Naše varování před útoky zabralo a předešlo se větším následkům, tvrdí kyberúřad

ČTK ČTK
29. 4. 2020 11:53
Varování před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle, které vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v polovině dubna, podle něj zabralo. Instituce na ně zareagovaly, a díky tomu se předešlo výraznějším následkům, řekl mluvčí NÚKIB Radek Holý. I tak úřad eviduje za posledního čtvrt roku 23 úspěšných kyberútoků. Varování zůstává stále v platnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: NÚKIB

NÚKIB před hrozbou kyberútoků varoval 16. dubna a podle mluvčího varování zabralo. "Převážná část institucí, kterých se to týkalo, měly zvýšenou pozornost, byly v pohotovostním stavu. Prevence v podobě varování zafungovala, předešlo se výraznějším následkům," řekl Holý.

Mluvčí neuvedl, kolik úspěšných útoků od data varování NÚKIB eviduje. Za poslední tři měsíce jich má nahlášených 23. Šlo o různé typy útoků. Zhruba polovinu z nich tvoří malware, tedy škodlivý program, který je nabízený pomocí phishingu, což je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů. Část úspěšných útoků byla i prostřednictvím ransomwaru, což je vyděračský program.

Holý řekl, že část z těchto úspěšných útoků byla namířena do zdravotnictví, mířily ale také do dalších oblastí, které nespecifikoval.

Počet neúspěšných kybernetických útoků, tedy kybernetických událostí, mluvčí neuvedl. Podle něj by byl tento údaj zavádějící, protože zdaleka ne všichni o něm úřad informují.

Varování před kyberútoky je stále v platnosti. "Vyhodnocujeme celou situaci. Jakmile usoudíme, že varování nemá opodstatnění, tak ho odvoláme," uvedl mluvčí.

Ve varování v polovině dubna úřad uvedl, že závažné kybernetické útoky na informační a komunikační systémy v České republice ve větším počtu lze očekávat v nejbližších dnech. Podle úřadu mohly způsobit závažné dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů (jak se vyhnout coviperu stisknutím tří kláves, čtěte zde).

EU na kyberbezpečnost dala už 1,3 miliardy

Více peněz na zabezpečení kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví chce s Evropskou komisí vyjednat ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Z Integrovaného regionálního operačního programu spravovaného ministerstvem bylo dosud podpořeno 54 projektů zaměřených na kybernetickou bezpečnost za 1,3 miliardy korun. 

Podle Dostálové je třeba kybernetickou bezpečnost Česka posilovat. "To jsou důvody, proč navrhuji zachování podpory v oblasti zdravotnictví a kybernetické bezpečnosti i v nadcházejícím programovém období 2021-2027, a proč se budu na tyto oblasti snažit s Evropskou komisí vyjednat co nejvíce finančních prostředků," uvedla ministryně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy