Největší prodejce aut na LPG v Česku končí. Dacii na plyn jako novou už nepořídíte

Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 11. 2018 15:50
Dacia v posledních letech platila nejen za jednu z nejrychleji rostoucích značek, ale i za jednoho z mála výrobců, který na českém trhu ve větším množství nabízel továrně upravená auta s pohonem na zkapalněný ropný plyn (zkráceně LPG). Minimálně to druhé již ale neplatí, rumunský výrobce s dovozem plynových modelů skončil. Proč a které značky auta na LPG ještě v českých cenících mají? Podívejte se do galerie.

Přehled aut s tovární přestavbou na LPG na českém trhu najdete zde.

Foto: Aktuálně.cz

Co je LPG?

LPG je zkratka pro zkapalněný ropný plyn (složený z propanu a butanu), vznikající jako vedlejší produkt při zpracování ropy. V autě je uchováván v dodatečné nádrži, vedle které má vůz i další nádrž na benzin. Na rozdíl od CNG, což je stlačený zemní plyn, není LPG v nádrži umístěno pod tak vysokým tlakem. Přepínání mezi pohonem na benzin nebo LPG probíhá u mnohých aut automaticky (některé modely mají i ruční změnu paliva). Na plyn ale může auto jet až po dosažení určité provozní teploty, proto se rozjíždí na benzin.

Síť čerpacích stanic na LPG je u nás poměrně hustá. V Česku jich je přes 900.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Da Vinciho výstavu v Louvru navštívilo přes milion lidí

Více než milion lidí vidělo velkou výstavu, kterou u příležitosti 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinciho uspořádalo pařížské muzeum Louvre. Na poslední podobnou retrospektivu, kterou instituce předloni věnovala francouzskému malíři Eugénovi Delacroixovi, přišlo zhruba o polovinu lidí méně, píše agentura AFP. "Je skvělé, že 500 let po smrti malíř italské renesance nadále tak fascinuje širokou veřejnost," konstatuje ředitel muzea Louvre Jean-Luc Martinez. Podle něj k návštěvnickému rekordu přispělo i to, že Louvre několikrát prodloužil otevírací hodiny do noci. Ty poslední tři byl vstup dokonce zdarma.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy