DPH

Prominutí DPH u elektřiny a plynu, o kterém rozhodla Babišova vláda, bylo nezákonné, ukázal přezkum

Prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) za elektřinu a plyn loni v listopadu a prosinci bylo podle výsledků přezkumného řízení u rozkladové komise nezákonné. Prominutí totiž bylo v rozporu s daňovým řádem i s právem Evropské unie. V pátek o tom informovalo ministerstvo financí v tiskové zprávě. Lidé ani firmy ale nemusí nic vracet ani doplácet, uvedl resort.

Veřejné rozpočty prominutí DPH stálo zhruba 5,4 miliardy korun. Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nařídil na základě podnětu od právnické osoby ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v květnu.

"Rád bych zdůraznil, že zrušení loňského opatření bývalé ministryně financí není žádným mým politicky motivovaným rozhodnutím, ale výsledkem transparentního přezkumného řízení u nezávislé rozkladové komise. Ta prošetřovala vnější podnět právnické osoby, přičemž ministr financí je za zákona povinen se každým takovým podnětem zabývat," uvedl Stanjura.

"Výsledek vnímám hlavně jako procesní narovnání toho, že není možné ohýbat nástroje daňového řádu směrem k vlastním politickým cílům. Především chci ale všechny uklidnit, že občanům ani firmám tímto rozhodnutím nevzniká povinnost komukoliv cokoliv zpětně doplácet," doplnil Stanjura.

Zdroj: ČTK

Správa posunula kvůli technickým problémům termín pro podání podkladů u DPH

Finanční správa posunula kvůli pondělním technickým problémům portálu Moje daně termín pro podání daňového přiznání k dani z přidané hodnoty (DPH), kontrolního hlášení a souhrnného hlášení do pátku 29. dubna. Původní termín byl v pondělí 25. dubna. Správa o tom informovala na internetu. 

"U podání vztahujících se k DPH, která budou z důvodu technických problémů daňovými subjekty podána po původní lhůtě (tj. po 25. dubnu 2022), a to v příslušném formátu a struktuře nejpozději do 29. dubna 2022 včetně, bude původní lhůta pro jejich podání považována za zachovanou," uvedla správa. Upozornila, že je třeba odevzdat dokumenty v souladu se zákonem. V některých případech poplatníci kvůli pondělním problémům odevzdali podklady v podobě, která není podle zákona. 

Zdroj: ČTK

V Česku loni přibylo nejvíce plátců DPH za poslední tři roky. Mezi živnostníky ale jejich počet klesl

Počet plátců daně z přidané hodnoty loni stoupl o 6739 na 529 051. Jde tak o největší nárůst za poslední tři roky. Mezi plátci DPH přibyly především společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti, naopak počet plátců DPH se mezi živnostníky klesl. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Dun & Bradstreet. Nejvíc plátců podniká v oblasti velkoobchodu, stravování, výstavby budov a silniční nákladní dopravy.

Mezi celkovým počtem plátců DPH jsou nejvíce zastoupeny společnosti s ručením omezeným, kterých je 243 244. Následují živnostníci, kterých odvádí DPH 214 576. Zákonnou povinnost odvádět DPH má každý podnikatelský subjekt, který za předchozích 12 měsíců dosáhl obrat jeden milion korun nebo se k plátcovství DPH přihlásil dobrovolně.

Zdroj: ČTK

Na konci prosince skončí prominutí DPH na respirátory, ministerstvo opatření neprodlouží

Ministerstvo financí neprodlouží prominutí daně z přidané hodnoty na respirátory a ochranné polomasky třídy FFP2 a vyšší, skončí tedy 31. prosince. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. Nabídka tohoto zboží na trhu je podle úřadu dostatečná, výrobní kapacity se poptávce přizpůsobily. Nehrozí tak riziko skokových nárůstů cen, osvobození ochranných prostředků od DPH ztratilo původní význam. Opatření veřejné rozpočty stálo přibližně 1,1 miliardy korun.

Dočasné zrušení 21procentní daně na respirátory předchozí vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzývali už dříve kabinet výrobci respirátorů.

Zdroj: ČTK

Stanjura by měl podle Schillerové prodloužit odpuštění DPH na energie

Nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) by měl podle odcházející ministryně financí Alena Schillerové (ANO) prodloužit dočasné odpuštění DPH na energie i na další měsíce, aby nová vláda měla čas připravit dlouhodobější řešení pro snížení cen energií. Pokračovat by měl i v rozvíjení projektu on-line portálu Moje daně nebo paušální daně pro živnostníky. Schillerová to v pátek uvedla na tiskové konferenci končící vlády Andreje Babiše (ANO). Schillerová dodala, že novému ministrovi připravila 100stránkový předávací dokument, kde je uvedeno, na čem je třeba dále pracovat a co je třeba rozvíjet.

Zdroj: ČTK

Polsko kvůli inflaci dočasně sníží daně a domácnosti podpoří hotovostí

Polsko sníží daň z benzinu, plynu a elektřiny a poskytne domácnostem hotovostní platby. Plán v objemu deseti miliard zlotých (54,6 miliardy korun) má lidem pomoci vypořádat se s dopady vysoké inflace, uvedl ve čtvrtek premiér Mateusz Morawiecki.

Daň z přidané hodnoty (DPH) na plyn se od ledna do března sníží na osm z dosavadních 23 procent. DPH na elektřinu v prvních třech měsících příštího roku klesne z 23 na pět procent. Daň z benzinu od 20. prosince na pět měsíců klesne na minimum povolené Evropskou unií. Finanční podpora domácností bude záviset na příjmu. Nízkopříjmové domácnosti se jí příští rok dočkají ve dvou splátkách.

Inflace v Polsku dosáhla úrovně, kterou země nepamatuje asi 20 let. V říjnu se spotřebitelské ceny podle předběžného odhadu statistického úřadu zvýšily o 6,8 procenta proti zářijovému růstu o 5,9 procenta. To zatěžuje rozpočty domácností a komplikuje postavení vlády. Ta kupní sílu občanů zlepšuje štědrými sociálními dávkami a zvyšováním minimální mzdy, připomněla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo financí chce zvýšit limit pro povinné placení DPH na dva miliony korun, požádá Brusel

Ministerstvo financí požádá Evropskou komisi o zvýšení ročního limitu obratu, jehož překročením vzniká podnikateli povinnost platit daň z přidané hodnoty (DPH), z jednoho milionu na dva miliony korun. Po projednání vládou příslušný materiál MF pošle komisi, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo financí.

Česko má od vstupu do EU v roce 2004 pevně stanovenou částku pro povinnou registraci plátce k DPH 35 tisíc eur (1,141 milionu korun v tehdejším kurzu). Výjimkou by chtělo MF zvýšit limit v příštím roce, a to do konce roku 2024. Od ledna 2025 začne platit novela evropské směrnice o DPH, která zavede státům EU možnost na základě svého uvážení rozhodnout a zvýšit limit obratu pro vznik plátcovství až na 85 tisíc EUR (zhruba 2,15 milionu Kč). MF upozornilo, že limit ročního obratu se nezměnil už více než 17 let.

Zdroj: ČTK

Vláda schválila snížení DPH u energií na nulu pro celý příští rok. Chybí však souhlas EU

Vláda podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, a to na celý nadcházející rok.

Novela nyní míří do Sněmovny. Nulová DPH bude platit na elektřinu a plyn také letos v listopadu a prosinci, ministryně dnes podepsala potřebný dokument. Vláda těmito kroky reaguje na rostoucí ceny energií na světových trzích. Schillerová to napsala na twitteru.

Na elektřinu a plyn platí nyní sazba DPH 21 procent. Ke snížení DPH na nulu je potřeba souhlas Evropské komise. Vláda si je přitom vědoma, že do udělení výjimky půjde o úpravu, která bude v rozporu se směrnicí EU o DPH. 

Pokračovat