Nová auta v Česku: Dacia na plyn se vrací, většina novinek ale jezdí na elektřinu

Jan Matoušek Jan Matoušek
24. 1. 2020 6:02
Přelom roků 2019 a 2020 přinesl na český trh několik nových automobilů. A v souladu s aktuálními trendy je řada z nich elektrická nebo alespoň plug-in hybridní, na elektřinu tedy ujedou několik desítek kilometrů. Našly se ale i modely ze zcela opačného konce automobilového spektra. Na výběr aktuálních novinek i s jejich českými cenami se podívejte do galerie.

Nová Audi RS

Audi v posledních týdnech uvedlo na trh hned několik nových modelů řady RS, která značí nejsportovnější verzi daného modelu. Začít můžeme u dvou kombi - RS4 Avant a RS6 Avant. Menší RS4 využívá k pohonu 2.9litrový šestiválec TFSI o výkonu 331 kW, se kterým zrychluje z 0 na 100 km/h za 4,1 vteřiny. Přenos výkonu na všechna kola má na starosti osmistupňový automat tiptronic. Ceny startují na 2 234 900 korunách.

Větší RS6 Avant stejně jako čtyřdveřové kupé RS7 Sportback pohání čtyřlitrový dvakrát přeplňovaný osmiválec o výkonu 441 kW, kterému pomáhá 48V mild hybridní soustava. Ta především šetří palivo, dokáže ale pomoci i akceleraci v nízkých otáčkách. Přes osmistupňový automat jsou u obou modelů poháněná všechna kola. A zatímco RS6 Avant akceleruje na 100 km/h za 3,6 vteřiny a stojí nejméně 3 104 900 korun, RS7 Sportback potřebuje ke zrychlení stejný čas, stojí ale 3 211 900 korun.

Vstupem do světa rychlých SUV se čtyřmi kruhy je dvojice RS Q3 a RS Q3 Sportback. V obou případech je pod kapotou přeplňovaný pětiválec o objemu 2.5 litru s výkonem 294 kW. I u kompaktních SUV platí, že poháněna jsou všechna kola, tentokrát přes sedmistupňový automat se dvěma spojkami. Z 0 na 100 km/h zrychlují obě auta za 4,5 vteřiny, nicméně RS Q3 přijde na 1 681 900 korun, zatímco RS Q3 Sportback na 1 734 900 korun.

Vrcholem mezi sportovními SUV Audi je model RS Q8. Ten používá stejné ústrojí jako RS6 a RS7. To znamená mild hybridní čtyřlitrový osmiválec s dvojitým přeplňováním a výkonem 441 kW. Poháněná jsou všechna kola a nechybí ani osmistupňový automat. Jen zrychlení z 0 na 100 km/h zabere 3,8 vteřiny a cena je nejméně 3 395 900 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy