Požádám o prošetření nákupů, slíbil Babiš. Nouzový stav je prodloužený do 17. května

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 28. 4. 2020 20:36
Také další schůze Poslanecké sněmovny v době koronavirové epidemie ukazuje, že její většina se skládá z kritických vystoupení opozičních poslanců a občasných reakcí zástupců vlády. Od začátku bylo přitom jasné, že opozice neprosadí svůj návrh, aby sněmovna prodloužila nouzový stav jen o týden. Nakonec schválila většina poslanců návrh KSČM na prodloužení stavu do 17. května.
Premiér Andrej Babiš si v úterý vyslechl celou řadu kritických výtek na svou adresu od opozičních politiků.
Premiér Andrej Babiš si v úterý vyslechl celou řadu kritických výtek na svou adresu od opozičních politiků. | Foto: ČTK

Jeden dotaz. Druhý. Pátý. Desátý. Dvacátý. Opoziční zákonodárci se obraceli v Poslanecké sněmovně na premiéra Andreje Babiše a další členy vlády s řadou otázek, ale mnoho odpovědí od nich neslyšeli. Členové vlády se většinou soustřeďovali jen na vysvětlování toho, proč chtějí prodloužit nouzový stav až do 25. května, a výtkám poslanců se příliš nevěnovali.

Před osmou hodinou večer nakonec většina poslanců schválila návrh KSČM, aby byl nouzový stav prodloužený do 17. května. Tomuto rozhodnutí předcházela hlasování o návrhu vlády na prodloužení stavu do 25. května, a návrhu opozice do 7. května. Ani jeden z těchto návrhů nezískal dostatek hlasů. Ve sněmovně tak opět zafungovala nepsaná koalice hnutí ANO, ČSSD a KSČM.

Opoziční poslanci neprosadili ani následná usnesení, která se týkala například prošetření nákupů ochranných pomůcek i další věci. "Je to hanba," kritizovala vládní většinu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Premiér Babiš v té době už dávno v Poslanecké sněmovně nebyl, z jednání se omluvil. Stejně jako při jiných schůzích během koronavirové pandemie, promluvil jenom jednou na začátku hned dopoledne a potom už na žádná vystoupení poslanců nereagoval. Většinu času ani neseděl v jednacím sále, lavice pro vládu byla takřka prázdná. Jako by se Babiš držel toho, co řekl minulý týden na dotaz Aktuálně.cz právě na výtku, že na dotazy opozice nereaguje.

"Nevystupuji ve sněmovně, protože si myslím, že to není racionální debata. Jak dobře víte, neumím ani dobře mluvit, takže já spíš jsem na ty jiné věci než na mluvení," tvrdil Babiš. 

V úterý dopoledne tedy stručně požádal poslance o prodloužení nouzového stavu a zároveň přislíbil prošetření nákupu ochranných pomůcek. "Chci vás ubezpečit o tom, že požádám Nejvyšší kontrolní úřad, aby zkontroloval veškeré nákupy všech resortů v době nouzového stavu, aby nebyly pochybnosti o tom, že to proběhlo transparentně a objektivně vzhledem k dané situaci," sdělil mimo jiné Babiš s tím, že chápe "různé spekulace a kritiku, jak se nakupoval zdravotnický materiál". Už dříve ale předseda NKÚ avizoval, že sám jeho úřad má v plánu se na zakázky podívat.

Pokud by premiér seděl v jednacím sále, slyšel by mnoho opozičních dotazů i časté prosby, aby on i další členové vlády na otázky reagovali. 

"Na základě čeho se uvolňují přijatá opatření? Už i epidemiologové, kteří radí vládě, nad tím zvedají obočí. Kde jsou nějaká data? Kde jsou nějaká kritéria? Jak to dopadlo s plošným testováním? Jak to dopadlo s chytrou karanténou, o kterých jste vždycky říkali, že to jsou základní podmínky pro uvolňování a podle toho, jak dopadnou, se budete rozhodovat?" zahájil sérii opozičních dotazů předseda ODS Petr Fiala, k němuž se přidávali další zástupci Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

"Jakým způsobem se nakupoval zdravotnický materiál za 13 miliard korun? Máte epidemiologickou zprávu, na základě které přijímáte nouzová opatření? Zveřejníte data a prognózy budoucího vývoje?" ptal se předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"Budeme chtít slyšet, jaké jsou výsledky plošného testování. Budeme chtít slyšet, jestli je nejvhodnější strategie, kdy se vybírá v podstatě náhodný vzorek lidí, kteří přišli z ulice," oznamoval předseda STAN Vít Rakušan, který přišel také s dotazy.

"Jaké jsou scénáře pozitivního i negativního vývoje? Jaká jsou data? Jaké jsou metody? Jaké jsou modely, o které se opíráte? Co je to, k čemu vztahujete svá rozhodnutí? Je to počet nových infikovaných, je to počet vyléčených? Je to počet těch, kteří už získali v naší společnosti tzv. kolektivní imunitu? Jsou to výsledky testování?" ptal se Rakušan, který chtěl také vědět, jak probíhaly nákupy ochranných pomůcek.

Zveřejňujeme maximum informací, odmítá kritiku ministr Vojtěch 

Nedá se říci, že by členové vlády k opozičním politikům mlčeli, kromě Babiše vystoupilo hned několik ministrů, ale dotazy opozice většinou "vyřídili" během několika slov.

"Moc nerozumím tomu, že tady je stále voláno po zveřejnění dat. Myslím si, že my zveřejňujeme maximum dat na stránkách, které jsou veřejné: koronavirus.mzcr.cz. Tam jsou veškeré informace pro občany o uvolňování, je tam jasný plán, jsou tam hygienicko-epidemiologická pravidla pro rozvolňování jednotlivých provozoven," tvrdil například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Snažil se také hájit tím, že existuje informační linka, třikrát denně se aktualizují informace o počtu nakažených či testovaných a on i někteří další ministři vystupují často na tiskových konferencích. "Myslím si, že Česká republika může být vzorem a je vzorem celé řadě zemí," končil ministr optimisticky s odkazem na nízké počty nemocných i zemřelých.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který po většinu svého vystoupení četl právní expertizu, podle níž je potřebné nouzový stav prodloužit, se stručně vyjádřil k nákupu ochranných pomůcek. Nezabýval se konkrétními čísly o počtu nakoupených pomůcek nebo jejich cenou, ale obecně vyzval k podání trestního oznámení.

"Pokud má někdo informaci o tom, že na ministerstvu vnitra při nákupech docházelo ke korupci, prosím a vyzývám ho, aby podal trestní oznámení a policie to prošetří," prohlásil Hamáček, který reagoval hlavně na vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury, který tvrdil, že nákup pomůcek provázela korupce.

Hamáček se zároveň přidal k Babišovi ohledně toho, aby vše prozkoumal Nejvyšší kontrolní úřad. "Samozřejmě se nijak nebráním tomu, aby fungování státu a zejména nákupy státu v nouzovém stavu prošetřil NKÚ," řekl a dodal, že za vnitro je připravený vše zdokladovat.

Opozice ale chtěla, aby informací poskytla vláda více a byla také konkrétnější. Když se jich nedočkala, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila debatu ve sněmovně spíše za monolog. "My od jednotlivých ministrů slyšíme příspěvek, ale pak už nezazní reakce na naše dotazy a celou řadu konkrétních připomínek. Žádám o zodpovídání dotazů, které tady klademe," naléhala.  

Předseda starostů poukazoval na přístup členů vlády. "Když se občas podíváme do vládních lavic, tak vidíme nesoustředěnost a jisté pohrdání k tomu, že tady hovoří opoziční poslanci. Mnohokrát vidíme v řadách poslanců ty, kteří prostě kroutí hlavou nad tím, že tady snad někdo zdržuje a podobně," stěžoval si Vít Rakušan.

Postup opozice naopak ostře kritizoval poslanec ČSSD a bývalý ministr kultury Antonín Staněk, podle kterého mnozí opoziční politici vedou proti vládě totální válku. "Je to jasné. Salámovou metodou prodlužování nouzového stavu se opozice vždycky dostává k tomu, aby znovu zasedla sněmovna a ona zopakovala, co bylo špatně, a dostala se do médií. Je to neefektivní a hloupé," prohlásil Staněk. Proti jeho slovům se vzápětí ohradil například šéf lidovců Marian Jurečka či předseda ODS Petr Fiala.

Značně emotivně vystoupil zejména předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který se rozčílil právě proto, že vládní politici nechali mnohé otázky bez odpovědí.

"Na problém chytré karantény padlo asi padesát otázek a členové vlády tady sedí jako pecky a ani jeden z nich neodpověděl. Na základě této arogance vůči nám jako opozici a také vůči odborům, zaměstnavatelským svazům a Hospodářské komoře a na základě arogance vůči naprosto věcným dotazům máte jedinou mantru: Mlčte a táhněte za jeden provaz. Tak za takový provaz s vámi táhnout nikdy nebudeme," končil Kalousek.

Nakonec přišel k mikrofonu ještě jednou ministr zdravotnictví, který chtěl po poslancích vědět, jaká data vlastně chtějí, když podle něj všechna data stát zveřejňuje. A vyjádřil se také k chytré karanténě.

"Chytrá karanténa běží aktuálně na pěti krajských hygienických stanicích a nejpozději od příštího týdne poběží na všech čtrnácti," uvedl Vojtěch, který připustil problémy.

"Souhlasím s tím, že porodní bolesti byly možná trošku větší než jsme očekávali, to je pravdou, ale pět krajských stanic využívá možnost vytvářet vzpomínkové mapy. Takže je to projekt, který běží a bude se rozjíždět. Spoléháme na něj, byť vzhledem k tomu, že je teď poměrně malý počet nakažených pacientů, tak to není projekt, který by byl tak zásadně využívaný. Ale samozřejmě s ním počítáme," ujišťoval ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy