Naše varování před útoky zabralo a předešlo se větším následkům, tvrdí kyberúřad

ČTK ČTK
29. 4. 2020 11:53
Varování před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle, které vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v polovině dubna, podle něj zabralo. Instituce na ně zareagovaly, a díky tomu se předešlo výraznějším následkům, řekl mluvčí NÚKIB Radek Holý. I tak úřad eviduje za posledního čtvrt roku 23 úspěšných kyberútoků. Varování zůstává stále v platnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: NÚKIB

NÚKIB před hrozbou kyberútoků varoval 16. dubna a podle mluvčího varování zabralo. "Převážná část institucí, kterých se to týkalo, měly zvýšenou pozornost, byly v pohotovostním stavu. Prevence v podobě varování zafungovala, předešlo se výraznějším následkům," řekl Holý.

Mluvčí neuvedl, kolik úspěšných útoků od data varování NÚKIB eviduje. Za poslední tři měsíce jich má nahlášených 23. Šlo o různé typy útoků. Zhruba polovinu z nich tvoří malware, tedy škodlivý program, který je nabízený pomocí phishingu, což je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů. Část úspěšných útoků byla i prostřednictvím ransomwaru, což je vyděračský program.

Holý řekl, že část z těchto úspěšných útoků byla namířena do zdravotnictví, mířily ale také do dalších oblastí, které nespecifikoval.

Počet neúspěšných kybernetických útoků, tedy kybernetických událostí, mluvčí neuvedl. Podle něj by byl tento údaj zavádějící, protože zdaleka ne všichni o něm úřad informují.

Varování před kyberútoky je stále v platnosti. "Vyhodnocujeme celou situaci. Jakmile usoudíme, že varování nemá opodstatnění, tak ho odvoláme," uvedl mluvčí.

Ve varování v polovině dubna úřad uvedl, že závažné kybernetické útoky na informační a komunikační systémy v České republice ve větším počtu lze očekávat v nejbližších dnech. Podle úřadu mohly způsobit závažné dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů (jak se vyhnout coviperu stisknutím tří kláves, čtěte zde).

EU na kyberbezpečnost dala už 1,3 miliardy

Více peněz na zabezpečení kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví chce s Evropskou komisí vyjednat ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Z Integrovaného regionálního operačního programu spravovaného ministerstvem bylo dosud podpořeno 54 projektů zaměřených na kybernetickou bezpečnost za 1,3 miliardy korun. 

Podle Dostálové je třeba kybernetickou bezpečnost Česka posilovat. "To jsou důvody, proč navrhuji zachování podpory v oblasti zdravotnictví a kybernetické bezpečnosti i v nadcházejícím programovém období 2021-2027, a proč se budu na tyto oblasti snažit s Evropskou komisí vyjednat co nejvíce finančních prostředků," uvedla ministryně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy