V Lázních Kynžvart vyjel motorák proti pendolinu a vykolejil, sedm lidí se zranilo

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 23. 7. 2020 11:13
V Lázních Kynžvart na Chebsku ve středu odpoledne vykolejil motorový vlak Regionova. Strojvedoucí projel návěstidlo a oba vozy vlaky se dostaly mimo koleje. Sedm je lehce zraněných - dva zaměstnanci a pět cestujících. Soupravu se podařilo z místa nehody odstranit až ve čtvrtek. Nyní se pracuje na obnovení poškozené trati, provoz by měl být obnoven ve 20:00.
U Lázní Kynžvart vykolejil motorový vlak
U Lázní Kynžvart vykolejil motorový vlak | Foto: HZS Karlovarského kraje

"Ve 14:52 osobní vlak Českých drah projel návěstidlo v poloze 'Stůj'. Došlo k rozřezu výhybek a následnému vykolejení obou vozů řady 814," popsala ve středu mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Tou dobou měl stanicí projíždět i vlak pendolino na lince z Františkových Lázní do Bohumína. Zabezpečovací zařízení ale zafungovalo správně a pendolino včas zastavilo.

"Vlak Regionova je vykolejený, je nakloněný na bok. Pendolino zastavil zhruba 600 metrů od nehody, ke srážce tak dojít nemohlo, zafungovalo zabezpečovací zařízení," doplnil později další mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. 

Doprava na hlavní trati z Plzně do Chebu je dočasně přerušena, náhradní dopravu zajišťují autobusy. Za osobní a spěšné vlaky jezdí autobusy v úseku Lázně Kynžvart - Mariánské Lázně, pro expresy a InterCity mezi Mariánskými Lázněmi a Chebem. Provoz by měl být obnoven ve čtvrtek večer.

Policie zadržela jednoho člověka

Podle krajského policejního mluvčího Jakuba Kopřivy policie zadržela po nehodě jednu osobu. "Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení. Příčiny a okolnosti se zjišťují ve spolupráci s Drážní inspekcí," řekl.

Podle Illiaše je po nehodě celkem sedm lehce zraněných, dva zaměstnanci a pět cestujících. Do nemocnice v Chebu byli převezeni dva pacienti a do Mariánských Lázní jeden. "Jde o jednoho zaměstnance, zbytek cestující. Všichni měli lehká zranění a byli v šoku," řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Vykolejený vlak Regionova se podařilo z trati odstranit až ve čtvrtek před polednem. "Poškozený vlak byl po kolejích odtažen pomocí jiného vlaku do depa v Plzni," řekla Rajnochová. Škody na vlaku jsou předběžně odhadnuty na dva miliony korun.

Celkem škody zatím činí 5,5 milionu korun. Podle Illiaše jsou poškozené výhybky i pražce. Práce na obnovení trati potrvají do čtvrtečního večera.

Červenec, měsíc železničních incidentů

Na české železnici se letos v červenci stalo už několik incidentů. Nejtragičtější byl střet dvou vlaků na Karlovarsku u Perninku, při kterém 7. července zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. O tři dny později se u pražských Běchovic srazil rychlík s osobním vlakem bez cestujících. Několik vagonů vykolejilo, nikdo nebyl zraněn.

Jednu oběť si naopak vyžádal náraz osobního vlaku do poštovního u Českého Brodu 14. července. Při nárazu zemřel strojvůdce osobního vlaku, který pravděpodobně projel návěstidlo na červenou. 

Ve středu 22. července ráno proti sobě vyjely vlaky společnosti Leo Express u Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku. I tam strojvedoucí projel návěst "stůj" a vjel na kolej, po níž přijížděl vlak v opačném směru. Vlaky zastavily 508 metrů od sebe. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy