Donald Trump

Donald Trump se bude v roce 2024 znovu ucházet o Bílý dům

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že se v roce 2024 bude znovu ucházet o Bílý dům, informovaly světové agentury. Někdejší republikánský prezident před tím podal na úřadech dokumenty potřebné pro svou kandidaturu v prezidentských volbách. Trump se tak o úřad bude ucházet potřetí. V posledních prezidentských volbách prohrál s demokratem Joem Bidenem.

Někdejší republikánský prezident před tím svou kandidaturu formalizoval předložením dokumentů federální volební komisi, píše AFP.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší americký soud pozastavil vydání Trumpových daňových přiznání

Předseda nejvyššího soudu Spojených států John Roberts v úterý dočasně pozastavil vydání daňových přiznání bývalého prezidenta Donalda Trumpa příslušnému výboru Sněmovny reprezentantů. Informuje o tom agentura AP.

Trump v pondělí podal mimořádnou žádost o pozastavení rozhodnutí soudu nižší instance. Ten rozhodl v neprospěch republikánského exprezidenta, když podpořil požadavek sněmovního výboru pro státní příjmy, který vedou demokraté a který chce získat přístup k Trumpovým daňovým záznamům. Soud dal zákonodárcům za pravdu, že jde o oprávněnou součást jejich legislativní práce.

Robertsovo nynější rozhodnutí má podle AP poskytnout nejvyššímu soudu čas, aby mohl Trumpovu žádost vyhodnotit. Pokud by tak dnes neučinil, mohl sněmovní výbor obdržet Trumpovy daňové záznamy od ministerstva financí už ve čtvrtek, píše agentura. Roberts dal výboru čas na reakci do 10. listopadu, což je dva dny po volbách do Kongresu, v nichž republikáni usilují o obnovení kontroly nad Sněmovnou reprezentantů i Senátem.

Trump byl prvním prezidentem za posledních 40 let, který nezveřejnil svá daňová přiznání, podle Reuters ve snaze udržet v tajnosti podrobnosti o svém jmění a o činnosti své firmy Trump Organization. Právní bitva se táhne od roku 2019, kdy výbor zažaloval Trumpa, aby jej přiměl daňová přiznání zveřejnit.

Zdroj: ČTK

FBI zabavila Trumpovi v jeho sídle vysoce citlivé dokumenty o Íránu a Číně

Některé tajné dokumenty, které v srpnu zabavil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve floridském sídle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, obsahovaly vysoce citlivé zpravodajské informace o Íránu a Číně. Informoval o tom dnes s odvoláním na zdroje obeznámené se záležitostí deník The Washington Post (WP).

Zabavený materiál obsahoval tajné dokumenty popisující práci zpravodajců ohledně Číny a nejméně jeden z dokumentů se týkal íránského jaderného programu, uvádí WP. Tyto dokumenty jsou považovány za jedny z nejcitlivějších z těch, které FBI zabavila.

Vypuštění informací z těchto dokumentů by představovalo mnohačetná rizika, včetně ohrožení lidí pomáhajících americkým zpravodajským službám a úsilí o sběr informací, píše WP s odvoláním na experty.

Americké ministerstvo spravedlnosti v současnosti prošetřuje, zda Trump porušil zákon tím, že vládní dokumenty, včetně zhruba stovky utajených, si po odchodu z prezidentského úřadu v lednu 2021 odnesl do svého floridského sídla. Ministerstvo rovněž zkoumá, zda Trump nebo jeho tým mařili výkon spravedlnosti, když FBI vyslal své agenty prohledat exprezidentův dům. Upozornilo také, že další tajné dokumenty možná stále chybí.

Zdroj: ČTK

Vyšetřující výbor předvolal Trumpa kvůli útoku na Kapitol, chce i záznamy hovorů

Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující útok na Kapitol z 6. ledna loňského roku předvolal bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Požaduje, aby exprezident do 14. listopadu vypovídal pod přísahou. Zároveň do 4. listopadu žádá poskytnutí řady příslušných dokumentů, včetně záznamů týkajících se osobní komunikace mezi Trumpem a zákonodárci i extremistickými skupinami, píše agentura AP. V tuto chvíli podle ní není jasné, jak bude Trump a jeho tým reagovat.

Výbor v dopisu exprezidentovi s odkazem na předchozí slyšení uvádí, že shromáždil dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že Trump osobně organizoval a dohlížel na snahy zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020 a zabránit pokojnému předání moci. "Uvědomujeme si, že předvolání bývalého prezidenta je významný a historický krok," napsali v dopise Trumpovi demokratický předseda výboru Bennie Thompson a republikánská místopředsedkyně Liz Cheneyová s tím, že to "neberou na lehkou váhu".

Zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů, který tvoří sedm demokratů a dva republikáni, 13. října jednomyslně rozhodl o předvolání Trumpa. Pokud by Trump obsílku neuposlechl, mohlo by to vést k trestnímu obvinění.

Trumpův někdejší vrchní stratég Steve Bannon byl odsouzen ke čtyřem měsícům vězení za pohrdání Kongresem poté, co výboru odmítl poskytnout svědectví a dokumenty. Verdikt není pravomocný a Bannon se odvolá.

Zdroj: ČTK

Vyšetřovací výbor si předvolá Trumpa, aby podal svědectví kvůli útoku na Kapitol

Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující loňský útok na Kapitol si předvolá bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Někdejší šéf Bílého domu má před komisí podat svědectví v souvislosti s událostmi, při nichž dav jeho příznivců zaútočil na budovu amerického Kongresu v den potvrzování výsledku prezidentských voleb.

Informovaly o tom dnes světové agentury, podle nichž o Trumpově předvolání rozhodl panel jednomyslně v hlasování.

Zdroj: ČTK
Pokračovat