Ochranné obleky z Číny jsou příliš malé, zdravotníci se do nich mnohdy nevejdou

ČTK ČTK
30. 4. 2020 11:18
Část čínských ochranných obleků dovezených do Česka kvůli epidemii nového koronaviru je příliš malá. Nevhodné overaly dostali zdravotníci, policisté i hasiči. Problém připustil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle kterého ale byly potíže s velikostí obleků jen u prvních dodávek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Potíže s ochrannými obleky potvrdilo webu Neovlivní.cz pod příslibem anonymity několik zdravotníků. "Byly nám prostě malé. Normální chlap se do nich nevejde," řekl webu jeden z lékařů. Podobné potíže zaznamenali podle serveru i policisté a hasiči.

Problém nemusí být jen v odlišném číslování obleků. Někteří distributoři ochranných pomůcek podle Neovlivní.cz zaznamenali případy, kdy čínský výrobce chtěl ušetřit, a vyrobil proto obleky menší, než byla deklarovaná velikost.

Nevhodná velikost ochranných overalů má přitom vliv na jejich funkčnost. "Po čtyřech hodinách vás v tom malém obleku nesnesitelně tlačí ramena. Nehledě na to, že když má oblek podlepené švy a má být trochu utěsněný, tak to prostě při menší velikosti nefunguje," popsal serveru jeden z velkých českých distributorů ochranných pomůcek.

Podobný problém řeší zdravotníci i s některými respirátory dovezenými z Číny. Web Seznam Zprávy ve středu uvedl, že respirátory netěsní. Pokud se k obličeji nepřilepí, může být jejich účinnost až o polovinu horší.

Respirátory v posledních týdnech dovážela do Česka ministerstva vnitra a zdravotnictví. Masky po jejich dovozu oficiálně kontroluje Výzkumný ústav bezpečnosti práce. Podle reakce na webu ústavu bezpečnosti práce jsou informace serveru o problematických respirátorech nepřesné a zavádějící.

 

Právě se děje

Další zprávy