Mexiko dnes ohlásilo dalších 4504 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 480 obětí. Od začátku pandemie covidu-19 Mexiko zaznamenalo už téměř 2,3 milionu nakažených a 211 693 obětí, informovala agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Británie doporučila těhotným ženám, aby při očkování proti covidu-19 volily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, protože u nich existuje dostatečné množství dat o tom, že jsou během gravidity zcela bezpečné. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) o tom dnes informovala agentura Reuters.
Odborná skupina MeSES doporučuje pokračovat v očkování vakcínou od AstraZenecy. Česko by se podle skupiny mělo snažit získat i vakcíny z jiných zemí.
Hygienici z jihu Čech evidují 281 nových případů covidu, o 157 méně než minulý pátek. Z 58 864 testů tento týden bylo pozitivních 14 žáků a 2 učitelé.
Premiér Andrej Babiš bez dalších podrobností potvrdil, že vicepremiér Hamáček v pondělí neodletí do Ruska, kde měl jednat o vakcíně Sputnik V.
Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru v rádiu Frekvence 1.
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučila, aby lidé v karanténě a izolaci dostávali k nemocenské v prvních dvou týdnech bonus ve výši až 370 korun ještě minimálně do konce června. Podpora se má podle zákona vyplácet do konce dubna. Takzvaná izolačka přispívá ke zpomalování epidemie a bude hrát roli i při chystaném přechodu od plošných opatření k cíleným, uvedla v dnešním stanovisku odborná skupina při ministerstvu zdravotnictví.
Švédské úřady čelí kritice kvůli očkování proti covidu-19 u seniorů, kteří často neovládají digitální technologie a neorientují se v elektronickém systému rezervací termínů pro vakcinaci. Například v metropoli Stockholmu se kvůli tomu k očkování nedostaví tisíce starších lidí a jejich termíny pak propadnou ve prospěch mladších a méně ohrožených osob, napsala dnes agentura Reuters.
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO).
"Jedná se o velmi sofistikovaný a unikátní systém testování, který zajistí maximální bezpečnost zúčastněných. Přenos infekce měl být zcela vyloučen. Projekt měl podporu Státního zdravotního ústavu i ministerstva zdravotnictví," uvedl dnes Blatný, jehož vyjádření ČTK poskytl organizátor koncertu. "Měl to být symbol naděje a očekávaného návratu k normálnímu životu. Je mi líto, že současné vedení ministerstva změnilo názor, ale plně to respektuji. Nejsem již ministrem zdravotnictví a tento komentář píši jako obyčejný občan," uvedl Blatný.
Pilotní koncerty v rámci projektu Cesta ze tmy neměly být podle bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného začátkem plošného rozvolňování a neměl se uplatňovat na všechny kulturní akce. Projekt Cesta ze tmy se připravoval již od prosince, přípravy se měnily podle aktuální epidemické situace. První koncert se měl konat v pražské Lucerně 23. dubna. Blatného nástupce Petr Arenberger ho ale dnes, pár dní před zahájením, nepovolil. Podobné akce podle něj mohou začít kulturu otevírat, ne však ještě nyní.
Česko by již nemělo pochopení pro hraniční kontroly, pokud by v nich Německo pokračovalo, řekl český velvyslanec Tomáš Kafka saské televizi. "Kdyby byly hranice z administrativních důvodů dále kontrolovány, tak by pro to, upřímně řečeno, nebylo žádné pochopení," řekl Kafka. Bylo by totiž podle něj velmi složité Čechům vysvětlil, proč Německo hranice nadále kontroluje, když již od konce března Německo nepovažuje Českou republiku za oblast s mutacemi koronaviru. Česko je nyní na seznamu epidemicky vysoce rizikových oblastí kvůli vysoké míře nákazy.
V květnu se rozjede výroba vakcíny Sputnik V v Srbsku. Oznámil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Pomoci otevírat kulturu by mohly aplikace s evidencí očkování, testování či prodělání covidu. Pilotní projekty začnou v květnu, uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Očkování proti covidu-19 plánuje turistům nabídnout ostrovní stát Maledivy, který chce tímto způsobem nalákat zpátky zahraniční návštěvníky. Maledivská ekonomika je na turistickém ruchu značně závislá - pochází z něj 67 procent hrubého domácího produktu země. Maledivský ministr turistiky oznámil, že jeho ostrovní země chce spustit novou iniciativu ve znamení tří V - "visit, vaccinate, vacation" (návštěva, očkování, dovolená). Zatím není jasné, kdy by mohla země očkování pro turisty spustit; prioritou vlády je nejprve zajistit, že obě dávky očkovací látky dostanou místní obyvatelé. První várku vakcíny už dostalo 90 procent maledivských zaměstnanců v turistickém ruchu, stejně jako zhruba 53 procent celé populace, která čítá necelých 400 tisíc lidí.
Japonsko se dnes rozhodlo zvýšit stupeň covidové pohotovosti ve třech prefekturách sousedících s hlavním městem Tokiem a v oblasti v centrální části Japonska. Zvýšení stupně znamená, že bude možné zavést přísnější opatření v době, kdy se v zemi šíří nakažlivější varianta covidu-19. Informovala o tom dnes agentura AP. Podle ní to vyvolává další pochyby o tom, zda je možné pokračovat v přípravě na letní olympiádu v Tokiu.
Nová opatření vstoupí v platnost v pondělí a budou pokračovat do 11. května; platit tedy budou během takzvaného "Zlatého týdne", kdy Japonci slaví čtyři významné svátky a tradičně během tohoto období vyrážejí za rodinami, na výlety nebo dovolenou.
Možnosti skupinových konzultací ve středních školách využijí od příštího týdne hlavně maturanti, kteří se připravují na praktické zkoušky. Někde se konzultací bude účastnit asi kolem poloviny studentů, jinde jejich počet zatím přesně neznají. V některých školách se skupiny budou scházet víckrát týdně, v dalších nebudou vůbec. Ředitelé doufají, že se konečně co nejdřív uvolní možnost praktického vyučování.
Třicátníci se dnes ráno po stovkách stavěli do front na očkování proti covidu-19 poté, co Lotyšsko nabídlo vakcíny firmy AstraZeneca všem, popsala agentura Reuters. Podobně tomu bylo i v sousední Litvě. Obě země k tomuto kroku vedlo hromadění vakcín od této firmy, které velmi často odmítají starší lidé.
Lotyšsko nyní očkuje osoby starší 65 let a chronicky nemocné, ale mnozí se k očkování nedostaví, když se dozvědí, že mají dostat vakcínu od AstraZenecy. "Zařadili jsme se do fronty dvě a půl hodiny před otevřením, asi v 6:30, protože pro nás je to jediné východisko," řekl Reuters Vladens Kovalevs z Rigy, čekající v hlavním městě v kongresovém středisku přebudovaném na očkovací centrum.
Received my (first) AstraZeneca jab! 💉✅ Great that Latvia decided to just let everyone who wants it queue up, considering the lack of enthusiasm in the priority queue. It was a 2h wait, but definitely worth it. Paldies!
— Tijmen Kohn (@TijmenKohn) April 16, 2021
Německá kancléřka Merkelová dostala první dávku očkování proti nemoci covid-19. Vakcína byla od AstraZenecy, která je v SRN pro lidi nad 60 let. "Mám radost, že jsem dnes dostala první dávku AstraZenecy. Děkuji všem, kteří se do očkovací kampaně zapojili, a také všem, kteří se nechají očkovat. Očkování je klíčem k překonání pandemie," řekla Merkelová.
JUST IN: Chancellor Angela Merkel has received the first dose of the AstraZeneca vaccine.
— DW Politics (@dw_politics) April 16, 2021
She joins 18.5% of the German population who have gotten their first jab against #COVID19.
Photo via @RegSprecher. pic.twitter.com/sDCZ6b71Rg
Česká komora tanečních oborů žádá ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby se mohla obnovit praktická výuka tanečních oborů středních a vysokých škol. Taneční obory se podle komory bez praktické výuky neobejdou. Na ministra školství se již dříve s obdobnou žádostí obrátili divadelníci a zástupci divadelních škol, jejichž studenti také nemohou zkoušet.
Slovensko od pondělí v souvislosti s ohlášeným uvolněním karanténních koronavirových omezení zmírní stávající zákaz vycházení, který až na výjimky ale nadále zůstane v platnosti večer a částečně v noci. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády.
Po zlepšení epidemické situace Slovensko po čtyřech měsících umožní znovu otevřít například všem prodejnám a provozům služeb, návštěvníky budou moci přivítat také zoo, muzea a obnoví se konání bohoslužeb. Do přírody budou moci zájemci vyrazit i mimo okres svého bydliště.
Šéf maďarské nízkonákladové letecké společnosti Wizzair József Váradi už nespoléhá na to, že se letecká doprava v létě zotaví. Protipandemická opatření přetrvávají a očkování proti covidu-19 podle něj vázne. Uvedla to dnes agentura Bloomberg. Nejasný výhled ohrožuje plánované zvýšení kapacity, upozornil mimo jiné Váradi. Jeho pohled se liší od optimističtějších plánů konkurenčních leteckých společností easyJet a Ryanair.
Německá policie na pomezí s Českou republikou za dva měsíce znovuobnovených stálých hraničních kontrol prověřila 800 000 lidí, z nichž 60 000 do země nevpustila. Dnes to oznámila německá spolková policie. Ke stálé ostraze hranic s Českem přistoupilo Německo 14. února, aby si vymohlo dodržování protipandemických opatření. Stálé kontroly skončily o půlnoci 14. dubna, od čtvrtka pak německá policie v pohraničí provádí intenzivní namátkové kontroly.
Nejčastějším problémem na hranicích byl v 68 000 případech chybějící, případně nedostatečně vyplněný elektronický příjezdový formulář DEA. Přes 37 000 lidí při kontrolách nepředložilo platný výsledek koronavirového testu. Nedostatky s formulářem bylo možné napravit na místě, na řadě přechodů byla rovněž možnost nechat se otestovat. Podmínky pro vstup i tak ale nesplnilo takřka 60 000 lidí, které německá policie od hranic vrátila.
V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle takzvané Chytré karantény 3110 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Je to podobný týdenní nárůst jako v minulém týdnu, kdy sedmidenní přírůstek představoval 3132 nově nakažených. Aktuální týdenní nárůst je nejmenší za posledních 27 týdnů, tedy od počátku října. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) příští týden představí celý svůj tým na ministerstvu včetně toho, čeho by jednotliví členové chtěli dosáhnout. "Bude mezi ním řada odborníků, celou skupinu povede náměstek Martin Havrda," sdělil ministr.
Královéhradecký kraj ze svých zásob vyčlenil 520 sad tzv. plivacích testů pro testování dětí s hendikepem v krajských a soukromých speciálních školách. Tyto testy jsou pro testovaného šetrnější. Testování na covid-19 formou stěru z nosu může znamenat komplikace například u dětí s autismem.
Ústav zdravotnických informací a statistiky má připravit aplikaci, která umožní na základě QR kódů identifikovat lidi, kteří buď prodělali onemocnění, byli očkováni či mají negativní test. Budou pak moci využívat služby, které dosud nejsou povolené, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Možností, jak začít pořádat koncerty, může být podle ministra také testování před akcí. "Nebude to ale v příštím týdnu, kdy se měl první takový konat," upozornil Arenberger. Úvodní koncert projektu Cesta ze tmy, který se měl konat příští týden v Lucerně a který měl vyzkoušet možnost účasti publika na koncertě pod podmínkou absolvování PCR testu, se tak neuskuteční.
"Došlo k posílení kontrolních kapacit, probíhají především kontroly toho, jak se testuje ve firmách. Dosud proběhlo přes 4 tisíce kontrol, které zjistily, že například ve čtyřech firmách se vůbec netestovalo," sdělila na tiskové konferenci hlavní hygienička Pavla Svrčinová. U zhruba 1,5 procenta firem byly zjištěny závady během testování. Hygiena také provedla ve spolupráci s policií přes tři tisíce kontrol lidí v izolaci. "V 73 případech jsme zjistili porušení izolace," uvedla Svrčinová.
"Je tlak na to, aby se otevřela praktická výuka, více tříd mateřských škol, omezila se rotační výuka, a to je vždy epidemiologická zátěž. Je potřeba to dělat postupně a pečlivě vyhodnocovat, co je větší riziko," prohlásil ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Dosud bylo otestováno 610 tisíc osob ve školách, z toho bylo pozitivních 302 dětí a 186 zaměstnanců, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Antigenní testy podle ministra zachytí pouze 20 procent všech pozitivních žáků, většina pozitivních případů je ale po PCR testech potvrzena, uvedl Arenberger.
"Ta čísla se mohou zdát nízká, nicméně ti žáci přicházejí z rodin z doby, kdy pokud dodržovali opatření a respektovali nouzový stav, tak měli minimální sociální kontakty a tedy i menší možnost se nakazit. Efekt se tedy může projevit, až když budou děti delší dobu ve školním kolektivu," dodává ministr.
O vakcíny je všeobecně zájem, podle průzkumu agentury STEM/MARK stoupl asi dvojnásobně oproti době, kdy se očkovat začalo, sdělil ministr zdravotnictví Arenberger.
Podle něj je také i ve světovém měřítku velká proočkovanost ve skupinách zdravotníků a seniorů nad 70 let. Dodáno bylo do Česka k dnešnímu dni 2 679 200 dávek vakcín. "Do včerejšího večera z toho bylo vyočkováno 2 353 000 dávek a toto číslo dále roste. Nikde v lednici si nikdo žádné velké množství lahviček vakcín neschovává," dodal ministr.
"Evropská léková agentura potvrdila, že vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a můžeme s ní dále očkovat," prohlásil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
"Nejlepší zprávou tohoto týdne je, že dostaneme do konce června další dodávku vakcíny Pfizer/BionTech. Tedy asi 1,2 milionu dávek nad původně dohodnutý počet," sdělil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
"Když budeme proočkovávat tímto tempem, myslím si, že do konce června bychom mohli otevřít hranici očkování i pro občany od čtyřiceti let věku," řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Do této doby bude podle ministra proočkována naočkována většina lidí z rizikových skupin.
"Denní průměr nakažených klesá ve všech věkových kategoriích. Čísla ale stále nejsou ideální, i proto by mělo být rozvolňování postupné a hlavně uvážlivé. Vlna epidemie se může rychle vrátit," sdělil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
"Všichni jsme se báli Velikonoc a obávali se, že dojde k velkému promísení populace na velké ploše, které by se odrazilo nepříznivě na statistikách. Ale máme dobrou zprávu, není tomu tak a teď už můžeme říci, že velikonoční svátky nezhoršily epidemickou situaci a riziko dalšího šíření pandemie. Za to patří dík nám všem," sdělil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). "Stále je ale potřeba být opatrný, virus nezmizel," dodal.
Špičky rakouské politiky, včetně kancléře Sebastiana Kurze a prezidenta Alexandera Van der Bellena, dnes během pietní akce uctily památku lidí, kteří zemřeli po nákaze koronavirem. Rakousko, kde žije asi 8,9 milionu lidí, eviduje 9843 případů úmrtí.
Podle prezidenta Van der Bellena je smutné, že část z těchto lidí zemřela v osamění. "Zemřeli bez posledního slova útěchy, bez dotyku od těch nejbližších. Tato nedokončená rozloučení bolí mimořádně silně," řekl v projevu. Kancléř Kurz uvedl, že kvůli pandemii vznikly v rakouské společnosti i politice hluboké příkopy mezi těmi, kdo se nákazy bojí a jsou "ochotni maximálně omezit svoji svobodu", a mezi těmi na druhé straně. "Naším cílem musí být tyto příkopy překonat a usmířit se," uvedl. Vicekancléř Werner Kogler poděkoval zdravotníkům. Většina lidí si podle něho ani nedokáže představit, jakou práci lékaři, sestry a ošetřovatelé v nemocnicích, zejména na jednotkách intenzivní péče, odvádějí.
Die #Corona-Pandemie hat uns viel abverlangt. Wahrscheinlich mehr, als wir uns alle hätten vorstellen können. Sie hat Wunden & Narben hinterlassen, die uns noch lange beschäftigen werden – auf der ganzen Welt, in Europa und natürlich auch in #Österreich. pic.twitter.com/hqetBAcA9G
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) April 16, 2021
Slovensko od příštího týdne nakonec nezruší karanténu pro cestující z členských zemí Evropské unie a některých dalších států, kteří už byli očkováni proti nemoci covid-19 nebylo toto onemocnění v posledním zhruba půl roce prodělali. Úřad hlavního hygienika Slovenska dnes opravil svou původní informaci ze čtvrtka. Na turisty z EU a také například z Británie či Švýcarska se ale budou vztahovat mírnější podmínky karantény.
Cestující, kteří dva týdny před příjezdem na Slovensko pobývali jen v zemích EU a jiných určených států, budou moci ukončit karanténu také po obdržení negativního výsledku testu na koronavirus. Ten v případě zájmu podstoupí už hned po vstupu na slovenské území. Nebudou tak muset strávit v izolaci alespoň osm dnů. Podmínkou ale je, že už při překročení slovenských hranic budou mít potvrzení, že nejsou infikováni koronavirem. Podobný režim nyní platí při pracovních cestách pro pracovníky, kteří mají pobyt například v některém členském státě EU.
Antigenní testy jsou pro testování dětí ve školách neúčinné, vláda by měla schválit plošný přechod na PCR metodu. Myslí si to pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), kteří v tom smyslu poslali vládě dopis. Kapacita laboratoří pro vyhodnocení PCR testů je podle nich dostatečná a s plošným testováním přesnější metodou by se v metropoli a kraji mohlo v případě souhlasu vlády začít už přespříští týden.
U příslušníků amerického námořnictva, kteří předtím neprodělali covid-19, je zhruba pětkrát větší riziko nákazy než u těch, kteří už nákazu mají za sebou. Vyplývá to ze studie mezi více než 3000 mladými příslušníky námořnictva USA. Studie, jejíž výsledky zveřejnil odborný časopis Lancet Respiratory Medicine, dále uvádí, že zhruba deset procent sledovaných mladých mužů, kteří se už jednou z nákazy vyléčili, se infikovali i podruhé.
"Infekce z minulosti nezaručuje imunitu, očkování je nadále zásadní," uvedl The Lancet. U členů námořnictva, kteří se nakazili dvakrát, přitom byla nižší hladina protilátek a méně neutralizačních protilátek ve srovnání s dříve nakaženými, u nichž se infekce už znovu nevyskytla. "Ačkoli protilátky vytvořené první infekcí do značné míry chrání, nezaručují účinnou neutralizační aktivitu vůči SARS-CoV-2 nebo imunitu před následnou infekcí," upozorňuje studie.
Počet lidí, kteří se na celém světě za jeden týden nakazili koronavirem, se během uplynulých dvou měsíců téměř zdvojnásobil. Nákaza se rychleji než nyní šířila jen koncem loňského roku, upozornil generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
"Nových případů a úmrtí přibývá takovým tempem, že nám to dělá starosti," uvedl šéf WHO. Agentura DPA píše, že k 15. dubnu WHO evidovala 5,04 milionu nově infikovaných během sedmi dnů. Od začátku pandemie se koronavirem podle dat WHO nakazilo 137,8 milionu lidí, 2,96 milionu z nich zemřelo.
Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 2714 nově nakažených koronavirem. Ve srovnání s předešlým týdnem jde o pokles o 752 případů.
V Plzeňském kraji šestým týdnem pokračuje pokles týdenní bilance nových případů koronaviru. Za uplynulých sedm dní přibylo v kraji 823 nových případů, což je týdenní pokles téměř o čtvrtinu. O týden dřív přibylo v kraji za sedm dní 1051 nových případů, předtím jich bylo za týden 2091. Počet případů za celý předchozí týden je nyní nižší než ještě před měsícem denní počty nově nakažených. Například přesně před měsícem testy potvrdily v kraji za den 1070 nových nákaz. Ve čtvrtek přibylo 101 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.
V Jihomoravském kraji za poslední den přibylo 372 potvrzených případů nemoci covid-19 a 10 úmrtí lidí v průměrném věku 85 let, uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle posledních informací je ve 24 zdravotnických zařízeních 420 pacientů s koronavirem.
Nové odběrové místo na testy na covid-19 dnes otevřel pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem na Mariánském náměstí. V nabídce jsou kromě antigenních testů rovněž PCR testy ze slin. Jejich výhodou je kromě snazšího odběru i jejich nižší cena v porovnání s PCR testy, kdy se vzorek odebírá z nosohltanu, řekla radní Milena Johnová (Praha sobě).
Ve spolupráci s Městskou poliklinikou a Českým červeným křížem jsme otevřeli nové odběrové místo na Mariánském náměstí před vchodem do budovy Nové radnice. 🙂 Udělají vám tady antigenní i PCR test na přítomnost Covid-19. Registrovat se můžete na. https://t.co/uzRkJdyqzU. pic.twitter.com/QGXf0JGeLI
— Hlavní město Praha (@PrahaEU) April 16, 2021
V nemocnicích v Královéhradeckém kaji s ústupem epidemie ubývá pacientů s covidem. Nemocnice začaly postupně otevírat dříve uzavřená oddělení a začínají i s neakutními operacemi. Proti vrcholu epidemie na konci února je v kraji nynější počet hospitalizovaných s covidem několikanásobně menší.
Další harmonogram otevírání škol podle premiéra Andreje Babiše zatím není jasný. V Ostravě dnes řekl, že vnímá jako nelogické především uzavření mateřských škol. Premiér dodal, že další postup při otvírání škol projedná vláda i rada pro zdravotní rizika v pondělí. Školy se od 12. dubna otevřely rotačně jen pro první stupeň základních škol, do mateřinek mohou chodit jen předškoláci. Termín možného návratu dalších skupin dětí do lavic je podle Babiše 26. dubna.
"Děti, školy a sport jsou naše priority. Budeme o tom diskutovat. Nějaké konkrétní návrhy nebo sliby ale nejsou na stole," řekl. Dodal, že osobně jej trápí situace v mateřských školách. "Nepovažuji za logické, že mohou chodit jen šestileté děti a ty menší chodit nemůžou. To jsme řešili už minule, tehdy to ministerstvo zdravotnictví odmítlo. Epidemická situace je důležitá. Důležité jsou ale i matky těchto dětí, které jsou i učitelky a sestřičky. Musíme vnímat i pozici rodičů," řekl Babiš.
Írán uzavřel s Ruskem kontrakt na nákup 60 milionů dávek ruské vakcíny proti covidu-19. Očkovací látku Sputnik V by země měla obdržet do konce letošního roku. Dohodu o nákupu ruských vakcín íránský velvyslanec Kázem Džalálí označil za "podepsanou a dokončenou" s tím, že umožní naočkovat 30 milionů Íránců.
Na Vysočině potvrdily testy v posledním týdnu covid-19 u 1694 obyvatel, je to o 32 méně než o týden dřív. Snížil se i počet zemřelých.
Očkovací centrum v Havířově na Karvinsku se díky využívání chytrých technologií stane nejmodernějším v republice. Lidé se budou na místě do systému hlásit pomocí QR kódu, teplotu uskladněných vakcín hlídají "chytré" měřící systémy. Novinářům to dnes řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO), očkovací centrum si prohlédl také premiér Andrej Babiš (ANO). Chytré technologie mají pomoci zvýšit efektivitu očkování i jeho bezpečnost.
Sněmovna se na návrh bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) má dodatečně zabývat letošními maturitami a závěrečnými zkouškami v učilištích. Odmítla ale návrh projednat tento bod dnes odpoledne. Rozhodla o tom při úpravách programu schůze. Žádný jiný termín projednání zatím dolní komora nestanovila.
Valachová návrh zdůvodnila nejistotou, jak se maturity a závěrečné zkoušky uskuteční, pokud střední školy zůstanou kvůli koronavirové epidemii zavřené. Podle poslankyně nebyly naplněny tři termíny návratu maturantů a závěrečných ročníků k prezenční výuce a není jasné, kdy tato výuka bude obnovena.
Dánsko díky stabilizaci epidemické situace o týdny urychlí plán rozvolňování. Od 21. dubna budou moci restaurace obsluhovat hosty i uvnitř a sportovní fanoušci se budou smět vrátit na stadiony. Informovala o tom dnes podle agentur AFP a Reuters dánská vláda.
"Dánsko se nachází v situaci, kdy můžeme otevřít dříve. To je zodpovědné i velmi pozitivní, ale je také nezbytné, abychom se drželi svých dobrých návyků, abychom se nadále nechali testovat a používali koronapas pro přístup k některým činnostem," uvedl v dnešním prohlášení dánský ministr spravedlnosti Nick Häkkerup.
Přerovští radní vyzvali ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, aby přehodnotil podmínky testování dětí ve školách i otázku nutného nošení roušek během vyučování. Stejně jako vedení Olomouckého kraje upozorňují v apelu na ministra na technické problémy s dosavadními antigenními testy. Ministerstvo by podle vedení Přerova mělo vydat závazné stanovisko o přijetí jiných certifikovaných testů, které si rodiče chtějí koupit na své náklady. Kritizují i nošení roušek, když jsou děti otestovány negativně.
V Karlovarském kraji přibylo za týden 232 nákaz koronaviru, podobně jako za týden předchozí. Dosud se v kraji nakazilo 44.778 lidí, zemřelo 1446.
V Praze šíření koronaviru zpomalilo na úrovně z počátku loňského září. Laboratoře ve čtvrtek odhalily v hlavním městě 265 případů nákazy, nejméně v pracovním dni od 7. září. Proti minulému čtvrtku se denní přírůstek snížil více než o třetinu. Očkování v metropoli ve čtvrtek dostalo 8709 lidí, počet se tak podruhé za sebou dostal nad dosud nejvyšších 8700 dávek za den. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Indické zdravotnické úřady ohlásily dalších 217 353 případů koronaviru, zatím nejvíce od začátku jeho šíření. Jde již o několikátý rekordní přírůstek za posledních devět dní, napsala agentura Reuters. V Indii mají mnozí nemocní covidem-19 problémy najít volné lůžko v nemocnici, informovala dnes stanice BBC.
Mnohé kliniky pacienty odmítají, protože se potýkají s výpadky dodávek materiálu. Problém je například s kyslíkem. Situace je horší v malých městech. Pacientům, pro které se nenajde lůžko ve zdravotnickém zařízení, lékaři radí, aby si sami sehnali nádoby s kyslíkem a aplikovali si ho doma.
Scenes from inside and outside a COVID-19 hospital, amidst the spread of the coronavirus disease in New Delhi, India April 15, 2021.
— Danish Siddiqui (@dansiddiqui) April 15, 2021
India recorded more than 200,000 positive cases and 1,000+ deaths today. @Reuters pic.twitter.com/yChcBgxwM3
Ve Zlínském kraji přibylo za týden 1755 případů covidu, o devět méně než v předchozím týdnu. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 85.649 lidí.
V Olomouckém kraji přibylo za týden 1738 nákaz. Minulý týden byl nárůst o 1728 případů, počty však tehdy ovlivnilo velikonoční pondělí.
Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek právě navrhl, aby sněmovna zařadila na program bod s názvem Cesta Jana Hamáčka do Moskvy. Poslanec má k této cestě výhrady. "Nejlepší by bylo, aby Jan Hamáček za stávající mezinárodní situace do Moskvy neletěl," prohlásil dnes v Poslanecké sněmovně Bartošek.
Poslanci se nelíbí kromě mnoha věcí to, s kým Jan Hamáček do Moskvy poletí a s kým se potká. Pokud přesto odletí, Bartošek žádá, aby ze všech jednání byly zápisy.
Aktuální informace @Aktualnecz z PS: Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek právě navrhl, aby sněmovna zařadila na program bod s názvem Cesta Jana Hamáčka do Moskvy. Poslanec má k této cestě výhrady. pic.twitter.com/7J06NLmd1c
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) April 16, 2021
V Královéhradeckém kraji za posledních sedm dní přibylo 503 nákaz, o týden dříve 707, předtím 1258. V kraji tak pokračuje trend poklesu šíření nákazy.
Připravované velkokapacitní očkovací centrum ve zlínské PSG aréně zvládne podávat až 1200 dávek vakcíny proti covidu-19 denně. Velkokapacitní centrum by se mělo otevřít 26. dubna.
V Pardubickém kraji po týdnu přibylo 1204 případů nákazy koronavirem. Ve srovnání s minulými obdobími případů ubylo. Za minulý týden bylo 1653 nakažených a předminulé týden 2437 nově potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.
Ve čtvrtek bylo v Česku očkováno proti nemoci covid-19 přes 68 tisíc lidí, což je nejvíce za jeden den od začátku vakcinace loni v prosinci. Nově potvrzených případů covidu-19 ve čtvrtek přibylo 3238, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem a nejméně za všední den od 5. října.
Česko je v EU podle nových případů covidu-19 za 14 dní na desátém místě, za týden si polepšilo o šest míst. Nejvíce případů má Maďarsko.
Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 25 831 případů koronavirové nákazy a 247 úmrtí infikovaných lidí. Přesně před týdnem země zaznamenala 25 464 nových infekcí a 296 úmrtí, napsala agentura DPA.
Brazilským nemocnicím docházejí sedativa potřebná pro intubaci pacientů s covidem-19. Objevují se zprávy o tom, že zdravotníci musejí někdy vážně nemocné poutat k lůžkům, aby je mohli napojit na plicní ventilátory, píší agentury Reuters a AP. Vláda proto hledá možnosti, jak co nejrychleji potřebné léky do země dovézt. Podle ministra zdravotnictví Marcela Queirogy Brazílie jedná se Španělskem a dalšími státy, aby tato léčiva zajistila. Nemocnice se potýkají také s nedostatkem kyslíku, uvedl Queiroga.
"Nikdy bych si nemyslel, že po dvaceti letech práce na jednotce intenzivní péče zažiju něco takového," řekl agentuře Reuters lékař Aureo do Carmo Filho. "Použití fyzického upoutání bez sedativ je špatný postup… Pacient je podroben formě mučení," dodal. Napojení pacientů na plicní ventilátory je procedura, při níž je zapotřebí pacientům podat sedativa, jelikož tělo se může přirozeně bránit, píše Reuters.
Epidemická situace se v Brazílii zhoršuje už několik týdnů, zdravotnický systém je na pokraji zhroucení a nemocnice na řadě míst jsou nuceny vytvářet improvizovaná lůžka pro intenzivní péči, přičemž jim často chybí mimo jiné potřebné vybavení. Na nedostatek potřebných léků upozorňují úřady v Rio de Janeiru a také v Sao Paulu, kde viní z nedostatku léků federální vládu.
Televize O Globo ve středu informovala o případech z Ria de Janeira, kde zdravotníci intubovali pacienty s nedostatkem sedativ a museli je připoutat k lůžkům. Nemocnice Alberta Schweitzera uvedla, že jí docházejí tato léčiva, ale používají náhradní přípravky a fyzické připoutání pacientů zdravotníci používají pouze, pokud je předepíše lékař, píše Reuters.
Portugalsko příští týden udělá velký krok na cestě k úplnému uvolnění omezení přijatých kvůli koronaviru a otevře restaurace, nákupní centra, kina a divadla. Do lavic se v pondělí vrátí žáci středních škol a učit se bude i na univerzitách. Přísnější pravidla zůstanou v platnosti asi v desítce z více než 300 okresů, kde registrují větší počet nakažených, řekl dnes premiér António Costa.
Desetimilionové Portugalsko patřilo ještě v lednu k zemím, kde se koronavirus šířil vůbec nejrychleji. Během vrcholu pandemické vlny tam denně přibývalo i 13 000 nakažených, pak ale začala rychle účinkovat opatření přijatá vládou a nyní se denně podaří odhalit kolem 500 případů infekce. Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích klesl pod 500, tedy na nejnižší úroveň od loňského září, uvedla agentura AFP.
Izrael vzhledem k nízkému počtu nakažených koronavirem od neděle uvolní nařízení vyžadující nošení roušek ve veřejných venkovních prostorách. O čtvrtečním rozhodnutí ministra zdravotnictví Juliho Edelsteina informoval podle agentury DPA jeho mluvčí.
Téměř čtyři měsíce od začátku očkovací kampaně je v Izraeli méně a méně nových infekcí, a to i přes rozsáhlé uvolňování restrikcí. V posledních 24 hodinách bylo podle izraelského ministerstva zdravotnictví zjištěno 196 nových případů nákazy koronavirem. Z 55 470 testů jich laboratoře vyhodnotily jako pozitivní pouze 0,4 procenta.
V Turecku dál rekordním tempem přibývá nových případů nákazy koronavirem, ve středu i dnes překročila denní bilance 60 000 infikovaných. Ačkoli vláda tento týden zpřísnila restrikce vyhlášené pro období postního měsíce ramadánu, v Ankaře a Istanbulu dnes vyšli do ulic nespokojení zdravotníci, kteří požadují ještě tvrdší opatření. Napsala o tom agentura DPA.
Z evropských a současně světových zemí má v současné době pandemie covidu-19 nejvíc obětí na milion obyvatel v České republice, a to 2638 při celkovém počtu 28 229 mrtvých. Následuje malé San Marino s 2534 mrtvými na milion obyvatel (celkově 86 mrtvých) a Maďarsko, kde zemřelo 2512 lidí na milion obyvatel (celkově 24 265 mrtvých). Tabulku deseti nejpostiženějších zemí v Evropě, které jsou současně i nejpostiženější ve světě, uzavírá Slovensko s 1978 mrtvými na milion obyvatel (celkem 10 798 obětí). Průměrný počet obětí v Evropě na milion obyvatel činí 1289, celkově tu podle dnešních informací Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo už přes milion lidí nakažených koronavirem.
Francie ve čtvrtek překonala hranici 100 000 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Za posledních 24 hodin přibylo 300 nových úmrtí, informovaly zahraniční agentury. Francie je osmou zemí světa, která stotisícovou hranici překonala.
Za současnou nižší úmrtnost Francie vděčí zejména stále vyšší proočkovanosti seniorů. Místní očkovací kampaň začala v domovech pro seniory, kteří jsou považovaní za nejohroženější skupinu a jsou také nejčastěji oběťmi nemoci covid-19.
Řecko chce od příštího týdne otevřít své hranice pro turisty z evropských zemí, kteří předloží osvědčení o očkování proti covidu-19:
V Evropě zemřelo přes milion lidí nakažených koronavirem, informovala ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO). Šéf její evropské pobočky Hans Kluge řekl, že situace na kontinentu zůstává vážná. Každý týden je z Evropy hlášeno 1,6 milionu nových případů nákazy.
Slovensko od příštího týdne nebude vyžadovat povinnou karanténu kvůli koronavirové nákaze ani od cestujících, kteří byli očkováni proti covidu-19 a kteří v období 14 dnů před vstupem na Slovensko pobývali jen v členských zemích Evropské unie či několika dalších státech včetně Británie a Švýcarska. Vyplývá to z rozhodnutí hlavního hygienika Slovenska, který tak zmírnil restrikce při cestování do země.
Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová necítí tlak na své odvolání. S novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) má profesionální vztah, průběžně s ním komunikuje. Řekla to ve čtvrtek v rozhovoru na Radiožurnálu. V souvislosti s debatou o ruské vakcíně Sputnik uvedla, že o použití neregistrovaných vakcín proti covidu-19 v rámci klinických studií zatím nikdo nepožádal, příprava takové studie podle ní nějaký čas zabere.
"Když se na tu fotografii podíváte pozorněji, uvidíte křídla, jako symbol boje a naděje," všímá si porota. Nejlepším profesionálním fotožurnalistou roku 2021 se stal Mads Nissen z Dánska se snímkem První objetí po pěti měsících:
Dánsko zjišťuje, zda existují možnosti, jak se podělit s chudšími zeměmi o vakcínu proti covidu-19 společnosti AstraZeneca, kterou se kvůli vzácným případům vzniku krevních sraženin tento týden rozhodlo přestat používat.
Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová podle Reuters řekla, že se vakcíny ráda ujme. "Stále máme méně vakcín, než je lidí, kteří se chtějí očkovat," uvedla. "Litva proto dala najevo, že je připravena vzít si tolik dávek vakcíny od AstraZeneky, o kolik je Dánsko ochotné se podělit," dodala. Český vicepremiér Jan Hamáček ve středu na Twitteru napsal, že Česko je ochotné vakcíny společnosti AstraZeneca od Dánska odkoupit.
V Česku by kvůli covidové epidemii mohlo přibýt až 200 000 chudých a sociálně vyloučených lidí. Spočítala to Agentura pro sociální začleňování. Podle Českého statistického úřadu před začátkem pandemie hrozila příjmová chudoba 9,5 procenta obyvatel Česka, v přepočtu tedy asi milionu lidí.
O obnovení činnosti dětských skupin za platných protiepidemických opatření by mohlo ministerstvo zdravotnictví rozhodnout do pátku. Poslancům to ve čtvrtek při interpelacích řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Po znovuotevření dětských skupin volá opozice.
Redakce Aktuálně.cz přináší zkušenosti studentů, kteří dobrovolně nastoupili na pomoc zdravotníkům do první linie:
Rektoři vysokých škol požadují aspoň částečné obnovení praktické a kontaktní výuky, aby zejména studenti posledních ročníků vysokých škol mohli dokončit studium ve standardní době a kvalitě. Chtějí, aby výuka začala nejpozději od 26. dubna. Novinářům to ve čtvrtek po zasedání v Pardubicích řekl předseda konference rektorů Petr Sklenička.
Na termín očkování proti covidu-19 čeká více než 250 tisíc lidí starších 70 let, z nich 60 tisíc nad 80 let. Na webu o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo zdravotnictví. Od středy se k očkování mohou přihlašovat také lidé ve věku 65 až 69 let. Podle dat o registracích se jich za první den přihlásilo 124 tisíc a přes 16 tisíc z nich už první den dostali také možnost rezervovat si termín k očkování.
Pokud všechno půjde dobře, mohlo by 26. dubna dojít k dalšímu rozvolnění, uvedl premiér Babiš. Slovensko podle něj bude mít prioritu při rozvolňování omezení cestování.
Premiér Babiš uvedl, že z cesty vicepremiéra Hamáčka do Ruska není nadšený. "Cílem cesty je zajistit větší množství vakcíny," řekl Babiš s tím, že jisté množství Sputniku V od Ruska již Česko domluvené má pro případ, že ho EMA schválí. Doplnil, že podle jeho názoru by se mělo Česko snažit získat spíše další vakcíny od již schválených firem, například od Pfizeru.
Premiér vnímá zájem některých Čechů se naočkovat ruskou vakcínou Sputnik V. "Ministerstvo zdravotnictví se určitě zamyslí nad způsobem, kdy bychom mohli vyhovět těmto požadavkům, kdyby nedošlo ke schválení," řekl Babiš. Prozatím ohledně Sputniku V Česko vyčkává na rozhodnutí Evropské lékové agentury.
Slovensko věnuje Česku 10 tisíc dávek vakcíny Moderna, oznámil slovenský premiér Heger. Jde o vyjádření solidarity a společnou snahu porazit pandemii.
Do konce června by se v Česku mohlo naočkovat 5,5 milionu lidí, řekl premiér Babiš. V případě ruské vakcíny Sputnik V chce vyčkat na verdikt Evropské lékové agentury, která ji nyní prověřuje.
"Je důležité, abychom u každé šarže měli jistotu, že je bezpečná," řekl slovenský premiér Heger na tiskové konferenci při probíhající návštěvě Česka. Dodal, že pokud výsledky dopadnou dobře, mohlo by se ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku začít očkovat na začátku června. Slovenskou šarži Sputniku V nyní testuje maďarská certifikovaná laboratoř.
Budoucí ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se chce ve funkci soustředit na covidovou agendu, například pravidla pro cestování. Prezident Miloš Zeman ho jmenuje ve středu.
Do běžného režimu se postupně začala vracet Domažlická nemocnice, která se kromě porodnice na začátku března celá transformovala na zařízení specializované na pacienty s covidem. Měla pro ně 127 lůžek. Nyní se covidová lůžka utlumují. Ve středu obnovila provoz i pro necovidové pacienty lůžková chirurgie a dnes se otevřelo rehabilitační oddělení. Zároveň začala nemocnice provádět akutní operace necovidových pacientů a připravuje se obnovení plánované operativy, řekl ve čtvrtek mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.
V rámci tzv. digitálního zeleného certifikátu neboli covidového pasu by podle bývalého eurokomisaře a místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky měly být kromě PCR testů uznávány i antigenní testy. Evropská komise by měla vydat seznam těch, kterými se bude možné prokazovat. Vybrány budou na základě vědeckých studií o jejich přesnosti a funkčnosti. S platností covidových pasů se počítá na 12 měsíců. Telička to ve čtvrtek řekl na on-line setkání s novináři pořádaném asociací Digital Economy Network (DEN), ve které je místopředsedou, a společností Invia Group.
Avizovanou cestu vicepremiéra, ministra vnitra a Jana Hamáčka (ČSSD) pověřeného vedením ministerstva zahraničí na jednání o případných dodávkách vakcíny proti covidu-19 Sputnik V do Moskvy nepovažuje premiér Andrej Babiš (ANO) za ideální. V rozhovoru pro Blesk to odůvodnil mimo jiné tím, že vakcíny nespadají do Hamáčkovy agendy a Česko už konkrétní nabídku má. Podle Babiše může ČR téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny Sputnik V, nicméně očkovat by jí začala až po schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).
"Souhlasím s panem Hamáčkem, že je třeba se připravit, ale my nabídku (na ruskou vakcínu) už máme," doplnil Babiš. Podle něj se ale čeká na schválení evropskou lékovou agenturou a připomněl, že stát ze zákona nemůže vakcíny, které nedodala Evropská komise, dovážet.
Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.
Ve srovnání s rokem 2019 se loni v Praze snížila celková spotřeba elektřiny, plynu i vody o jednotky procent. Největší pokles byl v centru města. Vyplývá to z informací, které od distributorů sesbíral městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle institutu to bylo způsobeno pandemií covidu-19, která vynutila zásadní pokles turistického ruchu a změny v chování lidí i firem, zejména práci z domova.
Ministerstvo zdravotnictví nemůže ve stávající situaci omezit každé setkávání více než dvou lidí, uvedla dnes Česká advokátní komora (ČAK). Na twitteru napsala, že nelze akceptovat, aby daná nařízení vznikla postupem, který již od počátku "vyvolává pochybnosti samotné zákonnosti". Kroky ministerstva mohou podle komory nabývat charakteru obcházení účelu a smyslu zákona.
⚠️@CAK_cz k omezení setkání více než dvou lidí: Nelze akceptovat, aby daná nařízení vznikla postupem, který již od počátku vyvolává pochybnosti samotné zákonnosti. Kroky @ZdravkoOnline mohou nabývat charakteru obcházení účelu a smyslu zákona. Podrobně: https://t.co/b6Dq33hypY
— ČAK (@CAK_cz) April 15, 2021
V Plzeňském kraji přibylo ve středu 90 nových případů koronaviru, od konce září je to nejmenší přírůstek v pracovní den. Před týdnem bylo 274 případů.
Obnovit docházku do školek v plném rozsahu podle ministerstva zdravotnictví zatím kvůli epidemii není možné. Požadavek lesních školek o výjimku, podle které by skupiny předškoláků mohly v malých školkách do povoleného počtu 15 osob doplňovat ostatní dětí, by tak byl diskriminační k dětem v klasických mateřských školách (MŠ). Uvedla to mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. Odkázala rovněž na ministerstvo školství (MŠMT), do jehož resortu lesní školy spadají. Podle jeho mluvčí Anety Lednové je ale vyhodnocení epidemiologické situace pouze na posouzení ministerstva zdravotnictví.
Vláda navýšila Národní plán obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu EU, o desetiprocentní rezervu na téměř 191 miliard korun. Učinila tak po konzultaci s Bruselem. Poslancům to při čtvrtečním pokračování diskuse o plánu řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Upozornil, že plán nemůže vyjít vstříc všem zájemcům, protože by se rozdrobil do stovek malých projektů a nenaplnila by se slibovaná vize. Ujišťoval také, že v posledních letech nebyl jiný dokument, který by byl víc diskutován na veřejné úrovni, než je právě Národní plán obnovy.
Česko bude mít podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera od posledního týdne v dubnu do konce června budeme navíc 1 179 000 dávek očkovací látky Pfizer/BioNTech. "Postupně tak budeme očkovat i přes 100000 dávek denně," píše ministr s tím, že na léto by mohla přestat platit povinnost nosit roušky venku.
Chci se s vámi podělit o radostnou zprávu. Od posledního týdne v dubnu do konce června budeme mít navíc 1179000 dávek očkovací látky Pfizer/BioNTech. Postupně tak budeme očkovat i přes 100000 dávek denně. Omlouvám🙏se všem za včerejšek-léto by tak mohlo být i bez roušek venku!
— Petr Arenberger (@PArenberger) April 15, 2021
Ministr Vojtěch objednal vakcín AstraZeneca polovinu možného počtu dávek, stejně Prymula vakcín Pfizer a Johnson & Johnson, píše Seznam Zprávy.
V hradeckém kraji ve středu přibylo 86 nákaz, před týdnem 138. Koronavirus je v kraji nejrozšířenější na Jičínsku, naopak nejméně na Trutnovsku.
Aktuální čísla z Moravskoslezského kraje:
Situace se stále zlepšuje, ale jen velmi pomalu. Virová zátěž je vysoká, takže nezbývá, než se obrnit trpělivostí. pic.twitter.com/KRIWV96vht
— Ivo Vondrak (@ivondrak) April 15, 2021
Ředitel Waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký odmítá podle svého vyjádření dělat ze školy testovací centrum. Děti mají podle něj právo chodit do školy, rodiče mají právo rozhodovat o svých dětech a učitelé mají děti vzdělávat, uvedl dnes na webových stránkách školy. Školská rada s jeho postupem nesouhlasí, škola má ale právní subjektivitu, a tak radnice nemůže zakročit. V pondělí proto bude městská rada na svém zasedání jednat o jeho odvolání, řekla dnes starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes spolkové země vyzval, aby přijaly přísnější restrikce a zastavily tak nárůst třetí vlny covidové epidemie v zemi. Německo za předchozí den zaznamenalo více než 29 tisíc nových případů nákazy koronavirem, což je bilance blížící se prosincovému maximu.
Ve Středočeském kraji přibylo ve středu 438 nakažených. Oproti minulému týdnu je to o 463 méně. V kraji bylo aplikováno 244 918 dávek vakcíny.
Ve středu v Pardubickém kraji testy odhalily 180 nakažených koronavirem. Minulou středu přibylo 450 nákaz a předminulou středu 417 nákaz.
Epidemie nového koronaviru v Olomouckém kraji dál slábne. Ve středu bylo potvrzeno 325 nákaz, oproti minulému týdnu jich bylo o 93 méně.
Na testy na covid-19 by měl stát vysokým školám po obnovení praktické výuky podle ministerstva školství přispívat 150 korun na jednoho testovaného studenta za týden. Vyplývá to z návrhu ministerstva, podle kterého se od 19. dubna měla obnovit praktická výuka posledních ročníků vysokých škol. Vláda tento záměr v pondělí na doporučení epidemiologů odsunula. Ministerstvo přitom v materiálu zároveň upozornilo, že prodlužování zákazu praktické výuky může vést k předčasným odchodům posluchačů ze studia i ke snížení šancí na přijetí u budoucích uchazečů. Náklady na testování do konce června vyčíslilo na 168 milionů korun.
Hlavní město Praha připomíná, že od začátku tohoto týdne je možné pořádat farmářské trhy. Ovšem jen za přísných hygienických opatření.
Od začátku tohoto týdne se po celé Praze mohou konat nejrůznější farmářské trhy. 🍏🥦💐 Platí, že bychom měli na trzích dodržovat rozestupy a musíme mít nasazenou roušku nebo respirátor. pic.twitter.com/0IIUHvHnum
— Hlavní město Praha (@PrahaEU) April 15, 2021
Přehled nejdůležitějších událostí:
Na termín očkování proti covidu-19 čeká více než 250 tisíc lidí starších 70 let, z nich 60 tisíc nad 80 let. Ve středu zdravotníci podali 60 430 dávek vakcíny
V Ústeckém kraji ve středu přibylo 354 nákaz covidem, to je o 286 míň než přibylo minulý týden. Počty nových nákaz v regionu klesají zhruba měsíc.
Počet lidí s covidem-19 v nemocnicích klesl pod hranici 5000, ve středu jich bylo 4888. Méně hospitalizovaných bylo naposledy loni o Vánocích.
V Libereckém kraji za středu přibylo 110 nově potvrzených případů covidu-19, před týdnem jich bylo 273. Je to nejméně v pracovním dnu od 1. října.
Ve Zlínském kraji přibylo za středu 271 případů covidu-19. Je to o 126 méně než v úterý, také o 230 případů méně než ve středu před týdnem.
Laboratoře v Praze odhalily ve středu 352 nových případů koronaviru, o 290 méně než před týdnem. Oproti úterý je nárůst nižší zhruba o 80.
Ve středu přibylo v Česku 3697 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejméně za pracovní den od konce loňského listopadu a o 3355 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se po dvou dnech vrátilo pod hodnotu jedna. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Zdravotníci ve středu podali 60 430 dávek vakcíny proti covidu. Je to třetí nejvyšší počet za jeden den. Maximem je 67 508 dávek z minulého čtvrtka.
Německo zaznamenalo za předchozí den přes 29 000 nových případů koronaviru. Oznámil to Institut Roberta Kocha (RKI). Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 bylo za poslední den bezmála 300. Reprodukční číslo se drží nad hodnotou 1, což ukazuje na růst výskytu koronaviru v zemi.
"Po dočasném poklesu nových případů během Velikonoc pokračuje prudký vzestup," uvedl RKI. Před týdnem úřad zaznamenal 20 407 nových případů a 306 úmrtí.
Co doporučují Česku mezinárodně uznávaní čeští vědci - virolog Jan Konvalinka, epidemiolog Petr Smejkal, matematik Jan Kulveit nebo ekonomka Danuše Nerudová, aby nepokazilo plánované rozvolňování? Debatu uspořádal Nadační fond Neuron.
Brazilský nejvyšší soud povolil, aby tamní Senát zřídil komisi, jež bude vyšetřovat počínání prezidenta Jaira Bolsonara během epidemie covidu-19. Komise má posoudit eventuální nedostatky ze strany prezidenta při reakci na pandemii, uvedla agentura Reuters.
Kritici hlavy státu tvrdí, že Bolsonaro znemožnil přijetí celostátních opatření proti šíření koronaviru. Bolsonarovy zastánci ale odmítají, že by prezident měl podíl na špatné epidemiologické situaci v zemi. Brazílie má od začátku epidemie druhý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 na světě.
Německo o půlnoci ukončilo stálé kontroly na hranicích s Českou republikou, Čechy však čekají intenzivní namátkové kontroly. V platnosti zůstanou i opatření včetně pravidelného testování.
Zpřísněné kontroly na česko-německých hranicích trvaly od 14. února kvůli špatné epidemické situaci v Česku, které Německo nadále považuje za epidemicky vysoce rizikovou oblast.
Stávající opatření proto stále platí: lidé cestující z Česka do Německa musí mít negativní test starý nejvýše 48 hodin, přes internet se přihlásit německým úřadům a dodržet desetidenní karanténu. Výjimku mají řidiči nákladní dopravy a lidé, kteří Německem pouze projíždějí. Také pendleři jsou pravidelně testováni a vstupní formulář vyplňují jednou týdně.
K očkování proti covidu se do dnešního večera přihlásilo 126 000 lidí starších 65 let, pro něž se dnes spustila registrace. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa.
Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) je lidí mezi 65 a 69 lety zhruba 670 000. Kolem 150 000 z nich zároveň patří do skupiny chronicky nemocných, kteří už k očkování přihlášeni byli, řekl dnes ministr poslancům.
Francie ve středu zaznamenala pokles v počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče a klesl zde i denní přírůstek zemřelých v souvislosti s covidem-19. Nadále však stoupají denní bilance nově nakažených; francouzské úřady za poslední den potvrdily 43 505 dalších infekcí, čímž celkový počet případů od počátku epidemie vzrostl na 5,15 milionu. Země s 67 miliony obyvatel také ohlásila 297 nových úmrtí.
Vládní mluvčí Gabriel Attal uvedl, že Francouze stále čekají těžké časy. Zatímco situace se zlepšuje například na jihu Francie, v jiných regionech je stále horší - například v Auvergne-Rhône-Alpes u hranic se Švýcarskem a Itálií.
Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní prostory restaurací a barů. Uvolnění předchází čtyřtýdenní uzávěra, která sice snížila počet nových infekcí, zatím však příliš neulevila tlaku na tamní nemocnice, píše agentura Reuters.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) hájil před poslanci zachování omezení pro setkávání nejvýše dvou lidí. Jde podle něho o důležitější opatření než jakákoli jiná.
Herci ze Slezského divadla v Opavě vystoupili ve výloze obchodního domu Slezanka. Pro tuto příležitost připravili speciální program, který uvedli několikrát.
V africkém státě Malawi zničí přes 16 000 dávek vakcín proti covidu-19, které se nestačily použít a prošla doba jejich použitelnosti. Do chudé devatenáctimilionové země na jihu afrického kontinentu přitom první vakcíny dorazily teprve před třemi týdny.
Agentura AFP dnes napsala, že mezi občany je mnoho takových, kteří váhají, zda se nechat naočkovat. Ze 102 000 očkovacích dávek, jež Malawi zajistila Africká unie (AU), se před jejich úterní expirační lhůtou nestačilo využít 16 400.
Venezuelská opozice vedená Juanem Guaidóem vyzvala OSN, aby odsoudila venezuelskou vládu za další porušování lidských práv kvůli omezenému přístupu k vakcínám proti covidu-19. Informovala o tom agentura EFE. Ve Venezuele se sice začalo očkovat vakcínami z Ruska a Číny, zatím je ale dostaly jen necelá dvě procenta obyvatel. Vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura navíc nemá očkovací plán a kromě zdravotníků začali minulý týden vakcínu dostávat lidé vybíraní loterií z řad příznivců vládní socialistické strany.
K očkování proti covidu se do 17:30 přihlásilo více než 112 000 lidí starších 65 let, pro něž se ve středu spustila registrace. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) je lidí mezi 65 a 69 lety zhruba 670 000. Celkově bylo v Česku za 3,5 měsíce očkování podáno 2,2 milionu dávek, každý člověk musí dostat dvě.
Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce. Pokud úspěšně projde dalším testováním, měl by napomoci zamezit vážným průběhům nemoci. V brzké době by měl být experimentální lék nasazen v rámci klinického hodnocení v USA. O povolení žádá firma i český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Za InStar Technologies to řekla Denisa Stránská. "Jsme ve fázi, kdy se dokládá (pro SÚKL) dokumentace ke schválení," dodala.
Ministr vnitra a v současné době i ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) navštíví na začátku příštího týdne Moskvu, kde bude jednat o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V do Česka. Hamáček na Twitteru oznámil, že by chtěl vakcíny dojednat po schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA).
Státní lékový ústav i Evropská léková agentura pokračují v přezkumu vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Podle SÚKLu převažují její přínosy nad riziky.
📣Aktuálně k vakcínám od AstraZeneca
— SÚKL (@SUKLcz) April 14, 2021
EMA a s ní @SUKLcz pokračují v přezkumu. Nyní mají členské státy EU dodat další data, zejména o používání vakcín a výskytu infekce COVID-19. Přínosy očkování stále převažují nad jeho riziky.
Státní lékový ústav na jednání předal ministrovi zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi (za ANO) informace, které má o vakcíně Sputnik V. Jednání zřejmě budou pokračovat, uvedla mluvčí.
Ze zemí Evropské unie je na tom s očkováním nejlépe malá Malta se 39,7 procenty naočkovaných obyvatel minimálně jednou dávkou, následují Maďarsko (31,4 procenta) a Finsko (21,5 procenta). Malta i Maďarsko jsou na tom nejlépe i podle podílu plně naočkovaných lidí. U Malty je to 16,8 procenta obyvatel, u Maďarska 13,4 procenta.
V Česku se začalo očkovat jako ve většině ostatních zemí EU koncem loňského prosince a do úterý 13. dubna bylo vyočkováno 2 209 859 dávek vakcíny. Alespoň jednu dávku dostalo 1 441 609 lidí, tedy 13,5 procenta obyvatel, průměr EU činí 16,36 procenta a hůře než ČR jsou v tomto ohledu v EU jen čtyři země.
Řecko uvolní od příštího týdne pandemická opatření pro turisty ze zemí Evropské unie a dalších pěti států - Spojených států, Velké Británie, Srbska, Izraele a Spojených arabských emirátů, informuje agentura Reuters. Cestující z uvedených zemí nemusí dodržet karanténu, pokud se prokáží plným očkováním proti koronaviru, nebo negativním PCR testem.
V Rakousku bude do konce týdne alespoň první dávkou naočkovaný každý třetí zájemce o vakcínu proti covidu-19. Řekl to dnes kancléř Sebastian Kurz. Očkování lidí starších 65 let bude v některých spolkových zemích brzy dokončeno, dodal lidovecký šéf rakouské vlády.
"Jsme v cílové rovince, pokud jde o vítězství nad pandemií," řekl Kurz. Dosud podle rakouského ministerstva zdravotnictví dostalo první dávku vakcíny proti koronavirové nákaze 1,6 milionu z téměř devíti milionů obyvatel země. Ochotných nechat se očkovat je odhadem kolem pěti milionů Rakušanů ze 7,5 milionu starších 16 let.
Ústecký kraj bude dostávat více vakcín než doposud. Region dosud patřil mezi kraje s nejmenším počtem očkovaných na obyvatele. Očkování se postupně přesouvá z nemocnic do větších prostor, na pokrytí potřeby velkokapacitních center ale dodávky nestačí, proto zatím zůstanou zavřená. Po zasedání krizového štábu to ve středu uvedl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).
Asociace lesních mateřských škol požaduje po ministerstvu zdravotnictví, aby umožnilo docházku do školek nejen předškolákům, ale i mladším dětem. Ministerstvo by podle ní mělo rozhodnout, že pokud se například patnáctičlenná skupina předškoláků nenaplní, může se doplnit ostatními dětmi, řekla předsedkyně asociace Tereza Valkounová. Aktuální nařízení podle ní nezohledňuje existenci malých školek, do kterých je zapsáno celkově v průměru 15 dětí.
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy, kde bude jednat o případných dodávkách vakcíny proti covidu-19 Sputnik V po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Oznámil to na twitteru.
Už v pondělí Hamáček řekl, že chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup ruské vakcíny, až ji EMA schválí. Neschválenou vakcínou by podle něj Česko očkovat nemělo a nebude. Novinářům současně řekl, že vnímá snahy, například Německa, vakcínu si předjednat.
Sháníme vakcíny po celém světě. Jsme ochotni odkoupit AstraZenecu z Dánska. Já v pondělí odlétám do Moskvy, kde chci dojednat případné dodávky Sputniku V po jeho schválení Evropskou lékovou agenturou.
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 14, 2021
Spojené státy pravděpodobně do konce týdne dokončí aplikaci prvních 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Podle úterního hlášení Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už bylo v USA podáno něco přes 192 milionů dávek proticovidových vakcín. Tempo očkování v úterý znovu narostlo a to na 3,38 milionu injekcí denně. Lze tedy očekávat, že do víkendu bude hranice 200 milionů vyočkovaných dávek překonána.
Evropská komise se podle italského deníku La Stampa rozhodla neobnovit smlouvy o dodání vakcín na příští rok s firmami AstraZeneca a Johnson & Johnson (J&J), píše Reuters.
"Evropská mise se po dohodě s lídry mnoha zemí EU rozhodla, že smlouvy s společnostmi, které vyrábí vektorové vakcíny, které jsou pro letošní rok platné, po jejich vypršení neobnoví," píší noviny. Místo nich Brusel upřednostní vakcíny vyrobené mRNA metodou, tedy od firem Pfizer a Moderna.
Na krizové ošetřovné zavedené kvůli zavřeným školám zřejmě získá nárok širší okruh lidí. Sněmovna ve středu zrychleně už v úvodním kole schválila novelu skupiny poslanců v čele se zákonodárci SPD, podle níž budou moci dávku čerpat také prarodiče a další příbuzní, byť s dítětem nežijí ve společné domácnosti. Rodiny by si díky změně mohly podle předkladatelů finančně polepšit. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.
Země Evropské unie se ve shodly na zavedení takzvaných cestovních pasů, potvrdily agentuře Reuters zdroje blízké jednání. Pasy, které získají lidé po očkování, prodělání nemoci nebo s negativním testem, umožní obyvatelům EU jednodušší cestování mezi členskými zeměmi. Ty by měly fungovat už od léta 2021.
V EU bylo ke dnešku podáno 100 milionů dávek covidových vakcín, uvedla von der Leyenová. Plně očkováno je podle ní 27 z 360 milionů dospělých v unii.
Země EU dostanou ve druhém čtvrtletí o 50 milionů vakcín Pfizeru více, řekla šéfka EK. Firma podle ní uspíší dodávky plánované na druhé pololetí.
Slovensko již připravilo zásilku ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 k posouzení v laboratoři v Maďarsku. Krok souvisí se sporem Slovenska a ruským dodavatelem vakcíny ohledně zkoumání této očkovací látky v necertifikované slovenské laboratoři.
Po obdržení výsledků testů z Maďarska hodlá ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský rozhodnout, zda Slovensko začne očkovat Sputnikem V. "Když budu vnitřně přesvědčen, že vakcína je bezpečná, tak to podepíšu. Nepodepíšu vakcínu, pokud bude jakákoliv pochybnosti o její bezpečnosti pro občany Slovenska," řekl ministr.
Německá policie sice zruší na hranicích s Českem kontroly, ve vnitrozemí budou ale kontroly zpřísněné. Všechna opatření platí dál, turistika není možná.
Asociace pendlerů ČR žádá české občany, aby necestovali do Německa, pokud tam nemají zaměstnání. Německo ve středu naposledy na hranicích soustavně kontroluje lidi přijíždějící do země z České republiky. Obnovené stacionární hraniční kontroly trvaly od 14. února kvůli špatné epidemické situaci v Česku. Asociace pendlerů však upozornila, že pro ostatní občany omezení cestování do Německa nadále trvá. Řekla to její předsedkyně Zuzana Vintrová.
Policie ukončila prověřování případu miliardáře a předsedy Občanské demokratické aliance (ODA) Pavla Sehnala, který se počátkem března nechal naočkovat v Nemocnici Na Bulovce proti covidu-19, ačkoli nepatřil k lidem, kteří na vakcínu měli v té době nárok. Podle policie to nebyl trestný čin. Řekla to ve středu mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Na ukončení kauzy ze strany policie upozornila Česká televize.
Všem samoplátcům najednou vláda nemůže umožnit odjet do lázní, v první fázi se proto chce zaměřit na pacienty, kteří prodělali covid-19. S ministerstvem zdravotnictví a Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES) se nyní hledá způsob, jak těmto lidem lázeňskou péči zajistit. Na středeční tiskové konferenci k zahájení turistické sezony to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Tématem by se v nejbližších týdnech mohla zabývat vláda, dodala ministryně.
Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372 tisíc žáků a téměř 149 tisíc zaměstnanců škol. Pozitivních případů byly nižší stovky, uvedl úřad v tiskové zprávě. Testování dětí ve školách antigenními testy a střídání prezenční výuky s učením na dálku po týdnech byly podmínkou pro to, aby se děti z prvního stupně základních škol mohly od pondělí vrátit do tříd.
Vicepremiér pověřený vedením ministerstva zahraničí Jan Hamáček chce od Dánska odkoupit všechny vakcíny AstraZeneca.
Očkování tímto preparátem dánské zdravotnické úřady preventivně pozastavily 11. března poté, co se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin. Nyní se jej podle médií chystají úplně ukončit.
Dánsko oznámilo, že pozastavuje očkování vakcínou AstraZeneca. Pověřil jsem velvyslance ČR v Kodani, aby okamžitě kontaktoval dánské úřady a oznámil zájem ČR odkoupit od Dánska všechny vakcíny AstraZeneca.
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 14, 2021
Dánsko se rozhodlo ukončit používání vakcíny proti nemoci covid-19 firmy AstraZeneca. Podle agentury Reuters to dnes s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla dánská televize TV2. Očkování tímto preparátem dánské zdravotnické úřady preventivně pozastavily 11. března poté, co se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin. TV2 dnes uvedla, že nyní je toto rozhodnutí trvalé. Dánský list Politikken napsal, že země rovněž zatím nebude podávat vakcínu od společnosti Johnson & Johnson (J&J).
Nejvyšší správní soud ve středu vyhověl odborům výrobce léčiv Teva Czech Industries a zaměstnankyni Dagmar Bílé a označil za nezákonné starší opatření ukládající povinnost testovat zaměstnance firem na covid-19. Bylo nedostatečně odůvodněné, uvedl předseda senátu Petr Mikeš. Soud však nemohl opatření zrušit, protože už neplatí. Už dřív ho nahradilo jiné. Navrhovatelé se k výsledku nechtěli vyjádřit, odpůrce odkázal za tiskovou mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o nezákonnosti staršího opatření nemá dopad na nynější opatření. Ministerstvo by ale mělo zlepšit jejich odůvodnění.
Vědci z Univerzity Karlovy (UK) nebudou prozkoumávat ruskou vakcínu Sputnik V, jak požadoval prezident Miloš Zeman. Vyplývá to z výpovědi mluvčího univerzity Václava Hájka. Podle rektora školy Tomáše Zimy by bylo zbytečné, aby se univerzitní odborníci posouzením vakcíny zabývali, uvedl Hájek. Rozhodnutí o použití vakcíny podle něj musí vydat oprávněné orgány, jako je ministerstvo zdravotnictví, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Jejich schválení k použití zatím Sputnik V nemá. Reakci prezidenta ČTK zjišťuje.
Turecko do června v důsledku pozastavení většiny letů z Ruska přijde o půl milionu turistů. Dnes to v televizi NTV uvedl turecký ministr kultury a cestovního ruchu Nuri Ersoy. Moskva odůvodnila cestovní restrikce snahou zabránit šíření koronaviru na svém území.
Německo dnes naposledy na hranicích soustavně kontroluje osoby přijíždějící do země z České republiky. Obnovené stacionární hraniční kontroly trvaly od 14. února kvůli špatné epidemické situaci v Česku. Na tom, že Německo považuje Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast, se však nic nemění, a v platnosti tak zůstávají i omezení spojená s cestováním.
Na Děčínsku se v pondělí otevřou základní školy pro žáky 1. stupně. Žádné další případy brazilské mutace se v okrese neobjevily, epidemická situace se nezhoršuje. Po zasedání krajského krizového štábu to řekl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Výuka začne o týden později než ve zbytku ČR.
V Plzeňském kraji bylo v úterý 153 případů koronaviru, o 108 méně než před týdnem. Ve FN Plzeň je poprvé po měsících méně než 100 covidových pacientů.
V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 586 lidí s koronavirem. Proti pondělí to bylo o 21 méně. Proti minulému úterý je to o 156 nakažených méně.
V epidemické situaci se zatím neprojevuje žádná zásadní změna trendu. Včera jsme obdrželi 10 plat vakcíny P/B zčásti kompenzující výpadek ze strany dodavatele, dnes by mělo dorazit zbývajících 16. Tímto by se tento problém neměl nijak zásadně projevit v průběhu vakcinace. pic.twitter.com/CfCZZi4oii
— Ivo Vondrak (@ivondrak) April 14, 2021
K očkování proti covidu se do zhruba 11:00 přihlásilo přes 70 000 lidí nad 65 let, pro které se dnes spustila registrace. Na Twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) je lidí mezi 65 a 69 lety zhruba 670 000. Celkově bylo v Česku za 3,5 měsíce očkování podáno 2,2 milionu dávek, každý člověk musí dostat dvě.
DATA. Od rána se mohou k očkování registrovat všichni nad 65 let. Do této chvíle se přihlásilo přes 70 tisíc lidí. Registraci podporuje i nová kampaň, která upozorňuje, že nyní mají přednost ti nejzranitelnější. Pak přijdou na řadu ti, kteří jsou méně ohrožení. pic.twitter.com/2XcOcJi5zs
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) April 14, 2021
Nejvyšší správní soud v Brně dnes začal projednávat druhý návrh na zrušení povinného testování na koronavirus ve firmách. Návrh podaly odbory výrobce léčiv Teva Czech Industries a zaměstnankyně Dagmar Bílá. Předseda senátu Petr Mikeš uvedl, že v průběhu řízení bylo napadené opatření zrušeno a nahrazeno nařízením obdobným. Soud proto nemůže opatření zrušit, ale pokud návrhu vyhoví, může uvést, zda bylo předešlé opatření do doby svého zrušení nezákonné. Podobný návrh soud už minulý týden zamítl.
Napadené opatření vláda zrušila s účinností od 28. března, a proto odpůrce požadoval odmítnutí návrhu. Podle Mikeše ale navrhovatelé sdělili, že navrhují, aby soud zpětně prohlásil nicotnost opatření nebo aby deklaroval, že bylo nezákonné.
Polská vláda dnes rozhodla o prodloužení dosavadních omezení proti šíření nákazy koronavirem o další týdny. Stalo se tak poté, co během 24 hodin přibylo 803 úmrtí souvisejících s covidem-19. To je druhý nejvyšší počet od začátku pandemie, uvedla agentura Reuters.
Testy v Pardubickém kraji v úterý odhalily 359 lidí nakažených koronavirem. Minulé úterý bylo potvrzeno 426 nákaz a předminulé úterý 539 případů.
Ve druhé nejlidnatější zemi světa Indii přibylo za den rekordních 184 372 případů infekce. Celkově má Indie 13,9 milionu nakažených, nejvíc po USA.
Ponižující pocit, ale i traumatizující zážitek může pro některé děti znamenat pozitivní výsledek testu na covid-19, který se odhalí při hromadném antigenním testování ve školách. Stigma může nastat ve chvíli, kdy jsou kvůli tomuto výsledku vyřazeny z kolektivu, upozorňuje olomoucký klinický psycholog Adam Suchý. V pondělí jen v Olomouckém kraji kvůli dvěma čárkám na testeru muselo opustit školy několik dětí. Přes ubezpečování pedagožek a uklidňování se v řadě případů neobešla tato situace bez pláče. Testovat se děti z 1. stupně budou dvakrát týdně, ve čtvrtek kvůli pozitivním výsledku jednoho z nich bude muset odejít celá jeho třída.
Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 563 nakažených. Oproti minulému týdnu je to o 187 případů méně. V kraji bylo aplikováno 236 400 dávek vakcíny.
Na jižní Moravě přibylo za den 568 potvrzených případů nemoci covid-19 a také 10 úmrtí s nákazou. V nemocnicích je 307 pacientů s koronavirem.
V Libereckém kraji bylo v úterý laboratorně potvrzeno 172 nových případů covidu-19, o týden dříve jich bylo 269. V kraji mírně zrychlilo očkování.
V úterý bylo v nemocnicích s covidem 5129 lidí, nejméně od konce loňského prosince. Ve vážném stavu je nyní 1097 hospitalizovaných.
Bývalý ministr zdravotnictví a nyní poradce prezidenta Roman Prymula pracuje kromě Agelu jako konzultant i pro další zdravotnickou skupinu, holding Akeso. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Prymula to nechtěl komentovat. Serveru řekl, že jeho nynější práce nemá žádné vazby na stát.
Prymula je však poradcem prezidenta Miloše Zemana, který prosazuje, aby Česko nakoupilo ruskou vakcínu proti nemoci covid-19 Sputnik V. Jedna z firem Agelu se zabývá distribucí vakcín. Akeso zase vytváří projekt pandemické nemocnice a do skupiny patří firmy zaměřené na distribuci léčiv.
V Královéhradeckém kraji v úterý přibylo 109 nákaz, před týdnem činil nárůst 130. Nákaza v kraji je nyní nejrozšířenější na Jičínsku a Rychnovsku.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Země EU dostanou ve druhém čtvrtletí o 50 milionů vakcín Pfizeru více, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Firma podle ní uspíší dodávky plánované na druhé pololetí.
V Praze v úterý přibylo 432 případů koronaviru, o 24 méně než před týdnem a za úterý nejméně od 1. prosince. Zdravotníci podali 7147 dávek vakcíny.
V Ústeckém kraji v úterý přibylo 499 nákaz koronavirem, to je o 67 méně než před týdnem. V Teplicích dnes v 10:00 začne fungovat očkovací centrum.
Ukončené očkování proti covidu má zatím v Česku víc než tři čtvrtě milionu lidí, druhou potřebnou dávku dostalo k úternímu večeru 768 250 lidí.
V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, o 546 méně než před týdnem po prodlouženém velikonočním víkendu. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie se druhý den drží nad hodnotou jedna, k dnešku stouplo o zhruba dvě setiny na 1,07. Počet lidí, kteří od začátku epidemie s koronavirem zemřeli, se zvýšil na 28.124. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Podle odborníků lockdown zabral. Jestli některé opatření bylo zbytečné, však podle nich nelze říct, protože jedině všechna společně mohou fungovat efektivně.
V Německu mělo za posledních 24 hodin pozitivní test na SARS-CoV-2 celkem 21 683 a 342 nakažených zemřelo. Přesně před týdnem zaznamenal Institut Roberta Kocha (RKI) během jednoho dne 9677 nových případů nákazy a 298 úmrtí, píše agentura DPA.
Celoněmecký počet nových případů nákazy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní se oproti předchozímu dni zvýšil na 153,2; v úterý hlásil RKI hodnotu 140,9. Před týdnem to bylo 110,1.
K očkování proti covidu-19 se mohou od dnešního dne začít registrovat na webu ministerstva zdravotnictví lidé, kterým je mezi 65 a 69 lety. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) je jich celkem asi 670 000.
Očekává ale, že se jich bude hlásit asi 400 000, protože někteří se už mohli registrovat dříve kvůli chronickým nemocem, u kterých může nákaza koronavirem jejich zdravotní stav zkomplikovat.
"V otázce shlukování osob v počtu dvou na veřejnosti i v soukromí má Policie ČR jasno. Mimořádné opatření MZdr váže omezení pouze k hromadným akcím. Pohyb osob na ulici, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt," uvedla na Twitteru policie.
1/2 V otázce shlukování osob v počtu dvou na veřejnosti i v soukromí má @PolicieCZ jasno. Mimořádné opatření MZdr váže omezení pouze k “hromadným akcím”. Pohyb osob “na ulici”, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt.
— Policie ČR (@PolicieCZ) April 13, 2021
Ministři zdravotnictví německých spolkových zemí se řídili doporučením Stálé očkovací komise (Stiko) působící při Institutu Roberta Kocha. Ta došla k názoru, že lidé, kteří v druhé dávce dostanou vakcínu využívající technologii mRNA, tedy preparát od Moderny nebo Pfizeru, získají účinnou ochranu před covidem-19. Mezi první a druhou dávkou bude 12 týdnů. Jen v ojedinělých případech a po individuálním zvážení rizika budou lidé mladší 60 let vakcínu od AstraZenecy dostávat i v druhé dávce.
Lidé v Německu, kteří jsou mladší 60 let a při první dávce očkování proti covidu-19 dostali vakcínu od společnosti AstraZeneca, dostanou ve druhé dávce přípravek od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna. V úterý se na tom dohodli ministři zdravotnictví jednotlivých zemí se zástupci spolkové vlády, uvedla agentura DPA. K podobnému řešení přistoupila minulý týden i Francie, kde se změna očkovací látky při druhé dávce týká lidí pod 55 let.
Advokát Zdeněk Koudelka navrhl Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), aby zrušil sobotní opatření ministerstva zdravotnictví omezující setkávání lidí. Podle advokáta narušuje právo na soukromí, rodinný život či projevování náboženské víry. Resort navíc postupoval chybně, když opatření vydal bez předchozího souhlasu vlády, uvedl Koudelka na svém webu.
Epidemie koronaviru může společnosti v dlouhodobém horizontu přinést i pozitivní věci. Shodli se na tom experti v dnešní on-line debatě pořádané Nadačním fondem Neuron. Podle ekonomky Danuše Nerudové lze předpokládat například změnu vztahu k životnímu prostředí a omezení kongresové turistiky. Epidemiolog Petr Smejkal zase vidí prostor pro to, aby se lidé více zamysleli nad vlastním zdravím a životním stylem. Matematik Jan Kulveit vyzdvihl zrychlení digitalizace ve veřejné správě.
Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii covidu-19 nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes premiér Mark Rutte, podle něhož je situace stále nepříznivá a vysoké počty pacientů v nemocnicích uvolnění restrikcí neumožňují. V zemi platí mimo jiné zákaz nočního vycházení, na veřejnosti se smí scházet nanejvýš dva lidé.
V Turecku za poslední den přibylo 59.187 nákaz koronavirem, což je dosud nejvíce za 24 hodin v této zemi a téměř dvojnásobek denních nárůstů před třemi týdny. Vyplývá to z nejnovějších údajů na stránkách místního ministerstva zdravotnictví. Epidemická situace se v Turecku výrazně zhoršuje už několik týdnů, dnes se začátkem postního měsíce ramadánu začala v zemi platit přísnější opatření proti šíření nákazy a prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil jejich další zpřísnění od středy.
Výběr úterních událostí, které se týkají koronavirové krize:
Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28 000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28 038 lidí, úmrtí ale v posledních dnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pondělí 3843, nejméně za pracovní den od 30. listopadu. Počet hospitalizovaných s covidem-19 mírně stoupl nad 5300.
Česko podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) žádná okamžitá rozhodnutí ohledně vakcíny Johnson & Johnson neplánuje. První dávky měly do ČR přijít v pondělí.
Vláda by měla o pokračování programu Antivirus jednat příští pondělí. Sdělilo to ministerstvo práce. Jeho šéfka Jana Maláčová (ČSSD) dnes na Twitteru oznámila, že sněmovna dostala také kompromisní návrh podoby kurzarbeitu.
Několik stovek praktických lékařů zatím nedostalo pro své pacienty žádnou vakcínu proti covidu-19. Praktici mohou své pacienty registrovat k očkování od začátku března. Podle nich distribuce vakcín v prvních týdnech drhla a dosud je rozdělení očkovacích látek mezi ordinace a očkovací centra nerovnoměrné.
Terénní sociální služby mohou zatím dál fungovat omezeně. Poskytovatelé musí ale zajistit nezbytnou péči. Klienti a jejich blízcí musí pečovatelům také předem hlásit, že jsou v karanténě, izolaci či mají příznaky. Oni i personál musí pak nosit respirátor. Nařízení ministerstva zdravotnictví, které schválila vláda, platí ode dneška.
Před přijímacími zkouškami na střední školy, maturitami či závěrečnými zkouškami budou muset žáci předložit negativní test na covid-19, který nebude starší než sedm dní. Při zkouškách budou povinné roušky či respirátory. Vyplývá to z informací, které ministerstvo v pondělí rozeslalo do škol. Dnes také začala distribuce chirurgických roušek pro rezervní zásoby základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií. Do 15. dubna do 18:00 mají školy nahlásit, pro kolik lidí budou potřebovat antigenní testy při jejich další distribuci.
Nabídka Ruska byla podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) na nákup 300 000 dávek vakcíny Sputnik V okamžitě a každý měsíc pak dalších 150 000 dávek. Řekl to dnes Radiožurnálu. Nemá informace o tom, že by tato několik týdnů stará nabídka už neplatila. Arenberger minulý týden v čele úřadu vystřídal Jana Blatného (za ANO). Toho prezident Miloš Zeman kritizoval za odmítání očkovat touto ruskou vakcínou, která zatím nemá schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky, v ČR.
Česko podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) neplánuje žádná okamžitá rozhodnutí ohledně vakcíny Johnson & Johnson, jejíž výrobce odložil dodávky kvůli vyšetřování podezření na vznik krevních sraženin v USA. Řekl to dnes Radiožurnálu. Prvních 14 400 dávek mělo do ČR přijít v pondělí. Celkově jich mělo být za duben podle v lednu schválené strategie 185 000.
"Určitě na to budeme výhledově nějak reagovat," uvedl ministr. Připomněl, že podobně s ministry zahraničí zemí Evropské unie probíral podobné problémy i u vakcíny AstraZeneca. V jejím případě se politici i Evropská agentura pro léčivé přípravky shodli na tom, že přínosy očkování převažují nad jejími riziky.
Česko má od začátku epidemie přes 28 000 zemřelých s prokázanou nákazou koronaviru. Epidemie dál zpomaluje, v pondělí přibylo 3843 nově potvrzených případů, nejméně za pracovní den od 30. listopadu. V některých nemocnicích se covidové jednotky mění na původní oddělení. Německo dnes oznámilo, že díky příznivější epidemické situaci ukončí ve středu stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února. Ministerstvo školství dnes rozeslalo do škol informace, že před přijímacími zkouškami na střední školy, maturitami či závěrečnými zkouškami budou muset žáci předložit negativní test.
Zakázka na nákup antigenních testů pro žáky a studenty byla podle senátní komise provedena vládou v rozporu s požadavky zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Senát by měl podle úterního návrhu komise mimo jiné konstatovat, že vláda si objednala o jeden milion testů více, než kolik jich bude mezi žáky a studenty distribuováno. Horní komora se bude návrhem zabývat zřejmě koncem dubna.
Ministerstvo průmyslu a obchodu u nového podpůrného programu COVID 2021 hlásí druhý den od jeho spuštění 3133 žádostí za zhruba 863 milionů korun. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to dnes uvedl na Twitteru. V COVID 2021 si mohou podnikatelé v souvislosti s pandemií koronaviru nárokovat pomoc 500 korun na zaměstnance a den za období od 11. ledna do 31. března. Musejí ale prokázat propad tržeb za leden až březen alespoň o 50 procent proti stejnému období loňského nebo předloňského roku.
3 133 žádostí za víc než 863 mil. Kč, z toho 1 665 za 491 mil. Kč přijatých, ostatní rozpracované v systému. Zájem o plošný kompenzační program #COVID - 2021 za pouhé 2 dny. Podrobnosti https://t.co/8HICoDCtih, výplata po notifikaci 🇪🇺. pic.twitter.com/v5M3544SLC
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) April 13, 2021
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru ve školách, kde se děti v pondělí poprvé testovaly, bude malý. Řekl to dnes novinářům ve sněmovně. Uvedl také, že prověřuje možnosti testování dětí přesnější PCR metodou zpracovanou v laboratoři místo antigenních testů přímo ve školách.
"My jsme očekávali, že ten záchyt není velký. Je to vlastně srovnatelné s tím, co známe i z běžného testování antigenními testy u zdravé populace," řekl ministr. Podle něj jde o průřez běžnou populací, kde se vlastně neočekávají nemocní. Je to podle něj rozdíl proti testům lidí s příznaky od lékaře nebo po kontaktu s nakaženým od hygieniků.
Evropská komise chce od firmy Johnson & Johnson vyjasnění ohledně naprosto nečekaného oznámení o odkladu distribuce jejích vakcín do EU, píše Reuters.
Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek intenzivní péče v letošním roce. Od pátku laboratoře ve Švédsku potvrdily přes 19 000 nových případů nákazy, informovala dnes agentura Reuters. Přísnější opatření ale podle vlády zatím nejsou potřeba. Sousední Norsko dnes oznámilo, že od pátku výrazně uvolní stávající restrikce, mimo jiné povolí akce až pro stovku lidí.
Brazilská mutace koronaviru na Děčínsku nemusí podle viroložky Ruth Tachezy pocházet ze zahraničí, mohla se vyvinout v ČR. Ředitelka Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová dnes deníku Právo řekla, že zjištěná mutace se podobá původní brazilské variantě z loňského dubna. O účinnosti očkování na tento typ se podle vědců zatím moc neví.
"V principu nemusí být mutace importem, ale konvergentní evolucí variant v ČR, které se tlakem imunitního systému dopracovaly ke stejnému obrazu," uvedla Tachezy, která je členkou iniciativy vědců Sníh. Konvergentní evolucí se označují procesy, kdy se pod stejnými vnějšími podmínkami vyvíjejí různé nepříbuzné druhy k podobnému výsledku. Pokud by ale šlo o zavlečení ze zahraničí, je to podle Tachezy zásadní pochybení při kontrole vstupu cestovatelů do ČR.
Kvůli obavám z dalšího šíření mutací koronaviru se až do odvolání ruší veškeré lety mezi Francií a Brazílií. Oznámil to dnes v parlamentu premiér Jean Castex. Podle něj se situace v největší jihoamerické zemi horší.
Pozitivní antigenní testy na covid-19 mělo v pondělí 21 školáků ve Zlínském kraji. Sdělila to dnes krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti). V pondělí se poprvé testovali žáci ve školách a děti v mateřských školkách. Ve Zlínském kraji šlo o 17 150 dětí, neprůkazných bylo 886 testů, uvedla Fišerová.
Například v mateřských školách ve Zlíně bylo provedeno 754 testů, z toho byl jeden výsledek pozitivní. Na základních školách se testovalo 1622 dětí, pozitivní výsledky byly dva. Následný PCR test potvrdil zatím pouze jeden pozitivní výsledek.
Ode dneška je otevřena botanická zahrada v Teplicích, návštěvníci však mohou pouze do její venkovní části. Skleníky jsou z důvodu vládního nařízení proti šíření koronaviru zatím zavřené. Botanická zahrada proto nabízí až 66procentní slevu ze vstupného, její výši si příchozí určují sami. Dopoledne vyrazilo do areálu zhruba 30 lidí, asi polovina z nich zaplatila s cílem botanickou zahradu podpořit plné vstupné.
"Je to z toho důvodu, protože si uvědomujeme, že máme k dispozici jen půlku areálu. Lidé nás chtějí podpořit, uvědomují si, že jsme od prosince zavření, a rádi podporují instituce, jako jsme my," doplnil ředitel botanické zahrady Petr Šíla.
Společnost Johnson & Johnson dnes podle agentury AP oznámila, že kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve Spojených státech odkládá distribuci své vakcíny proti covidu-19 v Evropě.
"Vyhodnocujeme tyto případy s evropskými zdravotnickými úřady," uvedla firma. "Rozhodli jsme se distribuci vakcín v Evropě odložit," dodala společnost. V příštích týdnech měly podle původních plánů do evropských zemí dorazit statisíce dávek této očkovací látky.
Možnosti skupinových konzultací na druhém stupni využívají základní školy v Praze různě. Některé tak doučují děti se slabším prospěchem, jiné vytvořily skupiny pro přípravu deváťáků na přijímací zkoušky, další dávají přednost individuálním konzultacím.
Od pondělí jsou možné skupinové konzultace žáků druhého stupně pro maximálně šest dětí ve skupině. Mají být hlavně pro žáky ohrožené školním neúspěchem nebo deváťáky k přípravě na přijímací zkoušky. Podmínkou účasti žáků na skupinové konzultaci je negativní test na covid-19. Zachování homogenity skupin není podle návodu ministerstva školství nutné.
Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru, otevřít budou moci všechny obchody. Stane se tak poprvé po čtyřech měsících zpřísňování. Po předchozím zlepšení epidemické situace v zemi budou moci kromě obchodů začít fungovat například také provozy služeb i hotely či penziony a lidé budou moci vyrazit do přírody i mimo okres svého bydliště.
Efekt antigenního testování může být blízký nule, v nejlepším případě zachytí jednotky promile pozitivních školáků. Testy nejsou primárně určené pro samotestování bezpříznakových dětí, opakujeme chyby Rakouska, mohli jsme se poučit, říká lékař a bývalý národní koordinátor testování Marián Hajdúch. Možná školy s antigenním testováním vydrží do konce roku, ale od září jsou třeba kapacity PCR, dodává.
Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky mohlo zahýbat s důvěrou veřejnosti v očkování. Pacienti podle něj reagují i na zprávy o možných nežádoucích účincích vakcín, které byly pro použití v EU povoleny a které jsou podle úřadů bezpečné. Šonka to dnes řekl novinářům. V Česku se v posledních dnech debatuje především o ruské vakcíně Sputnik V, která v EU schválená není. Jejím zastáncem je prezident Miloš Zeman.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), který ve funkci minulý týden nahradil odvolaného Jana Blatného (za ANO), už v den svého jmenování uvedl, že by se neschválené preparáty včetně vakcíny Sputnik mohly v Česku používat v klinických studiích. Blatný používání neregistrovaných vakcín v Česku odmítal.
Na dvou stavbách v Praze 5 pracovali podle zjištění pražské hygienické stanice lidé bez platného antigenního testu na nemoc covid-19. Z téměř padesátky pracovníků, které na počátku dubna hygienici na stavbách zkontrolovali, doložili negativní výsledek testu dva. Několik dalších uvedlo termín provedeného testu a negativní výsledky sdělili hygienikům pouze ústně. Někteří dělníci pak uvedli, že testovaní ještě nebyli. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.
Hygienici při kontrole dodržování opatření proti šíření koronaviru na stavbách spolupracovali s policií. Kontroly se uskutečnily 1. a 8. dubna.
Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na tuto věkovou kategorii připadla více než polovina z celkového počtu zemřelých (50,5 procenta), v březnu to bylo 36 procent. Mezi pacienty v nemocnicích je pokles skoro ze třetiny na pětinu. Ubylo jich i mezi nakaženými. Očkují se už téměř čtvrt roku, u mladších vakcíny zatím na statistiky vliv nemají. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky' o nakažených nad 65 let. V ČR se mohou hlásit k očkování lidé nad 70 let, vybrané skupiny zaměstnanců a pacienti s některými chronickými nemocemi. Od středy se k nim přidají lidé starší 65 let.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek uvedl, že lidí v této věkové skupině žije v Česku asi 670 000. Někteří se už ale nahlásili k očkování dříve, protože mají také chronické onemocnění. Ministr odhaduje, že se jich tak bude nyní hlásit kolem 400 000.
Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli složité epidemické situaci v Česku. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka řekl, že českou diplomacii o tom informovali představitelé německého ministerstva vnitra. Mluvčí německého ministerstva vnitra Steve Alter uvedl, že Německo z režimu stálé ostrahy hranic přechází k intenzivním namátkovým kontrolám.
"Zástupci spolkového ministerstva vnitra, kteří jsou členové společného koordinačního grémia, o tom informovali po pracovní linii," řekl Kafka o rozhodnutí Německa stálé kontroly neprodloužit. "Tuto zprávu jsem přivítal. Jde nejen o krok ke kýženému návratu k normálu v česko-německých vztazích, ale i o povzbuzení ve společném úsilí zvládnout koronavirovou pandemii," dodal.
Vláda by měla o prodloužení programu Antivirus podle ministerstva práce a sociálních věcí jednat v pondělí. Sněmovna dostala také kompromisní návrh kurzarbeitu, uvedla ministryně Jana Maláčová.
Když se chce, všechno jde. I dohoda na Kurzarbeitu. Pozměňovací návrh, na kterém jsme se za @mpsvcz shodli na úrovni koalice a se sociálními partnery, je připraven ve Sněmovně na 2. čtení.
— Jana Maláčová (@JMalacova) April 13, 2021
Americké úřady FDA a CDC doporučily pozastavit očkování vakcínou firmy Johnson & Johnson proti covidu-19 kvůli vyšetření zpráv o krevních sraženinách.
V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 607 případů nákazy novým koronavirem. Proti neděli to bylo o 502 nakažených více. Přes víkend a o svátcích jsou ale přírůstky nakažených obvykle nižší než v pracovních dnech. Proti minulému Velikonočnímu pondělí je to o 469 nakažených více. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Několik set praktických lékařů zatím nedostalo pro své pacienty žádnou vakcínu proti covidu-19, uvedl jejich předseda Šonka. Praktici očkují od března.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) rezignoval na místo v Radě Českého rozhlasu, jejímž členem byl od roku 2018. Na Twitteru to dnes uvedl Newsroom ČT24, kterému to potvrdil předseda rady Miroslav Dittrich. Podle zákona je post ve vládě neslučitelný s členstvím v kontrolním orgánu veřejnoprávního média.
Arenberger se ujal funkce ministra zdravonictví 7. dubna, kdy v ní vystřídal odvolaného Jana Blatného (za ANO). Členem Rady Českého rozhlasu byl od května 2018. Nominovala ho do ní organizace Prosaz, která se zabývá pomocí zdravotně postiženým při zapojení se do běžného života.
Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli vážné epidemické situaci v Česku. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka dnes řekl, že českou diplomacii o tom informovali zástupci německého ministerstva vnitra.
Část nemocnic v Jihomoravském kraji pomalu spouští některé plánované operace, které neprováděly od konce prosince kvůli zahlcení pacienty s covidem-19. Ve Znojmě začali operovat na dvě třetiny kapacity operačních sálů, řekla dnes mluvčí nemocnice Petra Veselá. Na zákrok se tak dostanou lidé s náhradami kolen, kyčlí, ale třeba i s odstraněním mandlí nebo plastikou bubínku. Část plánovaných operací začala i v Břeclavi, příští týden by se mohl přidat Kyjov.
V Jihomoravském kraji ubylo za den 175 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Ve 23 zdravotnických zařízeních je jich 307, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní přibylo 369 pozitivně testovaných a 42 úmrtí lidí v průměrném věku přes 80 let, přičemž část úmrtí je dodatečně hlášených z víkendu.
Terénní sociální služby mohou zatím dál fungovat omezeně. Poskytovatelé musí ale zajistit nezbytnou péči. Klienti a jejich blízcí musí pečovatelům také předem hlásit, že jsou v karanténě, izolaci či mají příznaky. Oni i personál musí pak nosit respirátor. Nařízení ministerstva zdravotnictví, které schválila vláda, platí ode dneška. Opatření kabinet nařídil už loni v říjnu po vyhlášení nouzového stavu. Nyní ho přijal podle zákona o ochraně zdraví. Dál platí i omezení návštěv v domovech pro seniory a postižené.
Poskytovatelé mohou dál omezovat služby, které poskytují klientům u nich doma. Týká se to třeba aktivizačních činností. Pečovatelé také mohou docházet méně často. Musí ale zajistit nezbytnou péči, která je nutná k ochraně zdraví a života. Mohou ale poskytovat pomoc, kterou jinak nedělají. Týká se to třeba zajištění stravy, hygieny či zdravotní péče. Podle ministerstva se tak sníží tlak na to, aby se lidé přemísťovali do nemocnic.
Městskou knihovnu v Praze navštívilo v pondělí 12. dubna, kdy se knihovny v Česku mohly s omezeními opět otevřít veřejnosti, méně lidí než obvykle. Fronty se tak před jednotlivými pobočkami netvořily, a to i přesto, že kapacita prostor je kvůli epidemickým restrikcím omezená.
"Za včerejší den (pondělí) evidujeme 3685 načtených čtenářských průkazů," řekla mluvčí pražské knihovny Lenka Hanzlíková.. Návštěvnost tak byla výrazně nižší než obvykle. Například Ústřední budovu MKP v pondělí od 13:00 do 20:00 navštívilo 471 čtenářů. Před pandemií do hlavní budovy knihovny na Mariánském náměstí v Praze 1 za pondělní odpoledne zavítalo obvykle přes tisíc lidí.
Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober se rozhodl odejít z funkce kvůli vyčerpání a zdravotním problémům. Politik ze strany Zelených dnes v "osobním prohlášení" podle agentury APA uvedl, že země nyní potřebuje ministra zdravotnictví, který je stoprocentně fit.
Anschober nalomeným hlasem řekl, že uplynulých 14 měsíců prakticky jenom pracoval a "zjevně se přepracoval". Postupně mu prý ubývaly síly a v důsledku toho musel bojovat s oběhovými problémy, stoupajícím krevním tlakem, problémy s hladinou cukru v krvi a počínajícím šelestem v uších.
Opoziční politici upozorňují na zmatek ve vládní komunikaci o protikoronavirových opatřeních. Strategii vlády chtějí řešit na plénu Sněmovny. KDU-ČSL chce také upravit systém testování ve školách, požadují rovněž fungování dětských skupin a lesních školek. Zástupci stran to dnes řekli na tiskových konferencích před schůzí Sněmovny.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) podle TOP 09 porušil změnami v plánovaných opatřeních to, co označil za svou prioritu při vstupu na ministerstvo před týdnem - jasnou komunikaci. Žádat proto bude podle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové zařazení nového bodu na jednání Sněmovny, který by se věnoval opatřením i debatě k Arenbergerově postupu.
Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele Merkelové umožní nehledě na postoj spolkových zemí aktivovat protikoronavirovou nouzovou brzdu. Vláda chce novelu schválit ve Spolkovém sněmu zrychleným postupem, k tomu ale bude potřebovat podporu opozice. Úprava při zhoršení epidemické situace počítá s opětovným uzavíráním obchodů a také s omezením nočního pohybu.
U přijímacích zkoušek či maturit bude nutný negativní test na covid ne starší než sedm dní. U zkoušek budou povinné roušky či respirátory, sdělilo MŠMT.
Terénní sociální služby fungují dál omezeně, musí se ale zajistit nezbytná péče. Klient i pečovatel musí mít respirátor. Nařízení platí ode dneška.
Očkovací centrum na brněnském výstavišti zvýšilo denní počet dávek vakcíny proti covidu-19 téměř na 2000, řekla dnes mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Minulý týden podávali zdravotníci kolem 400 dávek ve druhém kole očkování. V Jihomoravském kraji dostali lidé už kolem čtvrt milionu dávek vakcín.
Vedení politického hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES vyzvalo restaurace a provozovny, aby otevřely jako politické buňky. Na dveře vyvěsí oznámení a lidé se při příchodu budou zapisovat do prezenční listiny. Hnutí rovněž podá žalobu na některé části pandemického zákona a rozhodnutí vlády. Novinářům to dnes řekli předseda hnutí Jakub Olbert a místopředseda Jiří Janeček. Hnutí také oznámilo, že bude pořádat další protestní akce.
Představitelé hnutí vyzvali restauratéry a podnikatele, aby své živnosti otevřeli jako politické buňky. Chcípl PES má podle Janečka 6000 členů. Z toho je 1500 restaurací a z toho 200 registrovaných buněk. "Je to na odvaze každého. Jsou restaurace, které jsou v nájmu a majitelé na ně tlačí, aby se nezapojovali. Tak uvidíme, kolik se jich přidá," řekl.
Na Masarykově univerzitě přibylo studentů, kteří potřebují psychologické konzultace, což lze částečně přičítat koronavirové pandemii a souvisejícím omezením. Situace je komplikovaná hlavně pro studenty prvních ročníků, kteří se těšili na vysokoškolský život a od podzimu studují pouze on-line. Poradenské centrum Masarykovy univerzity za poslední tři roky v březnu zprostředkovalo v průměru 60 konzultací s psychologem, letos jich bylo 125, oznámil mluvčí univerzity Pavel Žára. Podobný trend zaznamenala také Mendelova univerzita.
Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři pětiny více lidí ve srovnání s průměrem za druhý měsíc let 2016 až 2020. Tempo nárůstu úmrtí oproti lednu ale zpomalilo. Informoval o tom slovenský statistický úřad. V únoru pětimilionové Slovensko zaznamenalo podle oficiálních statistik dosud nejvyšší měsíční přírůstek úmrtí na covid-19, zemřelo 2559 lidí.
Hasiči začali se skladu v Opočínku rozvážet do všech krajů 12 639 350 roušek ze zásob Správy státních hmotných rezerv. Jsou určené pro školy.
V Olomouckém kraji v pondělí přibylo 404 potvrzených nákaz novým koronavirem. Minulý týden jich bylo v pondělí 28 a o dva týdny dříve 734.
V hradeckém kraji v pondělí přibylo 46 nákaz, před týdnem na Velikonoční pondělí činil nárůst 77. V kraji je nyní nákaza nejrozšířenější na Rychnovsku.
Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o sobě myslela před vypuknutím koronavirové epidemie. Kvůli lockdownu se mladí lidé naučili především vařit a poradit si s nudou. Vyplývá to z on-line průzkumu společnosti Generali Česká pojišťovna.
Dobu nuceného omezení společenských kontaktů tráví více než tři čtvrtiny dospívajících s oběma rodiči. Se spolužáky a kamarády udržuje styky 57 procent mladých a s prarodiči 44 procent. Asi čtvrtina dětí do 18 let je v kontaktu se svým přítelem či přítelkyní, zjistil průzkum.
Ve Zlínském kraji přibylo za pondělí 188 případů covidu-19. Je to o 101 více než v neděli a o 85 více než před týdnem, kdy bylo Velikonoční pondělí.
V Ústeckém kraji v pondělí přibylo 404 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 259 nemocných víc než před týdnem, kdy byl státní svátek.
Další středočeské nemocnice ruší stav hromadného postižení osob, který vyhlásily kvůli pandemii koronaviru a vyčerpaným kapacitám. Dnes stav postižení odvolala nemocnice v Příbrami, řekl její mluvčí Martin Janota. Kolínská nemocnice odvolala stav postižení v pondělí, uvedla na svém Facebooku. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) na svém facebookovém profilu uvedla, že stav postižení odvolala také nemocnice v Rakovníku. Některé další nemocnice odvolaly stav hromadného postižení osob již minulý týden.
V pondělí prokázaly testy v Praze 341 případů koronaviru, to je nejmíň ve všední den od 7. prosince. Zdravotníci aplikovali 6649 dávek vakcíny.
Další středočeské nemocnice ruší stav hromadného postižení osob vyhlášený kvůli covidu. Dnes ho odvolala nemocnice v Příbrami, kolínská v pondělí.
Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pondělí 3843, nejméně za pracovní den od 30.listopadu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru je poprvé po více než měsíci vyšší než jedna. K dnešku má hodnotu 1,05, nad jedna bylo naposledy 8. března. Nad touto hodnotou epidemie zrychluje. Jde ale zřejmě o výkyv způsobený nižším počtem testovaných o prodlouženém velikonočním víkendu.
Přehled hlavních událostí:
V Libereckém kraji za pondělí přibylo 211 nových případů koronaviru. O týden dříve jich bylo jen 32, to byl ale svátek, kdy se méně testuje.
Počet úmrtí s covidem-19 v Česku překročil 28 000. K pondělku s nemocí zemřelo 28 038 lidí, v posledních čtyřech dnech úmrtí přibývá méně než 100 denně.
Indie dnes ohlásila 161 736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což podle agentury Reuters znovu představuje nejvyšší denní přírůstek koronavirové nákazy na světě. O den dříve indické ministerstvo zdravotnictví registrovalo 168 912 nově nakažených, čímž země v celkovém počtu dosud odhalených případů koronaviru SARS-CoV-2 předstihla Brazílii.
Indie, která má 1,3 miliardy obyvatel, eviduje rekordně vysoké počty nově nakažených už několik dní v řadě. V neděli oznámila 152 879 nových případů koronavirové infekce, o den dříve 131 968 nakažených.
V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 10 810 nových případů nákazy koronavirem a 294 dalších úmrtí spojených s covidem-19, informoval RKI.
V době pandemie covidu jsou všechna muzea ve Francii, stejně jako v Česku, zavřená. Ve Štrasburku ale vymysleli originální plán, jak nalákat dárce krve, které je teď ještě větší nedostatek než jindy. Odběry se konají v místním muzeu moderního umění a pro dárce je odměnou také možnost nahlédnout do tamních sbírek. Informovala o tom agentura AFP.
Ve dvou záchytech brazilské mutace koronaviru na Děčínsku nešlo o novější agresivnější a nakažlivější variantu viru, ale méně schopnou mutaci z loňského roku. Sdělila to šéfka Národní referenční laboratoře pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu Helena Jiřincová, píše dnešní Právo. Další dva záchyty starší, méně nebezpečné brazilské mutace odhalila koncem února Fakultní nemocnice Brno.
Poslanci by měli v úterý po senátním vetu znovu hlasovat o poslanecké novele o veřejných zakázkách. Podle té by správa hmotných rezerv mohla nakupovat i určitou dobu po ukončení nouzového stavu ochranné prostředky proti koronaviru bez výběrových řízení.
Dopady koronavirové pandemie se dotýkají všech Čechů bez ohledu na jejich povolání. Někteří museli po letech opustit svou milovanou práci, další našli jiný smysl života.
V Indii, kde nyní denně přibývá nejvyšší počet nakažených ze všech zemí světa, pokračuje hinduistický svátek Kumbh mélá. Během něj se k rituální koupeli v řece Ganze sjely statisíce věřících a do konce měsíce by jejich počet mohl dosáhnout pěti miliónů. Indie přitom předehnala Brazílii co do počtu nakažených a posunula se na druhé místo mezi nejhůře postiženými zeměmi.
Německá vláda bude v úterý jednat o novele zákona o potírání infekčních chorob, která by umožnila zavádět celoněmecká opatření nehledě na postoj spolkových zemí. Ministr zdravotnictví Jens Spahn se také sejde s očkovací komisí Stiko, s kterou bude řešit, jak postupovat s druhým očkováním lidí do 60 let, kteří jako první várku dostali AstraZeneku.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která minulý týden zkolabovala při jednání vlády, je zpět v práci. Webu iROZHLAS.cz to dnes sdělil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy byla Svrčinová z úterního jednání kabinetu převezena sanitkou do pražské Všeobecné fakultní nemocnice na pozorování.
Mimořádná koronavirová uzávěra v rakouské metropoli Vídni a spolkové zemi Dolní Rakousy se prodlouží o nejméně další dva týdny kvůli přetrvávající kritické situaci v nemocnicích. Burgenland - třetí z východních zemí Rakouska, kde od Velikonoc platí lockdown - o pokračování či zrušení restrikcí rozhodne ve středu, uvedla dnes agentura DPA.
Osm ze 14 českých ministerstev využilo podle webu Deník N nabídku Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), a zaslalo seznam klíčových zaměstnanců, kteří by měli dostat přednostní očkování proti covidu-19. Nepostradatelní pracovníci resortů by měli vakcínu dostat v dubnu a květnu, řekl serveru předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Vybraní pracovníci ministerstev se při přednostním očkování zařadí mezi seniory starší 65 let, nezdravotnický personál nemocnic nebo učitele.
Hygienici z jihu Čech evidují 94 nových případů covidu, o 28 méně než minulý týden. Počet pozitivních klesl na 6979. Pod 7000 byl naposledy v únoru.
Pondělní události přehledně:
Proč je pandemický zákon problematický? Přečtěte si analýzu deníku Aktuálně.
Odsunutí návratu žáků k praktické výuce podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka ukazuje, že školy pro vládu nejsou jednoznačnou prioritou. Kabinet se podle něj zachoval nezodpovědně, když ode dneška otevřel některé obchody. Zejména v učebních oborech podle Zajíčka už nyní chybí žákům tolik praxe, že se to bude jen stěží dohánět. Školy jsou přitom na návrat žáků připraveny. Od opndělka začaly i s testováním přítomných zaměstnanců. Kriticky zhodnotila rozhodování vlády i šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.
V praxi je pro dodržování desetimetrového rozestupu potřeba například obdélník o rozměrech deset krát dvacet metrů. To je o něco málo více než volejbalové hřiště. Mohly by se tak rozmístit dvojice po jeho obvodu půl metru za čarami. Při společných trénincích by se k sobě neměli účastníci přiblížit ani na okamžik.
"Bylo to dobré. Já jsem na to zvyklá, protože se testujeme, když jedeme k babičce. Je to úleva, že jsem negativní. Už dlouho jsem neviděla ostatní kamarády, těšila jsem se do školy," říká jedna z žákyň, které dnes ve škole čekalo povinné testování. Přečtěte si více v reportáži Aktuálně.cz.
Rodiče dětí s poruchami autistického spektra, které nesnesou pravidelné testování na covid-19 ve škole, budou mít nárok na ošetřovné. Úpravu opatření o testování ve školách schválila vláda, řekl dnes ministr zdravotnictví. Ostatní děti, které rodiče odmítnou nechat testovat, do školy nesmějí a rodiče nárok na ošetřovné nemají.
Stát přispěje provozovatelům dětských skupin, které byly kvůli epidemii od 1. března plošně zavřeny, na nájemné a zvýšené náklady související s epidemií covidu. Vláda dnes schválila, že na dotace bude vyčleněno 74,2 milionu korun, informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí v tiskové zprávě. Na podporu hrazení nájmů má jít 30 milionů korun. Dotace má pokrýt polovinu výdajů poskytovatele na nájemné na období šesti měsíců v průběhu roku 2021.
Vláda schválila dotační program na úhradu nákladů na sekvenaci vzorků z testů na covid-19, která umožňuje odhalovat nové mutace. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Na dotaz upřesnil, že v něm bude 160 milionů korun, což umožní zkoumat zhruba 4800 vzorků měsíčně. Dosud k sekvenaci laboratoře nebyly nijak finančně motivované. Z veřejného zdravotního pojištění se hradí jenom diagnostika nemoci.
Názory právníků na možnost omezení shromáždění pandemickým zákonem se podle Arenbergera liší. Kromě jednoho nikdo neodmítl jednoznačně vše, řekl.
První by měly být podle ministra průmyslu Havlíčka otevřeny tzv. nenahraditelné služby jako kadeřník nebo pedikúra. Nestane se tak dříve než za 14 dní, řekl.
"Snažili jsme se najít metodiku, kterou bychom vysvětlili, co to znamená trénování ve skupinách se dvěma hráči. Definovali jsme to tak, že skupinu mohou tvořit dva lidé ale takových skupin může být na hřišti až šest, ale musí mezi nimi být rozestup alespoň 10 metrů," uvedl Petr Arenberger.
"Tím, že skončil nouzový stav byla umožněna migrace mezi okresy a to souvisí s tím, že děti začaly chodit do škol. Naši epidemiologové se obávali toho, že kdybychom přidali další rozvolnění, mohlo by to ohrozit křehkou situaci, kterou dneska zažíváme," uvedl Petr Arenberger.
"Bylo potřeba posunout rozvolnění výuky v Děčíně, kde je situace složitá. To jsme posunuli mimořádným opatřením," uvedl po jednání vlády Petr Arenberger.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v programu COVID podpora cestovního ruchu k dnešku schválilo zhruba 79 procent žádostí za 391,1 milionu korun. Z toho dosud proplatilo 363,9 milionu korun. Vyplývá to z dat, které resort dnes uveřejnil na twitteru. Cestovní kanceláře (CK), agentury a průvodci mohli v souvislosti s pandemií koronaviru o dotace z tohoto programu žádat od 11. listopadu do 29. ledna. Vláda na program vyčlenila 500 milionů korun, podnikatelé podali 1867 žádostí v objemu 456 milionů korun.
"Jako vláda jsme jednali i o dalších návrzích z jiných rezortů a dohodli jsme se na mimořádném dotačním titulu pro dětské skupiny pro rok 2021," uvedla Alena Schillerová.
Žáci závěrečných ročníků středních škol a žáci SŠ ohrožení školním neúspěchem budou moct od 19. dubna docházet na skupinové konzultace, oznámil ministr školství Plaga. Žáci posledních ročníků základních škol a ti, kteří se potýkají s prospěchem, mohou ve skupinách po šesti do školy na konzultace už ode dneška podle dřívějšího rozhodnutí kabinetu.
Žáci závěrečných ročníků středních škol a žáci SŠ ohrožení školním neúspěchem budou moci od 19. dubna docházet na dobrovolné skupinové konzultace (max. 6 osob).
— Robert Plaga (@RobertPlaga) April 12, 2021
Provoz základních uměleckých škol (ZUŠ) v Praze se bude tento týden lišit. Zatímco většina jich dnes obnovila prezenční individuální výuku hry na hudební nástroj, některé zůstaly zatím zavřené. Důvodem odložení je to, že část škol nestihla zajistit testování zaměstnanců na covid-19. Pedagogové ZUŠ se dnes podle ředitelů většinou testovali na veřejných testovacích místech pro antigenní testování. Zájem o prezenční výuku je mezi žáky velký, shodli se.
"Ministerstvo financí předložilo úpravu generálního pardonu, kterým se promíjí DPH na respirátory, antigenní testy či očkovací látky. V pardonu je určitá část na kterou nedopadal a to tehdy, kdyby veřejná instituce dovážela některý z těchto segmentů z některých členských států. Dnes jsme upravili generální pardon i o tento segment. V praxi jsme tento segment sice nezaznamenali, ale prakticky je to možné," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
První dodávka vakcíny Johnson & Johnson proti covidu-19 by do ordinací praktických lékařů měla dorazit 19. dubna. Půjde o 14 400 dávek, o týden později 24 000 dávek. V tiskové zprávě o tom dnes informoval za distributora vakcíny, firmu Avenier, její mediální zástupce Martin Nesrsta. Očkovací látka Johnson & Johnson je čtvrtou schválenou pro použití v EU, kterou se v Česku bude očkovat. Dosud byly podány více než dva miliony dávek od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.
Laboratoř Krajské nemocnice v Liberci po dohodě s hygieniky prověřuje pozitivní PCR testy, zjišťuje u nich případné mutace koronaviru. Brazilskou mutaci, která se v minulých dnech objevila na sousedním Děčínsku, zatím odborníci v laboratořích neodhalili. Objevily se ale tři nové případy jihoafrické mutace. Hygienici teď zjišťují, zda je u těchto případů napojení na některé ze dvou ohnisek, která se v minulých týdnech v Libereckém kraji objevila. Po pondělním jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl krajský hygienik Vladimír Valenta.
První dodávka vakcíny Johnson & Johnson by měla podle distributora Avenier dorazit 19. dubna. Půjde o 14 400 dávek, o týden později 24 000 dávek.
Ústřední budovu Městské knihovny v Praze dnes za 75 minut provozu navštívilo 137 čtenářů. Před pandemií do hlavní budovy knihovny na Mariánském náměstí v Praze 1 za pondělní odpoledne zavítalo obvykle přes tisíc lidí. Od dnešních 13:00 je otevřená většina poboček knihovny. Provoz je ale omezený, řekla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Kvůli epidemickým restrikcím si lidé od poloviny února mohli knihy objednat a následně vyzvednout pouze prostřednictvím výdejních okének na jednotlivých pobočkách.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se zastala vědeckých institucí na Slovensku, které se při posuzování ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 staly terčem kritiky ministra financí a bývalého premiéra Igora Matoviče. Čaputová tak učinila po dnešní návštěvě Biomedicínského centra Slovenské akademie věd a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který s odvoláním na nedostatek informací nevydal své stanovisko k používání Sputniku V.
Finanční správa do dneška vyplatila u nového kompenzačního bonusu pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu 155.575 žádostí za 3,7 miliardy korun. Celkem správa eviduje 195.010 žádostí. Vyplývá to z informací na twitteru finanční správy.
Kompenzační bonus správa vyplácí na základě zákona, který zvýšil příspěvek z 500 na 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 Kč denně. Bonus již nově není navázaný na nouzový stav a podpora je zaměřená na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Žádost je možné podat zpětně od 1. února. Správa přijímá žádosti za měsíce únor, březen a duben.
Vláda dnes rozšířila odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) při nákupu respirátorů, testů na koronavirus a očkovacích látek veřejnými institucemi, pokud je koupily mimo ČR a využívaly na neziskové aktivity, například je zdarma rozdávaly zdravotníkům. Vláda tak rozšířila generální pardon ministerstva financí, který již dříve zrušil DPH na respirátory do 3. června. Na Twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Právě schváleno vládou 👍 https://t.co/NGktLrLSIY
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 12, 2021
V době protipandemických opatření se hudebníci přesunuli do on-line prostoru. Písně z virtuálního prostředí nabídnou také Monkey Business, Fešáci nebo Tomáš Klus. Monkey Busines by chtěli své streamované vystoupení 18. dubna uskutečnit s hostující Ewou Farnou. Country kapela Fešáci plánuje 21. dubna pokřtít reedici svých starších alb a Klus 24. dubna uvede hudební film.
Od středy se v centrálním rezervačním systému mohou registrovat k očkování proti koronaviru lidé starší 65 let. V Pardubickém kraji žije 33.800 lidí ve věku 65 až 69 let. Část z nich se však již k očkování registrovala jako součást prioritní skupiny chronických pacientů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.
"Otevření další prioritní věkové skupiny přichází výrazně dříve, než tomu bylo v průběhu února, kdy jsme chtěli otevřít systém pro osoby starší 70 let věku, jelikož počet tehdy přihlášených nad 80 let byl ve většině center minimální, a brzdilo se tak očkování v našem kraji. V tuto chvíli čeká na očkování přes 50 osob starších 80 let, kteří vyčkávali s přihlášením a do systému se zaregistrovali v posledních dnech," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). V regionu je také zaregistrovaných k očkování 161 lidí mezi 75 a 79 lety. Větší skupinou čítající téměř 2000 registrovaných jsou lidé od 70 do 74 let, při současné kapacitě by měli být poměrně rychlé očkováni.
Ministerstvo průmyslu a obchodu v novém podpůrném programu COVID 2021 za první hodiny od jeho otevření eviduje 1062 žádostí. Dokončit a podat jich podnikatelé k dnešnímu poledni zvládli zatím 463. COVID 2021 stát podnikatelům v souvislosti s pandemií koronaviru přispívá 500 korun na zaměstnance a den za období od 11. ledna do 31. března. Podmínkou vstupu do programu je propad tržeb za leden až březen alespoň 50 procent proti stejnému období loňského, nebo předloňského roku.
Pořadatelé mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha posunuli konání letošního ročníku z června na termín 23. až 26. září. Měl by se konat tradičně na Výstavišti Praha. Domnívají se, že vzhledem k předpokládané zlepšené epidemické situaci i proočkovanosti obyvatel je zářijový termín optimální. Nadále se počítá s tím, že se program z velké části bude konat ve venkovních pavilonech a v případě potřeby bude připraveno také testování účastníků.
Návrat předškoláků k výuce v pondělí v oslovených pražských školkách zvládli bez větších problémů. Odběry k povinným testům na covid-19 dětem provedli jejich rodiče. Pedagogové dohlíželi na to, aby byl odběr proveden správně. Uvedly to na dotaz ředitelky MŠ v hlavním městě.
Farmaceutická firma Johnson & Johnson dnes zahájila dodávky svých vakcín proti covidu-19 do zemí Evropské unie.
Praktická výuka ve středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících vysokých škol se zřejmě příští pondělí neobnoví, jak vláda původně plánovala. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) bude respektovat názor epidemiologů, kteří návrat žáků a studentů do těchto škol zatím nedoporučují. Rozhodnutí podle něj bude na ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Vláda o tom má jednat dnes.
Firmy budou moci začít pracovníky očkovat, až nabídka vakcín v Česku převýší poptávku. V příštích týdnech to není na pořadu dne, řekl ministr Havlíček.
Testování žáků na covid-19 se v pondělí v pražských školách obešlo bez větších komplikací. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol, které oslovila ČTK. Výsledky všech testů podle nich byly negativní. Zájem rodičů o doprovození dítěte k testování byl spíš menší, než školy čekaly. Děti a učitelé podle ředitelů i bez rodičů vše zvládli.
Odbory a zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby prodloužila Antivirus do konce června, řekl Středula. Podle Havlíčka je na případném prodloužení shoda.
Návštěvy, které mohou ode dneška opět chodit za vězni, se musí podrobit řadě protiepidemických opatření. Při příchodu do věznice jim stráž změří teplotu, vstup je s výjimkou dětí povolený pouze s respirátorem, od vězňů budou návštěvníci odděleni přepážkou bránící přenosu kapénkové infekce. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová.
Zákaz návštěv kvůli možnosti zavlečení nákazy covidem-19 platil od loňského 23. října, předtím vláda návštěvy zakázala také v první vlně pandemie. Kontakt s blízkými vězňům nahrazovala komunikace přes skype.
Firmy můžou naočkovat až milion lidí, využily by podnikové lékaře. Chtějí se dohodnout s vládou, řekl dnes na tripartitě Rafaj ze svazu průmyslu.
Rakousko hlásí za posledních 24 hodin 1943 nově potvrzených případů koronavirové nákazy a 19 souvisejících úmrtí. Denní počet nakažených je pod hranicí 2000 poprvé od 14. března, vyplývá z údajů rakouské Agentury pro ochranu zdraví a bezpečnost potravin (AGES).
Festival Rock for People, který se měl v červnu konat v H. Králové, se kvůli pokračující epidemii koronaviru neuskuteční. Bude přesunut na rok 2022.
Papírnictví v centru Plzně, která dnes po šesti týdnech znovu otevřela, nezažívala ráno velký zájem kupujících a nešlo ani o velké nákupy. Výrazně víc zákazníků, hlavně rodičů s dětmi, čekají odpoledne, podobně jako při minulém opětovném otevření 19. ledna. V prvních hodinách přicházeli hlavně senioři, zjistila ČTK v obchodech. Všichni majitelé i prodavači kvitovali, že mohou prodávat. Zásobili se dostatečně, protože o otevření věděli už od středy, minule to zjistili den předem večer.
Za šest měsíců nouzového stavu zaznamenala policie přes 85 000 přestupků proti opatřením, které vláda či ministerstvo zdravotnictví zavedly kvůli koronavirové pandemii. Na místě uložili policisté zhruba 24 700 pokut, kolem 6500 případů porušení nařízení předali do správního řízení. Převážnou většinu přestupků, přes 54 000, pak vyřešili domluvou, uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Nouzový stav skončil v Česku v noci na pondělí, v souvislosti s tím přestalo platit omezení cest mezi okresy a zákaz nočního vycházení. Oproti očekávání se zatím neuvolní pravidla pro shromažďování. Většina protiepidemických opatření zůstává dál v platnosti, budou se řídit podle zákona na ochranu veřejného zdraví nebo pandemického zákona.
Vláda dnes rozšíří státem zaručené úvěry firmám v programu Covid III i o úvěry určené na investice. Čerpat bude možné od května, uvedla Schillerová.
Začíná kampaň na podporu očkování proti nemoci covid-19 nazvaná Udělejme tečku, dnes v podvečer odstartuje prvními televizními spoty. Cílem je, aby se k očkování přihlásilo 70 procent české populace. Její autoři z iniciativy Cesta ven o tom dnes informovali novináře. Úřad vlády zaplatil za návrh kampaně 4,2 milionu korun bez DPH, ministerstvo zdravotnictví nakoupí prostor v médiích až za 50 milionů korun. V dubnu se počítá se zhruba osmi miliony korun. Vládu už dříve kritizovali odborníci i opozice kvůli tomu, že kampaň nezahájila už před několika měsíci.
"Na každém z nás se poslední měsíce podepsaly jinak. Ale všichni se shodneme na tom, že už toho bylo dost. Udělejme za koronavirem tečku," začíná hlavní televizní spot. Právě myšlenka, že epidemie už je dlouhá a všichni už chtějí vidět její konec, je podle autorů kampaně heslo, které všechny v ČR spojuje.
I přes omezení kapacity kvůli pandemii se návštěvníci pražské zoo nemusí bát, že se na prohlídku nedostanou. Ztráty způsobené uzavřením kvůli koronakrizi už činí kolem 140 milionů korun, zoo to silně poznamená, řekl její ředitel Miroslav Bobek. Zoologické zahrady se dnes otevřely poprvé od 18. prosince. Jejich návštěvnost je omezena na 20 procent kapacity.
Intenzita policejních kontrol dodržování protiepidemických opatření se ode dneška nezmění. Jediným faktickým rozdílem bude stažení policistů z hranic okresů, uvedlo dnes policejní prezidium na webu. Do kontrol budou zapojeni všichni policisté ve službě. V noci na dnešek skončil v Česku po půl roce nouzový stav, v souvislosti s tím přestalo platit omezení cest mezi okresy a zákaz nočního vycházení. Opatření proti šíření koronaviru se budou řídit podle zákona na ochranu veřejného zdraví nebo pandemického zákona.
Kontroly na hranicích okresů policisté ukončili v noci na dnešek. Na kontrolách se podílely desítky tisíc policistů, na vybraných stanovištích je doplnili příslušníci Armády ČR a Celní správy. Vojáci a celníci se nyní vrátí ke své běžné činnosti.
V Karlovarském kraji přibylo v neděli 13 nových případů koronaviru, což je o 11 více než před týdnem. Nakažených je v kraji aktuálně 951.
Na letošní první otevření zoologické zahrady dnes v Jihlavě čekalo několik desítek lidí, po otevření pokladny v 09:00 řada čekajících u vstupu zhoustla, ale dařilo se je rychle odbývat. O hodinu později už se do zoo chodilo bez čekání. Vzhledem k platným protiepidemickým opatřením může být ve venkovní části jihlavské zoo najednou do 1500 návštěvníků, pavilony zůstávají zavřené. Veřejnost tam nemohla od 18. prosince.
Termín další dodávky 5,6 milionu testů na koronavirus pro školy, kterou chce mít ministerstvo školství ve skladech Správy státních hmotných rezerv (SSHR) 3. května, je šibeniční. Ministerstvo zdravotnictví totiž až dnes zaslalo správě upravenou specifikaci, která určuje, jaké druhy testů mohou být poptávány. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Upravené zadání počítá s tím, že musí jít o odběr z přední části nosu, ze slin nebo z přední části dutiny ústní.
Dosud muselo jít o testy z přední části nosu. V minulých dnech ministerstvo zdravotnictví specifikaci upravilo a bylo pouze požadováno, aby testy byly neinvazivní, tedy s jiným odběrem než z nosohltanu. Specifikace z minulé středy, podepsaná novým ministrem Petrem Arenbergerem (za ANO), počítala s testy z přední části nosu, ale také z dutiny ústní, ze zadní části dutiny ústní, ze stolice či ze sputa, tedy hlenu.
Testováním na covid-19 začal dnes návrat části žáků do Základní školy Mezi školami v Praze 13. Stejně jako jinde v Česku s výjimkou Děčínska tam dnes začala takzvaná rotační výuka prvního stupně, při které se třídy budou střídat po týdnu doma a ve škole. Někteří školáci se dnes testovali za asistence rodičů v jídelně, další pod dohledem vyučujících v učebnách. Žádné komplikace se nevyskytly, všechny testy byly negativní. Podle ředitele školy Petra Vodsloně je dobře, že se děti do lavic vrátily, i když za těchto podmínek. Výuku ve škole považuje za lepší než z domova.
Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji dál zpomaluje. V neděli testy zjistily 57 nákaz, o týden dříve 63, předtím 84 a v neděli 21. března činil přírůstek 139 případů, vyplynulo z informací ministerstva zdravotnictví. Trend poklesu šíření nákazy v kraji začal na konci února. V současnosti se nákaza v kraji nejrychleji šíří v okrese Rychnov nad Kněžnou, naopak nejméně na Trutnovsku.
Základní škola v Chabařovicích na Ústecku si na testování žáků na koronavirus objednala zdravotníky z Českého červeného kříže. Děti se testovaly v tělocvičně po skupinách, dnes jich test absolvovalo zhruba 100, nikdo nebyl pozitivní. Ředitelka školy Dagmar Brožová dnes řekla, že chtěla, aby testování prováděl kvalifikovaný personál.
Z neděle na dnešek skončil nouzový stav a do škol se po týdnech vrátili žáci prvního stupně v rotačním systému. Jedna polovina bude týden ve škole, druhá polovina se bude učit on-line z domova. Testy musí děti podstoupit dvakrát týdně.
V Plzeňském kraji přibylo v neděli 34 nových případů koronaviru. To je méně než polovina počtu nových případů z minulé neděle a vůbec nejnižší nedělní přírůstek od konce listopadu. Od začátku pandemie před více než rokem se v kraji nakazilo 95 212 lidí, přes 16 procent obyvatel kraje. Vakcínou proti koronaviru bylo dosud v kraji očkováno 75 826 lidí, což je 12,8 procenta obyvatel, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.
Počet nově potvrzených případů onemocnění covidem-19 za uplynulý víkend v Olomouckém kraji byl obdobný jako před týdnem. Ve statistikách přibylo 92 případů oproti 103 z předchozího týdne. V neděli přibylo 29 případů oproti 79 z minulého týdne, v sobotu naopak bylo 63 oproti 24, vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. V neděli opět kleslo tempo očkování, aplikováno bylo 605 vakcín.
V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 92 potvrzených případů nemoci covid-19, nejméně od loňského října. Přibyla čtyři úmrtí lidí s nákazou v průměrném věku 81,5 roku, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. V nemocnicích je podle posledních informací 482 pacientů s koronavirem.
Laboratoře odhalily v neděli v Praze 149 nově pozitivních na nemoc covid-19, o 76 méně než před týdnem. Je to nejnižší nedělní nárůst případů od loňského 6. prosince. Současně v mezitýdenním srovnání přibylo očkovaných. V neděli zdravotníci v hlavním městě aplikovali 2585 dávek vakcíny proti koronaviru, přičemž předchozí neděli jich dali o zhruba 700 méně. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
V neděli přibylo ve Středočeském kraji 134 nakažených. Je to o 133 případů méně než před týdnem. Lidé v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, dosud dostali 220 140 dávek očkování, z toho 851 v neděli, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.
Hutní podnik Třinecké železárny zahájil minulý týden v Třinci na Frýdecko-Místecku provoz svého očkovacího centra a během dvou dnů v něm naočkoval 148 zaměstnanců. Šlo o pracovníky s chronickým onemocněním či s potenciálně vysokým rizikem těžkého průběhu nemoci covid-19, kteří se dobrovolně přihlásili do firemního registru. Až bude dostatek vakcín, bude firma očkovat i ostatní zájemce.
Státní podpůrný program Antivirus, který slouží k podpoře zaměstnanosti, využilo podle Registru smluv mezi březnem 2020 a únorem 2021 celkem 42.404 společností a 13 040 podnikatelů. Do programu se tak zapojilo 11 procent aktivních firem a 15 procent podnikatelů se zaměstnanci. Nejčastěji program využívali podnikatelé a firmy v ubytování a stravování. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.
Celkově se programu Antivirus zatím zúčastnilo osm procent všech registrovaných společností. Z dlouhodobých statistik Registru ekonomických subjektů ale vyplývá, že asi třetina registrovaných firem nevykazuje žádnou činnost. "Reálně tedy podporu využilo 11 procent aktivních společností," uvedla dnes analytička CRIF Věra Kameníčková.
Obchody s dětskou obuví měly podle prodejkyň z Vysočiny zůstat mezi základními potřebami. Zajistit hygienická opatření v prodejnách podle nich není problém. Po dnešním otevření, které umožnilo zmírnění opatření proti koronaviru, očekávají velký zájem zákazníků, i když někteří lidé už začali obuv víc nakupovat přes internet.
Zhruba deset minut dnes ráno v tělocvičně Základní školy Mozartova v Olomouci pozoroval upřeně sedmiletý Vašík svůj tester na covid-19, než se mu po téměř půl roce znovu otevřely dveře jeho první třídy. Napětí a nervozita a velký oddych po negativním výsledku byly ráno znát v očích nejmenších školáků i v ostatních olomouckých základních školách. Učitelé se snažili testovací proces dětem co nejvíce zpříjemnit. Zaznívaly přitom básničky i pohádky.
"Doma mi to maminka říkala, co mě čeká, s paní učitelkou to bylo zajímavé, ale trošku mě to lechtalo. Moc jsem se těšil do školy," řekl dnes ČTK prvňáček Václav. U stolečků v tělocvičně s ním v té chvíli sedělo několik desítek dalších spolužáků, i oni na svém místě vyčkávali, než se ukáže kýžená jedna čárka a poté místo přepustili dalším nedočkavcům u dveří.
Plaga vyzval k nové specifikaci testů do škol, píše Neovlivní.cz. Podle poslední může Správa státních hmotných rezerv nakoupit nejen testy z nosohltanu, ale třeba i ze stolice.
Laboratoře odhalily v Praze v neděli 149 nově pozitivních na covid, o 76 méně než před týdnem. Je to nejnižší nedělní nárůst případů od 6.prosince.
Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 86 případů nákazy koronavirem. Jde o nejnižší denní přírůstek od 14. února, kdy ministerstvo zdravotnictví evidovalo 72 nových případů nákazy. Minulou neděli bylo 151 nově nakažených, o týden dříve 138. Za sobotu v kraji přibylo 235 případů, minulou sobotu jich bylo 176.
Počty potvrzených nákaz ze začátku minulého týdne byly ovlivněny velikonočními svátky. Nejvíce nakažených přibylo ve středu, a to 501, o týden dřív jich bylo 393. Nejnižší nárůst v pracovní dny byl v úterý, a to 178 případů.
Za víkend v Libereckém kraji testy potvrdily nákazu koronavirem u 99 lidí. Méně než 100 případů bylo naposledy v kraji za sobotu a neděli před sedmi měsíci, v první polovině září. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Za posledních sedm dní přibylo nejvíce nakažených na Českolipsku. Pozitivní test tam mělo v minulém týdnu 400 lidí a podle přepočtu na 100 000 obyvatel tam je sedmidenní incidence na hodnotě 387. Ve zbývajících třech okresech kraje je mezi 175 až 213. Nejlépe si v tomto směru vede Semilsko.
Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 976 případů koronaviru, nejméně od neděle 13. září. Nižší než 1000 byl denní přírůstek naposledy 20. září. Před týdnem o Velikonoční neděli byl počet potvrzených případů víc než dvojnásobný. Víkendová čísla jsou nižší kvůli menší intenzitě testování. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 dál ubylo na 5070, což je nejméně od konce prosince. Počet 1157 pacientů ve vážném stavu je nejnižší téměř za dva měsíce. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově přesáhl hranici tří milionů. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, která v noci na dnešek uvedla, že zemřelo 3 071 842 infikovaných. Nákazu, která se od identifikování prvních případů v prosinci 2019 v Číně objevila ve více než 210 zemích a teritoriích, testy potvrdily u téměř 136 milionů lidí.
Indie hlásí opět rekordní počet nákaz koronavirem za den, 168 912, celkem zaznamenala už 13,53 milionu nakažených a posunula se před Brazílii.
V Německu se od počátku pandemie potvrdilo přes tři miliony nákaz koronavirem SARS-CoV-2, z toho 13 245 za poslední den. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Úmrtí spojených s nemocí covid-19 eviduje tato země 78.452, z toho 99 za posledních den.
Ode dneška se mohou k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup. Jde například o pacienty se vzácnými genetickými onemocněními či lidi, kteří například kvůli intelektové nedostatečnosti nebo jiným postižením nedokážou dodržovat protiepidemická opatření. Očkování proti covidu začalo v Česku loni 27. prosince. Od té doby bylo podáno přes dva miliony dávek. Ukončené očkování, tedy obě potřebné dávky má přes 700 000 obyvatel Česka, kde žije 10,7 milionu lidí.
V Brazílii přibylo za posledních 24 hodin 71 832 nákaz koronavirem a 2616 úmrtí spojených s covidem-19, informovalo na svých stránkách tamní ministerstvo zdravotnictví. Podobně velmi vysoké i vyšší nárůsty nákaz i úmrtí tato země eviduje téměř každý den už od počátku března. Brazilský prezident Jair Bolsonaro přitom stále odmítá národní uzávěru, která by podle něj udusila ekonomiku. Opatření, která přijímá guvernéři, kritizuje a o víkendu je přirovnal k "diktatuře podobné té venezuelské", informovala agentura EFE.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vládě v pondělí předloží ke schválení opatření, podle něhož se venku a uvnitř mohou nadále setkávat jen dva lidé. Původně se mělo od pondělí moci setkávat venku až 20 lidí a uvnitř až deset, Arenberger ale mimořádné opatření svého předchůdce Jana Blatného (za ANO) zpřísnil. Jím vydané opatření je účinné ode dneška, kdy ho ale vláda musí také schválit. Kabinet bude jednat od 14:00. Ministři by se také mohli vrátit k debatě o častějším testování zaměstnanců ve firmách.
Ve Francii se ode dneška budou moci k očkování přihlásit občané ve věku 55 let a starší. Budou dostávat vakcínu od firmy AstraZeneca a později od společnosti Johnson & Johnson.
V Řecku se otevřou pro prezenční výuku střední školy. Studenti i učitelé se budou muset dvakrát týdně sami otestovat. Školy byly v zemi zavřené od listopadu, otevřely se jen na několik týdnů začátkem roku. Ty základní zůstanou pro prezenční výuku zavřené i nadále, nejméně do pravoslavných Velikonoc, které připadají na začátek května
V Británii se v pondělí otevřou obchody, zahrádky u restaurací, kadeřnictví a další služby i zoologické zahrady. Země tak díky klesajícím počtům nově nakažených a zdárně pokračujícímu očkování pokračuje v pozvolném uvolňování protiepidemických opatření, když už před měsícem znovu otevřela školy. Restrikce by se měly začít uvolňovat i v sousedním Irsku.
Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví, které spočívá v testování žáků a nošení ochranných prostředků v souvislosti s pondělním návratem části dětí do škol. Stížnost advokátky Jany Zwyrtek Hamplové má ČTK k dispozici. Podle stížnosti vláda dostatečně nezdůvodnila smysluplnost obou podmínek pro přítomnosti dětí ve škole a zasahuje do jejich ústavních práv.
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě. Není to úplně chyba, ale vláda tomu musí dát jiná pravidla. Dnes to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném projevu na sociálních sítích. Řekl to v souvislosti s tím, že vláda původně 6. dubna schválila od nadcházejícího pondělí možnost setkávání deseti lidí uvnitř a 20 lidí venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) však v pátek oznámil, že na základě nesouhlasu MeSES navrhne vládě zpřísnit pravidlo pro setkávání na dva lidi venku i uvnitř.
Maturitní didaktické testy nebudou muset skládat ani ti studenti zdravotních a sociálních oborů, kteří mají dálkové či večerní studium, uvedl premiér Babiš.
V Česku se dál zlepšuje situace v nemocnicích, o víkendu v nich bylo nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27. prosince. Naproti tomu denní nárůsty nových případů byly za pátek a sobotu v mezitýdenním srovnání vyšší. Páteční číslo bylo ale zřejmě ovlivněno tím, že před týdnem byl svátek, a v sobotu byl nárůst jen nepatrně vyšší. Zhoršilo se ale i reprodukční číslo, stouplo na 0,9. Počet aplikovaných dávek vakcíny proti covidu překročil dva miliony. V Česku o půlnoci na pondělí po půl roce končí nouzový stav a s ním i zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Zároveň se do škol vrací někteří žáci. Řada opatření ale zůstává kvůli stále vážné epidemické situaci i nadále platná.
Indie za uplynulý den zaznamenala rekordních 152 879 nových případů koronavirové infekce a 839 úmrtí po nemoci covid-19, což je nejvíce za uplynulých více než pět měsíců. S odvoláním na dnešní údaje indického ministerstva zdravotnictví o tom napsala agentura Reuters. Zemi se ale za 85 dní už podařilo podat už více než 100 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, a očkuje tak nejrychleji na světě, uvedlo podle BBC ministerstvo.
Z politiků si v boji proti covidu podle březnového průzkumu Kantar CZ vedl nejlépe Blatný. Naopak nejvíce negativních hodnocení dostali Babiš a Zeman.
"Oba tyto politiky velmi negativně, co se týče jejich práce proti epidemii, hodnotí bezmála jedna polovina české populace. Oba společnost velmi polarizují," uvedl analytik Kantaru CZ Pavel Ranocha. Zemana velmi negativně v průzkumu hodnotí 45 procent a spíše negativně 27 procent respondentů, u Babiše to je 44, respektive 22 procenta dotázaných.
Unie horských povolání (UHP) a Asociace lanové dopravy zaslaly předžalobní výzvu ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Vadí jim protiepidemické opatření ministerstva k omezení aktivit, které bude účinné od pondělí. Pokládají ho za nesprávné, nedomyšlené a nepřiměřené a také za diskriminační pro provozovatele lyžařských středisek.
Neakutní zákroky začali zdravotníci v tomto týdnu provádět jen v některých pražských nemocnicích. V jiných elektivní operace zatím nevykonávají. Důvodem je stále vysoký počet hospitalizovaných s covidem-19.
Informovali o tom mluvčí nemocnic v hlavním městě. Elektivní výkony byly odložené od 30. prosince 2020 kvůli mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví. Zákroky lze opět vykonávat od středy 7. dubna.
Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) řekl v pátek, že první varianta nových pravidel by mohla být hotova zhruba za dva týdny. Nepůjde podle něj o tabulku, ale spíš o "balíčky k rozvolňování".
Havlíčkův oponent v debatě, místopředseda ODS Zbyněk Stanjura, ale řekl, že vláda žádný plán nemá ani po 13 měsících. Nyní je podle něj na řadě maloobchod a vláda nikdy nezdůvodnila, proč maloobchodní prodejny zavřela, zatímco velké hypermarkety jsou otevřené. "Já myslím, že je to diskriminační," dodal.
Vicepremiér si dokáže představit, že za 14 dnů by mohlo nastat další rozvolnění. Myslí si, že nová pravidla budou čitelné a jednodušší, než byl PES.
"A my se trošku vrátíme k tomu původnímu režimu, jestli si vzpomínáte, jak byl na jaře roku 2020," řekl Havlíček. Vláda by tak podle něj dopředu říkala, co rozvolní.
"Co je důležité, už dopředu říkám, že bychom to chtěli dělat po 14 dnech. To znamená, nikoli kdy tam takzvaně naskočí ten pandemický ukazatel , ale měly by být rozestupy mezi tím rozvolněním vždycky alespoň 14 dní, a to čistě proto, že uvidíme, jak vlastně ta předcházející skupina, jaký měla dopad na to rozvolnění," řekl dnes Havlíček.
Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní, aby vláda mohla vyhodnotit dopady předchozího uvolnění. V diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to dnes řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
Vláda nyní připravuje nová pravidla pro zmírňování opatření proti šíření covidu-19 místo dosavadního protiepidemického systému nazývaného PES.
Pořadatelé olympijských a paralympijských her v Tokiu plánují izolovat sportovce, kteří budou mít pozitivní test na koronavirus a jen mírné nebo žádné příznaky, v hotelu. Podle agentury Kjódó bude vyčleněn hotel s kapacitou 300 pokojů v blízkosti olympijské vesnice.
V japonské metropoli Tokiu se totiž zhruba tři a půl měsíce před začátkem odložené olympiády znovu chystá zostření opatření kvůli rostoucímu počtu nových případů covidu-19. Od pondělí mají podle tamních médií začít platit po dobu jednoho měsíce přísnější podmínky. Začátek her je naplánován na 23. července.
Prezident uvedl, že odvolání Petříčka nebude oddalovat, pokud mu ho Babiš navrhne. Birke by byl vynikající ministr kultury, řekl serveru Blesk.cz.
Český prezident také uvedl, že jeho vztahy s Babišem se "dále zlepšují". Odmítl to, že by "vyhrožoval" tím, že pokud premiér Blatného neodvolá, nepověří Babiše po volbách sestavením vlády.
V rozhovoru pro server Blesk.cz Zeman uvedl, že se o chystaném kroku dozvěděl patrně v neděli, zdroj informace neprozradil. Blatný se o svém odvolání dověděl v úterý večer od premiéra Andreje Babiše (ANO), předtím o tom média celý den spekulovala.
Prezident Zeman uvedl, že o odvolání Blatného věděl dříve než média. Myslí si, že Babiš by k odvolání přistoupil i bez jeho přičinění, řekl Blesk.cz.
Indie za uplynulý den zaznamenala rekordních 152 879 nových případů koronavirové infekce a 839 úmrtí po nemoci covid-19, píše Reuters.
Zjednodušené reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo z 0,76 na 0,9, vyšší bylo naposledy 18. března. Jestliže je vyšší než jedna, šíření nemoci zrychluje, pokud nižší, epidemie zpomaluje.
V nemocnicích je podle ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s covidem od 27. prosince. V sobotu bylo hospitalizovaných 5271 lidí, z toho 1220 bylo ve vážném stavu.
Zdravotníci v sobotu aplikovali 27 979 dávek vakcíny proti covidu, nejvíc od začátku očkování o víkendovém dni. Celkem lidé dostali 2 068 878 dávek.
V sobotu přibylo 2198 potvrzených případů covidu, v mezitýdenním srovnání o 40 víc. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy stouplo na 0,9.
Dovoz ojetých osobních aut do Česka klesl v 1. čtvrtletí kvůli koronavirovým omezením o 7,5 procenta na 34 277 vozů. Stáří stouplo na 10,6 roku.
Zdravotnické úřady v Německu nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 17 855 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 104 úmrtí. Agentura DPA upozorňuje, že údaje nejsou plně vypovídající kvůli menšímu počtu provedených testů o víkendu a školním prázdninám.
Celoněmecký počet nových případů nákazy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní se zvýšil na 129,2, v sobotu činil 120,6 a před týdnem 127.
Koronavirus připravil loni průmysl v Libereckém kraji téměř o 13 procent tržeb. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) utržilo 112 podniků s více než stovkou zaměstnanců 150,173 miliardy korun.
Nejvíc pandemie dopadla na výrobu v prvním pololetí, kdy se tržby propadly o čtvrtinu, ve druhé polovině roku se firmám podařilo dopady covidu-19 a s ním spojených opatření zmírnit. Meziroční propad tržeb byl ale v kraji větší než v krizovém roce 2009, tehdy tržby meziročně klesly o 11,2 procenta.
Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu namísto stávajících čtyř. O změně platné od středy 14. dubna informoval ministr zdravotnictví Olivier Véran v rozhovoru s listem Le Journal du Dimanche, napsala dnes agentura Reuters.
Ve Francii jsou používané vakcíny na tomto principu Pfizer/BioNTech a Moderna. Francie se tímto krokem snaží urychlit očkování a zajistit alespoň první dávku přípravku proti nemoci covid-19 co nejvyššímu počtu lidí.
Přehled hlavních událostí sobotního dne:
V Mexiku zemřelo v poslední den na koronavirus 2192 lidí, nejvíce od začátku pandemie, informuje agentura Reuters. Celkem nemoci v zemi podlehlo přes 209 tisíc lidí.
Premiér Kambodže Hun Sen v sobotu upozornil, že ti, kteří poruší karanténu, mohou čelit až trestu vězení, uvádí singapurský stanice CNA. "Přijímám označení za diktátora, protože budu také oslavován za záchranu životů mých lidí," dodal k rozhodnutí. O práci mohou přijít i úředníci, kteří odmítnou očkování.
Kambodža v posledních dvou dnech zaregistrovala více než tisíc nakažených, přitom od začátku pandemie se v zemi nakazilo jen málo přes 4000 lidí. Kvůli tomu vláda zakázala pohyb mezi regiony, vydala zákaz nočního vycházení v hlavním městě a zavřela turistické památky. Povinné je také nošení roušek pod pokutou 250 dolarů (téměř 5500 korun).
Britský premiér Boris Johnson se nezúčastní pohřbu prince Philipa. Kvůli pandemickým opatřením se ceremonie smí zúčastnit pouze 30 lidí, premiér tak uvolní místo rodinným příslušníkům. "Premiér chce jednat v souladu s tím, co je nejlepší pro královskou rodinu. Proto se nezúčastní nedělního pohřbu, a tím pádem účast umožní co největšímu počtu rodinných příslušníků," cituje z jeho vyjádření The Guardian. Více o tom, jak bude probíhat pohřeb, se dočtete v přiloženém článku.
"Mohou nám epidemiologové vysvětlit, jakou hrozbu představují venkovní organizované tréninky dětí, když se budou dodržovat veškerá opatření? Navíc budeme mít přehled o tom, kdo se jich účastní. Děti už nutně potřebují mít jiný program než školu! Chceme kontrolované a organizované tréninky namísto živelného pobíhání po hřištích a shlukování dětí v ulicích," dodal předseda ČUS Miroslav Jansta.
Sportovní organizace jsou ministrovým návrhem zaskočené. Česká unie sportu (ČUS) apeluje na vládu, aby dopad omezení shromažďování na děti a mládež zmírnila. "Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby alespoň ponechalo tréninky dětí a mládeže na venkovních sportovištích v režimu do dvaceti osob. Už teď stejně probíhají živelné aktivity na sportovištích nebo se stačí podívat, jak to vypadá v parcích či na hřištích, kde jsou namačkané rodiče s dětmi," uvedl předseda ČUS Miroslav Jansta.
Mezioborová skupina pro epidemické situace, vedená epidemiologem a členem Rady vlády pro zdravotní rizika Petrem Smejkalem již v pátek upozornila na to, že umožnění setkávání až deseti lidí uvnitř a 20 venku může být epidemickým rizikem. Omezení shromažďování považuje za jedno z neúčinnějších opatření proti šíření epidemie nového typu koronaviru.
Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) se rozhodl vrátit omezení venkovního shromažďování lidí zpátky na dvě osoby. Od pondělí má přitom začít platit, že se může setkat až 20 lidí venku a deset uvnitř. Více o ministrově návrhu se dočtete v článku.
Děti se do škol na Děčínsku vrátí z rozhodnutí krajské hygienické stanice nejdřív 19. dubna. Rozhodnutí platí nejen pro základní školy, ale i školky, základní umělecké školy a další zařízení pro mimoškolní aktivity. Důvodem k odkladu návratu do škol je špatná epidemická situace v okrese.
Na Děčínsku přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dnů 371 případů. "Výskyty, u nichž je prokázán zdroj nákazy, jsou primárně navázány na rodinu či pracoviště. Je evidováno nejméně 17 ohnisek v různých firmách a organizacích, zasaženy jsou vícečlenné rodiny žijící ve vyloučených lokalitách," uvádí se v opatření. Školy se na Děčínsku neotevřou i kvůli tomu, že se ve Varnsdorfu objevily dva případy brazilské mutace koronaviru.
Na Vysočině prokázaly testy covid-19 za posledních čtyřiadvacet hodin u 310 lidí, zemřeli dva nakažení. Od pátku se podle statistik hygieniků celkový počet nemocných s covidem-19 v tomto kraji snížil o 307 na dnešních 3905.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) navrhne v pondělí vládě, aby se venku a uvnitř mohli nadále setkávat jen dva lidé. Uvedla to Česká televize. Od pondělí, kdy už v zemi nebude platit nouzový stav, má začít platit, že se pod širým nebem může shromáždit až 20 lidí a uvnitř deset. Arenberger už v pátek uvedl, že se mu toto mírnější opatření nelíbí. Vzniklo v první polovině tohoto týdne, kdy neměl možnost ho ovlivnit, protože ještě nebyl ministrem.
Podobná protestní akce jako ve Vídni se v sobotu konala také v Helsinkách. Podle sdělení tamní policie se na ní sešlo kolem 300 lidí, z nichž 20 strážci pořádku zadrželi kvůli neuposlechnutí výzvy k ukončení akce, jež porušuje protikoronavirové restrikce. Ve Finsku se nyní smí sejít nejvýše šest osob.
Police break up anti-restrictions protests in #Helsinkihttps://t.co/V0ixZikeZo
— Yle News (@ylenews) April 10, 2021
Policie dnes ve Vídni zasahovala proti agresivním účastníkům několikatisícového protestu proti omezujícím opatřením přijatým k zastavení postupu koronavirové infekce v Rakousku. Podle agentury APA strážci pořádku při tom použili pepřový sprej a zadrželi přinejmenším deset lidí.
Protest pod heslem "Park volá", na kterém se podle odhadu policie sešlo kolem 3000 lidí, začal v poklidu v parku Schweizergarten za pití piva a poslechu hlasité muziky. Mezi účastníky se objevilo několik transparentů například s dvojsmyslným nápisem "Kurz je cesta k diktatuře". Německé slovo kurz v češtině znamená krátký. Na rozdíl od některých předešlých podobných akcí s projevem nevystoupil žádný řečník.
Později se část účastníků pokusila prorazit ohrazení, kterým policie chtěla znemožnit, aby protestující vyšli na ulici a dělali problémy v dopravě. Následně došlo ke střetu, při němž někteří demonstranti házeli plechovky na policisty, kteří pak použili pepřový sprej. Protestující se poté pokusili překonat bariéru na jiném místě, kde opět nastal konflikt, při němž létaly plechovky od piva a ve vzduchu se objevil pepřový sprej. Kolem 16:00 už zavládl klid.
Odborníci z Washingtonské univerzity připravili model, který předpovídá, kolik lidí nemoci covid-19 podlehne ve Spojených státech od 1. srpna. Podle nich v následujících měsících může zemřít dalších 618 523 Američanů. Pokud by však 95 procent populace nosilo roušky, klesl by počet obětí o 14 tisíc, píše americká stanice CNN.
Kolumbijské hlavní město Bogota se snaží zmírnit třetí vlnu šíření nemoci covid-19 třídenním přísným lockdownem. Ten začíná v sobotu. "Tento víkend, v sobotu, neděli a pondělí, zůstaneme všichni doma… V celé Bogotě budou povolené pouze nezbytné aktivity," uvedla podle serveru Strait Times starostka města Claudia Lopezová.
Od začátku šíření virus v prosinci 2019 podle agentury AFP na celém světě nemoci covid-19 podlehlo již 2 917 316 lidí. Nejhůře zasažené jsou Spojené státy s více než 561 tisíci, následuje Brazílie s 348 tisíci a Mexiko s 207 tisíci oběťmi.
Přehled hlavních událostí:
Rakousko-ruské vyjednávání o Sputniku V je de facto u konce, řekl Kurz. Vídeň si od Ruska může koupit milion dávek této vakcíny proti covidu-19.
Statistiky o očkování od ministra zdravotnictví.
Na konci týdne se nám v ČR podařilo akcelerovat očkováni. Ve čtvrtek 8.4. dostalo vakcínu 64 000 a v pátek 9.4. téměř 60 000 osob. Nejčastěji aplikovaná vakcína byla Comirnaty od Pfizer/BioNTech💉
— Petr Arenberger (@PArenberger) April 10, 2021
V Moravskoslezském kraji v pátek přibylo 547 lidí s koronavirem. Bylo to o 128 méně než ve čtvrtek a šlo o nejnižší nárůst ve všední den od 8. února.
Na jižní Moravě vzrostl počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 o 135 na 439. Přibylo i 514 nově pozitivně testovaných a 20 úmrtí s nákazou.
V Praze v pátek přibylo 444 případů, o 11 víc než ve čtvrtek. V mezitýdenním srovnání je nárůst nižší o 94, a to i přesto, že minulý pátek byl svátek.
Učitelé v základních uměleckých školách (ZUŠ) se od pondělí budou muset jednou týdně testovat antigenními testy na koronavirus. Pro žáky to platit nebude. Zatímco mladší děti podstoupí testy v základní škole, starší budou moct chodit na hru na hudební nástroj i bez testu. Žádné testy od státu základní umělecké školy nedostanou, ředitelé musí testování zaměstnanců zajistit sami. Na obnovení prezenční výuky jsou školy připravené a počítají s tím, že o ni bude velký zájem.
V hradeckém kraji v pátek testy prokázaly nákazu koronavirem u 80 lidí. Minulý pátek jich bylo o 14 víc. Předminulý pátek bylo 241 nakažených.
V Karlovarském kraji se v pátek potvrdilo 72 případů nákazy koronavirem, o deset méně než před týdnem. Počet nemocných klesá, přibývá očkování.
V Plzeňském kraji přibylo za pátek 195 případů nákazy koronavirem, o 34 více než před týdnem. Aktuálně je v kraji 4838 nemocných s covidem-19.
V Pardubickém kraji testy v pátek potvrdily 332 nákaz koronavirem. Minulý pátek bylo 220 případů. Od loňska se prokazatelně nakazilo 89 593 lidí.
V Olomouckém kraji přibylo za pátek 381 případů nákazy koronavirem. Je to o 109 méně než ve čtvrtek, a o 156 případů víc než minulý sváteční pátek.
Maloobchodní síť s dětskou obuví BotaBota, která má v Praze šest prodejen, čelí kvůli vládním opatřením v boji proti koronaviru vysokým ztrátám. Využívá sice možnosti internetového prodeje, ten ale vytváří tržby jen jednoho kamenného obchodu. Prodejny může majitelka sítě Eva Žáková od pondělí znovu otevřít a věří, že lidé budou chodit a vše se vrátí do běžných kolejí. Objednávky je nutné v tomto odvětí podle Žákové dělat s půlročním předstihem. Už nyní musela vybrat boty na zimu a doufá, že objednávky nebude muset pod vysokou sankcí rušit.
Srovnání počtu nakažených novým typem koronaviru za uplynulých 14 dní v ČR a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 tisíc obyvatel):
Země | Počet případů za uplynulých 14 dní na 100 tisíc obyvatel | Celkový počet případů za uplynulých 14 dní |
Polsko | 807 | 306 281 |
ČR | 581 | 62 132 |
Rakousko | 427 | 37 830 |
Německo | 250 | 207 799 |
Slovensko | 228 | 12 408 |
Zdroj: ourworldindata.org/covid-cases, výpočet ČTK
Česká republika má podle údajů webu ourworldindata.org za uplynulých 14 dní přes 62 tisíc nových případů nákazy novým typem koronaviru, což je 581 případů na 100 tisíc obyvatel a v porovnání s okolními státy zůstává na druhém místě.
Ve srovnání s údaji před týdnem vykazuje Česká republika i všechny sousední země výrazný pokles, za kterým jsou ale podle všeho velikonoční svátky, kdy se všude podstatně méně testovalo. Nejhorší situace je v Polsku, které vykázalo za uplynulých 14 dní 807 nových případů na 100 tisíc obyvatel, před týdnem to byla téměř tisícovka.
Počet odebraných dětí vloni klesl o 676. Za výraznějším úbytkem kauz může být koronavirová epidemie. Úřady i soudy v nouzovém stavu omezily svou činnost. Zavřené byly školy. Nemohly fungovat sociální služby. Méně se chodilo i k lékaři.
Indie hlásí rekordních 145 384 nových případů koronaviru za den. Téměř 800 dalších lidí tam s nemocí covid-19 zemřelo, nejvíce za pět měsíců.
Ve středních Čechách přibylo v pátek 502 nákaz covidem-19. Je to o 25 víc minulý sváteční pátek. Očkovací centra v kraji podala 216 230 dávek vakcíny.
Nejhorší je podle aktuálních dat situace na Českolipsku, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali 412 případů na 100 tisíc obyvatel. Následuje okres Žďár nad Sázavou v přepočtu se 407 nakaženými a Českobudějovicko se 405. Na Děčínsku, kde se vyskytla brazilská mutace a školy tam v pondělí na rozdíl od zbytku země neotevřou, je to 371 případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.
V Ústeckém kraji mělo v pátek pozitivní test na koronavirus 445 lidí. Méně nově potvrzených případů v pracovním dnu bylo naposledy 8. února.
Ráno bylo v českých zdravotnických zařízeních volných 27 procent standardních lůžek s kyslíkem. Pro pacienty s covidem-19 bylo určeno 2262 neobsazených postelí.
Ve Zlínském kraji přibylo za pátek 304 případů nákazy koronavirem. Je to o 97 méně než ve čtvrtek a o 47 více než minulý pátek, kdy byl svátek.
Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 klesl pod 6000, v pátek jich bylo v nemocnicích podle dat rezortu zdravotnictví 5861, z toho 1287 bylo ve vážném stavu.
V Libereckém kraji za pátek přibylo 200 nových případů covidu. Je to nejméně v pracovním dnu za pět měsíců, nižší přírůstek byl naposledy 2. prosince.
V pátek přibylo v Česku 4791 případů covidu, nejméně v pracovní den od 7. prosince. Oproti čtvrtku je denní nárůst nových případů nižší asi o 500, v mezitýdenním srovnání bylo pozitivních téměř o tisícovku více, minulý pátek byl ale svátek.
Česko se podle dávek očkování proti covidu na sto lidí pohybuje pod průměrem EU. Lidí s kompletně ukončeným očkováním je ale v ČR mírně nadprůměrně.
Babiš v pátek při prohlídce očkovacího centra v pražské hale O2 universum řekl, že Česko mělo původně na duben přislíbeno 2,6 milionu vakcín, kvůli krácení dodávek a změnám v přerozdělení v rámci kvartálu jich ale bude jen 1,56 milionu. Významné krácení se podle něj týká především firmy AstraZeneca.
Zatím nejvíce dávek aplikovali zdravotníci ve čtvrtek, podle aktualizovaných dat jich bylo přes 64 tisíc. Za pátek eviduje ministerstvo 59 463 očkování. Čtvrteční počet očkovaných byl sice dosud rekordní, v polovině března ovšem premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že cílem je očkovat po Velikonocích 100 tisíc lidí denně. Kapacity očkovacích center a ordinací, kde očkují praktičtí lékaři, jsou pro takové tempo dostatečné, málo je ale vakcíny.
Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování přes dva miliony dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Alespoň jednu dávku dostalo přes 1,34 milionu lidí, obě potřebné dávky má 692 274 obyvatel Česka. Zdravotníci k pátečnímu večeru podali přesně 2 036 800 dávek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Přehled hlavních událostí:
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti covidu-19 od výrobce Johnson & Johnson (J&J) a případům krevních sraženin u osob očkovaných touto látkou. Informovala o tom agentura AFP.
Podobně se v pátek vyjádřila i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Odborník na bezpečnost léčiv z úřadu EMA Peter Arlett upozornil, že známý výskyt krevních sraženin je ale extrémně nízký vzhledem k tomu, že preparát si již nechalo aplikovat 4,5 milionu lidí po celém světě.
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 24 097 nových případů nákazy koronavirem a 246 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to z dnešní statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI), podle nějž je dnešní bilance patrně nižší než ve skutečnosti z důvodu slabšího testování během velikonočních prázdnin. Přesně před týdnem zaznamenal RKI 18.129 nově nakažených za předchozí den a 120 zemřelých po nákaze koronavirem.
Stát by podle trojice senátorů z klubu Pirátů a hnutí Senátor 21 po ukončení nouzového stavu a aktivaci pandemického zákona nesměl uzavírat provozovny maloobchodu a služeb. Mohly by fungovat za dodržování protiepidemických opatření. Senátoři také chtějí, aby stát hradil živnostníkům nejen škodu, které jim způsobila vládní opatření, ale celkovou újmu, tedy i ušlý zisk i případnou nemajetkovou újmu.
Maltská vláda chce přilákat letos v létě turisty tím, že jim vyplatí kapesné. Vládní program dnes představil ministr pro cestovní ruch Clayton Bartolo. Největší příspěvek, až 200 eur (zhruba 5200 korun) na osobu, dostanou turisté, kteří si objednají alespoň třídenní pobyt v pětihvězdičkovém hotelu. Rozpočet programu je ale omezený. Letní cestovní ruch je pro ekonomiku ostrovního státu ležícího ve Středozemním moři zásadní.
V celém Česku s výjimkou Děčínska se v pondělí vrátí do lavic zhruba polovina žáků prvního stupně základních škol. Začnou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy budou střídat po týdnu ve výuce doma a ve škole. Druhá polovina nastoupí do školy v dalším týdnu.
Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na inspekci v závodě na výrobu proticovidové vakcíny Sputnik V. Úřad dnes podle agentury Reuters uvedl, že cílem inspekce je vyjasnit otázky ohledně způsobů výroby.
Inspekce výroby očkovací látky je podle úřadu nutná pro schválení vakcíny pro nouzové použití a pro dovoz do Brazílie. Jihoamerická země přitom chce preparát nejen dovážet, ale také vyrábět.
Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: