Část národní kulturní památky v Zákupech se zřítila, nikomu se nic nestalo

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2020 12:04
V Zákupech na Českolipsku se ve čtvrtek zřítila část zdi zchátralého zámeckého hospodářského dvora, který je národní kulturní památkou. Nikomu se nic nestalo, v sutinách nikdo nebyl. Zda hrozí zřícení další části, zatím nikdo neví. Statik Národního památkového ústavu se dostaví v pátek.
Zřícená část zdi zchátralého zámeckého hospodářského dvora v Zákupech.
Zřícená část zdi zchátralého zámeckého hospodářského dvora v Zákupech. | Foto: ČTK

Hospodářský dvůr je jednou z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Vznikl ve druhé polovině 17. století. Navrhli ho význační italští stavitelé Giulio Broggio a Giovanni Domenico Orsi. Podle památkářů dvůr svou historickou hodnotou převyšuje přilehlý zákupský zámek.

Ve vlastnictví státu je od roku 2003 a už tehdy byl v dezolátním stavu. Na základní statické zajištění památkáři už dříve vydali asi devět milionů korun a podle odhadu je na jeho celkovou obnovu potřeba 600 až 700 milionů korun.

Ve čtvrtek kolem 5:30 se zřítila část severozápadní zdi. Hasiči měli podle krajské mluvčí Lucie Hložkové na místě šest jednotek a sutiny prohledali se psy dva jejich kynologové a jeden z Městské policie v Praze s atestem na vyhledávání v sutinách.

Zámek v Zákupech na Českolipsku.
Zámek v Zákupech na Českolipsku. | Foto: ČTK

Památkáři usilují o obnovu dvora

Kastelán zámku Petr Weiss odhadl, že spadla část zdi, která má na výšku asi deset metrů a na šířku pět metrů. "Dostali jsme hlášení ze sousední nemovitosti, že se nad ránem část hospodářského dvora zřítila. Je to to chlévské křídlo. Zůstalo nároží a jedno nebo dvě okenní osy odshora dolů spadly," řekl Weiss.

Památkáři už několik let usilují o obnovu hospodářského dvora. Na záchranu jeho nejcennější části získali před dvěma lety i evropskou dotaci přes 95 milionů korun. "Ta se ale netýká této spadlé části," uvedl Weiss.

V první etapě chtějí památkáři zachránit bývalou konírnu, v níž bylo v minulosti ustájeno až 60 koní. Práce by měly začít letos, ale zatím se nepodařilo najít firmu, která opravu provede. První výběrové řízení skončilo neúspěchem a musí se opakovat. Finanční limit pro zakázku památkáři zvýšili na 127 milionů korun. Rekonstrukci potřebuje i budova bývalého pivovaru, chlévy či prostory, které v minulosti obýval obslužný personál zámku.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Putin chystá na červen vojenskou přehlídku k výročí konce války

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministrovi obrany, aby na 24. června připravil vojenskou přehlídku na počest 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Oznámila to v úterý ruská média.

Vojenská přehlídka se jako ukázka ruské moci a síly tradičně koná 9. května na moskevském Rudém náměstí, ale letos musel Putin akci odložit kvůli pandemii způsobené koronavirem. Nákaza mezitím postihla více než 360 tisíc obyvatel nejrozlehlejší země světa a denně přibývají tisíce nových případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy