kriminalita

Kriminalisté na Prostějovsku odhalili skupinu lidí podezřelou z výroby pervitinu

Prostějovští kriminalisté odhalili organizovanou skupinu, která podle nich vyráběla a distribuovala pervitin ve velkém rozsahu. Při domovních prohlídkách jednotky zajistily nejen kompletní varnu, ale i chemikálie pro výrobu čtyř kilogramů drog. Na černém trhu by se cena pohybovala odhadem kolem šesti milionů korun.

Dva muži a jedna žena skončili ve vazbě, hrozí jim až 18 let vězení, řekl ve středu novinářům vedoucí odboru obecné kriminality Jan Lisický. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů na území Olomouckého kraje v letošním roce.

Případ odhalil prostějovský Toxi tým. Obvinění se podle Lisického nejméně od počátku letošního roku do poloviny listopadu jako členové organizované skupiny podíleli na výrobě chemikálií vedoucí k výrobě pervitinu. Léčiva k výrobě drog nakupovali v Polsku, pervitin vyráběli přímo v jednom z bytů v Prostějově a poté se všichni podíleli na jeho distribuci. Každý z členů měl svou roli, doplnil Lisický. Cílem skupiny byl zisk, část končila ve výherních automatech.

Zdroj: ČTK

Kriminalita vloni opět klesla, a to i díky pandemii koronaviru

Počet zahájených trestních řízení proti fyzickým osobám loni podle výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) meziročně klesl zhruba o 13 tisíc na 169 006. O rok dříve meziročně klesl zhruba o 30 tisíc asi na 182 tisíc. Vůči 64 364 lidem bylo loni zahájeno trestní stíhání. Žalobci postavili před soud 59 248 lidí, a to buď obžalobou, návrhem na potrestání, nebo návrhem dohody o vině a trestu. Před soud poslali také 286 firem. Vyplývá to ze závěrečné zprávy NSZ za rok 2021, kterou zastupitelství zveřejnilo na webu. Podle zastupitelství stojí za snížením kriminality částečně i koronavirová pandemie.

Další významný faktor, který podle NSZ loni ovlivnil míru kriminality, je novela trestního zákoníku účinná od 1. října 2020. Tato úprava mimo jiné mění výši minimální škody u majetkových trestných činů z pěti tisíc na deset tisíc korun.

Samotná pandemie covidu-19 podle NSZ neměla na strukturu kriminality zásadnější dopad, zůstala shodná jako v předcházejících letech. "Zdaleka nejčetnějším zůstává jako v předchozích letech trestný čin krádeže. Spolu s trestnými činy maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, ohrožení pod vlivem návykové látky a zanedbání povinné výživy představují 60 procent veškeré vykazované kriminality," stojí ve zprávě NSZ.

Zdroj: ČTK

Vrah ženy z úřadu práce u soudu prohlásil, že je nevinný. Soudní proces označil za parodii

Jiří Dvořák, který je obžalovaný z několika trestných činů včetně zastřelení ženy na pražském úřadu práce, u soudu prohlásil, že je nevinný. Odmítl vypovídat, protože soud podle něho "drze pohrdá zákony" a on se nebude "zúčastňovat parodie na spravedlivý proces". Sedmašedesátiletému muži hrozí doživotní vězení.

Vedle vraždy úřednice viní obžaloba Dvořáka také z útoku kyselinou sírovou na jeho bývalou kolegyni a z toho, že nastražil střelné zařízení na pronajímatelku bytu, který měl na základě soudního rozhodnutí opustit. Všem ženám, na které Dvořák útočil, bylo okolo 50 let. Podle kriminalistů se na nich mstil za domnělá příkoří, která mu způsobily.

Dohodu o vině a trestu se státní zástupkyní Dvořák u pražského městského soudu odmítl, zástupcům médií ukazoval vztyčené prostředníčky. Z výslechu Dvořáka podle policie vyplynulo, že chtěl v páchání zločinů pokračovat, a to vůči lidem, s nimiž měl v posledních letech spory.

Zdroj: ČTK

Policisté zadrželi muže podezřelého ze sexuálního napadení čtyř žen v Praze, nejmladší bylo 14 let

Ze sexuálního napadení minimálně čtyř žen v Praze policisté podezřívají devětadvacetiletého muže, kterého zadrželi na počátku června. Nejmladší oběti bylo 14 let. Podezřelý cizinec je ve vazbě a v případě odsouzení mu za znásilnění hrozí až deset let vězení, sdělil ve středu policejní mluvčí Richard Hrdina.

Podle něj kriminalisté předpokládají, že muž napadl více žen. Další poškozené, které měly s mužem, jehož podobu policie zveřejnila na webu, podobné zkušenosti, se mají ozvat na linku 158.

Muž podle policie zaútočil na ženy v květnu v okolí ulic Vostrovská, Soborská, Šárecká a Tobrucká v Praze 6. "Za pomoci síly se k nim přitiskl a osahával je na intimních partiích. Během útoku nemluvil a v momentě, kdy napadené začaly křičet, svého jednání zanechal a utekl," popsal konání podezřelého Hrdina. Doplnil, že kriminalisté dopadli podezřelého na základě jeho popisu od poškozených a kamerových záznamů, na kterých se procházel vestibulem metra Bořislavka.

Zdroj: ČTK

Žena zbytečně spustila požární alarm v Národním muzeu, hrozí jí až šest let vězení

Žena, která způsobila milionové škody Národnímu muzeu v Praze spuštěním hasicího systému, byla obviněna. Řekl to mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Stíhána je pro trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za který jí hrozí až šest let vězení. Zbytečně totiž podle policie vypustila hasicí plyn ze dvou několikasetkilogramových nádrží, čímž způsobila škodu tři miliony korun. Na obvinění podezřelé upozornil server Novinky.cz.

Žena přišla do Národního muzea 31. března odpoledne. "Poté, co vešla do jedné z místností, zamířila rovnou k tlačítku požárního alarmu a zmáčkla ho," uvedl již dříve Rybanský. První tlačítko, které žena použila však sloužilo naopak k deaktivaci protipožárního systému. Svůj pokus pak zopakovala ve vedlejší místnosti, kde se jí už po rozbití ochranného skla a stisknutí tlačítka podařilo zařízení spustit. Do místnosti tak začal proudit speciální plyn, který brání hoření.

Žena pak z muzea utekla, zachytily ji při tom bezpečnostní kamery. Záznamy z kamer policie zveřejnila na začátku dubna a krátce poté se kriminalisté odhalili totožnost podezřelé.

Zdroj: ČTK

Loňskou srážku vlaků na Domažlicku zavinil strojvůdce, který při nehodě zemřel. Policie případ odložila

Za čelní srážku expresu z Mnichova s regionálním osobním vlakem u obce Milavče na Domažlicku, kde loni 4. srpna zahynuli tři lidé a 56 se jich zranilo, zavinil strojvůdce rychlíku, který při srážce zemřel. Nerespektoval červené světlo na návěstní svítilně výhybny. Uvedla to Drážní inspekce v závěrečné zprávě. Škoda přesáhla 178 milionů korun, její výše nebyla ke dni zpracování, k 9. březnu, konečná.

Při srážce zemřeli oba strojvedoucí a jeden cestující z lehčího regionálního vlaku RegioShark, který náraz odrazil zhruba 80 metrů. Místo nehody bylo do dvou dnů opravené a průjezdné. První vlak tam vyjel v pátek 6. srpna v 18:50.

"Šlo o nedovolenou jízdu vlaku Ex 351 za úroveň hlavního odjezdového návěstidla S1 s návěstí 'Stůj', vjetí do postavené vlakové cesty pro protijedoucí vlak Os 7406, následná srážka a vykolejení obou vlaků," uvedla inspekce ve zprávě. Během vyšetřování příčin a okolností havárie se nepodařilo zjistit, proč strojvedoucí neragoval na návěst "Výstraha" vjezdového návěstidla výhybny Radonice a následně na dráze zhruba 240 metrů na návěst "Stůj" odjezdového návěstidla výhybny Radonice. Vyšetřovatelé nezjistili, že by strojvedoucí používal komunikační prostředky.

Podle závěrečné zprávy bylo v den nehody po 08:00 oblačno, plus 15 stupňů Celsia a nebyla snížená viditelnost. "V místě nebyly prováděny žádné opravné nebo údržbové práce. Provoz v místě a jeho okolí byl v běžném režimu," uvedli autoři zprávy. Podle vnitřního předpisu provozovatele dráhy (Správy železnic) zakazuje návěst Stůj strojvedoucímu jízdu vlaku. Jeho čelo musí zastavit alespoň 10 metrů před hlavním návěstidlem. Výpravčí ve stanici Domažlice nemohl podle zprávy učinit nic, aby srážce zabránil.

"Kriminalisté v pondělí na základě závěrečné zprávy Drážní inspekce případ odložili," řekla v poledne domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová. Policejní vyšetřovatelka finální zprávu inspekce obdržela právě v pondělí. Podle informací ČTK je důvodem odložením případu fakt, že podezřelý ze zavinění nehody - strojvůdce rychlíku, zemřel, a nelze tak zahájit trestní stíhání pro obecné ohrožení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK

Při čtvrteční střelbě na střední škole na Kladensku zemřel lékař Leoš Středa, podle policie šlo o vraždu a sebevraždu

Čtvrteční střelba ve střední škole pro handicapované v Neprobylicích byla podle kriminalistů vražda a následná sebevražda, informoval v pátek server iDnes. Podle důvěryhodného zdroje deníku při střelbě zemřel lékař Leoš Středa, kterého zastřelil jeho známý a poté spáchal sebevraždu. Středa střední školu Euroinstitut založil a provozoval. Škola je zaměřená na praktické vzdělávání klientů pobytových sociálních zařízení.

Zdroj: Domácí

Policie řeší případy schvalování nenávisti a postupu ruských vojsk, má stovky oznámení

Devět případů souvisejících s ruskou invazí na Ukrajinu policie prověřuje ve zkráceném řízení. V souvislosti s válkou eviduje několik stovek oznámení, trestní řízení zahájila ve 133 případech. Skoro čtyři desítky případů se týkají schvalování nenávisti a postupu ruských vojsk. Uvedl to mluvčí policejního prezidia David Schön.

"V souvislosti s válkou na Ukrajině evidujeme několik stovek oznámení, která vyhodnocujeme. Do včerejšího dne bylo ve 133 případech zahájeno trestní řízení, 37 případů je schvalování nenávisti a postupu ruských vojsk a v devíti případech je věc řešena ve zkráceném přípravném řízení," sdělil Schön.

Zkrácené přípravné řízení spočívá v tom, že je prověřovanému člověku sděleno podezření, není ale obviněn. Do 14 dnů od sdělení podezření musí policisté věc předložit státnímu zástupci. Ten pak soudu může předat návrh na potrestání. S podezřelým může být sjednána dohoda o vině a trestu, nebo může policie případ odložit. Řízení před soudem má také zjednodušenou formu.

Zdroj: ČTK

Dvanáct Rusů a Vietnamců podle policie narušilo činnost ministerstva, neoprávněně žádali o víza

Policie navrhla obžalovat 12 Rusů a Vietnamců v souvislosti s podáváním žádostí o pobytová oprávnění v Česku. Podle kriminalistů skupina částečně narušila činnost ministerstva zahraničních věcí. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

"Osoby jsou důvodně podezřelé z organizování trestné činnosti, která souvisela s podáváním žádostí o udělení pobytových oprávnění na území České republiky ze strany občanů Vietnamské socialistické republiky," napsal mluvčí.

Neoprávněné jednání obviněných podle vyšetřovatelů paralyzovalo některé způsoby podávání žádostí, sdělil Ibehej bez dalších podrobností.

Všech 12 stíhaných čelí obvinění z účasti na organizované zločinecké skupině, za kterou hrozí až desetileté vězení či propadnutí majetku. Deset z nich policie stíhá také za neoprávněný přístup k počítačovému systému a pět za praní špinavých peněz. O podání obžaloby bude rozhodovat pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK

Za ohrožování benešovských zdravotníků nožem a zbraní trest nepadne, muž byl nepříčetný

Státní zástupkyně zastavila trestní stíhání třiašedesátiletého muže, který loni v listopadu ohrožoval nožem a střelnou zbraní zdravotníky v benešovské nemocnici. Podle znaleckého posudku nebyl v době spáchání skutku pro nepříčetnost trestně odpovědný, uvedla na webu policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Při incidentu nebyl nikdo zraněn, policisté u muže po zadržení našli dvě plynové zbraně a dva nože. Obvinili ho z nebezpečného vyhrožování a výtržnictví, za což mu hrozily až tři roky vězení.

Podle Schneeweissové státní zástupkyně Okresního státního zastupitelství v Benešově stíhání zastavila. "Z výsledku znaleckého posudku z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie, vyplynulo, že třiašedesátiletý muž nebyl v době spáchání skutku pro nepříčetnost trestně odpovědný. V době spáchání skutku měl zcela vymizelé ovládací a rozpoznávací schopnosti," uvedla mluvčí.

Incident se stal 29. listopadu před 15:00. Záchranná služba převezla muže na chirurgickou ambulanci k ošetření, pacient tam však z batohu vytáhl nůž a poté i střelnou zbraň a začal personál ohrožovat. Zdravotníci z ordinace okamžitě utekli, muže na ambulanci zamkli a zavolali na linku 158.

Zdroj: ČTK

Dostala 114 výhružných a vulgárních zpráv. Podobné případy má příště řešit trestní soud

Dlouhodobé obtěžování nenávistnými zprávami nelze bagatelizovat, závažné případy narušení soukromí a lidské důstojnosti by měly řešit trestní soudy, nikoliv jen přestupkové komise, plyne z dnešního nálezu Ústavního soudu. Konstatoval, že justice porušila práva advokátky Kláry Kalibové, která v obecně prospěšné společnosti In IUSTITIA dlouhodobě pomáhá obětem předsudečného násilí a další trestné činnosti z nenávisti. Případ člověka, který ji samotnou dlouhodobě pronásledoval nenávistnými zprávami, skončil jen v přestupkovém řízení.

Pražské soudy porušily právo Kalibové na ochranu lidské důstojnosti a také její právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života, rozhodl soud. Podle Kalibové jde o zásadní rozhodnutí. "Lidé, kteří jsou v podobném postavení, kteří jsou dlouhodobě intenzivně pronásledování, budou moci opřít svoje práva i v trestním řízení o tento nález ÚS," řekla Kalibová.

Během tří měsíců v roce 2020 dostala Kalibová do své e-mailové schránky 114 zpráv, mnoho z nich hrubě vulgárních. Měly výhrůžný, zastrašující, hanobící i pornografický charakter. "I pokud by stěžovatelka neměla za to, že se jí vedlejší účastník pokusí skutečně fyzicky ublížit, míra strachu a narušení psychologické pohody, které musela v důsledku jeho jednání prožívat, musela být natolik vysoká, že zasluhovala trestněprávní ochrany," stojí v nálezu soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka.

Zdroj: ČTK

Hackeři provedli druhou největší kráděž kryptoměn v historii, platforma loupež odhalila po šesti dnech

Blockchainová platforma Ronin se stala terčem útoku hackerů, kteří z jejích systémů ukradli kryptoměny, jejichž současná hodnota činí téměř 615 milionů dolarů, tedy asi 13,6 miliardy korun. Mohlo by jít o jednu z největších kryptoměnových krádeží v historii. Platformu Ronin využívá populární hra Axie Infinity založená na nezaměnitelných tokenech, takzvaných NFT. Krádež podle platformy provedli neidentifikovaní hackeři minulý týden ve středu. Získali zhruba 173 600 jednotek měny ether a 25,5 milionu jednotek měny USD Coin. Platforma krádež odhalila až v úterý.

"Spolupracujeme s různými vládními úřady, abychom zajistili, že tito zločinci budou pohnáni před soud," uvedla platforma. Dodala, že jedná s hrou Axie Infinity o tom, jak zajistit, aby uživatelé o své kryptoměny nepřišli. V době krádeže činila hodnota zcizených kryptoměn zhruba 540 milionů dolarů. Podle analytické společnosti Elliptic tak jde o druhou největší kryptoměnovou krádež v historii. Loni kryptoměnová platforma Poly Network v důsledku hackerského útoku a přišla o kryptoměny v hodnotě 610 milionů dolarů. Hacker ale později téměř veškerou ukradenou kryptoměnu vrátil.

Zdroj: ČTK / Reuters
Pokračovat