Vláda Petra Fialy

Vláda Petra Fialy se ujala úřadu 17. prosince 2021, kdy její členy jmenoval prezident Miloš Zeman. Vládu tvoří dvě volební koalice - Spolu (složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráti a Starostové. V čele kabinetu stojí profesor Petr Fiala, předseda ODS a lídr koalice Spolu, která volby vyhrála.

Vláda má 18 členů, z toho šest za ODS, čtyři za Starosty, po třech za KDU-ČSL a Piráty a dva za TOP 09. V Poslanecké sněmovně mají vládní strany většinu 108 mandátů.

Zeman jmenuje Hladíka, řekl Jurečka. S jiným kandidátem na ministra životního prostředí nepočítá

Šéf vládních lidovců Marian Jurečka nepočítá s tím, že by KDU-ČSL na ministra životního prostředí navrhovala jiného kandidáta než Petra Hladíka. Podle Jurečky je prezident republiky Miloš Zeman připraven Hladíka do funkce jmenovat. Dodal, že se snaží o to, aby to bylo možné co nejdřív.

Jurečka se s prezidentem Milošem Zemanem sešel ve středu. Ve čtvrtek večer za hlavou státu na pravidelnou večeři zamíří premiér Petr Fiala (ODS). Podle Jurečky by se na schůzce mohli zmínit o Hladíkovi.

"Pan prezident je připraven Petra Hladíka jmenovat, je připraven se s ním sejít. Samozřejmě mi jasně řekl, že bude mít na Petra Hladíka dotazy. Rozhovor určitě nebude jen formální, zvyková záležitost. Řekl, že nemá ambici to jmenování blokovat," řekl Jurečka. Dodal, že s jiným kandidátem na ministra nepočítá.

Zdroj: ČTK

Oznamovatelé se mají dočkat ochrany. Podle Pirátů a protikorupčních organizací je zákon nedostatečný

Vláda schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti. Po jednání kabinetu to oznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Navzdory názoru kritiků, mezi něž patřili i koaliční Piráti, nemá zákon platit pro přestupky ani anonymní oznámení. Podle Blažka to neznamená, že by se zaměstnavatelé anonymními oznámeními neměli zabývat. Jde podle něj o návrh, který má šanci projít jednáním ve sněmovně i Senátu. Nevyloučil možné budoucí novelizace.

Ministr připomněl, že Česko má s předložením zákona už roční skluz a že dosud žádný návrh nenašel v parlamentu podporu. Dvouletá lhůta pro převod evropské směrnice do českého práva vypršela v prosinci 2021. Na to se odkázal i šéf Pirátů Ivan Bartoš. Před jednáním kabinetu řekl, že nynější návrh je horší než předloha připravená minulou vládou. Na tiskové konferenci nicméně konstatoval, že předloha jde nad rámec požadavků Evropské unie, i když by si Piráti přáli jiné parametry. Piráti podle Bartoše pro předlohu nehlasovali. Je podle něj ale možné, že se návrh zákona změní ještě při projednávání poslanci. 

"Jdeme správně nad rámec evropských požadavků, náš názor byl jít ještě cestou ohlašovatelných skutečností," uvedl Bartoš. Novou podobu zákona o ochraně oznamovatelů v září kritizovaly protikorupční organizace. Hrozí podle nich, že oznamovatelé protiprávní činnosti nebudou i nadále dostatečně chráněni před odvetou zaměstnavatelů. Ministerstvu spravedlnosti vytýkaly, že se zákon nemá vztahovat na jakýkoliv trestný čin nebo přestupek a že obsahuje omezení ochrany u anonymních oznámení. Úpravy návrhu v tomto duchu doporučila minulý týden rada vlády pro potírání korupce.

Snaha o legislativní úpravu tzv. whistleblowingu se v Česku objevila opakovaně, žádný z dosud předložených návrhů ale nebyl přijat. Návrh podle Blažka uloží podnikům nad 50 zaměstnanců, aby stanovili pracovníka, který bude agendu spravovat. Další oznámení bude shromažďovat a přerozdělovat příslušným úřadům či orgánům nově vzniklý odbor na ministerstvu spravedlnosti.

Výpadkům léků mají bránit povinné zásoby na několik týdnů, řekl Válek

Ministerstvo zdravotnictví plánuje podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) legislativní změnu, která má omezit výpadky zásadních léků. Distributoři by u nich měli držet zásobu na několik týdnů. Řekl to při návštěvě premiéra Petra Fialy (ODS) na ministerstvu zdravotnictví.

"Moje představa je, že bych chtěl mít u každé skupiny léků jeden či dva, u které by distributor držel zásobu několika týdnů," řekl Válek. Dodal, že v dohledné době ministerstvo návrh představí. Výpadky léků jsou podle něj ale často celosvětové, také kvůli nešťastné strategii výrobců přenášet výrobu do levnějších zemí v Asii.

Chystá také nový takzvaný screening, kdy by zdravotní pojišťovny měly zvát muže na preventivní vyšetření k odhalení rakoviny prostaty. S premiérem Válek probíral i dostupnost a kvalitu zdravotní péče. "Ani všemi krizemi jsme kvalitu péče dostupné pro všechny žádným způsobem neomezili a nesnížili," řekl Fiala. Podle Válka je třeba se zaměřit na dostupnost zejména primární péče a praktických a zubních lékařů ve všech regionech.

Fiala Válka pochválil za zvládání epidemie covidu-19, podle ministra nemocnice už vrátily čekací lhůty u většiny odkládaných plánovaných operací na předcovidovou úroveň. V době epidemie se odkládaly plánované operace, nemocnice si tak vytvářely prostor na péči o pacienty nakažené koronavirem. "U některých plánovaných operací se dostáváme na stejné čekací doby jako před covidem," doplnil Válek. Nemocnicím poděkoval, podle něj pracují na 130 procent, aby čekací lhůty zkrátily.

Zdroj: ČTK

Zeman vetoval novelu, která mění funkci politických náměstků. Jde o trafiku, tvrdí

Prezident Miloš Zeman v pátek vetoval koaliční novelu, podle níž mají od ledna zaniknout na ministerstvech funkce odborných náměstků a která také ruší omezení v počtu náměstků členů vlády. Zeman vyjádřil podle zdůvodnění, které poskytl Hrad, pochyby o tom, nakolik je předloha v souladu s požadavkem depolitizace a profesionalizace státní správy. Opět také kritizuje úpravu politických náměstků. Podle prezidenta nepatří do zákona o státní službě, když "v konečném důsledku jde o dobře placenou trafiku".

O novele služebního zákona, jak ji navrhli předsedové pětice koaličních stran, bude znovu hlasovat sněmovna. Služební zákon je podle premiéra Petra Fialy (ODS) důležitý krok k lepšímu fungování státní správy. Veto prezidenta jsme připraveni přehlasovat, sdělil premiér v reakci na rozhodnutí hlavy státu koaliční novelu vetovat. Prezidentův postoj s ohledem na pohodlnou vládní většinu s největší pravděpodobností přehlasuje.

Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Zdroj: ČTK
Pokračovat