lpg

V Kazachstánu vypukly nepokoje kvůli ceně plynu, policie 200 demonstrantů zatkla

Policie v Kazachstánu ve středu zatkla více než 200 lidí poté, co několika městy v této středoasijské zemi otřásly násilné protesty proti náhlému zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG). Několik desítek policistů utrpělo zranění, informovala AFP. Bezpečnostní jednotky v hlavním městě Almaty rozehnaly protestující pomocí zábleskových granátů a slzného plynu.

Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Nepokoje vedly k odvolání vlády prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem.

"Více než 200 lidí bylo zatčeno za porušení veřejného pořádku," uvedlo ministerstvo vnitra, podle kterého utrpělo zranění nejméně 95 policistů. Protestující se "dopouštěli provokací", když blokovali silnice a dopravu a "narušovali veřejný pořádek", uvedl úřad.

Kazašská televize informovala o zatčení ředitele závodu na zpracování plynu a dalšího úředníka v Mangyšlacké oblasti, kde se nachází město Žanaozen. Podle tohoto zdroje jsou obvinění, že "bezdůvodně zvýšili cenu plynu", což "vedlo k masovým protestům po celé zemi".

Prezident již dříve vyhlásil dvoutýdenní výjimečný stav v Almaty a několika regionech kolem metropole, během nějž platí například noční zákaz vycházení, shromažďování, prodeje zbraní, střeliva a alkoholu. Nové přechodné vládě nařídil, aby zregulovala ceny paliv stejně jako ostatního "společensky významného" zboží.

Zdroj: ČTK
Pokračovat