munice

V Bulharsku vybuchl muniční sklad a začal hořet, nikdo nebyl zraněn

U města Karnobat na východě Bulharska v neděli nad ránem vybuchl muniční sklad firmy Emko. Následný požár se již podařilo uhasit, místo neštěstí prozkoumává dron. Nikdo nebyl zraněn, uvedl zpravodajský server BNR.

"Kolem 4:00 se ozval výbuch a poté začal hořet sklad. Co se přesně stalo, je předmětem vyšetřování. V souladu s předpisy nikdo na místo dalších 24 hodin nesmí. Ve skladišti byla stará nepotřebná munice, kterou si firmy objednaly, ale neodebraly," uvedl Emilian Gebrev, majitel výrobce zbraní Emko citovaný serverem Bulgaria posten.

Bulharsko zažilo výbuch muniční továrny v roce 2014, při němž zemřel jeden člověk. V roce 2008 vybuchl muniční sklad na vojenské základně na východním okraji Sofie.

V říjnu 2014 vybuchl také muniční sklad ve Vrběticích v České republice, zemřeli tehdy dva lidé. V dubnu 2021 tehdejší premiér Andrej Babiš oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchů ve Vrběticích. Praha vyhostila 18 ruských diplomatů, Moskva vzápětí vyhostila 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Zdroj: ČTK

Státní zástupkyně obžalovala pyrotechnika za loňský smrtelný výbuch v Brdech

Rokycanská státní zástupkyně dnes podala obžalobu na armádního pyrotechnika kvůli loňskému výbuchu munice v Brdech, při němž utrpěl jeden voják smrtelné zranění. Informovala o tom na svém webu Česká televize, které podání obžaloby potvrdila státní zástupkyně Ivana Dragúnová z Okresního státního zastupitelství v Rokycanech. Pyrotechnika letos v březnu obvinila Vojenská policie z obecného ohrožení z nedbalosti. U soudu mu hrozí až pětiletý trest.

Munice vybuchla loni 20. července dopoledne v Chráněné krajinné oblasti Brdy na dopadové ploše Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru, kde vojáci dělali hloubkový pyrotechnický průzkum. Těžké zranění tehdy utrpěli dva vojáci z 15. ženijního pluku v Bechyni, jeden z nich po dvou týdnech zemřel.

Zdroj: ČTK

Na Znojemsku se našlo velké množství munice z války, například přes 2000 granátů

U malé obce na Znojemsku se při výkopových pracích našlo značné množství munice z druhé světové války, a to 92 pancéřových pěstí a přes 2000 ručních granátů. Pyrotechnici je budou odpalovat nedaleko v poli. 

"Ve středu byl oznámen ve 13:00 nález nějaké munice, na místo jsme hned vyrazili. Našli jsme celkem 92 pancéřových pěstí a přes 2000 ručních granátů, z toho asi dvě třetiny jsou maďarských a třetina německých," řekl mluvčí policie Petr Vala. Z bezpečnostní důvodů policie nezmínila název obce.

Zdroj: ČTK

Vojenská policie obvinila pyrotechnika z loňského výbuchu munice při asanaci v Brdech

Za loňský výbuch munice v Brdech obvinila Vojenská policie z obecného ohrožení z nedbalosti armádního pyrotechnika, informoval server Novinky.cz s odkazem na dozorující státní zástupkyni případu Ivanu Dragúnovou. Při červencovém výbuchu munice při asanačních pracích utrpěli těžké zranění dva vojáci, jeden z nich později zemřel.

"Pyrotechnikovi, který měl tehdy asanační práce na starosti, je kladeno za vinu, že porušil předpisy při manipulaci s municí. Šlo o porušení důležité povinnosti vyplývající z jeho pracovního postavení," cituje server žalobkyni.

Zdroj: ČTK

Pyrotechnici nevybuchlou munici zneškodnili, přes tisíc evakuovaných z Ostravy-Poruby se může vrátit domů

Pyrotechnici zneškodnili v podvečer v ostravské části Poruba nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války o hmotnosti zhruba 100 kilogramů. Evakuovaní lidé se tak po několika hodinách mohou vracet zpět domů. Okolo 19:00 to řekli mluvčí radnice Martin Otipka a policejní mluvčí René Černohorský.

"V 19:00 policejní pyrotechnici pumu zneškodnili na místě, odstranil z ní iniciační mechanismus. Torzo poté bylo naloženo na speciální vozík a bude odvezeno k totální bezpečné likvidaci. Vše se obešlo bez zranění, lidé se mohou vracet zpět domů," řekl Černohorský.

Leteckou puma o velikosti 60 na 90 centimetrů našli dělníci při kopání plynové přípojky mezi rodinnými domy ve čtvrtek okolo 10:00. Na místě zasahovala jednotka pyrotechniků z Frýdku-Místku i Olomouce, ale pomáhali také hasiči a strážníci. Evakuována musela být více než tisícovka lidí, kteří v okruhu 600 metrů od nálezu pracovali, bydleli či se tam pohybovali. Vyklidit své kanceláře museli také pracovníci Domu sester, kde sídlí ředitelství Fakultní nemocnice Ostrava. V souvislosti s nálezem munice policie uzavřela několik ulic - 17.listopadu, Nábřeží SPB, K Myslivně a Vřesinská, a to pro veškerou dopravu.

Zdroj: ČTK

Hledač s detektorem našel na okraji Pardubic starou munici, granáty i náboje

Hledač s detektorem kovů v neděli před polednem oznámil policii nález staré munice v okrajové části Pardubic. Na místo byl přivolán policejní pyrotechnik, který při prohledání lokality zajistil směs ručních granátů, dělostřelecké munice, zapalovačů a nábojů do pěchotních zbraní v celkovém počtu asi 50 kusů.

Protože by převoz k likvidaci nebyl bezpečný, rozhodl o odpálení nálezu na nejbližším možném místě. "Vybral bezpečné místo na poli a odpal provedl. Na nezbytně nutnou dobu jsme podle pravidel museli uzavřít okolí odpaliště, včetně silnice ze Sezemic na Rokytno a na Časy," řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Zbylou munici pyrotechnik odvezl na stálou trhací jámu do Ralska.

Pokračovat