Emmanuel Macron

Americký prezident Biden přijme 1. prosince francouzského prezidenta Macrona

Americký prezident Joe Biden přijme 1. prosince ve Washingtonu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, oznámila v pondělí mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Jedním z hlavních důvodů návštěvy je i shodný pohled obou státníků na význam podpory Ukrajiny napadené Ruskem, uvedla mluvčí.

"Hluboce si vážíme našich vztahů s Francií, která patří k našim nejdůležitějším spojencům," uvedla mluvčí. Francie a USA "sdílejí demokratické hodnoty i ekonomické vazby, úzce spolupracují na bezpečnostních a obranných otázkách," dodala Jean-Pierreová.

Biden a Macron se před týdnem setkali v Londýně na pohřbu zesnulé britské panovnice Alžběty II. Na recepci pořádané novým britským králem Karlem III. se podle médií dohodlo několik návštěv na nejvyšší úrovni.

Macron navštívil Oválnou pracovnu již v roce 2018, tehdy tam ovšem úřadoval Bidenův předchůdce Donald Trump, připomněla stanice BFM TV.

Zdroj: ČTK

Výbušný koktejl. V Bordeaux se dál šíří ničivé požáry, na místo přijel Macron

V podmínkách, které mluvčí regionálních hasičů popsal jako "výbušný koktejl", se v úterý dál šířila dvojice rozsáhlých požárů jižně od francouzského města Bordeaux. Ohně za týden spálily skoro 200 kilometrů čtverečních a vyhnaly z domovů na 37 tisíc obyvatel. Oblast ve středu navštíví francouzský prezident Emmanuel Macron, uvádí zpravodajský web franceinfo.

Požár u obce Landiras zachvátil od minulého úterý bezmála 13 tisíc hektarů, zatímco ohnisko u pobřežní komunity La Teste-de-Buch je asi poloviční. S plameny dnes bojovalo přes 2000 hasičů z celé Francie, napsal deník The New York Times.

"Klimatické podmínky jsou šílené. Je to výbušný koktejl," řekl listu mluvčí hasičů Matthieu Jomain. Situaci v oblasti popsal také jako "soudek (střelného) prachu", zatímco lokální úřady varovaly, že podmínky "zůstávají velmi nepříznivé" a místním kvůli oblakům kouře doporučily omezit fyzickou aktivitu.

Mnozí lidé museli za poslední týden opustit domovy a počet evakuovaných narostl o několik tisíc z pondělních asi 31 tisíc. Úřady zároveň vyšetřují vznik dvou požárů přičemž u toho v okolí Landiras pracují s podezřením, že byl založen úmyslně. Policie v této souvislosti v úterý zadržela 39letého muže, který byl dnes stále ve vazbě.

Zdroj: ČTK

Musíme se naučit vládnout novým způsobem, řekl Macron po volbách. Strany odmítli širokou koalici

Většina stran, které se po nedělních parlamentních volbách dostaly do francouzského Národního shromáždění, odmítá účast v široké koalici. Uvedl to prezident Emmanuel Macron v prvním projevu po volbách, v nichž přišel o většinu. Strany jsou ale ochotné spolupracovat na klíčových iniciativách, dodal.

Žádná ze stran nemůže schvalovat zákony sama, musíme se proto naučit vládnout novým způsobem a naučit se hledat kompromisy, zdůraznil francouzský prezident. Apeloval na odpovědnost stran. Prioritami bude kupní síla, energetika, klima nebo zdravotnictví, uvedl Macron ve velmi krátkém projevu. Proslov byl předtočený a vysílaný v televizi ze záznamu.

Macronova centristická koalice po nedělních volbách ztratila většinu v parlamentu, ačkoliv zůstala nejsilnější silou. Pro další vládnutí tak potřebuje najít spojence. Macron se v úterý a dnes postupně setkal se šéfy všech parlamentních stran. V úterý také odmítl demisi, kterou podala premiérka Élisabeth Borneová, jejíž jméno v dnešním projevu ani jednou nezaznělo.

"Francouzky, Francouzi, drazí spoluobčané, 24. dubna jste mi opět dali důvěru a zvolili mě podruhé prezidentem. Učinili jste tak na základě jasného projektu a dali jste mi přesvědčivou legitimitu," zahájil Macron svůj projev, než přešel k tématu povolební situace. Komentátoři stanice BFM TV si všímají, že Macron sice hovořil o tom, že pochopil vzkaz vyslaný voliči v parlamentních volbách, přesto projev začal zase u sebe a neopomenul zmínit svůj mandát a roli.

Zdroj: ČTK
Pokračovat