policie

Policie zadržela na Olomoucku dva běžence, vylezli z pod kamionu převážejícího melouny

Policisté zadrželi v areálu společnosti ve Velké Bystřici na Olomoucku dva muže, pravděpodobně běžence z Afghánistánu. Do kamionu převážejícího z Albánie melouny vlezli zřejmě bez vědomí řidiče na území Srbska, informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. Podobný případ se stal na Olomoucku také letos v březnu.

Na podezřelý pohyb dvou osob v areálu firmy upozornili policisty svědci v pátek minulý týden. "Policisté na místě zjistili dva cizince, kteří vystoupili z pod kamionu převážejícího melouny z Albánie. Řidič cizinec uvedl, že s nákladem vyjel 17. července z Albánie a jel přes Severní Makedonii, Srbsko, Maďarsko, Slovensko až do České republiky. O pasažérech nevěděl," uvedl policejní mluvčí.

Osud obou migrantů následně začali řešit policisté z odboru cizinecké policie, kteří si oba muže převzali. "Cizinci uvedli, že jsou migranti z Afghánistánu směřující na západ a do kamionu vlezli zřejmě na území Srbska," podotkl policejní mluvčí. S cizinci bez platných dokladů policisté zahájili řízení o správním vyhoštění a následně oba eskortovali do zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty, dodal Hejtman.

Zdroj: ČTK

Policie v Hongkongu zatkla šéfeditora zrušeného prodemokratického deníku

Hongkongská policie zatkla bývalého výkonného šéfeditora již zrušeného prodemokratického deníku Apple Daily, informuje dnes agentura Reuters s odkazem na místní média. Již dříve bylo zadrženo několik novinářů, kteří v deníku mediálního magnáta a aktivisty Jimmyho Laie působili.

Policie, která obvykle vyšetřované osoby neidentifikuje, v prohlášení uvedla, že zatkla 51letého bývalého editora na základě podezření, že se spikl s cizími mocnostmi s cílem ohrozit národní bezpečnost. Mediální skupina Next Digital, která deník publikovala, zatím věc nekomentovala

Zdroj: ČTK

Policisté na Haiti zastřelili sedm osob podezřelých z vraždy prezidenta

Bezpečnostní složky na Haiti zastřelily sedm členů komanda, které podezírají ze středeční vraždy prezidenta Jovenela Moiseho. Další osoby zadržely. Šéf tamní policie nejprve mluvil o čtyřech zastřelených a dvou zadržených, později zvýšil počet zadržených podezřelých na šest a počet zabitých na sedm.

Mezi zadrženými je podle jednoho z haitských ministrů přinejmenším jeden Američan. Pozadí vražedného útoku zůstává podle tiskových agentur nejasné a nejchudší země na západní polokouli se ocitla na pokraji chaosu.

Haitská první dáma, která při útoku utrpěla těžká zranění, podle amerických médií již dorazila do nemocnice v Miami. Dominikánská republika kvůli situaci v Haiti uzavřela se svým sousedem hranice. Zavraždění Moiseho odsoudila ve společném prohlášení Rada bezpečnosti OSN.

Několik předpokládaných spolupachatelů prezidentovy vraždy uprchlo do dvou budov v Port-au-Prince a "policie je obklíčila", uvedla zmocněnkyně OSN Helen La Limeová z haitské metropole. "Čtyři členy skupiny, kteří pronikli do prezidentovy rezidence, policie zastřelila a šest dalších zadržela," řekla podle agentury AFP během videokonference s novináři v New Yorku.

Policejní náčelník Charles podle agentury AP později rozhlasové stanici Métropole řekl, že policie zadržela šest podezřelých, sedm zabila a dál pátrá po dalších předpokládaných pachatelích.

Úřady zprvu neposkytly žádné podrobnosti o podezřelých, ani o jejich národnosti či motivu. Mezi zadrženými je jeden Američan, uvedla agentura AFP s odvoláním na člena haitské vlády Mathiase Pierrea. Pierre listu The Washington Post řekl, že mezi šesti zadrženými kvůli prezidentově vraždě je americký občan James Solages a že další ze zadržených je považován za Američana haitského původu.

Vedení Haiti se po smrti prezidenta ujal premiér Claude Joseph, který vyhlásil na dva týdny výjimečný stav, na bezpečnost v zemi tak dohlíží armáda.

K atentátu došlo ve středu v prezidentově soukromé rezidenci v metropoli Port-au-Prince. Podle haitského velvyslance v USA za vraždou stojí profesionální komando, které vystupovalo jako agenti americké Agentury pro potírání narkotik (DEA). Z jakých popudů nebo na čí pokyny ozbrojenci jednali, zatím není jasné. Podle Josepha mluvili španělsky a anglicky.

Moise čelil během své vlády řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické situaci i nepotrestané zpronevěře státních peněz za bývalého vedení země.

Zdroj: ČTK
Pokračovat