Domácí

22. 7. 2021 18:16

U domu na Benešovsku vybuchl nástražný systém, nikoho nezranil

Před rodinným domem ve Vrchotových Janovicích na Benešovsku ve čtvrtek explodovala nastražená výbušnina, nikdo se nezranil. Policie případ vyšetřuje pro obecné ohrožení, poškození cizí věci a nedovolené ozbrojování, řekl policejní mluvčí Pavel Truxa.

"Policie okolnosti incidentu prověřuje. Podezření se týká nedovoleného ozbrojování, obecného ohrožení a poškození cizí věci," řekl Truxa. Pachatel je neznámý, policie po něm pátrá. Více informací k případu policie zatím nemá.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2021 16:31

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání povede přestupkové řízení s ČT kvůli reportáži pořadu 168 hodin

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání povede přestupkové řízení s Českou televizí kvůli reportáži o tématu migrace v předvolební kampani. Rada to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě ke svému úternímu zasedání. ČT se podle rady mohla dopustit přestupku tím, že v reportáži pořadu 168 hodin argumentačně nepodložila tvrzení, že vláda dovedla ČR k nejhorším číslům světa v covidové krizi. ČT uvedla, že jí oznámení rady nebylo dosud doručeno, takže se k němu nemůže blíže vyjádřit.

V reportáži z 20. června v souvislosti se zmínkou o roku covidové krize zaznělo, že "vláda ČR dovedla k nejhorším číslům světa", kdy 30 275 lidí kvůli covidu zemřelo. Rada uvedla, že prohlášení mohlo porušit paragraf zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, podle kterého musí vysílatel poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Ustanovení rovněž vyžaduje oddělení názorů a hodnoticích komentářů od informací zpravodajského charakteru.

Podle rady je v příslušné větě vyjádřené skutkové tvrzení, že to byla vláda, kdo dovedl ČR k nejhorším číslům světa v covidové krizi. Ve zpracování tématu to ale nebylo věcně a argumentačně doloženo, uvedla rada. "Divák tak nemusel dostat objektivní a vyvážené informace o dané věci, na základě kterých by si mohl svobodně vytvořit na tuto věc vlastní názor korespondující s realitou," stojí v tiskové zprávě rady.

Zdroj: ČTK
22. 7. 2021 15:44

Text o vyvádění církevního majetku přes nadaci kardinála Duky znovu může být veřejný, rozhodl soud

Odvolací soud zrušil předběžné opatření, které nařizovalo spolku Kverulant z jeho webu odstranit článek o údajném vyvádění církevního majetku přes nadaci kardinála Dominika Duky. Informaci potvrdil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Podle usnesení, které poskytl člen správní rady spolku Jan Urban, je téma článku věcí veřejného zájmu.

Kverulant v květnu zveřejnil na webu článek, ve kterém uvedl, že dva pozemky v pražské Hostivaři o celkové rozloze asi 30 000 metrů čtverečních, které katolická církev získala v restitucích, byly z majetku církve vyvedeny a převedeny na nově založenou nadaci Dominika Duky. Pozemky jsou v metropolitním plánu uvedeny jako zastavitelné území a Kverulant odhadl jejich cenu na 250 milionů korun. "Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty," uvedl Kverulant s odkazem na směnnou smlouvu.

Zdroj: ČTK
22. 7. 2021 15:42

Korespondenční volbu ze zahraničí Senát podpořil

Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má senátorská volební novela, kterou dnes horní komora v prvním kole podpořila. Nornou se nyní budou zabývat senátní výbory. Poté Senát normu pošle ke schválení Sněmovně až v povolebním složení.

Volební novelu předložilo pět desítek senátorů v čele s Markem Hilšerem z klubu Starostů a Tomášem Czerninem (TOP 09). Novela, pod níž jsou podepsáni i všichni členové vedení horní komory, by podle návrhu měla platit od příštího roku. Česko je podle předsedy senátní krajanské komise Czernina jednou z posledních pěti zemí EU, které zatím hlasování poštou uzákoněno nemají.

Zdroj: ČTK
22. 7. 2021 12:05

Senát chce prodloužit výhodnější daně pro Českou televizi a rozhlas, rozhodne sněmovna

Senát chce prodloužit širší nároky na odpočet daně z přidané hodnoty pro Českou televizi a Český rozhlas až do konce roku 2024. Jinak by tato možnost skončila se závěrem letošního roku a obě instituce by v příštím roce přišly celkem asi o 420 milionů korun. Prodloužení výjimky schválil ve čtvrtek Senát v novele zákona o DPH, která ruší osvobození od daně u drobných zásilek přicházejících ze zemí mimo EU. Předloha se tak vrací do sněmovny, která o návrhu senátorů rozhodne. Zatím není jasné, kdy se tak stane.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k návrhu senátorů zaujala neutrální stanovisko. Do novely se toto prodloužení pokusil vložit již sněmovní rozpočtový výbor, při závěrečném hlasování ve sněmovně však návrh neuspěl. Neprošel o jeden hlas.

Prodloužit výjimku pro ČT a ČRo navrhly hned tři senátní výbory a k tomu stálá komise pro sdělovací prostředky. "Bez jasných pravidel stanovených zákonem reálně hrozí opakování situace z doby před 1. 7. 2017, kdy Česká televize i Český rozhlas byly vystaveny zdlouhavým sporům s finanční správou, které trvají doposud," uvedla například komise pro sdělovací prostředky.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2021 15:18

Radní Lipovská podala trestní oznámení na vrcholné manažery České televize a firmy Médea

Radní České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na některé členy vrcholného vedení České televize, dozorčí komise její rady a společnosti Médea. Řekla to dnes v závěru jednání Rady ČT. Čeho se obvinění týkají ani na koho jsou konkrétně mířena, nesdělila. Uvedla jen, že oznámení podala kvůli podezření z několika trestných činů včetně podvodu. Lipovská je dlouhodobě ve sporu s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem, který na ni na jaře také podal trestní oznámení. Další členové rady nedávno podali trestní oznámení na předsedu rady Pavla Matochu.

"Na základě právního rozboru jsem podala trestní oznámení pro podezření z několika trestných činů včetně trestného činu podvodu. Mezi oznamovanými osobami jsou mimo jiné také představitelé vrcholného managementu akciové společnosti Médea, vrcholného managementu České televize a někteří členové dozorčí komise rady," uvedla Lipovská. Upozornila, že nejde o tzv. happeningové oznámení, ale že jde o výsledek situace, kdy už byly vyčerpány všechny ostatní právní možnosti.

Zdroj: ČTK