policie

Tarify bezpečnostních sborů se zvednou o deset a sedmnáct procent

Příslušníkům bezpečnostních sborů by se měly v příštím roce zvednout tarify neboli základy výdělku o desetinu, u prvních dvou tarifních tříd o sedmnáct procent. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra. Podle předkladatelů je třeba zvýšit konkurenceschopnost bezpečnostních sborů na pracovním trhu, navýšení má také zabránit odchodu zkušených příslušníků.

Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, by měli mít podle návrhu v první tarifní třídě v základu 23 300 korun, ve druhé 25 070 korun. Po každých třech letech ve služebním poměru se částka zvyšuje. Tarifní výdělek nezahrnuje osobní a další příplatky. Při započtení příplatků například v druhé tarifní třídě by měl plat podle návrhu vnitra přesáhnout 30 tisíc korun.

Průměrná měsíční mzda v Česku stoupla podle údajů Českého statistického úřadu ve druhém letošním čtvrtletí meziročně o 1696 korun na 40 086 korun hrubého.

Zdroj: ČTK

Ze založení požáru po výbuchu varny v domě ve Slaném obvinila policie dva muže

Policie obvinila ze založení požáru v panelovém domě ve Slaném na Kladensku minulý týden dva muže. Požár, při kterém hasiči evakuovali 77 lidí a napáchal zhruba milionovou škodu, způsobil podle policie výbuch varny na výrobu pervitinu. Muži ve věku 32 a 34 let spáchali podle policie dva trestné činy. V případě odsouzení jim za nedovolenou výrobu a nakládání s drogami a obecné ohrožení hrozí až deset, respektive osm let. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Richterová

"Trestných činů se dopustili tím, že po předchozí dohodě si za účelem výroby drogy obstarali chemikálie a laboratorní skleněné nádoby, kdy následně ve večerních hodinách dne 22. listopadu společně začali ‘vařit‘ pervitin," uvedla Richterová. Po následném výbuchu se požár ve druhém nadzemním patře rozšířil, zasaženy byly částečně i stoupačky.

Dvaatřicetiletému muži hrozí až deset let vězení, v posledních třech letech už byl za drogovou trestnou činnost souzen. Čtyřiatřicetiletému muži hrozí až osmiletý trest. Policie stíhá oba muže na svobodě.

Zdroj: ČTK

Policie viní muže ze Šumperska z podvodů, oběti připravil o 2,5 milionu

Z rozsáhlých podvodů obvinili kriminalisté sedmačtyřicetiletého muže z Šumperku. Od října roku 2020 do srpna letošního roku podle policie vylákal lstí od důvěřivých lidí téměř 2,5 milionu korun. O peníze připravil mimo jiné správcovou farnosti a duchovního, další lidé přišli o částky v rozmezí od 1,5 milionu korun po desítky tisíc. Muži, několikanásobnému recidivistovi, za trestný čin podvodu hrozí až osm let vězení. Soud jej poslal do vazby, sdělila ve čtvrtek mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nejvyšší částku, celkem 1,5 milionu korun, získal muž od ženy, která inzerovala prodej pozůstalosti po rodičích. "Předstíral zájem o koupi, kdy nejvíc ho zaujal obraz s tím, že majitelce za čtyřprocentní provizi nabídl možnost zprostředkovat jeho prodej na aukci ve Vídni," uvedla mluvčí. Peníze od ní vylákal například za údajnou aukci či za provizi z údajného prodeje.

Podobně připravil muž podle policistů o peníze také správcovou farnosti z obce na Brněnsku, která inzerovala prodej vyřazeného nábytku. Obviněný se jí podle kriminalistů nabídl s pomocí s prodejem starého nábytku na aukci ve Vídni a manipulativními metodami z ženy postupně vylákal necelých 260 tisíc korun. "O svých 62 600 přišel i duchovní, s nímž daný prodej konzultovala a řešila," doplnila Zajícová.

Zdroj: ČTK

Vnitro dostalo od soudu pokutu 800 tisíc za nákup zbraní bez tendru

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 800 tisíc korun, kterou loni v září vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ministerstvu vnitra za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro policii bez tendru. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na elektronické úřední desce soudu. Policejní prezidium rozsudek respektuje.

Úřad upozornil na špatný postup ministerstva u tří zakázek z let 2017 až 2020, které se týkaly dodávek samopalů a pušek. Uzavření smlouvy ve všech třech případech předcházelo jednací řízení bez uveřejnění, jehož využití ministerstvo zdůvodnilo tím, že šlo o rozšíření původních smluv uzavřených v letech 2001 až 2004. Ministerstvo takto nakoupilo 1873 souprav zbraní.

"Policejní prezidium respektuje všechna rozhodnutí soudu, toto nevyjímaje. Bližší komentář ale můžeme poskytnout až poté, co se s rozsudkem detailně seznámíme," řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Zdroj: ČTK

Příčinou smrti postřeleného útočníka z Velkých Losin byly drogy. Muž požil alkohol i lysohlávky

Příčinou smrti útočníka z Velkých Losin na Šumpersku, kterého na konci října postřelili při vražedném útoku policisté, byla těžká intoxikace omamnými a psychotropními látkami. Vyplynulo to z toxikologického rozboru, řekl ve středu novinářům šéf olomouckého odboru obecné kriminality Jan Lisický. Agresivního osmnáctiletého útočníka postřelili policisté dvakrát do ruky ve chvíli, kdy brutálně napadal svého o rok mladšího kamaráda. Mladíkovi zasadil pět desítek bodných ran nožem, zemřel na místě. Zraněný útočník zemřel při převozu do nemocnice.

"Poté co byla ukončena veškerá znalecká zkoumání ohledně příčin smrti vraha z Velkých Losin, bylo jednoznačně potvrzeno, že za úmrtím stála smrtelná intoxikace omamnými a psychotropními látkami. Šlo o naprosto nepřežitelnou směs alkoholu, THC, meskalinu a lysohlávek," řekl Lisický. Meskalin je psychoaktivní droga ze skupiny alkaloidů, která se vyskytuje například v mexických kaktusech, jde o zakázanou látku.

Tragédie se stala 28. října v bytovém domě nedaleko losinského zámku. Policii přivolali sousedé, kteří zaslechli velmi hlasitou hádku na chodbě. Hlídka přijela ve chvíli, kdy útočník napadal svého známého dvěma noži i zlomenou tyčí od smetáku, nereagoval na opakované výzvy zasahujících policistů a v zuřivém útoku pokračoval, přičemž začal ohrožovat i hlídku. Jeho agresivní chování nezastavila ani střela policistů do ruky. Po dalších výzvách následovala druhá střela do ruky, po které se pěti policistům podařilo vzpouzejícího se pachatele zpacifikovat.

Policisté zadrženému útočníkovi i jeho oběti poskytli první pomoc a zavolali záchrannou službu. U pobodaného chlapce lékař na místě konstatoval smrt. Pachatele policisté pomohli naložit do sanitky, mladík při převozu do nemocnice zemřel.

Zdroj: ČTK

Kriminalisté na Prostějovsku odhalili skupinu lidí podezřelou z výroby pervitinu

Prostějovští kriminalisté odhalili organizovanou skupinu, která podle nich vyráběla a distribuovala pervitin ve velkém rozsahu. Při domovních prohlídkách jednotky zajistily nejen kompletní varnu, ale i chemikálie pro výrobu čtyř kilogramů drog. Na černém trhu by se cena pohybovala odhadem kolem šesti milionů korun.

Dva muži a jedna žena skončili ve vazbě, hrozí jim až 18 let vězení, řekl ve středu novinářům vedoucí odboru obecné kriminality Jan Lisický. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů na území Olomouckého kraje v letošním roce.

Případ odhalil prostějovský Toxi tým. Obvinění se podle Lisického nejméně od počátku letošního roku do poloviny listopadu jako členové organizované skupiny podíleli na výrobě chemikálií vedoucí k výrobě pervitinu. Léčiva k výrobě drog nakupovali v Polsku, pervitin vyráběli přímo v jednom z bytů v Prostějově a poté se všichni podíleli na jeho distribuci. Každý z členů měl svou roli, doplnil Lisický. Cílem skupiny byl zisk, část končila ve výherních automatech.

Zdroj: ČTK

Tři zastřelení v Praze byli muž, žena a jejích dítě, šlo o dvojnásobnou vraždu a sebevraždu

Tři mrtví, které policie nalezla v sobotu u pražské cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany, byli podle kriminalistů čtyřiatřicetiletý muž, jeho o dva roky mladší družka a jejich dvouletý syn. Prozatímní zjištění vyšetřovatelů nasvědčují tomu, že se na místě stala dvojnásobná vražda a následná sebevražda. Policisté to v úterý uvedli na twitteru.

"Čin byl spáchán legálně drženou střelnou zbraní," doplnila policie. Případem se zabývá pražské oddělení vražd. "S ohledem na pozůstalé rodiny a vzhledem k citlivosti celého případu nebudeme poskytovat žádné další informace," sdělil v úterý pražský policejní mluvčí Richard Hrdina.

Do konce října se v Česku podle policejních statistik stalo 136 vražd, což je o 31 více než za celý loňský rok. I nadále převažují vraždy motivované osobními vztahy.

Zdroj: ČTK

Centrála proti organizovanému zločinu vyšetřuje vlajku mrtvého Putina na sídle vnitra

Národní centrála proti organizovanému zločinu se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej v pondělí řekl České televizi, že útvar dostal oznámení, které v současnosti vyhodnocuje. Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyvěšení díla hájil.

Případem se nejprve zabývala pražská policie, která ho ale předala centrále proti organizovanému zločinu. "Náš útvar přijal oznámení, které v současné době vyhodnocuje. Více informací nyní poskytovat nebudeme," potvrdil v pondělí televizi mluvčí centrály Ibehej.

Podle Deníku N šetřila pražská policie vyvěšení vlajky kvůli možnému porušení zákona o státních symbolech. Podle něj se státní vlajka vyvěšuje na čelní straně budovy, v tomto případě ale visela na zadní straně ministerstva. Ministr Rakušan serveru řekl, že podle předběžného právního názoru nešlo o protiprávní jednání a že případnou pokutu zaplatí.

Zdroj: ČTK

Dva policejní pyrotechniky čeká obžaloba kvůli výbuchu muničního skladu v Bílině

Generální inspekce bezpečnostních sborů navrhla obžalovat dva bývalé policejní pyrotechniky kvůli výbuchu policejního muničního skladu v Bílině na Teplicku. V případě prokázání viny z obecného ohrožení z nedbalosti jim hrozí až pětileté tresty a zákaz činnosti, sdělila bez dalších podrobností mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Muniční sklad v Bílině vybuchl před dvěma lety. Nikomu se nic nestalo.

Pyrotechnici odpovídali za užívání a ukládání výbušnin ve skladu. Podle dřívějšího vyjádření inspekce policisté řádně nedbali na své povinnosti a z nedbalosti zapříčinili, že lidé v okolních objektech byli vystaveni zvýšenému nebezpečí smrti či zranění. Ve skladu bylo větší než povolené množství výbušného materiálu a na místech, která k tomu nebyla určená, zjistila inspekce.

Zdroj: ČTK

Muž ze Zlínska tři roky neoprávněně odebíral elektřinu, vznikla škoda 850 tisíc korun

Tři roky odebíral podle policie muž ve své nemovitosti na Zlínsku neoprávněně elektřinu mimo elektroměr. Energetické společnosti způsobil škodu zhruba 850 tisíc korun. Kriminalisté dosud netrestaného dvaašedesátiletého muže z obce u Přerova obvinili z krádeže. V případě odsouzení mu hrozí až pětileté vězení, napsala v pátek policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Odběr elektřiny v domě kontrolovali energetici na základě anonymního oznámení o možném podvodu, které obdrželi loni v květnu. "Odběr měřili v období od července loňského roku do července roku letošního. Majitel této nemovitosti následně vykázal za uplynulý rok odběr asi 105 kilowatthodin. Z kontrolního měření ale vyplynulo, že skutečný odběr elektřiny byl 50 429 kilowatthodin. Rozdíl byl tedy 50 324 kilowatthodin a způsobená škoda téměř 850 tisíc korun," uvedla mluvčí.

Pracovníci energetické společnosti následně podali na majitele domu trestní oznámení. "Kriminalisté při domovní prohlídce zjistili, že v rodinném domě je nainstalovaná neměřená odbočka elektrické energie. Elektřinu bylo díky tomu možné přepínat z měřené do neměřené polohy vypínačem umístěným v kuchyni," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila guvernéra slovenské centrální banky z korupce

Elitní jednotka slovenské policie podle listu Denník N opět obvinila z korupce nynějšího guvernéra centrální banky Petera Kažimíra. Deník napsal, že jde o stejný skutek, ve kterém stíhání Kažimíra dříve zrušila prokuratura. Kažimír už v minulosti vinu v případu popřel.

Podle dostupných informací se kauza týká období, kdy Kažimír zastával funkci ministra financí. Proti němu vypovídal bývalý šéf slovenské finanční správy František Imrecze, který je stíhán v několika kauzách a který spolupracuje s policií. Imrecze řekl, že mu Kažimír odevzdal obálku, ve které bylo 48 tisíc eur (1,17 milionu korun). Slovenská média dříve informovala o podezření, že Kažimír jako prostředník peníze předal v souvislosti s daňovými kontrolami soukromých firem.

Zdroj: ČTK

Kvůli nakládání s nebytovými prostory v Brně stíhá policie dva lidi

Policie zahájila trestní stíhání dvou lidí pro podvod spáchaný formou spolupachatelství v souvislosti s podezřením na neoprávněné nakládání s nebytovými prostory v Brně. Oba zadržela. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká.

Podle žalobkyně šlo o neoprávněné nakládání s nebytovými prostory na adrese Hlinky 46. "Prověřování trestné činnosti dalších osob ve vztahu k těmto nebytovým prostorám i nadále trvá. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně byly z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku tyto dvě osoby zadrženy," uvedla žalobkyně.

Policie na podzim v Brně zasahovala kvůli bytům dvakrát. Počátkem října v souvislosti s privatizací bytů na radnici městské části Brno-střed obvinila osm lidí v čele s politikem ODS Otakarem Bradáčem. V polovině října pak zadržela v souvislosti s pokusem o ovládnutí černovické pískovny a privatizace městských domů deset lidí, tři později propustila. Obvinila sedm lidí a dvě firmy.

Zdroj: ČTK

Muž v kladenské nemocnici vyhrožoval použitím zbraně, policii se sám přihlásil

Muž, který v úterý odpoledne vyhrožoval personálu kladenské nemocnice použitím zbraně, se kolem 18:00 sám přihlásil policii v Praze. Policie to uvedla na Twitteru. Po jednačtyřicetiletém muži pátrali desítky policistů.

Muž se podle policie přihlásil sám díky medializaci na policejním oddělení v pražských Vinohradech. "Tam si jej převezmou kladenští kriminalisté, kteří budou provádět potřebné úkony trestního řízení," uvedla policie na twitteru.

Muž přišel na jedno z nemocničních oddělení po 14:00. Personálu vyhrožoval použitím zatím blíže neurčené zbraně. "Výhrůžky měly být slovní, policisté je ale v žádném případě nepodceňují," uvedla při vyhlášení pátrání policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Na začátku listopadu byla kvůli výhrůžnému telefonátu několik hodin uzavřená příbramská nemocnice, dovnitř mohli jen pacienti s akutními potížemi a vchody hlídala policie. Na recepci zavolal rozčilený muž a vyhrožoval nemocnici likvidací. Později se policii sám přihlásil a k telefonátu se přiznal. Policie jej obvinila z šíření poplašné zprávy. Hrozí mu až tři roky vězení, stíhaný je na svobodě.

Zdroj: ČTK

Bývalému šéfovi brněnské kriminálky Machalovi udělil soud pokutu 100 tisíc korun

S peněžitým trestem 100 tisíc korun odešel v pondělí od Městského soudu v Brně bývalý vedoucí 1. oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství policie Brno Vladimír Machala, jenž od léta 2018 vyšetřoval podvody s obecními byty v Brně. Soud ho shledal vinným v tom, že předával neveřejné informace z trestního řízení někdejšímu šéfovi technického oddělení správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petru Kosmákovi a dále že zmařil domovní prohlídku u bývalého starosty Rojetína Pavla Hubálka, jenž podle kriminalistů používal k přidělování bytů padělaná razítka městských úřadů a firmy, která nemovitosti v Brně spravuje.

Bez trestu odešla Machalova podřízená Jitka Broďáková. Využívala společně s Machalou zvláštní policejní fond na placení informátorů ve svůj prospěch. Šlo o 10 tisíc korun. Soudce tento čin předal k prošetření vnitřní policejní kontrole, aby zjistila, zda nejde o kázeňský přestupek.

Machalův obhájce se na místě odvolal a státní zástupkyně Petra Lastovecká podala stížnost proti rozhodnutí v bodě, který se týkal zneužití peněz. Ponechala si také lhůtu na případné odvolání.

Zdroj: ČTK
Pokračovat