Karel Havlíček

ANO má čtyři kandidáty na prezidenta. Babiš oznámí rozhodnutí v říjnu

Hnutí ANO má čtyři možné uchazeče o post prezidenta, řekl předseda Andrej Babiš v rozhovoru pro ČTK. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf sněmovny Radek Vondráček.

Čtvrté jméno Babiš prozradit nechtěl. Sám chce své rozhodnutí o kandidatuře oznámit v druhé polovině října. Dříve hovořil konkrétně o termínu 28. října. "Možná dřív, někdy v druhé polovině října," řekl nyní. Rozhodovat podle něj budou soukromé důvody, nikoli aktuální volební průzkumy.

Pro ANO podle Babiše není prezidentská kandidatura až tak důležitá jako návrat do vlády. Domnívá se ale, že opoziční hnutí někoho do volby vyšle. Má podle něj už čtyři kandidáty. "Na rozdíl od těch, kteří se tam hlásí kvůli podnikatelským nebo lobbistickým zájmům, náš kandidát bude čistý. Bude financován jen z hnutí, nebudeme brát žádné sponzory," poznamenal. "Určitě jsou to velice kvalitní kandidáti, kteří mají zkušenosti, na rozdíl od těch, kteří kandidují a v podstatě nemají žádné zkušenosti," dodal.

Hnutí by podle Babiše zvážilo případnou podporu některého z kandidátů postupujících do druhého kola, pokud by se do něj nedostal nominant ANO. "Doufám ale, že se dostane. Myslím, že naše voličské jádro je silné. Na druhé straně mně naši voliči na výjezdech stále víc říkají, abych nekandidoval, že mám být znovu premiér," doplnil Babiš.

Spolupráce s končícím prezidentem Milošem Zemanem byla podle Babiše dobrá do té doby, než odmítl akceptovat pověření k sestavení vlády po loňských sněmovních volbách, v nichž zvítězila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Další rozepře podle něj existovaly kvůli šéfovi Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi.

Loni na podzim měl velkou starost o Zemanův zdravotní stav, řekl Babiš. "Volal jsem i jeho dceři, všichni jsme ho přesvědčovali, aby šel do nemocnice. Naštěstí potom šel a stal se zázrak a dnes funguje skvěle, má neskutečnou hlavu, za což ho obdivuji," poznamenal expremiér. Zeman mu podle něj nikdy nediktoval, kdo má například být v jím vedeném kabinetu.

Zdroj: ČTK

Zavedení eura v Česku je nyní nevýhodné a nereálné, shodli se Vystrčil s Havlíčkem

Země by tak podle jejich názoru přišla o samostatnou měnovou politiku České národní banky a možnost využívat kurz koruny. V nedělním pořadu Partie Plus na CNN Prima News se na tom shodli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

K zavedení eura se vyjádřili v souvislosti s výzvou staronového předsedy hnutí STAN Víta Rakušana, který vyzval na sobotním sněmu k diskuzi o zavedení eura v rámci vládní koalice.

Šestým místopředsedou sněmovny zvolili poslanci Havlíčka, porazil Okamuru

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny obsadil bývalý vicepremiér Karel Havlíček (ANO). V v páteční tajné volbě porazil nominanta SPD, lídra tohoto hnutí Tomia Okamuru. Výsledky oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Ke zvolení bylo nutné získat nejméně 90 poslaneckých hlasů. Havlíček jich dostal 106. Okamuru, jenž byl místopředsedou dolní komory v minulém volebním období, volilo 22 poslanců.

Volba šestého místopředsedy sněmovny byla již čtvrtá. V předchozích poslanci žádného z navrhovaných kandidátů nezvolili. Havlíček se utkal s Okamurou i koncem ledna, ani jeden z nich nedostal dostatečný počet hlasů. Pozice patří podle dohod opozičnímu hnutí ANO, koaliční poslanci ale tehdy Havlíčkovi potřebné hlasy nedodali. Zástupce opozičního hnutí SPD vládní většina v předsednictvu dolní komory nechce.

Zdroj: ČTK

Havlíček a Tomio Okamura se znovu utkají o post místopředsedy sněmovny

O křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy poslanecké sněmovny se znovu utkají někdejší vicepremiér Karel Havlíček (ANO) a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Vyplynulo to z jejich vyjádření v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Volba se má konat na příští schůzi, která začne v polovině února.

Havlíček uvedl, že hnutí ANO nemá důvod kandidáta měnit, šancí si ale příliš nedává. Okamura zopakoval, že není logické, když Piráti se čtyřmi poslanci zastoupení ve vedení dolní komory mají, a pětkrát početnější klub SPD nikoli.

Plánovaná volba bude již čtvrtá. V předchozích poslanci žádného z navrhovaných kandidátů nezvolili. Havlíček se utkal s Okamurou i koncem ledna, ani jeden z nich nedostal dostatečný počet hlasů.

Poslanci loni v listopadu na ustavující schůzi po říjnových sněmovních volbách zvolili za předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a vybrali i pět ze šesti místopředsedů. Stali se jimi Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Skopeček (ODS), Olga Richterová (Piráti) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Zdroj: ČTK

Vondráček: ANO bude dál navrhovat Havlíčka do vedení Sněmovny

"Karla Havlíčka, jestli nedojde k nějaké změně, budeme i nadále nominovat. Neslyšeli jsme důvod, proč ho nevolí," řekl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News bývalý šéf dolní komory Radek Vondráček (ANO). Bývalý ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebyl na pozici místopředsedy Sněmovny v minulých dnech opakovaně zvolen. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je na veškeré vstřícné kroky vládních poslanců odpovídáno nevstřícností opozice.

Někteří vládní poslanci uvažovali o tom, že by pozice šestého místopředsedy dolní komory mohla být zrušena. Nakonec se volba tento týden konala, Havlíček ani předseda SPD Tomio Okamura ale neuspěli. Čtyři místopředsedové pocházejí z řad vládní koalice a zatím jedna místopředsedkyně - Jana Mračková Vildumetzová (ANO) - zastupuje opozici.

Zdroj: ČTK

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK

Česko převede Slovinsku energii z obnovitelných zdrojů. Inkasuje za to přes 127 milionů korun

Česko převede Slovinsku 465 gigawatthodin energie z obnovitelných zdrojů. Pro Česko to znamená příjem téměř pět milionů eur (přes 127 milionů korun) na přechod k bezuhlíkové ekonomice. Smlouvu ve středu večer v Bruselu podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Česko podle resortu mohla smlouvu o statistickém převodu energie se Slovinskem uzavřít, protože splnila povinný podíl obnovitelných zdrojů energie pro rok 2020, který stanovila Evropská unie. "Finanční zhodnocení naší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů je tedy benefitem pro státní rozpočet a tyto prostředky mohou být dále použity pro podporu zelené tranzice v Česku," řekl Havlíček.

Členské státy, které mají při plnění národních cílů vyšší produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů, mohou tyto své přebytky nabídnout za úplatu jiným členským státům, kterým se naopak roční cíl nedaří naplnit. Česká republika využila této možnosti spolupráce a s jiným členským státem vůbec poprvé.

Zdroj: ČTK

Havlíček se dohodl s dodavateli energií na snížení záloh za listopad a prosinec

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad (ERÚ) se s dodavateli poslední instance (DPI) dohodly na snížení záloh za energie pro klienty v režimu DPI v listopadu a prosinci o 50, respektive 40 procent z vyměřené částky, uvedl ve středu ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (ANO) na Twitteru.

V dalších měsících by již lidé platili plnou výši zálohy. Vysoké zálohy, které museli lidé zaplatit v říjnu, již podle Havlíčka nejde vyřešit. Není ani možné, aby dodavatelé zpětně platby klientům vrátili, podle ministra by to způsobilo zmatek. Snížení záloh v listopadu a prosinci ale pomůže klientům získat čas. Ministerstvo se také snaží motivovat klienty, aby se z režimu DPI přesunuli na běžný produkt u některého z dodavatelů.

Lidé ale budou muset při konečném vyúčtování zaplatit plnou cenu za spotřebovanou elektřinu. "Je to o tom, že chceme zabránit prvnímu nárazu. Vysoké zálohové faktury bohužel do značné míry odpovídají realitě trhu," řekl již dříve Havlíček. Pro mnoho domácností jsou ale největším šokem právě první vysoké zálohové faktury. Připravovaná sociální pomoc by mohla mít podobu okamžité finanční pomoci.

Zdroj: ČTK

Zálohy za energie pro zákazníky zkrachovalých dodavatelů budou mít strop, uvedl Havlíček

Zálohy za energie pro klienty v režimu dodavatele poslední instance (DPI) budou mít nově stanovený strop. Výše záloh bude zveřejněna v úterý, uvedl toto pondělí na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Energetický regulační úřad (ERÚ) podle něj akceptoval ministerský návrh na stanovení stropu záloh a předloží vyhlášku.

Havlíček ČTK už dříve sdělil, že půjde o stanovení maximální výše zálohových faktur pro DPI, nikoliv ceny za energie. "Chceme tím pomoci ohroženým rodinám, současně se ale musí najít optimální hranice, neboť cesta není zůstat u DPI, ale přejít ke standardním dodavatelům," uvedl v pátek Havlíček. Standardní dodavatelé podle Havlíčka nabídnou nejen lepší cenu, ale i nižší zálohy na energie, a to o 30 až 60 procent.

Do režimu dodavatele poslední instance se dostali bývalí klienti společnosti Bohemia Energy, která ukončila činnost v polovině října, ale i dalších menších dodavatelů. V režimu DPI skončilo na 900 000 odběratelů.

"Zcela chápeme, že stát hledá způsoby, jak zákazníkům pomoci poté, co je jejich dodavatel nechal před zimou v této situaci. Naše zálohy u dodávek elektřiny jsou obecně výrazně nižší než třeba v případě plynu. Průměrná záloha na běžných sazbách je necelých 1700 korun. Jsme ale samozřejmě připraveni postupovat v souladu s tím, jak stát rozhodne," reagoval na Havlíčkovo oznámení mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Zdroj: ČTK
Pokračovat