Lidé v boji s koronavirem nadále nejlépe hodnotí Prymulu. Nejhůř dopadla Schillerová

ČTK ČTK
28. 4. 2020 16:10
V boji s epidemií nového koronaviru v Česku si stejně jako před měsícem podle vyjádření lidí v průzkumu National Pandemic Alarm vede náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Následují ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO). Nejhůře dopadla ministryně Alena Schillerová (za ANO). V březnu z šestice veřejných činitelů nejhůře vyšel prezident Miloš Zeman.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: ČTK

Průzkum National Pandemic Alarm, který monitoruje postoje lidí ke koronavirové krizi vedle Česka také v Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku, se uskutečnil minulý týden. Dotázaní v něm měli stejně jako před měsícem seřadit šest veřejných činitelů podle jejich přínosu ke zvládnutí současné situace.

Prymula vyšel z hodnocení s průměrnou známkou 2,7 a Hamáček s průměrem 2,78. Na třetím místě skončil Babiš s průměrem 3,54 následovaný ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) s průměrnou známkou 3,81. Poslední dvě místa zaujali ekonomičtí ministři. Ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) lidé oznámkovali za práci v boji s koronavirem v průměru čtyřkou a Schillerová dostala v průměru 4,17.

Havlíček a Schillerová byli do seznamu hodnocených osobností zařazeni nově. To, že dopadli nejhůře, bylo "pravděpodobně způsobeno tím, že řešení ekonomických dopadů pandemie je zmatené, plné často neplněných slibů, stejně jako nejasných a stále se měnících pravidel, které udržují zaměstnance i firmy v permanentní nejistotě", uvedl za projekt ředitel agentury STEM/MARK Jan Tuček.

Vláda situaci zvládá dobře, myslí si většina lidí

Autoři průzkumu se lidí rovněž dotazovali na to, jak celkově vnímají postup vlády v boji s koronavirem. Podle tří pětin občanů vláda zvládá situaci dobře. Čtrnáct procent lidí přiznalo, že polevují v pravidlech, která kvůli zamezení šíření nákazy vláda nastavila. Přes 70 procent je stále dodržuje.

Podobná situace je na Slovensku. Pozitivně tam hodnotí vládní opatření proti koronaviru tři pětiny veřejnosti a přes 70 procent lidí je dodržuje. V jejich dodržování ale polevuje méně lidí než v Česku, a to šest procent.

Průzkumu National Pandemic Alarm se v Česku, Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku účastní přes 100 000 lidí. Projekt zaštiťuje společnost European National Panels, dceřiná firma agentur Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy