Vít Rakušan

Vláda schválila změnu úřednických míst. Meziročně jich má ubýt 851

O schválení takzvané systemizace informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na Twitteru. Vláda tak podle něj plní program, v zeštíhlování a zefektivňování státu pak chce pokračovat. V návrhu systemizace k 1. lednu příštího roku ministerstvo vnitra předložilo zrušení 200 neobsazených i obsazených míst ve vlastním resortu.

Například na ministerstvu průmyslu a obchodu plánuje ministr Jozef Síkela (STAN) provést změny v příštím roce. Novinářům to řekl před středečním jednáním vlády. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) pak hovořil o rušení míst na hygienických stanicích, které se nedotklo odborných zaměstnanců hygien, nýbrž neobsazených či administrativních míst.

Služebních míst bude podle úterního vyjádření Rakušana v příštím roce 75 559. Vláda Petra Fialy (ODS) čelí z opozičních řad kritice, že neplní svá předsevzetí a nesnižuje počty státních zaměstnanců.

Na platy zaměstnanců státu by mělo jít podle návrhu státního rozpočtu v příštím roce o 17,9 miliardy korun víc, než kolik předpokládá letošní původně schválený rozpočet. Platy by si tak měly vyžádat celkem 264,3 miliardy korun. Počet míst placených státem se má zvýšit o 7961, z toho v regionálním školství má přibýt 6239 míst. Průměrný plat zaměstnance státu se má v průměru zvýšit o 2361 korun na 42 932 Kč hrubého. 

Zdroj: ČTK

Centrála proti organizovanému zločinu vyšetřuje vlajku mrtvého Putina na sídle vnitra

Národní centrála proti organizovanému zločinu se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej v pondělí řekl České televizi, že útvar dostal oznámení, které v současnosti vyhodnocuje. Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyvěšení díla hájil.

Případem se nejprve zabývala pražská policie, která ho ale předala centrále proti organizovanému zločinu. "Náš útvar přijal oznámení, které v současné době vyhodnocuje. Více informací nyní poskytovat nebudeme," potvrdil v pondělí televizi mluvčí centrály Ibehej.

Podle Deníku N šetřila pražská policie vyvěšení vlajky kvůli možnému porušení zákona o státních symbolech. Podle něj se státní vlajka vyvěšuje na čelní straně budovy, v tomto případě ale visela na zadní straně ministerstva. Ministr Rakušan serveru řekl, že podle předběžného právního názoru nešlo o protiprávní jednání a že případnou pokutu zaplatí.

Zdroj: ČTK

Rakušan chce prodloužit kontroly na hranicích se Slovenskem

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhne vládě další prodloužení kontrol na hranici se Slovenskem. Řekl to poslancům na sněmovním bezpečnostním výboru. Neupřesnil, o kolik dnů prodloužení navrhne, ideální by podle něj však bylo minimálně 30 dnů. Česko hranici se Slovenskem kontroluje od konce září, zatím má opatření trvat do 12. prosince.

Návrh na prodloužení kontrol chce Rakušan vládě předložit 7. prosince. Řekl také, že chce ale jednat o úpravě režimu, například okolo vánočních svátků, aby kontroly nekomplikovaly například setkávání rodin.

Policisté a vojáci jsou na hranicích nasazeni, protože od května roste počet především syrských migrantů, kteří nelegálně překračují slovensko-českou hranici a míří převážně dále do Německa. Nejvíce migrantů přechází hranice na jižní Moravu a do Zlínského kraje. Na Slovensko obvykle přicházejí či přijíždějí z Maďarska, kam se dostávají z Balkánu.

Zdroj: ČTK

"Neodešli by z místnosti po svých." Policisté se zabývají Vrabelovými výroky na adresu členů vlády

Policité se zabývají výroky svolavatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela. Informoval o tom v pondělí Deník N. Vrabel podle serveru v internetovém vysílání prohlásil, že někteří členové vlády by "neodešli po svých", kdyby se s ním potkali.

"Policisté se tím na základě podnětu zabývají," řekl Deníku N bez dalších podrobností mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Vrabel podle webu ve vysílání řekl, že premiér Petr Fiala (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) rozpoutávají válku. "Kdyby byli vedle mě, můžu vám říct, že by rozhodně neodešli z místnosti po svých, aby šli dál rozpoutávat válku," uvedl podle Deníku N.

Vrabel také podle serveru mluvil o tom, zda změnit koncept své "nenásilné revoluce". Násilnou revoluci však Vrabel podle svých slov nechce. Deníku N se muž ke svým výrokům nevyjádřil.

Zdroj: ČTK

Kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli migrantům zrušit nelze, uvedl Rakušan

Aktuálně není kvůli migrantům možné zrušit kontroly na česko-slovenských hranicích, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), čekací doby dopravců by se ale mohly zkrátit. Ministr to uvedl v pondělí v souvislosti s noční blokádou jednoho z hraničních přechodů slovenskými autodopravci.

"Já si skutečně při těchto číslech, která stále máme, neumím představit, že by teď rychle Česká republika řekla, že ty kontroly na hranicích končí," uvedl Rakušan. Česká policie od znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zajistila v celé zemi 8840 lidí při nelegální migraci a 91 převaděčů. Podmínky pro vstup do Česka nesplnilo 1587 lidí, na Slovensko policie vrátila 2841 lidí.

"Hledejme teď způsoby, jak ulehčit dopravcům, jak ulehčit a zjednodušit čekací doby," řekl Rakušan. "Snažíme se budovat další odbavovací pruhy na hranicích i pro dopravce jako takové," dodal.

Zdroj: ČTK

Západní Balkán a Evropská unie musí ohledně migrace spolupracovat

Balkánskou cestou do Evropské unie přichází třikrát více lidí než loni a desetkrát více než v roce 2018. Na pondělní tiskové konferenci po prvním dnu konference o migraci v rámci takzvaného Pražského procesu to řekla eurokomisařka Ylva Johanssonová. Podle ní je třeba sladit vízovou politiku unie a západního Balkánu, podporovat unijní pohraniční agenturu Frontex nebo zintenzivnit potírání pašeráctví. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že ministři dnes přijali deklaraci a akční plán Pražského procesu pro roky 2023 až 2027.

Mnozí migranti, kteří do Evropské unie vstupují bez dokladů, cestují díky volné vízové politice do balkánských zemí, odkud pak odchází do unijních států. Například Srbsko umožňuje snadný vstup občanům Indie, Burundi, Kuby a Tuniska. Bělehrad za to kritizovalo například Německo. Srbsko sice kritiku odmítlo, pravidla se ale rozhodlo zpřísnit. Nově od občanů těchto států vyžaduje předložit zaplacenou zpáteční letenku s konkrétním datem odletu.

Evropská komise podle Johanssonové stanovila čtyři pilíře pro spolupráci se západním Balkánem. Důležité je podle ní sladit vízovou politiku, personálně podporovat Frontex v zemích západního Balkánu, zvýšit podporu navrácení osob a readmisí a také zintenzivnit práci v potírání pašeráctví.

Zdroj: ČTK

Evropská unie pokračuje v jednání s balkánskými státy kvůli zvýšené míře nelegální migrace

Evropská unie bude v nejbližších týdnech pokračovat v jednáních s balkánskými vládami o snížení počtu migrantů přicházejících nelegálně přes Srbsko a další země, uvedli český ministr vnitra Vít Rakušan a eurokomisařka Ylva Johanssonová při ministerské radě v Lucemburku. Ohlášená jednání se mají týkat především sladění vízové politiky s Evropskou unií.

"Je veledůležité jednat s těmi západobalkánskými státy," řekl českým novinářům ministr vnitra Rakušan, který dnešní radu vedl. Společně s Johanssonovou se na začátku listopadu chystá navštívit Albánii, sám by prý chtěl absolvovat také bilaterální jednání v Srbsku.

Právě Srbsko je v souvislosti se zesílenou imigrací z Balkánu nejvíce skloňovaným aktérem. Do unie totiž poslední dobou ve větších počtech nelegálně přicházejí lidé ze zemí jako Indie, Tunisko a Burundi, s nimiž má Srbsko na rozdíl od zemí unie bezvízový styk. Vízová politika se od té unijní liší také v Albánii a Evropská unie po balkánských zemích požaduje sladění přístupu. Srbská vláda už slíbila, že se tak do konce roku stane.

"Budeme velmi blízce spolupracovat se Srbskem a našimi partnery na západním Balkáně," doplnila na podvečerní tiskové konferenci Johanssonová. Eurokomisařka uvedla, že se zástupci balkánských zemí se hodlá opakovaně setkávat během následujících tří týdnů.

Zdroj: ČTK

Česko podle Rakušana dohodu o předávání běženců dodržuje, Bratislava tvrdí opak

Česko dodržuje při předávání běženců na Slovensko podmínky readmisní dohody. Sdělil to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na slova svého slovenského protějšku Romana Mikulce. Ten v Bratislavě uvedl, že Česko podmínky dohody nedodržuje a vyzval k nápravě.

Rakušan podle svého vyjádření chápe, že znovuzavedení kontrol na slovensko-české hranici je opatřením, které je pro všechny strany nepříjemné a náročné. "Bohužel je ale v současné situaci nutné a přináší bezpečnost občanům České republiky. My jsme byli od počátku připraveni k jednání se slovenskou stranou, dodržování platné readmisní dohody bylo vždy naším požadavkem a přáním. Proto jsme samozřejmě i nyní připraveni k vyjasnění všech záležitostí, které tato smlouva obsahuje. Nicméně na důsledném postupu při uplatňování readmisí trváme," uvedl.

Zdroj: ČTK

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat do 28. října, počet migrantů klesá

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní, schválila vláda. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně, oznámil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl. Zmínil hlavně počty zadržených převaděčů. Dodal, že od neděle nastoupí k ostraze hranic se Slovenskem i 80 vojáků. Mají posílit policisty a celníky.

Během doby, po kterou budou zavedeny kontroly, počítá Rakušan s cestou na západní Balkán, kudy utečenci nejčastěji do střední Evropy míří, jednáním se Slovenskem o aktualizaci dohody o policejní spolupráci i s vyvíjením tlaku na Turecko.

Podle dosavadních údajů policisté od počátku kontrol prověřili přes 145 tisíc lidí, odhalili zhruba 1450 migrantů a zajistili 39 převaděčů. Na Slovensko vrátili zhruba 450 migrantů a podmínky pro vstup do Česka podle nich nesplnilo přes 500 lidí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat