Donald Trump

Demokrat žaluje Trumpa kvůli nepokojům, obviňuje ho ze spiknutí

Demokratický zákonodárce Bennie Thompson žaluje u amerického federálního soudu exprezidenta Donalda Trumpa za podněcování vzpoury při nepokojích v sídle Kongresu ze začátku ledna a za osnování spiknutí ve spolupráci s extremistickými skupinami s cílem zamezit Senátu v potvrzení výsledků listopadových voleb. Žaloba míří rovněž na Trumpova právníka Rudyho Giulianiho. Trumpův právník už obvinění odmítl, napsala agentura AP.

Žaloba podaná šéfem výboru Sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost je první z očekávané vlny právních kroků, které zřejmě v blízké době podniknou i další členové Kongresu. Přichází jen tři dny poté, co Trumpa osvobodil Senát v případu ústavní žaloby, kterou na něj kvůli nepokojům podala demokraty ovládaná dolní komora Kongresu.

Thompson ve své žalobě požaduje blíže neurčené represivní a kompenzační opatření za to, že se podle něj Trump s Giulianim soustavně snažili zpochybnit výsledky listopadových voleb, ačkoliv jejich stížnosti neupěly u soudů a vyvraceli je rovněž volební činitelé v řadě amerických státech. Trump a jeho právník podle žaloby navzdory důkazům hovořili o ukradených volbách a "spíše podporovali, než odsuzovali" hrozby násilím od naštvaných příznivců republikánů v týdnech před bezprecedentními potyčkami v sídle Kongresu.

Útok na Kapitol byl pak podle Thompsona "zamýšleným a předvídatelným vyvrcholením pečlivě koordinované kampaně s cílem narušit právní proces, který měl potvrdit součet hlasů ve sboru volitelů", uvádí zákonodárce v žalobě.

Zdroj: ČTK

Lídr republikánských senátorů bude hlasovat pro osvobození Trumpa

Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell se při hlasování o tom, zda je bývalý prezident Donald Trump vinen podněcováním ke vzpouře, vysloví pro jeho osvobození. Podle zdrojů, na které se odvolává více médií, to McConnell řekl svým kolegům. S

obotní jednání Senátu se nejspíše protáhne, protože jeho členové odhlasovali, že bude možné předvolat svědky. Bývalý republikánský prezident je v dějinách Spojených států první, který čelí takzvanému impeachmentu podruhé.

Tentokrát čelí Trump ústavní žalobě kvůli událostem z letošního 6. ledna, kdy dav jeho stoupenců vtrhl do Kongresu, kde zákonodárci zrovna potvrzovali volební vítězství jeho demokratického nástupce Joea Bidena.

Podle listu The New York Times (NYT) McConnell rozeslal kolegům e-mail, v němž napsal, že to bylo "těsné", ale že se rozhodl pro osvobození Trumpa. Uvedl, že podle ústavy Senát nemá pravomoc v procesu rozhodovat. Ostatní republikáni jeho názory bedlivě sledují a mají na ně silný vliv. McConnell dvakrát hlasoval proti tomu, aby se proces s Trumpem konal, ale zároveň připustil, že Trump provokoval dav, který 6. ledna vtrhl do sídla Kongresu a že tito lidé "byli krmeni lží".

Zdroj: ČTK
Pokračovat