Prymula vyloučil ekonoma z jednání laboratorního týmu. Ten říká: Moc jsem se ptal

Martina Heroldová Martina Heroldová
27. 4. 2020 16:11
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vykázal z pravidelného jednání laboratorního týmu ekonoma Daniela Münicha. Prymulovi vadí, že pouze všechny masmediálně dehonestuje. Podle Münicha ale náměstkovi nevyhovuje to, že klade nepříjemné otázky.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: ČTK

"Před chvílí jsem byl vykázán plukovníkem v záloze panem Prymulou z pravidelného jednání laboratorního týmu na ministerstvu zdravotnictví (koordinuje rozvoj testovacích kapacit, testování, vyhodnocování)," uvedl Münich na svém Facebooku. Podle něj má náměstek ministra Prymula problém s tím, že Münich klade nepříjemné otázky a kritizuje postup resortu v současné situaci, související s pandemií koronaviru.

"Nelíbí se mu prý, co říkám v médiích (kladu nepříjemné otázky o (ne)dostupnosti dat o testování, o absenci kvalitních analýz, o absenci efektivní testovací strategie, o málo ambiciózním výhledu budování testovací kapacity, o pomalém rozjezdu chytré karantény…)," napsal na sociálních sítích. 

Münich patří mezi přední české ekonomy, kteří se zabývají problematikou ekonomie trhu práce, školství a výzkumu. Na jednání tak měl figurovat jako zástupce Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu, ačkoliv členem poradní skupiny přímo není.

O kauze informoval také server Echo24, kterému náměstek potvrdil, že mu Münichovy mediální výstupy skutečně vadí a že se jednání nezúčastnil. "Laboratorní skupina se snaží řešit veškeré otázky související s laboratorní diagnostikou koronaviru. Pan Münich pouze všechny masmediálně dehonestuje. Podle něho nemáme epidemiologický model, máme téměř nesvéprávné epidemiology, děláme tady nesmyslné výzkumy. Sám ještě nepřišel s ničím využitelným. Tato skupina je jmenována ministrem zdravotnictví, a pokud je třeba ad hoc odborníků, jsou zváni. Jinak je uzavřena. Pan Münich v ní není," řekl serveru Prymula.

"Jsem přesvědčen, že smysluplný plán ekonomických opatření můžeme dělat pouze tehdy, pokud budeme mít dostatek epidemiologických dat, analýz a na jejich základě plán do budoucna. Plošná karanténa nebo plošné uvolnění nejsou pro naší zem (vhodná) řešení. Proto potřebujeme intenzivní celostátní chytrou karanténu podpořenou masivním a chytře cíleným PCR testováním bedlivě analyticky vytěžovaným," uvedl na Facebooku Münich.

Münich je také členem občanské iniciativy KoroNERV-20, která vznikla v polovině března. Jejím cílem je zmenšit dopady pandemie koronaviru na českou ekonomiku. Dalšími členy skupiny jsou například bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, ekonom a ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček, ekonomové Michal Mejstřík, Tomáš Sedláček nebo šéf Státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti Jan Procházka. 

Členové iniciativy vládu opakovaně vyzývají, aby zveřejnila detailnější data o průběhu epidemie a testování. Iniciativa kritizovala například administrativní zátěž podnikatelů, kteří chtějí požádat o příspěvek od státu, nebo nedostatečná odůvodnění pro zavedení tvrdých opatření.

 

Právě se děje

Další zprávy