univerzita v lednu vrátila státu 25 milionů korun za chyby při rekonstrukci kolejí v Harcově. Modernizovaly se před více než deseti lety v souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování, jež v roce 2009 pořádal Liberec. Týmy tam po dobu šampionátu bydlely. Sankci stát škole vyměřil za porušení rozpočtové kázně. Informuje o tom MF Dnes.
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu | Foto: Ondřej Besperát

Původně škole hrozilo, že bude muset vrátit celou dotaci 250 milionů korun. "Dvacet pět milionů je už definitivní částka bez možnosti odvolání. Naši žádost o prominutí odvodu Generální finanční ředitelství odmítlo. V lednu jsme proto požadovanou sumu zaplatili. Po více než deseti letech se tím pro naši univerzitu neblahý případ lyžařského šampionátu definitivně uzavřel," řekl deníku rektor univerzity Miroslav Brzezina.

Problém s opravovanými kolejemi se podle MF Dnes objevil v roce 2007 při kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu. Úřad škole vytýkal, že zaplatila přes čtyři miliony korun za nedodaný nábytek a lednice pro vybavení interiérů. Tím škola podle kontrolorů porušila rozpočtovou kázeň. Univerzita tehdy pochybení odmítala.

Kauzou se zabýval i soud, tři obžalované ale zprostil obžaloby z podvodu. Obžalovaní se hájili tím, že projekt byl špatně připravený a hrozilo, že se stavba do šampionátu nestihne. Podle nich nešlo o podvod, jen o účetní operaci. Všechny odlišnosti se zaznamenávaly do takzvaných změnových listů. Místo nedodaného nábytku stavební firma provedla práce navíc.

Univerzita v souvislosti s lyžařským šampionátem je i poškozenou stranou. Nedostala 8,7 milionu korun, které jí dlužili organizátoři mistrovství za služby pro sportovní týmy ubytované na kolejích. "Částku jsme odepsali už loni. Ze závěrů insolvenčního řízení jednoznačně vyplynulo, že naše pohledávky jsou definitivně nedobytné," řekl MF Dnes Brzezina.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 50 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy