kriminalita

Bývalého policistu zprostil soud po 12 letech obžaloby z vraždy, výpověď utajeného svědka ho nepřesvědčila

Krajský soud v Plzni zprostil bývalého policistu Martina Novotného a jeho známého Aleše Šeptáka obžaloby z brutální vraždy z roku 2008. Soud jako velmi nevěrohodnou a nedostačující pro odsouzení označil výpověď utajeného svědka, která byla základním kamenem obžaloby. Navíc podle soudu judikatura dovozuje, že výpověď utajeného svědka nemůže být výhradním či převážným podkladem pro rozhodnutí o vině. Verdikt není pravomocný, žalobce se proti němu odvolal.

Podle státního zástupce jednačtyřicetiletý Novotný a šestačtyřicetiletý Šepták v listopadu 2008 odvezli na odlehlé místo u přehrady Bílý Halštrov u Aše šestadvacetiletého muže a zbili ho. Když se nemohl kvůli zlomené stehenní kosti a značné opilosti bránit ani utéct, přivázali ho za opasek na lano a více než dva kilometry ho smýkali za osobním autem, které řídil Šepták, tvrdí státní zástupce. Nakonec podle něj nechali muže ležet u silnice u bývalé textilky. Muž na místě zemřel. Za vraždu spáchanou zvlášť trýznivým způsobem hrozil obžalovaným výjimečný trest, tedy až doživotí. Novotný i Šepták od začátku tvrdili, že s vraždou nemají nic společného.

Zdroj: ČTK

Kriminalita v Česku po sedmi letech vzrostla. Čtvrtina trestných činů je z dopravy

Trend poklesu kriminality se podle Nejvyššího státního zastupitelství loni zastavil. Počet zahájených trestných řízení loni meziročně stoupl zhruba o dva tisíce na 211 852. Státní zástupci podali obžalobu na 32 965 lidí, což je meziročně asi o 900 méně, a také na 315 firem. Na dalších 37 614 lidí podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení, meziročně asi o 1500 více.

Počet zahájených trestných řízení pravidelně klesá od roku 2013, kdy počet zahájených trestních řízení dosahoval téměř 328 000. "Snižuje se ale podíl zproštěných případů, loni činil 4,7 procenta. To znamená, že více než 95 procent lidí, kteří žalobci postavili před soud, uznaly soudy vinnými," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Stále převládají trestné činy v dopravě, které tvoří 26,6 procenta veškeré registrované kriminality. Nejčetnější právní kvalifikaci pak představuje trestný čin krádeže, a to 17 procent.

Zdroj: ČTK

V Česku loni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na téměř 200 tisíc trestných činů

V Česku loni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na 199 221 trestných činů. Policie podala návrh na podání obžaloby u 105 994 z nich, což představuje 53,2 procenta. Kriminalita stoupla ve všech krajích s výjimkou Libereckého a Zlínského. Vražd policisté řešili o 27 více než předloni - 143. 

Nárůst kriminality označil ředitel kriminální policie Michal Fojt za drobný, také zvýšený počet vražd podle něj není v kontextu posledních pěti let zásadním vybočením z pětiletého průměru.

Největší podíl trestných činů - 51,3 procenta - tradičně tvořily činy majetkové. Nejčastějším násilným činem bylo úmyslné ublížení na zdraví.

Ze 143 trestných činů vražd bylo 81 dokonaných, 56 ve stadiu pokusu a šest ve fázi přípravy. Nejčastějším motivem zůstaly osobní vztahy.

Pokračovat