Liberecká univerzita vrátila státu 25 milionů za chyby při rekonstrukci kolejí

ČTK ČTK
12. 2. 2020 8:00
Liberecká univerzita v lednu vrátila státu 25 milionů korun za chyby při rekonstrukci kolejí v Harcově. Modernizovaly se před více než deseti lety v souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování, jež v roce 2009 pořádal Liberec. Týmy tam po dobu šampionátu bydlely. Sankci stát škole vyměřil za porušení rozpočtové kázně. Informuje o tom MF Dnes.
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu | Foto: Ondřej Besperát

Původně škole hrozilo, že bude muset vrátit celou dotaci 250 milionů korun. "Dvacet pět milionů je už definitivní částka bez možnosti odvolání. Naši žádost o prominutí odvodu Generální finanční ředitelství odmítlo. V lednu jsme proto požadovanou sumu zaplatili. Po více než deseti letech se tím pro naši univerzitu neblahý případ lyžařského šampionátu definitivně uzavřel," řekl deníku rektor univerzity Miroslav Brzezina.

Problém s opravovanými kolejemi se podle MF Dnes objevil v roce 2007 při kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu. Úřad škole vytýkal, že zaplatila přes čtyři miliony korun za nedodaný nábytek a lednice pro vybavení interiérů. Tím škola podle kontrolorů porušila rozpočtovou kázeň. Univerzita tehdy pochybení odmítala.

Kauzou se zabýval i soud, tři obžalované ale zprostil obžaloby z podvodu. Obžalovaní se hájili tím, že projekt byl špatně připravený a hrozilo, že se stavba do šampionátu nestihne. Podle nich nešlo o podvod, jen o účetní operaci. Všechny odlišnosti se zaznamenávaly do takzvaných změnových listů. Místo nedodaného nábytku stavební firma provedla práce navíc.

Univerzita v souvislosti s lyžařským šampionátem je i poškozenou stranou. Nedostala 8,7 milionu korun, které jí dlužili organizátoři mistrovství za služby pro sportovní týmy ubytované na kolejích. "Částku jsme odepsali už loni. Ze závěrů insolvenčního řízení jednoznačně vyplynulo, že naše pohledávky jsou definitivně nedobytné," řekl MF Dnes Brzezina.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy