mzda

Vedení České pošty navrhlo zvýšení mezd o 3,5 procenta, odbory chtějí více

Vedení České pošty navrhlo odborům při kolektivním vyjednávání zvýšení mezd v příštím roce o 3,5 procenta. Bude to znamenat dodatečné náklady 227 milionů korun. Odbory požadují výraznější navýšení, a s vedením podniku se proto neshodly. Ve středu to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Vedle zvýšení o 3,5 procenta management podle Vitíka přišel s návrhem růstu o 3,4 procenta a navýšení hodnoty stravenky o pět korun ze strany zaměstnavatele. Stravenka by měla hodnotu 95 korun, z toho by zaměstnanec platil 20 korun.

"Všichni vnímáme současnou ekonomickou krizi. Pošťáci si za svoji práci navýšení mezd zaslouží. Částka, kterou navrhujeme do mezd přidat, je realistická suma, kterou si můžeme ve své situaci dovolit. Pokud bychom od státu dostali kompenzace za náklady v koronaviru, mohli bychom se bavit o vyšších procentech, než se kterými počítají naše aktuální návrhy," uvedl generální ředitel Roman Knap. Věří v kompromisní dohodu, a to i v případě, že by pošta kvůli mzdám musela omezit investice, řekl.

Podnik letos platy nezvyšoval, ale vyplácel dvě mimořádné odměny, naposled v říjnové výplatě 4500 korun. Podle odborářů je průměrná mzda pošťáků dlouhodobě nižší, než je celorepublikový průměr. Nyní je zhruba 8000 korun pod průměrnou mzdou v Česku, která přesahuje 40 tisíc korun.

Zdroj: ČTK

Průměrná hrubá mzda učitelů stoupla meziročně o osm procent na téměř 47 tisíc korun

Učitelé v regionálním školství pobírali po započtení všech příplatků a odměn v roce 2021 průměrnou hrubou měsíční mzdu téměř 47 tisíc korun. Je to meziročně o osm procent více. Pedagogové působící na základních a středních školách si loni v průměru vydělali téměř 50 tisíc korun měsíčně, průměrný plat učitelů v mateřských školách je o pětinu nižší, sdělil mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. V regionálním školství v Česku působilo podle údajů ministerstva školství loni 149 tisíc učitelů.

"Po letech 2018 až 2020, kdy mzda učitelů rostla dvojciferným tempem, došlo v následujícím období ke zpomalení. Minulý rok si učitelé v regionálním školství meziročně polepšili o 8,1 procenta, v absolutním vyjádření o 3525 korun," uvedla Jitka Wichová z odboru statistik rozvoje společnosti statisického úřadu.

Ministerstvo školství letos v březnu uvedlo, že průměrný hrubý plat učitelů loni vzrostl loni na 47 590 korun. Průměrná mzda v Česku činila podle statisického úřadu 37 839 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK

Průměrná mzda na Slovensku po zohlednění inflace klesla nejvíce za 22 let

Průměrná mzda na Slovensku ve druhém letošním čtvrtletí po zohlednění inflace klesla nejvíce za posledních 22 let, opět se ale snížila míra nezaměstnanosti. V pondělí o tom informoval slovenský statistický úřad. Průměrný výdělek v absolutním vyjádření sice meziročně vzrostl o 7,4 procenta na 1291 eur (31 630 korun), po zahrnutí vysokého tempa růstu spotřebitelských cen ale o 4,5 procenta klesl. To znamená, že lidé si mohli za svůj příjem koupit méně zboží a služeb než před rokem.

Reálné mzdy na Slovensku v průměru klesly už v prvním čtvrtletí, a to o 1,4 procenta, byť v absolutním vyjádření se tehdy o 7,8 procenta zvýšily. Předtím se příjmy po zohlednění inflace lidem naposledy snížily ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy vývoj ovlivnily negativní dopady epidemie nemoci covid-19.

Nominální mzda ve druhém letošním čtvrtletí stoupla na Slovensku ve všech sledovaných odvětvích, ani v jednom ale růst mezd nebyl dostatečně vysoký na to, aby vykompenzoval vysokou inflaci. Nejvyššímu propadu reálné mzdy čelili zaměstnanci ve finančních a pojišťovacích službách, stejně jako v energetice, tedy v sektorech, které se řadí k odvětvím s nejlepším odměňováním pracovníků.

Mzdy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v Česku, kde se průměrný reálný výdělek ve druhém čtvrtletí snížil meziročně o 9,8 procenta. V nominálním vyjádření průměrná mzda stoupla o 4,4 procenta na 40 086 korun.

Zdroj: ČTK

České dráhy v příštím roce zvýší zaměstnancům mzdy o více než pět procent

Státní dopravce České dráhy v příštím roce zaměstnancům zvýší tarifní mzdy o 5,2 procenta. Počítá s tím nová kolektivní smlouva, kterou podnik ve středu uzavřel s odbory. Dráhy dojednaly smlouvu oproti předchozím rokům s výrazným předstihem, důvodem je snaha o zmírnění dopadů inflace. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Společnost zaměstnává zhruba 13 500 lidí. Průměrná mzda v podniku činí podle výpočtů aktuálně zhruba 40 tisíc korun.

"Nabízíme maximum možného, abychom našim lidem alespoň částečně vyrovnali všeobecné zdražování, které výrazně zasáhlo do jejich rodinných rozpočtů. Jsem rád, že jsme s odbory tak rychle našli shodu a můžeme návrhy realizovat co nejdříve," řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. Dohodu označil za kompromis mezi tím, co může firma zaměstnancům v současné době dát, a tím, co si v současné době může kvůli rostoucím nákladům ekonomicky dovolit.

Vedle navýšení tarifních mezd podnik zaměstnancům v dohodě přislíbil také jednorázovou odměnu 7500 korun, kterou dostanou ještě letos k výplatě za srpen. Zachované mají být také například současné benefity pro pracovníky.

Zdroj: ČTK

Desetiprocentní růst tarifů u státních zaměstnanců vyjde rozpočet na čtyři miliardy

Desetiprocentní navýšení tarifů zaměstnanců ve veřejných službách se zmrazeným platem, které vláda plánuje od 1. září, vyjde veřejné rozpočty letos zhruba na čtyři miliardy korun. Návrh nařízení vlády poslalo v pátek ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení. 

Materiál uvádí, že ze státního rozpočtu má jít na navýšení platů zhruba 1,97 miliardy korun, samosprávy vydají 1,8 miliardy korun a zdravotní pojišťovny 290 milionů korun. Náklady jsou podle návrhu zahrnuty do aktualizovaného státního rozpočtu, jak ho ve středu schválila vláda.

Výdělek se pro letošek zmrazil úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se to týká asi 305 tisíc zaměstnanců. Cílem navýšení je podle zdůvodnění ministerstva práce zlepšení hospodářského postavení této skupiny zaměstnanců a posílení konkurenceschopnosti veřejné správy na trhu práce. Valorizace platových tarifů by měla rovněž snížit dopad rostoucí inflace na domácnosti těchto zaměstnanců, konstatuje materiál.

Zdroj: ČTK

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK

Medián mezd loni stoupl o šest procent na 35 169 korun

Medián mezd loni stoupl o zhruba šest procent na 35 169 korun. Zatímco u mužů činil 37 070 korun, u žen to bylo 32 800 korun. Měsíční mzdu nad 100 tisíc korun loni měla necelá tři procenta zaměstnanců. Vyplývá to z publikace Struktura mezd zaměstnanců, kterou v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Medián mezd dělí zaměstnance na dvě stejně početné části s nižší a vyšší mzdou. Údaj je nižší než průměrná mzda. Ta loni v Česku činila 37 839 korun. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců ale na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Z dat dále vyplývá, že loni pět procent mužů mělo mzdu nižší než 17 806 korun, u žen to bylo 17 481 korun. Naopak pět procent nejlépe placených mužů mělo výdělek vyšší než 90 867 korun, zatímco u žen to bylo 69 882 korun. Mzdu nad 100 tisíc korun pobíralo 2,72 procenta všech zaměstnanců, z toho 3,87 procenta mužů a 1,33 procenta žen.

Zdroj: ČTK
Pokračovat