kriminalita

Podezřelého z napadení seniorky v metru poslal soud do vazby, hrozí mu dva roky vězení

Pražská policie muže podezřelého z útoku na seniorku v metru obvinila z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až dva roky vězení. Řekl to v pátek mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Na webu znovu požádal o to, aby se policii ozvali svědci napadení. Pachatel minulý týden zaútočil na Proseku na devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Policie o napadení informovala ve středu. Podezřelého zadržela ve čtvrtek ráno v Praze 5 podle informací od revizora dopravního podniku. Útočníka poznal na videozáznamu, který policie zveřejnila.

Seniorka si chtěla minulý týden ve středu v soupravě metra ve stanici Prosek sednout na sedadlo, na kterém muž ležel a celé ho zabíral. Když ji napadl, zastali se jí další cestující. Útočníka se jim sice zadržet nepodařilo, kamera ve stanici ale zachytila jeho tvář. Ženu kvůli zranění v obličeji ošetřili zdravotničtí záchranáři. Útočník jí také poškodil brýle, škoda je více než 3000 korun.

Zdroj: ČTK

V kauze vraždy páru kvůli historické vile uložil soud 23 a pět let vězení

Za dvojnásobnou vraždu motivovanou nepoctivým získáním vily v pražské Bubenči uložil v pátek soud Tomášovi Fialovi výjimečný trest 23 let vězení. Jeho přítel Jiří Nehyba si má odpykat pět let za pokus o podvod a má také zaplatit pět milionů korun jako peněžitý trest. Verdikt není pravomocný, oba mladíci vinu odmítají. Těla zavražděného páru nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání.

Pětadvacetiletý Fiala a o rok starší Nehyba chtěli podle rozsudku nezákonně získat historickou vilu v hodnotě zhruba 22 milionů korun, kterou vlastnila později zavražděná seniorka. Zfalšovali kupní smlouvu. Fiala pak majitelku nemovitosti i jejího druha odvezl počátkem června 2019 do pronajaté chaty. Tam je podle soudu zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do vody.

Zdroj: ČTK

Kauza Viktoriagruppe pokračuje, žalobci nesouhlasí se zproštěním Peroutky a Páleníka

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí s osvobozením bývalých šéfů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomáše Perutky a Ondreje Páleníka. Obžaloba je vinila z mnohamilionové škody způsobené uzavřením smluvního dodatku s německou firmou Viktoriagruppe (VG). Zeman podal koncem roku dovolání, jeho obsah žalobci zpřístupnili ve své databázi. Rozhodovat tak bude Nejvyšší soud.

Podle Zemana se oba muži dopustili trestného činu a způsobili škodu velkého rozsahu. Nejvyšší státní zástupce žádá vrácení kauzy na začátek, tedy k Městskému soudu v Praze, který původně potrestal Perutku podmínkou a Páleníka zprostil. Odvolací Vrchní soud v Praze pak osvobodil také Perutku, protože údajně nešlo o trestný čin.

Perutka, který řídil SSHR z pozice místopředsedy, navrhl v roce 2012 firmě VG ukončení povinnosti hradit náklady na pronájem prázdné nádrže v centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi, což představovalo 4,9 milionu korun měsíčně. Na jaře 2013 pak předal novému předsedovi SSHR Páleníkovi k podpisu smluvní dodatek, jenž povinnost fakticky zrušil. Podle obžaloby se tak muži dopustili zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Zdroj: ČTK

Za vraždu známého půjde muž z Ústecka na 9,5 roku do vězení

Za vraždu známého v ubytovně v Trmicích na Ústecku jde čtyřiašedesátiletý Antonín Hajný na devět let a šest měsíců do vězení. Muž se pokusil ještě před začátkem úterního líčení u ústeckého krajského soudu o sebevraždu. Se státnímu zástupcem se dohodl Hajný o vině a trestu, což umožňuje nově trestní zákoník. Soud dohodu schválil. Rozsudek je pravomocný.

Událost se stala loni v červnu. Podle obžaloby byl Hajný u poškozeného v 5. patře ubytovny na návštěvě. Po hádce pod vlivem alkoholu Hajný oběť nejméně sedmkrát udeřil velkou silou skleněným popelníkem, který vážil téměř jeden kilogram. Poté ho ležícího na posteli škrtil provázkem. Příčinou smrti sedmdesátiletého muže byl otok mozku. Policejní hlídka, která byla první na místě, v pokoji s mrtvým mužem zadržela silně opilého Hajného.

Zdroj: ČTK

V Karlových Varech našel kolemjdoucí mrtvého novorozence, policie hledá svědky

Na břehu Ohře v Karlových Varech našel kolemjdoucí mrtvého novorozence. Stalo se to kolem 8. hodiny ráno poblíž cyklostezky u Chebského mostu. Necelé dva kilometry od tohoto místa je babybox v Karlovarské krajské nemocnici. 

"Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy," uvedl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Vzhledem k tomu, že jde o úmrtí dítěte, nebude policie sdělovat bližší informace

Kriminalisté žádají případné svědky, kteří v místě nálezu viděli podezřele se chovající osoby, aby volali na telefonní linku 158. Informace je na lince možné poskytnout i anonymně. "Taktéž se obracíme na veřejnost s žádostí o jakékoliv informace k tomuto skutku. Pokud se ve vašem okolí nachází žena, která byla těhotná a po porodu u sebe dítě nemá, obraťte se taktéž na linku 158 či informace sdělte policistům na kterémkoliv obvodním oddělení," uvedl policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK

Za posprejování Karlova mostu dostanou bratři z Německa roční podmínku

Pražský městský soud potvrdil roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem loni v létě posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Jedenatřicetiletému cizinci ponechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let. Odvolací senát tak zamítl Wittigovo odvolání. Stejný trest udělený před rokem jeho mladšímu bratru Niclasu Steigerovi již nabyl právní moci.

"My jsme dospěli k jednoznačnému závěru, že i vina obžalovaného Wittiga byla jednoznačně prokázána," prohlásil předseda odvolacího senátu Tomáš Kubovec. Prvoinstanční soud podle něj provedl veškeré důkazy a správně je zhodnotil. Rozhodnutí je pravomocné.

Zdroj: ČTK

Útočník napadl v Haagu tři lidi nožem, o terorismus pravděpodobně nejde

Tři lidé ve středu utrpěli zranění při útoku nožem a při požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru nizozemského Haagu. Podezřelý byl později zatčen a vyslechnut, sdělila nizozemská policie. Motiv činu je předmětem vyšetřování. Podle policejní mluvčí se však na základě dosavadních informací nezdá, že by šlo o extremistický útok, uvedla agentura AP.

Policie dostala zprávu o útoku nožem a požáru v supermarketu, který se záhy podařilo uhasit. "Dva zraněné převezla sanitka do nemocnice," uvedla policie podle AFP. Zdravotní prohlídce se v nemocnici podrobili také tři policisté, kteří se nadýchali kouře.

Podezřelý 43letý muž byl zatčen v nedalekém městě Pijnacker, uvedla později policie. K totožnosti zadrženého nesdělila žádné podrobnosti v souladu s nizozemskými zákony o ochraně osobních údajů. Podle agentury DPA byl podezřelý dopaden na nádraží.

Podle nizozemského rozhlasu NOS očití svědkové události uvedli, že pachatel vzal z regálu v obchodě lahev s alkoholem, obsah vylil a zapálil. Zákazníci utíkající z obchodu hovořili o chaosu a panice.

Zdroj: ČTK

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK

Za napadení ženy v Chebu dostane 17,5 roku vězení. Zřejmě útočil na objednávku

Recidivista Georgi Dimitrov si za to, že loni v létě napadl a oloupil ženu v Chebu, odpyká 17,5 roku ve vězení. Trest za pokus o vraždu muži v úrtý potvrdil pražský vrchní soud. Dimitrov ženu tloukl pravděpodobně klackem. Přestal až ve chvíli, kdy si myslel, že je mrtvá. U soud tvrdil, že ji nepřepadl kvůli tomu, aby ji oloupil. Dostal prý za její napadení zaplaceno. Zavraždit ji podle své výpovědi nechtěl.

"Obžalovaný zaútočil zákeřně, zezadu a velmi razantně. Navíc byl za podobné jednání již odsouzen," uvedl předseda senátu Jiří Lněnička. Odůvodnil tak, proč zamítl Dimitrovovo odvolání. Podle soudce trest není nepřiměřeně přísný. "Možnost nápravy je hodnocena vysloveně negativně," uvedl Lněnička. Soud muže zároveň na deset let vyhostil z České republiky.

Událost se odehrála loni 18. června ve večerních hodinách. Bulhar Dimitrov ženu nejprve sledoval, krátce před půlnocí na ni zaútočil. Silně ji uhodil tupým předmětem, pravděpodobně kusem dřeva, a snažil se jí sebrat batoh ze zad. Žena začala utíkat, cizinec ji však dohonil. Ještě několikrát ji udeřil a přestal až ve chvíli, kdy si sundala batoh, vyndala mobilní telefon a lehla si na zem. Předstírala, že je mrtvá. Dimitrov sebral ženě 12.000 korun, které si nesla v zavazadle na zaplacení chemoterapie.

Zdroj: ČTK

Bývalého policistu zprostil soud po 12 letech obžaloby z vraždy, výpověď utajeného svědka ho nepřesvědčila

Krajský soud v Plzni zprostil bývalého policistu Martina Novotného a jeho známého Aleše Šeptáka obžaloby z brutální vraždy z roku 2008. Soud jako velmi nevěrohodnou a nedostačující pro odsouzení označil výpověď utajeného svědka, která byla základním kamenem obžaloby. Navíc podle soudu judikatura dovozuje, že výpověď utajeného svědka nemůže být výhradním či převážným podkladem pro rozhodnutí o vině. Verdikt není pravomocný, žalobce se proti němu odvolal.

Podle státního zástupce jednačtyřicetiletý Novotný a šestačtyřicetiletý Šepták v listopadu 2008 odvezli na odlehlé místo u přehrady Bílý Halštrov u Aše šestadvacetiletého muže a zbili ho. Když se nemohl kvůli zlomené stehenní kosti a značné opilosti bránit ani utéct, přivázali ho za opasek na lano a více než dva kilometry ho smýkali za osobním autem, které řídil Šepták, tvrdí státní zástupce. Nakonec podle něj nechali muže ležet u silnice u bývalé textilky. Muž na místě zemřel. Za vraždu spáchanou zvlášť trýznivým způsobem hrozil obžalovaným výjimečný trest, tedy až doživotí. Novotný i Šepták od začátku tvrdili, že s vraždou nemají nic společného.

Zdroj: ČTK

Kriminalita v Česku po sedmi letech vzrostla. Čtvrtina trestných činů je z dopravy

Trend poklesu kriminality se podle Nejvyššího státního zastupitelství loni zastavil. Počet zahájených trestných řízení loni meziročně stoupl zhruba o dva tisíce na 211 852. Státní zástupci podali obžalobu na 32 965 lidí, což je meziročně asi o 900 méně, a také na 315 firem. Na dalších 37 614 lidí podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení, meziročně asi o 1500 více.

Počet zahájených trestných řízení pravidelně klesá od roku 2013, kdy počet zahájených trestních řízení dosahoval téměř 328 000. "Snižuje se ale podíl zproštěných případů, loni činil 4,7 procenta. To znamená, že více než 95 procent lidí, kteří žalobci postavili před soud, uznaly soudy vinnými," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Stále převládají trestné činy v dopravě, které tvoří 26,6 procenta veškeré registrované kriminality. Nejčetnější právní kvalifikaci pak představuje trestný čin krádeže, a to 17 procent.

Zdroj: ČTK

V Česku loni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na téměř 200 tisíc trestných činů

V Česku loni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na 199 221 trestných činů. Policie podala návrh na podání obžaloby u 105 994 z nich, což představuje 53,2 procenta. Kriminalita stoupla ve všech krajích s výjimkou Libereckého a Zlínského. Vražd policisté řešili o 27 více než předloni - 143. 

Nárůst kriminality označil ředitel kriminální policie Michal Fojt za drobný, také zvýšený počet vražd podle něj není v kontextu posledních pěti let zásadním vybočením z pětiletého průměru.

Největší podíl trestných činů - 51,3 procenta - tradičně tvořily činy majetkové. Nejčastějším násilným činem bylo úmyslné ublížení na zdraví.

Ze 143 trestných činů vražd bylo 81 dokonaných, 56 ve stadiu pokusu a šest ve fázi přípravy. Nejčastějším motivem zůstaly osobní vztahy.

Pokračovat