Větší shromažďování lidí ještě ne. Ministr zdravotnictví ho chce v pondělí omezit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2021 19:00
Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) se rozhodl vrátit omezení venkovního shromažďování lidí zpátky na dvě osoby. Informovala o tom Česká televize. Od pondělí má přitom začít platit, že se může setkat až 20 lidí venku a deset uvnitř, což se Arenbergerovi nelíbí. V pondělí odpoledne má o jeho návrhu jednat vláda.
Lidé na pražské Náplavce.
Lidé na pražské Náplavce. | Foto: Jakub Plíhal

Rozhodnutí o zvýšení povoleného počtu osob při shromažďování vzniklo v první polovině tohoto týdne. Neměl jsem možnost ho ovlivnit, řekl nový ministr v pátek České televizi. Podle ní navrhne Arenberger v pondělí vládě, aby se venku a uvnitř mohli nadále setkávat jen dva lidé.

Od pondělka se přitom bude Česko řídit pandemickým zákonem. Ten neumožňuje do takové míry omezit setkávání lidí, což si ministr zdravotnictví uvědomuje. "Nejde to. Lidé ale musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud. On ho zrušit může," řekl v pátek.

Znamená to, že v pondělí se bude moci sejít dvacet lidí venku i při sportu, ale pokud vláda odpoledne potvrdí Arenbergerův návrh na obnovení restrikcí, bude to zakázané. A to tak dlouho, než se k tomuto rozhodnutí vyjádří soud. Ministr tím získá čas.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), vedená epidemiologem a členem Rady vlády pro zdravotní rizika Petrem Smejkalem již v pátek upozornila na to, že umožnění setkávání až deseti lidí uvnitř a 20 venku může být epidemickým rizikem. Omezení shromažďování považuje za jedno z neúčinnějších opatření proti šíření epidemie nového typu koronaviru.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger proto o víkendu názor změnil. Podle pandemického zákona musí jeho rozhodnutí do 48 hodin schválit vláda. Sejde se v pondělí odpoledne. Do té doby tak bude ještě platit mírnější opatření, které dovoluje například na venkovních sportovištích setkání až 20 lidí.

Protesty sportovních organizací

Sportovní organizace jsou rychlým obratem nemile zaskočené. Česká unie sportu (ČUS) apeluje na vládu, aby dopad omezení shromažďování na děti a mládež zmírnila. "Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby alespoň ponechalo tréninky dětí a mládeže na venkovních.sportovištích v režimu do dvaceti osob. Už teď stejně probíhají živelné aktivity na sportovištích nebo se stačí podívat, jak to vypadá v parcích či na hřištích, kde jsou namačkané rodiče s dětmi," uvedl předseda ČUS Miroslav Jansta.

"Mohou nám epidemiologové vysvětlit, jakou hrozbu představují venkovní organizované tréninky dětí, když se budou dodržovat veškerá opatření? Navíc budeme mít přehled o tom, kdo se jich účastní. Děti už nutně potřebují mít jiný program než školu! Chceme kontrolované a organizované tréninky namísto živelného pobíhání po hřištích a shlukování dětí v ulicích," dodal.

Amatérský sport včetně toho mládežnického už více než rok kvůli omezením proti koronaviru skomírá. Na delší dobu byl uvolněn jen loni přes léto, ale 12. října se veškeré aktivity znovu uzavřely. Mělo to být na dva týdny, ale s výjimkou krátkého uvolnění před Vánoci to v pondělí potrvá půlrok. Sportovní organizace i odborníci varují, že především u dětí a mládeže je situace alarmující a není možné dál otálet.

VIDEO: Stát se ministrem je sebevražedná mise, řekl Arenberger.

"Je to sebevražedná mise." Petr Arenberger v pořadu CNN Prima News o ministerské funkci | Video: CNN Prima News
 

Právě se děje

před 10 minutami

Registrační systém pro očkování proti covidu měl po půlnoci asi 50minutový výpadek. V tu dobu začala platit možnost registrace pro lidi nad 40 let.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

iRozhlas a Respekt: šéf vrbětického Imexu se v den výbuchu pohyboval poblíž hotelu, kde bydleli agenti ruské GRU

"Den před výbuchem ve Vrběticích se Petr Bernatík mladší, šéf firmy Imex Group, podle údajů ze svého mobilu pohyboval v blízkosti ostravského hotelu Corrado. Tam byli v té době ubytováni agenti ruské GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, kteří jsou podezřelí ze zapojení do exploze muničního skladu," píšou servery iRozhlas a Respekt. S odkazem na zdroje obeznámené s průběhem vyšetřování uvádí, že policisté Bernatíkův pohyb vypátrali pomocí dat z jeho mobilního telefonu. Právník šéfa Imexu trvá na tom, že tam "Bernatík ten den, ani nikdy jindy, nebyl a s Rusy se prý nikdy nesetkal". 

Zdroj: Domácí
Další zprávy