Největší prodejce aut na LPG v Česku končí. Dacii na plyn jako novou už nepořídíte

Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 11. 2018 15:50
Dacia v posledních letech platila nejen za jednu z nejrychleji rostoucích značek, ale i za jednoho z mála výrobců, který na českém trhu ve větším množství nabízel továrně upravená auta s pohonem na zkapalněný ropný plyn (zkráceně LPG). Minimálně to druhé již ale neplatí, rumunský výrobce s dovozem plynových modelů skončil. Proč a které značky auta na LPG ještě v českých cenících mají? Podívejte se do galerie.
Duster upravený pro pohon na LPG v Česku oficiálně již nepořídíte.
Duster upravený pro pohon na LPG v Česku oficiálně již nepořídíte. | Foto: Dacia

Přehled aut s tovární přestavbou na LPG na českém trhu najdete zde.

Foto: Aktuálně.cz

Co je LPG?

LPG je zkratka pro zkapalněný ropný plyn (složený z propanu a butanu), vznikající jako vedlejší produkt při zpracování ropy. V autě je uchováván v dodatečné nádrži, vedle které má vůz i další nádrž na benzin. Na rozdíl od CNG, což je stlačený zemní plyn, není LPG v nádrži umístěno pod tak vysokým tlakem. Přepínání mezi pohonem na benzin nebo LPG probíhá u mnohých aut automaticky (některé modely mají i ruční změnu paliva). Na plyn ale může auto jet až po dosažení určité provozní teploty, proto se rozjíždí na benzin.

Síť čerpacích stanic na LPG je u nás poměrně hustá. V Česku jich je přes 900.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 59 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy