Prymula vyloučil ekonoma z jednání laboratorního týmu. Ten říká: Moc jsem se ptal

Martina Heroldová Martina Heroldová
27. 4. 2020 16:11
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vykázal z pravidelného jednání laboratorního týmu ekonoma Daniela Münicha. Prymulovi vadí, že pouze všechny masmediálně dehonestuje. Podle Münicha ale náměstkovi nevyhovuje to, že klade nepříjemné otázky.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: ČTK

"Před chvílí jsem byl vykázán plukovníkem v záloze panem Prymulou z pravidelného jednání laboratorního týmu na ministerstvu zdravotnictví (koordinuje rozvoj testovacích kapacit, testování, vyhodnocování)," uvedl Münich na svém Facebooku. Podle něj má náměstek ministra Prymula problém s tím, že Münich klade nepříjemné otázky a kritizuje postup resortu v současné situaci, související s pandemií koronaviru.

"Nelíbí se mu prý, co říkám v médiích (kladu nepříjemné otázky o (ne)dostupnosti dat o testování, o absenci kvalitních analýz, o absenci efektivní testovací strategie, o málo ambiciózním výhledu budování testovací kapacity, o pomalém rozjezdu chytré karantény…)," napsal na sociálních sítích. 

Münich patří mezi přední české ekonomy, kteří se zabývají problematikou ekonomie trhu práce, školství a výzkumu. Na jednání tak měl figurovat jako zástupce Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu, ačkoliv členem poradní skupiny přímo není.

O kauze informoval také server Echo24, kterému náměstek potvrdil, že mu Münichovy mediální výstupy skutečně vadí a že se jednání nezúčastnil. "Laboratorní skupina se snaží řešit veškeré otázky související s laboratorní diagnostikou koronaviru. Pan Münich pouze všechny masmediálně dehonestuje. Podle něho nemáme epidemiologický model, máme téměř nesvéprávné epidemiology, děláme tady nesmyslné výzkumy. Sám ještě nepřišel s ničím využitelným. Tato skupina je jmenována ministrem zdravotnictví, a pokud je třeba ad hoc odborníků, jsou zváni. Jinak je uzavřena. Pan Münich v ní není," řekl serveru Prymula.

"Jsem přesvědčen, že smysluplný plán ekonomických opatření můžeme dělat pouze tehdy, pokud budeme mít dostatek epidemiologických dat, analýz a na jejich základě plán do budoucna. Plošná karanténa nebo plošné uvolnění nejsou pro naší zem (vhodná) řešení. Proto potřebujeme intenzivní celostátní chytrou karanténu podpořenou masivním a chytře cíleným PCR testováním bedlivě analyticky vytěžovaným," uvedl na Facebooku Münich.

Münich je také členem občanské iniciativy KoroNERV-20, která vznikla v polovině března. Jejím cílem je zmenšit dopady pandemie koronaviru na českou ekonomiku. Dalšími členy skupiny jsou například bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, ekonom a ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček, ekonomové Michal Mejstřík, Tomáš Sedláček nebo šéf Státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti Jan Procházka. 

Členové iniciativy vládu opakovaně vyzývají, aby zveřejnila detailnější data o průběhu epidemie a testování. Iniciativa kritizovala například administrativní zátěž podnikatelů, kteří chtějí požádat o příspěvek od státu, nebo nedostatečná odůvodnění pro zavedení tvrdých opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy