Domácí

včera

Lanovku na Sněžku zastavil vítr, na hřebenech 10 centimetrů sněhu

Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. 

Na Sněžce dnes podle informací polské horské služby vál vítr rychlostí přes 70 kilometrů v hodině, byla mlha a viditelnost do 30 metrů.

Na hřebenech Krkonoš v polovině týdne napadlo až 30 centimetrů sněhu a horská služba vydala turistům varování před cestami zavátými sněhem. Po následném oteplení na hřebenech nyní leží asi deset centimetrů mokrého sněhu.

Teplota na hřebenové Luční boudě se dnes ráno pohybovala kolem tří stupňů Celsia, na Sněžce byly dva stupně

Zdroj: ČTK
včera

První den svátečního víkendu čeká Prahu demonstrace i slavnostní mše a koncert

  • Na pražské Letenské pláni se dnes uskuteční demonstrace spolku Milion chvilek. Jeho zástupci chtějí dát premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ultimátum, vyzvat opoziční demokratické strany k řešení několika problémů a představit svoji vizi do budoucna. 
  • V pražské Lucerně dnes výjimečně vystoupí Marta Kubišová. Ta před dvěma lety ukončila pěveckou kariéru. Koncert je věnován památce Václava Havla. 
  • Den studentstva a listopadové události před 30 lety připomene dnes večer koncert České studentské filharmonie v Dvořákově síni pražského Rudolfina. V programu vystoupí s projevy i bývalý německý prezident Joachim Gauck a někdejší český premiér a předseda Senátu Petr Pithart. Zazní pak díla Sukova, Beethovenova, Dvořákova a Janáčkova. 
  • Na Letenské pláni v Praze mohou lidé o víkendu nahrát vzkaz bývalému prezidentovi Václavu Havlovi v automobilu Volkswagen Golf, ve kterém Havel prožil přelomové události roku 1989 i první měsíce v prezidentské funkci. Vůz bude stát před výstavním stanem naproti fotbalovému stadionu Sparty.
  • Třicáté výročí svatořečení Anežky České si v sobotu dopoledne v katedrále svatého Víta na Pražském hradě připomenou účastníci slavnostní bohoslužby. Mši bude sloužit Stanislaw kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup. 
  • Na Národní třídě v Praze provede diváky videomapping Akademie věd klíčovými událostmi československých a českých dějin po roce 1945. Promítán bude na sídlo akademie. 
  • Dnes a v neděli je možné navštívit Jelení příkop pod Pražským hradem, který je jinak kvůli rekonstrukci nepřístupný.
Zdroj: ČTK
15. 11. 2019 19:39

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
15. 11. 2019 8:44

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.