dálnice

Slovenští autodopravci chtějí v noci zablokovat dálnici D2 na hranicích s Českem

Slovenští autodopravci v noci z dneška na pondělí kvůli stávce zablokují dálnici D2 z Česka na Slovensko. S odkazem na Unii autodopravců Slovenska o tom v neděli informovala slovenská média. Na české straně hraničního přechodu Lanžhot-Kúty chce policie ve stejnou dobu zdvojnásobit kapacitu odbavování nákladních vozidel.

"O půlnoci hermeticky uzavřeme celou dálnici D2 z Česka na Slovensko na slovenské straně. Předpokládaná délka stávky bude 24 hodin," uvedla ve svém sdělení unie. Stávku podle ní podporuje i české sdružení automobilových dopravců Česmad. Mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek v neděli řekl, že řidiči z Česka mají volit alternativní trasy, osobní auta mají jet přes Kúty, kamiony přes Hodonín.

Slovenští autodopravci už v únoru pohrozili úplnou blokádou hraničních přechodů, pokud vláda nesplní jejich požadavky například ohledně úlev na spotřební dani z pohonných hmot, na silniční dani a na mýtném.

Tuzemsko zavedlo dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září kvůli zvýšenému přílivu migrantů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pátek potvrdil, že Česko reaguje zvýšením kapacit i na hrozbu sdružení slovenských dopravců, kteří kvůli kontrolám a dlouhým čekacím dobám na začátku příštího týdne dálnici zablokují.

Zdroj: ČTK

Na D8 směrem na Prahu se střetla dodávka s kamionem, dva lidé nepřežili

Na 45. km dálnice D8 ve směru na Prahu se ve čtvrtek v poledne střetla dodávka s kamionem. Dva lidé nehodu nepřežili a jedna osoba utrpěla zranění. Chvíli před tím se stala nehoda na 44,5 kilometru opačným směrem, dva lidé jsou zranění. Dálnice je v obou směrech uzavřená. Policejní mluvčí Pavla Kofrová řekla, že bude průjezdná zhruba v 16:00.

"Dálnice je uzavřená v obou směrech, policie dopravu odklání," řekla Kofrová. Při druhé nehodě se podle ní převrátilo vozidlo SUV.

Zdroj: ČTK

Na D1 u Prahy boural kamion a tři auta, dva lidé zemřeli, další jsou zranění

Dálnice D1 na 14. km ve směru na Brno je téměř po čtyřech hodinách od nehody kamionu a tří osobních aut průjezdná levým pruhem. Pokračuje odklízení vraků havarovaných aut. Nehoda si vyžádala dvě úmrtí a tři zranění. Podle mluvčího hasičů Jana Sýkory přejel kamion do protisměru a srazil se se třemi osobními auty. Odstraňování nehody podle něj potrvá několik hodin.

"Kamion přejel do protisměru a srazil se se třemi osobními auty, v jednom autě zůstaly dvě mrtvé osoby, vyprošťovali jsme další těžce zraněnou osobu," řekl Sýkora. Při nehodě podle něj uniklo značné množství nafty.

Zdroj: ČTK

Dálnice D35 v úseku Janov-Opatovec na Svitavsku má stavební povolení

Téměř dvanáctikilometrový úsek dálnice D35 mezi Janovem a Opatovcem na Svitavsku získal stavební povolení. Zahájení stavby předpokládá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v první polovině příštího roku. Rozhodnutí o stavebním povolení je již pravomocné. Úsek bude dlouhý 11,7 kilometru a ještě pokračuje majetkoprávní příprava. Silničáři také připravují výběrové řízení na zhotovitele stavby. Chtějí ho vypsat ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Dálnice povede v blízkosti silnice I/35. Úsek bude mít sedm mostů na dálnici, čtyři nad ní. Vznikne nový železniční most na koridoru Česká Třebová - Brno. Motoristé budou jezdit přes dvě mimoúrovňové křižovatky, stavební firma postaví dva ekodukty pro migraci zvířat. Bude také nutné přeložit množství úseků větších a menších silnic a polních cest. Náklady silničáři předběžně odhadují na 4,34 miliardy korun bez DPH. Úsek má být hotový v roce 2026.

Zdroj: ČTK
Pokračovat