Nezákonný, extrémní, rozleptávající důvěru. Experti hodnotí restrikci nového ministra

Jan Horák Jan Horák
12. 4. 2021 19:56
Hned při první aplikaci pandemického zákona se dostala vláda do složité pozice. Musela najít shodu na tom, zda potvrdí omezení kontaktů nařízené ministerstvem zdravotnictví. Nový šéf resortu Petr Arenberger (za ANO) uplynulou sobotu nařídil, že mimo domácnost se od pondělí nesmí sejít více než dva lidé. Někteří právničtí experti mají za to, že pandemický zákon uplatnění této restrikce nedovoluje.
Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). | Foto: Jakub Plíhal

O půlnoci z neděle na pondělí vypršel nouzový stav. Vláda Andreje Babiše o něj déle než půl roku v kuse opírala všechna opatření proti šíření koronaviru. Režim nouze umožnil, aby se za účelem ochrany veřejného zdraví mohla krátit občanská práva. Omezoval se pohyb, zavíraly se obchody a služby, studenti nemohli chodit do školy.

Od pondělí se platná nařízení přijímají podle pandemického zákona, jejž parlament schválil právě z tohoto důvodu. Restrikce vydává ministerstvo zdravotnictví, do 48 hodin je musí potvrdit vláda. Kdyby se naplnil plán předchozího šéfa resortu zdravotnictví Jan Blatného, v pondělí se v uzavřených prostorách mohlo začít scházet 10 lidí a pod širým nebem 20 lidí. Blatný takto rozhodl v úterý 6. dubna, den poté ve vládě skončil.

Následně se však ozvala Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou vede lékař Petr Smejkal. Podle něj by bylo tak benevolentní rozvolnění pro setkávání lidí příliš rizikové. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger vydal v sobotu nové opatření, podle něhož se venku či uvnitř mohou sejít nejvýše dva lidé. Vláda jeho krok v pondělí potvrdila. Otevřela se tím však otázka, zda na takto přísnou restrikci mají resort a kabinet oprávnění.

Omezení kontaktů v zákazu obchodů 

"Podle mého názoru je to nezákonné, podle mě pandemický zákon takto nelze vykládat. Na to by opravdu bylo potřeba vyhlásit nouzový stav," řekl Aktuálně.cz ústavní právník Jan Wintr. Z podoby restrikce plyne, že ministr Arenberger si problematičnost svého postupu uvědomuje. Omezení kontaktů vtělil do nařízení, jež upravuje činnost obchodů a služeb.

"Zakazují se spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, oslavy a jiné veřejné nebo soukromé akce, při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě, s účastí přesahující ve stejný čas dvě osoby," zní část omezení, jehož smyslem je zákaz styku více než dvou lidí při jakékoliv příležitosti.

Pandemický zákon na možnost omezit kontakty lidí přímo nepamatuje. Restrikce zmiňuje pouze pro případ, pokud se jedná o organizované akce. "Zákaz nebo omezení konání veřejných nebo soukromých akcí, při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě, nebo stanovení podmínek jejich konání snižujících riziko přenosu onemocnění covid-19," píše se v zákoně.

Kumulací osob se nemysleli tři lidé v bytě

Ústavní expert Jan Wintr má za to, že výše uvedený princip nelze uplatnit pro jakýkoliv styk lidí. Tím méně třeba pro návštěvy. "Když se podíváme do důvodové zprávy k pandemickému zákonu, je postavená tak, že akcemi se rozumí hudební představení, výstavy či sportovní akce. A řekl bych, že kumulace osob znamená, že se tam skutečně hromadí, čímž se nemyslely tři osoby. To mě vede k závěru, že je to nezákonné."

Obdobně uvažuje i expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Kritizuje především způsob, jak široce nový ministr zdravotnictví pandemický zákon vykládá. "Nejsem schopný nakreslit linku mezi tím, které setkání více než dvou osob je soukromou akcí a které už není. Mám za to, že tímto opatřením jsou zakázány veškeré kontakty nad dva lidi, na což nemá ministerstvo pravomoc," řekl Aktuálně.cz.

Ústavní právník Jan Wintr.
Ústavní právník Jan Wintr. | Foto: DVTV

Podle Dostála je tento postup projevem právního chaosu. Ostatně v tomto duchu mluvil v pátek i sám nový ministr zdravotnictví. Otevřeně připustil možnost, že tato restrikce nemusí obstát před soudem. "Oni (občané, pozn. red.) musí naše mimořádné opatření respektovat do doby, dokud ho třeba nezruší soud," řekl v Interview ČT24. "To znamená, ani ty dva lidi nám pochopitelně neprojdou. Takže je už vlastně úplně jedno, co nastavíme."

Oslava narozenin v extrémním výkladu

Během víkendu ministr svůj postoj revidoval. Po konzultacích s právníky dospěl k závěru, že pandemický zákon lze takto extenzivně vyložit. Nicméně jeho původní slova právnickou obec rozladila. "Takovému postupu nerozumím a v právním státě jej považuji za naprosto nepřijatelný," řekl k tomu Aktuálně.cz expert na tuto oblast práva Jiří Vaníček.

"Není možné, aby ministr připouštěl, že ví, že jedná nezákonně, ale že holt to bude platit, dokud to nezruší soud. Tohle byl velký přešlap," podotkl ústavní právník Wintr. Současně ale upozornil, že ministr zdravotnictví tuto názorovou pozici opustil. Arenberger navíc pro takto širokou interpretaci pandemického zákona našel i některé příznivce z řad akademiků.

Ondřej Preuss z pražské právnické fakulty by sice pro restrikci kontaktů raději dal přednost vyhlášení nouzového stavu, ale v použití pandemického zákona tímto způsobem explicitní porušení ústavy nevidí. "Podle mě i třeba malá oslava narozenin nebo setkání nad číší vína mohou být v extrémním výkladu označeny za soukromou akci," řekl Aktuálně.cz.

Úskalí zákona o ochraně veřejného zdraví

Podle jeho úvahy setkání více než dvou lidí odpovídá jisté úrovni organizace, protože se lidé musí svolat. Proto ho lze jako soukromou akci zakázat. "Vycházím z toho, že není stanovena žádná hranice. Kde je? Musí to být 30 lidí, nebo pět lidí? Protože z epidemického hlediska je jedno, jestli se lidé sejdou při formálním příležitosti, nebo u někoho v bytě," vysvětluje.

Sám ale uznává, že jde o krajní pohled na možnosti pandemického zákona. Podle něj navíc vláda opakuje stejné chyby: rozhodování narychlo, chaoticky a bez pečlivého uvážení. "Důležitá je další otázka. Má smysl dělat opatření, která prakticky nelze vynutit? Protože když budeme opatření, která se nekontrolují, zavádět, rozleptává to důvěru lidí v právní řád jako takový," podotýká Preuss.

Mezilidské kontakty skutečně lze regulovat. Dovoluje to zákon o ochraně veřejného zdraví, s nímž počítá i pandemický zákon. Advokát Jiří Vaníček však upozorňuje na jedno úskalí. "Zákon o ochraně veřejného zdraví omezení pohybu ukládá osobám, které jsou podezřelé z nákazy, nikoli ostatním osobám, které nejsou nakažené, nebo u nichž není podezření na nákazu."

Arenberger: Nejsem ministr Sputniku ani Zemana, úkoly mi dává Babiš, vakcín je málo (8. 4. 2021)

Nejsem ministrem prezidenta Zemana, úkoly mi dává premiér. Ruské vakcíny nejsou špatné, říká ministr zdravotnictví za ANO Petr Arenberger. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy