Oblečení si nevyzkoušíte, boty ano. Ale až po dezinfekci rukou, říká Havlíček

ČTK ČTK
25. 4. 2020 18:54
Lidé si v kamenných prodejnách, které se v pondělí otevřou, budou moci zkoušet boty. Nutností budou ponožky na nohou a povinnost před zkoušením si dezinfikovat ruce. Uvedl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Honza Mudra

Vláda od pondělí povolila opětovné fungování provozoven do 2500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodního centra nad 5000 metrů čtverečních, nebo mají vchody zvenku. Musejí ovšem dodržet požadavky pro provoz, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Je mezi nimi například zákaz zkoušení oblečení v prodejnách oděvů.

"Boty se zkoušet mohou, ne však na holou nohu, což platilo většinou i do teď. A lidé si musí před tím dezinfikovat ruce," napsal Havlíček. Reagoval tak na páteční informace z ministerstva zdravotnictví, které uvedlo, že se nepovoluje zkoušení oblečení a nebudou otevřeny kabinky. Zákazníci i prodejci tak neměli zcela jasno, zda se vztahuje i na obuv.

Na pondělní otevření jsou připraveny například prodejny obuvi Jadi.cz. "Vždy vyžadujeme zkoušení s ponožkami. A pokud zákaznice navštíví prodejnu tzv. naboso, pak je jí zdarma poskytnut pár zkoušecích ponožek. V aktuální situaci, když lidé například boty nakoupené přes e-shop vrátili, jsme již v březnu tuto obuv na určitou dobu odstavili a dezinfikovali ozonem. To se týká i reklamované obuvi, která také prochází dezinfikováním dříve, než s ní reklamační technik jakkoliv dále nakládá," řekl jednatel firmy Jaromír Horčička.

Oblečení i knihy půjdou do karantény

Nařízení o zákazu zkoušení oblečení kritizuje manažer české oděvní značky Pietro Filipi Ladislav Pštros. Vláda podle něj omezuje podnikání a nedá se počítat s tím, že do prodejen budou přicházet zákazníci. "Jak je možné, že je povolené zkoušení oděvů ve větších hypermarketech, a to po celou dobu krizového opatření? V čem je rozdíl, že sako se zkoušet nemůže a boty ano? Pokud se vláda a epidemiologové bojí přenosu viru v kabinkách, tak pro nás je velmi snadné regulovat počet lidí v kabinkách a je snadné udržovat čistotu kabinek po každém zkoušení," uvedl.

Prodejci tak musí zajistit, aby lidé dodržovali například dvoumetrové odstupy, u často dotýkaných předmětů, jako jsou například kliky, musejí umístit dezinfekci. Personál musí používat rukavice při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků. Vrácené zboží musí na tři dny umístit do kontejneru nebo krabice označené karanténa.

Podobné boxy budou muset být také v knihovnách, kniha v něm po vrácení bude muset zůstat následující dva dny. Podrobné informace k uvolňování opatření zveřejnilo v pátek ministerstvo zdravotnictvím na svém webu. Pro knihkupce platí, že manipulovat s knihami a dalším podobným zbožím může personál jen v rukavicích, zákazníci si musejí u vstupu dezinfikovat ruce. "Zákazníci u vstupu do knihkupectví povinně použijí dezinfekci rukou, doporučujeme to i u výstupu z prodejny. Za těchto podmínek mohou lidé na knihy sahat," sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda ve čtvrtek schválila rychlejší uvolňování podnikatelských a dalších činností. Od pondělí se tak mohou otevřít provozovny do 2500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodního centra nad 5000 metrů čtverečních, nebo mají vchod zvenku. Provoz mohou obnovit také informační centra, knihovny, posilovny a fitness centra, zoologické, botanické a dendrologické zahrady bez vnitřních expozic. Lidé mohou znovu do autoškol a na bohoslužby.

Plánované vlny rozvolňování opatření

pondělí 27. dubna

- provozovny do 2500 metrů čtverečních (včetně turistických informačních center), pokud nejsou v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních (netýká se provozoven, které budou otevírány v dalších etapách)

- autoškoly

- posilovny a fitness centra bez využití zázemí (sprchy, šatny)

- bohoslužby do 15 osob za přesně definovaných podmínek

- knihovny

- zoologické, botanické a dendrologické zahrady (venkovní prostory)

pondělí 11. května

- všechny provozovny v nákupních centrech (v případě pozitivní epidemiologické situace a specifických hygienických podmínek)

- provozovny nad 2500 metrů čtverečních, které nejsou v nákupních centrech

- restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních (letních) zahrádek

- holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby

- muzea, galerie a výstavní síně

- zámky, hrady, skanzeny (venkovní prostory)

- venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti

pondělí 25. května

- restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky (vnitřní prostory)

- hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení (včetně jejich restaurací a kaváren)

- taxislužby (dosud nepovolené)

- živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing)

- divadla, zámky, hrady a ostatní kulturní aktivity za přesně definovaných podmínek

- kulturní, společenské, sportovní akce (počet osob bude specifikován)

- zotavovací akce apod. pro děti do 15 let věku

- další včetně opatření v cestovním ruchu

- svatby za specifických hygienických podmínek

- zoologické, botanické a dendrologické zahrady (včetně vnitřních prostor)

Ostatní činnosti budou povoleny následně během června dle aktuální epidemiologické situace.

Zjistit více
Zdroj: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy