Praha - Pracujícím důchodcům se od roku 2013 sníží měsíční čistý příjem až o 2070 korun.
Vláda totiž v "balíčku rozpočtových opatření" prosadila, že výdělečně činní příjemci starobních důchodů si již nebudou moci od daně z příjmů odečítat základní slevu na poplatníka v roční výši 24 840 korun.
Důchodci si tuto slevu mohli odečítat od roku 2008. Jejím zrušením chce ministerstvo financí do státního rozpočtu v příštích třech letech získat šest až sedm miliard korun.
I toto opatření, stejně jako například omezení valorizace důchodů nebo zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 procent, má podle zákona, který v pátek schválili poslanci, platit jen dočasně - pro léta 2013 až 2015.
"Tato základní sleva na dani má zajistit efektivní nezdanění životního minima, čehož je u důchodců dosaženo vyplácením důchodu, který nepodléhá do výše 24 tisíc korun měsíčně dani z příjmů fyzických osob," vysvětluje konec daňové slevy ministerstvo financí v důvodové zprávě k zákonu.
Čtěte také: Vyšší daně a další škrty. Čtěte, co schválili poslanci Penze porostou méně, děti rodičům nepřispějí. Schváleno Změny v penzijním připojištění: Spořte víc, chce vláda |
Ministerstvo počítá s tím, že se zrušení daňové slevy dotkne zhruba 80 tisíc pracujících důchodců. Ministerstvo financí zároveň nepředpokládá, že by zvýšená daňová zátěž odradila od práce významný počet seniorů. "Tento odhadovaný počet by mohl být statisticky konstantní i pro období let 2013-2015," stojí v důvodové zprávě.
Většina pracujících důchodců, podle ministerstva zhruba 64 tisíc, se přitom nachází ve skupině takzvaně vysoce kvalifikovaných profesí. Jde tedy například o advokáty či lékaře.
Následující tabulka ilustruje, že u příjmů nad 10 tisíc korun hrubého zrušení možnosti odečítat základní daňovou slevu znamená, že pracující důchodce přijde o 2070 korun měsíčně, tedy o 24 840 korun za celý rok.