Penze porostou méně, děti rodičům nepřispějí. Schváleno

Petr Kučera ČTK Jiří Hovorka Petr Kučera, ČTK, Jiří Hovorka
13. 6. 2012 11:38
Poslanci schválili nižší valorizaci penzí, naopak mezigenerační solidarita neprošla
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Vládní koalice ve sněmovně schválila nižší valorizaci důchodů navzdory nesouhlasu ČSSD a KSČM. Novela nyní míří do Senátu, kde má levicová opozice většinu. Očekává se, že senátoři zákon vetují a vrátí jej zpět poslancům. Ti ale mají dost času na jeho definitivní schválení tak, aby změny začaly platit od roku 2013.

Důchody tedy porostou méně, než předpokládají dosavadní pravidla. Má jít o dočasné opatření na tři roky počínaje rokem 2013.

Pravidla pro růst přitom vláda měnila nedávno a platí teprve od letošního roku. Od Nového roku skončila možnost vlády přidávat důchodcům při valorizaci více, než je zákonem stanovené minimum. Důchody nyní rostou jen o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd.

Od ledna 2013 má nově platit, že důchody v příštích třech letech porostou jen o třetinu inflace a o třetinu růstu reálné mzdy. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 přitom původně navrhoval úplné zmrazení růstu penzí.

Průměrný důchod by se tedy v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10 550 korun.

Vláda obhajuje škrty tím, že je nutné snížit schodek státního rozpočtu. Za tři roky chce tak uspořit celkem 47,7 miliardy korun. Nižší valorizace je součástí "balíčku rozpočtových opatření".

Na vítanou novinku nejsou peníze

Poslanci také definitivně rozhodli, že důchodová reforma odstartuje od roku 2013 bez takzvané mezigenerační solidarity. Ta měla spočívat v možnosti, aby děti směřovaly část svých povinných odvodů přímo svým rodičům v důchodovém věku.

Podle průzkumů šlo o jednu z novinek, které veřejnost na chystané reformě nejvíce oceňovala. Nakonec od ní ale ustoupily jak TOP 09, tak ODS. Strany totiž zjistily, že na avizovanou novinku nejsou v rozpočtu peníze, respektive by došlo k dalšímu odlivu peněz z takzvaného státního pilíře.

V čem návrh spočíval? Ve prospěch svých rodičů v důchodovém věku by každý pracující mohl odvést jedno procento ze svého povinného důchodového pojištění (tedy z hrubého příjmu), aniž by si tím jakkoli omezil výši svého čistého příjmu, případně výši budoucí penze. TOP 09 dokonce původně počítala se dvěma procenty.

Tuto novinku ale nakonec prosazovaly jen Věci veřejné. Vložit ji do reformy se jim ale nepodařilo ani při středečním jednání o valorizaci.

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 by tato možnost přišla státní rozpočet na sedm až osm miliard korun ročně, což by smazalo úspory dané nižší valorizací.

Převod části povinných odvodů dětí přímo rodičům měl být určitou odměnou pro ty, kteří - řečeno slovy místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska - při výchově potomků mysleli nejen na kvantitu, ale také na kvalitu.

"Rodiče, kteří vychovají několik vzdělaných a pracovitých dětí, nebudou muset tolik spořit na důstojný důchod. Investice do dobré výchovy potomků se jim totiž vrátí tím, že v seniorském věku dostanou peníze navíc přímo z odvodů jejich dětí. Kdo přivede na svět pět líných pobíračů sociálních dávek, nedostane nic navíc," vysvětloval před dvěma lety Kalousek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Kdo má hrubou mzdu například 25 tisíc korun měsíčně, ročně tedy 300 tisíc, může svým rodičům přispět částkou až tři tisíce korun ročně. O stejnou částku se mu pak v rámci ročního zúčtování daně zvýší sleva na dani," vysvětloval plánovaný princip mezigenerační dohody v minulém roce hlavní analytik společnosti AWD Tomáš Rampula.

O jmenované peníze by ale přišel státní rozpočet, konkrétně státní pilíř důchodového systému. V nejnovější vlně svých úsporných plánů to tedy nemohla vláda nechat bez povšimnutí a oproti původní shodě plán na zavedení mezigenerační solidarity zatím nechala ležet mezi nerealizovanými návrhy.

Na důchody chybí 60 miliard

Letos by se mělo na penze vydat asi 373,8 miliardy korun. Příjmy z pojistného mají podle očekávání dosáhnout 324,1 miliardy. Na důchodovém účtu by tak mělo chybět 49,7 miliardy. Příští rok by příjmy měly být 324,8 miliardy.

Beze změny valorizace by výdaje činily 394 miliard, podle nového modelu by měly být téměř o deset miliard nižší.

I tak ale bude na důchodovém kontě chybět bezmála 60 miliard. V roce 2015 by se výdaje měly přiblížit 402 miliardám, příjmy se mají dostat k 345 miliardám.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Uzavřete penzijní připojištění.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy