Změny v penzijním připojištění: Spořte víc, chce vláda

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 6. 2012 5:00
Státní příspěvek dostane jen ten, kdo spoří alespoň 300 korun měsíčně
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Důchodová reforma od roku 2013 vedle jiného změní i výši příspěvku, jímž dosud stát podporuje dobrovolné spoření na penzi. Zároveň se posune hranice pro možnost odečítání úspor poslaných na penzijní připojištění od daňového základu.

Kromě nových pravidel pro státní příspěvek a daňové výhody se ale na dosavadním systému penzijního připojištění nic zásadního nezmění. Po startu reformy bude "zakonzervován" a neumožní vstup nových klientů, ti dosavadní v něm ale mohou spořit i nadále. Z připojištění se stane takzvaný třetí důchodový pilíř.

Vládou prosazené změny ve státním příspěvku mají motivovat lidi, aby si na důchod spořili vyšší částky. Nový systém tak bude výhodnější pro ty, kteří si ve třetím důchodovém pilíři ukládají výrazně víc peněz, než jaký je momentálně průměr. Ten se nachází kolem 420 korun měsíčně.

Státní příspěvek nově za 300 korun

První tabulka ukazuje, jak důchodová reforma změní pravidla pro vyplácení samotného státního příspěvku.

První zásadní změnou je, že stát nově přispěje jen tomu, kdo si měsíčně ukládá alespoň 300 korun. Doposud pro minimální státní podporu stačí ukládat 100 korun měsíčně.

Příjemnou změnou je, že maximální výše státního příspěvku se zvyšuje ze 150 na 230 korun. Zároveň se však zvyšuje hranice pro jeho získání - dosud lze maximum od státu získat za 500 korun, od příštího roku k tomu bude zapotřebí dvojnásobná úložka.

Tabulka ukazuje také to, že výše samotného státního příspěvku se vyrovnává už při měsíční úspoře ve výši 600 korun. Na vyšší úložky tak bude stát už od příštího roku přispívat více než dosud.

Hranice pro daňové zvýhodnění se posouvá

Kdo si spoří na důchod v systému penzijního připojištění, může si od daňového základu odečíst roční příspěvky zaplacené na toto spoření v rozmezí od 6 do 18 tisíc. Prvních šest tisíc odečíst nelze, protože už je stát jednou „odměnil" přímým příspěvkem.

Se změnou pravidel státního příspěvku, která byla popsána před první tabulkou, souvisí posun tohoto pásma do rozmezí od 12 do 24 tisíc korun. Po změně totiž stát bude „odměňovat" přímým příspěvkem měsíční úložku až do tisíce korun, což za rok dělá 12 tisíc korun.

Nad hranicí, která se tedy posune, bude i nadále možné od daňového základu odečíst až 12 tisíc korun za rok. Následující tabulka tak při přepočtu na jeden měsíc ukazuje, že maximální možný odečet se sice nezmění, ale možnost jeho využití se posouvá směrem k větším měsíčním úložkám.

Maximum od státu

Poslední tabulka pak ukazuje maximální příspěvek, který lze od státu získat ke spoření na penzijní připojištění. Sčítá totiž přímý státní příspěvek s tím, co je možné získat zpět při uplatnění odečtu od daňového základu.

K pochopení je třeba dovysvětlit, jak daňové zvýhodnění funguje: Jestliže máme patnáctiprocentní daňovou sazbu z příjmů (zůstane i pro rok 2013), znamená to, že si výslednou daň z příjmů lze snížit právě o patnáct procent z maximálně dvanácti tisíc.

Poslední tabulka tedy sčítá přímý státní příspěvek s částkou, kterou lze za vlastní příspěvky na penzijní připojištění získat zpět ze zaplacené daně z příjmů a opět vše převádí na měsíční vyjádření.

Tabulka tak ukazuje, že nové podmínky budou výhodnější pro lidi, kteří si na důchod budou dobrovolně ukládat více jak 900 korun měsíčně.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaké penzijní připojištění si vybrat?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy