Prymula vyloučil ekonoma z jednání laboratorního týmu. Ten říká: Moc jsem se ptal

Martina Heroldová Martina Heroldová
27. 4. 2020 16:11
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vykázal z pravidelného jednání laboratorního týmu ekonoma Daniela Münicha. Prymulovi vadí, že pouze všechny masmediálně dehonestuje. Podle Münicha ale náměstkovi nevyhovuje to, že klade nepříjemné otázky.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: ČTK

"Před chvílí jsem byl vykázán plukovníkem v záloze panem Prymulou z pravidelného jednání laboratorního týmu na ministerstvu zdravotnictví (koordinuje rozvoj testovacích kapacit, testování, vyhodnocování)," uvedl Münich na svém Facebooku. Podle něj má náměstek ministra Prymula problém s tím, že Münich klade nepříjemné otázky a kritizuje postup resortu v současné situaci, související s pandemií koronaviru.

"Nelíbí se mu prý, co říkám v médiích (kladu nepříjemné otázky o (ne)dostupnosti dat o testování, o absenci kvalitních analýz, o absenci efektivní testovací strategie, o málo ambiciózním výhledu budování testovací kapacity, o pomalém rozjezdu chytré karantény…)," napsal na sociálních sítích. 

Münich patří mezi přední české ekonomy, kteří se zabývají problematikou ekonomie trhu práce, školství a výzkumu. Na jednání tak měl figurovat jako zástupce Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu, ačkoliv členem poradní skupiny přímo není.

O kauze informoval také server Echo24, kterému náměstek potvrdil, že mu Münichovy mediální výstupy skutečně vadí a že se jednání nezúčastnil. "Laboratorní skupina se snaží řešit veškeré otázky související s laboratorní diagnostikou koronaviru. Pan Münich pouze všechny masmediálně dehonestuje. Podle něho nemáme epidemiologický model, máme téměř nesvéprávné epidemiology, děláme tady nesmyslné výzkumy. Sám ještě nepřišel s ničím využitelným. Tato skupina je jmenována ministrem zdravotnictví, a pokud je třeba ad hoc odborníků, jsou zváni. Jinak je uzavřena. Pan Münich v ní není," řekl serveru Prymula.

"Jsem přesvědčen, že smysluplný plán ekonomických opatření můžeme dělat pouze tehdy, pokud budeme mít dostatek epidemiologických dat, analýz a na jejich základě plán do budoucna. Plošná karanténa nebo plošné uvolnění nejsou pro naší zem (vhodná) řešení. Proto potřebujeme intenzivní celostátní chytrou karanténu podpořenou masivním a chytře cíleným PCR testováním bedlivě analyticky vytěžovaným," uvedl na Facebooku Münich.

Münich je také členem občanské iniciativy KoroNERV-20, která vznikla v polovině března. Jejím cílem je zmenšit dopady pandemie koronaviru na českou ekonomiku. Dalšími členy skupiny jsou například bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, ekonom a ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček, ekonomové Michal Mejstřík, Tomáš Sedláček nebo šéf Státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti Jan Procházka. 

Členové iniciativy vládu opakovaně vyzývají, aby zveřejnila detailnější data o průběhu epidemie a testování. Iniciativa kritizovala například administrativní zátěž podnikatelů, kteří chtějí požádat o příspěvek od státu, nebo nedostatečná odůvodnění pro zavedení tvrdých opatření.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy