Policie obvinila mladíka ze zapálení stanice LPG v Českém Těšíně. Byl pod vlivem drog

ČTK ČTK
19. 6. 2020 12:31
Karvinská policie obvinila z obecného ohrožení jednadvacetiletého mladíka, který je podezřelý, že ve čtvrtek brzy ráno zapálil zásobníky na LPG v Českém Těšíně na Karvinsku. Podle kriminalistů byl obviněný v době činu pod vlivem drog.
Požár zásobníků LPG v Českém Těšíně
Požár zásobníků LPG v Českém Těšíně | Foto: ČTK

"Policejní komisař proti muži zahájil trestní stíhání a obvinil ho ze spáchání zločinu obecné ohrožení," řekla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Podle ní se obviněný v prostoru čerpací stanice nejdříve pokusil zapálit pohonné hmoty v hrdlech tankovacích pistolí, což se mu ale nepodařilo. "Nato zapálil plyn ve dvou tlakových nádržích s LPG. Reálně hrozil výbuch tlakových plynových nádrží s tragickými následky na životech a zdraví," uvedla Viačková. Soud podle ní bude rozhodovat o vzetí obviněného do vazby.

Plyn v zásobnících o objemu deseti metrů krychlových, které byly zaplněny z 80 procent, obviněný údajně zapálil ve čtvrtek okolo 4:00. Policie a hasiči kvůli tomu evakuovali z okolních domů několik desítek lidí. Uzavřena byla Karvinská ulice a omezen byl i provoz na nedaleké železniční trati. Hasiči požár likvidovali déle než 23 hodin. Zásobníky ochlazovali a plyn nechávali kontrolovaně dohořet.

"Po příjezdu na místo policisté zahlédli utíkajícího muže, kterého dostihli a zadrželi. Vzhledem k jeho chování a reakcím byl proveden orientační test na návykové a psychotropní látky, který byl pozitivní," dodala Viačková. K motivu se policie zatím vyjadřovat nebude.

První zásobník uhasl už ve čtvrtek odpoledne, kdy pominulo i riziko exploze, druhý dál pomalu dohoříval s minimálním tlakem úzkého sloupce plamenů a bez nutnosti dalšího ochlazování vodou. Hasiči pomocí termokamery pravidelně kontrolovali jeho teplotu i v noci. "Do čtvrtečního večera bylo na hašení a především ochlazování použito více než 1000 metrů krychlových vody," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Druhý zásobník byl definitivně uhašen dnes okolo 2:00. Místo nyní budou prozkoumávat vyšetřovatelé hasičů a policie.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zeman pošesté odmítl jmenovat ředitele BIS Koudelku generálem

Prezident Miloš Zeman opět nejmenoval ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti. Návrhu vlády dnes hlava státu nevyhověla už pošesté. Zeman má k práci civilní kontrarozvědky i jejího šéfa dlouhodobě výhrady.

Kabinet návrh zdůvodňoval vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky, ale také velmi dobrými výsledky kontrarozvědky. Prezident už dříve avizoval, že návrhu znovu nevyhoví. Uvedl, že zatím k tomu nevidí důvod a počká, jak skončí vyšetřování výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. V minulosti prezident označil zpravodajce BIS za "čučkaře".

Zdroj: ČTK
Další zprávy