Vláda po kritice vědců možná prodlouží omezení shromažďování na dvě osoby

Přenos skončil
Od pondělí se mělo původně moci setkat až 20 lidí venku a deset uvnitř, takové rozvolnění však odborníci označili za rizikové a kritizovali, že se s nimi vláda neporadila. Podle nich jde o jedno z nejúčinnějších opatření vůbec. Ministr zdravotnictví tak chce o možném prodloužení omezení setkávání na dva lidi o víkendu znovu jednat, musela by jej schválit vláda.
O prodloužení omezení shromažďování bude o víkendu jednat ministr zdravotnictví Petr Arenberger, schválit jej musí vláda.
O prodloužení omezení shromažďování bude o víkendu jednat ministr zdravotnictví Petr Arenberger, schválit jej musí vláda. | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil
07:11

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, další dění o koronaviru v Česku i ve světě najdete na tomto odkazu. 

22:15

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podle agentury AFP oznámila, že přezkoumává vakcínu proti covidu-19 od výrobce Johnson & Johnson (J&J) kvůli čtyřem zaznamenaným případům krevních sraženin u osob očkovaných touto látkou.

Společnost J&J agentuře Reuters sdělila, že si je vědoma existence těchto případů, ale že zatím nebyla prokázána jejich souvislost s očkováním. EMA se kromě toho dále zabývá očkovacím preparátem od výrobce AstraZeneca v souvislosti s hlášenými obtížemi týkajícími se cévní soustavy.

20:59

Přehled hlavních událostí z domova:

 • Na Děčínsku se objevily dva případy brazilské mutace, školy se tak v okrese v pondělí neotevřou. Odklad výuky dnes kvůli epidemické situaci v okrese schválilo ministerstvo zdravotnictví.
 • V Česku ve čtvrtek přibylo 5245 potvrzených případů covidu. Je to nejméně v pracovní den od 14. prosince. 
 • Počet hospitalizovaných s covidem klesl o 500 na 6144 pacientů. Je tak nejnižší od poloviny února. V těžkém stavu je v nemocnicích 1311 lidí.
 • Zdravotníci v Česku ve čtvrtek aplikovali 58 928 dávek vakcíny proti covidu. Je to nejvíc od prosincového začátku očkování.
 • Ve středu 14. dubna bude otevřena registrace k očkování pro seniory starší 65 let a další skupiny chronicky nemocných pacientů.
 • Ministr zdravotnictví bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva. Stanovisko má padnout v sobotu, musela by ho schválit vláda. Reaguje tak na kritiku epidemiologů.
 • Ministerstvo zdravotnictví bude připravovat nová pravidla pro zmírňování opatření proti šíření covidu-19 místo dosavadního protiepidemického systému nazývaného PES.
20:07

Gruzínské úřady se rozhodly vyhlásit období od 4. do 11. května za dny pracovního volna ve snaze omezit další šíření nákazy koronavirem. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na oznámení gruzínské vlády. V Gruzii se od poloviny března situace znovu zhoršuje. Zatímco v únoru denně přibývaly dvě až tři stovky nově potvrzených případů nákazy koronavirem, v posledních dvou dnech úřady zaznamenaly vždy více než 700 nově nakažených. 

19:17

Hygienici na jihu Čech evidují 438 nových případů covidu, o 4 víc než před týdnem. Nemoc se už potvrdila u 14 procent Jihočechů. Nově zemřelo sedm lidí.

19:16 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministr zdravotnictví bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva. Stanovisko má padnout v sobotu, musela by ho schválit vláda. Řekl to dnes vpodvečer České televizi. Stanovisko vzniklo v první polovině tohoto týdne a neměl možnost ho ovlivnit. Nyní bude záležet na rozhodnutí právníků. Pokud by se opatření měnilo, sdělil by to ministr v sobotu odpoledne. Podle pandemického zákona pak rozhodnutí musí do 48 hodin schválit vláda.

19:15

Na celém světě bylo dosud podáno více než 700 milionů dávek vakcín proti covidu, ale 87 procent z nich šlo do bohatých zemí, zatímco ty nízkopříjmové dostaly jen 0,2 procenta spotřebovaného množství. "Doufáme, že to budeme schopni dohnat v dubnu nebo květnu," poznamenal Tedros.

19:14

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes kritizoval "šokující nerovnoměrnost" v distribuci vakcín proti covidu-19 ve světě. Projekt COVAX, jímž chce WHO ve spolupráci s očkovací aliancí Gavi dosáhnout spravedlivého rozdělení očkovacích látek i mezi chudé země, zaostává za plánem. Do konce března takto bylo ve 102 zemích rozděleno jen 38,4 milionu dávek. Do konce roku přitom má COVAX podle plánu dodat více než dvě miliardy dávek.

18:41 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Arenbergerovi se líbí také systém covid pas, kterým by bylo možné prokazovat nákazu v posledních 90 dnech, absolvované očkování nebo negativní test. Takzvaný covid pas, neboli mobilní aplikaci, s níž by se dala prokazovat bezinfekčnost, ministr označil za velice elegantní systém. "Budete se na svém mobilním zařízení identifikovat QR kódem, který o vás vždycky v tom okamžiku řekne nějakou konkrétní informaci, ale neprozradí o koho jde," řekl Arenberger. Podle něj je nastavený tak, aby byla zachována ochrana osobních údajů.

18:40 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger podporuje přechod od antigenních testů k PCR, zejména u dětí. Uvažovat o přechodu od antigenního testování na přesnější PCR by se podle ministra mohlo v době, kdy bude nižší epidemická zátěž, aby to zvládala odběrová místa i laboratoře. "Naším cílem je v budoucnu, a nemyslím v nějaké úplně vzdálené budoucnosti, se spíš přesunout do oblasti PCR testů. Zvlášť u té dětské populace," uvedl. Přejít by se pak mohlo také na šetrnější způsoby odběru, například kloktání. Pro navýšení kapacity a snížení ceny laboratorně vyhodnocovaného testu by se pak přistoupilo k takzvanému poolování, tedy zpracování několika vzorků najednou. V případě pozitivního výsledku by se pak testovaly znovu samostatně.

17:08

Mezi tmavě červené země s největším rizikem nákazy koronavirem se na mapě cestovatele od pondělí přesune Chorvatsko, návrat z něj bude obtížnější. Dosud bylo červené, návrat z něj tak bude obtížnější a test na covid-19 bude nutné absolvovat ještě před návratem ze země. Opačným směrem se posune Itálie. Z červených do oranžových zemí si polepší Dánsko. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě. 

17:04 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Česko nepůjde ve věci ruské vakcíny Sputnik V cestou, kterou šlo Slovensko. Nebude jej dovážet dříve, než bude mít v pořádku "papíry". Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). "Určitě nechceme jít slovenskou cestou, že bychom tady najednou vítali letadlo se zmrazenými látkami, ale chceme mít nejdřív papíry v pořádku," řekl Arenberger. Ministr, který je ve funkci od středy, požádal o informace o Sputniku tuzemský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Materiály se podle ministra nyní kompletují. 

15:55

Brazilská zdravotní sestra vymyslela, jak pomoci intubovaným pacientům na přetížených covidových jednotkách, aby se necítili tak osaměle. Rukavice naplněné horkou vodou tělo i zahřívají. Přezdívá se jim "Boží ruka".

15:53

Ve Zlínském kraji se ve středu otevřelo další očkovací centrum, a to v Uherském Brodě v kině Máj. Očkování zajišťuje zdravotnický personál polikliniky Můj Lékař. První den tam dostalo očkovací látku proti covidu-19 několik desítek lidí. Na sobotu a neděli je registrována vždy asi stovka lidí, řekla mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.

15:36

Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se postupně vrací k plánovaným operacím, které musela kvůli pandemii koronaviru odložit. Lékaři začínají kontaktovat pacienty, jejichž zákrok byl odložen. Nemocnice o tom informovala v tiskové zprávě.

15:23 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Z lékařského hlediska ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) souhlasí se stanoviskem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), že pondělní zmírnění protiepidemických opatření je výrazné. Zachovat víc omezení, například zakázat shromažďování, podle něj neumožňuje pandemický zákon. Právníci podle něj postup kritizují, a to jak jako příliš omezující, tak jako příliš mírný. Řekl to dnes na tiskové konferenci.

15:12

Zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru, bude podle ochranného opatření MZd platit do konce května.

15:08

Využívání tzv. covidpasů pro vstup do zařízení v Česku je podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) velmi riskantní. Stát by musel vést evidenci zdravotních údajů milionů lidí, ale zákony nyní podle úřadu neřeší rozsah zpracování ani dobu uchovávání dat o očkování či testování. Vyplývá to z dnes zveřejněného stanoviska na webu ÚOOÚ, na které upozornil server Česká justice. Očkovací pasy, neboli digitální zelené certifikáty, chce do začátku letní turistické sezony zavést Evropská unie, aby usnadnila v době pandemie nemoci covid-19 cestování mezi jednotlivými státy.

14:31

Testovací sady použité při samotestování žáků ve školách se podobně jako třeba roušky budou vyhazovat v pytlích do běžných kontejnerů na směsný komunální odpad. Vyplývá to z návodu na testování, který ministerstvo školství zaslalo do škol. Použité testovací sady budou žáci ve škole vyhazovat do určeného odpadkového koše. Podle MŽP v případě použitých antigenních testů pro samotestování nejde o nebezpečný odpad vyžadující speciální likvidaci, jako je to třeba u infekčního odpadu v nemocnicích. "Jelikož je zde ovšem riziko, že testovaná osoba bude SARS-CoV-2 pozitivní, pak je třeba veškerý odpad z testovacích výrobků ukládat do pevného plastového pytle určeného na tyto odpady," píše se v metodice odboru odpadů MŽP.

14:30

Předseda SSHR Pavel Švagr už dříve upozornil, že po skončení nouzového stavu tuto neděli se tendry prodlouží, protože už budou muset být vypsány klasicky podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Ministr školství Robert Plaga uvedl, že z tohoto důvodu zadala vláda správě nákup 5,6 milionu testů na období od 12. do 31. května už nyní.

14:29 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministerstvo ve specifikaci, která by měla v první fázi sloužit pro nákup 5,6 milionu testů pro druhou polovinu května, dále požaduje, aby balení testu obsahovalo veškerý spotřební materiál k provedení samoodběru i provedení testu. Pokud bude součástí testu samostatně balený ředicí roztok, nesmí být velikost balení větší, než odpovídá velikosti balení samotného vzorku. Doba od nanesení vzorku do odečtu výsledku pak nesmí být delší než 20 minut. Deklarovaná klinická citlivost testu prokázaná na jedincích s onemocněním nesmí být nižší než 90 procent, deklarovaná klinická specificita testu nesmí být nižší než 97 procent.

14:28 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo v nové specifikaci způsoby antigenního testování na covid do škol, které v soutěži postupně vybírá Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Dosud muselo jít o testy z přední části nosu. V zadání, které podepsal nový ministr Petr Arenberger, je pouze požadováno, aby byly neinvazivní, tj. s jiným odběrem než z nosohltanu. Podle aktuální specifikace jde opět o odběr z přední části nosu, ale také z dutiny ústní, ze zadní části dutiny ústní, ze stolice či ze sputa, tj. hlenu.

14:26

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve třetí výzvě programu Covid nájemné přijalo 45 521 žádostí za 3,9 miliard korun, jejich příjem skončil ve čtvrtek. Úřad dosud schválil 69 procent žádostí.

14:23 Ilustrační foto.

Pořadatelé kvůli pandemii o měsíc odložili pochod Praha-Prčice. Místo 15. května se bude konat 13. června. Loni se akce neuskutečnila vůbec.

14:19

Epidemie covidu-19 v Královéhradeckém kraji dál zpomaluje. V kraji za posledních sedm dní přibylo 703 nákaz. O týden dříve bylo nákaz 1256.

14:16

V Indii stále roste denní počet nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo v druhé nejlidnatější zemi světa s více než 1,3 miliardy obyvatel 131 968 nakažených, čímž byl zhruba o 5000 překonán čtvrteční rekord.

Po nákaze koronavirem zemřelo za poslední den v Indii 780 lidí, což je nejvíce od poloviny října. Od začátku pandemie již země zaznamenala 167 642 úmrtí. Nakažených registruje Indie celkem 13,06 milionu a začíná se blížit Brazílii, která má po Spojených státech druhý nejvyšší počet infekcí na světě (13,28 milionu).

14:15

Německo zlepšilo epidemické hodnocení Slovenska, od neděle již nebude na německém seznamu vysoce rizikových oblastí, ale bude považováno jen za rizikovou oblast. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který hodnocení zahraničních oblastí spravuje. Česko nadále kvůli vysoké míře nákazy koronavirem zůstává ve vysoce rizikové kategorii.

Česko si na německém seznamu polepšilo 28. března, kdy se stalo vysoce rizikovou oblastí. Do té doby bylo od 14. února považováno za oblast s výskytem koronavirových mutací. Od 14. února také Německo kontroluje hranice s Českem, aby si vynutilo dodržování karanténních opatření. Kontroly německý ministr vnitra Horst Seehofer opakovaně prodloužil, prozatím jsou stanoveny do 14. dubna.

14:02 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Po odchodu koordinátorky očkování Kateřiny Baťhové bude zřízena v resortu expertní skupina epidemiologických odborníků, kteří budou plánovat očkovací strategii i na další roky s ohledem na nové mutace a chování viru. Baťhová byla podle Arenbergera na pozici překvalifikovaná a hodí se více na koordinaci zahraniční spolupráce. Předtím působila ředitelka odboru mezinárodních věcí a Evropské unie ministerstva zdravotnictví, což je podle Arenbergera gros její práce, která nyní zbytečně stojí.

13:57 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Z odborného hlediska Arenberger souhlasí se stanoviskem Smejkalovy skupiny MeSES, že rozvolnění je výrazné a může přinést rizika. Víc omezení ale neumožňuje pandemický zákon, řekl.

13:56 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Česká komora fitness se ohradila prostřednictvím předžalobní výzvy proti rozhodnutí ponechat zavřená vnitřní sportoviště a sauny. "Očekávali jsme to, ačkoli jsme doufali, že právníci budou vstřícnější a nebudou nás nutit udělat epidemiologickou katastrofu a rozvolnit úplně všechno," uvedl Arenberger, podle něj jsou další rozvolnění rizikem. "Právníci nás u soudu do tří týdnů asi spláchnou s tím, že nemáme nic omezovat. Nejspíš to dopadne v náš neprospěch, jak už jsme zvyklí. Jsme si toho vědomi, ale chtěli jsme to alespoň oddálit," uvedl ministr.

13:46 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Dalším novým náměstkem ministra zdravotnictví bude ředitel brněnské nemocnice u sv. Anny Vajdák, řekl Arenberger. Nynější političtí náměstci skončí, ministrovi sami nabídli rezignaci. 

13:43 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ačkoliv se v Česku objevila nová mutace, není nyní namístě odložit rozvolnění. "Situace je nyní rozjeta tak, že bychom nedoporučovali proces rozvolnění zbrzdit. Byl by k němu potřeba nouzový stav, který ale v pondělí skončí, a budeme muset přejít na pandemický zákon," řekl ministr.

13:40 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Resort zdravotnictví intenzivně jedná o možnosti testování lidí, kteří by chtěli navštívit restaurace, pomocí PCR testů, které jsou spolehlivější. "Odběrová místa by to měla zvládnout, dá se uvažovat i o samoodběrech," řekl Arenberger. Problém podle něj není kvalita samotestování, ale jejich vyhodnocování v laboratořích.

13:32 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Ve čtvrtek unikla pracovní verze protiepidemického systému PES, která v tomto okamžiku už vůbec neplatí. Je to zavádějící informace, rozhodli jsme se, že půjdeme trochu jiným směrem," varoval ministr s tím, aby si veřejnost nedělala závěry z neoficiálních dokumentů publikovaných v médiích. Ministerstvo si vypracuje v následujících 14 dnech nový plán rozvolňování, v němž definuje pořadí otevření v závislosti na epidemické situaci a rozšíření nových mutací viru. "Na PSA zapomeňte," řekl Arenberger. Půjde podle něho o jiný systém. Zmírnění opatření se bude podle něj řídit zejména počtem případů covidu na 100 000 obyvatel, podílem pozitivních testů a počty hospitalizovaných.

15:38

Polsko dnes oznámilo 28 487 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a dalších 768 úmrtí v souvislosti s covidem-19. "Vidíme poklesy (případů infekcí), ale není to signál, že máme nejhorší za sebou. Třetí vlna se valí nemocnicemi," uvedl dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski a dodal, že epidemická situace je v Polsku nadále velmi složitá. Šéf resortu zdravotnictví v rozhovoru s rádiem RMF 24 také uvedl, že někteří lékaři a sestry trpí nedostatkem spánku.

13:28

Díky slábnoucí epidemii koronaviru většina nemocnic v Plzeňském kraji ruší stav hromadného postižení osob. Ještě týden potrvá v nemocnici Privamed.

13:24 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Pokud se jedná o možnost sportovních činností po skončení nouzového stavu, platí následující - venku mohou sportovat skupiny až 20 lidí, ale nemohou jít dovnitř například do šaten a sprch. Ve vnitřních sportovištích mohou sportovat pouze profesionální sportovci, kteří jsou za tuto činnost placeni, oznámil Arenberger. Hlavními prioritami resortu je nyní otevření škol a umožnění sportu.

13:18 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Po neděli od 12. dubna dojde k rozvolnění v celém Česku, kromě okresu Děčín. Doporučili jsme tamní hygienické stanici, aby rozvolnění posunuli o týden. Byly tam totiž dva případy brazilské mutace," uvedl Arenberger. Mutaci pravděpodobně nakažení přivezli ze zahraničí. Dalším diskutovaným regionem byl pro otevření škol i Zlínský kraj, bylo však dohodnuto, že v tomto případě se bude postupovat stejně jako v jiných regionech Česka.

13:16 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ve středu 15. dubna se otevře registrace k očkování pro skupinu 65+, jinými slovy 65 až 69 let. Je to skupina asi 400 tisíc osob. Dále pokračuje očkování v sociálních službách, kritické infrastruktuře nebo očkování chronicky nemocných pacientů, kterých je nyní v systému zaregistrováno asi 115 tisíc. Ve středu bude registrace otevřena pro další skupinu chronicky nemocných. Ke zneužívání kódu, kterého se ministerstvo obávalo, zatím nedochází.

13:27

Norská policie udělila premiérce Erně Solbergové pokutu ve výši 20 000 norských korun (51 000 Kč) za to, že porušila opatření proti šíření koronaviru, když v únoru slavila s příbuznými své šedesáté narozeniny. 

Předsedkyně norské vlády řekla, že pokutu přijímá, a znovu se omluvila, že koncem února zorganizovala v zimním středisku Geilo oslavu, které se zúčastnilo dalších 13 lidí. Tím byl překročen maximální počet deseti osob, který v té době pro soukromé akce v Norsku platil.

13:14 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

K dnešnímu dni bylo vyočkováno 1 971 000 dávek vakcín, dnes pravděpodobně překročíme 2 miliony, uvedl ministr. Alespoň jednu dávku dosud dostalo 1,3 milionu osob, oběma potřebnými dávkami je očkováno 663 000 lidí. Včera byl naočkován rekordní počet pacientů. "Do léta bychom tímto tempem mohli mít naočkováno 58 % populace," uvedl ministr. 

13:12 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Celkové reprodukční číslo se pohybuje na hranici 0,8 a předpokládáme, že bude nadále klesat, uvedl Arenberger.

13:07 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Pozitivní trend vývoje epidemie covidu podle ministra Arenbergera pokračuje, klesá i počet hospitalizací. "Nevidíme ale zatím ještě efekt Velikonoc, který může s čísly zamíchat," upozornil. "Snižuje se jak počet nových diagnostikovaných pacientů, tak relativní pozitivita testů i počet nových pacientů v nemocnicích, stále jsou ale významné mezikrajové rozdíly," řekl.

13:04 Ilustrační foto.

V zoologické zahradě a v trojské botanické zahradě v Praze nečekají, že by ve všední dny museli zájemce o návštěvu kvůli nutnému omezení návštěvníků v areálu odmítat. Jinak by tomu mohlo být v zoo o víkendu, řekl její ředitel Miroslav Bobek. V areálu zoo bude v jednu chvíli moci být nejvýše 4000 osob. V botanické zahradě bude počet návštěvníků omezen na zhruba 2000 lidí v areálu, uvedla mluvčí zahrady Michaela Bičíková. Zahrady otevřou své venkovní prostory návštěvníkům v pondělí 12. dubna v 9:00.

13:01

Obchodníci, kteří budou moci v pondělí otevřít, jsou na zákazníky připraveni. V prvních dnech očekávají výraznější nápor hlavně prodejci dětské obuvi.

13:01

Středočeský kraj dostal pro školy zhruba 526 000 antigenních testů na koronavirus. Využívat se budou od pondělí, kdy se do škol vrátí část dětí. Zásoba vystačí asi na 14 dní, o další dodávce testů kraj zatím nemá zprávy, řekla dnes novinářům středočeská hejtmanka Petra Pecková.

12:59

Očkování proti covidu-19 dosud dostalo asi 250 000 Středočechů. Významná část z nich se očkuje v Praze, minimum také v jiných krajích, jde o lidi především z okrajů regionu. Ve středočeských očkovacích centrech se k dnešnímu dni aplikovalo zhruba 209 000 dávek vakcíny, asi 30 000 dávek z toho dostali lidé z jiných krajů, řekla dnes novinářům středočeská hejtmanka Petra Pecková.

12:57

Centrum pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) se kvůli své zprávě o šíření viru ve školách dostalo do sporu se statistiky Arnoštem Komárkem z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Stanislavem Katinou z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Zpráva BISOP, podle které sníží střídání tříd doma a ve škole riziko nákazy covidem-19, podle statistiků není podložená daty a její závěry lze považovat za domněnky. Centrum kritiku odmítlo. Jeho ředitel René Levínský napsal, že BISOP použilo standardní metody matematického modelování ve společenských vědách.

12:56

Právník Jan Kysela nesouhlasí s tím, že omezení shromažďování musí skončit kvůli ukončení nouzového stavu. "Protipandemický zákon umožňuje za splnění podmínky nezbytnosti zakázat konání veřejných nebo soukromých akcí, při kterých dochází ke kumulaci osob na jednom místě. K možnému omezení shromažďování míří i některá ustanovení zákona o ochraně veřejného zdraví," vysvětlil. Ministr zdravotnictví však na tiskové konferenci zopakoval, že pandemický zákon neumožňuje dělat žádná zásadní omezení pohybu osob.

12:55

"Omezení shromažďování zabraňuje setkávání lidí z jiných domácností v uzavřených prostorách, což je jeden z nejrizikovějších způsobů kontaktu. Tato změna bude mít na vývoj epidemie větší dopad než částečné otevření škol," uvedl člen skupiny MeSES Jan Kulveit, který se věnuje modelování globálních rizik. "Byli jsme, mírně řečeno, rozčarováni," komentuje rozhodnutí vlády sociolog Martin Buchtík.

13:13

Slovensko podle premiéra Eduarda Hegera musí zajistit ruskou vakcínu Sputnik V v požadovaném množství a kvalitě, protože obyvatelé o ni mají zájem.

12:53

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, varuje před povolenými setkáními deseti lidí uvnitř a 20 venku. Omezení shromažďování je podle ní jedno z neúčinnějších opatření proti šíření epidemie nového typu koronaviru. Uvedla to dnes v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví v mimořádných opatřeních, která se od pondělí neřídí nouzovým stavem, ale pandemickým zákonem, setkávání povolilo spolu s částečným otevřením škol, obchodů a dalších míst.

12:40

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se nechystá zúčastnit listopadového klimatického summitu ve skotském městě Glasgow. Důvodem je nerovný přístup k vakcínám proti nemoci covid-19 ve světě, na který doplácejí chudé země, řekla Thunbergová agentuře AFP.

12:15

Školy na Děčínsku se v pondělí spolu s ostatními školami v republice neotevřou. Dnes o tom s ohledem na epidemickou situaci v okrese rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Žáci se do školních lavic vrátí o týden později, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková. Situace na Děčínsku je v kraji z epidemického hlediska dlouhodobě nejhorší. Na 100 000 obyvatel tam připadá téměř 354 nakažených, za poslední týden v okrese přibylo 458 nemocných.

12:14 Vlajka Ruské federace.

Situace kolem ruské vakcíny Sputnik V na Slovensku nijak nenarušuje důvěryhodnost tohoto preparátu v EU, řekl mluvčí ruského prezidenta.

12:08

Slovensko bude podle ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského používat proti nemoci covid-19 jen vakcíny schválené certifikovanou laboratoří nebo Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. Ministr dnes před novináři také řekl, že v zemi je zájem o očkování ruskou vakcínou Sputnik V, která dosud nebyla v EU registrována a kterou Bratislava dříve dostala. 

12:04

V Pardubickém kraji po týdnu přibylo 1653 nakažených. Ve srovnání s minulými obdobími nákaz ubylo. Minulý týden bylo 2437 potvrzených lidí s covid-19.

11:58

Průmysl cestovního ruchu kritizuje plány britské vlády na obnovení mezinárodního cestování. Kabinet požaduje, aby se Britové před cestou do zahraničí i po návratu nechali otestovat - nehledě na to, zda cílovou destinaci Spojené království považuje z hlediska šíření nákazy za vysoce či nízce rizikovou. Podle kritiků je takové opatření příliš nákladné a dostupné jen pro turisty z vyšších příjmových skupin, píše agentura Reuters. 

11:31 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česko bude muset podle premiéra Andreje Babiše (ANO) od října připravit strategii očkování proti covidu-19 na léta 2022 a 2023. Důvodem je mutace koronaviru, kvůli kterým zřejmě bude nutné obyvatele v budoucnu přeočkovat. Babiš to řekl po páteční prohlídce očkovacího centra v pražské hale O2 universum. Na ministerstvu zdravotnictví by měl vzniknout kvalifikovaný tým, který bude mít na starosti očkování. Za očkování je nyní na ministerstvu zodpovědná národní koordinátorka Kateřina Baťhová, která chce ve funkci skončit.

11:24

Podnikatelé v objektech hlavního města mohou nově podat žádost o slevu z nájemného elektronicky. Magistrát se tím snaží pomoci zmírnit dopady opatření proti šíření covidu-19. Žádosti mohou podat do 31. května 2021.  Sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Formulář mohou zájemci vyplnit na stránkách Realitního portálu Praha. Magistrát v uplynulém roce např. odpustil poplatek za zábor veřejného prostranství pro restaurační zahrádky nebo vytvořil program na podporu podniků.

10:44

Turecko začalo očkovat proti covidu-19 i pracovníky v cestovním ruchu, aby přilákalo v letošní sezóně více turistů. Podle ministra kultury a turistiky Mehmeta Ersoye plánuje vláda naočkovat přes milion zaměstnanců cestovních kanceláří či hotelů. Už v pondělí dostali první vakcínu také piloti a stevardi společnosti Turkish Airlines a turecko-německých aerolinek SunExpress, informoval ve čtvrtek deník Daily Sabah.

10:36

Novým náměstkem na ministerstvu zdravotnictví bude primář interní kliniky vinohradské nemocnice Martin Havrda. Řekl to v pátek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), který byl před svým nástupem do ministerské funkce ředitelem vinohradské nemocnice.

10:30

Francouzi mladší 55 let, kteří dostali první dávku očkování od AstraZeneky, dostanou druhou dávku od jiného výrobce, uvedl ministr zdravotnictví.

09:44

V příbramské nemocnici se vracejí k běžnému provozu některá oddělení vyčleněná pro pacienty s koronavirem. Umožnil to pokles počtu hospitalizovaných. Nyní je v nemocnici 48 pacientů s covidem-19, z toho deset potřebuje intenzivní péči. Před měsícem bylo těchto pacientů 105 až 110, řekl v pátek mluvčí nemocnice Martin Janota.

10:13

Koronavirus se v Německu šíří příliš rychle, nezbytná jsou celostátní omezení včetně možného zákazu nočního vycházení, řekl ministr zdravotnictví Jens Spahn. V Německu za posledních 24 hodin přibylo 25 464 nových případů nákazy a 296 úmrtí spojených s covidem-19.

"Přes 25 000 infikovaných za jeden den je příliš mnoho. Je to příliš mnoho lidí, kteří budou bojovat o své životy, a je to příliš mnoho lidí, kteří zatíží náš zdravotnický systém," řekl Spahn. Upozornil také na to, že infekční čísla kvůli končícím velikonočním prázdninám plně nevypovídají o skutečném rozsahu nákazy, neboť se přes svátky méně testovalo.

09:18

Počet hospitalizovaných s covidem klesl o 500 na 6144 pacientů. Je tak nejnižší od poloviny února. V těžkém stavu je v nemocnicích 1311 lidí.

09:08 Ilustrační foto.

Za posledních sedm dní v Praze přibylo 2775 potvrzených případů covidu, o 1336 méně než v předchozích sedmi dnech. Do poklesu se promítly Velikonoce.

08:41

Zdravotníci v Česku ve čtvrtek aplikovali 58 928 dávek vakcíny proti covidu. Je to nejvíc od prosincového začátku očkování. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v polovině března řekl, že cílem po Velikonocích je očkovat 100 000 lidí denně.

08:12

Třetí týden za sebou klesá počet aktivních případů covidu v Jihočeském kraji. Nyní jich hygienici evidují 8760, což je o 3020 méně než minulý pátek

08:02 Ilustrační foto.

Ve čtvrtek odhalily testy v Praze 435 případů onemocnění covid-19, nejméně ve všední den od 7. prosince. Lékaři v metropoli aplikovali ve čtvrtek 7160 vakcín, což byl mírně nižší počet než v předchozích pracovních dnech tohoto týdne. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:01

Nejvíce nových případů v EU za 14 dní má nově Maďarsko. Česko kleslo na čtvrté místo, za týden se snížil v Česku poměrný počet případů téměř o 30 procent.

07:54

V Česku ve čtvrtek přibylo 5245 potvrzených případů covidu. Je to nejméně v pracovní den od 14. prosince. Podobný nárůst případů byl také v úterý. Před týdnem ve čtvrtek laboratoře odhalily o tisíc nakažených více.

06:32

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 25 464 nových případů nákazy koronavirem a 296 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to z dnešní statistiky Institutu Roberta Kocha, podle nějž je dnešní bilance patrně nižší než ve skutečnosti z důvodu slabšího testování během velikonočních prázdnin.

Přesně před týdnem zaznamenal institut 21 888 nově nakažených za předchozí den a 232 zemřelých po nákaze koronavirem.

06:14 Vlajka Brazílie

Brazílie za posledních 24 hodin zaznamenala 4249 dalších zemřelých po nákaze koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie v této latinskoamerické zemi, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

Zdravotnické úřady za poslední den registrovaly také 86 652 nových případů nákazy koronavirem, čímž celková bilance infikovaných vzrostla na více než 13 milionů. Úmrtí spojených s nemocí covid-19 eviduje největší jihoamerická země s 211 miliony obyvatel 345 025, což ji řadí na druhé místo na světě po Spojených státech.

22:00

Zákony, které platily minulý týden, platí i dnes. Při jednáních v posledních dnech jsem nenarazila na snahu je porušovat ani obcházet, uvedla na Twitteru ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

21:03

Počet úmrtí ve Španělsku, které dlouho patřilo k evropským zemím nejvíce zasaženým epidemií koronaviru, se od poloviny února postupně vrací k dlouhodobému průměru. Nejcitelnější pokles byl zaznamenán mezi lidmi ve věku 80 let a více, informovala dnes stanice RTVE. Podle odborníků to je výsledek očkování proti covidu-19. Právě starší lidé jsou považováni za jednu z nejvíce zranitelných skupin v souvislosti s touto nemocí covid-19.

20:52 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Odvolání ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové kvůli postoji k ruské vakcíně Sputnik V neplánuji, je to odbornice na svém místě, řekl DVTV ministr Arenberger. Po odchodu Storkové a exministra Blatného opakovaně volal prezident Miloš Zeman.

21:01

Počet úmrtí ve Španělsku, které dlouho patřilo k evropským zemím nejvíce zasaženým epidemií koronaviru, se od poloviny února postupně vrací k dlouhodobému průměru. Nejcitelnější pokles byl zaznamenán mezi lidmi ve věku 80 let a více, informovala dnes stanice RTVE. Podle odborníků to je výsledek očkování proti covidu-19. Právě starší lidé jsou považováni za jednu z nejvíce zranitelných skupin v souvislosti s touto nemocí covid-19.

20:46 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Pokud ruská vakcína Sputnik V splní všechny potřebné podmínky, dovedu si představit, že s ní budeme v Česku očkovat, řekl ve vysílání DVTV nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger. 

20:45

V Německu se po zapojení obvodních lékařů do vakcinace prudce zvýšila rychlost očkování proti covidu-19. Jenom ve středu bylo aplikováno 656 000 dávek, což je o 290 000 více než v úterý. Vyplývá to z denní statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI). Až dosud nebylo žádný den použito více než 367 000 dávek, zpravidla to bylo mnohem méně, uvedla agentura DPA. Právě ve středu začali ve většině německých spolkových zemích očkovat i obvodní lékaři. Na očkovací kampani se jich má podílet zhruba 35 000.

20:33

Zákony, které platily minulý týden, platí i dnes, píše na Twitter šéfka SÚKL Irena Storová. Tu ve středu prezident Miloš Zeman při jmenování Petra Arenbergera nařknul z toho, že společně s bývalým ministrem Janem Blatným blokovala přísun ruských a čínských vakcín do Česka. 

20:27

Hygienici v Jihočeském kraji za posledních 24 hodin registrovali 633 nových případů koronaviru. Je to o 66 více než ve čtvrtek v minulém týdnu.

18:53 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Předchozí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před několika týdny poslal kontrolu do pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Prověřit má nákupy z let 2019 a 2020, kdy nemocnici řídil jeho nástupce v ministerské funkci Petr Arenberger (za ANO). Upozornil na to dnes Deník N. Arenbergera ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman do funkce ministra zdravotnictví. Jeho resort tak nyní provádí kontrolu v nemocnici, kterou vedl od roku 2019.

"Ano, v únoru jsem jako ministr zadal kontrolu ve FN Královské Vinohrady," potvrdil Deníku N Blatný bez dalších podrobností. Mluvčí resortu Barbora Peterová doplnila, že "veřejnosprávní kontrola hospodaření probíhá". "Odbor kontroly ministerstva zdravotnictví ji zahájil v únoru 2021 a je zaměřena na kontrolu hospodaření s veřejnými prostředky a nápravných opatření po kontrole, kterou jsme vykonali v roce 2018," upřesnila mluvčí.

18:52

V policejní vazbě skončili ve Francii kněz a další duchovní kvůli nedodržování rozestupů a dalších protiepidemických pravidel při sobotní velikonoční mši v pařížském kostele svatého Evžena a svaté Cecilie. Pařížská prokuratura dnes podle agentury DPA uvedla, že jsou podezřelí z úmyslného ohrožení zdraví ostatních. Francouzská justice zahájila vyšetřování případu už na začátku týdne.

Při mši bylo v kostele natěsnáno mnoho lidí bez roušky, informoval například deník Le Parisien. Podle videozáběrů ze čtyřhodinové bohoslužby byly podávány i hostie do úst.

18:51

Přehled nejdůležitějších událostí z domova:

 • Ve středu přibylo v Česku 7015 potvrzených případů koronaviru. Jde o nejnižší středeční nárůst v tomto roce.
 • Zdravotníci v Česku dosud aplikovali 1 909 475 dávek vakcíny proti novému typu koronaviru, z toho 41 460 ve středu. Obě potřebné dávky dosud dostalo více než 634 000 lidí.
 • Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví, které v březnu odstartovalo testování zaměstnanců ve firmách. Povinnost podrobit se testování na koronavirus podle soudu vyplývá z pandemického zákona, opatření ministerstva jen upravuje podmínky a rozsah
 • Distribuováno do nemocnic k aplikaci nebo už podáno pacientům bylo přes 3200 z 7000 dávek léků na covid-19 s monoklonálními protilátkami
 • Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) navrhne vládě, aby uvolnila 770 milionů na mimořádné odměny hasičů a policistů za boj s pandemií. Mají dostat 20 000 korun na osobu
 • Ve Zlínském kraji se od pondělí otevřou školy a část obchodů jako ve zbytku země, uvedl hejtman Holiš. Dle hygieniků není stav v kraji alarmující
 • Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje předloží ke schválení ministerstvu zdravotnictví návrh odložit otevření škol na Děčínsku o týden. Situace na Děčínsku je v kraji dlouhodobě nejhorší, republikově připadá na okres v přepočtu na 100 000 obyvatel téměř nejvíc nakažených
18:17 Karel Havlíček (ANO)

Zavedením povinného testování stát podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zachránil průmysl od velkých problémů a podržel tak ekonomiku. Je to možná nejúspěšnější projekt v rámci pandemie, řekl Havlíček v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zamítl návrh dělníka Tomáše Sawkiwa na zrušení tohoto opatření.

S testováním se podle Havlíčka počítá minimálně do konce května, tuto otázku ale bude ještě řešit s novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO). K zavedení vyšší frekvence testů chybí od zastánců tohoto kroku kvalifikovaný odhad jeho dopadu, řekl Havlíček.

17:49

Nejtěžší bude podle ředitelů mateřských škol v Praze organizace testování předškoláků a dalších žáků MŠ na covid-19. U testování budou muset dětem asistovat jejich rodiče, testovat se bude v určených oddělených prostorách a na výsledek testu se bude mnohde čekat mimo budovu školy. Příchod dětí do školy tak bude trvat výrazně déle než obvykle. Vyplývá to z vyjádření ředitelů mateřských škol,

17:27

Francie dnes překonala hranici deseti milionů lidí naočkovaných nejméně jednou dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Vláda slibovala dosáhnout tohoto počtu do poloviny dubna, stihla to s týdenním předstihem. Pokrok ve vakcinaci oznámil premiér Jean Castex při návštěvě očkovacího centra v Nogent-sur-Marne. Francouze přitom čeká ještě téměř měsíc v přísné celostátní uzávěře ve snaze zpomalit epidemii, píše AFP. Ve Francii dostane vakcínu každý den 200 až 300 tisíc lidí. Přispívá k tomu například i v pondělí otevřený "vakcinodrom" na pařížském sportovním stadionu Stade de France. 

16:43

Mimořádné odměny bude chtít pro vojáky i ministerstvo obrany, řekl jeho mluvčí Jan Pejšek. Pro vojáky nasazené v boji s koronavirem bude žádat stejné odměny jako Hamáček pro policisty a hasiče.

16:37

Dnešní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zamítl návrh na zrušení testování ve firmách, nelze brát jako definitivní potvrzení toho, že opatření ministerstva zdravotnictví je ve všech ohledech v pořádku. Soud projednává i další návrhy na zrušení stejného opatření, o kterých může teoreticky rozhodnout jinak. NSS na to upozornil v tiskové zprávě.

Soud je vždy vázán rozsahem a důvody konkrétního návrhu. Dnešní zamítavé rozhodnutí tedy nutně neznamená, že NSS zcela schvaluje postup vlády a ministerstva zdravotnictví.

16:31

Slovensko podle státního Ruského fondu přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku této očkovací látky. Fond proto požádal slovenskou vládu, aby vrátila zásilku vakcín Sputnik V, uvedla agentura Reuters.

16:25

Distribuováno do nemocnic k aplikaci nebo už podáno pacientům bylo přes 3200 z 7000 dávek léků na covid-19 s monoklonálními protilátkami. Vyplývá to z vyjádření Fakultní Thomayerovy nemocnice, Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice Brno, jejichž lékárny dodávky léčiva distribuují ostatním nemocnicím.

Podávání léků od firem Regeneron a Eli Lilly podporuje premiér Andrej Babiš (ANO), mluvil o nich i při nástupu nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Ten jejich větší dostupnost označil za jednu ze svých priorit.

16:22

Mimořádná opatření schválená vládou s platností od pondělí 12. dubna, která jsou zveřejněna na webu ministerstva zdravotnictví, umožňují obnovit amatérský sport. Členové sportovních klubů, které mají formu spolku, by mohli ve skupinách po deseti trénovat v některých případech i uvnitř. Vyplývá to z právního výkladu České unie sportu (ČUS), který ČTK potvrdila i Národní sportovní agentura. Její představitelé ale mají zároveň informace, že se opatření ještě mohou změnit.

16:16

Testování zaměstnanců ve firmách začne kontrolovat vedle hygieniků i inspekce práce. Hygienikům vypomůže 59 inspektorů, uvedlo ministerstvo práce.

16:00

Jeden týden výuky na dálku v Česku může vést do budoucna ke ztrátě až 33 miliard korun. Pokles vzdělanosti sníží produktivitu práce, výdělky i příjmy veřejných rozpočtů z odvodů zaměstnavatelů. Při úplné výluce školního vyučování by ztráty byly asi dvojnásobné. Vyplývá to z aktuální studie ekonomů z Institutu demokracie a ekonomické analýzy (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI. 

Nahradit prezenční vzdělávání podle odborníků výuka na dálku rovnocenně nemůže. Po zohlednění různých faktorů, jako je podíl domácností s kvalitním internetovým připojením nebo podíl učitelů s dostatečnými dovednostmi, odhadli vědci efektivitu distanční výuky na 50 procent efektivity vzdělávání ve škole.

Průměrný český žák by podle studie za každý týden úplné výluky vzdělávání přišel za svůj produktivní život o 35 000 korun hrubého příjmu v důsledku snížené produktivity práce.

15:06

Městský úřad Vrchlabí odložil případ bývalého prezidenta Václava Klause, který po vyhlášení uzávěry Trutnovska strávil v únoru víkend ve svém bytě v lyžařském středisku Černý Důl. Uvedl to ve čtvrtek regionální server Vrchlabinky.cz. Petr Macinka z Institutu Václava Klause již dříve uvedl, že exprezident vládní nařízení neporušil, podmínky cesty předem konzultoval s policií. Devětasedmdesátiletý exprezident byl na koronavirus pozitivně testován 23. února, uzávěra Trutnovska platila od 12. do 28. února.

Informace o Klausově pobytu zjistili pražští hygienici při trasování. Městskému úřadu v Trutnově pak dali podnět k prověření, zda tím neporušil vládní nařízení. Podnětem se pak zabýval Městský úřad Vrchlabí, ke kterému je Černý Důl místně příslušný.

14:48

Karlovarský kraj požádá vládu o otevření lázní pro samoplátce a připraví manuál pro léčbu pacientů po prodělání onemocnění covid-19. Shodli se na to při jednání představitelé kraje a zástupci Svazu léčebných lázní ČR, Institutu lázeňství a balneologie, Destinační agentury Živý kraj a další představitelé lázeňství v regionu. Podpoří tak aktivitu svazu lázní a Sdružení lázeňských míst, které o stejné opatření už před časem žádaly, informoval dnes náměstek hejtmana Vojtěch Franta (Piráti).

14:34

Příběhy lidí zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19 mohou pozůstalí sdílet na webovém památníku pandemie. Přístupný je na internetové adrese pamatnikpandemie.cz. Cílem je připomenout oběti nemoci a dát prostor těm, kteří chtějí veřejně vyjádřit smutek, účast a stesk po zesnulém. Za vznikem pomníku stojí členové iniciativy Sníh, oznámili to dnes v tiskové zprávě.

"E-památník obětí pandemie symbolicky představuje počet zemřelých v každém jednotlivém dni i časový interval připadající na jednotlivá úmrtí, ale ukazuje i konkrétní, lidský rozměr této stále ještě probíhající tragédie," uvedl Jan Eret z iniciativy Sníh.

14:20 Ilustrační foto.

Pražský magistrát neplánuje při obnově výuky pro část žáků základních a mateřských škol příští týden využívat k jejich testování PCR testy, děti se budou testovat antigenními testy, které dodá stát. Novinářům to dnes řekl radní pro školství Vít Šimral (Piráti), podle něhož pro využití přesnějších PCR testů není v metropoli dostatečná laboratorní kapacita. Nevyloučil jejich výhledové nasazení ve speciálních školách. Návrat do škol se podle radního bude v metropoli týkat asi 70 000 dětí.

14:20

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ve středu přibylo v Česku 7015 potvrzených případů koronaviru. Jde o nejnižší středeční nárůst v tomto roce. Před týdnem bylo o 240 případů více
 • V českých nemocnicích byla dnes ráno volná čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem. Pro covidové pacienty je vyhrazeno 2062 z nich

 • Ve Zlínském kraji se od pondělí otevřou školy a část obchodů jako ve zbytku země, uvedl hejtman Holiš. Dle hygieniků není stav v kraji alarmující
 • Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje předloží ke schválení ministerstvu zdravotnictví návrh odložit otevření škol na Děčínsku o týden. Situace na Děčínsku je v kraji dlouhodobě nejhorší, republikově připadá na okres v přepočtu na 100 000 obyvatel téměř nejvíc nakažených
 • Ministr Hamáček navrhne vládě, aby uvolnila 770 milionů na mimořádné odměny hasičů a policistů za boj s pandemií. Mají dostat 20 000 korun na osobu
 • Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví, které v březnu odstartovalo testování zaměstnanců ve firmách
14:06

Náměstek děčínského primátora pro školství Martin Pošta (Volba pro Děčín)  řekl, že dnes informoval ředitele škol, že spíš očekává, že školy zůstanou zavřené. "Ředitele jsem informoval, že 12. dubna se školy na Děčínsku s největší pravděpodobností neotevřou. Rozhodnutí ale zatím nepadlo. Požádali jsme, aby ředitelé počkali s informací k otevření škol," uvedl Pošta s tím, že až rozhodnutí přijde, bude svolán mimořádně krizový štáb města.

13:57

Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví, které v březnu odstartovalo testování zaměstnanců ve firmách.

Povinnost podrobit se testování vyplývá z pandemického zákona, uvedl Nejvyšší správní soud. Opatření ministerstva zdravotnictví jen upravuje podmínky a rozsah.

13:42

V Moravskoslezském kraji ve středu přibylo 743 lidí s koronavirem. Je to podobné jako v úterý. Proti minulé středě je počet nižší o 61 případů.

13:33 Jan Hamáček

Konec nouzového stavu usnadní policistům postihovat lidi za porušení protikoronavirových opatření. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pandemický zákon, o který budou od 12. dubna nařízení opřena, je totiž novější a přesnější.

"Ten zákon počítá s rovným přístupem. To znamená, že se nebude opakovat to, že podle krizového zákona část těch, kteří opatření porušovali, bylo možné stíhat a postihovat, a část nikoliv. V tom pandemickém zákoně už je to vyřešeno," uvedl Hamáček. Policisté tak budou moci pokutovat lidi za nedodržování nařízení až do výše tří milionů korun, firmy až do pěti milionů korun.

13:28

Ve středočeských nemocnicích leží 510 lidí s covidem, před třemi týdny jich bylo kolem 860. Stav postižení odvolávají další nemocnice, platí v devíti.

13:20 Ilustrační foto.

Organizace návratu dětí do škol od pondělí je podle ředitelů základních škol v Praze zvládnutelná, i když bude náročná. Podle některých by bylo lepší, kdyby školy měly na přípravu víc času, jako zásadní problém to ale nevidí. Instrukce k provozu dostaly školy od ministerstva školství ve středu. Materiály podle ředitelů obsahují všechny podstatné informace. Testy na covid-19 již některé školy obdržely rovněž, další by je měly dostat dnes či v pátek. Jako největší komplikaci vidí možnost přítomnosti rodičů u testování dětí, pro které budou muset vyčlenit zvláštní prostory. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol.

13:08

Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje dnes navrhne ministerstvu zdravotnictví, aby rozhodlo o tom, že se otevření škol na Děčínsku o týden posune. ČTK to dnes řekla ředitelka hygienické stanice Lenka Šimůnková. Školy ve zbytku země se otevřou v pondělí příští týden. Situace na Děčínsku je ale v kraji dlouhodobě nejhorší, republikově připadá na okres v přepočtu na 100 000 obyvatel téměř nejvíc nakažených.

"My to teď budeme předkládat ke schválení na ministerstvo zdravotnictví, tak uvidíme, jestli nám v tom neudělají nějakou změnu," řekla Šimůnková. Rozvolnění se kvůli epidemické situaci mělo odložit ještě ve Zlínském kraji, školy i obchody se tam nakonec otevřou.

12:48

Firma AstraZeneca aktualizuje doprovodné informace ke své koronavirové vakcíně. Nově bude jako "extrémně vzácný potenciální nežádoucí účinek" uvádět i vznik krevních sraženin doprovázených nízkým počtem krevních destiček.

"Regulační orgány ve Velké Británii a Evropské unii požadují aktualizovat informace o přípravku. Ani jedna z lékových agentur nezjistila žádné rizikové faktory, například věk nebo pohlaví, ani jednoznačnou příčinu těchto extrémně vzácných příhod. Dospěly však k názoru, že tyto případy mají možnou souvislost s vakcínou," vysvětlila farmaceutická společnost ve vyjádření.

Foto: Jakub Plíhal
12:38

Ve Zlínském kraji se od pondělí 12. dubna otevřou školy a část obchodů a služeb jako v ostatních částech země. Novinářům to dnes řekl hejtman Radim Holiš (ANO). Nemocnice v kraji jsou podle něj stále zaplněné a epidemie koronaviru ještě neklesá. Situace v kraji však není podle hygieniků alarmující. Prioritou bylo podle hejtmanství vrátit děti do škol, podle hejtmana by také nemělo smysl nechat zavřené obchody a služby, kdyby se otevřely v okolních krajích.

"Vir jsme neporazili, stále tady je, náš boj se jen mění v jiný způsob, ale bohužel jsme ještě nevyhráli. Ovlivní to hodně chování lidí," uvedl hejtman. Zástupce krajské hygienické stanice dnes také uvedl, že se ve spolupráci s policí zpřísní kontroly opatření.

12:31

V Plzeňském kraji přibylo ve středu 274 nových případů koronaviru, o čtvrtinu méně než minulou středu. V nemocnicích je méně pacientů.

12:29

V hradeckém kraji ve středu přibylo 135 nákaz covidu-19. Před týdnem to bylo 172 případů a před dvěma týdny 269. Nejvíce se nákaza šíří na Rychnovsku.

12:28 Jan Hamáček

Policisté dostanou od počátku června 39 korun denně jako příspěvek na stravování. Bude jim vyplácen formou stravenkového paušálu, uvedl dnes Hamáček.

12:26 Jan Hamáček

Ministr Hamáček navrhne vládě, aby uvolnila 770 milionů na mimořádné odměny hasičů a policistů za boj s pandemií. Mají dostat 20 000 korun na osobu.

12:22

Většina rodičů na Slovensku po uzavření části škol kvůli šíření koronaviru musela svému potomkovi zakoupit nebo zajistit technické vybavení pro distanční formu výuky, na jejíž průběh také dohlížejí. Za problém rodiče označili také ztrátu návyků a změnu denního režimu svých dětí, jakož i nedostatky při vyučování na dálku. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnil bratislavský Institut pro veřejné otázky (IVO).

Více než dvě třetiny Slováků podle sondáže tvrdily, že výuka na dálku zhoršila návyky jejich dětí. Nechuť potomků učit se nebo odkládání učení označilo za problém šest z deseti respondentů. Podobný podíl rodičů si stěžoval na povrchnost vyučování na dálku, nedostatečné vysvětlení učiva žákům či na špatnou komunikaci s učiteli.

12:25 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) musel vyměnit ministra zdravotnictví, pokud chtěl dál udržet neformální pakt s prezidentem Milošem Zemanem, myslí si politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se teprve v budoucnu uvidí, zda má konec Jana Blatného (za ANO) souvislost s ruskou vakcínou Sputnik V.

"Pokud chtěl pan premiér udržet svůj neformální pakt s prezidentem, tak mu nic jiného nezbývalo. Pro budoucí jmenování premiérem po volbách 2021 musel podobný krok zkrátka udělat," uvedl dnes pro Kopeček. 

12:18

Polsko dnes oznámilo dalších 954 úmrtí v souvislosti s covidem-19. To by byl dosud nejvyšší denní přírůstek zemřelých, mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz však uvedl, že toto číslo nevyjadřuje denní statistiku, ale promítla se do něj pozdě nahlášená data z Velikonoc.

Dosavadní denní maximum v počtu úmrtí Polsko zaznamenalo 25. listopadu, kdy ministerstvo zdravotnictví informovalo o 674 zemřelých kvůli covidu-19, uvedla agentura PAP. Ministerstvo dnes rovněž oznámilo 27.887 nových případů infekce koronavirem.

12:18

V Řecku se od příštího týdne otevřou střední školy, základní školy ale zůstanou pro prezenční výuku zavřené nejméně do pravoslavných Velikonoc, které připadají na začátek května. Informoval o tom dnes deník Kathimerini s odvoláním na ministryni školství. Školy jsou v Řecku zavřené od listopadu, otevřely se jen na několik týdnů začátkem roku.

"Nyní máme doporučení od expertů otevřít střední školy, základní školy se neotevřou před velikonoční nedělí 2. května," řekla řecké televizi ANT1 ministryně školství Niki Keraméosová. V Řecku jsou také obvykle prázdniny během velikonočního týdne a týden po něm.

11:50

Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes oznámil, že jednotlivé šarže ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 patrně nemají stejné vlastnosti. Potvrdil také dřívější informace, že dodávka zmíněné očkovací látky na Slovensko se liší od Sputniku V, která byla použita v testech a studiích, jež publikoval odborný časopis Lancet. Bratislava dosud nerozhodla, zda bude Sputnikem V očkovat obyvatele. SÚKL s ohledem na nedostatek informací nevydal své hodnocení k přínosům a rizikům ruské vakcíny.

Kvůli dodávkám ruské vakcíny vycestoval do Moskvy slovenský ministr financí Igor Matovič, který její nákup prosadil ještě z pozice premiéra navzdory odporu části koalice.

11:39

Pardubický kraj si stěžuje na dlouhodobě nedostatečné dodávky vakcín do regionu. Podle hejtmana Martina Netolického (3PK/ČSSD) je kraj krácen u očkovacích látek Pfizer a Moderna ve srovnání s regiony, v nichž jsou fakultní a vojenské nemocnice. V počtu naočkovaných 117 na 1000 obyvatel je Pardubický kraj kraj těsně pod průměrem České republiky, který činí 119 na 1000 obyvatel. Za ním zůstává v tomto ohledu osm krajů.

11:37

Kraje apelují na ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), aby doplnilo dotaci ze státního rozpočtu na odměny pro pracovníky v sociálních službách v souvislosti s pandemií koronaviru. Podle krajů částka slibovaná vládou náklady na odměny nepokryje. Řekl to předseda rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

"V této chvíli se kraje neshodují s ministerstvem sociálních věcí na částce, která by to pokryla. Rozpor je v tom, že my tvrdíme, že stát dává málo a stát zase prohlašuje, že kraje chtějí moc. Nyní proto jednáme s ministerstvem a doufáme, že jednání bude úspěšné," řekl Kuba. Sociální služby většinou zřizují a financují kraje nebo města.

11:35

O vakcínu proti covidu-19 se ve středu, kdy měli registraci k očkování umožněnou první den, přihlásilo přes 2750 zaměstnanců sociálních služeb, z toho dvě třetiny mladší 50 let. Termín vakcinace hned získalo 350 z nich. Vyplývá to ze zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví o registracích o očkování za poslední den. Podle dat o očkování dostalo vakcínu už asi 11 procent obyvatel České republiky, podáno bylo 1,9 milionu dávek.

11:15

Další rekordní denní přírůstek nákaz koronavirem oznámila Indie. V druhé nejlidnatější zemi světa s více než 1,3 miliardy obyvatel bylo za posledních 24 hodin registrováno 126 789 nových infekcí. Dosavadní maximum ze středy bylo překonáno zhruba o 11 tisíc infekcí.

11:08

Po vzoru Bavorska se chce na nákupu vakcíny Sputnik V dohodnout s Ruskem také německá spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, zájem má o milion dávek. Dnes to řekl tamní ministr zdravotnictví Harry Glawa. O Sputniku vyjednává s Moskvou také Braniborsko. Ruský preparát proti nemoci covid-19, který zatím není v Evropské unii povolen, chce nakoupit i německá spolková vláda.

10:36

Pietní místo za zemřelé s nemocí covid-19 na pražském Staroměstském náměstí zatím zůstane. Starat se o něj budou skauti. Vedení města zanechání místa zdůvodnilo potřebou lidí mít kde projevit smutek. Uvedl to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Příznivci iniciativy Milion chvilek pro demokracii nakreslili na dlažební kostky 25 000 křížů za mrtvé s covidem. Lidé tam následně začali nosit květiny a svíčky.

10:27

Nejvyšší správní soud (NSS) začal projednávat návrh na zrušení opatření, kterým ministerstvo zdravotnictví zavedlo testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách. Návrh podal dělník Tomáš Sawkiw, jenž pracuje ve výrobě autodílů. K soudu osobně nepřišel, zastupuje ho advokát Norbert Naxera, stejně jako další účastníky, kteří se k řízení připojili. V jednací síni nejsou ani zástupci ministerstva zdravotnictví. Před budovou lidí se shromáždilo asi deset lidí.

Čtvrteční veřejné jednání je první svého druhu. Přezkoumávání opatření ministerstva zdravotnictví vydaných podle pandemického zákona je novou pravomocí NSS. Předseda senátu Filip Dienstbier vyzval účastníky řízení, aby se drželi právní argumentace a vynechali politická prohlášení.

09:38

Postupující očkování proti covidu-19 v Británii podle vědců narušilo dosud platný statistický vzorec, že při vyšším počtu nakažených koronavirem stoupá i počet úmrtí. Studie londýnské univerzity Imperial College ukázala, že po velkém poklesu z února se přírůstky nových případů nákazy ustálily a přestaly klesat, u úmrtí se ale čísla dál snižovala. Ještě v lednu přitom mezi počtem infikovaných a počtem obětí existovala přímá souvislost, uvedl server BBC.

09:08

Za poslední týden lékový ústav zaznamenal pět případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. Celkem je těchto případů 36. Všechny případy ústav odeslal do evropské databáze nežádoucích účinků, kde se posuzují. K úternímu večeru lidé nahlásili 2736 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je zhruba o dvě stovky více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pravidelném hlášení zveřejnil.

09:04 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) si vyžádal od Státního úřadu pro kontrolu léčiv podklady o ruské vakcíně Sputnik V. Řekl to večer České televizi. S úřadem bude jednat. Uvedl, že chce ve věci najít správné řešení, mluvil například o možném dobrovolném očkování Sputnikem V v rámci klinické studie. 

08:13

Ve středu přibylo v Česku 7015 potvrzených případů koronaviru. Jde o nejnižší středeční nárůst v tomto roce. Proti úterý bylo nově nakažených zhruba o 1450 více, úterní nárůst byl ale nejnižší za pracovní den od poloviny prosince. S nemocí covid-19 dosud v České republice zemřelo 27.466 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V českých nemocnicích byla ráno volná čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem. Pro covidové pacienty je vyhrazeno 2062 z nich.

Zjednodušené reprodukční číslo stouplo z 0,67 na 0,73. Udává průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Jestliže je vyšší než jedna, šíření nemoci zrychluje, pokud nižší, epidemie zpomaluje. Pod hodnotou jedna se reprodukční číslo drží nepřetržitě od 8. března.

07:50

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv převažují pozitiva vakcíny AstraZeneca nad možností vedlejších účinků. Evropská léková agentura ve středu potvrdila krevní sraženiny jako její velmi vzácný vedlejší účinek.

07:44

Nový ministr by měl poslouchat rady skutečných odborníků, dát důraz na sekvenaci a zlepšit komunikaci, říká epidemiolog a zakladatel rady MeSES Petr Smejkal.

06:30

V Německu za poslední den přibylo 20 407 nových případů nákazy koronavirem, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). To je o skoro 4000 méně než před týdnem, ale RKI vychází z toho, že se během Velikonoc nechalo otestovat méně lidí a také není vyloučené, že mu část hygienických stanic nepředala data za některé dny. Za středu Německo hlásí 306 úmrtí pacientů s koronavirem, o týden dříve zemřelo 201 lidí.

06:15

Hlavní město světového gamblingu se stalo jednou z nejvýraznějších ekonomických obětí pandemie covidu-19. Zavřená kasina a na ně navázané restaurace a obchody připravily o práci každého třetího obyvatele Las Vegas.

Důvěru v herní průmysl to ale u většiny z nich nezlomilo. "Vegas bude vždy Vegas a kasina tu budou vždy hlavní chlebodárce," popisují místní zpravodajce Aktuálně.cz.

06:00

Restaurace ve Spojených státech se potýkají s nedostatkem dochucovadla, bez kterého si mnoho lidí jídlo objednané z výdejního okénka nebo prostřednictvím donášky nedokáže představit: chybí jim kečup balený po jednotlivých porcích.

Poptávka po něm stoupla od začátku pandemie covidu-19, kdy sáčky vytěsnily láhve, které v době před příchodem koronaviru měli hosté k dispozici na stolech v restauracích.

05:50

Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními mají dnes poslední možnost požádat o příspěvek na komerční nájem za čtvrté čtvrtletí loňského roku.

Příjem žádostí do třetí výzvy programu COVID nájemné ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) , které ho připravilo, ukončí ve 23:59. Zájemci o dotaci mohli žádosti podávat od 5. února.

05:40

Velké cestovní kanceláře (CK) mohou od dnešního poledne do 7. května žádat o podporu z programu COVID cestovní kanceláře II. Dotace jsou určené kancelářím, které odvedly příspěvek do garančního fondu CK odpovídající ročním plánovaným tržbám za loňský rok minimálně 500 milionů korun. Připraveno pro ně je 75 milionů korun. Žádost přijímá ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) prostřednictvím elektronického formuláře.

05:30

Ve městě Sucre na severu Venezuely začali s označováním domů, v nichž žijí pacienti s covidem-19 či lidé v karanténě, informoval deník El Nacional. "Chráníme náš lid," zdůvodnil vyvěšování papíru s nápisem a velkým červeným přeškrtnutým kruhem tamní starosta Luis Adrián Duque.

Pokud označení lidé sundají, hrozí jim za to pokuta. Při opakovaném strhnutí varování jim může být odpojen plyn, nebo nedostanou potravinový balíček v rámci přídělového systém, napsal opoziční deník El Nacional. Také ve Venezuele se už dva týdny epidemická situace výrazně zhoršuje.

22:55

Německo podle zdrojů agentury Reuters v nejbližší době zahájí předběžná bilaterální jednání s Ruskem o možném nákupu vakcíny Sputnik V. Konečná dohoda by ovšem závisela na tom, zda Moskva předá klíčová data o očkovacím přípravku proti covidu-19 Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA).

22:53

V Turecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 54 740 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, dosud nejvíce v této zemi za den od počátku pandemie a dvakrát více než před dvěma týdny. V úterý oznámilo turecké ministerstvo zdravotnictví 49 584 případů za předchozí den. Přes 40 000 nákaz denně registruje Turecko od počátku měsíce, napsal dnes deník Hürriyet.

21:20

Šéfka MMF chce jednat s členskými zeměmi o poskytnutí nízkoúročených nebo bezúročných půjček i zemím se středními příjmy zasaženým pandemií.

19:56

Rakouský parlament řeší, jak naložit s poslancem, který v budově zákonodárného sboru setrvale odmítá nosit respirátor. Legislativci schválili povinné nošení této ochranné pomůcky na parlamentní půdě, odmítli však v případě nedodržování opatření ukládat jakékoliv sankce, uvedla agentura APA.

19:55

Počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče ve Francii vzrostl za poslední den o 103 na 5729, což je nejvíc v tomto roce. Oznámilo to ve středu francouzské ministerstvo zdravotnictví. Během týdne počet infikovaných na JIP vzrostl o 13,4 procenta, což je největší nárůst od loňského 13. listopadu.

19:26

Na Vysočině potvrdily testy v posledních čtyřiadvaceti hodinách covid-19 u 304 lidí, což je o 78 nových případů nemoci méně než ve stejné době před týdnem. Tři nakažení ve středu v tomto kraji zemřeli. Aktuální údaje zveřejnila krajská hygienická stanice k dnešním 18:15. Nemocných je teď 4180 obyvatel kraje, zatímco minulý týden ve středu jich bylo 5582.

18:02

Podle zástupců zdravotnických odborů a komor bude hlavním úkolem nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) řešení epidemie a finanční stabilizace zdravotnictví. Systémové změny do voleb nestihne, domnívají se. Dosavadní ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se stal ministrem dnes po ranním odvolání Jana Blatného (za ANO).

17:44

Britská léková agentura MHRA doporučuje, aby se lidem mladším 30 let podávaly jiné vakcíny proti covidu-19 než ta od firmy AstraZeneca. Důvodem jsou vzácné případy tvorby krevních sraženin u očkovaných. Přínosy preparátu britsko-švédské společnosti však podle britského úřadu nadále převažují. Totéž dnes konstatovala švédská agentura pro léčivé výrobky. Dva členové německá očkovací komise při Institutu Roberta Kocha (RKI) ve středu podle agentury Reuters řekli, že nevidí žádné nevýhody nebo rizika plynoucí z očkování jinou vakcínou při podávání druhé dávky mladým lidem, kteří jako první dávku dostali preparát AstraZeneca.

16:50

Kubánská vláda oznámila kvůli zhoršující se epidemické situaci přísnější opatření, která mají zahrnovat například i označování domů, v nichž žijí lidé v karanténě. Informovala o tom dnes agentura Europa Press, podle níž může takové opatření vytvářet diskriminační atmosféru ve společnosti. Vláda přitom nezmínila, že k šíření nákazy přispívají i dlouhé fronty, které Kubánci stojí před obchody se základním zbožím, jehož je mnohde v zemi nedostatek. Kuba tak nyní zažívá nejhorší vlnu epidemie covidu-19. Zatímco loni v zemi přibývaly denně maximálně desítky nových případů nákazy koronavirem, od začátku roku to byly stovky a poslední týden evidují přes tisíc nově nakažených denně.

Kubánská vláda označila epidemickou situaci v zemi za "alarmující". "V příštích hodinách vyhlásíme drastická opatření," napsal na twitteru kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. Nová opatření mají zahrnovat omezení cestování mezi regiony se špatnou epidemickou situací, větší kontroly dodržování už zavedených pravidel či důslednější udělování pokut, a to i rodičům, jejichž děti na ulicích běhají bez roušek a nedodržují bezpečnou vzdálenost. Detaily k označování domů s lidmi v karanténě vláda neuvedla.

16:49

Irák dnes zaznamenal 8331 nových případů nákazy koronavirem, což je pro zemi nejvíce od začátku pandemie. S odkazem na údaje iráckého ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters.

Od začátku pandemie se v Iráku, který má přes 39 milionů obyvatel, potvrdilo 859 622 případů koronavirové infekce a 14 572 lidí tam po nemoci covid-19 zemřelo. Kvůli prudkému nárůstu v počtech infikovaných zavedla irácká vláda v únoru noční zákaz vycházení v pracovní dny a nepřetržité omezení pohybu o víkendech.

16:18

Dubaj nabídne představitelům účastnických zemí světové výstavy Expo 2020 vakcíny proti covidu-19. Oznámil to dnes dubajský korunní princ šajch Hamdán bin Muhammad Maktúm. Výstava se měla konat loni, ale byla kvůli koronaviru odložena. Začne letos v říjnu a potrvá do 31. března příštího roku, informovala agentura Reuters.

"Expo 2020 bude světová vstupní brána naději na život a na návrat k normalitě. Dubaj a Spojené arabské emiráty v říjnu otevřou náruč celému světu a nabídnou nový obzor globální spolupráce," řekl šajch. Původně se na výstavě, jíž se má zúčastnit 190 zemí, očekávalo 11 milionů zahraničních návštěvníků. S kolika hosty se počítá nyní, není podle agentury Reuters známo.

16:13

Výskyt krevních sraženin může být velmi vzácným vedlejším účinkem očkovací látky firmy AstraZeneca. Po podrobném hodnocení desítek případů úmrtí či zdravotních obtíží k tomu dnes dospěla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Její šéfka Emer Cookeová nicméně zdůraznila, že látka britsko-švédské firmy je velmi efektivní a její přínos v boji proti nemoci covid-19 stále převyšuje možná rizika.

Problémy se podle ní vyskytují zvláště u žen mladších 60 let, není však průkazné, zda je tato skupina vzhledem k vakcíně rizikovější.

16:11

Obyvatelé Srbska mají ode dneška možnost nechat se očkovat proti covidu-19 i bez předchozího objednání. Vakcinace v balkánské zemi patří k nejrychlejším v Evropě, za očkováním sem jezdí i cizinci.

Srbsko dosud naočkovalo alespoň jednou dávkou covidové vakcíny přibližně 2,65 milionu lidí, druhou dávku obdrželo asi 1,13 milionu osob, uvedl dnes ve veřejnoprávní televizi RTS ředitel úřadu pro elektronickou státní správu Mihailo Jovanović. Tato instituce má na starosti registraci občanů k očkování.

Lidé se bez předchozí rezervace budou moci přijít naočkovat do všech poliklinik v zemi. K dispozici tu budou vakcíny britsko-švédské společnosti AstraZeneca a čínské Sinopharm, které jsou podle Jovanoviče nejsnazší na manipulaci, a vhodné tudíž i pro očkování v odlehlejších oblastech. Nasazeny budou i mobilní očkovací týmy.

16:07

Současná pandemie nemoci covid-19 nejhůře zasáhla ty, kteří byli ohrožení už předtím, zejména ženy a uprchlíky. Zároveň prohloubila rozdíly mezi státy a také nerovnost uvnitř jednotlivých zemí, konstatovala ve své výroční zprávě za rok 2020 organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). České republice ve zprávě AI opět vytýká neřešení romské otázky, ale také třeba omezení přístupu k distanční výuce pro část žáků nebo český odpor k pomoci jiným zemím Evropské unie s uprchlíky.

"Ocitli jsme se ve světě plném zmatku. V této fázi epidemie budou i hlavy států naprosto odtržené od reality jen těžko popírat, že naše sociální, ekonomické a politické systémy jsou rozbité," uvedla šéfka AI Agnès Callamardová.

 

15:57 Vlajka Ruské federace.

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl na úvod dnešního jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě, aby posoudil možnost postavit v zakavkazské republice novou jadernou elektrárnu. Pašinjan také prohlásil, že Arménie potřebuje milion ruských vakcín proti covidu-19. Vůbec první dodávka vakcín Sputnik V má podle premiéra dorazit ve čtvrtek.

16:56

Pro děti zdravotníků či pedagogů nebude platit omezení docházky do MŠ na předškoláky ani týdenní střídání výuky ve škole a z domova, uvedlo MŠMT.

15:36

Nizozemské město Utrecht naplánovalo třídenní testování šíření viru SARS-CoV-2 v podmínkách kavárenského provozu. Lidé měli o rezervace účasti v programu spojené s posezením u kávy takový zájem, že pořadatelé dnes museli systém po chvíli opět uzavřít. O projektu informoval list NL Times.

Experiment proběhne od 14. do 17. dubna v pěti kavárnách a hospodách v Utrechtu. Pro účast je nezbytný negativní test na koronavirus a zmíněná registrace. Účastníci pak budou moci strávit 90 minut v kavárně. Analytici z výzkumného ústavu TNO budou pozorovat, k jakým kontaktům mezi hosty i personálem dochází a jak se v prostoru pohybují. "Informace získané z této studie v Utrechtu jsou důležité pro znovuotevření kaváren po celém Nizozemsku. To je důležitý paprsek naděje pro všechny podnikatele v oblasti stravování a jejich hosty," uvedla starostka Utrechtu Sharon Dijksmaová.

14:26

Odvolaný ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) blokoval podle prezidenta Miloše Zemana přísun vakcín do Česka.

14:25

Hasiči v Olomouckém kraji dnes začali rozvážet do svých stanic čtvrt milionu antigenních testů určených pro školáky, kteří se mají mezi prvními vrátit od příštího týdne zpět do škol. Od hasičů si mají jednotlivé várky vyzvedávat na územních stanicích ředitelé škol ve čtvrtek a v pátek. Mluvčí kraje Eva Knajblová řekla, že testy by měly pokrýt nadcházející dva týdny. Ředitelé se již na testování pečlivě připravují, odehrávat se budou například v tělocvičnách či ve třídách.

14:06

Bavorsko se s Ruskem předběžně dohodlo na výrobě vakcíny Sputnik V v bavorském Illertissenu. Dnes to na tiskové konferenci oznámil bavorský premiér Markus Söder. Za podmínku použití tohoto preparátu v Bavorsku označil jeho schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo příslušnými německými úřady. V takovém případě by Bavorsko mohlo ještě v červenci získat zhruba 2,5 milionu dávek Sputniku.

13:52 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Toto místo beru jako službu našim občanům, abych své zkušenosti prosadil i na této úrovni," řekl Arenberger na závěr tiskové konference.

13:45 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Musíme se na ten Sputnik podívat. Určitě to chce nějaké standardní řešení. Máme na to jednoznačný názor. Pokud se nám povede najít nějaké jiné řešení, tak si o tom můžeme promluvit později," uvedl Arenberger.

13:44

V Íránu přibylo za minulých 24 hodin téměř 21 tisíc potvrzených nákaz koronavirem. Jde o nejvyšší denní údaj za čtyři měsíce a úřady prudký růst připisují neukázněnosti občanů při oslavách perského Nového roku.

13:42 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"My čekáme na schválení Sputniku EMA. Ze zákona stát nemůže nakupovat jiné vakcíny, než které nakoupil od Evropské komise. Jsou tady firmy, které nás žádají o Sputnik. Je tady zájem, ale není to tak, že by stát mohl Sputnik nakoupit. Není to možné," uvedl Andrej Babiš.

13:39 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"To, že skončí nouzový stav, neznamená, že začíná karneval. Stále budeme v období, kdy se budeme muset proti viru bránit," řekl Arenberger.

13:38 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"I pro ty, co nám píší, že by za každou cenu chtěli jakoukoli vakcínu, tak se něco pokusíme vymyslet tak, aby to bylo pro občany bezpečné," dodal Arenberger.

13:38 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Já si myslím že je potřeba sem dostat hlavně vakcíny, které jsou registrované. Je to komfortní pro stát tady mít vakcíny prověřené evropskými úřady. Na druhou stranu když bude příležitost v podobě klinického šetření léků, což je standardní postup schvalovaný evropskými úřady, tak o tom budeme uvažovat," zvedl nový ministr Petr Arenberger.

13:34 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Chtěl bych se skupinami jako MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace), které mají znalosti a zkušenosti, dál spolupracovat," řekl Arenberger.

13:33 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Chtěl bych poděkovat docentovi Blatnému. Jsem rád, že jsem měl takového předchůdce," řekl Arenberger.

13:31 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Situace nám umožní, abychom mohli opět plánovat plánované zákroky," řekl Arenberger k příštím týdnům.

13:30 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"To, že se začíná uvolňovat, neznamená, že nás virus opustil, ale že jsme byli dosud opatrní. Rád bych zdůraznil to, aby si každý nezvážil, jestli si neudělat alespoň částečný lockdown a například ještě odložil sdružování," řekl Arenberger.

13:28 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Třetí aktuální prioritou je podpora co největší dostupnosti monoklonálních protilátek," dodal Arenberger.

13:28 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Určitě chcete vědět, jak to bude pokračovat s očkováním. Nebudu zdůrazňovat, že se budeme snažit dostávat registrované vakcíny do Česka v co největším množství, budeme přemýšlet o dalších možnostech, jak dosáhnout toho, abychom mohli očkovat asi 140 000 lidí denně. Na to se připravujeme, jak logisticky, tak očkovacími místy," uvedl nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

13:24 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"O mém jmenování se hovořilo už od podzimu, kdy docházelo k různým výměnám ministrů. Mezi námi mám trochu podezření, že o to více si mě pan premiér všiml. Možná je to i díky vám, novinářům. V každém případě budu tuto práci vykonávat tak, jako by pandemie nebyla, a tak s ní budu také bojovat," uvedl nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

13:21 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Já novému ministrovi gratuluji, očekávám že ten resort bude jasně veřejně transparentně komunikovat," řekl Babiš. Zdůraznil, že očekává, že bude ministerstvo o svých návrzích informovat veřejnost až po jednání vlády, aby se o nich ostatní ministři nedozvídali až z médií.

13:20 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Samozřejmě bojujeme za největší počet vakcín. K tomu co se stalo nedávno se moc vracet nechci. Bylo by dobré, kdyby někteří novináři bojovali za české zájmy a ne je v zájmu džihádu proti Babišovi," řekl premiér Babiš.

13:19 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Pan ministr byl pracovitý ministr, neměl zkušenosti samozřejmě a dospěl jsem k názoru, že je v tuto chvíli ministerstvo personálně posílit, protože je tady minimum úředníků, je třeba to rozšířit. Po odchodu ministra Vojtěcha odešli úředníci, kteří nebyli nahrazeni a je potřeba to napravit. Z těchto důvodů jsem dospěl k tomu rozhodnutí," řekl na tiskové konferenci premiér.

13:16 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Chci zdůraznit, že to není o Sputniku. Mluvil o tom pan prezident, jsou o tom různé teorie. Sputnik je předmětem rozhodování EMA a budeme čekat na rozhodnutí EMA," vysvětlil premiér Andrej Babiš.

13:15 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Není to politické rozhodnutí. Dlouhodobě jsem se staral o zdravotnictví, dělal jsem i tolik kritizovaný mikromanagement, protože to bylo potřeba. Teď se dostáváme do klíčové fáze, kdy začínáme rozvolňovat," řekl Andrej Babiš.

13:14

Německá kancléřka Angela Merkelová podporuje návrh krátké a důrazné uzávěry, která by kvůli vysokým počtům nakažených koronavirem platila v celém Německu. Na dnešní vládní tiskové konferenci to prohlásila kancléřčina mluvčí Ulrike Demmerová. Krátkou uzávěru navrhuje premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, jenž by kvůli tomu chtěl uspíšit jednání spolkových zemí s kancléřkou, které je zatím plánováno na 12. dubna. Shoda na dřívější schůzce ale není.

13:13 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Zdůrazňoval jsem mu (Blatnému), že je důležitý marketing, PR, což se s časem zlepšilo. Bohužel covid-19 se stal předmětem politického boje už od krajských voleb," řekl Andrej Babiš.

13:11 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Ten důvod není ten, že bych byl nespokojen s jeho prací (Jana Blatného), on byl velice pracovitý a my jsme i velmi dobře komunikovali. Problém byl v tom, že se rozcházíme v názoru, jak by měl resort zdravotnictví fungovat," uvedl Andrej Babiš.

13:08

Slovenské ministerstvo zdravotnictví vyčká s rozhodnutím ohledně používání ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 na konečné stanovisko domácí lékové agentury SÚKL. Verdikt by mohl padnout příští týden. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. SÚKL už v úterý uvedl, že s ohledem na nedostatek informací i od výrobce Sputniku V nerozhodl o přínosech a rizicích ruské vakcíny a že bez dodatečných důkazů tak učinit ani nebude moci.

12:56

Očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat až na začátku května, důvodem je nedostatek vakcín, řekl náměstek vojenské nemocnice.

12:51

V Maďarsku jsou ode dneška opět otevřené obchody a dostupné například kadeřnické a kosmetické služby. Premiér Viktor Orbán již dříve slíbil, že se omezení uvolní po naočkování 2,5 milionu lidí, země tuto hranici překonala v úterý. Epidemiologové podle agentur varují, že nynější uvolňování je předčasné. V Maďarsku za poslední den zemřelo po nákaze koronavirem 311 lidí, dosavadní maximum.

Naopak Polsko se rozhodlo protiepidemická opatření o týden prodloužit, platit budou do 18. dubna.

12:31

Národní koordinátorka očkování proti covidu-19 Kateřina Baťhová rezignuje na funkci. Skončit chce do konce dubna. Rozhodnutí už oznámila premiérovi Andreji Babišovi (ANO), sdělila serveru Seznam Zprávy. Důvodem je podle serveru dnešní odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

12:17

Místopředseda sněmovního zdravotnického výboru a bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), o němž se dříve spekulovalo jako o možné náhradě za Jana Blatného (za ANO), odvolání ministra zdravotnictví nerozumí. V poslední době podle něj začal řešit věci dobrým způsobem. Běhounek dnes novinářům řekl, že on sám se ministrem stát nemohl, protože jeho postoje nemusí být v politickém prostředí vnímány jako pro mnohé přijatelné.

12:08

Více než 500 zájemců o očkování denně budou schopni nově odbavit zdravotníci v očkovacím centru v Přerově, které se ve středu otevřelo v klubu Teplo na Horním náměstí. Dosavadní kapacita očkování se tak zvýší dvojnásobně. Očkovací procedura se sem přesunula z nemocnice, kde již neměli pro navýšení kapacity prostor, řekl náměstek pro léčebně preventivní péči přerovské nemocnice Štefan Repovský. Podobně vyřešila přesun očkovacího místa nedávno také prostějovská nemocnice, a to do prostor společenského centra.

11:53

Zásadní chybou, která se za exministra Blatného stala, bylo rozvolnění před Vánoci, řekl Prymula. Nástupce by měl podle něj odolat tlaku na uvolnění.

11:52

Odvolaný ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) blokoval podle prezidenta Miloše Zemana přísun vakcín do Česka, a je tak spoluodpovědný za zemřelé na covid-19. Zeman to řekl při dnešním jmenování ředitele vinohradské nemocnice Petra Arenbergera Blatného nástupcem. Prezident doufá, že se Arenberger nenechá v případě vakcín z Ruska či Číny otrávit ideologickou hysterií.

11:44 Vlajka Ruské federace.

Test neprokázal u vězněného ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného koronavirus. "První test ukázal negativní výsledek. Z nějakého důvodu u něho dělají ještě druhou analýzu, její výsledek zatím neznáme," řekla agentuře TASS Navalného advokátka Olga Michajlovová. Známý kritik Kremlu si odpykává trest ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, v pondělí ho v rámci věznice hospitalizovali kvůli možnému respiračnímu onemocnění.

Foto: Reuters
11:45

"Každý ministr by měl usilovat o to, aby zde bylo co nejvíce funkčních vakcín. Obrátil jsem se s dopisy na izraelského, ruského a čínského prezidenta s dotazy na dodávky vakcín. Odpovědi byly pozitivní, ovšem váš předchůdce ten proces blokoval. Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto směrem postupuje, škodí ČR a nese spoluzodpovědnost na lidi," řekl po jmenování Arenbergera prezident Miloš Zeman.

11:43

Prezident Miloš Zeman jmenuje nového ministra Petra Arenbergera:

Živě: Prezident Miloš Zeman jmenuje nového ministra Petra Arenbergera

Premiér Andrej Babiš odevzdal prezidentovi při jednání v Lánech žádost o odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly.
3:38
Prezident Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Ve funkci nahradí Jana Blatného. | Video: DVTV
11:34

Festival Masters of Rock ve Vizovicích nebude ani letos. Kvůli koronaviru pořadatelé 18. ročník přesunuli na červenec 2022. Vstupenky zůstanou platné.

11:28

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začne příští týden prověřovat, zda testování ruské vakcíny Sputnik V odpovídalo mezinárodním standardům. Napsal to dnes list Financial Times s odkazem na zdroje z agentury. Stále více států či regionů Evropské unie včetně Česka zvažuje nákup ruské vakcíny, přestože zatím nemá jisté schválení EMA, které se může kvůli možným obavám o bezpečnost a účinnost prodloužit.

11:28

Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii znovu překročil hranici 100 tisíc. Za posledních 24 hodin ve druhé nejlidnatější zemi světa s více než 1,3 miliardy obyvatel přibylo 115 736 případů infekce, což je dosavadní maximum. Dillí, Bombaj a desítky dalších indických měst se rozhodly zavést kvůli rychle rostoucímu počtu případů nákazy noční zákaz vycházení.

11:28

"Odborně to nechápu," reaguje na odvolání Blatného místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jiří Běhounek (za ČSSD) v České televizi. Podle něj Blatný dělal maximum, dal na názor odborníků. "Poté, co se zapracoval a začal naslouchat, tak komunikaci s ním hodnotím jako velice dobrou," dodal.

11:26

Zlínský hejtman dnes rozhodne, zda se od pondělí v kraji otevřou školy a některé obchody. Respektuje doporučení Blatného rozvolnění o týden posunout.

11:23 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Kromě ministra Blatného končí také národní koordinátorka očkování Kateřina Baťhová, píší Seznam Zprávy. Důvodem je podle ní právě konec Blatného ve funkci.

11:17

Předseda lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL) ocenil snahu Blatného komunikovat i s opozicí. KSČM kritizovala jeho předpojatost vůči některým vakcínám proti covidu-19.

11:02 Jan Hamáček

"Pan Arenberger je odborník. Věřím, že naváže na práci ministra Blatného a podaří se mu dotáhnout do úspěšného konce boj s epidemií," uvedl Hamáček. 

10:57

Způsob odvolání Blatného ukazuje, v jakém rozkladu se vláda nachází, uvedl šéf ODS Fiala. Změna má podle něj zakrýt mj. selhání Babišovy politiky.

10:56 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Na dotaz, zda mu osobně působení ve vládě stálo za to, odpověděl Blatný, že určitě. "Cokoliv člověk prožije, to ho obohatí. Jinde bych takovou zkušenost nezískal. Určitě toho nelituju, považuji i sám pro sebe za přínos," řekl.

10:55 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Každý, kdo sem přijde na tuto pozici, když bude chtít pracovat, tak má obrovskou možnost spoustu věcí ovlivnit a spoustu věcí se naučit," uvedl Blatný.

"Mám ještě větší respekt, myslel jsem si, že se mi podaří více společnosti spojit, tam vidím ještě rezervy. Měli bychom si všichni uvědomit, že to, co není vidět, je přítomno," řekl o tom, zda se mu nějak změnil pohled na epidemii během jeho působení na ministerstvu.

10:54

"Pan premiér mě včera kontaktoval ve večerních hodinách, abych za ním přijel na Úřad vlády, což jsem udělal, a tam jsme o tom hovořili," popsal svůj konec Blatný.

10:52 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný nechtěl komentovat, zda za jeho odvoláním stál jeho odpor k užívání neregistrovaných vakcín. "Jaké já mám pocity, není relevantní. Rád bych požádal, aby všichni respektovali nadále vládu a ministerstvo, ať už bude v jeho čele kdokoliv. Teď to potřebujeme. Jsme z nejhoršího venku, ale musíme táhnout za jeden provaz," řekl Blatný.

10:50 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný nechtěl komentovat důvody, proč byl odvolán. "Ten důvod vám asi sdělí sám pan premiér, rozhovoru, který jsme měli, byl o možnostech další spolupráce a politických otázkách. Jestli to bylo na přání prezidenta, tu informaci nemám," řekl.

10:49

"Ráno proběhlo jednání s epidemiology a dohodli jsme se na tom, že v rámci ČR v současné době Zlínský kraj je ten, kam epidemie došla nejpozději. Jsou poslední, kam se epidemie dostala, jsou na jejím vrcholu nebo těšně za ním. Proto jsem doporučil, aby v kraji byla všechna opatření, která plánujeme změnit, o týden posunuta, protože podle údajů se zdá, že poté už to bude bezpečné," řekl Blatný s tím, že ve hře jsou ještě dva okresy na severu Čech.

10:48 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Nejsem si vědom nějakého pochybení, ale co bych udělal jinak - v prosinci před Vánoci jsme neměli informaci o tom, že je tu všudypřítomná britská mutace. Kdybychom tu informaci měli, jako vláda bychom postupovali jinak," řekl Blatný na dotaz, zda během svého působení nějak pochybil.

10:46 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Věřím, že se mému nástupci podaří udržet trend, žádám občany, aby nové vedení ministerstva respektovali," doplnil Blatný. Ještě dnes ho ve funkci nahradí Petr Arenberger.

10:45 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval na podkladě odborných dat a analýz," uvedl.

"Byl jsem si vědom politické odpovědnosti, byť se jako politik necítím. Člověk se učí celý život, takovou zkušenost bych nikde jinde než ve vládě nemohl získat," řekl na tiskové konferenci Blatný a poděkoval zdravotníkům i svým kolegům na ministerstvu či v armádě.

"Kolegové z armády odvádějí neskutečnou práci už více než rok. Bez armády bychom tuto krizi nikdy zvládnout nemohli," dodal.

10:44 Jan Hamáček

Vicepremiér Hamáček (ČSSD) respektuje právo koaličního partnera vyměnit ministra. ČTK napsal, že věří, že Arenberger naváže na Blatného práci.

10:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Připravili jsme a podporovali projekt 'cesta ze tmy', který pomůže s návratem do normálního života. Vše je připraveno k postupnému návratu do normálního života. Virus neodpouští naše chyby," řekl Blatný na tiskové konferenci.

10:42 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Celou dobu jsem si stál jen za používáním schválených vakcín, pro mne jako lékaře je důležité i to, že si musím být stoprocentně jistý, že nejenže pomůže, ale také neublíží. Všechny pokyny jsem diskutoval s řadou odborníků, snažil jsem se o shodu napříč politickým spektrem," uvedl Blatný.

10:42 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Prošli jsme si s těžkým obdobím, s novými mutacemi se virus chová jinak, je zákeřnější, více nebezpečný. Bez opatření by nastala katastrofa, šíření britské mutace se nám podařilo držet na uzdě, zabránili jsme kolapsu zdravotnického systému," hodnotí své funkční období Blatný.

10:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Jan Blatný na tiskové konferenci potvrdil svůj konec ve funkci ministra zdravotnictví. Prezident Miloš Zeman ho již odvolal. "Jako důvod vidím politické rozhodnutí, na které má pan premiér právo. Dá se to interpretovat tak, že i pan premiér si myslí, že už jsme z nejhoršího venku," uvedl s odkazem na dlouhodobý tlak prezidenta Miloše Zemana na to, aby Blatný ve funkci skončil.

10:17 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvede nového ministra zdravotnictví do úřadu dnes po poledni, má se jím stát ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. ČTK to potvrdil Úřad vlády. Tiskovou konferenci plánuje na ministerstvu zdravotnictví ve 13:30.

Ve funkci skončí dosavadní ministr Jan Blatný (za ANO), který před novináři vystoupí v 10:30. Před polednem by měl Arenbergera jmenovat na Hradě prezident Miloš Zeman.

10:00

Jmenování nového ministra se na Pražském hradě uskuteční dnes v 11:30, sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti neuvedl. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) podle ministerstva školství odvolán nebude, skončí tak pravděpodobně ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"V 11:30 proběhne na Pražském hradě jmenovací akt," uvedl Ovčáček. Podle spekulací médií ve funkci skončí Blatný, kterého má nahradit ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Blatný vystoupí na tiskové konferenci v 10:30.

10:00

Ministr školství Robert Plaga nebude podle mluvčí MŠMT odvolán z funkce, jak se spekuluje. Žádné personální změny na MŠMT se podle ní nechystají.

09:57

Podle Vojtěcha Pikala (Piráti) by bylo nerozumné uprostřed koronavirové krize měnit ministry, Blatný podle něj alespoň držel zásadový postoj.

09:43

Mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová řekla Aktuálně.cz, že neví, zda by měl dnes ředitel Petr Arenberger dorazit na Pražský hrad a ke spekulacím se vyjadřovat nechce. Právě Arenberger by podle médií dnes mohl nahradit Blatného ve funkci ministra zdravotnictví.

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger
Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger | Foto: Aktuálně.cz
09:27 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Dnes v 10:30 se bude konat tisková konference ministra zdravotnictví Jana Blatného, oznámil tiskový obor resortu. V médiích se již včera objevily spekulace, že se chystá výměna ministrů Blatného a Roberta Plagy. Dnes server CNN Prima News přišel z informací od "důvěryhodného zdroje", že se prezident Miloš Zeman chystá jmenovat nové ministry už dnes v 11:00.

08:34

Austrálie dnes oznámila, že požádá Evropskou unii o dodání dalších tří milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. Chce tím otestovat dřívější vyjádření Bruselu, který odmítl, že Canbeře blokuje dodávky, píše agentura Reuters. Evropská unie v úterý odmítla, že by bránila vývozu očkovací látky do Austrálie, která je s vakcinací výrazně pozadu oproti plánu. Podle Bruselu není evropský blok zodpovědný za to, že AstraZeneca není schopná dodržet závazky, která má vůči ostatním zemím.

08:30 Ilustrační foto.

V Praze v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Úmrtí s covidem v metropoli je 2500.

08:21

V úterý zdravotníci v Česku aplikovali 41.564 dávek vakcíny, o 4300 méně než ve stejný den před týdnem. Celkový počet vyočkovaných dávek je 1,86 milionu.

08:13

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V úterý v Česku přibylo 5522 potvrzených případů covidu, o 3100 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst ve všední den od 14. prosince
 • Reprodukční číslo v úterý kleslo pod 0,67. Je to nejnižší hodnota od začátku října, kdy úřady začaly údaj zveřejňovat jako součást systému PES
 • 11. dubna skončí nouzový stav a s ním také omezení pohybu mezi okresy a noční zákaz vycházení, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný
 • Obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou moci znovu otevřít od 12. dubna

 • Zoologické a botanické zahrady budou moci podle Havlíčka obnovit od 12. dubna provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity

08:10

Reprodukční číslo v úterý kleslo pod 0,67. Je to nejnižší hodnota od začátku října, kdy úřady začaly údaj zveřejňovat jako součást systému PES.

08:03

V úterý v Česku přibylo 5522 potvrzených případů covidu, o 3100 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst ve všední den od 14. prosince.

07:58

Ukrajina zaznamenala v úterý nejvyšší denní přírůstek 481 zemřelých pacientů s covidem. Infikovaných je zhruba 1,8 milionu.

07:34

Děravý lockdown vedl přesně tam, kam jsme očekávali. Školy otevíráme v situaci, která není ideální, řada zemí by si to nedovolila. Potřebu otevřít obchody s dětským oblečením lidsky chápu, říká epidemiolog a člen poradní skupiny MeSES Rastislav Maďar. 

07:18

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 9677 nových případů koronavirové infekce a 298 úmrtí spojených s covidem-19, informoval dnes podle agentury DPA Institut Roberta Kocha (RKI). Předchozí středu německé zdravotnické úřady ohlásily 17 051 nově nakažených a 249 zemřelých.

06:51

"Epidemie koronaviru pomine, dříve či později se vrátíme k normálnímu životu a za pár let po covidu ani pes neštěkne. Pro všechny je to nyní těžké, ale buďme optimističtí a buďme na sebe hodní. A dejme se všichni očkovat," říká v rozhovoru s deníkem Aktuálně šéf infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. 

06:27

Jen zhruba třináct procent Evropanů zatím dostalo aspoň jednu dávku koronavirové vakcíny. Cestovní kanceláře na situaci reagují nabídkou speciálních "balíčků", které kromě letenek a pobytu v resortech v Turecku, Rusku nebo arabských zemích slibují i očkování proti covidu-19. Není to ale tak jednoduché. 

06:22

Každému třetímu z více než 230 tisíců zkoumaných pacientů, kteří překonali covid-19, byly do šesti měsíců diagnostikovány neurologické či psychiatrické potíže jako úzkosti nebo deprese, uvádí studie zveřejněná v úterý v odborném časopise The Lancet Psychiatry. Podle agentury AFP jde zatím o nejrozsáhlejší výzkum dopadu covidu-19 na mentální zdraví.

06:19

Od dnešního dne se mohou k očkování proti covidu-19 začít registrovat zaměstnanci pracující v sociálních službách. Po zdravotnících, učitelích a vybraných zaměstnancích kritické infrastruktury jsou další profesní skupinou, která dostane v očkování přednost. 

00:10 Vlajka Brazílie

Brazílie v úterý ohlásila bezmála 4200 úmrtí osob nakažených koronavirem za posledních 24 hodin. To je nejvyšší denní přírůstek úmrtí v zemi od začátku epidemie covidu-19, napsala agentura AFP. Počet nakažených se za poslední den zvýšil o téměř 87.000 osob.

00:08

Americký prezident Joe Biden oznámil, že by chtěl uspíšit termín, od kdy se budou moci proti covidu-19 nechat očkovat všichni dospělí obyvatelé USA. Původně plánoval, že přístup k vakcínám se pro dospělé Američany otevře 1. května, nově to má být 19. dubna. O prezidentově dnešním projevu, v němž mluvil o změnách v harmonogramu očkování, napsala agentura AP.

22:34

Portugalské úřady v úterý ohlásily pouze dvě úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 za předchozích 24 hodin. Před dvěma měsíci, na začátku února, při tom země zaznamenávala přes 200 úmrtí nakažených osob denně, uvedla agentura EFE. Španělská vláda dnes oznámila, že díky zlepšení epidemiologické situace nepočítá s prodloužením stavu nouze po 9. květnu, kdy jeho platnost končí.

22:02

Britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA) oznámil, že dál zkoumá případy vzácné tvorby sraženin v mozku po očkování AstraZenekou. "Naše důkladné a podrobné zkoumání ke zprávám o velmi vzácných a specifických druzích srážení krve s nepatrným počtem krevních destiček po očkování AstraZenekou bude pokračovat," řekla šéfka MHRA June Raineová. Podle BBC byla preventivně pozastavena i menší klinická studie účinnosti očkovací látky u dětí. Podle britských médií MHRA zvažuje, že nebude preparát dále doporučovat pro očkování lidí mladších 30 let.

21:50

Školy se nebudou otevírat v okresech, které budou mít za týden na 100 000 obyvatel dvojnásobek případů, než je průměr ČR, vyplývá z opatření ministerstva zdravotnictví.

21:49

Návštěvy ve věznicích budou od pondělí 12. dubna možné. Odsouzené či chovance v detenci budou moci navštívit až dva lidé, nutný bude respirátor.

21:35

V Kanadě výrazně stoupá počet lidí hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu covidu-19 i obsazenost lůžek na jednotkách intenzivní péče, nejpostiženější provincie proto zvažují přísnější restrikce. Třímilionové Toronto kvůli rychlému šíření nákazy od středy uzavře všechny školy, učit se bude na dálku, informovala dnes agentura Reuters. Premiér Justin Trudeau uvedl, že země čelí třetí vlně pandemie a obyvatele vyzval, aby vydrželi ještě několik týdnů dodržovat stávající opatření.

21:35

Hlavní hygieničce Pavle Svrčinové se na úterním jednání vlády udělalo nevolno. Na Ministerstvo zdravotnictví pro ni musela jet sanitka, uvedl s odkazem na zdroje blézké kabinetu server Seznam Zprávy. Svrčinová byla podle informací média později převezena do nemocnice.

21:04 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Informoval jsem vládu o tom, že díky tomu, že se v některých našich krajích situace už několik týdnů postupně lepší, tak můžeme nabídnout na oplátku našim zahraničním partnerům to, co nám nabídli v době naší nejtěžší krize," uvedl Blatný. Dodal, že Češi by měli být pyšní, že se podařilo českému zdravotnictví zvládnout extrémní nápor vlastními silami a nemocnice pak překladů do zahraničí požadovali minimum.

21:03 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Česko může podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nabídnout okolním zemím, pokud by se tam epidemická situace dál zhoršovala, až 50 míst ve svých nemocnicích. V minulých měsících nabídlo Česku pomoc s pacienty s covidem-19 Německo, Rakousko, Švýcarsko, Polsko a další země, nakonec byla převezena do zahraničí jedna pacientka.

20:46

Vláda na dnešním jednání podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) opět neřešila častější testování ve firmách, které navrhuje ministerstvo zdravotnictví. Diskuse k tématu se dnes podle Havlíčka uskutečnila jen na Radě vlády pro zdravotní rizika, řekl na tiskové konferenci po zasedání kabinetu.

Pokud by měla vláda schválit testování namísto jednou za sedm dní, jednou za pět dní, mělo by se podle Havlíčka propočítat, o kolik by se zvýšil záchyt pozitivních případů a zda jsou společnosti schopné nový režim zvládnout. Některé by s tím podle něj problém neměly, ale například těžařské podniky nebo další firmy s vícesměnným provozem by častější testování organizovaly s velkými obtížemi.

20:15

Jihočeští hygienici za posledních 24 hodin evidovali 165 nových případů koronaviru. Je to o 420 méně než před týdnem. Na výrazném poklesu se mimo jiné zřejmě projevilo i to, že během velikonočních svátků laboratoře testovaly méně vzorků než ve všední den. Počet aktivních případů covidu v regionu klesl na 8567.

20:10

Francouzské úřady předběžně kvůli možnému ohrožení zdraví vyšetřují okolnosti a podobu sobotní mše v pařížském kostele svatého Evžena a svaté Cecilie. Informovala o tom dnes pařížská prokuratura. Věřící podle dostupných informací v době přísných opatření proti šíření koronavirové nákazy nedodržovali rozestupy, neměli roušky a konalo se svaté přijímání v tradiční podobě.

V sobotu odpoledne se v kostele podle listu Le Parisien sešlo mnoho lidí. Byli hustě vedle sebe a z videozáběrů ze čtyřhodinové bohoslužby je zjevné, že se podávaly i hostie do úst. Pařížská diecéze je podle francouzských médií případem šokována. "Distancujeme se od jakéhokoli jednání, které nerespektuje závažnou zdravotnickou situaci," citovala agentura AFP mluvčí diecéze Karine Dalleovou. Záběry jsou podle ní jednoznačné. Náměstkyně ministra vnitra Marlène Schiappaová rozhlasové stanici France Info řekla, že případ je naprosto nepřípustný.

19:39

Ministerstvo zdravotnictví v mimořádném opatření nařídilo Všeobecné zdravotní pojišťovně od 10. dubna podávat Ústavu zdravotnických informací a statistiky informace o tom, jaký subjekt za zaměstnance platí zdravotní pojištění. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) to umožní sledovat ohniska a kontrolu testování ve firmách. Všechno podle něj odpovídá zákonu o ochraně osobních údajů.

19:18 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Až se stav zlepší a bude možné otevřít některé další služby, počítá se s možností prokazovat se negativním testem na koronavirus. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Týká se to například kadeřnictví a dalších služeb péče o tělo, které budou podle něj v první vlně dalšího uvolňování.

"Jakmile se stav zlepší natolik, že bude možno postupně uvolňovat i další aktivity a služby, tak s testováním se počítá a i s možností mít jak antigenní test, tak PCR. Antigenní test bude platit kratší dobu, PCR delší," řekl Blatný.

19:17 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Nadále pracujeme na aktualizovaném systému PES, chceme ale, aby byl vypilovaný do úplných detailů a byla na něm naprostá shoda," sdělil dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Chtěl bych, aby byl systém k dispozici tento, maximálně příští týden," dodal ministr. 

19:05

Základní umělecké a jazykové školy se otevřou ve formě jeden žák na jednoho učitele od 12. dubna. Speciální školy a malotřídky bez střídání tříd.

19:02

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

 • V pondělí v Česku přibylo 1405 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejmenší denní nárůst od 6. prosince. Počet pacientů s koronavirem v nemocnicích v pondělí mírně klesl na 5709. V těžkém stavu bylo 1291 z nich
 • Počet úmrtí v Česku letos v únoru byl po lednovém rekordu opět mimořádně vysoký. Zemřelo asi 13 500 lidí, což přibližně o třetinu překonalo pětiletý průměr množství úmrtí
 • Žáci prvního stupně základních škol se začnou do škol vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna, potvrdila dnes vláda. Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou přitom muset používat roušky. Od 19. dubna by se tak měli do laboratoří vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol
 • Obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou moci znovu otevřít od 12. dubna
 • Zoologické a botanické zahrady budou moci podle Havlíčka obnovit od 12. dubna provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity
18:59 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Nemocnice nemusí od středy 7. dubna dál zcela omezovat plánovanou péči. Ministerstvo zdravotnictví upravilo mimořádné opatření, kterým ji zakazovalo od 30. dubna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento krok už minulý týden avizoval. Podle něj se zákaz měl změnit na doporučení. V nemocnicích leží s covidem-19 zhruba 5700 lidí. 

18:56

Obchody a služby budou moci podle ministra Havlíčka nově fungovat do 22:00, nyní musí zavřít ve 21:00. Řekl to po dnešním jednání vlády.

18:54

O týden později než jinde se začnou kvůli pomalejšímu odeznívání epidemie koronaviru zřejmě otevírat školy v okrese Zlín. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zda se tak stane i v dalších okresech, řekne spolu s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) ve středu.

Ve čtvrtek ministři uvedli, že by se školy nemusely otevřít v okresech, které by měly reprodukční číslo vyšší než jedna. Tento údaj uvádí průměrný počet dalších lidí, které za jeden reprodukční cyklus průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Podle výpočtu ČTK není v žádném z okresů reprodukční číslo vyšší než jedna, výsledek ale ovlivnilo méně testování a zjištěných pozitivních případů o velikonočních svátcích.

Nejvyšší reprodukční číslo mají okresy Zlín a Uherské Hradiště, kde je vyšší než 0,9. Naopak méně než 0,5 mají v okresech Nymburk a Strakonice.

18:50 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Zákaz cestování mezi okresy a nočního vycházení skončí spolu s nouzovým stavem 11. dubna. Setkat se může nově 10 lidí uvnitř a 20 venku, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

18:47

"Ani na vládě ani na Radě pro zdravotní rizika, kde jsme byli přítomní s panem premiérem Babišem, jsme informaci o odchodu nedostali," sdělili ministři zdravotnictví a školství. "Jsou to pouze spekulace a s panem premiérem jsme o tom nemluvili," dodal ministr Blatný.

18:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

První stupeň základních škol nemusí být otevřen v celé České republice najednou. "Zatím to vypadá na Zlínský kraj,' uvedl Blatný k tomu, pro které okresy nebude platit návrat dětí do škol. Vše podle něj vláda upřesní ve středu.

18:41

Zoologické zahrady jsou připravené v pondělí po déle než čtvrt roce opět otevřít brány návštěvníkům, sdělili jejich provozovatelé. Čekají jen na upřesnění podmínek ohledně formy prodeje vstupného nebo občerstvení. Výši vstupného měnit nebudou. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes během schůze vlády informoval, že zoologické a botanické zahrady budou moci obnovit provoz ve venkovních prostorech od 12. dubna. Naplnit budou smět maximálně pětinu kapacity.

18:40

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo Všeobecné zdravotní pojišťovně podávat informace o tom, kde nakažený pracuje. Umožní to sledovat ohniska a kontrolu testování ve firmách.

18:40 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Druhou dávku vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna bude možné podávat 38 až 42 dní po první, potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Chtěl bych všechny občany ujistit, že i s tímto posunem je očkování velmi bezpečné a efektivní," uvedl dnes ministr.

18:38 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Česká republika poskytne maximálně 50 lůžek pro nemocné s koronavirem pro občany z okolních států.  "Česko může nyní vrátit okolním státům jejich pomoc v minulých měsících s nemocnými koronavirem. Nyní jen prokazujeme mezinárodní solidaritu," sdělil dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Doplnil, že české zdravotnictví může být pyšné na to, že nejhorší nápor epidemie prozatím zvládlo.

18:32

V Maďarsku alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostala už více než čtvrtina z jeho necelých deseti milionů obyvatel, řekl dnes premiér Viktor Orbán. Od středy se proto budou moci začít otevírat obchody a služby.

"Dnes jsme dosáhli důležitého milníku," řekl Orbán v prohlášení zveřejněném na Facebooku. "Už rok zažíváme restrikce, zákazy vycházení a osobní ztráty," dodal. Oznámil, že od středy budou moci znovu začít fungovat obchody a služby, ale v platnosti stále budou epidemická opatření. Vyzval proto lidi, aby je dodržovali.

18:26

"Uvědomujeme si, že rotační výuka není ideální. Ale je to dnes jediná cesta, jak žáky bezpečně dostat do lavic," řekl dnes ministr zdravotnictví Robert Plaga (za ANO). "Ta otázka opravdu stojí buď rotační výuka, nebo žádná prezenční výuka," dodal.

18:24

"Testovat se děti budou v pondělí a ve čtvrtek. Pokud bude pozitivní výsledek u žáka v pondělí, půjde on jediný na ověřovací PCR test. Pokud bude pozitivita antigenním testem zjištěna ve čtvrtek, bude muset celá třída vyčkat na konfirmaci testy mimo školní prostředí," upřesnil dnes ministr školství Robert Plaga (za ANO).

18:20

"Schválený návrat žáků do škol má podporu profesních organizací, expertní zdravotní skupiny ministerstva zdravotnictví i jedhlasnou podporu vlády," sdělil dnes ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Dnes byla také zahájena rozvážka 4 milionů antigenních testů tak, aby byly ve čtvrtek školám k dispozici," doplnil. Ministerstvo školství má u Správy státních hmotných rezerv také rezervováno 12,6 milionu roušek, k dispozici mají být například v případě, že děti zapomenou ochranu dýchacích cest doma. 

17:55

Žáci prvního stupně základních škol se začnou do škol vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna, potvrdila dnes vláda. Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou přitom muset používat roušky. Podle zdrojů obeznámených s jednáním kabinetu vláda schválila scénář návratu do škol, jak ho minulý týden představili ministři školství Robert Plaga a zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO). Od 19. dubna by se tak měli do laboratoří vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol.

Zda bude rozhodnutí platit pro všechny okresy, nebo budou kvůli síle epidemie některé vyňaty, by mělo ministerstvo zdravotnictví oznámit ve středu podle aktuálního počtu nově nakažených.

Kabinet dnes schválil také odeslání roušek do škol a dokoupení testů, které by se měly používat ve školách dvakrát týdně.

17:47

Světová zdravotnická organizace (WHO) neočekává, že vzniknou důvody k tomu, aby měnila své stanovisko k vakcíně proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. Přínos tohoto preparátu podle organizace převažuje nad riziky. Dnes to podle agentury Reuters řekl Rogerio Gaspar, ředitel odboru regulace a prekvalifikace WHO.

Gaspar řekl, že ve světle zpráv o vzniku krevních sraženin u lidí, kteří tuto vakcínu dostali, studuje WHO dostupná data. Nejnovější posudek podle něho bude mít organizace hotový ve středu nebo ve čtvrtek. Nemyslí si však, že by WHO měnila stanovisko, že přínosy očkování AstraZenekou převažují nad riziky.

Šéf vakcinační strategie Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Marco Cavaleri dnes řekl, že existuje spojitost mezi vakcínou od firmy AstraZeneca a případy trombózy. Dodal ovšem také, že poměr rizika a přínosu vakcíny je stále ve prospěch očkovacího přípravku. Mluvčí agentury později doplnila, že EMA své oficiální stanovisko vydá v následujících dnech.

17:45

Srbský prezident Aleksandar Vučić si dnes vyhrnul rukáv a nechal se naočkovat proti covidu-19, aby se osobním příkladem pokusil povzbudit čím dál skeptičtější spoluobčany k očkování, uvedla agentura AP.

V přímém televizním vysílání z odlehlé vsi Rudna Glava na východě Srbska bylo vidět, že se jednapadesátiletý Vučić nechává očkovat čínskou vakcínou společnosti Sinopharm. Tu si vybral proto, že někteří odborníci vyvolali pochyby o této vakcíně tvrzením, že v jejím případě bude možná zapotřebí třetí dávka, protože se nezdá, že by dvě dávky poskytovaly dostatečnou ochranu.

"Dostal jsem vakcínu a cítím se skvěle," uvedl Vučić na instagramu. "Děkuji našim skvělým zdravotníkům. Děkujeme vám, naši čínští bratři," dodal.

17:44

Odbyt antigenních samotestovacích sad na covid-19 je v řetězcích nadále velký, uvedli dnes obchodníci. Kaufland, který je zákazníkům začal nabízet jako první, prodává 5500 jednotlivě balených testů denně, balení po 25 kusech zákazníci každý den v řetězci koupí v průměru asi 250 krabic, řekla mluvčí společnosti Renata Maierl. Ve velkoobchodech Makro zákazníci za zhruba tři týdny prodeje nakoupili 53 900 kusů testů, síť od středy zařadí do sortimentu další typ testovacích sad, uvedla manažerka komunikace Makro Cash & Carry ČR Romana Nýdrle.

17:21

Americký prezident Joe Biden se chystá uspíšit termín, od kdy se budou moci proti covidu-19 nechat očkovat všichni dospělí obyvatelé USA. Původně plánoval, že přístup k vakcínám se pro všechny Američany otevře 1. května, nově to má být 19. dubna. Informovala o tom stanice CNN, podle níž prezident změny v harmonogramu očkování oznámí ve svém dnešním projevu.

Možnost očkování proti covidu-19 pro dospělé obyvatele už k 19. dubnu oznámily téměř všechny americké státy. Některé z nich ve svých centrech začnou lidi nad 16 let očkovat ještě dříve. Například guvernér státu Maryland Larry Hogan v pondělí řekl, že všeobecné očkování začne už dnes. Pouze Oregon a Havaj zatím stále uvádějí, že s vakcinací všech dospělých počítají až od začátku května.

17:01

Otevření škol nemělo být podle skupiny epidemiologa Smejkala signálem k dalšímu rozvolnění jiných opatření. Varovala před ním už před Velikonocemi. Otevírání části obchodů od 12. dubna se Smejkalem přitom podle něj nikdo nekonzultoval. Skupina dávala stanovisko jen k zoo a farmářským trhům, řekl.

16:41

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR vítá dnešní rozhodnutí vlády otevřít od pondělí 12. dubna prodejny s dětským oblečením a papírnictví. Nedávalo by smysl otevřít školy a neumožnit, aby se na to děti připravily. 

Obnovit provoz budou moci kromě prodejců dětských oděvů a obuvi a papírenského zboží i obchody s pietním zbožím, farmářská tržiště, dále čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje, uvedl dnes ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

16:23

Novou ředitelkou Státního zdravotního ústavu se stala Barbora Macková, která byla pověřena řízením ústavu, informovalo ministerstvo zdravotnictví

16:18 Ilustrační foto.

Očkovacímu centru pražského magistrátu, které dnes začalo fungovat v Kongresovém centru, stát snížil dodávky vakcíny Pfizer/BioNTech. Sdělila to dnes radní Prahy Milena Johnová (Praha Sobě). Původně podle ní mělo město od národní koordinátorky očkování Kateřiny Baťhové přislíbeno 500 dávek denně, které zatím dostalo na dnešek a středu. Jelikož však dávky chybí v jiných zařízeních, sníží se podle radní dodávka na středu a na čtvrtek na 300 dávek a o dalších dnech bude město se státem jednat. Centrum dnes podle radní v prvním dni ostrého provozu nezaznamenalo žádné potíže.

16:17 Maláčová DVTV

Příspěvky na mzdy z programu Antivirus získalo za první rok od jeho spuštění 71 700 firem, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru. Rozdělily si 36,9 miliardy korun. Celý výdělek či jeho část dostalo od státu přes milion zaměstnanců. Výsledky dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

15:55

Dánsko dnes podle plánu pokračuje v uvolňování restrikcí přijatých kvůli pandemii a otevřelo mimo jiné kadeřnictví, kosmetické salony či autoškoly. Přístup do nich ale mají pouze lidé s takzvaným koronapasem, tedy dokladem, že daná osoba absolvovala očkování proti covidu-19, nemoc nedávno prodělala nebo má čerstvý negativní test na koronavirus. Napsala o tom agentura AFP.

15:54

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí jmenoval Gayle Smithovou globální koordinátorkou americké očkovací diplomacie a prohlásil, že se USA snaží co nejrychleji zahájit vývoz vakcín do dalších zemí. Neuvedl však jasný termín, kdy by se tak mělo stát, ani do jakým zemí budou dávky z USA primárně směřovat. "Jsme si stále jistější dodávkami vakcín tady u nás, a zkoumáme proto možnosti, jak je do budoucna více sdílet s ostatními," řekl Blinken. USA si objednaly o stovky milionů dávek více, než budou potřebovat k proočkování své populace.

15:57

Zdravotní pojišťovny si podle ministerstva mohou letos další kompenzace dovolit. Dál se bude muset vést debata o zvýšení plateb za státní pojištěnce.

15:33

Český lékový ústav počká na rozhodnutí výboru Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), který v těchto dnech hodnotí rizika vakcíny od firmy AstraZeneca. Podle ústavu zatím nejsou k dispozici data, která by ukazovala, že je očkování touto vakcínou nutné přerušit, uvedla Klára Brunclíková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Reagovala tak na dnešní vyjádření šéfa vakcinační strategie EMA, podle něhož existuje spojitost mezi vakcínou od firmy AstraZeneca a případy trombóz. Na oficiální závěry chce počkat i ministerstvo zdravotnictví.

15:21 Karel Havlíček (ANO)

Zoologické a botanické zahrady budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) obnovit od 12. dubna provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity. Schválila to dnes vláda, napsal Havlíček.

Zoologické a botanické zahrady jsou z rozhodnutí vlády v boji proti epidemii koronaviru uzavřené od 18. prosince. Na jaře nesměly fungovat od 13. března do 27. dubna a kvůli druhé vlně epidemie znovu od 9. října do 2. prosince. Provoz byl už dříve v rámci protiepidemických opatření limitován maximálním počtem návštěvníků nebo zákazem vstupu do pavilonů.

15:15

Nová tanzanská prezidentka Samia Suluhuová Hassanová ustaví odbornou komisi, která bude vládě radit, jak řešit epidemii covidu-19. Hassanová se tak odvrací od politiky svého zemřelého předchůdce Johna Magufuliho, který popíral závažnost epidemie a doporučoval proti nákaze sporné prostředky. Zemřel po třítýdenní nepřítomnosti na veřejnosti, podle vlády na selhání srdce.

Hassanová dnes řekla, že nepovažuje za správné epidemii nebrat vážně. Odborná komise podle ní bude vycházet ze světových poznatků a bude na jejich základě radit vládě. "Nemůžeme na covid-19 nebrat zřetel. Nemůžeme nemoc odmítnout ani přijmout a nebrat v potaz vědecké závěry," řekla prezidentka v Dáresalámu, kde skládali členové vlády přísahu.

Magufuli zemřel 18. března a opozice tvrdí, že příčinou úmrtí byl covid-19. Exprezident za nejspolehlivější ochranu proti této nemoci považoval modlitbu, inhalace páry či pojídání kukuřice a brambor.

15:13 Karel Havlíček (ANO)

12. dubna otevřou papírnictví, obchody s dětským oblečením a obuví, čistírny a prádelny, farmářské trhy, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta, oznámil na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Otevřít by se podle vlády měly také zoo.

15:08

Vedení madridského regionu se v předchozích týdnech snažilo předjednat dodávky ruské vakcíny Sputnik V, která zatím není schválená unijní lékovou agenturou. Vysloužilo si za to kritiku opozičních stran, která je o to silnější, že madridský region za měsíc čekají volby. Kandidát socialistů na vedení regionu v kritice připomněl i to, že na Slovensku způsobil nákup ruské vakcíny rozpad vládní koalice. Informují o tom místní média.

Španělský socialistický premiér Pedro Sánchez dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že kabinet plánuje do konce srpna naočkovat 33 z celkových 47 milionů obyvatel země. Vláda má podle něj nasmlouváno přes 87 milionů dávek k dodání do září, jde o podle něj o čtyři vakcíny schválené Evropskou komisí na doporučení EMA, a to firem Pfizer a BioNTech, společnosti Moderna, AstraZeneca a Johson and Johnson. 

15:07

Očkovacímu centru pražského magistrátu, které dnes začalo fungovat v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě, stát snížil dodávky vakcíny Pfizer.

15:00

Do karantény a izolace v březnu šlo 184 400 lidí. Za první čtvrtletí se vydalo 470 100 e-neschopenek kvůli karanténě a izolaci, vyplývá z údajů MPSV.

14:41

Ministerstvo zdravotnictví zmírnilo podmínky pro podání monoklonálních protilátek pacientům nakaženým novým typem koronaviru. Nově už nemusí být méně než tři dny po pozitivním testu na covid-19. Léky také budou dostupné pro víc diagnóz, například pro lidi s cukrovkou, kteří jsou obézní nebo mají vysoký tlak. Vyplývá to ze dvou dnes nově vydaných mimořádných opatření, kterými se stanoví nové podmínky pro podání látky bamlanivimab od firmy Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od Regeneronu.

14:15

Pařížský stadion Stade de France dnes přivítal první zájemce o očkování vakcínou proti covidu-19. Velkokapacitní centrum má týdně podat až 10 000 dávek očkovací látky a francouzské úřady doufají, že se s jeho otevřením podaří urychlit zatím pomalou imunizaci obyvatel, píší francouzská média.

Očkovací centrum nijak neomezí provoz samotného stadionu, který může pojmout až 80 000 diváků. V květnu má Stade de France hostit finále fotbalového Francouzského poháru, v červnu závěrečný zápas domácí ragbyové ligy a o měsíc později koncert americké zpěvačky Lady Gaga. Stany a kóje vyrostly v prostorách, které za časů před pandemií sloužily k pořádání konferencí a společenských událostí. Samotné hřiště či šatny součástí očkovacího centra, které obsluhuje okolo 150 zaměstnanců, nejsou, napsala agentura Reuters.

Stadiony pro Euro 2016: Stade de France
Stadiony pro Euro 2016: Stade de France | Foto: Reuters
14:14

Testy na covid pro školy už nakládají ve všech skladech správy rezerv, zvládnou se vyskladnit dnes, uvedla mluvčí. Ráno to kvůli chladnu nebylo možné.

13:44

V Blansku dnes začalo ve sportovní hale v Údolní ulici fungovat očkovací centrum, dosud se proti covidu-19 očkovalo v tamní nemocnici. Denní kapacita centra je 600 až 800 očkovaných, v nemocnici byl takový počet týdenním maximem.

13:40

Asociace profesionálních divadel odmítá diskriminaci kultury ve vztahu k jiným oborům a chce, aby kultura byla vnímána se stejnou vážností jako třeba průmysl. V otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který nazvali Velikonoční divadelní výzva, asociace požaduje mimo jiné jmenování odborníka na ministerstvu zdravotnictví pro pravidelná jednání se sektorem kultury.

"Tato osoba by měla rozumět specifickým podmínkám kultury a kvalifikovaně prezentovat naše návrhy při vytváření pravidel v době pandemie," píší v dopise, který podepsali předseda asociace Stanislav Moša a její výkonná ředitelka Eva Kejkrtová-Měřičková. 

13:17

Světová zdravotnická organizace (WHO) nepodporuje zavedení vakcinačních pasů pro cestování mezi zeměmi, uvedla dnes mluvčí organizace. Zatím podle ní není jisté, nakolik očkování brání šíření viru, rozhodnutí zdůvodnila i obavami ze znevýhodnění těch, kdo k vakcinaci nemají přístup.

"V tuto chvíli nemáme dostatečná data, zda očkování znamená, že virem nenakazíte ostatní," uvedla mluvčí Margaret Harrisová jeden z hlavních důvodů, proč WHO vakcinační pasy momentálně nepodporuje. "V současné době nemá každý přístup k vakcíně a ve společnosti jsou skupiny lidí, kteří jsou z očkování vyloučeni," sdělila Harrisová. Podle ní se jedná například o těhotné ženy, děti či pacienty podrobující se imunosupresivní léčbě.

12:39

Hasiči dnes začali rozvážet do krajů testy na koronavirus do škol. Ráno ale kvůli počasí začala distribuce pouze z jednoho ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR), ze Štítiny na Opavsku. Během dopoledne pak byla zahájena také distribuce z Olomouce. V Sedlčanech a Poleradech u Prahy zatím testy zůstávají kvůli chladnému počasí ve skladech. ČTK to v poledne řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Výrobce testů podle něj požaduje, aby byly přepravovány nebo skladovány v prostředí od čtyř do 30 stupňů Celsia.

12:33

Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) kvůli nedostatku potřebných informací nerozhodl o tom, zda je bezpečné zahájit v zemi očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti covidu-19, jejíž první zásilku země dostala na začátku března. Napsal to dnes Denník N. SÚKL zmíněnou informaci nekomentoval. Další postup slovenských úřadů ohledně ruské očkovací látky, kterou zatím neschválila unijní agentura EMA, není známý.

List napsal, že ruská vakcína, která byla dovezena na Slovensko, není totožná se Sputnikem V, který se používá v jiných zemích a jehož hodnocení bylo publikováno v odborném časopisu Lancet. Časopis na začátku února zveřejnil studii, podle níž účinnost vakcíny ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta. Podle studie nebyly zaznamenány těžké vedlejší účinky vakcíny a přípravek prokázal účinnost 91,8 procenta i u lidí starších 60 let. Z členských zemí EU už dříve začalo očkovat Sputnikem V Maďarsko.

12:22

V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 33 nových případů koronaviru, což bylo nejméně od konce listopadu. V nemocnicích je méně lidí s covidem.

12:08

Podle šéfa vakcinační strategie Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) existuje spojitost mezi vakcínou od firmy AstraZeneca a případy trombózy. Marco Cavaleri, který v EMA vede tým zajišťující schvalování vakcín, to dnes řekl italskému deníku Il Messaggero. "Je stále obtížnější říci, že neexistuje žádná souvislost mezi vakcínou AstraZeneky a velmi vzácnými případy neobvyklých krevních sraženin," prohlásil Cavaleri. "Podle mého názoru můžeme nyní říci, že je jasné, že tam spojitost s vakcínou je. Co přesně tuto reakci způsobuje, ale zatím nevíme," dodal. Cavaleri hovořil o vyšetřování případů trombóz, které se vyskytly u lidí pod 55 let, zejména u žen.

Uvedl také, že hodnocení a vyšetřování případů je stále "daleko od dokončení" a že tento týden EMA poskytne "předběžné vyjádření". Nebude ale zatím zřejmě schopna upřesnit věkové kategorie, v nichž se očkování nedoporučuje, jako to už udělaly některé země.

12:04

V Moravskoslezském kraji v pondělí přibylo 138 případů potvrzené nákazy koronavirem. V kraji jde o nejmenší denní přírůstek od 29. září.

11:55

Podle šéfa vakcinační strategie EMA existuje spojitost mezi vakcínou od AstraZeneky a případy trombózy. Řekl to italskému deníku Il Messaggero.

11:49

Britská vláda musí zvážit takzvané covidové pasy jako jednu z možností, jak plně otevřít ekonomiku, sdělil dnes stanici BBC vládní koordinátor pro očkování Nadhim Zahawi. Nezahrnout do plánů na postupné uvolnění certifikáty pro ty, kteří jsou očkovaní, měli negativní test nebo nemoc nedávno prodělali, označil za nedbalost.

Vláda se však podle Zahawiho předtím, než jakoukoliv strategii představí parlamentu, ujistí, že by pasy nebyly diskriminační. "Každý se může nechat otestovat. Tam není žádná diskriminace," uvedl Zahawi. Všechny zvažované podoby certifikátů podle něj zahrnují i osoby, které měly nedávno negativní test, jelikož testování je na rozdíl od vakcín dostupné všem.

11:44 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný navrhne, aby Česko nabídlo okolním zemím volná lůžka ve svých nemocnicích.

V minulých měsících nabídlo Česku pomoc s pacienty s covidem-19 Německo a Polsko, nakonec byla převezena do zahraničí jedna pacientka.

"Situace u nás se v řadě krajů mírně zlepšuje. I proto dnes vládě navrhnu, abychom okolním zemím nabídli pomoc a možnost využít volné kapacity v našich nemocnicích. K dispozici máme nyní okolo 50 lůžek," napsal ministr.

11:42

V pondělí přibylo v Karlovarském kraji 31 případů covidu-19, o 17 případů méně než před týdnem. Za víkend testy potvrdily šest případů.

11:31

Mladoboleslavská nemocnice dnes zrušila stav hromadného postižení osob, který vyhlásila 3. března kvůli naplnění kapacity v souvislosti s pandemií koronaviru. Situace se v posledních dnech v tomto zařízení zlepšila, dnes v 8:00 zde bylo hospitalizováno 74 pacientů s onemocněním covid-19.

11:10

Na Slovensku po předchozím poklesu třetím dnem po sobě stoupl počet pacientů nakažených koronavirem v nemocnicích a přiblížil se hranici, po jejímž překonání by země podle protiepidemického systému nakonec nemohla přistoupit k mírnému uvolnění karanténních opatření. 

V pondělí bylo na Slovensku hospitalizováno 2944 pacientů s potvrzeným covidem-19 a s podezřením na toto onemocnění. Od soboty to představuje nárůst o 168 hospitalizovaných. Klíčovou podmínkou pro zmírnění stávajících koronavirových omezení je, aby se počet pacientů v nemocnicích ze zmíněné skupiny udržel pod úrovní 3000, pod kterou se poprvé od začátku ledna dostal minulý týden.

11:11

V Kroměříži a Vsetíně dnes začala fungovat velkokapacitní očkovací centra proti covidu-19. Do prostor kroměřížského výstaviště a vsetínské sportovní haly Na Lapači se přesunula očkovací centra, která dosud fungovala v Kroměřížské a Vsetínské nemocnici. V nových prostorách bude kapacita vyšší, možné tam bude očkovat až tisíc lidí denně, dosud zdravotníci v nemocnicích aplikovali asi 200 dávek denně.

11:02

Distribuce testů na koronavirus pro školy zatím dnes kvůli počasí začala pouze z jednoho ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR), ze Štítiny na Opavsku. Novinářům to dnes ve skladu SSHR v Sedlčanech řekl předseda správy Pavel Švagr. Výrobce testů podle něj tpožaduje, aby byly přepravovány nebo skladovány v prostředí od čtyř do 30 stupňů Celsia.

Podle původního plánu měli hasiči dnes ráno začít rozvážet ze čtyř skladů SSHR 4,1 milionu testů pro školy do krajských distribučních center. Zatím se ale začalo pouze ve Slezsku, odkud zamíří zhruba 1,5 milionu testů do východní části země.

11:00

Na jižní Moravě přibylo za den 94 případů covidu-19, nejméně od loňského října. V nemocnicích ubylo 59 hospitalizovaných s nákazou, je jich 589.

11:00

V hradeckém kraji v pondělí přibylo 76 případů covidu. Minulé pondělí jich bylo 253 a předminulé pondělí 313. Nákaza je nejvíce rozšířena na Jičínsku.

10:15

Počet úmrtí v Česku letos v únoru byl po lednovém rekordu opět mimořádně vysoký. Zemřelo asi 13 500 lidí, což přibližně o třetinu překonalo pětiletý průměr množství úmrtí. Oproti lednu ale mrtvých zhruba o 2500 ubylo. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Důvody nárůstu úmrtnosti statistici neuvádějí. Přinejmenším tisíce lidí měsíčně nyní umírají po nákaze koronavirem. Podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo v únoru přes 4000 lidí s nemocí covid-19.

Únorový počet zemřelých byl o 36 procent vyšší než průměr za roky 2015 až 2019 pro tento měsíc. Lednový nárůst množství úmrtí byl ale podle statistiků ještě mnohem výraznější, a to o 51 procent nad pětiletým průměrem. Letošní leden tak podle statistiků zůstává se zhruba 15 900 mrtvými měsícem s nejvyšším počtem zemřelých za přibližně tři čtvrtě století.

"Oproti lednu letošního roku a listopadu roku 2020 byla úroveň celkové úmrtnosti obyvatel České republiky v únoru mírně nižší, avšak oproti prosinci a říjnu roku 2020 naopak lehce vyšší. Letošním únorem tak pokračovalo již pětiměsíční období vysoké nadúmrtnosti," sdělila vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.

09:55

Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 229 nakažených. Je to zhruba o 740 méně než před týdnem. Minulé pondělí byl ale běžný pracovní den.

09:51

O Velikonocích podali zdravotníci v ČR zhruba 52 200 dávek vakcíny proti covidu-19. Ve čtvrtek před svátky bylo naočkováno 55 000 dávek, zatím nejvíc.

09:27

V Olomouckém kraji přibylo v pondělí 27 nákaz. Je to o 706 méně než minulé pondělí, tehdy byl ale pracovní den. Pod 30 případů byly počty i v sobotu.

09:26

V Libereckém kraji za pondělí přibylo 32 potvrzených případů covidu. Je to druhý nejnižší přírůstek od poloviny září. Přibylo ale hospitalizovaných.

09:17

Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 103 případů nákazy koronavirem. Je to o 164 méně než minulé pondělí, kdy však byl běžný pracovní den.

09:06

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Od 12. dubna se otevřou papírnictví, obchody s dětským oblečením a obuví, zoologické záhrady, čistírny a prádelny, farmářské trhy, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti nebo prodejny náhradních dílů pro auta
 • Ministr zdravotnictví Jan Blatný navrhne, aby Česko nabídlo okolním zemím volná lůžka ve svých nemocnicích. K dispozici je padesát lůžek.
 • Podle ministra vnitra Jana Hamáčka by se koncem dubna mohly začít otevírat služby, obchody či zahrádky restaurací
 • V pondělí přibylo nejméně nakažených od 6. prosince - 1405 případů. Dosud s koronavirem v Česku zemřelo 27 169 lidí
 • Počet úmrtí v Česku letos v únoru byl po lednovém rekordu opět mimořádně vysoký. Zemřelo asi 13 500 lidí, což přibližně o třetinu překonalo pětiletý průměr množství úmrtí, oznámili statistici
09:01 Jan Hamáček

Koncem dubna by mohly znovu začít otevírat provozovny služeb, obchody nebo zahrádky restaurací, které jsou nyní zavřené kvůli protiepidemickým opatřením vlády. V dnešním rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes (MfD) to řekl vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Harmonogram rozvolňování má ale podle něj ještě určit ministerstvo zdravotnictví. Hamáček také potvrdil, že vláda už nebude žádat prodloužení nouzového stavu, na který se váže většina vládních opatření proti šíření nemoci covid-19. Od 12. dubna tak přestane platit omezení cest mezi okresy i zákaz nočního vycházení.

"Věřím, že postupně se budou uvolňovat služby, obchody i sport. Přesný harmonogram by mělo dodat ministerstvo zdravotnictví," řekl deníku Hamáček. "Počítám, že koncem dubna by se za předpokladu, že vše půjde dobře, mohly začít otevírat služby, obchody, předzahrádky. Ale to je můj soukromý odhad," doplnil.

Foto: ČTK
08:32

V Ústeckém kraji o Velikonočním pondělí přibylo 146 nákaz covidem, o 485 míň než před týdnem. Tento týden by měly přijít vakcíny dalším praktikům.

08:25 Jan Hamáček

Koncem dubna by mohly začít otevírat služby, obchody či zahrádky restaurací, řekl Mladé frontě Dnes Hamáček. Termíny má podle něj určit ministerstvo zdravotnictví.

08:11 Ilustrační foto.

Na Velikonoční pondělí přibylo v Praze 185 potrvzených případů covidu, o 69 méně než v neděli. Nižší denní nárůst byl v Praze naposled 6. prosince.

08:06

Situace v Česku se nadále zlepšuje, píše ministr vnitra Jan Hamáček.

07:57

Reprodukční číslo udávající, kolik lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 0,81 na 0,71. Nižší bylo naposledy v půlce ledna.

07:55

V pondělí v Česku přibylo 1405 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejmenší denní nárůst od 6. prosince. V mezitýdenním srovnání jde o významný pokles zhruba o 5500 nakažených, tento údaj ale tentokrát není vypovídající, protože minulé pondělí bylo běžným pracovním dnem.

V zemi dosud s nákazou novým koronavirem zemřelo 27 169 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Dnes ráno bylo v českých nemocnicích volných 28 procent standardních lůžek s kyslíkem, zhruba 2000 postelí bylo k dispozici covidovým pacientům.

07:51

Novozélandská vláda dnes oznámila, že od 19. dubna umožní cestovat mezi Novým Zélandem a Austrálií bez povinné koronavirové karantény. O dlouho očekávaném rozhodnutí informovala agentura AP, podle níž se oběma zemím podařilo koronavirovou epidemii úspěšně potlačit.

Vytvoření takzvané cestovní bubliny mezi oběma spřízněnými státy je úlevou pro rodiny rozdělené pandemií i pro cestovní kanceláře.

07:24

Ačkoliv u lidí ve vážném stavu je riziko vzniku krevních sraženin násobně vyšší, mohou postihnout také jedince s mírným průběhem covidu-19.

07:01

Firmy do deseti zaměstnanců, neziskové organizace a živnostníci by do dneška měli dokončit první kolo testování na koronavirus. Dále je pro ně povinné zatím jednou za sedm dní. Tato skupina čítá podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) asi 1,1 milionu pracovníků. 

06:35

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 6885 nových případů koronavirové infekce a 90 dalších úmrtí spojených s covidem-19, informoval v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Jedná se o pokles oproti úterý z minulého týdne, kdy německé zdravotnické úřady ohlásily 9549 nově nakažených a 180 zemřelých.

06:19

Severní Korea oznámila, že se nebude účastnit nadcházejících letních olympijských her v Tokiu. Jako důvod uvedla snahu ochránit své sportovce před pandemií covidu-19. Podle jihokorejské agentury Jonhap to sdělil olympijský výbor KLDR. Rozhodnutí o nevyslání zástupců na olympijské hry, které pořádá japonské hlavní město, přijal severokorejský olympijský výbor již 25. března.

06:13

V běžném provozu začne toto úterý fungovat očkovací centrum pražského magistrátu v Kongresovém centru na Vyšehradě. V prvních dnech se v něm bude očkovat 500 lidí denně, vedení magistrátu se chce co nejdříve dostat na 1000 lidí za den. K očkování bude centrum využívat vakcínu Pfizer/BioNTech, kterou si město musí vyjednávat se státem.

21:41

Saúdská Arábie umožní vykonat takzvanou malou pouť do Mekky pouze věřícím, kteří byli očkováni proti covidu-19 nebo mají v těle protilátky po prodělané nemoci. Podle agentury AFP to dnes oznámily saúdskoarabské úřady. Nařízení vejde v platnost o muslimském postním měsíci ramadánu, který letos začíná 13. dubna.

21:34

Hasiči budou v úterý ráno nakládat a rozvážet do krajů čtyři miliony antigenních testů určených pro školy. Ze čtyř skladů Správy státních hmotných rezerv je přepraví do krajských distribučních center. ČTK to dnes sdělila mluvčí záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru Jana Urbancová. Od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol.

21:21

V Německu za poslední den přibylo 8497 nových případů nákazy koronavirem a 50 úmrtí pacientů s covidem-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha. Dnešní bilance je nižší než před týdnem, kdy RKI oznámil 9872 nově nakažených. Experti nicméně upozornili na to, že aktuální čísla mohou být zkreslená kvůli tomu, že o Velikonocích se provádí méně testů a zpoždění mohou mít i hlášení o výsledcích.

20:47

 V Jihočeském kraji v posledních třech dnech nezemřel žádný pacient s koronavirem. Vyplývá to z údajů hygieniků. V regionu zemřelo od začátku epidemie 1442 pacientů s koronavirem.

20:46

Hygienici na Vysočině během velikonočních svátků evidovali 871 nových případů koronaviru. Ve stejném období zemřelo v regionu 14 pacientů s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních informací krajských hygieniků na Vysočině.

20:16

Na dálnici D5 byla otevřena dvě nová odběrová centra na covid-19, na odpočívadle Šlovice a odpočívadle Rokycany. Pracovní doba je denně od 12 do 20 hod. Tato odběrová místa jsou určena jak pro řidiče kamionů, tak pro běžnou veřejnost.

19:50

Slovenský hokejový gólman Bostonu Jaroslav Halák měl pozitivní test na koronavirus a další šanci v brance Bruins tak dostane Dan Vladař. Třiadvacetiletý pražský rodák si připíše čtvrtý start v sezoně NHL v dnešním domácím duelu proti Philadelphii.

19:41

Unie botanických zahrad žádá vládu o vytvoření programu pomoci. Botanické zahrady jsou dlouhodobě zavřené kvůli protikoronavirovým opatřením a jejich ztráty stát nekompenzuje žádným podpůrným programem. Stávající programy podpory jsou pro většinu zahrad nedosažitelné. Předpokládaný propad příjmů na vstupném za první čtvrtletí letošního roku unie odhaduje na deset milionů na vstupném a přibližně dalších deset milionů na dalších příjmech. Botanické zahrady také žádají vládu, aby zvážila otevření venkovních areálů.

19:18

V Británii se od 12. dubna otevřou obchody či kadeřnictví. Zatím je brzy na rozhodnutí o umožnění letních dovolených v zahraničí, nechal se slyšet premiér Boris Johnson.

19:09

Přehled nejdůležitějších událostí: 

 • Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, řekl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna přestane platit zákaz cestování mezi okresy a zákaz vycházení v noci.
 • Počty pacientů s covidem-19 vyžadujících nemocniční péči se snižují. S covidem leželo v neděli v českých nemocnicích 5794 lidí, téměř o 1800 méně než před týdnem.
 • V neděli v Česku přibylo 1911 potvrzených případů onemocnění covidem, o 169 víc než před týdnem. Byl to první mezitýdenní nárůst od 12. března. 
 • Výrobce vakcín proti covidu-19 firma Pfizer zastavila dodávky do Izraele, protože ještě nedostala platbu za 2,5 milionu očkovacích látek dovezených do země.
 • Indické ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo více než 103 tisíc nových případů koronaviru, tedy dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie.
 • V Portugalsku se v pondělí po více než dvouměsíční uzávěře mohou otevřít muzea i terasy kaváren
 • Ruský fond přímých investic se dohodl s další indickou firmou na výrobě ruské vakcíny proti nemoci covid-19 Sputnik V. Indická společnost Panacea Biotec slíbila, že ročně vyrobí 100 milionů dávek.
17:18 Vlajka Ruské federace.

Ruský fond přímých investic se dohodl s další indickou firmou na výrobě ruské vakcíny proti nemoci covid-19 Sputnik V. Indická společnost Panacea Biotec slíbila, že ročně vyrobí 100 milionů dávek. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Kdy indická firma s produkcí začne, zatím není známo.

16:51

Zpěvačka Lucie Bílá plánuje na své 55. narozeniny, které připadnou na 7. dubna, potěšit lidi on-line koncertem vysílaným na webu Divadla Lucie Bílé, jehož je spolumajitelkou. Na streamovaném vystoupení, které bude k dispozici zdarma, zazpívá za doprovodu skupiny vedené Petrem Maláskem. "Za kamerou bude můj syn Filip, v sále mi záda jistí partner Radek (Filipi) a bratr Karel (Zaňák), takže to bude taková trochu rodinná oslava prací," řekla v rozhovoru s ČTK Bílá.

16:46

Německo zařadilo Nizozemsko mezi epidemicky vysoce rizikové oblasti kvůli vysoké míře covidové nákazy. Na tomto seznamu tak od úterý bude 13 zemí Evropské unie. I cestující z Nizozemska se budou muset na hranici prokázat negativním testem na koronavirus, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Povinnost desetidenní karantény s možností se z ní vysvobodit po pěti dnech druhým testem na koronavirus zůstává zachována. Po České republice, Polsku a Francii je Nizozemsko čtvrtou sousední zemí Německa považovanou za vysoce rizikovou oblast. Kritériem pro takové označení je více než 200 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období.

16:40

Kyjev dnes dopoledne paralyzovaly mnohakilometrové zácpy poté, co vedení ukrajinského hlavního města rozhodlo, že veřejnou dopravu budou moci používat jen některé skupiny obyvatel, kteří se musí prokázat speciální propustkou. Ceny taxislužeb podle agentury AFP v Kyjevu vzrostly až třikrát oproti běžnému stavu. Kvůli šíření koronaviru od dnešního dne v ukrajinské metropoli nefungují školy a školky.

15:11

Francouzské úřady se zabývají tvrzením, že někteří ministři a další lidé chodili v Paříži do utajovaných restaurací, a porušovali tak přísná epidemická opatření. O existenci tajných luxusních podniků informovala soukromá televizní stanice M6. Všechny restaurace jsou ve Francii od října zavřené a země kvůli stále špatné epidemické situaci vyhlásila další omezení.

12:51

V Portugalsku se dnes po více než dvouměsíční uzávěře mohou otevřít muzea i terasy kaváren. Země postoupila do druhé etapy uvolňování a pozvolností kroků se chce vyhnout novému nárůstu případů koronaviru.

12:30 Ilustrační foto.

Policie rozehnala nelegální večírek, v bytě v centru Prahy bylo 56 lidí.

12:05

Výrobce vakcín proti covidu-19 firma Pfizer zastavil dodávky do Izraele, protože ještě nedostal platbu za 2,5 milionu očkovacích látek dovezených do země. Oznámil to dnes list The Jerusalem Post, podle nějž americká společnost zablokovala dodávku dalších 700 000 dávek, které měly do Izraele dorazit v neděli.

11:55

V Karlovarském kraji přibyly v neděli tři nové případy koronaviru, stejně jako v sobotu a o deset méně než minulou neděli. Epidemie slábne.

11:55

V Plzeňském kraji v neděli přibylo 74 nových případů koronaviru, o desetinu méně než minulou neděli. I o svátcích pokračuje v kraji očkování.

11:50

Indické ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 103 558 nových případů koronaviru, tedy dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie.

09:32

V neděli bylo v Královéhradeckém kraji zjištěno 59 nových případů nemoci covid-19. Minulou neděli jich bylo 85, ještě týden předtím 139.

09:31 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v neděli 249 potvrzených případů covidu. Je to mírně více než před týdnem, ale zároveň je to druhý nejnižší nárůst v letošním roce.

09:31

Ze zhruba 22 700 standardních nemocničních lůžek s kyslíkem je podle posledních údajů ministerstva volných 29 procent. Kapacita lůžek s plicní ventilací je vytížená ze čtyř pětin.

09:30

Nejvíce se nyní nákaza šíří na pomezí jižních Čech a Vysočiny. Na Jindřichohradecku, kde za posledních sedm dní zaznamenali 445 nových případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. S minimálním odstupem následuje Pelhřimovsko.

09:03

V Pardubickém kraji přibylo v neděli 79 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem jich bylo 57. Mezitýdenní nárůst byl i v sobotu.

09:03

Ve Středočeském kraji v neděli přibylo 269 nakažených koronavirem. To je o 40 případů méně než v sobotu, ale o 36 více než ve stejný den před týdnem.

08:53

Mrtvých s covidem je v České republice přes 27 000, poslední tisíc přibyl za osm dní, což je zvolnění nárůstu. Ve světě je Česko podle úmrtí na obyvatele nejhorší.

08:52

V Libereckém kraji v neděli přibylo 117 nákaz covidem, více než před týdnem. Za čtvrt roku od začátku vakcinace v kraji bylo podáno 67 790 dávek.

08:48

S covidem leželo v neděli v českých nemocnicích 5794 lidí, o 1800 méně než před týdnem. V těžkém stavu je 1335 pacientů, což je nejméně od 21. února.

08:47

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 278 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to výrazně méně než před týdnem, kdy bylo 758 případů.

08:47

V Olomouckém kraji přibylo v neděli 77 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 55 případů více než v sobotu a o čtyři více než minulou neděli.

08:24

Hodnota indexu PES, kterým se dříve řídila protiepidemická opatření v Česku, k dnešku stoupla na 55 bodů. V předchozích dvou dnech byla o tři body níž. Důvodem vzestupu je nárůst reprodukčního čísla z 0,76 na 0,81. Bodová hodnota indexu PES nadále odpovídá třetímu z pěti stupňů epidemického rizika. Reálně ale protiepidemická opatření odpovídají pátému, nejpřísnějšímu stupni.

08:22

V Ústeckém kraji v neděli přibylo 175 potvrzených nákaz koronavirem, o 91 méně než před týdnem. Jde o nejnižší nárůst nemocných od začátku února.

08:18

Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 150 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 25 případů méně než v sobotu, ale o 12 více než minulou neděli.

08:13

V neděli lékaři v Česku aplikovali 10 208 dávek vakcíny proti covidu, o 700 více než před týdnem. Alespoň jednu dávku vakcíny má v Česku 1,2 milionu lidí.

08:12

V neděli přibylo 1911 případů covidu, o 169 více než před týdnem. Je to první mezitýdenní růst od 12. března. V Česku dosud zemřelo s covidem 27 057 lidí.

08:12

Přehled nejdůležitějších událostí: 

 • V neděli přibylo 1911 případů covidu, o 169 více než před týdnem. Je to první mezitýdenní růst od 12. března.
 • V Česku dosud zemřelo s covidem 27 057 lidí. Ve světě je Česko podle úmrtí na obyvatele nejhorší.
 • Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, řekl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna přestane platit zákaz cestování mezi okresy a zákaz vycházení v noci.
 • V neděli lékaři v Česku aplikovali 10 208 dávek vakcíny proti covidu. Alespoň jednu dávku vakcíny má v Česku 1,2 milionu lidí.
 • V nemocnicích je aktuálně 5794 pacientů s covidem, v těžkém stavu je 1335 pacientů, což je nejméně od 21. února.
07:26

V Německu za poslední den přibylo 8497 nových případů nákazy koronavirem a 50 úmrtí pacientů s covidem-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Dnešní bilance je nižší než před týdnem, kdy RKI oznámil 9872 nově nakažených. Experti nicméně upozornili na to, že aktuální čísla mohou být zkreslená kvůli tomu, že o Velikonocích se provádí méně testů a zpoždění mohou mít i hlášení o výsledcích.

07:25

Z koronaviru se stala skvělá výmluva téměř pro všechno, píše deník Le Monde. "Nevím, jestli přijdeme, nepřipadá nám to rozumné." Nově se tomu neříká lhaní, ale sanitární vybíravost. Po roce života s omezeními sociálních kontaktů je třeba přiznat, že pravidla aplikujeme, jak se nám zrovna hodí. Odmítnout pozvání na svatbu, abychom neohrozili ostatní, zní rozhodně lépe, než že se nám nechce jet na víkend 800 kilometrů. Některé páry dokonce schválně uspořádaly svatbu uprostřed pandemie, aby na ni nemusely zvát vzdálené strýčky a dávno zapomenuté přátele z dětství. Covid nám přinesl mnoho zlého, tak proč toho nevyužít, když nám pro jednou může s něčím pomoci, píše deník.

07:12

Maďarsko omezilo možnosti místních médií referovat o probíhající očkovací kampani proti covidu-19. Do nemocnic a očkovacích center mají mít kvůli natáčení, fotografování nebo reportážím přístup pouze novináři maďarské státní mediální skupiny MTVA. Své materiály ale pak musí zdarma nabídnout ostatním médiím. Napsala o tom agentura DPA.

06:55

Velikonoční pondělek patří převážně lidovým zvykům, které jsou spjaté s končící zimou a začínajícím jarem. Letošní koledování bude ale podobně jako loni ovlivněné protiepidemickými opatřeními. Vláda důrazně doporučuje, aby se lidé stýkali jen se členy vlastní domácnosti, případně s těmi, o které pečují. Vládní politici odůvodňují trvání přísných protiepidemických opatření i přes Velikonoce tím, aby se neopakovala situace z loňských Vánoc, po kterých prudce vzrostl počet nových případů.

21:27

Hygienici v Jihočeském kraji nezaznamenali za poslední dva dny žádné úmrtí v souvislosti s covidem-19. V regionu podlehlo od začátku epidemie 1442 pacientů s koronavirem. V tiskové zprávě to novinářům oznámila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Podle jejích údajů za posledních 24 hodin v kraji přibylo 65 nových případů covidu. Je to o 32 méně než v sobotu před týdnem.

21:26

Turecko od soboty zaregistrovalo 41 998 případů infekce koronavirem, a v zemi tak pokračoval několik týdnů trvající rozmach nákazy. Nejnovější denní součet je skoro o 13 000 vyšší než ten z minulé neděle, přírůstek bilance nakažených byl zároveň čtvrtým dnem nad hranicí 40 000. Vyšší než před týdnem je také počet nových úmrtí spojených s covidem-19.

19:23

Na Vysočině za posledních 24 hodin hygienici evidovali 177 nových případů koronaviru. Za stejnou dobu dva pacienti s covidem-19 zemřeli. Vyplývá to za aktuálních údajů krajských hygieniků na Vysočině.

18:40

Nouzový stav byl kvůli covidu v Česku vyhlášen na celkem 254 dní, skončí 11. dubna. Nyní trvá nepřetržitě od 5. října, což bude 188 dní.

18:05 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Nouzový stav v Česku skončí 11 dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš pro tn.cz. Od 12. dubna přestane platit zákaz cestování mezi okresy a v noci.

15:59

Španělsko plánuje naočkovat proti covidu-19 do léta sedmdesát procent populace, dosáhnout toho chce i pomoci takzvaných "vakcínodromů", tedy velkých hal pro masové očkování. Některé regiony už takto očkují, například ve sportovních halách, na stadionech či v býčích arénách. Tento víkend otevřely dva další takové prostory v Baskicku a příští týden chystá zahájit očkování ve sportovní hale Madrid, který už očkuje například na stadionu klubu Atlético Madrid. Informoval o tom dnes deník El País.

14:14

Do Libye dnes dorazila první dodávka vakcín proti covidu-19. Jde o 101 250 dávek ruské vakcíny Sputnik V, informovala agentura DPA s odvoláním na libyjskou přechodnou vládu. Ta vyzvala obyvatele této země rozvrácené letitým ozbrojeným konfliktem, aby se registrovali k očkování. Datum zahájení vakcinační kampaně ale zatím vláda neoznámila.

Vakcíny Sputnik V dorazily do Tripolisu, kde budou zatím ve skladech ministerstva zdravotnictví. Premiér Abdal Hamíd Dbaíba oznámil, že další dodávky vakcín budou následovat.

V asi sedmimilionové Libyi zaznamenali dosud na 162.300 nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a evidují asi 2700 úmrtí s covidem-19. Počty ale nejsou příliš vypovídající, protože válkou zničená země nemá dostatečné testovací kapacity. Podle agentury AFP v posledních dnech evidují v zemi asi tisíc nových případů nákazy denně.

12:21

Na Slovensku už zemřelo přes 10 000 lidí, kteří se nakazili koronavirem. Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví. Počet mrtvých se podle něj za posledních 24 hodin zvýšil o 77 na 10 025. Nákazu koronavirem odhalily PCR testy v zemi s 5,5 milionu obyvatel od počátku pandemie covidu-19 u 365 242 lidí.

V uplynulých sedmi dnech mělo Slovensko v kontextu pandemie sedmou nejvyšší míru úmrtnosti na světě, uvádí server Our World in Data. Nejvyšší míru úmrtnosti má podle této statistiky Maďarsko, v první desítce dále figurují Česká republika a Polsko.

11:09

V nejbohatším brazilském státě Sao Paulu čeká nyní přes 700 pacientů s covidem-19 na lůžko intenzivní péče. Informoval o tom s odkazem na své výpočty místní zpravodajský server G1. Ve stejnojmenné metropoli tohoto státu, která je nejlidnatějším městem Brazílie, musí kvůli nebývalému nárůstu úmrtí rychleji vyprazdňovat starší hroby, protože na hřbitovech už není místo.

Dvanáctimilionová metropole Sao Paulo je nejpostiženější oblastí v Brazílii a podle místní radnice zde v březnu vzrostly počty pohřbů ve srovnání s loňským březnem o 60 procent. Tento týden celá Brazílie zaznamenala dosud nejvyšší počet úmrtí s covidem-19 za den (3780) a už od poloviny března registrují v této největší latinskoamerické zemi denně přes 2700 úmrtí. Výjimku tvoří pouze víkendové údaje, kdy jsou nižší i počty potvrzených nákaz. Ty minulý týden dosáhly nejvyšší úrovně za den (přes sto tisíc) a přes 80 000 nákaz denně v celé zemi evidují už skoro měsíc, s výjimkou víkendových dní.

09:24

Řečtí obchodníci se připravují na pondělní uvolnění koronavirových omezení, které před několika dny oznámila vláda s tím, že chce pozvednout morálku obyvatel po několikaměsíční uzávěře. Někteří se ale chystají protestovat, protože vláda o víkendu kvůli nelepšící se epidemické situaci oznámila, že otevření se nebude týkat tří nejhůře postižených oblastí, včetně Soluně. Informují o tom místní média.

V sobotu pozdě večer zveřejnila řecká vláda pravidla pro pondělní otevření maloobchodu, která mají zatím platit do 12. dubna a z nichž citoval například deník Kathimerini. Lidé budou moci jít do obchodů jednou denně na maximálně tři hodiny. Předtím musí poslat sms na dané číslo, odkud jim přijde speciální kód. Předtím si ale musí buď objednat konkrétní zboží přes internet a pak ho jít jen vyzvednout, nebo si domluvit předem schůzku v obchodě. V prodejnách bude moci být jeden zákazník na 25 metrů čtverečních a maximálně 20 nakupujících.

08:30

V sobotu bylo v nemocnicích 6384 pacientů s covidem, z toho 1446 v těžkém stavu. Celkový počet hospitalizovaných s covidem byl nejnižší od 21. února.

08:15

Zdravotníci v sobotu aplikovali 13 657 dávek vakcíny proti covidu, o 725 víc než před týdnem. Počet od začátku očkování je téměř 1,8 milionu dávek.

08:08

V sobotu testy prokázaly 2149 případů covidu. Byl to druhý nejnižší denní nárůst od začátku roku. Celkový počet úmrtí s covidem v ČR se blíží 27 000.

07:12

Velké letní festivaly ve Francii se ani letos kvůli koronaviru nebudou smět konat, a fanoušci tak přijdou například o další ročník hudebních festivalů Solidays, Hellfest, Garorock, Eurocks a Lollapalooza. Zrušen je i červnový mezinárodní festival komiksu v Angoulême, informovala agentura AFP. Pořadatelé akcí kritizují vládu za malou podporu, zatím totiž slíbila organizátorům všech kulturních akcí dohromady 30 milionů eur (asi 780 milionů Kč).

Francouzská vláda stanovila, že v létě se budou smět konat akce s maximálním počtem 5000 účastníků. Navíc diváci musejí mít místa k sezení a dodržovat doporučené odstupy, což velké hudební akce nesplňují. Například festival Solidays měl při posledním ročníku v roce 2019 zhruba 228 000 diváků a festival Eurocks 128 000.

07:03

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 12 196 nových případů koronavirové nákazy a 68 dalších úmrtí spojených s covidem-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Dnešní bilance ji nižší než před týdnem, kdy RKI oznámil 17 176 nově infikovaných a 90 zemřelých.

Celoněmecký počet nových případů nákazy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní se oproti předchozímu dni mírně snížil na 127; v sobotu hlásil RKI 131,4. Na začátku března se hodnota pohybovala pod 70.

22:11

V Itálii v sobotu začala nová plošná uzávěra, zdejší epidemie ovšem začíná vykazovat známky slábnutí po únorovém a březnovém rozmachu. Vláda v sobotu  oznámila 21 261 nových případů nákazy, což je o 2500 méně než před týdnem.

22:10

Ve Francii je nákaza v posledních týdnech na vzestupu a průměrný počet úmrtí připisovaných koronaviru se v zemi delší dobu pohybuje okolo 300. Sobotní bilance obětí je výrazně vyšší než ta z minulé soboty, zatímco počet lidí s covidem-19 na JIP stoupl o 19 na celkových 5273.

Francie první den třetího celostátního lockdownu neaktualizovala oficiální statistiku nakažených kvůli problému s údaji o přibližně 400 000 laboratorních testech. Celkově ministerstvo zdravotnictví eviduje přes 4,8 milionu infekcí a 96 493 úmrtí.

22:09

Velká Británie v sobotu oznámila nejnižší denní bilanci obětí covidu-19 za více než půl roku, když statistika úmrtí v rámci 28 dní po pozitivním testu narostla jen o deset případů. Země eviduje nejnižší počty nakažených a mrtvých od podzimu, zatímco první dávku vakcíny proti covidu-19 už zde má skoro polovina populace.

21:08

Ve Spojených státech poprvé od startu očkovací kampaně proti covidu-19 úřady za 24 hodin ohlásily více než čtyři miliony podaných dávek proticovidových vakcín. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v sobotu oznámilo, že za pátek registruje na 4,08 milionu využitých injekcí. Sedmidenní průměr se díky tomu poprvé dostal nad tři miliony použitých dávek denně.

Drive-through očkování v Arizoně.
Drive-through očkování v Arizoně. | Foto: Reuters
20:17

Kvůli tomu, že je pandemie koronaviru donutila zavřít, zaznamenala česká multikina stamilionové ztráty. "Je to nejhorší období po stránce ekonomické i obsahové," říká Jan Bradáč, šéf sítě CineStar a zároveň distribuční společnosti Falcon.

19:30

V Londýně vzniká památník všem, kteří ve Velké Británii zemřeli na covid-19. "Zeď srdcí" vymalovali příbuzní obětí a dobrovolníci v centru města, nedaleko Nemocnice svatého Tomáše, kde se z nemoci léčil mimo jiné i britský premiér Boris Johnson. 

Foto: Reuters
19:02

Přehled hlavních událostí dne:

 • Podle nového opatření ministerstva zdravotnictví bude od pondělí nutné podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie.
 • Maďarsko pošle v první polovině května České republice 40 000 dávek vakcíny proti covidu-19, oznámil v sobotu na Facebooku šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Premiér Andrej Babiš doplnil, že půjde o vakcíny firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Dalších celkem 40 000 dávek dostane Česko od Rakouska a Slovinska.
 • Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku v pátek klesl na 6530, což je nejméně od 21. února. Počet nově potvrzených případů covidu-19 klesl oproti minulému týdnu zhruba o polovinu na 3809. V pátek bylo očkováno proti covidu-19 asi 18 500 lidí, zatímco před týdnem to bylo přes 41 000.
 • Od loňského 1. března bylo potvrzeno už zhruba 1,55 milionu případů covidu-19. Zemřelo dohromady 26 867 lidí s covidem-19. Počet podaných dávek očkování od prosincového začátku vakcinace dosáhl k pátečnímu večeru zhruba 1,78 milionu. Obě potřebné dávky již dostalo asi 557 000 lidí.
18:45

Tisíce lidí se v sobotu podle agentury DPA sešly v německém Stuttgartu při dalším kole protestů proti restrikcím přijímaným ve snaze potlačit epidemii covidu-19. Policie uvedla, že většina účastníků akce se neřídila zdravotnickými pokyny a prohřešky proti platným nařízením prý bude dokumentovat. Shromáždili se také "protidemonstranti", odpoledne nebyly hlášeny násilnosti ani zatýkání.

Organizátoři tvrdí, že na jejich shromáždění ve Stuttgartu přišlo 6000 lidí.
Organizátoři tvrdí, že na jejich shromáždění ve Stuttgartu přišlo 6000 lidí. | Foto: Reuters
18:31

Turecké ministerstvo zdravotnictví v sobotu znovu ohlásilo nejvyšší denní počet nákaz koronavirem od začátku pandemie. Po pátečních zhruba 42 000 případech infekce přibylo za dalších 24 hodin 44 756 nových, informovala agentura Reuters.

Podle agentury je Turecko aktuálně na pátém místě v pořadí zemí s nejvyššími denními počty infekcí. Prudce stoupají také počty úmrtí spojovaných s covidem-19, kterých nyní země s více než 80 miliony obyvatel hlásí přes 32 000. Nejnovější bilance za 24hodin činí 186 mrtvých, což je nejvíce od 8. ledna.

18:27 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Dávka 40 000 vakcín, kterou v sobotu přislíbilo České republice poslat Maďarsko, bude od firem Pfizer a BioNTech, nebo Moderna. Společně s 30 000 slíbenými dávkami z Rakouska a 10 000 ze Slovinska je to víc než opozicí kritizovaná ztráta 70 000 dávek z unijního vyjednávání o rozdělení deseti milionů dodatečných vakcín Pfizeru, řekl v podvečer České televizi (ČT) premiér Andrej Babiš (ANO).

17:59

Aktuálně.cz přináší přehledné srovnání očkovacích látek proti covidu-19:

17:16

Epidemiolog Rastislav Maďar se vrací do veřejného prostoru jako člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace:

16:47 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo zdravotnictví vydalo nové znění opatření, které tento týden s účinností od pondělí 5. dubna zrušil pražský městský soud. Úřad o tom informoval v sobotní tiskové zprávě. Podle opatření bude od pondělí nutné podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy, tedy červené a oranžové kategorie zemí, se bude test před návratem do Česka vyžadovat pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v tiskové zprávě zopakoval, že člověk nakažený covidem-19 může za cestu letadlem nakazit deset až 20 lidí. "Ti pak mohou nákazu šířit v zemi, ve které vystoupí. Považujeme proto za nezbytné, aby se osoby testovaly už před vstupem na území ČR, to znamená před nástupem do dopravního prostředku," vysvětlil.

16:26

Maďarsko pošle v první polovině května České republice 40 000 dávek vakcíny proti covidu-19, oznámil v sobotu na Facebooku šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. O jaký preparát či preparáty půjde, neupřesnil. Uvedl, že jeho země bude mít do té doby už dost vakcín pro své obyvatele. Szijjártó v této souvislosti připomněl, že také Rakousko a Slovinsko hodlají Česku pomoci, informovala maďarská tisková agentura MTI.

15:44 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Hlavním úkolem nové hygieničky Pavly Svrčinové by podle Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP) mělo být nastavení jasné strategie testování a trasování a zlepšení komunikace. Zástupci centra to dnes uvedli ve shrnutí monitoringu trasování v únoru a březnu. Podle nich se trasování ve druhé polovině března zlepšilo, přetrvávají ale problémy třeba s nízkým počtem hlášených kontaktů nemocných lidí nebo s tím, že někteří při nemoci zřejmě nedodržují nařízenou izolaci.

BISOP hlavní hygieničce doporučil nastavit pět priorit, o kterých by měla co nejlépe komunikovat s veřejností. Jsou mezi nimi zjednodušení přístupu lidí k testování, zlepšení pokynů k trasování, zintenzivnění trasování u nových mutací, vylepšení reputace trasování a větší kontrola i péče o lidi v karanténě.

15:40

Některé španělské regiony, včetně Baleár, Kanárských ostrovů, Valencie či Katalánska odmítají vyžadovat od návštěvníků pláží nošení roušek, pokud lidé dodrží bezpečné vzájemné odstupy. Povinnost nosit roušky na veřejnosti bez ohledu na vzdálenost od ostatních zavedla španělská vláda tento týden. Nicméně už den poté, co opatření vyšlo ve sbírce zákonů, španělské ministerstvo zdravotnictví svolalo expertní skupinu zástupců regionů, která má dohodnout, jak formulovat výjimky z tohoto zákona, informoval v sobotu deník El País.

Koronavirus ve Španělsku
Koronavirus ve Španělsku | Foto: Reuters
15:29

Aktuálně.cz přináší pohled na rok pandemie očima tří desítek Čechů žijících v různých částech světa:

15:07

Argentinský prezident Alberto Fernández oznámil, že má pozitivní antigenní test, ačkoliv už byl letos očkován proti covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V. Výzkumný ústav, který přípravek vyvinul, na Twitteru prezidentovi vzkázal, že ho to mrzí. Ruský institut také uvedl, že pokud se nákaza přece jen potvrdí, vakcína prezidentovi zaručí mírný průběh nemoci.

13:09 Vlajka Ruské federace.

V Rusku zemřelo už přes 100 000 lidí, kteří se nakazili koronavirem. Informoval o tom dnes federální operativní štáb. Přibližně stejný údaj uvádí i americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii covidu-19 monitoruje celosvětově. Ruský statistický úřad Rosstat nicméně v pátek oznámil, že od začátku pandemie v Rusku zemřelo 225 572 pacientů s covidem-19.

12:43

V Itálii dnes začala třídenní plošná karanténní uzávěra. Země chce předejít nárůstu počtu nových případů nákazy koronavirem během Velikonoc. Z celého Apeninského poloostrova se stala takzvaná červená zóna, všude tedy platí nejpřísnější protipandemická opatření. Itálie se podobně jako zbytek Evropy potýká se třetí vlnou pandemie covidu-19, počet nově infikovaných se v šedesátimilionové zemi pohybuje kolem 20 000 lidí denně.

12:24 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Používání léků na nemoc covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví lékařské téma, ne politické. Úřad to dnes sdělil na Twitteru v reakci na vytýkací dopisy od premiéra Andreje Babiše (ANO) adresované ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). Babiš v dopisech kritizoval mimo jiné podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19. Blatný dnes sdělil, že podmínky podávání léků už bez ohledu na dopisy projednali odborníci a ministerstvo následně podmínky upravilo.

11:38

V Pardubickém kraji bylo v pátek potvrzeno 221 případů nákazy covidem-19. O týden dřív jich bylo 439. Poslední výsledek ovlivnil státní svátek.

11:36

V Británii po očkování proti covidu-19 vakcínou od britsko-švédské společnosti AstraZeneca zemřelo sedm lidí kvůli krevní sraženině. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC, kterému údaj potvrdil britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA). Do 24. března bylo v Británii tímto přípravkem očkováno 18 milionů lidí, krevní sraženiny mělo 30 z nich. Není jasné, zda sraženiny vznikají v důsledku očkování, anebo zda se jedná o shodu náhod. Úřad MHRA zdůraznil, že klady očkování proti covidu převažují nad riziky.

11:24

Aktuální čísla z Moravskoslezského kraje:

10:24

V Plzeňském kraji přibylo v pátek 162 nových případů koronaviru, to je o dvě třetiny méně než minulý pátek. O svátcích se ale méně testuje.

10:04

Srovnání počtu nakažených novým typem koronaviru za uplynulých 14 dní v ČR a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):

ZeměPočet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)
Polsko997377 000

ČR

84290 118
Rakousko49644 600
Slovensko32517 700
Německo277232 200

zdroj: nakit.cz/koronadata, výpočet ČTK

ped kš

09:52

Výdaje na nemocenskou překročily za první dva letošní měsíce šest miliard korun. Jsou tak meziročně téměř o čtvrtinu vyšší. Na ošetřovném se pak v lednu a únoru vyplatilo zhruba 677,4 milionu korun. Minulý rok byla suma poloviční. Za zvýšením částek je koronavirová epidemie a nařízené uzavření škol. Vyplývá to ze zprávy o vyplacených dávkách, kterou zveřejnilo ministerstvo práce.

09:28

Česko již nemá nejvíce případů na obyvatele z okolních zemí, je druhá a počty nakažených klesají. Nyní je nehorší situace v Polsku. Třetí je Rakousko.

09:25 Vlajka Brazílie

V Brazílii za poslední den opět přibylo přes 70 000 nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a téměř 3000 lidí tam v souvislosti s nákazou zemřelo. Celkem se už v zemi s 210 miliony obyvatel potvrdilo bezmála téměř 13 milionů nakažených, z toho na 328 000 osob kvůli covidu-19 zemřelo. Brazílie zažila v březnu nejhorší měsíc od počátku pandemie a tamní nemocnice jsou už několik týdnů na hranici kapacit. V největším brazilském městě Sao Paulu podlehlo covidu-19 za poslední den nejméně 11 lidí proto, že pro ně nebylo lůžko intenzivní péče, informoval brazilský zpravodajský server G1.

09:10

Koronavirus se ve světě potvrdil už u více než 130 milionů lidí, z toho přes 2,8 milionu kvůli nákaze zemřelo, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse.

09:01

Francie v pátek ohlásila 46 677 nakažených koronavirem. Přibývá počet pacientů na JIP, nyní jich je přes 5200. V zemi dnes začíná měsíční lockdown.

08:59

V Olomouckém kraji přibylo za pátek 225 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 217 případů méně než ve čtvrtek a o 114 méně než minulý pátek.

08:57

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku v pátek klesl na 6530, což je nejméně od 21. února. Množství pacientů klesá už čtvrtý den v řadě. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet nově potvrzených případů covidu-19 klesl oproti minulému týdnu zhruba o polovinu na 3809. O více než polovinu se však propadl například i počet očkovaných lidí proti covidu-19. Pátek byl ovšem svátečním dnem. Ve svátky či o víkendech se méně testuje na koronavirus a očkuje.

08:45

V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 263 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to méně než před týdnem, kdy bylo 765 případů.

08:30

Počet hospitalizovaných s covidem-19 v ČR v pátek klesl na 6530, což je nejméně od 21. února. Množství pacientů klesá čtvrtý den v řadě.

08:25

V Ústeckém kraji přibylo v pátek 387 případů onemocnění covid-19. Je to o 445 méně než před týdnem. Nadále se zlepšuje situace v nemocnicích.

08:19

Počet nových případů covidu v pátek klesl oproti minulému týdnu o polovinu na 3809. Podobně se propadl i počet očkovaných. Pátek byl ale sváteční den.

07:59

Indie dnes ohlásila 89 129 nově nakažených koronavirem, tedy nejvyšší přírůstek od loňského září. Počet souvisejících úmrtí za posledních 24 hodin činí 714, což je pětiměsíční maximum. Agentura Reuters uvedla, že počet infekcí je nejvyšší od 20. září a počet mrtvých od 21. října.

Křivka nakažených v Indii od počátku března prudce stoupla. Nejhůře postižený je nejbohatší indický stát Maháráštra s finanční metropolí Bombaj. V pátek tamní úřady varovaly před zavedením přísné uzávěry, pokud lidé neomezí svůj pohyb.

07:38

Všichni žáci a studenti se do konce školního roku k běžné výuce nevrátí. Ministr školství Robert Plaga to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Navzdory opatřením bude podle něj návrat do lavic pomalý.

07:13

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyzývá spoluobčany, aby se společně poprali s koronavirovou pandemií. V projevu, který bude odvysílán dnes večer, podle agentury DPA připouští krizi důvěry, pokud jde o dosavadní postup v boji s epidemií, a také chyby, jichž se úřady dopustily.

Steinmeier v předtočeném projevu požaduje srozumitelná a pragmatická pravidla v boji proti koronaviru a občany vyzývá ke spojení sil proti třetí vlně pandemie. "Poperme se s tím všichni společně, milí spoluobčané. Dostaňme ze sebe, co v nás vězí," cituje DPA z proslovu, který byl natočen v pátek a který některé německé televize odvysílají dnes večer. Už v 18:00 ho má na programu zpravodajská televize n-tv, v 19:00 pak ZDF a ve 20:00 ARD.

07:12

V Německu přibylo za uplynulý den 18 129 případů koronavirové infekce a 120 úmrtí nakažených. Vyplývá to ze statistik Institutu Roberta Kocha (RKI), aktualizovaných dnes ráno. Minulý pátek byly počty nově nakažených i zemřelých vyšší, ale aktuální statistiky mohou být zkresleny tím, že uplynulý Velký pátek byl dnem pracovního klidu, kdy se méně testuje.

Přesně před týdnem RKI zaznamenal během jednoho dne 20 472 nově infikovaných a 157 úmrtí. Počet hlášených nových případů infekce za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel byl dnes ráno 131,4, což je o něco méně než v pátek, kdy byla sedmidenní incidence 134.

07:11

Přehled hlavních pátečních událostí z domova:

 • Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku byl ke čtvrtku nejnižší od 22. února. Pacientů bylo 7052, což je asi o 1100 méně než před týdnem
 • Naopak rekordně vysoký byl ve čtvrtek počet očkovaných proti covidu-19. Vakcínu dostalo 52 551 lidí, což je nejvíc za den od loňského začátku očkování
 • Počty nově nakažených naproti tomu nadále klesají
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizuje oznámený kompromis na rozdělení dodatečných deseti milionů dávek vakcíny proti nemoci covid-19 v Evropské unii. Česko nakonec podle plánu nezíská dávky navíc. Opoziční politici to označili za naprosté selhání Babiše
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) nechápe, proč se do škol a školek vrátí jen část dětí. Řekl to dnes Českému rozhlasu - Radiožurnálu. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a do školek by se měli vrátit předškoláci. Na prvním stupni ZŠ bude rotační výuka, kdy se děti budou střídavě učit na dálku a ve škole. Babiš dnes také kritizoval návrh odborné skupiny při ministerstvu zdravotnictví na otevírání škol podle epidemické situace v okresech. Všechny školy, jen vyjma škol určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku zavřené od 1. března
07:08

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: