Vyšší daně a další škrty. Čtěte, co schválili poslanci

Koalice prosadila ve sněmovně balíček rozpočtových opatření, mimo jiné vyšší DPH
Foto: Petr Vyoral

Praha - Daň z přidané hodnoty opět stoupne. Rozhodli o tom koaliční poslanci ODS, TOP 09 a LIDEM, když ve třetím čtení schválili vládní návrh.

Obě sazby DPH vzrostou od ledna 2013 o jeden procentní bod, oficiálně jen dočasně po dobu tří let. Snížená sazba stoupne ze 14 na 15 procent, základní z 20 na 21 procent.

Kupní síla domácností kvůli tomu podle analytiků klesne o stovky korun měsíčně. Například podle výpočtů společnosti Mazars „přijde" průměrná domácnost se dvěma dětmi o 250 až 300 korun měsíčně.

Cílem je udržet schodek státního rozpočtu na původně plánované úrovni v poměru k výkonu ekonomiky, tedy aby už nepřesáhl tři procenta hrubého domácího produktu. Tempo zadlužování České republiky má podle vládních plánů postupně klesat.

Schválené změny zřejmě narazí na veto Senátu, v němž má opozice většinu. Vládní koalice ve sněmovně by však veto zřejmě bez problémů přehlasovala tak, aby balíček začal platit podle plánu od ledna 2013.

Vyšší daně pro bohaté

Takzvaný „rozpočtový balíček" dočasně zavádí i vyšší daň z příjmů pro lidi s nejvyššími příjmy - z částky nad 100 tisíc korun měsíčně budou odvádět „solidární příspěvek" ve výši sedmi procent. Skončit pro ně mají také dosavadní stropy pro platby zdravotního pojištění.

Díky oběma opatřením se z dosavadní „rovné daně" (kdy ale lidé s nejvyššími příjmy ve skutečnosti platili nižší sazbu, takže daň byla degresivní) stane v praxi progresivní.

Méně výhod pro OSVČ

Vláda omezí také některé daňové výhody pro osoby samostatně výdělečně činné. Pokud od roku 2013 využijí takzvané výdajové paušály, nebudou moci současně využít daňové slevy na dítě a na manžela/manželku.

Zůstane však zachována možnost využívat další úlevy jako základní slevu na poplatníka, slevy pro tělesně postižené nebo možnost odečítat úroky z úvěru na bydlení od daňového základu.

Nemění se ani samotná výše výdajových paušálů, přestože ministr Kalousek původně navrhoval jejich výrazné snížení na úroveň roku 2004. U činností spadajících do paušálů ve výši 40 a 30 procent (svobodná povolání, autorské honoráře či příjmy z pronájmu) je však nově půjde využít pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun.

Nižší růst důchodů

Druhým hlavním opatřením vedle zvýšení daní je nižší růst důchodů. Má jít o dočasné opatření na tři roky počínaje rokem 2013.

Důchody v příštích třech letech porostou o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace. Původní návrh ministra financí přitom počítal s úplným zmrazením růstu. Skončí také možnost, aby si pracující důchodci odečítali z daní základní slevu na poplatníka 24 840 korun.

Podrobný přehled schválených změn, obsahující například zvýšení daně z převodu nemovitostí, najdete v následující grafice.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy