Donald Trump

Trumpův poradce Bannon odmítá svědčit u vyšetřování nepokojů v Kapitolu

Bývalý poradce amerického exprezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon odmítá žádost zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů, aby svědčil ve vyšetřování spojeném s lednovým narušením volební schůze Kongresu. V dopise zaslaném kongresmanům to v pátek uvedl právník někdejšího hlavního stratéga Bílého domu, informují americká média. Sněmovnímu výboru se zároveň otevřela cesta k některým požadovaným záznamům Trumpovy administrativy, jejichž vydání z Národního archivu USA povolila současná vláda Joea Bidena.

Trump se snaží poskytování důkazních materiálů blokovat uplatněním principu "exekutivní výsady", který umožňuje americkým vládním orgánům držet v tajnosti interní materiály i před soudy nebo Kongresem. Na tento postup bývalého prezidenta odkazoval právník exporadce Bannona, když zdůvodňoval neochotu svého klienta spolupracovat s vyšetřováním.

"Musíme akceptovat jeho (Trumpovy) pokyny a ctít jeho uplatnění exekutivní výsady. Dokud tyto otázky nebudou rozřešeny, nejsme schopni reagovat na vaše žádosti o dokumenty a svědectví," napsal právník Robert Costello. Dodal ovšem, že Bannon se bude řídit instrukcemi soudů, pakliže vydají rozhodnutí o Trumpově snaze blokovat obsílky zasílané lidem z jeho administrativy.

Bannon se na právo amerických prezidentů utajovat vládní komunikace odvolává přesto, že na pozici hlavního stratéga Bílého domu skončil už v roce 2017 a od té doby ve vládě nepůsobil. V týdnu, kdy dav Trumpových stoupenců násilně vtrhl do sídla Kongresu a narušil schvalování výsledků prezidentských voleb, byl podle agentury AP nicméně s Trumpem v kontaktu.

Zdroj: ČTK

Trump poprvé od konce 90. let nefiguruje mezi nejbohatšími Američany

Bývalý americký prezident Donald Trump už nepatří mezi 400 nejbohatších Američanů, uvedl časopis Forbes. K umístění v letošním žebříčku Trumpovi chybělo asi 400 milionů dolarů (8,8 miliardy Kč).

Trump nepronikl mezi nejbohatší lidi v USA poprvé od konce 90. let. Jeho majetek se sice stejně jako loni odhaduje na 2,5 miliardy dolarů (kolem 55 miliard Kč), letos mu ale k umístění v žebříčku nestačil. Loni byl Trump na 339. místě.

Od začátku pandemie se hodnota Trumpova majetku podle odhadů snížila zhruba o 600 milionů dolarů. Do velké míry to souvisí se stagnujícími cenami nemovitostí v metropolích. Trump se právě v realitním sektoru hodně angažuje.

Zdroj: ČTK

Biden vypovídá z vedení vojenských škol lidi, které jmenoval Trump. Někteří rezignaci odmítli

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve středu odstranila z poradních orgánů vojenských akademií 18 lidí, které v závěru svého působení jmenoval do funkcí tehdejší prezident Donald Trump. Členové akademických správních rad dostali dopis s výzvou, aby se svých postů vzdali, nebo budou propuštěni, uvedl dnes podle agentury AP Bílý dům. Mnozí z oslovených rezignaci záhy odmítli.

"Cílem prezidenta je to, co je cílem každého prezidenta - zajistit, abyste v těchto radách měli osoby, které jsou kvalifikované v nich působit a jejich hodnoty jsou v souladu s vašimi (hodnotami)," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Výzvu k rezignaci obdržela i Trumpova dlouholetá poradkyně Kellyanne Conwayová, která na adresu prezidenta Bidena záhy odpověděla. "Já rozhodně nerezignuji, ale vy byste měl," napsala v prohlášení. Výzvu označila za "zklamání, ale je pochopitelná". Prezident se tím snaží podle Conwayové odvrátit pozornost od chaotického stahování USA z Afghánistánu, nárůstu počtu případů covidu-19 a neuspokojivých zpráv o nezaměstnanosti.

Zdroj: ČTK
Pokračovat