Harry se rozloučí s princem Philipem bez manželky. Pohřeb bude příští víkend

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
Aktualizováno 10. 4. 2021 18:52
Britský princ Harry, vévoda ze Sussexu, přiletí na pohřeb svého dědečka, prince Philipa, bez manželky Meghan. Té cestu ze Spojených států, kde pár bydlí, lékař z důvodu jejího těhotenství nedoporučil, píše americká stanice CNN. Pohřeb se bude konat 17. dubna, uvedl Buckinghamský palác.
Princ Harry a jeho manželka Meghan.
Princ Harry a jeho manželka Meghan. | Foto: Reuters

Vévodkyně ze Sussexu totiž čeká druhé dítě, které se má narodit létě. Loni v červenci potratila. 

Návrat do Británie bude prvním veřejným vystoupením Harryho po třaskavém rozhovoru páru s moderátorkou Oprah Winfreyovou. V široce diskutovaném interview Harry a Meghan mluvili o důvodech svého odchodu z Británie. Meghan, která je rasově smíšeného původu, si v rozhovoru mimo jiné postěžovala, že se nejmenovaný člen královské rodiny ptal, jak tmavou pleť může mít její syn, až se narodí. Uvedla také, že intenzivní tlak okolí i médií ji dohnal až k myšlenkám na sebevraždu. Winfreyová po rozhovoru uvedla, že podle Harryho rasistický komentář nepocházel ani od královny, ani od Philipa.

Po televizním vystoupení vévody a vévodkyně ze Sussexu klesla jejich obliba u britské veřejnosti na nejnižší úroveň za dobu měření, vyplynulo z průzkumu agentury YouGov. Kriticky se k němu postavila i Angela Levinová, která se královskou rodinou zabývá. Napsala mimo jiné i knihu o Harrym. 

Podle současných nařízení britské vlády musí každý, kdo do Anglie přicestuje, zůstat v karanténě po dobu deseti dní. Karanténu lze zkrátit na pět dnů, pokud si cestující po jejich uplynutí zaplatí za test na covid-19 a pokud ten vyjde negativně.

Vzhledem ke statusu královské rodiny se spekuluje o tom, že by Harry mohl dostat ze zmíněných omezení výjimku. Některým úlevám se nyní těší členové diplomatických misí a konzulárních úřadů v Británii a zaměstnanci mezinárodních organizací, v obou případech včetně jejich rodin.

Pohřeb proběhne 17. dubna

Pohřeb, který proběhne 17. dubna, začne ve 14:45 (15:45 českého času) cestou rakve z Windsorského paláce do kaple svatého Jiřího, kde proběhne pohřební ceremonie. Rakev na místo přiveze automobil značky Land Rover, podle CNN z toho důvodu, že princ Philip se nerad nechával vozit a rád sám řídil i do pokročilého věku.

Na cestě budou rakev doprovázet různé armádní složky a kapela složená ze členů námořnictva bude hrát na dudy. Ve tři hodiny britského času proběhne minuta ticha. Půjde o ceremoniální, nikoli o státní pohřeb, a proto se uskuteční bez přístupu veřejnosti. Před pohřbem bude v Británii platit osmidenní státní smutek.

Královský palác rovněž uvedl, že počet truchlících bude omezen na třicet. Bohoslužba se přitom bude konat v souladu s restrikcemi zavedenými kvůli šíření nemoci covid-19. V souvislosti s tím se očekává, že členové královské rodiny, včetně samotné panovnice, budou mít na obličeji nasazené ochranné prostředky.

VIDEO: Nejdůležitější životní milníky prince Philipa, vévody z Edinburghu

Sestřih důležitých životních okamžiků prince Philipa, vévody z Edinburghu | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy