"Vypadaly jako 200 let staré." Respirátory z Číny byly znečištěné, kraj je vrátí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 30. 4. 2020 9:49
Liberecký kraj upozornil na silně znečištěné respirátory, které mu dodalo ministerstvo vnitra ze zásilky z Číny. Přestože byly v originálním balení, vypadaly jako 200 let staré, řekl po jednání krizového štábu Libereckého kraje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). Ve čtvrtek kraj doplnil, že nechal prověřit zásoby těchto ochranných pomůcek a žádné další závady nenašel.
Liberecký kraj stahuje část roušek dodaných ministerstvem vnitra, byly silně znečištěné, oznámil náměstek pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS)
Liberecký kraj stahuje část roušek dodaných ministerstvem vnitra, byly silně znečištěné, oznámil náměstek pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS) | Foto: Liberecký kraj

"Toto je originálně zabalená rouška, která přišla ze zásilky z Čínské lidové republiky. Vypadá, že jí tak asi 200 let a je poměrně výrazně znečištěná. Takže jsem vydal nařízení, že se celá šarže musí stáhnout. A budeme to posílat zpět na ministerstvo vnitra, aby viděli, co oni koupili a co my distribuujeme," řekl Sobotka na brífinku krizového štábu Libereckého kraje, který kraj odvysílal na Facebooku.

Sobotka zároveň doporučil všem zdravotníkům, aby si kontrolovali stav roušek a respirátorů, které rozbalí. Jak velkého množství pomůcek se problém bude týkat, zatím nevěděl. Dozvěděl se o tom krátce před jednáním krizového štábu.

Kraj později upřesnil, že nešlo o roušku, ale o respirátor třídy FFP2 z Číny. Používají je zdravotníci a záchranáři, kteří přicházejí do styku s lidmi potenciálně nakaženými novým koronavirem.

Těchto respirátorů dostala 15 000 Krajská nemocnice Liberec, která je v kraji jediným zdravotnickým zařízením, kde se na infekčním oddělení a ARO starají o nemocné s covid-19. Dalších 9000 respirátorů dostala záchranná služba. "Rezerva kraje je u této komodity 3300 kusů," dodal Sobotka. Zásoby ochranných pomůcek se průběžně doplňují a jsou zhruba na sedm až deset dní.

Liberecký kraj nechal po objevení znečištěného respirátoru v originálním balení prověřit zásoby těchto ochranných pomůcek. Žádné další závady nenašel, sdělil ve čtvrtek mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. 

Hejtman: Stížnosti byly jen na rukavice

Kraj ve středu uvedl, že v minulosti s kvalitou dodávek problémy nebyly. "Byly nějaké stížnosti na rukavice, které nic nevydržely," poznamenal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Kraj podle Půty zatím z ministerstev zdravotnictví a vnitra dostal zhruba 1,5 milionu roušek, kolem 180 000 respirátorů třídy FFP3 a FFP2 a například také 750 000 rukavic a další materiál. Velkou část potřebných ochranných pomůcek včetně dezinfekce si ale zajistil sám ve spolupráci s libereckou univerzitou a místními firmami. Pořídil tak už více než dva miliony nanofiltrů do textilních roušek a přes 110 000 nanoroušek.

Problémy se zásilkami z Číny mělo již dříve například Nizozemsko, které na konci března nařídilo stažení 600 000 respirátorů. Testy u nich potvrdily, že nesplňují deklarovanou třídu ochrany FFP2, tedy druhý nejvyšší stupeň ochrany. Liberecký kraj po této informaci dal pro jistotu otestovat respirátory a roušky, které od státu obdržel. Testy potvrdily, že poskytují ochranu uvedenou výrobcem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy