opozice

Část stavebního zákona vstoupí v platnost s ročním odkladem, schválili poslanci

Vládní koalice v pátek ve sněmovně i přes nesouhlas opozice prosadila roční odklad vzniku Nejvyššího stavebního úřadu a pod ním zřizovaných krajských stavebních úřadů, s nimiž počítá nový stavební zákon z loňského roku. Podle tohoto zákona měly začít fungovat v polovině příštího roku a měly nahradit nynější stavební úřady pod obcemi a městy.

Vládní koalice připravuje věcnou novelu stavebního zákona, která právě vznik Nejvyššího stavebního úřadu ruší a část stavebních úřadů pod obcemi zachovává. O vládním návrhu na odklad účinnosti ale musí ještě rozhodnout i Senát a musí ho podepsat prezident. Celou sněmovní debatu o odkladu provázely spory vládní koalice s opozicí, která je proti odkladu.

V pátek schválená novela počítá s tím, že podle plánu od poloviny příštího roku začne fungovat pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad. Bude mít na starosti velké infrastrukturní stavby, například dálnice, celostátní železnice nebo elektrárny. Ostatní stavby budou až do 30. června 2024 podléhat povolování podle dosavadních předpisů. O půl roku na 1. ledna 2024 se také na návrh sněmovního výboru pro veřejnou správu odkládá digitalizace stavebního řízení.

Zdroj: ČTK

Ruský opozičník Gudkov uprchl před pronásledováním na Ukrajinu

Známý ruský opoziční politik a bývalý poslanec Dmitrij Gudkov se v neděli uchýlil na Ukrajinu z obavy před dalším pronásledováním ruskými úřady prostřednictvím trestního stíhání. Gudkov o tom sám informoval na ruské sociální síti Telegram, čímž potvrdil zprávy o svém útěku, které se na síti předtím během dne už objevily.

"Odjíždím do Kyjeva, kde mám už dlouho naplánovaná setkání a vysílání. Mé rozhodnutí podpořila moje rodina a přátelé, kteří také obdrželi vážné informace o hrozbách a rizicích," napsal Gudkov na telegramu. Podle agentury TASS dodal, že má informace o tom, že mu hrozilo zatčení v rámci trestního řízení vedeného proti němu.

Policie Gudkova zadržela v úterý na 48 hodin jako podezřelého z nezaplacení dluhu při pronájmu nebytových prostor v letech 2015 až 2017. Stíhán má být podle paragrafu o způsobení škody na majetku podvodem či zneužitím důvěry, za což může hrozit až pět let vězení. Vinu Gudkov odmítl, zmíněný dluh se podle něj týkal příbuzných, nikoliv však jeho samého.

Ruské úřady začaly před zářijovými volbami tvrdě potlačovat aktivity kritické vůči Kremlu. V pondělí večer policie zadržela na petrohradském letišti Pulkovo Andreje Pivovarova, někdejšího šéfa hnutí Otevřené Rusko, které založil před dvěma desetiletími někdejší nejbohatší Rus a později nejznámější ruský vězeň Michail Chodorkovskij.

Zdroj: ČTK

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK

Moskva zařadila vůdkyni běloruské opozice Cichanouskou na seznam hledaných osob

Ruské úřady zařadily čelnou představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou a seznam hledaných osobn, informuje agentura Ria Novosti s odkazem na ruské ministerstvo vnitra. Podle záznamu v databázi je důvodem pro její zařazení článek trestního zákoníku, není však jasné, o jaký článek konkrétně jde.

Agentura Ria Novosti upřesňuje, že Cichanouská je stíhána v Bělorusku na základě článku trestního zákoníku, který pojednává o výzvách k uchvácení moci. Konkrétním důvodem má být to, že z iniciativy Cichanouské běloruská opozice vytvořila koordinační radu, která si klade za cíl zprostředkování pokojeného předání moci v zemi. Cichanouské tak hrozí od tří do pěti let odnětí svobody. Podle agentury TASS Rusko zařadilo Cichanouskou mezi hledané osoby na základě dohody s Běloruskem.

Cichanouská kandidovala v srpnových prezidentských volbách proti dlouholetému běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů, mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti získala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál, volby neuznává ani Evropská unie. Nedlouho po volbách Cichanouská odjela do Litvy, v současnosti je na návštěvě Německa, kde se mimo jiné sešla s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Zdroj: ČTK
Pokračovat