mzda

Ústecký kraj se omluvil za špatně vypočítané odměny pro členy ANO Richtera a Schillera

Krajský úřad Ústeckého kraje se veřejně omlouvá za nedopatření při výpočtu odměn pro uvolněné členy zastupitelstva za rok 2020. Při výplatě odměn nebyla zohledněna současně vykonávaná funkce poslance s funkcí uvolněného krajského zastupitele u manažera hnutí ANO Jana Richtera a hejtmana Jana Schillera (ANO). Oba vzniklý přeplatek uhradili, uvedl mluvčí kraje Martin Volf. Na chybu upozornila minulý týden média.

Hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter loni pobíral plný plat člena zastupitelstva Ústeckého kraje, ačkoliv měl jako poslanec dostávat jen 40 procent. Richter byl zastupitelem v Ústeckém kraji a předsedou finančního výboru do loňských krajských voleb. Plný plat mohl pobírat až do začátku roku 2020, kdy začal platit zákon, podle kterého mají uvolnění zastupitelé nárok pouze na 40 procent odměny. Richter, který byl zároveň poslanec, tak měl od 1. ledna 2020 do konce volebního období dostávat místo 90.559 korun měsíčně jen 36.223 Kč. To se ale podle kontrolní skupiny ustavené finančním výborem krajského zastupitelstva nestalo.

Schiller se stal hejtmanem loni na podzim, do konce roku zároveň vykonával funkci poslance. Krajský úřad prověřil podle mluvčího vyplacené odměny za rok 2020 pro uvolněné členy zastupitelstva včetně funkce hejtmana na základě podnětu Richtera, který ho požádal o kontrolu v souvislosti s daňovým přiznáním za loňský rok. Kontrolní skupina podle Deníku N zjistila, že Richterovi bylo neoprávněně vyplaceno zhruba 750 000 Kč včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Kromě běžného platu dostal v plné výši i tříměsíční odchodné.

"Oba vzniklý přeplatek na základě výzvy krajského úřadu neprodleně uhradili. Za toto nedopatření nese odpovědnost Krajský úřad Ústeckého kraje , který bezodkladně přijal kroky k nápravě, a tímto se Janu Richterovi a Janu Schillerovi veřejně omlouvá," uvedl krajský úřad.

Zdroj: ČTK

Babiš chtěl zmrazit platy politikům i soudcům, podle předsedy NSS je to protiústavní

Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok narazil na zásadní nesouhlas předsedy Nejvyššího správní soudu Michala Mazance. V části týkající se platů soudců je podle něj neústavní. Babiš navrhuje pro příští rok zmrazit platy politiků i soudců na letošní úrovni, která je stejná jako loni. Pro další roky chce změnit i způsob výpočtu platů.

Mazanec ve svém stanovisku uvádí, že takovou změnu nelze činit pouze na základě subjektivních představ některých představitelů moci zákonodárné, ale po zevrubné analýze a diskusi se zástupci zbývajících dvou mocí, tedy i za účasti představitelů moci soudní. Výhrady má i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Naproti tomu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připomínky nemá. 

Babišův návrh se týká i soudců. Očekávaný růst platů pro příští rok, který by podle něj měl představovat nejméně 5,9 procenta, pokládá za nepřijatelný. Svůj návrh předložil ve sněmovně a nyní prochází připomínkovým řízením. 

Zdroj: ČTK

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK

Ředitelé škol žádají větší růst platů učitelů, napsali premiérovi

Devítiprocentní růst tarifů a zároveň i nenárokové složky platu učitelů požaduje zhruba 1300 ředitelů a dalších vedoucích pracovníků škol v otevřeném dopise, kterým se obrátili na premiéra Andreje Babiše (ANO). Současné zvýšení tarifů o čtyři procenta není podle nich dostatečné, informoval předseda spolku Klub ředitelů škol Roman Polda ze ZŠ Štefánikova v Hradci Králové. Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové ale úřad plní vládní slib a dlouhodobě usiluje o dosažení tarifů a nadtarifů v poměru 80 ku 20. V současnosti je podíl tarifů v tomto poměru větší, než je uvedený cíl, řekla.

Původní verze nařízení o platech, kterou v prosinci předložilo ministerstvo práce, počítala s růstem tarifů učitelů o devět procent. Ministerstvo školství pak ale navrhlo navýšení tarifů od ledna o čtyři procenta, což vláda schválila. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) by mělo být víc peněz na osobní příplatky. Uvedl, že nadtarify v mateřské škole se zvednou z 1000 na 1500 korun a v základní a střední škole z 1500 na 3000 korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat