Donald Trump

Trump ohlásil žalobu na šéfy Twitteru, Facebooku a Googlu za cenzuru

Bývalý americký prezident Donald Trump, který si v minulosti stěžoval na cenzuru, již proti němu podle něj uplatňují velké sociální sítě, oznámil, že zažaluje šéfy společností Facebook, Twitter a Google Marka Zuckerberga, Jacka Dorseyho a Sundara Pichaie. S odvoláním na své zdroje to dnes napsal zpravodajský web Axios. Podle Trumpa se tito technologičtí giganti snaží umlčet konzervativní názory.

Je to další etapa Trumpovy bitvy se společnostmi, v níž jde podle exprezidenta o právo na svobodu projevu a o cenzuru.

O žalobě Trump informoval ve svém golfovém klubu v Bedminsteru. Řekl, že chce, aby se skoncovalo se "zákazy a vydáváním černých listin". "Navíc žádáme soud, aby tato gigantická sociální média odsoudil za způsobenou újmu," řekl exprezident.

Bude hlavním žalujícím a tvrdí, že byl neprávem cenzurován. Žalobu podává u federálního soudu na Floridě.

Podle médií tento krok podporuje organizace America First Policy Institute, k níž se hlásí někteří z bývalých vysokých členů americké administrativy.

Twitter Trumpův účet zablokoval natrvalo v lednu, když exprezident podněcoval své stoupence, kteří pak násilně vnikli do budovy Kongresu. V květnu pak společnost zablokovala také chat, který sdílel příspěvky z Trumpových webových stránek.

Na Facebooku má Trump dvouletý zákaz. Facebook zakročil proti Trumpovým účtům 7. ledna rovněž kvůli prezidentovým vyjádřením souvisejícím s vpádem jeho příznivců do Kongresu.

Zdroj: ČTK

Získáme Ameriku zpět! Trump na shromáždění kritizoval Bidena a znovu zpochybnil volby

Bývalý americký prezident Donald Trump v Ohiu na svém prvním politickém shromáždění od lednového odchodu z Bílého domu kritizoval imigrační politiku administrativy svého nástupce Joea Bidena. Mluvil také o údajných nesrovnalostech při loňských prezidentských volbách a vyzval své příznivce, aby pomohli jeho Republikánské straně k opětovnému získání většiny v Kongresu, uvedla agentura Reuters.

"Získáme zpět Sněmovnu reprezentantů, získáme zpět Senát, Ameriku, a to brzy," řekl Trump v sobotu před několikatisícovým davem svých fanoušků.

Bývalý prezident mimo to opět zpochybnil listopadové volby, v nichž ho porazil demokrat Biden. "Zaznamenali jsme masivní vítězství, z kterého udělali něco, co by nemělo nikdy být dovoleno," citovala Trumpa agentura AP. Trump tak kritizoval zcela legitimní proces sčítání hlasů, při němž získal navrch Biden s tím, jak přicházely výsledky z měst tíhnoucích k demokratům v klíčových státech a byly započítány korespondenční hlasy, podotkla AP. Velkou pozornost ve svém projevu pak věnoval zvyšujícímu se počtu migrantů, kteří se pokoušejí dostat do USA přes hranici s Mexikem.

Sobotní akce znamená pro Trumpa návrat k hromadným shromážděním, které byly v minulosti rozhodující pro udržení jeho voličské základny. Prezidentský úřad republikán opouštěl v lednu za dozvuků útoku svých příznivců na sídlo Kongresu. K násilnému vniknutí do budovy Kapitolu 6. ledna povzbudil své stoupence projevem, v němž zopakoval svá dřívější nepodložená tvrzení o podvodech při volbách.

Zdroj: ČTK

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK

Soud formálně zastavil žalobu vedenou proti Trumpovu exporadci Bannonovi

Newyorský soud formálně zastavil žalobu vedenou proti Steveovi Bannonovi, někdejšímu strategickému poradci exprezidenta Donalda Trumpa. Bannon byl stíhán kvůli podezření, že s dalšími třemi osobami podvedl dárce v souvislosti se sbírkou na stavbu zdi na hranici mezi Spojenými státy a Mexikem. Trump mu těsně před odchodem z funkce udělil prezidentskou milost. Soud se však několik měsíců zabýval tím, jak s touto kauzou naložit, jelikož v ní dosud nepadlo rozhodnutí o vině, píší americká média.

Soudkyně Analisa Torresová vyhověla Bannonově žádosti a s odvoláním na několik předchozích podobných případů uvedla, že vzhledem k udělení prezidentské milosti je správným postupem zamítnutí žaloby. Bannonovi společníci však stíhání čelí dál.

Rozhodnutí přivítal Bannonův právník. Manhattanská prokuratura, která obvinění vznesla, dosud neuvedla, zda se proti kroku soudkyně hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Pokračovat