starosta

Žalobce poslal k soudu exstarostu Prahy 1 s třiceti spolupracovníky kvůli podezření z machinací s byty

Státní zástupce podal obžalobu na tři desítky politiků a úředníků z Prahy 1. Podle vyšetřovatelů se dopustili maření úkolu úřední osoby nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku tím, že si při prodeji 22 nemovitostí nezjistili obvyklé ceny. Byty tak byly prodány pod cenou. V pondělí to uvedl server Seznam Zprávy, podle kterého se obžalobou bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Obžalovaní podle státního zástupce způsobili škodu 32,5 milionu korun.

"Mezi obžalovanými osobami se nachází jak vedoucí zaměstnanci Úřadu městské části Praha 1, tak radní či volení členové zastupitelstva této městské části," řekl serveru mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Podle informací serveru Seznam Zprávy čelí stíhání za rozhodování o bytech v letech 2010 až 2018 úředníci a bývalí i současní politici včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého (tehdy TOP 09). Lomecký už v minulosti vinu odmítl. Mezi obviněnými byli podle serveru i jeho zástupce Daniel Hodek (ČSSD) a další zastupitelé Filip Dvořák, Jaroslava Janderová nebo Jan Bürgermeister (všichni ODS). Janderová loni v lednu zemřela.

Zdroj: ČTK

Starostové z českého a polského pohraničí vyzvali k obnovení jednání o Turówu

K návratu k jednacímu stolu vyzvali v úterý ministry a premiéry Česka a Polska liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) a starostové obcí z obou stran česko-polské hranice v souvislosti s ukončením jednání o smlouvě, která má řešit fungování polského dolu Turów a jeho dopady na české obce. Jednání v noci na pátek 1. října přerušil podle českých představitelů odlišný názor obou stran na dobu trvání dohody. Informoval o tom mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

"Je to pro nás, kteří žijeme na společné hranici, veliké zklamání. Naše země spolu sousedí a musí být schopny se spolu domluvit," řekl Půta ve vystoupení zveřejněném na twitteru. K jeho výzvě se připojili nejen starostové na české straně hranice, ale i jejich partneři v Polsku. "Je snadné budovat zdi, rozhodně náročnější je budovat most a mostem je společná dohoda," doplnil přednosta okresu Zhořelec Artur Bielinski a stejně jako liberecký hejtman vyzval k obnovení jednání.

Podle Půty jednání ztroskotala na jednom sporném bodě - na délce trvání bilaterální smlouvy, po kterou ji nebude možné ani jednou stranou vypovědět. "Logický požadavek Česka je, aby smlouva po celou dobu těžby zajistila dodržení všech technických podmínek, které jsou v ní obsaženy," řekl liberecký hejtman.

Věří, že jednání expertních skupin, ministrů životního prostředí a obou premiérů bude obnoveno v co nejkratší době. "Pouze oboustranně naplňovaná dohoda, která bude přijatelná pro Česko i Polsko, dokáže situaci dlouhodobě vyřešit," dodal.

Zdroj: ČTK

Starostka Mikulčic rezignovala kvůli sporům s opozicí. Kritizovala její kroky po tornádu

Starostka Mikulčic na Hodonínsku Marta Otáhalová (za Nový směr) dnes na schůzi zastupitelstva rezignovala na funkci, složila i mandát zastupitelky. Odůvodnila to tím, že ji opozice i někteří občané kritizovali za postup po červnovém tornádu. Lidé ji osočovali na sociálních sítích, jedna obyvatelka Mikulčic jí vyhrožovala, případem se zabývá policie. Otáhalová ČTK řekla, že důvodem její rezignace byl tlak okolí i nedostatečná podpora radních a zastupitelů. Novým starostou zastupitelé zvolili Josefa Dvořáčka staršího (Těšičané Mikulčané).

"Začalo to nepravdivými informacemi o tom, že z Mikulčic vyháním dobrovolníky, že je odmítám, což nebyla pravda. V tomto se mě nezastali ani radní, ani zastupitelé Mikulčic. Vyhrožování přes SMS zprávy pak bylo opravdu vrchol a nyní začala opozice shánět podporu pro mé odvolání. Takové mocenské hry nemám zapotřebí, proto jsem se po poradě s rodinou rozhodla na funkci rezignovat," uvedla Otáhalová.

Ještě před jednáním mimořádného zastupitelstva se vzdali mandátu Luděk Hanáček (za Občané pro Mikulčice) a Jaroslav Bolfík (za KSČM). Starostka tak dnešní schůzi zahájila, představila nástupce odstupujících zastupitelů a oznámila rezignaci. Krátce poté zasedání zastupitelstva, které má 15 členů, opustila. Funkce starosty podle zákona přešla na místostarostu Jana Vlašice (za KDU-ČSL).

Bouřka s kroupami a tornádo zasáhlo několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku 24. června. Šest lidí kvůli tomu zemřelo, asi 200 lidí utrpělo zranění. Přírodní živel poničil kolem 1200 domů, některé bylo nutné strhnout..

Zdroj: ČTK
Pokračovat