Policie se zabývá kauzou z Rakušanovy éry, ale ministra neprověřuje. Podezřelý není

Jan Horák Jan Horák
9. 2. 2022 15:26
Policie se začala vážně zabývat trestním oznámením, podle kterého radnice města Kolín v čele s tehdejším starostou a dnešním ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) uzavřela nevýhodné smlouvy na právní zastupování města. Podání učinila iniciativa Chcípl pes protestující proti koronavirovým omezením. Jak však zjistilo Aktuálně.cz, ministr v tuto chvíli z ničeho podezřelý není.
Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan v rozhovoru pro Aktuálně.cz
Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan v rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Radek Bartoníček

Na zahájení trestního řízení upozornila v úterý Česká televize, která článek na svém zpravodajském serveru uvedla titulkem "Policie začala prověřovat ministra vnitra Rakušana kvůli smlouvám o právním zastupování města z doby, kdy byl starostou Kolína". S obdobným titulkem převzaly zprávu třeba Seznam Zprávy. Trestní řízení se vede pro možné porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Prověřování v předmětné věci je formálně vedeno pro podezření z přečinu, kterého se mohl dopustit neznámý pachatel," sdělil však Aktuálně.cz vedoucí Obvodního státního zastupitelství Kolína Milan Hrubý, jehož lidé prověřování dozorují. Ani v samotném usnesení o zahájení trestního řízení není uvedeno, že by za možný delikt odpovídal konkrétní člověk.

V praxi to znamená, že stávajícího ministra vnitra policie neprověřuje a není z ničeho podezřelý. Kriminalisté mají sice v tuto chvíli podezření, že smlouvy na právní zastupování nebyly pro kolínskou radnici hospodárné, ale zda tento předpoklad skutečně platí a zda za to lze někoho vinit, ukáže až další prověřování.

"Odpovědnost konkrétních osob není vyloučená"

"Trestní oznámení může podat kdokoliv na kohokoliv. A iniciativa Chcípl pes ke svému 'boji' proti vládě využívá i naprosté nesmysly. Za mého působení v roli starosty se náklady na právní služby snížily z deseti milionů ročně na dva miliony," reagoval na zprávu Rakušan. Současně podotkl, že je připravený s policií spolupracovat a podezření vyvrátit. Zatím ho podle jeho slov kriminalisté k podání vysvětlení nevyzvali.

Na druhou stranu však nelze v souvislosti s trestním řízením přijmout bez dalšího ministrovo tvrzení, že podání může učinit kdokoliv a na kohokoliv. Trestní oznámení lze také po takzvaném šetření rovnou založit. Děje se tak ve chvíli, kdy zjevně nestojí na relevantních faktech. Jelikož však v tomto případě  kriminalisté spustili prověřování, znamená to, že k deliktu podle nich skutečně mohlo dojít.

"Že v tuto chvíli není žádná konkrétní osoba z ničeho podezřelá, do budoucna vůbec nevylučuje, že policejní orgán bude prověřovat odpovědnost konkrétních osob nebo že se může změnit i samotná kvalifikace činu," upozornil vedoucí kolínský žalobce Hrubý. Pokud se prověřováním podezření nepotvrdí, případ se odloží. V opačném případě policie může někoho obvinit.

Smlouvy na stejné právní služby

Inciativa Chcípl pes podala trestní oznámení loni v prosinci. Upozornila na údajně nevýhodné smlouvy na právní služby pro kolínskou radnici od prosince 2018 do konce listopadu 2019. Kontrakt na externí advokátku podepsal Rakušan coby starosta města, kterým byl až do června 2019. Problém podle inciativy je, že současný ministr uzavřel na zhruba stejné období smlouvy na obdobné právní služby s dalšími třemi advokáty.

Vedoucího Obvodního státního zastupitelství v Kolíně Milan Hrubý.
Vedoucího Obvodního státního zastupitelství v Kolíně Milan Hrubý. | Foto: Okresní státní zastupitelství v Kolíně

"Z výše uvedených čtyř smluv vyplývá závazek města Kolín uhradit za externí právní služby 1 920 000 Kč bez DPH. (…) Smlouvy byly uzavřeny vždy na pět okruhů činností. Čtyři okruhy jsou vždy totožné," stojí mimo jiné v oznámení inciativy, která podání na současného ministra vnitra zveřejnila na svém webu.

Iniciativa také poukázala na dalších šest kontraktů na právní zastoupení z let 2016 až 2018, přičemž se částečně vzájemně překrývaly poskytované služby u první trojice smluv a to samé platí pro druhou trojici smluv. "Jednání v tomto případě tedy spočívá v tom, že (Rakušan - pozn. red.) mohl způsobit městu škodu značnou tím, že mohl porušit podle zákona jim uloženou povinnost řádně spravovat cizí majetek," stojí v podání.

Rakušan bude podávat vysvětlení

Jak dlouho bude prověřování hospodárnosti smluv podepsaných Rakušanem trvat, není jasné. Obvykle však zabere několik měsíců. Je jisté, že součástí trestního řízení bude podání vysvětlení ze strany ministra. Stejně tak lze předpokládat pozvání k vysvětlení ze strany úředníků radnice, kteří podmínky smluv domlouvali a připravili je Rakušanovi k podpisu.

Pokud kriminalisté případ odloží, iniciativa Chcípl pes se proti tomu může bránit stížností k dozorovému státnímu zástupci. Stejné právo bude mít kdokoliv, pokud ho policie obviní a zahájí proti němu trestní stíhání. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí s ohledem na výši údajné škody v tomto případě až pět let vězení.

Aktuálně.cz už dříve upozornilo, že v současné vládě Petra Fialy (ODS) je v postavení podezřelého ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Blažek se podle tohoto podezření mohl podílet na korupci při privatizaci městských bytů v Brně, odkud pochází a kde byl 12 let zastupitelem. Ministr se proti takové verzi důrazně ohradil, podle svých slov se žádného trestného činu nedopustil.  

 

Právě se děje

Další zprávy