Přehled hlavních událostí:
Francie od ledna zkrátí rozestup mezi druhou a třetí dávkou očkování proti covidu-19 z pěti na čtyři měsíce. Chystá zároveň zpřísnění covid pasů, které už nejspíš nebudou zahrnovat negativní testy proti koronaviru.
Vedení NHL odložilo kvůli koronaviru další zápasy Calgary, Colorada a Floridy. Týmy decimované nákazou nebudou hrát minimálně do konce příštího týdne.
V Portugalsku se zhruba každé dva dny zdvojnásobí počet případů nakažlivější varianty koronaviru omikron. Tato varianta by do konce roku mohla představovat až 80 procent všech zaznamenaných případů covidu-19 v zemi. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila portugalská ministryně zdravotnictví Marta Temidová.
Rakousko kvůli šíření koronavirové varianty omikron od pondělí zpřísní pravidla na hranicích. Lidé, kteří nemají doklad o očkování proti covidu-19 či o prodělání nemoci, budou muset povinně nastoupit do karantény. Dnes o tom informovalo rakouské ministerstvo zdravotnictví.
Británie oznámila 93 045 nových případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin, což je nejvyšší počet od počátku pandemie covidu-19.
Zhruba 98 procent fotbalistů v italské lize má i druhou dávku očkování proti koronaviru. Informovalo o tom dnes vedení soutěže, podle něhož je vyšší podíl vakcinovaných hráčů důvodem, proč se Serii A daří pokračovat bez odkládání zápasů. O počtu hráčů, kteří absolvovali i třetí dávku, zatím nemají funkcionáři přesné statistiky.
Na dotaz, co bude jeho první krok ve funkci, nový ministr zdravotnictví Válek řekl, že ještě dnes na poradě s vedením ministerstva chce diskutovat o nastavení podmínek pro školní lyžařské zájezdy. "Chtěl bych, aby lyžařské zájezdy, které pořádá škola pro svoje studenty, pro děti do 18 let, byly s minimem omezení tak, aby se jich mohly bezpečně účastnit všechny děti," konstatoval Válek.
Konec nouzového stavu nebude mít podle některých hejtmanů vliv na boj krajů s epidemií covidu-19. Shodli se na tom oslovení hejtmani. Nynější nouzový stav byl vyhlášen bývalou vládou ANO a ČSSD. Dnes jmenovaný nový kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se rozhodl, že nepožádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí o půlnoci 25. prosince. Přestanou pak platit třeba omezení otevírací doby v restauracích a nočních klubech nebo zákaz pořádání vánočních trhů.
Vláda bude o dalším nastavení opatření proti covidu-19 rozhodovat 29. prosince.
"Myslete na naše děti, na naše seniory, na naše zdravotníky," řekl Válek. Nová opatření podle něj nebudou nutná, pokud se lidé budou o svátcích chovat zodpovědně.
Jsem přesvědčen o tom, že se musíme naučit s covidem žít a musíme se chovat zodpovědně.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) December 17, 2021
Jde především o naše děti a jejich budoucnost.
Proto bych Vás rád poprosil, abychom se všichni chovali zodpovědně, omezili sociální kontakty a slavili Vánoce a Silvestr zodpovědně. pic.twitter.com/m2BHT124GY
"Třetí dávka je nezbytně nutná," řekl Válek. Data podle něj ukazují, že pomáhá při nákaze omikronem.
Válek vyzval k minimalizaci mezilidských kontaktů během Vánoc. "Zkusme omezit všechny aktivity, všechny večírky," řekl Válek. Vyzval k odpovědnosti během silvestrovských oslav, které by mohly vyústit v nárůst nákazy.
Ve francouzském lyžařském středisku Val d'Isere najali personál, plně zásobili regály a těšili se na dobrou sezonu, dokud Francie nezakázala vstup britským turistům kvůli obavám z nové varianty koronaviru omikron. Omezení oznámila ve čtvrtek, pouhé dva dny před začátkem prázdnin, napsala dnes agentura Reuters.
"Je to ekonomická katastrofa," řekl šéf střediska Christophe Lavaut a upozornil, že ve Val d'Isere pochází většina klientů z Británie. "Žádný podnik v žádném odvětví to nezvládne, když během dvou dnů přijde o 42 procent klientů," dodal.
Dánsko kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených koronavirem nařídí uzavření kin, divadel a koncertních sálů. Oznámila to dnes premiérka Mette Frederiksenová. Denní bilance případů nákazy jsou nyní v severské zemi rekordní: ve čtvrtek úřady ohlásily na 10 tisíc infikovaných, dnes ještě o tisícovku více. Asi u pětiny všech nakažených se prokázala varianta omikron.
Zavedení nových opatření dánská vláda avizovala už ve čtvrtek, ale teprve dnes upřesnila, o jaké restrikce půjde. Premiérka řekla, že úřady musejí zasáhnout, aby přenos nákazy zpomalily. "Všichni musíme omezit své aktivity. Všichni musíme omezit své sociální kontakty," uvedla na tiskové konferenci.
V Jihočeském kraji dnes začalo očkování dětí ve věku od pěti do 11 let proti covidu-19. Zdravotníci podávali vakcínu v českobudějovickém očkovacím centru a strakonické nemocnici. Očkování tak podstoupily první desítky dětí. Další nemocnice v regionu plánují termíny pro děti na následující dny.
V Libereckém kraji mají hygienici podezření na další tři případy koronavirové varianty omikron. Čekají na výsledky sekvenace. V kraji jsou z dřívějška dva potvrzené případy. Mluvčí zatím neví, zda na ně mají nová podezření nějakou vazbu.
Rakušan chce mít jednoznačnou osu "covidových ministrů" ve vládě tak, aby komunikace o covidu probíhala efektivně.
První místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce seznámit s prací nynějšího Ústředního krizového štábu pod vedením svého předchůdce Jana Hamáčka (ČSSD). Fungování krizového řízení chce vrátit do zákonných mantinelů. "Kde jsme měli jako vláda pocit, že se v posledních dvou letech trochu vychýlilo," uvedl. Kabinet by měl podle něj jasně informovat o opatřeních proti covidu a nezavdávat pochybnosti o tom, kde vznikají rozhodnutí.
Vláda musí nakoupit dostatek antigenních testů a navýšit kapacity testů PCR včetně diskriminačních kvůli omikronu, řekl po jmenování vlády ministr Válek.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po jednání vlády řekl, že po konci platnosti nouzového stavu budou platit jen omezení uložená podle pandemického zákona. "Pokud se bude jakýmkoliv způsobem vyvíjet situace kolem varianty omikron, vláda bude důsledně a rychle reagovat v souladu s doporučením odborníků," dodal. Bez prodloužení nouzového stavu přestane platit třeba omezení otevírací doby v restauracích a nočních klubech nebo zákaz pořádání vánočních trhů.
Na jednání vlády jsme rozhodli, že nouzový stav neprodloužíme.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) December 17, 2021
Epidemiologická situace vykazuje mírné známky zlepšení. To neznamená, že bychom měli polevit v ostražitosti.
Jsme připraveni okamžitě přijmout adekvátní opatření, pokud se situace bude vyvíjet nepříznivě.
Rozhodnutí o nouzovém stavu patřilo k jedním z prvních, která musela vláda přijmout. "Vláda se rozhodla o prodloužení nouzového stavu nežádat. Situaci sledujeme, a pokud se bude situace zhoršovat, je vláda připravena se k debatě o nouzovém stavu vrátit," uvedl Fiala. Kabinet podle něho sleduje situaci kolem varianty omikron a je připraven rychle jednat.
Německo ve čtvrtek zaznamenalo 50 968 nových případů koronavirové nákazy, před týdnem to bylo 61 288 infikovaných. Sedmidenní incidence je podle dnešních údajů 331,8 nakažených na 100 tisíc obyvatel, čímž dále pokračuje pokles z posledních dnů. Minulý pátek byla tato hodnota 413,7. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). V Německu za čtvrtek zemřelo v souvislosti s covidem-19 dalších 437 lidí, před týdnem RKI hlásil 484 úmrtí.
Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach o další vlně epidemie způsobené variantou omikron řekl, že jí Německo nedokáže zabránit. "Musíme vycházet z toho, že bude znamenat obrovskou výzvu pro naše nemocnice, pro naše jednotky intenzivní péče a společnost jako celek," uvedl podle agentury DPA. Upozornil, že v Británii nyní nových případů přibývá takovým tempem, jaké od začátku pandemie covidu-19 nezažila. "V takovém případě o něco mírnější průběh na věci nic nezmění," řekl s tím, že počty zemřelých budou zřejmě kvůli obrovskému množství nakažených vysoké. V souvislosti s blížícími se vánočními svátky připomněl, že "se chráníme navzájem". Lidem vzkázal, aby se nechali otestovat, nejlépe opakovaně.
Vláda Petra Fialy se rozhodla nežádat o prodloužení nouzového stavu. Skončí 26. prosince. K debatě o něm by se vrátila, pokud by se situace zhoršila.
Pokud by Fialova vláda požádala sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu, předsedkyně Pekarová Adamová by svolala schůzi na čtvrtek. Uvedla to na dotaz ČTK.
Přehled hlavních událostí:
Vláda Petra Fialy se rozhodla nežádat o prodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí 26. prosince, s ním i některá opatření.
K očkování posilující dávkou proti covidu-19 se už mohou registrovat lidé starší 45 let. Na mnoha místech také začalo očkování proti covidu-19 pro děti od 5 do 11 let.
Laboratoř potvrdila první případ varianty covidu-19 omikron v Královéhradeckém kraji. Jde o muže, který se vrátil z Afriky. U druhého podezřelého případu v regionu, který s potvrzeným souvisí, dosud nebyla dokončena sekvenace odebraného vzorku. Řekla to mluvčí krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.
Pro vstup do Řecka budou od neděle potřebovat i očkovaní proti covidu-19 negativní test na koronavirus. Vláda nové opatření zdůvodnila obavami z nové varianty koronaviru zvané omikron, která se v Řecku zatím potvrdila ve dvou desítkách případů.
Dosud při vstupu do Řecka potřebují negativní testy na koronavirus jen neočkovaní. Ti, co mají očkování proti covidu-19, či nemoc před určitou dobou prodělali, testy mít nemusí. Nově budou potřebovat pro vstup do země všichni starší pěti let buď maximálně 72 hodin starý PCR test, nebo nejvýše 24 hodin starý antigenní test. Nové opatření začne platit v neděli ráno a potrvá nejméně po dobu vánočních svátků. Kdy skončí, vláda zatím neoznámila.
Poslední předpověď amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ze středy uvádí, že počty lidí přijímaných do amerických nemocnic zřejmě dosáhnou v příštích týdnech dosud nevídaných hodnot. Nově nakažených a umírajících po nákaze koronavirem pak bude možná stejně jako při dosud nejhorší vlně loni v zimě.
Prezident USA Joe Biden ve čtvrtek varoval nenaočkované Američany před zimou "vážných onemocnění a smrti" v souvislosti s šířením varianty koronaviru omikron. Ta je podle dosavadních zjištění výrazně nakažlivější než jiné varianty viru. Počet nakažených omikronem se nyní v USA zdvojnásobuje jednou za dva dny, uvádí list The Washington Post, podle nějž zprávy o příchodu nové varianty znovu zasahují do plánů Američanů a v myslích mnoha z nich posouvají vývoj pandemie zpět do jejích začátků.
"Chci vyslat přímý vzkaz americkému lidu: díky krokům, které jsme přijali, se omikron zatím nerozšířil tak rychle, jak by to jinak učinil. Ale nyní je tady a šíří se a bude se to navyšovat. Máme před sebou zimu vážných onemocnění a smrti pro nenaočkované - pro ně, jejich rodiny a nemocnice, které brzy zaplaví," řekl Biden po čtvrtečním brífinku se svým týmem pověřeným řízením boje s koronavirem.
Reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný, kleslo na 0,81 ze čtvrtečních 0,84. Pod klíčovou hodnotou jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje, je 15 dní po sobě.
Přísná protiepidemická opatření, včetně zákazu vycházení, která v Rakousku platí pro lidi bez očkování proti covidu-19, dnes vláda prodloužila o dalších deset dnů. Platit budou i po 21. prosinci. Výjimku ovšem budou mít o vánočních svátcích a na Silvestra.
V současnosti smějí neočkovaní opustit domov jen kvůli cestám do práce, do školy, k lékaři, na nákup zboží základní potřeby nebo kvůli zdravotní procházce. Na Štědrý den, první a druhý svátek vánoční a na Silvestra budou ale moci vyrazit na oslavu s devíti dalšími lidmi. Ti, kdo se očkovat nechali, nebo se z covidu-19 v nedávné době uzdravili, se mohou sejít s dalšími 24 lidmi. Věřící v kostelech nebudou při vánočních mších smět zpívat.
V Rakousku platil od 22. listopadu do minulé soboty plošný lockdown. "Zajistili jsme si tak chvilku, díky které jsme se mohli nadechnout," řekla ministryně pro rodinu Susanne Raabová. Pro lidi v Rakousku by příznivější epidemická situace měla být příležitostí k tomu, aby Vánoce oslavili v rodinném kruhu. Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein Rakušany vyzval, aby se o svátcích chovali s "rozvahou".
Vláda na svém prvním zasedání projedná prodloužení nouzového stavu. Uvedl to na twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Pokud by o jeho prodloužení vláda sněmovnu nepožádala, skončil by nouzový stav 26. prosince. To by znamenalo mimo jiné konec omezení otevírací doby hospod a restaurací nebo vánočních trhů.
Právě jsem byl prezidentem jmenován ministrem zdravotnictví.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) December 17, 2021
S kolegy před sebou máme spoustu práce. Musíme se vypořádat s koronavirem a připravit zdravotnictví i na dobu po pandemii.
Jedeme na první zasedání vlády do @strakovka. Tématem bude mimo jiné nouzový stav.
Městská nemocnice Ostrava dnes začala s očkováním nejmladších dětí proti koronaviru. Objednáno má prvních 26 pacientů ve věku od pěti do 11 let.
Do Česka dorazila první zásilka 14 400 balení léku na covid molnupiravir. Každé balení je určené k léčbě jednoho pacienta. Lék už dnes distributor začne rozvážet do 110 nemocnic po celé zemi. V nemocnicích si lék pacienti budou moci vyzvednout na základě doporučení praktického lékaře. Jedná se o stejná zařízení, která dosud podávaly monoklonální protilátky.
V Německu se tento týden postupně rozbíhá očkování dětí ve věku pět až jedenáct let, začátkům se ale nevyhýbají organizační problémy a potíže s dostatkem dávek. Řada rodičů navíc nechtěla čekat na oficiální dodávku vakcín pro nejmenší děti a nechala své potomky již dříve vakcinovat ze zásob pro mládež a dospělé.
Velké kritice za přípravu očkování čelí především Berlín, kde vakcinace mladších 12 let začala oficiálně ve středu. Rodiče a média poukazují na to, že začátku kampaně předcházel komunikační chaos, neboť termíny se na rezervačním portále objevily náhle. Město možnost rezervace oznámilo s několikadenním zpožděním, kdy už navíc bylo z velké části pozdě. "Prodavačky v supermarketech, řidiči taxíků, vychovatelky, skladníci a všichni ti, kteří nemohou pracovat z domova a nemají čas držet prst na tepu koronavirových zpráv, tak šanci na očkování dětí propásli," uvedla televize rbb24.
Od pondělí se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do Česka z Rumunska, na mapě cestovatele bude oranžové. Naopak se ztíží návrat z Kanárských ostrovů.
Slovensko čtvrtým dnem po sobě zaznamenalo trojciferný přírůstek úmrtí na onemocnění covid-19. Ve čtvrtek to bylo 113 případů, nejvíce za jeden den od první poloviny března. V zemi ale také pokračuje pokles počtu zjištěných nových případů koronavirové nákazy i hospitalizovaných s covidem-19, vyplývá z dnešních údajů slovenských úřadů.
Ve slovenských nemocnicích bylo ve čtvrtek 3039 pacientů s covidem-19. To je nejméně za poslední téměř měsíc a zároveň to představuje pokles o 16 procent oproti maximu v nynější třetí vlně epidemie. Překročení hranice tři tisíce covidových pacientů v nemocnicích slovenské ministerstvo zdravotnictví dříve označilo za kritické pro zajištění zdravotní péče.
Podle končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by byla chyba, kdyby nová vláda zrušila vyhlášku o povinném očkování proti covidu.
K očkování posilující dávkou proti covidu-19 se už mohou registrovat lidé starší 45 let, systém už běží, uvedla na twitteru Chytrá karanténa.
OČKOVÁNÍ. Už teď se mohou na posilovací dávku registrovat všichni, kterým je více než 45 let. Registrační systém již běží. https://t.co/UEQfoQ2cMn pic.twitter.com/wfIpyIqKB5
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) December 17, 2021
"Prosím každého, kdo má na posilující dávku nárok, aby se vydal do očkovacího místa nebo ke svému lékaři a nechal si aplikovat třetí dávku," doporučil Vojtěch.
"Včera večer jsem podepsali zkrácení lhůty pro aplikaci posilujících dávek, abychom dosáhli větší proočkovanosti, posilující dávky jsou zásadní pro boj s variantou omikron, která bude domnantní pro následující týdny," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na poslední tiskové konferenci Babišovy vlády.
Na jihu Moravy přibylo za poslední týden 8234 potvrzených nákaz covidem-19, v mezitýdenním srovnání o 3826 méně. Klesla i týdenní incidence.
Hygienici na jihu Čech zaznamenali za minulý týden 5109 nových případů koronaviru. Je to téměř o 1500 méně než za stejné období o týden dříve.
Nejvyšší správní soud zamítl podnět právníka, který tvrdil, že očkování proti koronaviru je v rozporu s buddhistickou vírou. Žádal kvůli tomu zrušit jedno z opatření.
Epidemie covidu v Praze opět zpomalila. Za poslední týden přibylo 8124 potvrzených případů nákazy, o týden dříve jich bylo 10 407. Nárůst se tak snížil potřetí za sebou. Klesá také incidenční číslo. Na 100 tisíc Pražanů připadá v posledních sedmi dnech 609 případů koronaviru, minulý týden to bylo 781 případů. Vyplývá to z údajůministerstva zdravotnictví.
Denní počty nově zachycených případů zůstávají navzdory poklesu stále nad tisícovkou. Výjimkou je pouze neděle, kdy bývají nárůsty pravidelně nejnižší po celém Česku. Ve čtvrtek přibylo v Praze 1011 potvrzených případů, což byl nejnižší nárůst ve všední den od 5. listopadu.
Počet zemřelých s covidem-19 v Česku přesáhl 35 tisíc. Ministerstvo zdravotnictví eviduje 35 046 obětí.
Epidemie ale již zhruba dva týdny zpomaluje. Ve čtvrtek přibylo 9488 případů koronaviru. Méně než deset tisíc nově nakažených bylo ve všední den naposledy 8. listopadu, tedy před více než pěti týdny. Minulý čtvrtek odhalily laboratoře zhruba o 5 tisíc případů více.
Incidence dál klesá. Na sto tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 704 nakažených. Před týdnem mělo incidenční číslo hodnotu více než 900. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva.
Lhůta pro posilující dávku očkování proti nemoci covid-19 se pro všechny lidi v Česku starší 18 let zkrátí ze šesti na pět měsíců od 19. ledna. Pro starší 45 let se lhůta zkrátí už v pátek 17. prosince a pro starší 35 let 5. ledna. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Zatím mohli dostat posilující dávku vakcíny už po pěti měsících lidé starší 55 let a ostatní lidé až po šesti měsících. Lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson mají nárok na posilující dávku už po dvou měsících.
Nová vláda musí v pátek na svém prvním zasedání rozhodnout, zda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. České televizi to řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jak bude rozhodnutí vypadat, nechtěl předjímat. Nynější nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru má skončit 25. prosince. Bez jeho prodloužení by přestala platit některá opatření proti šíření nákazy.
Kabinet koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s koalicí Pirátů a STAN poprvé zasedne v pátek odpoledne poté, co jeho členy jmenuje prezident Miloš Zeman. "Zítra (v pátek) na vládě se musíme dohodnout a jasně rozhodnout, to je jednoznačné, tam není od toho jak ustoupit," řekl Válek. "Nebudu předjímat. Tak, jak se dohodneme na vládě, tak to bude," dodal.
Výběr čtvrtečních událostí, které se týkají pandemie koronaviru:
Ve středu přibylo v Česku 11 625 prokázaných případů koronaviru. Jedná se o nejmenší nárůst ve všední den od 15. listopadu, tedy za poslední měsíc. Proti minulé středě je to pokles o zhruba 4500 nakažených. Denní počty nových případů zpomalují v mezitýdenním srovnání 14 dní v řadě. Stále klesá také incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 748 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný, zůstalo stejně jako ve středu na 0,84. Pod klíčovou hodnotou jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje, je 14 dní po sobě.
Očkování ve středu podstoupilo 89 372 lidí, asi o 5400 méně než před týdnem. Více než 71 tisíc lidí si přišlo pro třetí posilující dávku. Naopak poprvé bylo očkováno 5765 zájemců. Od loňského prosince podali zdravotníci v Česku téměř 14,7 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má 6,53 milionu lidí.
Nouzový stav zavedený kvůli epidemii koronaviru by se měl podle končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) prodloužit nejméně do začátku příštího roku. Před odchodem z ministerstva poslal do připomínkového řízení novelu pandemického zákona, kterou projednával i s týmem svého nástupce Vlastimila Válka (TOP 09), který resort převezme v pátek. Doporučil mu nadále maximální obezřetnost a zachování opatření, i vzhledem k šíření varianty omikron.
Lék molnupiravir proti onemocnění covid-19 dorazí do Česka v pátek. Distributor už přijímá objednávky na toto léčivo, oznámil dnes tým Chytré karantény na Twitteru. Molnupiravir je antivirotikum od americké farmaceutické firmy Merck. Medikament bránící množení viru v těle pacienta má formu tobolek. V Česku se používají pro léčbu nakažených novým koronavirem i další přípravky, ty jsou ale pacientům podávány infuzí.
Británie dnes hlásí 88 376 nových případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin, což je nejvyšší počet od počátku covidové pandemie. Ve středu měla země s přibližně 67 miliony obyvatel 78 610 nových případů a to byl také dosavadní rekord. V zemi dnes přibylo 146 úmrtí souvisejících s covidem-19, což naopak představuje mírný pokles, protože ve středu do statistik přibylo 165 zemřelých. V Británii se přitom rychle šíří nová, velmi snadno přenosná koronavirová varianta omikron.
Británie patří mezi covidem-19 nejhůře zasažené země Evropy. Dosud tu v souvislosti s infekčním onemocněním zemřelo 146 937 lidí.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes doporučila registraci nového léku proti covidu-19 od firmy GlaxoSmithKline (GSK). Protilátkový přípravek sotrovimab, který se podává ve formě nitrožilní infuze a na trhu se objeví pod názvem Xevudy, podle výrobce u pacientů s covidem výrazně snižuje riziko vzniku vážných komplikací, hospitalizace a úmrtí. Jde už o třetí lék na bázi monoklonálních protilátek, který EMA schválila. V listopadu jejím řízením úspěšně prošly léky Regkirona a Ronapreve.
Kromě sotrovimabu dnes EMA doporučila i schválení léku Kineret od švédské farmaceutické firmy SOBI. Imunosupresivní léčivo, které se dosud používalo u pacientů s artritidou, podle výrobce pomáhá zlepšit stav pacientů s covidem-19, kteří mají zápal plic a hrozí jim respirační selhání.
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje prodloužit pandemický zákon do konce srpna 2023, tedy o rok a půl. Chce také rozšířit mimořádná opatření, která mohou být přijímána. Vyplývá to z návrhu novely, kterou ministerstvo poslalo do připomínkového řízení. Významná část pandemického zákona pozbyde platnosti na konci února příštího roku, ministerstvo proto navrhuje projednání novely v parlamentu ve stavu legislativní nouze.
Nově by mimořádná opatření podle pandemického zákona mohla vydávat i ministerstva obrany a vnitra. Obrana by mohla opatření nařídit v ozbrojených silách, na ministerstvu nebo třeba ve svých příspěvkových organizacích. Vnitro by mělo pravomoc vydat mimořádné opatření pro bezpečnostní sbory, dále také na ministerstvu, v organizačních složkách a příspěvkových organizacích, výjimku by měla vězeňská služba.
Podávání posilujících dávek vakcín je hlavním nástrojem ve strategii proti šíření koronavirové varianty omikron. Řekl to dnes německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler na společné tiskové konferenci vyzval veřejnost k omezení kontaktů během vánočních svátků v zájmu zpomalení šíření omikronu. Podle Wielera je jen otázkou času, než se omikron stane v Německu hlavním koronavirovým kmenem.
Mladoboleslavské očkovací centrum se od ledna stěhuje zpátky do Domu kultury v Dukelské ulici. Důvodem jsou větší prostory, které za nynějšího většího zájmu o očkování dovolí zvýšit kapacitu. Navíc se tam lidé budou moci opět očkovat bez předchozího objednání.
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje prodloužit pandemický zákon do konce srpna 2023, chce také rozšířit mimořádná opatření, která se mohou přijímat.
Nastupující ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek po uvedení do funkce oznámí, jak se změní protiepidemické podmínky pro školní lyžařské kurzy. Vláda by pak změnu mimořádného opatření měla schválit příští týden. Řekl to dnes budoucí ministr školství Petr Gazdík (STAN). Oba kandidáti na ministry se podle něj shodli, že současná podmínka opakování PCR testů po třech dnech je pro školní kolektivy na lyžařském výcviku nesmysl. Jak přesně se opatření změní, nechtěl Gazdík zatím upřesnit.
Podle současného nařízení se musí každý s výjimkou dětí do 12 let při koupi skipasu prokázat dokončeným očkováním nebo dokladem o prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech. Děti od 12 do 18 let mohou použít ještě negativní PCR test ne starší 72 hodin. Pro školy je zvláštní úlevou jen to, že žáci jedné školy a jejich dozor nemusí dodržovat rozestupy 1,5 metru ve frontě na vlek či lanovku, které pro ostatní lyžaře platí. Pod vedením odcházejícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se pro školní kolektivy žádná další výjimka pro lyžování neurčila.
Osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých společností s ručením omezeným budou moci požádat o příspěvek až tisíc korun denně jako kompenzaci za dopady opatření kvůli epidemii koronaviru. O příspěvek 500 korun denně budou moci žádat i lidé pracující na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, takzvaní dohodáři. Počítá s tím zákon o kompenzačním bonusu, který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí. Zákon nabyde účinnosti den po svém vyhlášení ve sbírce.
Senát zákon schválil ve středu 15. prosince, Sněmovna ho přijala 1. prosince ve stavu legislativní nouze. Sněmovna rozšířila vládní návrh tak, aby podnikatelé mohli čerpat příspěvek spolu s dalšími covidovými programy. Jde především o programy Covid 21 a Covid Nepokryté náklady. Podle původního návrhu končící vlády ANO a ČSSD byl možný souběh jen s programem Antivirus.
Až 370 korun denně budou opět dostávat lidé, kteří se ocitli v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru. Příspěvek k nemocenské, tedy k náhradě mzdy či platu, bude vyplácen těm, kteří se do koronavirové karantény dostali nebo dostanou od konce letošního listopadu do konce února příštího roku. Počítá s tím zákon o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, který prezident Miloš Zeman podepsal.
Bonus má podle vlády pomoci zabránit propadu příjmů lidí v karanténě a motivovat je k tomu, aby po setkání s nakaženými koronavirem zůstávali v karanténě a nemoc dál nešířili.
Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru budou pečující dostávat ošetřovné opět po celou dobu karantény. Dávka navíc vzroste o třetinu na 80 procent redukovaného základu výdělku, vyplácet se bude podle těchto pravidel zpětně od začátku listopadu. Krizové ošetřovné obnoví předloha, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Nabude účinnosti vyhlášením ve sbírce. O Zemanově podpisu informoval Hrad.
Nyní se dávka vyplácí rodičům na školáky většinou nejvýše devět dnů. Podpora činí 60 procent redukovaného základu výdělku. Cílem navrhovaných změn je podle ministerstva práce a sociálních věcí to, aby rodiny nezůstaly při uzavření škol nebo tříd bez peněz.
Povinné očkování proti koronaviru by se nemělo nařizovat jen podle věku. Takové opatření by mohlo být diskriminační. Shodl se na tom vládní výbor pro práva starších lidí. Podpořil dobrovolné očkování a doporučil k němu pozitivně motivovat. Souhlasila s tím i vládní rada pro seniory a stárnutí. Informovala o tom Olga Jeřábková z úřadu vlády z odboru lidských práv.
"Výbor zdůraznil, že povinné očkování proti covid-19 by nemělo být uloženo ryze na základě příslušnosti osob k určité věkové kategorii, neboť takové opatření by mohlo být shledáno diskriminačním," uvedla Jeřábková. Výbor, který spadá pod radu vlády pro lidská práva, stanovisko připravil spolu s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Helenou Válkovou (ANO) na středečním zasedání. Rada vlády pro seniory a stárnutí populace vyslovila souhlas s textem dnes.
Lék molnupiravir proti onemocnění covid-19 dorazí do Česka v pátek. Distributor už přijímá objednávky na toto léčivo, oznámil dnes tým Chytré karantény na Twitteru. Molnupiravir je antivirotikum od americké farmaceutické firmy Merck. Medikament bránící množení viru v těle pacienta má formu tobolek. V Česku se používají pro léčbu nakažených novým koronavirem i další přípravky, ty jsou ale pacientům podávány infuzí.
Molnupiravir dorazí do Česka v pátek ráno. "Již nyní distributor přijímá objednávky. A to především proto, že se podařilo sloučit dodávky a nakonec bude k dispozici 14.400 balení tohoto přípravku," oznámila dnes po poledni Chytrá karanténa.
Antivirotikum molnupiravir se podává ve formě tvrdých tobolek. Podle dřívějších údajů farmaceutické firmy Merck měl lék asi 50procentní účinnost při předcházení hospitalizaci po nákaze koronavirem. Agentura Reuters ale na konci listopadu uvedla, že podle posledních výzkumů má molnupiravir jen asi 30procentní účinnost.
DISTRIBUCE. Molnupiravir dorazí do ČR zítra ráno, nicméně již nyní distributor přijímá objednávky. A to především proto, že se podařilo sloučit dodávky a nakonec bude k dispozici 14 400 balení tohoto přípravku.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) December 16, 2021
Fakultní nemocnice Olomouc od konce listopadu eviduje pozvolný pokles počtu pacientů s koronavirem, kterých je nyní méně než stovka. V závěru listopadu zdravotníci pečovali o více než 100 pacientů nakažených koronavirem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 by se měl snižovat i v následujících týdnech. Nemocnice na přelomu roku ale dál omezí plánovanou péči, aby dala možnost co nejvíce svým zaměstnancům čerpat volno aspoň v období vánočních svátků.
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi se rozhodla odkládat plánované operace neočkovaných pacientů, důvodem je zejména šíření nové varianty covidu-19 omikron. Cílem je ochránit jak neočkované pacienty, tak ostatní hospitalizované i personál. Opatření se dotkne jednotek případů, řekl dnes ČTK zástupce ředitele nemocnice pro zdravotní služby Ján Dudra.
"U velkých výkonů jsme odložili deset nebo 11 lidí," uvedl Dudra. Nemocnice však podle něj dál operuje neočkované na očním oddělení či na gynekologii, stejně jako veškeré onkologické neočkované pacienty a neočkované pacienty s akutními problémy. "To není tak, že bychom zavřeli dveře," zdůraznil Dudra.
Moravskoslezském kraji začíná očkování nejmladších dětí. S očkováním věkové skupiny pět až 11 let dnes začala například Fakultní nemocnice Ostrava. Vakcínu od společnosti Pfizer/BioNTech dostane prvních 210 předem objednaných dětí. Novinářům to sdělila mluvčí nemocnice Petra Petlachová.
"V Očkovacím centru Černá louka v Ostravě začalo očkování dětí od pěti do 11 let. Verzi vakcíny pro tuto věkovou skupinu doporučila na konci listopadu Evropská agentura pro kontrolu léčiv. Fakultní nemocnice Ostrava nabízí rodičům dva očkovací dny v týdnu, a to úterý a čtvrtek," uvedla Petlachová. Podobně jako doposud se děti budou očkovat ve dnech, kdy je v centru přítomen pediatr i dětská sestra, dodala.
Ve Fakultní nemocnici Brno dnes v poledne začalo očkování proti koronaviru u dětí od pěti do 11 let. Mluvčí nemocnice Veronika Plachá řekla, že by dnes mělo očkování podstoupit kolem 80 dětí, na seznamu je jich 800. Nemocnice bude dnes očkovat od 12:00 do 17:00 stejně jako v úterý, ve čtvrtek pak plánuje dětem dávku podávat od 8:00 do 17:00.
V některých středočeských nemocnicích pacientů s covidem neubývá, v Mělníku i v Kladně počet hospitalizovaných stagnuje, velmi vytížená jsou lůžka intenzivní péče. V Kladně se operuje zhruba v polovičním rozsahu oproti běžnému provozu kvůli odloženým zákrokům, v Mělníku odkládají zákroky jen v případě, že je pacient pozitivní na covid nebo nemocný, uvedly mluvčí mělnické nemocnice Petra Plutnarová a za kladenskou nemocnici Barbora Pittnerová.
Incidenční číslo, které označuje počet nově potvrzených případů covidu-19 na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, ve Zlínském kraji klesá. Ke čtvrtku činí 832, ve středu bylo 917, v pátek 1147. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.
Firma Avenier zahájila rozvoz vakcín proti covidu pro děti, míří zatím do 55 ordinací a několika očkovacích míst. Ve skladech je 300 tisíc vakcín.
Bez předchozí registrace mohou rodiče nechat očkovat proti covidu-19 děti od pěti let od dnešních 14:00 v pražském obchodním centru Černý Most.
Novou ředitelkou pražské hygienické stanice by měla být Zdeňka Shumová, která by měla nastoupit po dokončení nutných administrativních úkonů. Na čtvrtečním jednání pražských zastupitelů to řekla končící šéfka hygieny Zdeňka Jágrová. Shumová by měla nastoupit od 1. ledna, ministerstvo zdravotnictví zatím výběr oficiálně nepotvrdilo.
Slovensko ve středu druhý den po sobě zaznamenalo nový rekord v přírůstku počtu úmrtí na covid-19 v nynější třetí vlně koronavirové nákazy. Onemocnění v pětimilionové zemi podlehlo dalších 109 lidí, informovaly slovenské úřady. Počet nových odhalených případů infekce naopak znovu klesl - za středu to bylo 5394 nakažených, což oproti minulému týdnu představuje propad o více než třetinu. Ubylo i covidových pacientů v přetížených nemocnicích.
Sedmidenní incidence klesá už druhý týden v celém Česku, dostala se na 748 případů nákazy covidem na 100 tisíc obyvatel, což je o 231 případů méně než před týdnem. Nejhorší situace je nyní na Vysočině, nejlepší v Karlovarském kraji.
Očkování v Česku ve středu podstoupilo 89 372 lidí, asi o 5400 méně než před týdnem. Více než 71 tisíc lidí si přišlo pro třetí posilující dávku. Naopak poprvé bylo očkováno 5765 zájemců.
Aktuálně.cz vybralo několik komentářů o koronaviru, které se šíří na Facebooku, a nechalo je zhodnotit odborníky.
Jižní Korea kvůli rostoucím počtům nakažených koronavirem i pacientů ve vážném stavu po šesti týdnech rozvolnění znovu zavádí přísnější opatření. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Asijská země v úterý zaznamenala doposud nejvyšší denní nárůst nakažených, bylo jich 7850, za středu pak 7622.
V Česku dál klesá incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 748 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
V Německu, která má asi 83 milionů obyvatel, za poslední den přibylo 56 677 nových případů koronavirové infekce. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v týdenním úhrnu, klesla k dnešku na 340,1 ze středečních 353 a z 422,3 minulý čtvrtek. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na statistiky Institutu Roberta Kocha.
V nemocnicích v Česku bylo ve středu s koronavirem 5646 pacientů. Podle dostupných údajů je to nejméně hospitalizovaných od 21. listopadu. Nemocnice ale dohlašují pacienty zpětně, číslo tak pravděpodobně při dalších aktualizacích stoupne. V těžkém stavu je 942 lidí.
Ve středu přibylo v Česku 11 625 případů koronaviru. Jedná se o nejmenší nárůst ve všední den od 15. listopadu, tedy za poslední měsíc. Proti minulé středě je to pokles o zhruba 4500 nakažených. Denní počty nových případů zpomalují v mezitýdenním srovnání 14 dní v řadě. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Vlna kritiky se snesla na poslance polské krajní pravice, kteří v úterý večer přišli na demonstraci odpůrců očkování před sídlem parlamentu s transparentem "Očkování osvobozuje", navazujícím na nápisy Arbeit Macht Frei (Práce osvobozuje) nad branami nacistických koncentračních táborů.
Počínání poslanců Konfederace (Konfederacja) odsoudilo muzeum v Osvětimi, izraelský diplomat, tisk i polský premiér Mateusz Morawiecki, který jej označil za "temný příklad, jak nízko mohou klesnout někteří politici a demonstranti ve své protiočkovací rétorice".
V Polsku v úterý přibylo 669 případů úmrtí pacientů nakažených koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst od 22. dubna, uvádí agentura AP. V zemi se 38 miliony obyvatel přibylo 24 266 nově potvrzených případů infekce.
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) chce zkrátit lhůtu pro přeočkování proti nemoci covid-19 pro všechny občany. V pátek to projedná s Radou vlády pro zdravotní rizika. Nyní mohou lidé starší 55 let dostat posilující dávku pět měsíců po dokončeném očkování a ostatní lidé až po šesti měsících. Od 20. prosince se má podle dřívějších vyjádření Babiše odstup mezi dokončeným očkováním a posilující dávkou zkrátit pro všechny lidi ve věku nad 50 let. Lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson mají nárok na posilující dávku už po dvou měsících.
Rád bych v pátek na Radě vlády pro zdravotní rizika probral návrh, abychom všem občanům umožnili přeočkování třetí dávkou dříve než po šesti měsících. Jde to. Jednotlivé evropské státy to mají v kompetenci a taky k tomu přistupují různě.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) December 15, 2021
Britský premiér Boris Johnson slíbil, že každý, kdo bude chtít, si může nechat posílit ochranu před koronavirem ještě před koncem roku. Na jeho výzvu, pronesenou o víkendu v televizi, zareagovaly miliony lidí:
Jihoafrická republika ve středu ohlásila svůj zatím nejvyšší denní přírůstek koronavirových infekcí od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin v zemi laboratoře odhalily 26 976 případů. Za současnou vlnou pandemie v JAR podle odborníků z velké části stojí koronavirová varianta omikron. Informovala o tom agentura Reuters.
Vzhledem k rychlému šíření varianty koronaviru omikron je třeba naléhavě jednat a přijmout další pandemická omezení. Podle agentury AFP to uvedlo Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), které zdůraznilo, že samotné očkování již nebude stačit.
#JustPublished!
— ECDC (@ECDC_EU) December 15, 2021
Assessment of the further emergence of the #SARSCoV2 Omicron variant of concern in the context of the ongoing #Delta transmission in the EU/EEA.
18th update of the #COVID19 Rapid Risk Assessment can be found here: https://t.co/MoSdRN4SQH pic.twitter.com/Tcdta3QRMv
V Británii za posledních 24 hodin registrovali 78 610 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie covidu-19. Informovala o tom agentura Reuters. Britská zmocněnkyně pro zdravotní záležitosti Jenny Harriesová varovala, že v příštích dnech může dojít k "ohromujícímu" nárůstu.
V Královéhradeckém kraji hygienici evidují dva případy podezření na koronavirovou variantu omikron. Ke komunitnímu šíření této varianty podle nich aktuálně nedochází. Řekla to mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.
Za očkováním menších dětí proti covidu-19 během dne do Prahy přijely i rodiny z Brna, z Liberecka nebo Středočeského kraje. Zájem nechat je očkovat první den, kdy je to možné, měly desítky rodičů. Fakultní Thomayerova nemocnice v pražské Krči, která začala očkovat hned druhý den po dodání dětské vakcíny, na příští týden navýší kapacity až na dvojnásobek. Zatím do Česka dorazily vakcíny pro 150 tisíc dětí ve věku pět až 11 let, kromě některých nemocnic je budou očkovat také pediatři.
Světový dluh dosáhl v loňském roce v důsledku pandemie covidu-19 rekordní výše 226 bilionů dolarů (5,1 biliardy Kč). To představuje 256 procent světového hrubého domácího produktu. Znamená to nárůst o 28 procentních bodů, tedy nejvíce od druhé světové války. Informoval o tom Mezinárodní měnový fond.
Více než 1700 lékařů se podepsalo pod internetovou petici proti povinnému očkování, které prosazuje dosluhující vláda Andreje Babiše a Česká lékařská komora, jejímiž členy jsou ze zákona všichni lékaři:
Skupina MeSES také upozorňuje na to, že v Česku používané protilátkové léky na covid-19 nejsou proti omikronu účinné. Vhodná budou spíše antivirotika, některá už ministerstvo zdravotnictví objednalo. Vedoucí MeSES Petr Smejkal dodal, že by lidé neměli spoléhat na léčbu a nechat se očkovat, a to i třetí posilující dávkou.
I kdyby měla varianta omikron lehčí průběh u nakažených, může podle odborníků dojít k zahlcení nemocnic. "Když se omikron šíří v populaci, kde velká většina nakažených nějakou předchozí imunitu má, dá se čekat mnoho mírných případů, zvlášť pokud je to populace mladá. Bohužel z toho nic neplyne pro závažnost onemocnění u někoho z rizikové skupiny, kdo se ani neočkoval, ani nemoc neprodělal," uvedl člen skupiny Jan Kulveit, který se zabývá matematickým modelováním epidemií. Varoval před tím, aby spekulace o mírných průbězích nevedly lidi k odkládání očkování.
I přes malý počet prokázaných případů se podle odborníků koronavirová varianta omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky. Ve stanovisku to ve středu uvedli členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala. Podle nich je nutné prodloužit nouzový stav, maximálně urychlit podávání třetích dávek, testovat dvakrát týdně ve školách i firmách, a to i očkované. Doporučují také distribuovat lidem zdarma kvalitní antigenní testy a spustit kampaň, která bude lidem vysvětlovat nutnost dodržovat levná opatření, jako je nošení respirátorů.
Stanovisko MeSES k omikronu. Je tam řádově deset důležitých bodů, přečtete celé. Pokud by text tónem nepůsobil urgentně, tak se nenechte zmást, je to urgentníhttps://t.co/ACUjfJPyFZ
— Jan Kulveit (@jankulveit) December 15, 2021
Zrušení části pandemického zákona o náhradě škod, o kterém rozhodl Ústavní soud, je podle odborníků správným a logickým krokem. Návratná finanční výpomoc, o kterou podle verdiktu soudu stát nesmí snížit podnikatelům kompenzace, znamená formu zvýhodněného úvěru. Jde tak pouze o dočasnou podporu, kterou budou muset příjemci splatit. Podnikatelům, kteří půjčky čerpali, se tak otevírá prostor domoci se vyšší náhrady škody.
Soud podle ředitele Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislava Minčiče potvrdil důležitost své role negativního zákonodárce. Rozhodnutí podle něj naplnilo očekávání podnikatelské veřejnosti. Krácení náhrady škody o návratnou finanční výpomoc je z finančního hlediska podle Minčiče zcela iracionálním snižováním případné náhrady škody.
Neakutní péče zůstává ve středočeských nemocnicích značně omezená, třetina až dvě třetiny zákroků jsou odložené. Důvodem je pandemie a s ní související vytížení zdravotníků. Například v rakovnické nemocnici sice oproti minulému týdnu pacientů s covidem mírně ubylo, ale stále jich zde je 26, z toho čtyři na jednotce intenzivní péče. Ve slánské nemocnici dokonce ve srovnání s minulým týdnem pacientů přibylo.
Místopředseda Senátu a hnutí STAN Jan Horník bude iniciovat změnu pandemického zákona tak, aby neomezoval náhradu škody za pandemická opatření jen na skutečnou škodu, ale dal možnost podnikatelům nahradit i část ušlého zisku. Uvedl to v reakci na dnešní rozhodnutí Ústavního soudu. Ten při rozhodování o návrhu skupiny 22 senátorů za STAN, Piráty a ODS jen zrušil část paragrafu o způsobu náhrady škod způsobených pandemickými opatřeními.
Fakultní nemocnice Olomouc příští týden v úterý zahájí očkování dětí proti covidu. Vakcíny budou zdravotníci aplikovat vždy v úterý a ve středu zaregistrovaným dětem ve věku od pěti do 11 let v budově dětské kliniky.
Přehled hlavních událostí:
Zdravotníci v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici začali očkovat proti covidu děti od pěti let. Na první den jich rodiče registrovali desítky. Od čtvrtka se začne s očkováním dětí i na dalších místech.
V Praze je podle webu ministerstva zdravotnictví sedm očkovacích míst, kde budou vakcínu dětem podávat. Kromě krčské Thomayerovy nemocnice je to také například poliklinika Všeobecné fakultní nemocnice, kde počítají s prvním termínem očkování 21. prosince a dalším 28. prosince, nebo Fakultní nemocnice v Motole, kde se poprvé budou děti očkovat tento pátek. Očkovací centrum v Kongresovém centru na Vyšehradě začne s očkováním dětí v sobotu 18. prosince. Do všech je třeba dítě předem k očkování registrovat. Za první den to udělalo v celém Česku asi 9 tisíc rodičů.
Budoucí vláda zatím nemá jasno v tom, zda požádá o prodloužení nouzového stavu. "Je to ve fázi diskusí a řešení," řekl budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) serveru Seznam Zprávy. Když o prodloužení nepožádá, skončí nouzový stav 26. prosince. To by znamenalo mimo jiné zrušení opatření o uzavření hospod a restaurací po 22. hodině.
Vládu Petra Fialy jmenuje prezident Miloš Zeman v pátek. Po svém jmenování chce Válek oznámit, jestli bude o prodloužení nouzového stavu žádat. Žádost by pak musela schválit sněmovna.
Na obzoru je nová vakcína proti koronaviru. Od těch dosavadních se liší hlavně tím, že je rostlinného původu:
V Moravskoslezském kraji v úterý přibylo 1770 nakažených koronavirem, což je více než v pondělí. Je to ale výrazně méně než před týdnem.
Slovensko zaznamenalo za úterý 105 úmrtí na onemocnění covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od letošního března. Počty odhalených nových případů koronavirové infekce ale v posledních dnech klesají a snižuje se také počet covidových pacientů v nemocnicích. V úterý přibylo zhruba 6800 infikovaných.
Příspěvek až 370 korun denně zřejmě budou opět dostávat lidé, kteří se ocitli v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru. Senát to schválil.
Fakultní nemocnice Brno PCR testem odhalila další případ nákazy omikronem u muže z Brna. Je to osmý případ v kraji. Vzorek podrobí sekvenaci.
Pacientům s plícemi poškozenými onemocněním covid-19 pomáhá v Nemocnici Agel Prostějov speciální laserová terapie, která dokáže bezbolestně a šetrně transformovat zjizvené plíce zpět na funkční a elastickou plicní tkáň. Značné úspěchy tato nová metoda zaznamenává i při léčbě pacientů s akutními covidovými záněty, včetně těžkých stavů, sdělil primář centra léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL Prostějov Petr Konečný.
Senát schválil obnovení krizového ošetřovného kvůli koronavirové epidemii. Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii budou pečující dostávat ošetřovné opět po celou dobu karantény. Podpora navíc obecně vzroste o třetinu na 80 procent redukovaného základu výdělku. Vyplácet se bude zpětně od začátku listopadu, rozhodla dnes horní komora. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
Ústavní soud na návrh 22 senátorů za STAN, Piráty a ODS zrušil část paragrafu o způsobu náhrady škod způsobených pandemickými opatřeními. Náhradu podnikatelům stát po zásahu Ústavního soudu nemůže snížit o výši "návratných finančních výpomocí", může je ale nadále snížit o výši dotací a jiných podpor. Škoda musí být prokazatelná a podnikatel musí prokázat, že jí nebylo možné zabránit. Rozhodnutí je platné ode dneška. Jako celek pandemický zákon vytvořený v době pandemie koronaviru u Ústavního soudu obstál. Soudce rozhodnutí nyní odůvodňuje.
Zdravotníci v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici začali očkovat proti covidu děti od pěti let. Na první den jich rodiče registrovali desítky.
Školství se letos zabývalo zejména epidemií covidu-19 a jejími dopady na výuku či maturitní zkoušky. Na jiná témata nebylo moc času, řekli předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Za pozitivní označili to, že se premiérovi Andreji Babišovi (ANO) nepodařilo prosadit návrh úřední maturity. Zklamal je ale výsledek projednávání novely zákona o pedagogických pracovnících, jejíž schvalování sněmovna v minulém volebním období nedokončila. Do nadcházejícího roku si přejí to, aby nastupující ministr školství Petr Gazdík (STAN) navázal na práci končícího ministra Roberta Plagy (za ANO).
Americká popová zpěvačka Billie Eilish se v srpnu nakazila koronavirem. A nyní v americké rozhlasové show Howarda Sterna prohlásila, že si je jistá, že kdyby nebyla očkovaná, zemřela by, napsal zpravodajský server The Guardian. "Chci, aby bylo jasné, že jsem v pohodě jenom díky té vakcíně," prohlásila nejslavnější teenagerská zpěvačka světa, které bude 18. prosince 20 let.
Zdravotníci v úterý aplikovali 87 419 dávek vakcíny proti koronaviru, zhruba o 9000 méně než před týdnem. Více než 69 000 lidí si přišlo pro třetí, posilující dávku, naopak první očkování podstoupilo zhruba 5700 zájemců. Od začátku vakcinace aplikovali zdravotníci v Česku 14,56 milionu dávek, ukončené očkování má 6,5 milionu lidí.
Zdravotnické úřady v Německu ohlásily za poslední den 51 301 nových případů nákazy koronavirem. Sedmidenní incidence je 353 nakažených na 100 tisíc obyvatel a již několik dní po sobě klesá. V pondělí byla tato hodnota 375, před týdnem 427. O vývoji pandemie dnes ráno informovala agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). Po nákaze koronavirem v Německu za posledních 24 hodin zemřelo 453 lidí, před týdnem RKI hlásil 527 úmrtí
Nadále vysoká zůstává vytíženost nemocnic. V úterý počet hospitalizovaných klesl pod 6000, v mezitýdenním srovnání vyžadovalo nemocniční péči zhruba o tisícovku pacientů méně, oproti pondělí o necelé čtyři stovky míň. Nemocnice ale zpětně dohlašují stovky pacientů denně, v posledních týdnech si stěžují na nedostatek personálu, který by se staral o rostoucí počty nakažených covidem-19. Znovu vznikala nová covidová oddělení, aby byl dostatek lůžek pro všechny, a na konci listopadu docházelo i k převozům mezi nemocnicemi, včetně transportů vrtulníkem. Některé nemocnice žádaly o pomoc dobrovolníky a zejména na Moravě pomáhá i armáda.
Laboratoře v úterý provedly přibližně 109 tisíc testů, zhruba o 18 tisíc méně než před týdnem. Podle průběžných statistik se v úterý v mezitýdenním srovnání podíl pozitivních vzorků v případě preventivních testů zvýšil na 8,15 procenta, o týden dříve byl pod osmi procenty. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, pozitivita naopak mírně klesla na 33,72 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, potvrdily testy nákazu u 14,85 procenta lidí, před týdnem byla nepatrně nižší.
Spolu s poklesem denních případů prokázané infekce klesá i týdenní incidence. Na 100 tisíc obyvatel připadá nyní v Česku 791 případů za posledních sedm dní, předchozí den to bylo o 26 víc. Ve všech krajích už je incidence nižší než 1000, nejvyšší zůstává na Vysočině, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 983 nakažených. Naopak nejlépe je na tom s incidencí 392 Karlovarský kraj. K dnešku incidence klesla ve všech krajích kromě Libereckého, Ústeckého a Karlovarského.
V Česku v úterý přibylo 16 691 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší úterní nárůst od 9. listopadu. Proti minulému úterý to bylo zhruba o 2800 méně. Denní počty nových případů koronaviru zpomalují v mezitýdenním srovnání 13 dní v řadě. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných s onemocněním covid-19, v úterý jich bylo podle aktuálních statistik 5850, z toho v těžkém stavu bylo 966 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nemocnice ale dohlašují pacienty zpětně, číslo tak zřejmě při dalších aktualizacích stoupne.
Za poslední den zdravotníci v Jižní Koreji evidovali 7850 pozitivních testů, nejvíce od začátku pandemie covidu-19. Jihokorejská vláda kvůli tomu zvažuje opětovné zpřísnění protipandemických opatření, včetně zákazu shromažďování a zákazu konzumace v restauračních zařízeních. Případné změny vláda nejspíš ohlásí v pátek, píše Reuters.
Od začátku pandemie zemřelo ve Spojených státech v souvislosti s nemocí covid-19 více než 800 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která pandemii dlouhodobě sleduje. Hranici 700 tisíc úmrtí USA překročily na začátku října, píše DPA.
Francie dnes ohlásila 63 405 nových případů nákazy koronavirem, a zaznamenala tak jeden z nejvyšších přírůstků tohoto roku. Nový denní součet podle agentury Reuters navýšil průměr z posledního týdne na 49 506 případů denně, což je nejvyšší letošní hodnota. Podle ministra zdravotnictví Oliviera Vérana se však zdá, že nová vlna epidemie covidu-19 dosáhla svého vrcholu.
Britský premiér Johnson prosadil v parlamentu zpřísnění covidových opatření. Stalo se tak navzdory vzpouře desítek členů jeho Konzervativní strany.
Italská vláda dnes schválila prodloužení nouzového stavu do 31. března. Opatření musí schválit ještě parlament, kde má ale kabinet premiéra Maria Draghiho pohodlnou většinu. Od čtvrtka se výrazně zpřísní pravidla pro příjezdy ze zemí Evropské unie. Osoby bez očkování proti covidu-19 budou muset nastoupit pětidenní karanténu, ostatní se budou muset při příjezdu do Itálie prokázat negativním PCR nebo antigenním testem, informují italská média. Zpřísněná pravidla pro cestovaní budou platit do 31. ledna
Šéf WHO na tiskové konferenci pořádané prostřednictvím videokonference upozornil, že omikron se šíří rychleji než kterákoliv předchozí varianta a do dneška jeho výskyt ohlásilo 77 zemí. "I když se třeba ukáže, že omikron způsobuje méně závažné onemocnění, obrovské počty případů mohou znovu ochromit zdravotnictví v těch zemích, které nejsou připravené," řekl. Zástupce WHO pro krizové situace Mike Ryan doplnil, že "je před námi ještě řada týdnů, než tato vlna dosáhne vrcholu".
Německo zvýhodní očkované proti covidu-19 s posilující třetí dávkou, s výjimkou pečovatelských domovů nebudou potřebovat pro vstup dodatečný test, jak je nyní v některých zařízeních vyžadováno. Dnes večer to po jednání zemských ministrů zdravotnictví se spolkovým ministrem zdravotnictví Karlem Lauterbachem oznámil bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek. Stejný krok se dnes ještě před závěrem jednání rozhodlo učinit na svém území Bavorsko.
Minulé pondělí bylo podle dat ministerstva zdravotnictví přes 7100 hospitalizovaných s covidem-19, původní data z úterý ale ukazovala asi o 600 méně. Nemocnice zpětně dohlašují stovky pacientů denně. Přes 7000 hospitalizovaných tak bylo už v listopadu, vyplývá ze srovnání dnes uveřejněných dat a dat, která jsou publikovaná následující den. Zatím nejvíc hospitalizovaných za jeden den bylo přes 9500 v březnové vlně epidemie, z nichž 2000 potřebovalo intenzivní péči.
Británie dnes oznámila 59 610 nově zachycených případů koronavirové infekce za nového rozmachu epidemie covidu-19, k němuž patrně přispívá nová varianta omikron. Nový přírůstek je nejvyšší za posledních 11 měsíců a pátý nejvyšší za celou dobu pandemie, uvádí agentura Reuters. Britská vláda kvůli obavám z dalšího náporu na nemocnice nabádá obyvatele k posilující dávce očkování a v parlamentu prosazuje uzákonění nových restrikcí.
Považovat omikron za variantu koronaviru, která způsobuje mírný průběh covidu-19, by bylo podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse chybou. Podle agentury Reuters varoval před takovým přístupem, protože by mohl vést k zahlcení zdravotnických systémů. Dostupná data naznačují, že vakcíny po nákaze variantou omikron poskytují o něco menší ochranu před závažným průběhem covidu-19 a před úmrtím na toto onemocnění.
Slovensko od pátku zmírní restrikce, které dříve zavedlo v reakci na rychlé tempo šíření koronavirové infekce. Zákaz vycházení s několika výjimkami bude nově platit pouze večer a v noci, zatímco nyní je od 5:00 do 1:00 následujícího dne.
Norsko od středy zpřísní opatření proti šíření koronaviru kvůli obavám z nové koronavirové varianty omikron. V restauracích, barech a hotelech nebude po dobu čtyř týdnů povoleno podávat alkohol, uzavřeny budou bazény a posilovny a omezení se dotknou i škol.
Vznikající kabinet se vyjádří k možné žádosti o prodloužení nouzového stavu po pátečním jmenování. Rozhodující slovo bude mít budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), řekl ve sněmovně předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný.
Bavorsko zavádí výhody pro očkované proti covidu, kteří již dostali posilující dávku. Nově se nebudou muset ve volnočasových zařízeních prokazovat dodatečným testem, který je nyní od vakcinovaných vyžadován. Oznámil to bavorský premiér Markus Söder. Lidí s ukončeným základním očkováním bez posilující dávky se zvýhodnění netýká.
Ústavní soud ve středu vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení pandemického zákona, případně některých jeho částí. Podnět vzešel od skupiny 22 senátorů za STAN, Piráty a ODS. Zpochybňují jednak proceduru přijetí zákona, jednak některé jeho součásti, konkrétně jde o přiměřenost přijímaných opatření a způsob, jakým norma omezuje náhradu škody způsobené opatřeními.
"Policisté se zabývají desítkami případů vyhrožování nebo šíření poplašných zpráv, touto záležitostí nevyjímaje. Trestní řízení jsou v různých stádiích, včetně trestního stíhání několika osob," uvedla na Twitteru policie s odkazem na video Aktuálně.cz, na kterém několik mužů slovně útočí na reportéra Lukáše Valáška.
Policisté se zabývají desítkami případů vyhrožování nebo šíření poplašných zpráv, touto záležitostí nevyjímaje. Trestní řízení jsou v různých stádiích, včetně trestního stíhání několika osob. Jakmile to okolnosti těchto řízení dovolí, budeme veřejnost informovat konkrétněji. https://t.co/0ZtEEkugDy
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 14, 2021
Fakultní nemocnice Brno obdržela 6000 vakcín pro očkování proti covidu u dětí od pěti do 11 let. Očkovat bude ve čtvrtek. Část pošle do jiných nemocnic.
Do skladu v Olomouci dorazila část první zásilky 300 tisíc dávek vakcín pro děti. Rozvoz vakcín do ordinací pediatrů a očkovacích míst začne ve čtvrtek.
Dvě dávky vakcíny proti covidu od společností Pfizer/BioNTech poskytují zhruba 70procentní ochranu před hospitalizací a 33procentní ochranu před infekcí. Vyplývá to z jihoafrické studie, o které dnes informovala agentura Reuters. Výzkum podle ní zřejmě ukazuje, jak tato očkovací látka chrání před novou variantou koronaviru, která se v JAR začala šířit v posledních týdnech.
Policejní prezident Jan Švejdar onemocněl covidem a je kvůli tomu od pátku v pracovní neschopnosti. Uvedl to Deník N, kterému to řekla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Švejdar je proti nemoci očkovaný.
Švejdar není prvním výše postavených člověkem ve státní správě, který se koronavirem nakazil. Koncem listopadu měli pozitivní test ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) či hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Pozitivní byl i prezident Miloš Zeman. Všichni byli očkovaní a podle svých předchozích vyjádření měli mírný průběh nemoci. Zeman byl podle lékařů bez příznaků, v nemocnici mu však kvůli nákaze podali protilátky.
Ve středních Čechách je 55 ohnisek nákazy covidem, většina ve školách. Za uplynulý týden bylo v karanténě 407 tříd, což je přibližně o 60 méně než na konci listopadu. Testy za uplynulý týden odhalily 1865 nakažených žáků a 195 pedagogů. Nejvíce nakažených školáků je v okresech Praha-východ a Praha-západ, což jsou nejlidnatější středočeské okresy. Kvůli koronaviru bylo uzavřeno přes 30 škol, z toho nejvíc na Mladoboleslavsku, řekla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
Americké vojenské letectvo propustilo 27 svých členů kvůli odmítnutí povinného očkování proti covidu-19. Podle agentury AP je letectvo první složka americké armády, která začala jednat v důsledku odmítání vakcín.
V letectvu bylo nařízeno nechat se naočkovat do 2. listopadu, přičemž bylo možné požádat o výjimku ze zdravotních, administrativních nebo náboženských důvodů. Nikdo z 27 propuštěných to ale podle mluvčí letectva Ann Stefanekové neudělal. Jde o příslušníky, kteří narukovali nedávno.
Zásilka 300 tisíc vakcín pro děti dnes dorazí do skladů v Olomouci, Stéblové na Pardubicku a Táboře, ve čtvrtek začne jejich rozvoz do ordinací pediatrů a očkovacích míst. Oznámil to Martin Nesrsta z firmy Avenier, která distribuci vakcín zajišťuje. Na očkování proti koronaviru už mají nárok i děti ve věku pět až 11 let, jejich registrace začala v neděli.
"Od společnosti Pfizer dnes dostaneme dětskou variantu vakcíny Comirnaty, dodá nám je na tři sklady. Tyto vakcíny budeme od čtvrtka distribuovat do ordinací pediatrů a případně do očkovacích center," uvedl Nesrsta. Do kolika ordinací dětských lékařů má být vakcína od čtvrtka distribuována, zatím neodkázal odhadnout.
Očkovací centrum Fakultní nemocnice Hradec Králové překonalo hranici 200 tisíc podaných dávek vakcín proti koronaviru. Centrum v poslední době opět rozšířilo své kapacity a eviduje největší zájem o aplikaci třetí, posilující dávky vakcíny. V hradecké nemocnici bylo očkováno proti covidu alespoň jednou dávkou více než 90 tisíc lidí.
"V pracovních dnech se pohybujeme kolem 600 podaných dávek vakcín, během víkendu to je téměř tisíc aplikací denně," uvedl vedoucí očkovacího centra Pavel Kosina.
V nemocnicích v Jihomoravském kraji za týden klesl počet pacientů s nemocí covid-19 o 145. K dnešku jich je 827, řekla mluvčí kraje Alena Knotková. Před týdnem bylo pacientů 972. Nejvíce jich je ve Fakultní nemocnici Brno, podle mluvčí Veroniky Plaché 156. Část pacientů byla po uzdravení propuštěna, někteří zemřeli.
I přes pokles je na jižní Moravě nejvíce pacientů s nákazou mezi všemi kraji. "Na JIP je 156 pacientů. Umělou plicní ventilaci potřebuje v rámci celého Česka nejvíce pacientů v Jihomoravském kraji, a to 83," uvedla Knotková.
V pondělí přibylo 11 896 potvrzených případů nákazy, což je nejméně ve všední den za čtyři týdny. Proti minulému pondělí je to pokles zhruba o 3600 případů. Na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 817 nakažených, incidenční číslo tak od pondělí kleslo o 34. Přibylo ale hospitalizovaných. V nemocnicích nyní s covidem leží 5908 pacientů, v těžkém stavu je 996 z nich.
Spojené státy od počátku pandemie zaregistrovaly více než 50 milionů potvrzených případů koronavirové nákazy. Uvádí to data Univerzity Johnse Hopkinse i agentury Reuters, která připomněla, že se tato třetí nejlidnatější země světa potýká s nakažlivější variantou delta i možnou hrozbou varianty omikron.
List The New York Times informoval, že tři čtvrtiny z více než 800 tisíc Američanů, kteří na covid-19 zemřeli, jsou lidé starší 65 let. Kalifornie dnes kvůli obavám z šíření varianty omikron znovu zavedla povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorech.
V Německu zaznamenali za poslední den přes 30 800 nově nakažených koronavirem, oznámil Institut Roberta Kocha, který monitoruje šíření nákazy v zemi. Nadále tam mírně klesá sedmidenní incidence. Počet nakažených v posledním týdnu na 100 tisíc obyvatel nyní činí 375, před týdnem to bylo 432.
Laboratoře v pondělí provedly přibližně 107 tisíc testů, asi o 19 tisíc méně než před týdnem. Pozitivita klesla u všech třech typů testů. V případě lidí, kteří se nechali testovat preventivně, bylo pozitivních 5,67 procenta vzorků, před týdnem to bylo více než šest procent.
Denní počty nových případů koronaviru zpomalují v mezitýdenním srovnání 12 dní v řadě.
Vysoký ale zůstává počet úmrtí. Za uplynulé dva týdny přesáhl počet obětí ve 12 případech stovku. Výjimkou je sobota s 91 zemřelými a pondělí s 56 zemřelými. Údaje za poslední dny ale obvykle při dalších aktualizacích ještě rostou. Od začátku epidemie zemřelo s koronavirem v Česku 34 697 lidí.
Přibylo ale hospitalizovaných. V nemocnicích nyní s covidem leží 5908 pacientů, v těžkém stavu je 996 z nich. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Epidemie koronaviru v Česku opět zpomalila. V pondělí přibylo 11 896 potvrzených případů nákazy, což je nejméně ve všední den za čtyři týdny. Proti minulému pondělí je to pokles asi o 3600 případů.
Na sto tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 817 nakažených, incidenční číslo tak od pondělí kleslo o 34.
V Německu a Lotyšsku vyšly do ulic tisíce lidí, kteří vyjadřovali svůj nesouhlas s pandemickými nařízeními. V Německu se demonstrovalo hlavně ve východních spolkových zemích. V Rize demonstranti protestovali i proti prezidentovi Egilsovi Levitsovi, který čelí podezření, že si z veřejných peněz pořídil do své rezidence luxusní piano.
Nigérie zničí přibližně milion prošlých dávek očkování proti covidu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotní úřady. Senegal očekává, že do konce roku vyhodí přibližně 400 tisíc prošlých dávek, částečně kvůli krátké době spotřeby.
Přehled pondělního dění okolo koronaviru:
V nemocnicích je s covidem 5561 pacientů, z toho 984 v těžkém stavu. V obou případech je to nejméně za prosinec.
Pardubický kraj nabídne termíny na PCR testy pro děti, které se chystají se školou na lyžařský kurz a které nejsou očkované. Vyčleněné časy budou v testovacích centrech krajských nemocnic.
"Přestože nejsou lyžařské kurzy výslovně zakázané, tak pravidla pro jejich pořádání jsou natolik složitá, že řada škol zvažuje, že kurzy v letošním roce konat vůbec nebude. Proto chceme maximálním způsobem školám, rodičům a samotným dětem vyjít vstříc tak, abychom uskutečnění lyžařských kurzů usnadnili," řekl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).
Do nového očkovacího centra ve Znojmě si dnes pro dávku vakcíny proti covidu přišlo 281 lidí. Očkování zajišťuje ve svém areálu i znojemská nemocnice, druhé centrum se dnes otevřelo kvůli velkému zájmu, protože ještě před víkendem čekalo na dávku asi 1800 lidí.
Vojáci budou moci pomáhat s epidemií v nemocnicích, sociálních zařízeních a při testování až do června příštího roku. Vláda prodloužila opatření, jehož platnost původně měla vypršet na konci letošního roku, řekla vicepremiérka v demisi Alena Schillerová (ANO). Nařízení umožňuje k pomocným pracím v nemocnicích a v sociálních zařízeních zatížených pandemií vyslat až 900 vojáků. Dalších 150 vojáků lze nasadit v souvislosti s testováním na koronavirus.
Rodiče přihlásili k očkování proti covidu více než 8500 dětí, informovala po 15:00 Chytrá karanténa. Asi šest tisíc dávek vakcín si objednali dětští lékaři.
DATA. Právě nyní jsme překonali 8 500 registrací dětí ve věku 5 a 11 let. Děkujeme.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) December 13, 2021
Vláda bude požadovat, aby sněmovna projednala změnu zákona umožňující očkovat proti covidu lékárníkům a zubařům ve zrychleném režimu.
Vakcíny proti covidu pro děti dorazí do Česka v úterý, bude to 300 tisíc dávek, řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Rozveze je distributor Avenier. Objednalo si je 120 ordinací.
OČKOVÁNÍ. Již brzo otevřeme registraci pro očkování dětí ve věku od 5 do 11 let na https://t.co/UEQfoQ2cMn. Zároveň jsme připravili jednoduchý leták, který je ke stažení zde https://t.co/bPJCpqYjg9. pic.twitter.com/fBXYJfwLuH
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) December 12, 2021
Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) navrhuje, aby se poslední předvánoční testování na školách posunulo z původně plánovaného pondělí 20. prosince už na pátek 17. prosince. Některé školy plánují prodloužit prázdniny ředitelským volnem nebo před Vánoci přejít na distanční výuku, a děti by se tak plošnému testování vyhnuly, řekl po jednání krizového štábu Libereckého kraje.
"Pokud má být testování plošné, tak by mělo proběhnout ve všech školách a je logické, že pokud děti ve školách nebudou, tak otestovány před vánočními svátky nebudou, protože to nebude fyzicky možné. Je to ale na uvážení ministerstva zdravotnictví a ministerstva školství," doplnil Půta. Podle předběžných odhadů plánuje ředitelské volno nebo přechod na on-line výuku v příštím týdnu zhruba 20 až 30 procent škol v kraji.
Fakultní nemocnice Brno sekvenací potvrdila v kraji sedmý případ nákazy koronavirovou variantou omikron. Případem je dítě z Adamova, kde už jsou dvě nakažené děti v základní škole. Dalšími dvěma nakaženými jsou zdravotní sestry z Fakultní nemocnice Brno a dvě děti jedné z nich. Mezi případy z Brna a Adamova není žádná souvislost.
Nákazu odhalila právě brněnská fakultní nemocnice, která umí mezi odebranými vzorky odhalit různé varianty koronaviru. Provádí ale také sekvenaci, při které se nákaza potvrdí. První dva případy nákazy variantou omikron jsou z Liberce.
V netradiční očkovací centrum se dnes v poledne proměnila pracovna rektora Univerzity Palackého v Olomouci. Zájemcům z řad studentů i pedagogů nabídl tyto prostory rektor univerzity Martin Procházka a společně s prorektorem Vítem Procházkou se starají jako lékaři také o odborný dohled. Zájem o očkování proti covidu v historických univerzitních prostorách je velký, řekl mluvčí univerzity Egon Havrlant. Zájemci mohou této možnosti do konce roku využít ještě dvakrát, univerzita zvažuje, že přidá termíny i na začátek ledna.
S očkováním dětí od pěti do 11 let se v Libereckém kraji zřejmě začne až po Novém roce, kraj navíc zatím nepočítá s tím, že by mladší děti očkovali zdravotníci ve velkokapacitních centrech. Postarat by se o ně měli pediatři, kteří mají děti v péči, řekl po jednání krizového štábu Libereckého kraje koordinátor očkování v kraji Vladimír Richter (ODS). V kraji tak zatím není možné dítě k očkování registrovat.
Každodenní testování žáků na covid při výskytu nákazy ve třídě by bránilo šíření infekce jen o trochu hůře než posílání tříd do karantény. Riziko šíření covidu by se tím zvýšilo ze 40 na 50 procent. Vyplývá to ze simulace Centra pro modelování biologických a společenských procesů, o které informovala Eva Hromádková z think-tanku CERGE-EI. Podle autorů simulace by tak každodenní testování žáků bylo kompromisem mezi kontrolou epidemie a omezením prezenční výuky s negativními dopady na budoucí hospodářství.
"Relativně malý rozdíl mezi karanténou celé třídy a každodenním testováním testy s nízkou senzitivitou nás překvapil. Režim takzvaně 'test-to-stay' funguje už řadu týdnů v USA ve státě Massachusetts a náš model potvrzuje, že jde o funkční kompromis mezi kontrolou epidemie a omezením prezenční výuky, které s sebou nese extrémní dlouhodobé náklady, jak ukazuje studie kolegů z CERGE-EI," uvedl jeden z autorů modelu Roman Neruda.
Zdravotníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dali lidem o víkendu rekordních téměř tři tisíce dávek vakcíny proti covidu. Dosud nemocnice o víkendu očkovala pouze v očkovacím centru pro neregistrované v nákupním centru Olympia, kde o víkendu podávala kolem tisíce dávek. Pro velký zájem ale výjimečně o víkendu očkovala i ve svém areálu, kde jinak zajišťuje očkování pouze v pracovních dnech.
Počty nově nakažených koronavirem ve Zlínském kraji nadále klesají. Za víkend přibylo 843 případů nákazy. Předchozí víkend bylo nově nakažených 1219.
Slovensko minulý týden zaznamenalo poprvé po třech týdnech méně nových potvrzených případů koronaviru. Podle datových analytiků počet covidových pacientů v nemocnicích jako nejdůležitější ukazatel ale klesl jen mírně. Další vývoj může ovlivnit nová varianta koronaviru omikron, která byla v pátek zjištěna už i na Slovensku. Laboratoře minulý týden potvrdily v průměru 6390 nových případů denně.
Počet hospitalizovaných pacientů s covidem v nemocnicích v Ústeckém kraji zhruba deset dní stagnuje. Nemocnice dál přijímají nové nakažené, střídají však ty, kteří jsou propuštěni do domácí péče. Převozy pacientů vyloučeny nejsou, v kraji není volný ani jeden ze tří přístrojů na podporu mimotělního oběhu ECMO.
V Moravskoslezském kraji přibylo 489 nakažených covidem, je to téměř o polovinu méně než před týdnem. Zatížena jsou ale lůžka intenzivní péče.
V Karlovarském kraji se mohou děti starších pěti let nechat očkovat vakcínou proti covidu kromě praktických lékařů také v karlovarské nemocnici i ve stálém očkovacím místě v Sokolově. Ode dneška mohou rodiče registrovat k očkování ve vakcinačních centrech děti ve věku od pěti do 11 let. Očkování by mělo začít v Karlovarském kraji 27. prosince.
Rodiče přihlásili k očkování proti covidu zatím asi šest tisíc dětí ve věku pět až 11 let, další očkovací místa pro ně přibudou, řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Registrace byla spuštěna v neděli pozdě večer. Česko má pro mladší děti objednáno zatím asi 300 tisíc dávek vakcíny, dorazit by měly tento týden. Bližší termín podle Vojtěcha zatím známý není. Dětí v tomto věku je kolem 800 tisíc.
Očkovat děti bude podle Vojtěcha asi 50 center, některá zatím v registračním systému nejsou dostupná. Další možností je očkování přímo v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, kam se lidé nemusí registrovat přes internet, ale osloví přímo lékaře.
Izraelští zdravotničtí odborníci, kteří působí jako poradci vlády v postupu proti covidu, nedoporučili zavést čtvrtou dávku očkování pro běžnou populaci. Dávají přednost tomu dokončit očkování co největšího množství lidí třetí, posilovací dávkou vakcíny, informoval izraelský deník Haarec.
V době, kdy se šíří nová a vysoce přenosná koronavirová varianta omikron, navrhl možnost začít s aplikací čtvrté dávky premiér Naftali Bennett i ministr zdravotnictví Nican Horovic. Odborníci čtvrtou dávku zatím nedoporučují ani pro seniory a lidi s nižší imunitou.
Lékařské společnosti doporučují očkování dětí proti covidu i pro skupinu ve věku od pěti do 11 let. Uvedly to ve společném stanovisku. I když je covid v dětském věku méně závažný než u dospělých, děti a adolescenti tvoří významnou část nemocných, někteří skončili v nemocnici a zemřeli. Covid může u dětí způsobit závažné multisystémové zánětlivé onemocnění i dlouhodobé potíže.
I když byly po očkování proti covidu zaznamenány vzácné a vesměs mírné případy zánětu osrdečníku a srdečního svalu, prospěch z očkování podle lékařů převyšuje riziko těchto nežádoucích účinků. Už dříve vakcinologická společnost doporučila očkování proti covidu pro děti od 12 let.
Dnes Česká vakcinologická společnost,spolu s ČPS, SEM,s OSPDL a SPLDD vydali doporučení k očkování dětí ve věku 5+ proti onemocnění covid-19. https://t.co/fMmbJzb8aN
— Roman Chlíbek (@RomanChlibek) December 13, 2021
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v demisi dnes vládě v demisi navrhne změnu zákona, která by umožnila očkování proti covidu v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Řekl to po otevření očkovacího centra v pražském obchodním domě Kotva. Původně měl centrum otevírat i premiér Andrej Babiš, který ale nedorazil.
Podle Vojtěcha bude vláda také projednávat zjednodušení systému vystavování žádanek o potvrzovací PCR test po pozitivním antigenním testu, například ve škole nebo v zaměstnání. "V současné době ji musí vypsat praktický lékař, kteří jsou tím poměrně zavalení," řekl ministr. Dětem by měla být nově žádanka vystavena automaticky a zaměstnanci dostanou o pozitivním testu potvrzení, se kterým mohou do testovacího místa.
Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji dál ubírá na intenzitě. Za uplynulý víkend bylo v kraji potvrzeno 671 nákaz, o 156 méně než minulý víkend.
Zdravotníci v neděli aplikovali přibližně 21 tisíc dávek vakcíny proti covidu, asi o 1300 méně než před týdnem. Lidé si opět chodili zejména pro třetí posilující dávku, dostalo ji více než 15 500 zájemců. Naopak první očkování podstoupilo jen 1170 lidí. Od prosincového začátku vakcinace dosud zdravotníci v zemi podali téměř 14,4 milionu dávek vakcíny, ukončené očkování má bezmála 6,5 milionu lidí.
V pražském obchodním domě Kotva se dnes dopoledne otevře další očkovací centrum, kde si lidé mohou nechat aplikovat vakcínu proti covidu i bez předchozí registrace.
Spojené státy od počátku pandemie zaregistrovaly více než 50 milionů potvrzených případů. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters. Podle analýzy trvalo téměř rok od prvního případu, než se v USA prokázalo 25 milionů případů nákazy. Ty Spojené státy podle Univerzity Johnse Hopkinse zaznamenaly letos 24. ledna. Hranici 40 milionů země překonala na začátku letošního září.
S covidem dosud v Česku zemřelo 34 551 lidí. Za minulý týden zatím ministerstvo eviduje 659 obětí. Od pondělí do čtvrtka byl denní počet zemřelých vyšší než 100. Na pátek připadá 98 úmrtí, na sobotu 73 a na neděli 53. Údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích ještě rostou.
Denní počty nových případů koronaviru zpomalují v mezitýdenním srovnání už 11 dní v řadě. Za celý minulý týden odhalily laboratoře v zemi celkem 91 038 nakažených. O týden dříve jich bylo více než 114 tisíc.
V neděli v Česku přibylo 4111 potvrzených případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Je to zároveň nejnižší denní nárůst za posledních pět týdnů.
Dále klesá i incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 851 nakažených. V nemocnicích je s covidem 5561 pacientů, z toho 984 v těžkém stavu. V obou případech je to nejméně za prosinec. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Německo za uplynulý den registruje 21 743 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem se infekce prokázala u bezmála 28 000 lidí.
V porovnání s předchozím dnem poklesla sedmidenní incidence, tedy průměrný počet nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden - nyní stojí na hodnotě 389,2. S odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA.
Britský premiér Johnson varoval, že jeho země čelí "přílivové vlně" koronavirové varianty omikron. Představil plány na urychlení očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu. Každý dospělý podle něj bude mít možnost dostat třetí dávku do konce roku.
"Obávám se, že je nyní jasné, že dvě dávky vakcíny prostě nejsou dostatečné k zajištění takové úrovně ochrany, jakou všichni potřebujeme. Dobrou zprávou však je, že naši vědci jsou přesvědčeni, že s třetí dávkou, tedy posilující dávkou, dokážeme úroveň ochrany opět zvýšit," uvedl Johnson.
Rodiče mohou od nedělního večera svoje děti ve věku pět až jedenáct let registrovat k očkování proti covidu. Oficiálně se měl systém na očkovacím webu ministerstva zdravotnictví otevřít až v pondělí, stejně jako u jiných věkových kategoriích bylo ale možné se do něj přihlásit o několik hodin dříve před stanoveným termínem. Současně se mohou už nyní lidé starší 55 let hlásit o posilující dávku vakcíny po pěti měsících po ukončeném očkování.
Proti povinné vakcinaci i proti dalším opatřením proti koronaviru se protestovalo i v Rakousku. V sobotu ve Vídni protestovalo na 44 tisíc lidí. Demonstrace se v Rakousku konaly také v neděli. Ve Štýrském Hradci se podle odhadu policie protestního pochodu zúčastnilo kolem 17 tisíc lidí. Hned na počátku akce došlo na hlavním vlakovém nádraží ke konfliktu, při kterém byl zraněn policista, napsala agentura APA.
V rakouském městě Bregenz podle policejních odhadů demonstrovalo zhruba 9000 lidí, v Innsbrucku vyrazilo do ulic kolem 6000 lidí a v Salcburku se sešlo asi 4500 lidí. Protesty se konaly i v dalších rakouských městech.
Laboratoř potvrdila šest případů varianty omikron na jižní Moravě. V Česku je tak nyní definitivně potvrzeno celkem osm případů omikronu. Varianta byla na jižní Moravě zjištěna u dvou zdravotních sester z jednoho pracoviště Fakultní nemocnice Brno a dvou dětí jedné z nich a dále u dvou jedenáctiletých žáků ZŠ Adamov. Mezi případy z Brna a Adamova podle Renaty Ciupek z jihomoravské hygienické stanice není žádná spojitost.
Průvod odpůrců povinného očkování dorazil z Václavského náměstí před Úřad vlády. Policie proti účastníkům demonstrace nezasahovala, zajistila pouze jednoho člověka pro podezření z poškození auta. Průvod má podle organizátorů skončit na Hradčanském náměstí.
Na Václavském náměstí protestují odpůrci protiepidemických opatření. Demonstrují proti povinnému očkování proti covidu-19 a proti údajnému porušování osobních svobod a české ústavy. Řečníci zmiňují kromě kritiky očkování i problémy, do kterých se kvůli protiepidemickým opatřením dostali živnostníci.
Policisté vyzývali protestující k respektování platných protiepidemických opatření, lidé je vypískali. Důvod k zásahu zatím policisté neměli, řekl mluvčí policie Jan Daněk. Podle odhadu policie bylo na Václavském náměstí 4000 až 5000 protestujících. V plánu mají projít centrem Prahy k Úřadu vlády a na Hradčany.
Počet potvrzených případů covidu-19 v Rusku přesáhl 10 milionů. Podzimní vlna epidemie ale slábne, ubývá i smrtelných případů.
Bez násilností se v sobotu neobešel protest odpůrců protikoronavirových opatření ve městě Greiz v Durynsku. Demonstranti se s policií střetli na mostě, když se je snažila zastavit, protestující se ale pokusili kordon prorazit. Zapalovali dělbuchy, házeli na policisty různé předměty. Ti nakonec použili pepřový sprej. Čtrnáct strážců zákona během této demonstrace, které se zúčastnilo asi 1000 lidí a na které podle fotografa agentury DPA panovala agresivní nálada, utrpělo zranění.
Reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný, v posledních dvou dnech stagnuje na hodnotě 0,83. Pod klíčovou hodnotou jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje, je desátý den po sobě.
Hygienici na jihu Moravy mají nahlášeno sedmé podezření na variantu covidu-19 omikron. Jde o další dítě z Adamova. Na potvrzení předchozích se čeká.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Podle průběžných údajů laboratoře v sobotu prověřily na přítomnost nového koronaviru 65 740 vzorků. O týden dříve provedly přes 79 tisíc testů. Pozitivní výsledek vyšel tuto sobotu u 31,5 procenta lidí, kteří se nechali otestovat s příznaky nemoci. Ve stejný den o týden dříve to bylo 33,4 procenta. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 8,9 procenta vzorků, což představuje mírný mezitýdenní nárůst. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních vzorků z necelých 13 procent na 13,7 procenta.
Na úrovni okresů je nejhorší epidemická situace na Uherskohradišťsku, s incidenčním číslem blížícím se 1200. Následuje Vyškovsko a okresy Praha-východ, Žďár nad Sázavou a Svitavy. Na opačném konci žebříčku zůstává Sokolovsko a Chebsko.
Lékaři za sobotu aplikovali podle předběžných údajů 31 302 dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 950 méně než ve stejný den předchozího týdne. Od začátku vakcinace koncem loňského prosince bylo podáno přes 14,36 milionu dávek, z toho zhruba 1,5 milionu připadá na posilovací dávky. Ukončené očkování má v Česku 6,48 milionu lidí.
Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 2,33 milionu lidí. Zemřelo 34 451 z nich. Od začátku prosince přibylo zatím 1154 úmrtí.
Nejvíce se epidemie šíří ve východní polovině Česka. Nejvyšší incidenci vykazuje Zlínský kraj s 1024 novými případy za poslední týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Následuje kraj Vysočina s 1015 případy a Pardubický kraj s 979 potvrzenými případy. Naopak nejnižší týdenní incidenci má Karlovarský kraj se 406 případy na 100 tisíc lidí.
Nižší denní nárůsty se projevují i v poklesu incidenčního čísla. Podle aktuálních statistik připadá v Česku 871 případů koronavirové nákazy potvrzených v poledních sedmi dnech na 100 tisíc obyvatel. Je to nejnižší hodnota incidenčního čísla od 18. listopadu.
V nemocnicích leželo v sobotu 5766 pacientů s covidem, z toho 1012 v těžkém stavu. Ve mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizovaných o téměř 800.
V sobotu testy potvrdily 9080 případů covidu-19. Byl to nejnižší sobotní přírůstek za posledních pět víkendů. Před týdnem bylo nový případů o 1900 více. V mezitýdenním srovnání klesají počty nakažených desátým dnem v řadě. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Německo za uplynulý den zaznamenalo 32 646 případů nákazy koronavirem a 132 úmrtí s covidem-19. Informovala o tom agentura DPA, která se odvolává na Institut Roberta Kocha (RKI). O týden dříve to bylo 42 055 nově potvrzených případů nákazy a 94 úmrtí. Sedmidenní incidence, tedy počet nových případů infekce na 100 tisíc obyvatel, opět klesla na 390,9. O den dříve tento ukazatel činil 402,9, před týdnem 439,2 a před měsícem 263,7.
Soudce brazilského nejvyššího soudu v sobotu rozhodl, že zahraniční návštěvníci se při vstupu do země budou muset prokázat dokladem o očkování proti nemoci covid-19. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Kdy bude opatření uvedeno v platnost, zatím není jasné. Rozhodnutí soudce Luíse Roberta Barrosa je další ranou pro brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který je skeptický k vakcínám proti covidu-19 a odmítá zavádění přísných pravidel v boji proti šíření koronaviru. Díky mírným opatřením byla Brazílie doposud vyhledávaným cílem neočkovaných turistů.
Asi 44 tisíc lidí nesouhlasících s protikokoronavirovými opatřeními dnes demonstrovalo v centru Vídně. Místní policie dříve odhadovala počet demonstrantů na 20 tisíc. Účastníci dávali najevo hlavně odpor vůči chystané očkovací povinnosti pro všechny lidi starší 14 let. V Německu několik stovek lidí uspořádalo podobnou demonstraci ve Schwerinu. V Lucemburku policie použila proti demonstrantům vodní dělo. Asi tisícovka demonstrantů se sešla v Barceloně.
Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překročil 5,3 milionu. Od srpna přibylo 100 tisíc mrtvých za 11 dní, třikrát za deset dní, dvakrát za 12 dní, pak za 15 dní a třikrát za 14 dní. Posledních 100 tisíc mrtvých přibylo za 12 dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy.
Vědci stanovili řadu scénářů vývoje, z nichž ten nejpříznivější předpovídá, že od začátku prosince do 30. dubna se v Anglii nakazí koronavirem bezmála 21 milionů lidí. Nemocnice se budou muset postarat o 175 tisíc pacientů a 24 700 nemocných zemře. Tato čísla podle nich budou platit v případě, kdy proticovidové vakcíny budou dobře fungovat i u omikronu a situaci vylepší množství lidí očkovaných třetí dávkou.
Nejpesimističtější model uvádí, že nakažených by mohlo být až 34,2 milionu, v nemocnicích by skončilo skoro půl milionu lidí a covidu by podlehlo na 75 tisíc pacientů. Výstupem většiny modelovaných scénářů vývoje je závěr, že v nemocnicích nyní skončí více lidí než loni v zimě.
Experti z vysoké školy London School of Hygiene & Tropical Medicine připouštějí, že jejich předpovědi nemohou být přesné, protože se potýkají s řadou neznámých. Nemají například zatím dost dat, aby určili, nakolik účinné budou proti omikronu stávající vakcíny a léky. "Na základě toho, co pozorujeme, tu v Británii budeme mít obrovskou vlnu omikronu," řekl stanici BBC jeden z výzkumníků Nick Davies.
Podle nejpesimističtějšího scénáře může v Británii zemřít až 75 tisíc lidí. Nová vlna nákazy koronavirovou variantou omikron si v Británii do konce dubna vyžádá přinejmenším 25 tisíc obětí, pokud vláda nepodnikne další kroky a nezpřísní stávající protiepidemická opatření. Modely vývoje pandemie po příchodu nakažlivější varianty omikron zpracovali odborníci z vysoké školy London School of Hygiene & Tropical Medicine.
V centru Vídně se sešlo na 20 000 odpůrců protikoronavirových opatření, zejména chystané očkovací povinnosti. Akci svolala populistická FPÖ. Podle agentury APA dávali najevo hlavně odpor vůči chystané očkovací povinnosti pro všechny lidi starší 14 let. V Německu několik stovek lidí uspořádalo podobnou demonstraci ve Schwerinu.
Slovensko potvrdilo první tři případy nové koronavirové varianty omikron. Všechny tři osoby byly očkovány proti covidu-19, navštívily země považované v souvislosti s omikronem za rizikové a projevily se u nich jen mírné příznaky onemocnění. Dnes o tom informoval úřad hlavního hygienika (ÚVZ).
Variantu omikron, kterou laboratoře na Slovensku odhalily v pátek, už zjistilo na svém území vícero zemí včetně Česka. Podle ÚVZ zmíněná trojice po příjezdu na Slovensko nastoupila do domácí izolace a zareagovala na dřívější výzvu hygieniků, aby se přihlásili lidé, kteří navštívili vybrané státy.
"Zatím nebudeme přehodnocovat platná opatření, není pro to důvod. Ještě přesně nevíme, co omikron dělá," citovala slovenská média ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského, který se dnes spolu s premiérem Eduardem Hegerem zapojil jako člen očkovacího týmu do kampaně na podporu vakcinace.
V Moravskoslezském kraji v pátek přibylo 1513 nově nakažených koronavirem. Přírůstek je o více než 400 nižší, než tomu bylo před týdnem. Minulý pátek v kraji přibylo 1986 pozitivně testovaných. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
"Je vidět přibrzďování epidemie. Nadále ale trvá velké zatížení intenzivní péče. Zdravotníci v nemocnicích jsou na dně svých sil. Viděl jsem to na vlastní oči, ale jsou takoví, kterým je to úplně jedno. Ještě jim vyhrožují," uvedl hejtman.
Tchajwanská vláda dnes uvedla, že v zemi byl potvrzen první případ nové varianty koronaviru omikron. Nakazil se jí člověk, který přiletěl ze Svazijska na jihu Afriky, píše agentura Reuters. Nakažený je v karanténě, protože do ní musejí všichni, kdo na Tchaj-wan přicestují. Má bezpříznakový průběh infekce.
Hygienici otestovali dalších deset lidí, kteří v letadle seděli před a za touto osobou: všichni měli negativní výsledek testu. Objevení nové varianty koronaviru, která dostala název omikron, oznámili ve druhé polovině listopadu vědci v Jihoafrické republice. Mnoho států zareagovalo omezením cest z Jižní Afriky.
Na Ukrajině hygienici v pátek zjistili 10 133 nových případů koronavirové infekce. Necelých 26 tisíc lidí se uzdravilo a 446 nemocných zemřelo. V zemi, kde žije přibližně 42 milionů lidí, se od začátku pandemie nakazilo skoro 3,6 milionu osob, 90 789 z nich zemřelo.
Zastoupení Světové banky na Ukrajině dnes informovalo, že země získá další půjčku ve výši 150 milionů dolarů (3,36 miliardy korun), určenou zejména na nákup 16,5 milionu dávek vakcín. Už dříve letos Světová banka této východoevropské zemi poskytla 155 milionů dolarů na podporu zdravotnictví během pandemie.
V Rusku testy za poslední den potvrdily koronavirovou infekci u dalších 30 288 osob. Počet případů evidovaných od začátku pandemie k dnešku vzrostl na 9 986 967, informují ruská média s odvoláním na úřady. Dalších 1171 pacientů nakažených koronavirem v Rusku za poslední den zemřelo.
Celková smrtelná bilance v zemi se 146 miliony obyvatel činí 288 351. Rusko minulý měsíc zaznamenávalo rekordní počty úmrtí, několik dní po sobě zemřelo přes 1250 pacientů s covidem-19.
Česká republika má za uplynulé dva týdny (k 9. prosinci) 2354 nových případů nákazy koronavirem na 100 tisíc obyvatel (před týdnem 2373 případů) a je na druhém místě mezi sousedními zeměmi. Nejhůře na tom je nyní Slovensko, kde evidují 2650 nových případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, před týdnem bylo druhé s 2189 případy.
V nyní třetím Rakousku dvoutýdenní incidence klesla ze 1762 na 1381 případů na 100 tisíc obyvatel. Na čtvrtém místě je Německo (1024 případů, před týdnem 960). Nejlepší situace je stále v Polsku, které má 932 případů na 100 tisíc obyvatel za dva týdny (před týdnem 847).
Denní nárůsty počtu nakažených v Česku klesají v mezitýdenním srovnání devátým dnem v řadě. Od začátku týdne testy prokázaly celkem 77 837 případů, zatímco za pět pracovních dní předchozího týdne to bylo 97 tisíc případů.
Nejhorší epidemická situace je ve Zlínském kraji a na Vysočině, kde je incidenční číslo stále vyšší než 1000. Naopak nejlépe je na tom Karlovarský kraj se 419 nově potvrzenými případy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.
V pátek testy v Česku potvrdily 12 386 případů nákazy novým typem koronaviru. Bylo to zhruba o 5300 případů méně než před týdnem a zároveň nejnižší počet v pracovním dni od poloviny listopadu.
Sedmidenní incidence poprvé po třech týdnech klesla pod 900 případů na 100 tisíc obyvatel. V nemocnicích bylo v pátek 6222 pacientů s covidem, v mezitýdenním srovnání přibližně o 800 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Říčanská nemocnice otevřela očkovací centrum pro zájemce o třetí dávky vakcíny proti koronaviru. Počáteční kapacita je sto lidí denně. Očkovat se bude vždy v pondělí, ve středu a v pátek od 8:30 do 14:00, informoval Adam Knesl ze skupiny Agel, která nemocnici provozuje.
"Z předběžných dat se zdá, že sice roste počet hospitalizací, ale vypadá to, že za tím stojí spíše počty (nově infikovaných) než závažnost samotné varianty omikron," sdělil dnes jihoafrický ministr zdravotnictví.
Přehled pátečních událostí:
Odborníci z Jihoafrické republiky (JAR) nevidí známky toho, že by varianta koronaviru omikron způsobovala vážnější průběh onemocnění covid-19, uvedl dnes podle agentury Reuters tamní ministr zdravotnictví Joe Phaahla. Varianta omikron byla poprvé zaznamenána právě na jihu Afriky a v JAR způsobila značný nárůst počtu nakažených.
Dodávku vakcín proti covidu určených dětem od pěti do 11 let očekává Kraj Vysočina pro svá očkovací centra 17. prosince. Dorazit má 6000 dávek, řekla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. První dávky podají zdravotníci v očkovacím centru Hruškové Dvory v Jihlavě.
Přeočkování čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19 možná bude kvůli nové variantě koronaviru omikron zapotřebí dříve, než se předpokládalo. V rozhovoru s americkou televizí CNBC to řekl šéf farmaceutické společnosti Pfizer Albert Bourla.
Bourla uvedl, že se podle reálných dat ukáže, jak dlouho třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech bude chránit před omikronem. "Myslím, že budeme potřebovat čtvrtou dávku. Řekl jsem to několikrát. U předchozí (varianty) jsem odhadoval, že to bude 12 měsíců po třetí dávce. S omikronem musíme počkat, protože máme velmi málo informací. Možná ji budeme potřebovat dříve," řekl ve středečním rozhovoru. Zároveň poznamenal, že třetí dávka poskytne "velmi dobrou ochranu".
Nejpozději k 15. březnu 2022 musí být zdravotníci, pečovatelé a záchranáři v Německu očkovaní proti nemoci covid-19, případně být z infekce vyléčeni. Dnes o tom rozhodli poslanci Spolkového sněmu, kteří výjimku udělili pouze osobám, které ze zdravotních důvodů vakcinovány být nemohou. Ještě dnes chce souhlas vyslovit i Spolková rada, která zastupuje německé spolkové země. Německo zároveň připravuje všeobecnou očkovací povinnost, která by podle představ nového kancléře Olafa Scholze mohla platit nejpozději od března.
Hlavním tématem dnešního setkání se Zemanem byl covid-19, řekl po jednání kandidát na ministra Válek (TOP 09). Zopakoval, že povinné očkování odmítá.
"Vyhláška o povinném očkování vzešlá od dosavadní vlády bude diskutována s legislativci naší nové vlády, jistě dojde k její úpravě, nepovažuji povinné plošné očkování jednotlivých kategorií za správné," řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem k povinnému očkování.
Na Ukrajině za uplynulý den přibylo 11 327 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 442 covidových úmrtí, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet obětí pandemie v zemi překročil 90 tisíc. Situace se nicméně stabilizuje, o čemž podle ministerstva svědčí, že počet uzdravených z covidu-19 od 19. listopadu převyšuje denní přírůstek nových případů nákazy.
Očkovací vakcína proti covidu-19 pro děti od pěti let by měla do Prahy dorazit 14. prosince, děti se budou očkovat u praktiků a v deseti centrech.
V Karlovarském kraji přibylo za týden 1273 nákaz koronavirem, o 60 méně než před týdnem. Klesá i týdenní incidence - nyní je 434, před týdnem 454.
Od pondělí se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do Česka z Azorských a Kanárských ostrovů, na mapě cestovatele budou tato území oranžová.
Ve sbírce zákonů v pátek vyšla vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a vybrané profese, u kterých více hrozí nákaza koronavirem. Upozornila na to Česká televize. Vyhláška se vydává podle zákona o ochraně veřejného zdraví, upravuje také další povinná očkování dětí nebo profesí proti některým nemocem.
V Moravskoslezském kraji se za týden nakazilo koronavirem 13 610 lidí. Stejně jako v minulém týdnu jde o pokles. Snížilo se i zatížení nemocnic.
Epidemie covidu v hradeckém kraji brzdí. Testy za sedm dní odhalily 4929 nákaz, před týdnem za stejnou dobu 5470. Mírně klesl počet hospitalizovaných.
V Pardubickém kraji za týden přibylo 5601 nakažených koronavirem a za sedm dní zemřelo 28 lidí. Předchozí týden testy nákazu potvrdily u 6711 lidí.
Týdenní přírůstek nakažených koronavirem ve Zlínském kraji druhým týdnem klesá. Za uplynulý týden přibylo 6658 případů nákazy, minulý týden 8774.
V Ústeckém kraji epidemie koronaviru dál mírně zpomaluje. Za uplynulých sedm dní přibylo 7262 nákaz, o 259 méně než za týden předchozí.
V Plzeňském kraji přibylo za týden 4237 nákaz koronavirem, o 1137 méně než před týdnem. Klesá i týdenní incidence - nyní je 717, před týdnem 911.
Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 12 962 případů nákazy koronavirem. Je to méně než o týden dříve, kdy bylo nově nakažených 14 261.
Hygienici na jihu Čech zaznamenali za poslední týden 6546 nových případů koronaviru. Je to téměř o 2000 méně než za stejné období o týden dříve.
Na jihu Moravy přibylo za poslední týden 12 060 potvrzených nákaz covidem-19, v mezitýdenním srovnání o 4144 méně. Klesla i týdenní incidence.
Epidemie v Praze dál brzdí, za poslední týden přibylo 10 426 případů, o týden dříve jich bylo přes 13 400. Incidence klesla na 781 z 1004 před týdnem.
V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 6853 případů nemoci covid-19, což je ve srovnání s předchozím týdnem o 2300 případů méně.
Za poslední týden potvrdily laboratoře v Libereckém kraji 4124 nových případů covidu. Je to o 112 méně než o týden dříve, epidemie zřejmě zpomaluje.
V Jižní Koreji třetí den v řadě přibylo více než 7000 nově nakažených koronavirem. Kvůli současné vlně pandemie, kdy země zažívá rekordní přírůstky infikovaných, jsou pod tlakem nemocnice a objevují se pochyby ohledně plánů zvládnout situaci bez lockdownu.
Podle počtu nakažených koronavirem za sedm dní je nyní v EU nejhorší situace stejně jako před týdnem na Slovensku (1328 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní do 8. prosince, o týden dříve 1403), druhé zůstává Česko s 1027 případy (před týdnem 1194 případů). Třetí je opět Belgie (963, o týden dříve 1095). Celosvětově stále vykazuje nejvyšší týdenní incidenci Andorra (1796 případů na 100 tisíc obyvatel, před týdnem 1412). Vyplývá to z dat projektu Our World in Data.
V Česku se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu laboratorně prokázalo přes 2,3 milionu případů nákazy. Od loňského září tempo růstu nákazy rychle stoupalo, nejvíce rostlo loni na podzim, na přelomu roku 2020 a 2021 a pak letos v březnu, kdy počty prokázaných případů stoupaly o více než 10 tisíc za den a byly i dny s více než 15 tisíci případy. To vše ale bylo překonáno nyní v listopadu, kdy laboratoře začaly vykazovat přes 20 tisíc případů nákazy, rekordních 27 928 nových případů zaznamenaly 25. listopadu.
Celkový počet 100 tisíc případů byl překročen loni 8. října, hranice půl milionu nakažených 24. listopadu a milion lidí s covidem letos 2. února. Dalších 100 tisíc přibylo za 13 dní, nárůst se tedy lehce zpomalil, poté ale opět zrychlil - na přelomu února a března přibylo dvakrát po sobě 100 tisíc nakažených dokonce za osm dní. Hranice 1,5 milionu nakažených byla překročena 25. března, pak ale tempo začalo klesat až do letošního září. Na přelomu října a listopadu přibylo 100.000 lidí s covidem za 26 dnů, poté za 11 dní, šest dní a rekordních pět dní. Minulých 100 tisíc nakažených přibylo za šest dní, nyní tempo mírně kleslo a trvalo to sedm dní.
Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 61 288 nových případů nákazy virem SARS-CoV-2 a tento údaj již několik dní v řadě klesá. Institut Roberta Kocha přesto doporučuje zvýšit úsilí v boji proti pandemii, protože riziko nákazy je stále vysoké.
Celostátní sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel, byla dnes ráno 413,7. Ve čtvrtek ráno měl tento údaj hodnotu 422,3, před týdnem 442,1. Institut varuje, že čísla jsou nejspíš podhodnocená, protože přetížená zdravotnická zařízení nemají čas hlásit všechny případy nákazy a v některých regionech je vyčerpaná kapacita testovacích zařízení.
Ve čtvrtek přibylo v České republice 14 229 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně ve všední den za poslední tři týdny. Proti minulému čtvrtku je to pokles o téměř 4400 nakažených. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se snížil na 6321, v těžkém stavu je 1086 z nich. Dále klesá také incidenční číslo, k dnešku připadá v Česku na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní 938 nakažených.
Denní nárůsty nakažených klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Tento týden zatím laboratoře v Česku odhalily 65 438 nových případů koronaviru. Za první čtyři dny minulého týdne jich bylo zhruba o 14 tisíc více. Předminulý týden pak od pondělí do čtvrtka přibylo více než 86 tisíc nakažených.
Německo se v boji s pandemií nemoci covid-19 chce více soustředit na očkování, cílem je ještě tento měsíc podat 30 milionů dávek. Po jednání s premiéry německých spolkových zemí to řekl nový kancléř Olaf Scholz, pro kterého byla dnešní konference první v roli šéfa vlády. Scholz rovněž řekl, že Německo se zaměří také proti projevům nenávisti na internetu, které se v době pandemie zostřily.
"Středobodem našeho jednání byly samozřejmě výzvy v boji s pandemií. Tou největší výzvou je očkování a podávání posilovacích třetích dávek," řekl Scholz. "Naším cílem zůstává 30 milionů dávek," řekl o očkovacím závazku.
Radikální rakouští popírači koronaviru a odpůrci protiepidemických opatření naplánovali demonstrace před sídly redakcí hlavních mediálních společností. Dnes odpoledne se několik desítek lidí sešlo před budovou rozhlasové a televizní společnosti ÖRF, aby tam dali najevo svůj odpor vůči údajně zfalšovanému zpravodajství o pandemii covidu-19. Na svých internetových stránkách o tom píše deník Der Standard.
Pandemie nemoci covid-19 by v důsledku nakažlivější varianty koronaviru mohla způsobit světové ekonomice mnohem výraznější ztráty, než se doposud odhadovalo. Uvedla to dnes podle agentury Reuters hlavní ekonomka Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinathová.
Mezinárodní měnový fond podle Gopinathové odhaduje, že nakažlivější varianta koronaviru, jako je omikron, by mohla přinést globální ekonomice dodatečné ztráty v rozsahu kolem 5,3 bilionu dolarů (téměř 120 bilionů Kč). To by znamenalo výrazný nárůst oproti dosavadnímu odhadu ztrát způsobených pandemií, který činí 12,5 bilionu dolarů (přes 280 bilionů Kč), píše Reuters.
Testování dětí ve školách se uskuteční v předvánočním týdnu pouze v pondělí 20. prosince. V dalších dnech bude případně doplněno testováním v ohniscích nákazy na základě rozhodnutí krajských hygienických stanic. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připomněl, že každé pozitivně testované dítě musí jít ještě na potvrzující PCR test. Podle něj je testování v pondělí lepší variantou, při pozdějším testování by rodiče museli s dětmi na PCR test na Štědrý den nebo o vánočních svátcích.
Výběr čtvrtečních událostí, které se týkají pandemie koronaviru:
Ve středu v Česku přibylo 16 179 potvrzených případů covidu, zhruba o 5 tisíc méně než před týdnem. Je to sedmý pokles v řadě. V nemocnicích je s covidem 6478 pacientů, což je nejméně v prosinci. V těžkém stavu je 1072 z nich.
Reprodukční číslo, které udává kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný, kleslo k dnešku na 0,88 z předchozích 0,90. Sedmý den je tak pod klíčovou hodnotou jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje.
V zemi stále roste zájem o očkování, zejména o třetí posilující dávku, která by měla lépe chránit právě i před variantou omikron. Ve středu podstoupilo očkování v Česku 90 649 lidí, přibližně o 17 tisíc více než před týdnem. Zdravotníci v Česku podali dohromady přes 14,1 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Ukončené očkování má více než 6,4 milionu lidí, což podle ministerstva zdravotnictví představuje 60,2 procenta ze všech obyvatel.
Varianta covidu-19 omikron se objevila u dvou zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno, žáka ZŠ Arménská v Brně a u dvou žáků základní školy v Adamově na Blanensku. Náměstek Fakultní nemocnice Brno Ondřej Ludka uvedl, že všichni nakažení omikronem mají velmi lehký průběh a jsou v domácím ošetřování.
Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci covid-19, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.
Ministerstvo zdravotnictví chce prodloužit pandemický zákon, příští týden pošle novelu do připomínkového řízení. Bez novely by pandemický zákon v únoru příštího roku skončil. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Návrh novely chce ministerstvo v pátek probrat také s AntiCovid týmem budoucí vládní koalice, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN.
Ministerstvo bude navrhovat prodloužení pandemického zákona minimálně o rok, protože se dá předpokládat, že epidemie covidu tu ještě nějakou dobu bude. Vojtěch řekl, že novelu chce do legislativního procesu poslat ještě nynější kabinet v demisi. "Legislativní proces má svá pravidla a čas neúprosně běží," uvedl.
Definitivně potvrzené sekvenací viru jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zatím jen dva případy varianty koronaviru omikron u dvou lidí z Liberce. Dalších osm případů laboratoře prověřují, sekvenace je ale ještě nepotvrdila. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je šest z Jihomoravského kraje, o kterých dnech média už informovala, a prověřuje se také jeden v Praze a jeden ve Středočeském kraji. Vojtěch a Svrčinová to dnes řekli na on-line tiskové konferenci.
"Všechny naše případy mají buď bezpříznakový průběh nebo velmi lehký průběh," uvedla Svrčinová. Podle ní jsou lehké průběhy hlášené také u ostatních případů zachycených v Evropě. Čtyři případy ve školách podle ní nezakládají důvod pro to, aby se pro ně zpřísňovala opatření.
V Brně jde podle ní o dvě zdravotní sestry z fakultní nemocnice a dvě jejich děti, další dva případy podezření na omikron jsou podle ní žáci ve věku deset a 11 let z Blanenska. Podle informací jihomoravských hygieniků jde o školu v Adamově. Středočeský případ souvisí podle Svrčinové s letem Dubaj-Praha, kterým cestovala z Namibie žena z Liberce, u které se varianta omikron potvrdila. Prověřuje se také mezinárodní turnaj ve vodním pólu, kde byli i hráči z Jihoafrické republiky, a jeden belgický hráč po návratu onemocněl.
Ministerstvo financí odpustilo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu správní poplatky spojené s žádostmi o individuální prominutí nebo posečkání daní a cel, a to od 25. listopadu do konce letošního roku. Týká se to například žádostí o prominutí pokuty za pozdní podání daňového přiznání nebo kontrolního hlášení nebo žádosti o prominutí úroku z prodlení. Generální pardon dnes ministerstvo financí zveřejnilo ve finančním zpravodaji. Úhrady řady daní i poplatků vláda posunula nebo odpustila i v rámci předchozích vln pandemie.
"Důvodem prominutí je zpřístupnění příslušných institutů pro daňové subjekty, jejichž plnění povinností bylo ztíženo v důsledku šíření viru SARS-CoV-2 (například vzhledem k onemocnění, karanténě či ošetřování blízkých, a to jak u samotných daňových subjektů, tak i u jejich zaměstnanců či účetních), popř. u nich v důsledku zákazu a omezení některých činností nastaly problémy s peněžními toky. Souvislost s dopady šíření viru SARS-CoV-2 nebude pro tyto účely prominutí správního poplatku s ohledem na administrativní dopady prokazována," uvádí materiál.
Zájemců o první dávky očkování proti covidu-19 v posledních dnech po nárůstu v říjnu a listopadu ubylo. Od pondělí jich bylo méně než 8 tisíc za den, před koncem listopadu každý pracovní den přes 18 tisíc. Nyní se tak podávají hlavně posilující dávky očkování, ve středu jich bylo přes 78 tisíc. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví o očkování.
Celkově se podle denních hlášení ministerstva o postupující proočkovanosti nechalo očkovat nebo se k vakcinaci registrovalo 63,5 procenta populace. Za poslední měsíc se jejich počet zvýšil, 6. listopadu bylo 59,9 procenta. Dokončené očkování tak má asi 70,8 procenta dospělých.
Zájemců o první dávky očkování proti covidu-19 v posledních dnech po nárůstu v říjnu a listopadu ubylo. Od pondělí jich bylo méně než 8 tisíc za den, před koncem listopadu každý pracovní den přes 18 tisíc. Nyní se tak podávají hlavně posilující dávky očkování, ve středu jich bylo přes 78 tisíc. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví o očkování.
Celkově se podle denních hlášení ministerstva o postupující proočkovanosti nechalo očkovat nebo se k vakcinaci registrovalo 63,5 procenta populace. Za poslední měsíc se jejich počet zvýšil, 6. listopadu bylo 59,9 procenta. Dokončené očkování tak má asi 70,8 procenta dospělých.
Varianta covidu omikron se objevila mezi žáky základní školy v Adamově na Blanensku. Její ředitel Stanislav Tůma řekl, že počet žáků nechce přibližovat, v karanténě je ale jedna třída. Dalších se to zatím netýká. Varianta omikron se objevila už i u dvou zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno nebo u žáka druhé třídy v Základní škole Arménská v Brně.
"Krajská hygienická stanice nám oznámila, že při sekvenaci vzorků byla u žáků naší školy zachycena varianta omikron. Třída, která byla v kontaktu s těmito žáky, byla poslána do karantény," řekl Tůma.
Lidé, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19, budou v Rakousku nejspíše od února čelit hrozbě pokuty až do výše 3600 eur (91 500 korun). Vyplývá to z návrhu zákona o povinném očkování, který dnes představila rakouská vláda. Podle ní budou vakcinaci muset podstoupit všichni lidé starší 14 let, informovala agentura APA.
S dalšími protiepidemickými opatřeními vláda nyní nepočítá, řekl Babiš. Za hlavní problém označil neochotu lidí se očkovat a jejich agresivitu.
Vybraní vojáci, kteří pomáhali během epidemie v nemocnicích nebo v sociálních zařízeních, obdrželi medaile Karla Kramáře. Na pražském Vítkově jim je předal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Oceněno bylo pět desítek vojáků. Celkem se do řešení pandemické krize zapojilo několik tisíc vojáků napříč všemi armádními útvary.
Dnes jsme s premiérem @AndrejBabis a generálem Opatou poděkovali příslušníkům @ArmadaCR za nasazení v boji s Covid-19. 50 z nich obdrželo medaile Karla Kramáře. Na naši armádu a její skvělé vojákyně a vojáky se můžou občané 🇨🇿 spolehnout v každé situaci. pic.twitter.com/uybj140Cyp
— Lubomír Metnar (@metnarl) December 9, 2021
Varianta covidu omikron se potvrdila u jednoho dítěte ze Základní školy Arménská v Brně. Řekl to ředitel školy Petr Holánek. Podle něj musela jít celá třída do karantény. V Brně je to třetí případ omikronu, varianta se objevila i u dvou zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno.
Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci covid-19. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.
Ve Fakultní nemocnici Brno se u dvou zaměstnanců potvrdila varianta koronaviru omikron. Řekla to mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Oba zaměstnanci jsou v domácí izolaci a nepotřebují lékařskou péči, dodala. Prvním potvrzeným případem omikronu v Česku byla koncem listopadu žena z Liberce, která se vrátila z Afriky.
Jihoafrická republika, kde nová varianta koronaviru omikron rozpoutala čtvrtou vlnu epidemie covidu-19, v uplynulých sedmi dnech zaznamenala 255procentní nárůst v počtu nově infikovaných, ale pouze šest procent lůžek na jednotkách intenzivní péče je nyní obsazeno covidovými pacienty. Dnes to podle agentury Reuters uvedl představitel africké pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Thierno Balde.
Balde to řekl v době, kdy se objevují první neoficiální tvrzení jihoafrických lékařů a výzkumníků, podle nichž nákaza variantou omikron má většinou mírný průběh.
Experti Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes doporučili aplikovat posilující dávku covidové vakcíny lidem se sníženou imunitou. Plošné doporučení kvůli přetrvávajícím nerovnostem v přístupu k očkování nevydali, informovaly agentury DPA a Reuters.
Slovensko poskytne 200 eur (5100 korun) každému neočkovanému seniorovi, který dostane vakcínu proti onemocnění covid-19. Starší obyvatelé, kteří už jsou naočkovaní posilující dávkou vakcíny, zase dostanou odměnu 300 eur (7650 korun), rozhodl parlament. Na pětimilionovém Slovensku, které se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19, nárok na zmíněný příspěvek bude mít po splnění stanovených podmínek zhruba 1,29 milionu lidí. Schválená novela příslušného zákona se liší od původního návrhu, který počítal s rozdáváním poukázek na využívání služeb.
Německo ohlásilo 70 611 nově nakažených koronavirem za posledních 24 hodin. Je to méně než před týdnem, kdy byl přírůstek 73 209. Mírný ústup epidemie covidu-19 naznačuje také sedmidenní incidence, která klesla na hodnotu 422,3. Tento indikátor, který měří počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel v týdenním úhrnu, byl minulý čtvrtek na úrovni 439,2.
V Moravskoslezském kraji se po úterním nárůstu počet nově nakažených koronavirem znovu snížil. Za středu přibylo 1987 pozitivně testovaných.
Ministerstvo školství nyní kvůli covidu nechystá úpravy jarních maturit či přijímacích zkoušek, řekl ministr Plaga. Rozhodnout by se pro ně mohlo při plošné uzávěře škol.
Vyhněte se větším skupinám lidí, odložte večírky a setkávejte se raději venku, radí v doporučeních k Vánocům ministerstvo zdravotnictví.
Pro velký zájem bude Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně mimořádně očkovat proti koronaviru ve svém areálu i tento víkend. Běžně nemocnice podává vakcínu o víkendu pouze v očkovacím centru pro neregistrované v obchodním středisku Olympia.
Přehled hlavních událostí:
Ve středu v Česku přibylo 16 179 nakažených, o 5000 méně než před týdnem. Jde o sedmý pokles v řadě.
V Polsku během uplynulých 24 hodin přibylo 27.458 nových případů nákazy koronavirem a 562 úmrtí pacientů s covidem-19, který koronavirus způsobuje. Oznámil to dnes ráno v polském rozhlase náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska.
Sedmidenní celorepubliková incidence se dostala na 979 případů nákazy covidem na 100 tisíc obyvatel, a po několika týdnech růstu tak začala klesat. Minulou středu dosáhla 1223, jen těsně pod rekordní hodnotou z 25. listopadu (1233).
Několik desítek vojáků dnes na pražském Vítkově získá ocenění za pomoc v boji s pandemií. Premiér v demisi Andrej Babiš jim udělí medaili Karla Kramáře. Zástupci končící vlády chtějí zároveň armádě za její nasazení poděkovat.
Nejhorší situace je z hlediska incidenčního čísla nadále na východě Česka. Ve Zlínském kraji připadá na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní 1244 případů koronaviru, v Olomouckém kraji je to 1158 případů. Naopak v Karlovarském kraji má incidenční číslo hodnotu 447, což je nejméně v zemi. Od středy kleslo číslo téměř ve všech regionech. Jedinou výjimkou je Ústecký kraj, kde se mírně zvýšilo na 924.
Aktuálně.cz analyzovalo přístup vlády, ale i opozice a odborníků na začátku páté vlny covidu.
V Česku stále roste zájem o očkování, zejména o třetí posilující dávku, která by měla lépe chránit i před variantou omikron. Ve středu podstoupilo očkování 90 649 lidí.
Ve středu v Česku přibylo 16 179 potvrzených případů covidu, zhruba o 5000 méně než před týdnem. Je to sedmý pokles v řadě. V nemocnicích je s covidem 6478 pacientů, což je nejméně v prosinci. V těžkém stavu je 1072 z nich.
Incidenční číslo se poprvé od 21. listopadu dostalo pod 1000. Za posledních sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 979 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Přehled hlavních událostí:
Předvánoční antigenní testování žáků na covid se asi nebude konat poslední den výuky ve středu 22. prosince, ale v pondělí jako obvykle, uvedl Plaga.
Slovenská vláda dnes podle očekávání schválila částečné uvolnění koronavirových restrikcí pro obyvatele, kteří jsou naočkovaní proti covidu-19 nebo toto onemocnění prodělali. Balík opatření bude platit prozatím do 9. ledna, v případě dalšího zvýšení počtu covidových pacientů v nemocnicích ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský navrhne vládě opětovně zpřísnění omezení. Lengvarský to řekl novinářům, návštěvy blízkých nebudou o vánočních svátcích podle něj povoleny. Už v listopadu vláda po zhoršení epidemické situace schválila zákaz vycházení s výjimkami.
Počet nově odhalených nákaz koronavirem v Plzeňském kraji zpomalil a stagnuje, covidových pacientů v nemocnicích přibývá pomaleji, řada pacientů ale potřebuje delší péči. Současná pátá covidová vlna by mohla kulminovat o vánočních svátcích - v následujících dvou týdnech se situace zřejmě nebude horšit, ale ani zásadně zlepšovat. Zaznělo to na jednání krajského krizového štábu.
Koronavirus se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nešíří víc mezi dětmi než mezi staršími věkovými skupinami. Jenom se u nich díky plošnému testování víc zachytávají pozitivní případy a lépe se trasují. Řekl to na Metropolitním zdravotnickém kongresu. Případné prodloužení vánočních prázdnin by tak podle něj nemělo žádaný efekt. Prodloužení prázdnin žádaly některé organizace učitelů, navrhovali ho i zástupci budoucí vládní koalice.
Společnosti Pfizer a BioNTech oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny proti nové koronavirové variantě omikron. Výsledky prý naznačují, že při naočkování třemi dávkami poskytuje vysokou úroveň ochrany proti onemocnění, informují světová média.
Dvoudávkový režim podle výrobců očkovací látky vytvářel výrazně méně neutralizujících protilátek ve srovnání s testy na dřívějších podobách viru SARS-CoV-2. Ovšem třetí dávka jejich hladinu navýšila na 25násobek a dostala ji na podobnou úroveň jako dvoudávkový režim při prvotní klinické studii.
Od začátku listopadu se nakazilo koronavirem přes 165 tisíc dětí do 19 let, tvoří třetinu pozitivních testů. V nemocnici skončilo 383 z nich, na JIP 51.
Mezi lékaři je 88 procent očkovaných proti covidu, mezi sestrami 83 procent. Posilující dávku má 54 procent lékařů a 36 procent sester, uvedl Smejkal.
Epidemická situace ve Španělsku se za poslední týden zhoršila a pomoc v nemocnici vyhledalo o 32 procent více nakažených než před týdnem. Informoval o tom deník El País. Počet případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel se zvýšil ve srovnání se začátkem tohoto měsíce o třetinu. Podle epidemiologů se zřejmě počty případů infekce budou i nadále zvyšovat. Varují před vánočními večírky, které se mohou stát ohnisky nákazy.
V Polsku během uplynulých 24 hodin přibylo 28 542 nových případů nákazy koronavirem a 592 úmrtí pacientů s covidem, což je nejvyšší počet od 28. dubna. Uvedla to na webu televize TVN 24 s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. O týden dříve bylo nových případů 29 064, nynější pokles o 522 případů tedy nedosahuje ani dvou procent, dodala.
Nemocnice v Jihomoravském kraji nepoužívají rekonvalescentní plazmu k léčbě pacientů s covidem, uvedli zástupci nemocnic. Světová zdravotnická organizace v úterý oznámila, že nákladné a časově náročné transfuze krevní plazmy lidí, kteří se uzdravili z covidu, podle dosavadních důkazů nezabrání těžkému průběhu nemoci nebo úmrtí. V jihomoravských nemocnicích je k dnešku kolem 940 pacientů s koronavirem, z toho okolo 160 je na jednotkách intenzivní péče.
V Moravskoslezském kraji za úterý přibylo 2525 nově nakažených koronavirem. Je to o 817 nakažených více než tomu bylo v pondělí a o 247 víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Nejvíce nakažených zaznamenalo Karvinsko, kde nemoc testy prokázaly u 574 lidí, naopak nejmenší přírůstek má znovu Bruntálsko s 238 nově nakaženými.
Nedávno jsem na tomto místě psal, že musíme počkat do úterý, zdali můžeme definitivně potvrdit trend brždění epidemie. Včera opět došlo k nárůstu počtu pozitivně testovaných - 2525, takže brždění není takové, jaké bychom je chtěli mít. pic.twitter.com/ViYGtoCZaL
— Ivo Vondrak (@ivondrak) December 8, 2021
V Česku je druhý potvrzený případ koronavirové varianty omikron. Jde o úzký kontakt ženy z Liberce, u níž se tato varianta viru na konci listopadu v Česku potvrdila jako první. Podle krajské mluvčí libereckých hygieniků Zuzany Balašové ale není nutno přijímat žádná další opatření.
Nejsem ve válce s antivaxery, ale s covidem, my všichni jsme. Mým cílem je bránit tomu, aby zbytečně umírali lidé, říká prezident České lékařské komory Milan Kubek:
Není důvod pochybovat o tom, že současné vakcíny chrání nemocné napadené koronavirovou variantou omikron před vážnými formami nemoci covid-19. Agentuře AFP to řekl odborník Světové zdravotnické organizace pro krizové situace Michael Ryan.
Přehled hlavních událostí:
V úterý v Česku přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2500 méně než před týdnem. Bylo to pošesté v řadě, kdy počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl.
Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování více než 14 milionů dávek vakcín proti covidu. V úterý jich bylo lidem podáno přes 90 tisíc.
Ačkoliv děti většinou přečkají nákazu koronavirem pouze s mírnými příznaky, lékaři varují, že se u nich v důsledku infekce může rozvinout nebezpečný syndrom, který postihuje zhruba jedno dítě z tisíce:
Německo eviduje za poslední den 69 601 nových případů koronavirové nákazy, což je méně než před týdnem. Zemřelých v souvislosti s covidem dnes ale do statistik přibylo 527, a to je nejvíce od února. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha.
I nadále se epidemie nejrychleji šíří na východě země. Ve Zlínském kraji testy za poslední týden odhalily přes 1300 nových případů v přepočtu na 100 tisíc lidí. V Olomouckém kraji to bylo přes 1200. Třetí nejvyšší týdenní incidenci vykazuje Vysočina s 1196 případy. Naopak nejnižší incidenční číslo má Karlovarský kraj s 461 novými případy za poslední týden na 100 tisíc obyvatel.
Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování více než 14 milionů dávek vakcín proti covidu. V úterý jich bylo lidem podáno přes 90 tisíc.
V úterý v Česku přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2500 méně než před týdnem. Bylo to pošesté v řadě, kdy počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl.
Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo více než 34 tisíc lidí s covidem.
Kanada od příštího roku rozšíří povinnost očkování proti covidu na další profese. Její ministr práce Seamus O'Regan řekl, že povinnost nechat se očkovat proti covidu se bude vztahovat i na zaměstnance bank, telekomunikací a dalších federálních pracovišť.
V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron, a to v rodině ženy z Liberce, u které se tato varianta viru na konci listopadu potvrdila jako první. V rádiu Frekvence 1 to řekla náměstkyně ministerstva zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle ní by nemělo jít o závažný průběh onemocnění. Bližší informace neměla k dispozici.
Ve Finsku čelí kritice premiérka Sanna Marinová, která byla o víkendu na diskotéce, ačkoliv se před tím setkala s pozitivně testovanou kolegyní. Šestatřicetiletá Marinová se za své chování omluvila a uvedla, že ji její okolí mylně informovalo, že do izolace nemusí.
Ve Finsku, které má 5,5 milionu obyvatel, v pondělí padl rekord v počtu nově nakažených. Pozitivní test mělo 3412 lidí.
Koronavirus se nově prokázal i u dánského ministra zdravotnictví Magnuse Heunickeho, zatím není jasné, zda jde u něj o variantu omikron. Nyní je v samoizolaci v hotelovém pokoji v Bruselu. Měl pozitivní antigenní i PCR test dnes brzy ráno před společným jednáním unijních ministrů zdravotnictví; setkání se proto neúčastnil. Na Facebooku ministr napsal, že se nakazil navzdory dvěma dávkám vakcíny a že nemoc u něj má jen lehký průběh.
Dánsko se potýká s rychlým šířením nové koronavirové varianty omikron. Podle úřadů už se rozšířila napříč celou zemí, dosud se tam potvrdilo 398 případů.
Ve Švédsku, které má zhruba stejný počet obyvatel jako Česko, přibylo podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse za poslední týden 13 297 případů nákazy koronavirem a 25 úmrtí spojených s covidem. Například laboratoře v Česku odhalily 15 541 nakažených jen za pondělí.
Švédsko v obavách z pandemie covidu-19, která tuto zemi zasáhla méně než mnohé jiné, přijalo několik preventivních opatření. Teprve před týdnem země zavedla očkovací pasy, kterými se Švédi musí prokazovat na veřejných akcích ve vnitřních prostorách, kde účast přesahuje 100 lidí. Švédská vláda teď zvažuje, že by pasem podmínila také vstup do restaurací nebo do tělocvičen. Oznámila to premiérka Magdalena Anderssonová.
Ve slánské nemocnici je s covidovým zápalem plic i neočkovaný třiadvacetiletý muž. Celkem zde bylo v pondělí hospitalizováno 27 lidí, o tři více než před dvěma týdny. Tři pacienti jsou na oddělení ARO a šest na JIP. V nejvážnějším stavu je neočkovaný třiačtyřicetiletý muž, uvedl ředitel nemocnice Štěpán Votoček. Odpoledne doplnil, že zařízení dnes vyčerpalo přidělené monoklonální protilátky, které chrání nakažené covidem před těžkým průběhem nemoci. Další příděl očekává příští týden.
Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta delta. V rozhovoru s agenturou AFP to řekl americký epidemiolog Anthony Fauci, který působí jako poradce americké vlády. Podle něj bude třeba počkat ještě "nejméně dva týdny" na to, aby bylo možné říci, že je omikron méně nebezpečný než varianta delta.
Odborné doporučení proti používání krevní plazmy uzdravených, v níž je obsaženo velké množství protilátek, zveřejnil British Medical Journal. Vychází ze 16 testů, do kterých se zapojilo více než 16 tisíc pacientů s různě závažnou koronavirovou infekcí, uvedla WHO.
Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nákladné a časově náročné transfuze krevní plazmy lidí, kteří se uzdravili z covidu-19, podle dosavadních důkazů nezabrání těžkému průběhu tohoto onemocnění nebo úmrtí pacientů.
Německo je krok od zavedení povinného očkování proti nemoci covid-19 pro zdravotníky, pečovatele a záchranáře. V pátek budou o příslušné úpravě protiepidemického zákona hlasovat poslanci Spolkového sněmu a následně také Spolková rada, která zastupuje německé spolkové země. Německo se rovněž připravuje na všeobecnou očkovací povinnost, o které by poslanci mohli hlasovat v lednu
Zlínský kraj žádá dobrovolníky o pomoc v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb, které jsou personálně oslabené. V pracovní neschopnosti je kvůli covidu řada zaměstnanců, uvedla mluvčí kraje Soňa Ličková. Kraj také žádá o výpomoc lékaře a zdravotnické pracovníky, kteří se mohou obrátit na jednotlivé nemocnice nebo kontaktovat krajský úřad. Do pomoci se zapojí rovněž hasiči.
Slovensko prodlouží stávající zákaz vycházení s výjimkami, nyní uzavřené prodejny ale budou moci od pátku obsluhovat zákazníky naočkované proti covidu-19 nebo po prodělání tohoto onemocnění. Část škol přejde na distanční formu výuky. Dohodli se na tom zástupci vládních stran, kteří to dnes oznámili veřejnosti. Místo původně plánovaného rozdávání poukázek na služby s cílem motivovat seniory k očkování by lidé měli dostat hotovost.
Nová varianta koronaviru omikron je podle prvních náznaků zřejmě nakažlivější než delta. Britský premiér Boris Johnson to podle agentury Reuters řekl ministrům své vlády. Dodal nicméně, že je příliš brzy na to, aby se o závažnosti varianty omikron vyvozovaly závěry.
Oficiální data naznačují, že variantou omikron se v Británii nakazí až tisíc lidí denně, uvedl list The Times. Podle odborníků, které oslovil, bude do konce měsíce nejspíš představovat dominantní variantu v zemi. Poradci britské vlády se podle deníku domnívají, že počet případů omikronu se v Británii každé tři dny zdvojnásobí. Jeden z oslovených vědců, Francois Balloux z londýnské univerzity UCL, uvedl, že nakažených novou variantou bude brzy tolik, že cestovní omezení ztratí smysl.
Počty lidí s covidem v nemocnicích budou ještě nejméně týden růst, uvádí predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky. V pondělí bylo hlášeno 6500 hospitalizovaných, zpětně se však dohlašují stovky hospitalizovaných lidí denně.
Zachycených nových případů nákazy bylo v pondělí zhruba 15 500, o týden dříve 17 600. Dál bude ubývat asi o dva až tři tisíce případů v mezitýdenním srovnání, řekl ředitel ústavu Ladislav Dušek. Předpovědi podle něj ale může změnit větší šíření nové varianty koronaviru omikron.
V Polsku bude od 1. března povinné očkování proti covidu pro lékaře, učitele a příslušníky uniformovaných složek, oznámil polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zaměstnanci restaurací a dalších zařízení budou muset kontrolovat covidové certifikáty. Od 20. prosince do 9. ledna se žáci základních a středních škol budou učit z domova. Vláda se také chystá zpřísnit omezení týkající se počtu lidí v restauracích, divadlech nebo ve sportovních objektech a kostelích.
V nákupním centru v Teplicích se v úterý otevřelo očkovací místo pro neregistrované zájemce o vakcínu proti covidu. Ve frontě čekali lidé už tři čtvrtě hodiny před otevřením, byli to hlavně zájemci o posilující dávku vakcíny. V Ústeckém kraji je to první takové místo. Kapacita očkování se rozšíří v Děčíně, kde vakcínu budou zdravotníci aplikovat v budově Českého vysokého učení technického.
Ostrava pomůže třem desítkám stánkových prodejců, kteří měli uzavřenou smlouvu s organizátorem Ostravských Vánoc a kvůli vládním protiepidemickým opatřením nemohli své zboží prodávat na vánočních trzích. Od města dostanou finanční dar ve výši 20 tisíc korun. Rozhodli o tom radní města.
Nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku musí omezit provoz ambulancí. Personál je nutný k péči o pacienty s covidem. Nyní jich má nemocnice 97, ve vážném stavu vyžadující umělou plicní ventilaci nebo péči na jednotce intenzivní péče jich je 12. Pomoc armády, o kterou nemocnic žádala, zatím nebyla potvrzená.
Rakušané neočkovaní proti covidu zůstanou v lockdownu i poté, co příští týden v souladu s původními plány skončí v zemi plošná uzávěra. Podle agentury APA to na své první tiskové konferenci v pozici nového rakouského kancléře uvedl Karl Nehammer. Při vyhlášení celkové uzávěry 22. listopadu ohlásila tehdejší rakouská vláda její předpokládaný konec na 13. prosince.
Nařídit povinné očkování proti covidu-19 by mělo být až tou úplně poslední možností, ke které by se měly země uchýlit ve chvíli, kdy selžou všechny ostatní způsoby, jak lidi motivovat k vakcinaci. Na pravidelné tiskové konferenci to řekl šéf evropské sekce Světové zdravotnické organizace Hans Kluge. Podle něj zatím nelze s jistotou určit, jaký vliv na vývoj pandemie bude mít koronavirová varianta omikron. Odborníci totiž nemají dost dat, aby zjistili, zda je nakažlivější a nebezpečnější než dosud dominantní varianta delta.
Ve slánské nemocnici je s covidovým zápalem plic i neočkovaný čtyřiadvacetiletý muž. Celkem zde bylo v pondělí hospitalizováno 27 lidí, o tři více než před dvěma týdny. Tři pacienti jsou na ARO a šest na JIP. V nejvážnějším stavu je neočkovaný třiačtyřicetiletý muž.
"Mezi očkovanými jsou i pacienti, kteří jsou hospitalizováni s jinou nemocí než covidem, ale byla jim zachycena bezpříznaková pozitivita testu, převažují mezi nimi starší ročníky a nikdo z nich nedostal posilující třetí dávku," informoval ředitel nemocnice Štěpán Votoček.
Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) nepovažuje prodloužení vánočních prázdnin za vhodný krok. Pouze by se tím zkomplikovala situace rodičů, uvedl. Názory v krajích na prodloužení vánočních prázdnin kvůli epidemii koronaviru se různí. Ministerstvo školství i přes některé výzvy prodloužit vánoční prázdniny ve školách nemíní.
"Navíc pokud děti nebudou chodit do školy, půjdou ty menší s největší pravděpodobností k babičkám a dědečkům, a pak bych se obával následné větší zátěže onemocnění u seniorů. Větší děti, které už mohou být samy doma, se budou scházet u toho z nich, kdo zrovna nebude mít rodiče doma nebo se shlukovat někde jinde," řekl Červíček.
Rozporuplně se staví k případnému prodloužení vánočních prázdnin ředitelé základních a středních škol v Olomouckém kraji. Někteří z nich ve snaze utlumit šíření nákazy ředitelské volno před prázdninami již vyhlásili, podporu mají i u olomouckého hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN). Apelovat na školy však nebude, řekl dnes Suchánek. Někteří ředitelé prodlužování prázdnin odmítají, argumentují i tím, že se křivka nákaz nyní snižuje. Prodloužit vánoční prázdniny nemíní i přes některé výzvy ani ministerstvo školství.
V Plzni se zatím rozhodly prodloužit vánoční prázdniny tři z 26 základních škol, které patří městu. Některé základní školy budou rozhodovat o ředitelském volnu na 20. až 22. prosince, podle epidemické situace na konkrétní škole, řekla dnes Dagmar Škrlantová, vedoucí odboru školství magistrátu. Plzeňský kraj uvedl, že není v jeho kompetenci, aby nařídil školám prodloužení vánočních prázdnin.
Na Slovensku přibylo za pondělí 104 úmrtí s covidem, nejvíce za jeden den od letošního března, kdy země čelila předchozí silné druhé vlně koronavirové nákazy. Celkově covidu podlehlo více než 15 tisíc lidí. Laboratoře odhalily dalších přes sedm tisíc nakažených, zhruba stejný počet jako před týdnem.
Anatomie selhání: Proč Česko nezvládá ani pátou vlnu covidu? Aktuálně.cz detailně zpracovalo vývoj pandemie v Česku od jara 2020 až doposud.
V Moravskoslezském kraji za pondělí přibylo 1708 nově nakažených koronavirem. Přírůstek je o více než čtvrtinu nižší, než tomu bylo před týdnem. Minulé pondělí v kraji přibylo 2271 pozitivně testovaných. Nejvíce nakažených opět zaznamenalo Ostravsko, kde nemoc testy prokázaly u 484 lidí, naopak nejmenší přírůstek má znovu Bruntálsko s 82 nově nakaženými.
Počty nákaz novým koronavirem v Olomouckém kraji dál klesají. Testy v pondělí potvrdily 1091 případů, v mezitýdenním srovnání jich bylo o 244 méně. Už víkendový počet nových nákaz se v kraji snížil o 546 případů na 829. Klesá i množství případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. V pátek jich kraj vykazoval 1451, dnes tento důležitý ukazatel vývoje epidemie klesl na hodnotu 1282, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví.
Česko je v přepočtu na obyvatele jednou z nejvíce postižených zemí koronavirem. V Evropské unii je Česko podle počtu případů na milion obyvatel druhé nejhorší za Slovenskem (Česko 209 525 případů, Slovensko 226 157, unijní průměr je 107 844). Z celého světa jsou na tom nejhůře Černá Hora a Andorra.
Podle zemřelých přepočtených na obyvatele je Česko v rámci Evropské unie na třetím místě, v celém světě Česku patří sedmé místo. Zemřelo u nás v souvislosti s covidem zhruba 3150 lidí na milion obyvatel, hůře jsou na tom z Evropské unie jen Bulharsko (přes 4200) a Maďarsko (téměř 3700), unijní průměr je 1916.
Německo registruje 36 059 nových koronavirových infekcí za posledních 24 hodin, což je méně než před týdnem, kdy jich bylo 45 753. Země za uplynulý den zaznamenala 399 úmrtí souvisejících s covidem-19, podobně jako před týdnem, kdy zemřelo 388 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes brzy ráno zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI).
Velmi sledovaná sedmidenní incidence mírně klesla na 432,2 nakažených na 100 tisíc obyvatel. O den dříve byla na hodnotě 441,9 a před týdnem na 452,2.
Stabilně roste zájem o očkování, především o třetí posilující dávku vakcíny. V pondělí podstoupilo očkování téměř 80 tisíc lidí, o 15 tisíc více než před týdnem. Pro třetí dávku si přišlo zhruba 63 tisíc z nich. Od prosincového začátku vakcinace už zdravotníci v zemi aplikovali téměř 14 milionů dávek vakcíny.
S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 33 902 lidí. Na pondělí připadá 54 obětí, na neděli 94.
Epidemie koronaviru v Česku opět zpomalila. V pondělí laboratoře odhalily 15 541 nakažených, zhruba o dva tisíce méně než před týdnem. Denní nárůst nových případů tak v mezitýdenním srovnání klesl popáté v řadě.
Snížilo se i incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel připadá v zemi za uplynulých sedm dní 1049 nakažených. Přibylo ale pacientů s covidem.
V nemocnicích jich je 6520, z toho 1009 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
V jihošpanělském městě Málaga se potvrdil koronavirus u 68 zdravotníků jedné nemocnice, kteří se zřejmě nakazili minulý týden v restauraci na vánočním večírku.
Komunitní šíření u čtyř nakažených potvrdil francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. Ten spolu s premiérem Jeanem Castexem představil další mírné zpřísnění opatření ve Francii, včetně očkování dětí nebo uzavření diskoték. Francie dosud zaznamenala 25 případů varianty omikron, z toho 21 lidí se nakazilo v zahraničí, nejčastěji na jihu Afriky, kde tuto novou variantu identifikovali poprvé.
"Z dosavadních vědeckých poznatků vyplývá, že je omikron nakažlivější než varianta delta, která byla nakažlivější než ty předchozí," uvedl Véran. "Naštěstí ovšem nic nenaznačuje, že by byl omikron nebezpečnější," dodal ministr na tiskové konferenci.
V Británii už se varianta koronaviru omikron potvrdila u 336 lidí, z nichž někteří necestovali mimo Británii. Nákaza omikronem se tedy po Británii šíří komunitně, uvedl v pondělí britský ministr zdravotnictví Sajid Javid.
V Anglii se variantou omikron nakazilo 261 lidí, ve Skotsku 71 a ve Walesu čtyři. Doba mezi samotnou nákazou a okamžikem, kdy může infikovaný nakazit další osobu, je podle Javida kratší, než se původně předpokládalo. To podle něj ospravedlňuje zavedení přísnějších kontrol na hranicích, které v Británii začnou platit v úterý brzy ráno.
Omezení vstupu do Česka z osmi afrických zemí kvůli variantě koronaviru omikron v pondělí vláda prodloužila do 20. prosince, stejně tak i pravidla karantény pro Čechy vracející se z vybraných zemí. Původně mělo opatření skončit 12. prosince.
Lidé, kteří se proti covidu-19 naočkovali jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson, mají ode dneška nárok na posilující dávku už po dvou měsících.
Úprava zákona tak, aby hygienické stanice nemusely rozhodnutí o karanténě či izolaci vydávat pro každého písemně, nebude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jednoduchá. Po telefonu to podle rozhodnutí soudu nebude možné, upravuje to správní řád, řekl. Soud na nezákonnost postupu upozornil už na konci srpna. Hygieny přiznávají, že ho dál užívají, uvedl dnes server SeznamZprávy.
Členské státy Evropské unie dosud třetím zemím věnovaly více než 350 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Velká část vakcín, zhruba 300 milionů dávek, byla součástí iniciativy COVAX, díky níž vakcíny dostávají chudé státy. Zbytek putoval například na Balkán. Podle šéfky komise je EU největším dárcem vakcín proti covidu na světě.
Česko má objednáno 370 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Novavax, která čeká na schválení regulačními úřady, uvedl Vojtěch.
"Asi by nebylo namístě dělat nějaká razantní nová opatření, pokud dochází ke stagnaci nebo poklesu," dodal ministr. Podle Vojtěcha je otázka, jestli má další zpřísňování v současné době smysl, protože příklad Slovenska ukazuje, že přísná uzávěra ke zpomalení epidemie nevede.
Přehled hlavních událostí:
V neděli přibylo v Česku 6325 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 3000 méně než před týdnem. Počet nově nakažených tak v mezitýdenním srovnání klesl počtvrté v řadě. V nemocnicích je s covidem 6338 pacientů, z toho 1014 v těžkém stavu.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nyní epidemie stagnuje. Vojtěch chce počkat na další data o vývoji epidemie a podle nich případně pokračovat k dalším krokům. Dnes vláda žádná další opatření nepřijala.
"Sankce jsou nastaveny podle zákona o veřejném zdraví," řekl Vojtěch. Připomněl, že nejde o první povinné očkování v České republice. "Ta sankce je od příslušné krajské stanice finanční až do deseti tisíc korun," dodal. V případě povinného očkování podle profesí by pak zaměstnanci, kterých se to týká, nemohli zaměstnání dále vykonávat.
"V tuto chvíli je pro nás nejzásadnější vakcína firmy Novavax," řekl Vojtěch. Její schválení je podle něj "na spadnutí" a očkovat by se jí mohlo začít v lednu. Jedná se o odlišný typ vakcíny než dosavadní schválené látky k očkování na covid-19.
"V tuto chvíli se ani já, ani pan ministr Plaga nekloníme k prodloužení vánočních prázdnin," řekl ministr Vojtěch. Nemocnice by tak podle něj mohly přijít o další zdravotníky, kteří by museli se svými dětmi zůstat doma.
"Zatím to skutečně řešeno nebylo," komentoval Vojtěch případné obnovení očkovacího centra v O2 areně.
Ministr Vojtěch požádal všechny organizace a firmy, které plánují vánoční večírky, aby je zrušily nebo odložily. Jsou to podle něj rizikové akce.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nyní epidemie stagnuje. Vojtěch chce počkat na další data o vývoji epidemie a podle nich případně pokračovat k dalším krokům. Dnes vláda žádná další opatření nepřijala.
"Chceme otevřít i další očkovací centra, například v pondělí v obchodním centru Kotva," řekl Vojtěch. Po zavedení povinného očkování by se měli vybrané skupiny stihnout naočkovat do konce února.
Ve Spojených státech rok před novými volbami do Kongresu sílí partnerství mezi spojenci někdejšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa a aktivisty odmítajícími vakcíny. Sbližuje je souhra klasické politiky a domnělých hrozeb, uvádí na svém webu veřejnoprávní rozhlas NPR. Zároveň upozorňuje na vyšší výskyt obětí covidu-19 v republikánských baštách z loňských prezidentských voleb.
"Další vlny nesporně přijdou, ten virus tu s námi bude," řekl Vojtěch. Povinným očkováním chce zabránit krizovým situacím v nemocnicích v budoucnu. Podle ministra je povinné očkování ve veřejném zájmu.
Vyhláška o povinném očkování proti covidu pro vybrané profese a lidi nad 60 let vyjde podle ministra Vojtěcha do konce týdne ve Sbírce zákonů. Povinnost být očkován by měla pro tyto skupiny platit od 1. března 2022. "Ministerstvo zdravotnictví skutečně dokončilo vyhlášku k povinnému očkování, kterou poslalo na legislativní radu vlády," řekl Vojtěch. "Do konce týdne by měla být ve sbírce zákonů," dodal.
Norská vláda v úterý zavede další omezení, která mají zpomalit šíření nemoci covid-19, oznámila dnes norská ministryně zdravotnictví Ingvild Kjerkolová. Důvodem je blížící se naplnění kapacity norských nemocnic a také testovacích center. Vláda chce omezit zejména kontakt mezi lidmi, přesnou podobu nařízení zveřejní v úterý. "Budou to opatření, která pocítíme v našem každodenním životě," uvedla Kjerkolová v rozhovoru se stanicí NRK.
Lidé budou muset mít dál příjezdový formulář při návratu z takzvaných zelených zemí, pokud necestují individuálně. Ministerstvo zdravotnictví to zdůvodnilo novou variantou covidu.
Od úterý se nebude vyžadovat příjezdový formulář od lidí, kteří se po celou dobu cesty dopravují individuální pozemní dopravou. Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření.
V ostravské nemocnici zemřel teprve tříletý chlapec, který se nakazil covidem-19. Měl i další závažná onemocnění. Hoch ležel na dětské jednotce intenzivní péče a zemřel v sobotu. Ve věku 0 až 14 let doposud v důsledku onemocnění koronavirem zemřelo šest dětí. Na případ upozornil server iDNES.cz.
"Náš pacient měl i významná přidružená onemocnění, bez covidu by ale žil déle," řekl primář oddělení dětské intenzivní a resuscitační péče Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Zaoral s tím, že více informací nesmí sdělit.
Zhruba půl milionu testů na covid pro státní správu dodá společnost Masanta. Jeden test vyjde přibližně na 18 Kč bez DPH, testy by měly úřadům dorazit do 15. prosince. Řekl to předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Mezi asi 60 úřady, kterým budou testy k dispozici, patří ministerstva, ale i další státní úřady typu Energetického regulačního úřadu, Generální inspekce bezpečnostních sborů nebo Národní sportovní agentury. Každý z nich ještě musí s vítěznou firmou uzavřít smlouvu.
Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) napadne u soudu vyhlášku, kterou se chystá ministerstvo zdravotnictví zavést povinné očkování proti covidu-19 u vybraných profesí. Kvůli diskriminační povaze ji bude chtít zrušit hned poté, co vyjde ve Sbírce zákonů, sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Vyhlášku, která má platit od března příštího roku, ministerstvo zaslalo k připomínkám v pátek. Ve Sbírce zákonů by měla vyjít tento týden. Nastupující koaliční vláda nesouhlasí s povinným očkováním lidí starších 60 let.
Opatření proti epidemii nyní podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (za ANO) rozdělují společnost a jsou i zdrojem konfliktů mezi pracovníky škol a rodiči. Končící ministr to uvedl v dopise, kterým se v uplynulých dnech obrátil na ředitele škol s poděkováním za to, jak dokázali zabezpečit provoz škol v době epidemie. Podle Plagy mohly školy díky úsilí svých zaměstnanců zůstat v tomto školním roce zatím otevřené. Někteří lidé nyní kritizují to, že se Plaga vyslovil proti prodloužení vánočních prázdnin, jiní naopak nesouhlasí s nařizováním karantény dětem.
Po téměř dvou letech výuky na dálku kvůli covidu se ve filipínské metropoli Manile vrátila do lavic část žáků. Filipínská vláda v listopadu zkušebně otevřela stovku škol v nejméně postižených regionech a dnes k nim přidala 28 v hlavním městě. Všechny školy v zemi slibuje otevřít v lednu. Zatím ale ve třídách smí být pouze 15 žáků, kteří musí mít nasazené roušky a sedět v lavicích oddělených od sebe ochrannými stěnami z plexiskla.
Filipíny zavedly kvůli covidu jednu z nejpřísnějších karantén na světě, po celou dobu pandemie nechaly uzavřené školy a v nejpostiženějších oblastech, včetně metropole Manily, nesměly děti, mládež a senioři nad 65 let více než rok vycházet ze svých domovů.
V Indii počet případů nákazy omikronem vzrostl přes víkend na 21. Nejvíce - devět - jich registruje západní stát Rádžasthán, osm jich má Maháráštra, dva Karnátaka, jeden Gudžarát a jeden případ odhalili také v Dillí. Většina infekcí omikronem byla zjištěna u lidí, kteří se nedávno vrátili ze zahraničí, podle lékařů se ale varianta šíří již i mezi místní populací.
Thajsko a Nepál se nově zařadily mezi státy, které na svém území zaznamenaly variantu omikron u cestujících, kteří nedávno přiletěli do země. Thajsko dnes potvrdilo nákazu omikronem u 35letého amerického občana, který 29. listopadu přicestoval do země ze Španělska, kde rok žil. Pacient má lehké příznaky. Thajský úřad pro kontrolu nemocí uvedl, že Thajsko se stalo 47. zemí světa, kde byl omikron prokázán.
Krátce předtím ohlásil první dva případy omikronu také Nepál. Infikovaným je 66letý cizí státní příslušník, který přicestoval do země letecky 19. listopadu, a 71letý člověk, který byl s cizincem v kontaktu.
Namibie zaznamenala variantu omikron v 18 z 19 vzorků sekvenovaných mezi 11. a 26. listopadem. Přestože Namibie sekvenovala relativně málo vzorků, nejnovější výsledky naznačují, že výskyt omikronu je vysoký.
Případy nákazy variantou omikron byly v Namibii zaznamenány zejména v hlavním městě Windhoeku a jeho okolí, kde bylo v prvních pěti prosincových dnech zaznamenáno 536 z 695 nově potvrzených koronavirových nákaz v zemi. V případě sekvenovaného vzorku, kde se nenašla varianta omikron, šlo o variantu delta.
Na vánočním večírku norské firmy se sešlo 120 lidí, šedesát z nich se nakazilo patrně od kolegy, který se vrátil z Jihoafrické republiky.
Dosluhující německá vláda kancléřky Angely Merkelové jako útok na demokracii odsoudila demonstraci odpůrců karanténních opatření před domem saské ministryně sociálních věcí Petry Köppingové. U domu Köppingové, která má v Sasku na starosti boj s pandemií covidu, se v pátek po setmění shromáždilo asi 30 lidí s loučemi. Ministryni mezitím vyslovila podporu řada německých politiků včetně budoucího sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze.
"To nebyl jen útok na soukromí paní Köppingové a ministryni, to byl útok na demokracii," řekl kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. Dodal, že chování demonstrantů bylo nanejvýš skandální.
#Bürgerprotest vor Wohnhaus von #Gesundheitsministerin Petra #Köpping in #Grimma!
— FREIE SACHSEN (@freiesachsen_) December 3, 2021
Immer mehr Bürger tragen den Protest zu den politischen Verantwortlichen -neben #Ministerpräsident Michael #Kretschmer ist dies in Sachsen Gesundheitsministerin Petra Köpping (#SPD) @freiesachsen_ pic.twitter.com/ahbsvw9BAX
Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský navrhuje prodloužení stávajícího dvoutýdenního zákazu vycházení s výjimkami o další týden, tedy do 16. prosince. Následné uvolnění omezení by se mělo vztahovat zejména na lidi naočkované proti covidu nebo ty, kdo toto onemocnění prodělali.
"Máme za to, že situace je nadále velmi vážná. Navrhujeme prodloužit současnou podobu lockdownu. Na Slovensku není problém mít opatření, je problém dodržovat je. Budeme usilovat o zintenzivnění kontrol," řekl Lengvarský. O podobě případného prodloužení stávajícího omezení volného pohybu obyvatel bude rozhodovat vláda.
V nemocnici v Sokolově bude od úterý opět pomáhat armáda. Důvodem je podle ředitelky nemocnice Jitky Samákové vysoká nemocnost a přetížení personálu. Do nemocnice nastoupí čtyři vojáci, zatím do 20. prosince. Pomáhat budou s covidovými pacienty na intenzivních lůžkách. Naposledy asistovali vojáci v sokolovské nemocnici letos na jaře.
Slovenské ministerstvo spravedlnosti i v souvislosti s epidemií navrhlo změnou zákona trestat až vězením šíření dezinformací. Podle ministerstva je cílem nové úpravy reagovat na stoupající počet nepravdivých informací zejména v souvislosti s epidemií covidu-19. Například policie pravidelně upozorňuje na takzvané hoaxy například o vakcínách proti covidu-19. Viníkům by při úmyslném jednání hrozilo například za nyní vyhlášeného nouzového stavu až desetileté vězení.
Proti návrhu trestat šíření dezinformací se už postavili někteří vládní politici. Připomenuli stávající svobodu slova. Šéfka nejmenší vládní strany Za lidi Veronika Remišová trestání za názor, byť nepravdivý, přirovnala k praktikám komunistické totality.
Polská vláda tento týden s ohledem na blížící se vánoční svátky a novou koronavirovou variantu omikron představí několik nových zpřísnění epidemických opatření. "Zítra (v úterý) nebo nejpozději pozítří (ve středu) představíme druhý balíček v souvislosti s Vánoci a s mutací omikron, protože situace opravdu nevypadá dobře," podotkl polský premiér Mateusz Morawiecki.
"Posílíme mechanismy povinného očkování u některých profesí. Budeme také diskutovat o zpřísnění restrikcí na některých místech pro neočkované," uvedl šéf polské vlády. V Polsku nyní platí povinnost roušek v uzavřených prostorách a omezení týkající se počtu lidí v gastronomických a kulturních zařízeních. Polská vláda také dříve zakázala lety do sedmi zemí jižní Afriky a prodloužila karanténu po návratu z těchto zemí.
Státní zdravotní ústav v pondělí uvedl, že v Česku zatím není hlášen další případ varianty omikron. Jediným známým případem je nákaza ženy z Liberce. V pozitivních vzorcích podle ústavu nadále v naprosté většině převažuje varianta delta a její subvarianty.
Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) chce ministru školství v demisi Robertu Plagovi (za ANO) a kandidátu na ministra Petru Gazdíkovi navrhnout, aby přehodnotili dohodu o tom, že nebudou prodlužovat vánoční prázdniny. Výuka by měla skončit v pátek 17. prosince a na stejný den by bylo dobré posunout testování školáků, řekl v pondělí po jednání Krizového štábu Libereckého kraje novinářům Půta.
Pomáhat se zvládáním epidemie covidu je připraveno 650 dobrovolných hasičů, řekl České televizi ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD). Požádat o ně mohou kraje a jejich krizové štáby.
Armáda v úterý začne pomáhat ve třech dalších přetížených nemocnicích. Vojáci budou nasazeni v Olomouci, v Sokolově a na pražské Bulovce. Celkem takto pomáhá k dnešnímu dni 349 vojáků z povolání, dalších asi 130 vojáků je zapojeno do trasování nebo testování. Sdělila to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
K dnešku slouží vojáci podle Dvořákové v 73 zařízeních. Armáda je zapojena do pomoci nemocnicím, které mají kvůli pandemii nedostatek personálu, od poloviny listopadu. V úterý nastoupí 16 vojáků do Vojenské nemocnice Olomouc, Nemocnice Sokolov a do Fakultní nemocnice Bulovka.
Počet pacientů s covidem v liberecké krajské nemocnici stoupl poprvé od poloviny letošního dubna nad 100. V neděli jich bylo 102, dnes ráno o dva méně - 100. Nárůst za poslední týden je o více než třetinu. Nemocnice podle jejího mluvčího Václava Řičáře musela v minulých dnech přeměnit na péči o covidové pacienty další oddělení.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně za bezmála rok podala lidem kolem 210 tisíc dávek vakcíny proti covidu. Nemocnice začala očkovat koncem loňského prosince. Zdravotníci v kraji dali lidem už přes 1,5 milionu dávek vakcíny proti covidu. Některé jsou vícedávkové. V kraji žije skoro 1,2 milionu obyvatel.
Ve Spojených státech v uplynulém týdnu pokračoval nepříznivý vývoj epidemie covidu-19 a průměr nově odhalených infekcí koronavirem se zde přibližně po dvou měsících vrátil nad hranici 100 tisíc případů na den. Podle statistik deníku The New York Times dnes připadalo na každý z posledních sedmi dní přibližně 110 tisíc nákaz, podle čísel Univerzity Johnse Hopkinse dokonce 120 tisíc. Novou variantu viru nazvanou omikron odhalily testy ve třetině amerických států.
V nemocnicích v Jihomoravském kraji za týden mírně klesl počet pacientů s covidem na jednotkách intenzivní péče. Před týdnem jich bylo 162, k dnešku je jich 153. Celkem je v jihomoravských nemocnicích bezmála 900 hospitalizovaných s nemocí covid-19. Nejvíce jich má Fakultní nemocnice Brno, kde je k dnešku 176 nakažených pacientů.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová nevidí důvod ke zpřísnění opatření proti covidu. Potřeba je podle ní dodržovat současná pravidla, která musí platit minimálně do Vánoc. Svrčinová to řekla Českému rozhlasu Radiožurnálu. O možném zpřísnění protiepidemických opatření ještě před vánočními svátky v neděli hovořila náměstkyně ministra zdravotnictví. O šíření koronavirové epidemie od dnešního rána jedná vládní rada pro zdravotní rizika.
V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 897 nově nakažených koronavirem. Je to méně, než tomu bylo před týdnem, tehdy to bylo 1224 případů.
V Olomouckém kraji za víkend přibylo 829 případů nákaz covidem-19, což je o 546 méně než před týdnem. Počty jsou srovnatelné se začátkem listopadu.
Do Fakultní nemocnice Hradec Králové dnes nastoupí osm vojáků. Budou zařazeni na několika pracovištích nemocnice. V práci nepřítomných, ať už kvůli nemoci nebo péči o členy rodiny, je v nemocnici několik stovek z celkových asi pět tisíc zaměstnanců. Nemocnice zůstává nadále pod náporem pacientů s covidem-19.
Do Fakultní nemocnice Hradec Králové dnes nastoupí osm vojáků. Budou zařazeni na několika pracovištích nemocnice. V práci nepřítomných, ať už kvůli nemoci nebo péči o členy rodiny, je v nemocnici několik stovek z celkových asi pět tisíc zaměstnanců. Nemocnice zůstává nadále pod náporem pacientů s covidem.
Jihoafrická republika chystá nemocnice na čtvrtou vlnu covidu. Varianta koronaviru omikron už převažuje ve většině provincií, uvedl prezident Cyril Ramaphosa.
Ačkoli epidemie poslední dny zpomaluje, nemocnice největší nápor teprve čeká.
Rada vlády pro zdravotní rizika dnes projedná případná další opatření, která pomohou ještě před vánočními svátky zpomalit šíření koronaviru a tím snížit zátěž nemocnic.
Ministerstvo zdravotnictví uvažuje například o omezení počtu návštěvníků hromadných akcí nebo o přísnějších pravidlech pro ochranu dýchacích cest ve školách.
Epidemickou situaci a možné zavedení nových pravidel odpoledne posoudí i vláda v demisi.
Německo registruje 27 836 nových koronavirových infekcí za posledních 24 hodin, což je méně než před týdnem, kdy jich bylo 29 364. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Institut Roberta Kocha. Sedmidenní incidence mírně stoupla na 441,9 nakaženého na 100 tisíc obyvatel. O den dříve byla na hodnotě 439,2 a před týdnem dokonce 452,4.
V neděli přibylo v Česku 6325 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 3000 méně než před týdnem. Počet nově nakažených tak v mezitýdenním srovnání klesl počtvrté v řadě.
V nemocnicích je s covidem 6338 pacientů, z toho 1014 v těžkém stavu. V obou případech je to mírný pokles.
Opět se snížila incidence. Na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 1068 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
"Uzavření škol snižuje riziko asi o 35 až 40 procent. Je to jedno z nejúčinnějších opatření vůbec. Tím neříkám, máme školy uzavřít. Ale je třeba řádně testovat a roušky všude," uvedl na Twitteru vědec Marián Hajdúch.
Doporučuji k pozornosti práci @jankulveit, ve které srovnávají efekty různých intervencí. Uzavření škol snižuje riziko asi o 35-40%. Je to jedno z nejúčinnějších opatření vůbec. Tím neříkám, máme školy uzavřít. Ale je třeba řádně testovat a roušky všude.🤷♂️ https://t.co/CPTpV2QwOB
— Marián Hajdúch (@marian_hajduch) December 5, 2021
Nastupující německá vláda zavede povinné očkování proti covidu pro některé profese. Od 16. března se bude povinná vakcinace týkat například zaměstnanců nemocnic nebo pečovatelských domů, informovala agentura Reuters. Země nejprve povinné očkování nechtěla zavést ze strachu z úbytku zdravotníků, s dramatickým nárůstem nakažených však povinná vakcinace získává ve společnosti stále silnější podporu.
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch vydá vyhlášku o povinném očkování tak, jak plánoval, přestože z ní vláda designovaného premiéra Petra Fialy vyjme paragraf o povinném očkování lidí nad 60 let. Vojtěch řekl televizi CNN Prima News, že nyní nese za řešení epidemie odpovědnost on. "Až bude ministrem někdo jiný, tak samozřejmě bude jeho odpovědnost nastavit pravidla tak, jak on uzná za vhodné," poznamenal.
Počet potvrzených případů nákazy novou variantou koronaviru omikron v Dánsku se nejméně ztrojnásobil, dnes stoupl na 183. Tamní zdravotnické úřady označily tento vývoj za znepokojivý. Severská země je jednou z nejlépe vybavených zemí v Evropě, pokud jde o sekvenování. To jí umožňuje postupovat v této činnosti a odhalit více případů. Neznamená to však, že nákaza je zde silnější než jinde, napsala AFP.
Na osm tisíc lidí dnes pochodovalo centrem Bruselu na protest proti zpřísnění protipandemických opatření. Asi stovka z nich se střetla s policií, která nasadila slzný plyn a vodní děla, aby protestujícím zabránila v přístupu k sídlu Evropské komise. Belgická vláda v pátek nařídila nová omezení kvůli narůstajícím počtům nově nakažených koronavirem, poznamenala agentura AP.
Varianta koronaviru omikron byla detekována v asi patnácti amerických státech, sdělila americké stanici ABC ředitelka Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Rochelle Walensky. Převládající variantou však zůstává delta.
"Z hlediska epidemiologického by bylo nejlepší, kdyby začala on-line výuka již 13. prosince 2021," míní předseda zapsaného spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. "Žáci by se v pátek 10. prosince 2021 naposledy otestovali, hygieny by je do týdne vytrasovaly (dříve to nyní bohužel nestíhají, protože jsou přetížené), takže na Štědrý den by už děti nenakazily dědu nebo babičku a nestouply by počty hospitalizovaných a mrtvých nad současných 100 až 200 lidí, což v případě nepřijetí žádných dalších opatření ve školách nyní hrozí," vysvětluje.
Výhled zátěže v nemocnicích není kvůli pandemii koronaviru optimistický, zůstane vysoká do Vánoc. V České televizi to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Zátěž je podle něj zvládnutelná díky robustním kapacitám lůžkové péče. Znovu požádal lidi, aby zvážili očkování. Nebezpečí vážného průběhu onemocnění s vakcinací podle něj výrazně klesá.
Graf ukazuje, že se koronavirus nyní zdaleka nejvíce šíří mezi věkovou kategorií 10-19 let, tedy mezi školáky. Stát podle výzkumníka z Oxfordské univerzity Jana Kulveita nezajistil bezpečný provoz škol. "Šíření covidu mezi školáky se dá omezit řadou opatření ve školách, a to řádově. Školy se i s deltou dají udělat bezpečné," upozorňuje výzkumník Oxfordské univerzity Jan Kulveit. Nelze si ale podle něj myslet, že jsou bezpečné samy od sebe.
Bohužel odborná úroveň řízení pandemie v Česku, podzim 2021: jediná studie (!), ze společnosti s jinou strukturou kontaktů a infekce (!!), a z doby s úplně jinou variantou viru (!!!), stačí pro podporu fantasmagorické představy, že se covid nešíří ve školách. Realita viz graf https://t.co/fnFajWWRFM pic.twitter.com/LU7FVnCV0y
— Jan Kulveit (@jankulveit) December 5, 2021
Na výzvu iniciativy Lékaři pomáhají Česku se od jejího zveřejnění v úterý 30. listopadu přihlásilo zatím 1303 dobrovolníků. Z nich je asi 600 lékařů. Iniciativa si dala za cíl urychlit očkování třetími dávkami vakcíny proti covidu-19.
Děkujeme všem, kteří opustili vlastní komfortní zónu,
— Lékaři pomáhají Česku (@pomahaji) December 5, 2021
a rozhodli se pomoci ❤️ pic.twitter.com/cnyw4Ma4fN
Řada očkovacích klinik a úřadů ve Spojených státech hlásí zvýšený zájem o očkování proti covidu-19 a delší čekací lhůty na podání jedné z dávek. Podle odborníků je to důsledek toho, že americké regulační úřady schválily posilovací dávku vakcíny proti covidu-19 pro všechny dospělé Američany. Poptávku zřejmě zvedly i obavy z nové varianty koronaviru omikron, napsal dnes list The New York Times.
Plošné očkování dětí proti nemoci covid-19 nemá zásadní význam, pokud se neproočkuje populace lidí nad 60 let. V dnešním pořadu Partie CNN Prima News se na tom shodli epidemiolog Roman Prymula a předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové by měli dostat vakcínu zejména všichni dospělí.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) kritiku povinného očkování označila za "bezbřehý populismus". S povinným očkováním lidí nad 60 let souhlasí. Je podle ní potřeba, aby ohrožené skupiny dostaly od státu jasný signál a nechaly se očkovat. Podle Maláčové zkušenosti ze zahraničí ukazují, že kvůli povinnému očkování odešlo ze sociální oblasti asi 0,1 procenta zaměstnanců. Jurečka se však obává, že odejít může výrazně více. Maláčová řekla, že se nadcházející týden s Jurečkou setká a budou jednat o předání vedení ministerstva. Vyzvala ho, aby se dohodli na opatřeních, která by pracovníky od odchodu odradila.
Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. V České televizi to řekl kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud profesní organizace budou požadovat, aby v jejich oblasti bylo očkování povinné, Fialova vláda je vyslyší, dodal.
Pražští policisté zkontrolovali za páteční a sobotní noc stovky provozoven po celém hlavním městě. Zaměřili se na dodržování zavírací doby. V restauracích, barech a klubech zjistili desítky porušení vládních protikoronavirových opatření, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.
Deseti lidem na palubě výletní lodi, která míří k přístavu v americkém městě New Orleans, vyšel pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom dnes agentura AP. Na palubě lodi cestuje více než 3200 lidí. Všichni pasažéři před vyloděním podstoupí test na koronavirus. Pokud se u nich onemocnění covid-19 prokáže, zamíří do domácí izolace nebo karanténního hotelu.
Zájem o zájezdy na silvestra se podle cestovních kanceláří a agentur vrací na předkrizovou úroveň. Lidé už si na opatření související s pandemií koronaviru zvykli, pobyty kvůli nim neruší. Naopak mnozí raději odjíždějí za hranice, aby unikli restrikcím v tuzemsku. Velký zájem je tradičně o pobyty v Egyptě, dále na Maledivách ve Spojených arabských emirátech (SAE) nebo Dominikánské republice.
V zoologické zahradě v Antverpách se potvrdilo onemocnění covidem-19 u dvou hroších samic. Podle ošetřovatelů by mohlo jít o první známý případ covidu-19 u tohoto druhu, uvedla agentura Reuters. Hrošice Imani a Hermien jsou staré 14, respektive 41 let a kromě rýmy nemají žádné příznaky. Zoo je nicméně preventivně přemístila do karantény. "Pokud vím, je to u tohoto druhu poprvé. Celosvětově byl tento virus zaznamenán především u lidoopů a kočkovitých šelem," uvedl veterinář antverpské zoo Francis Vercammen. Předpokládá se, že se koronavirus přenesl ze zvířete na člověka, a je prokázáno, že se dostal i z člověka na zvíře.
Na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá k dnešku 1096 potvrzených případů. Takzvané incidenční číslo v posledních dnech klesá, je také bezmála o sto nižší než minulou sobotu. Nynější vývoj epidemie podle některých prognóz může znamenat počátek zpomaleného šíření nákazy, zátěž nemocnic ale zůstává dál enormní.
V nemocnicích bylo uplynulý den 6431 pacientů s covidem-19, z toho víc než tisíc ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných se oproti předchozím dnům, kdy se pohyboval kolem 7000, snížil. Oproti minulé sobotě je nicméně v nemocnicích o skoro 250 lidí víc.
V Německu mírně klesla sedmidenní incidence, jež udává, kolik se v průměru objeví nově infikovaných na 100 tisíc obyvatel, na 439,2. Oproti minulé sobotě tamní laboratoře zachytily rovněž méně nově nakažených, 42 055 namísto 44 401 před týdnem. Vyplývá to z nových údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Institut však již ve čtvrtek varoval, že pokles nemusí nutně znamenat, že je nynější vlna šíření nákazy v Německu na ústupu. Tamní nemocnice a laboratoře totiž operují téměř na limitu své kapacity, a je proto možné, že již nezvládají zachytit více případů.
Nových případů covidu v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu testy odhalily 10 967 nakažených, o 1500 méně než před týdnem.
Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou dětem za dobré chování rozdávat sladkosti, ovoce, oříšky nebo drobné dárky, za zlobení uhlí nebo brambory. Nadílku stejně jako loni ovlivní vládní opatření proti šíření koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nedoporučuje, aby si lidé za nynější vážné epidemické situace zvali Mikuláše a jeho družinu domů, a pokud dorazí, aby měli respirátory.
Zákaz silvestrovských oslav dnes kvůli výskytu nové varianty koronaviru vydal starosta brazilského Ria de Janeiro. "Respektujeme vědu," napsal Paes na Twitteru s tím, že mezi vědeckými komisemi města a státu existují rozdílné názory, ale on se raději bude držet přísnějšího postoje.
Zrušení oslavy, která na ohňostroj na světoznámé pláži Copacabana láká každoročně miliony obyvatel a turistů, není překvapením. V Brazílii si pandemie covidu-19 vyžádala více než 615 tisíc obětí, což je po Spojených státech druhý nejvyšší počet na světě.
První případ nákazy variantou omikron dnes oznámily úřady v Chile. Jedná se o cizince, který žije v Chile a do této jihoamerické země přicestoval minulý čtvrtek 25. listopadu z Ghany. "Cestující je očkovaný dvěma dávkami vakcíny Pfizer. Jeho zdravotní stav je nyní dobrý a dodržuje izolaci," uvedly zdravotnické úřady regionu Valparaiso. Dotčený měl po příletu pozitivní testy. Lidé, kteří s ním cestovali v letadle, jsou monitorováni.
Británie bude od úterý 7. prosince po lidech vstupujících do země požadovat negativní test na koronavirus. Všichni cestující ho budou muset absolvovat nanejvýš 48 hodin před příjezdem do Británie. Nová povinnost, která se týká rovněž očkovaných lidí, začne platit od úterních 05:00 SEČ. O novém opatření, které má zpomalit šíření varianty omikron, na twitteru informoval ministr zdravotnictví Sajid Javid.
Pro cestování z České republiky do Británie začala od úterý tohoto týdne kvůli omikronu platit nová opatření. Lidé očkovaní proti covidu-19 teď musejí vyplnit příjezdový formulář a mít objednaný a zaplacený PCR test na druhý den po příjezdu do země. Do obdržení negativního výsledku musejí zůstat v samoizolaci.
COVID UPDATE
— Sajid Javid (@sajidjavid) December 4, 2021
In light of the most recent data we are taking further action to slow the incursion of the Omicron variant.
From 4am Monday, only UK/Irish citizens & residents travelling from Nigeria will be allowed entry and must isolate in a managed quarantine facility. 1/3
Přehled nejdůležitějších událostí
V sobotu přibylo v Česku 10 967 případů covidu, to je o 1500 míň než před týdnem.
Pozitivita testů zůstává dál vysoká, u lidí s příznaky nemoci se prokáže nákaza u každého třetího. V nemocnicích je stále téměř 6500 pacientů s covidem, z toho 1018 s těžkým průběhem. Každý den umírá s koronavirem víc než sto lidí.
Reprodukční číslo se dál drží pod zlomovou hranicí jedna, což svědčí o zpomalování epidemie koronaviru.
V Austrálii se dál šíří nová varianta koronaviru omikron, počet potvrzených případů v nejlidnatějším městě Sydney vzrostl na 13. Stát Queensland vyšetřuje podezření na tuto variantu. Nově se omikron objevil také v Chile.
Dobré sněhové podmínky napříč Evropou lákají první lyžaře. Pro očkované milovníky tohoto sportu z České republiky jsou dostupné svahy v Itálii a Německu. Ve Francii zatím postačí i negativní test na covid-19. Švýcarsko ode dneška zrušilo povinnou karanténu, od návštěvníků z ČR ale vyžaduje dva negativní testy. Rakousko by se pro očkované mohlo otevřít 13. prosince.
Přes 40 000 lidí dnes pochodovalo Vídní na protest proti koronavirovým opatřením rakouské vlády, která počítají mimo jiné s očkovací povinností od února příštího roku.
Protestující ve Vídni nesli plakáty s nápisy jako "Rozhodnu se sám za sebe" nebo "Nové volby", kterými dávali najevo svůj postoj k očkování i nynější koaliční vládě lidovců a Zelených.
"Jsem tady, protože jsem proti nucenému očkování. Jsem za lidská práva a porušování lidských práv je třeba zastavit," řekl agentuře Reuters jeden z demonstrantů. Další vyjádřil přesvědčení, že protestem chrání "naše děti".
Na protest dohlíželo kolem 1200 policistů. Akce byla převážně klidná, narušilo ji pouze několik demonstrantů, kteří stříleli pyrotechnikou po příslušnících policie. Ti proti nim zasáhli pepřovým sprejem, několik protestujících policie zatkla.
Brněnští strážníci dnes po poledni ve městě kontrolovali, zda lidé nosí respirátory tam, kde jim to nařízení vlády jako součást proticovidových opatření ukládá. Zaměřili se na MHD, nákupní centra a další veřejná místa. Podle ředitele Luboše Oprchala totiž mnozí lidé v dodržování základního opatření polevili, řekl novinářům.
Smyslem intenzivních kontrol nemá být bezhlavá represe, ale impulz k mezilidské ohleduplnosti. I proto dostala akce označení Respekt a zapojilo se do ní 30 strážníků, kteří zároveň dohlíželi na dodržování zákazu pití alkoholu na veřejnosti.
Policie v centru Prahy večer kontrolovala dodržování proticovidových opatření, podle kterých musejí být restaurace, kluby a bary od 22 do 5 hodin uzavřené. Podle policejní mluvčí Violety Siřišťové byly některé provozovny otevřené ještě po jedenácté hodině večerní. Celkem policisté zaznamenali desítky porušení nařízení. Přes den se soustředí například na venkovní trhy a dodržování povinnosti nošení roušek či nedovolené popíjení alkoholických nápojů. Kontroly budou pokračovat.
Odstupující německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala občany, aby se nechali očkovat proti nemoci covid-19. "Ještě jednou vás důrazně žádám, abyste brali tento záludný virus vážně," cituje ji The Guardian. "Nová varianta omikron vypadá, že bude daleko víc nakažlivá, než co jsme tu už měli. Naočkujte se, ať už svou první dávnou, nebo posilující. Každá vakcína pomáhá," vyzvala.
Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje vyzývá, aby lidé nesváděli vinu za pandemii na jejich pracovníky.
Naše posádky i operátoři ZOS jsou opravdu velmi vytížení a unavení. Rádi bychom upozornili na to, že oni za epidemii nemohou a že je pro ně epidemie náročná nejen v práci, ale i v jejich soukromých životech.
— Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje (@ZZS_SCK) December 2, 2021
Několik desítek lidí nespokojených s karanténními opatřeními proti nemoci covid-19 demonstrovalo v pátek večer s loučemi před domem saské ministryně sociálních věcí Petry Köppingové, která má v Sasku na starosti boj s pandemií. Končící spolupředseda sociální demokracie (SPD) Norbert Walter-Borjans protest na dnešním mimořádném stranickém sjezdu odsoudil a prohlásil, že to připomínalo fašistické akce.
Před domem Köppingové v saské Grimmě se v pátek po setmění shromáždilo asi 30 lidí s transparenty a se zapálenými loučemi, kteří pískali, bubnovali a skandovali. Když na místo přijela policie, pokusili se demonstranti ujet v autech. Policie ale několik aut zastavila a prověřila asi 25 lidí, kteří se nyní budou zodpovídat z možného porušení karanténních opatření. V Sasku, kde kvůli vysoké míře nákazy platí zpřísněná nařízení, je takto početné shromažďování lidí zakázané.
Rechtsextreme Drohkulisse.#Querdenker versuchen mit Fackeln,
— Antifa Zeckenbiss (@AZeckenbiss) December 3, 2021
Gesundheitsministerin Petra #Köpping
vor ihrem Wohnhaus einzuschüchtern.#Grimma #Sachsen #Extremismus pic.twitter.com/jmqUpV8bLu
Mnohonásobně více lidí, než slavkovská radnice očekávala, se v sobotu přišlo naočkovat proti covidu-19 do společenského sálu Bonaparte. Vedení města na Vyškovsku se rozhodlo jednorázově nabídnout lidem možnost nechat si píchnout první, druhou či třetí dávku vakcíny od firem Pfizer/BioNTech či jednodávkovou vakcínu Janssen. Vděční byli především důchodci, kteří si šli pro třetí dávku, že nemusejí nikam jezdit, řekla ČTK mluvčí radnice Veronika Slámová.
"Obávali jsme se, aby se přihlásilo alespoň 70 lidí, zaregistrovalo se jich 370. Rozdělili jsme je do skupin po 40 lidech a přicházejí po půlhodinách. Z města organizaci zajišťují čtyři lidé a máme tu tři zdravotníky z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně," řekla Slámová. Podle ní jde zhruba 80 procent lidí na třetí dávku, ale jsou i takoví, kteří jdou na první dávku, když to mají tak blízko, uvedla mluvčí.
Rusko za posledních 24 hodin hlásí 32 974 nových případů koronaviru. Za stejnou dobu na nemoc v zemi zemřelo 1215 lidí, uvádí The Guardian.
Po vstupu do Švýcarska musejí všichni cestující vyplnit příjezdový formulář. Pro rizikové země, mezi kterými byla i Česká republika, Švýcarsko zmírnilo ode dneška podmínky příjezdu a zrušilo karanténu. Od všech návštěvníků ze zahraničí starších 16 let se požaduje při příjezdu negativní PCR test, bez ohledu na očkování nebo prodělání nemoci. Další PCR či antigenní test je potřeba podstoupit mezi čtvrtým a sedmým dnem po příjezdu do země. Výsledek testu je spolu s formulářem potřeba poslat příslušným úřadům.
Švýcarské zdravotnické úřady podmínky vstupu pravidelně aktualizují, stejně tak seznam rizikových zemí. V listopadu provozovatelé lyžařských areálů prohlásili, že nebudou po lyžařích žádat covidové certifikáty, pokud se situace výrazně nezhorší.
Ve Francii je ode soboty pro sjezdové lyžování potřeba mít covidový certifikát, tedy doklad o očkování, prodělání nemoci covid-19, o negativním výsledku PCR testu nebo nejvýše den starý antigenní test. Na sjezdovkách se podle médií dají očekávat kontroly. Takzvané covidové pasy jsou nezbytné i pro ubytování a v restauracích. Doklad je povinný pro děti od 12 let a dvou měsíců.
Pro zakrytí nosu a úst jsou ve Francii přípustné chirurgické roušky, textilní nanoroušky splňující francouzskou normu nebo homologovaný filtrační nákrčník. Lyžaři musejí mít zakrytá ústa při vstupu do restaurace, ve frontách na vlek a také na všech sedačkách a lanovkách, včetně těch otevřených. Jedinou výjimkou jsou pomy, na kterých jede lyžař sám, a pojízdné koberce. Roušky jsou povinné od 11 let. Ve Francii je otevřených šest středisek, 18 jich otevře o víkendu.
V Německu jako první 19. listopadu otevřel lyžařský areál Zugspitze, kam mohou jen očkovaní a uzdravení, kteří musejí předložit ještě dodatečný test. Kapacita ve středisku je omezená na dvě třetiny, lyžaři musejí mít na lanovkách respirátory FFP2. Od pátku fungují také areál v bavorském Oberstdorfu, kde platí stejné podmínky jako na Zugspitze, nebo středisko ve Schwarzwaldu v Bádensku-Württembersku, kde mohou lyžovat rovněž jen očkovaní a vyléčení, dodatečný test k tomu ale nepotřebují.
Dobré sněhové podmínky napříč Evropou lákají první lyžaře. Při cestě do Itálie musejí turisté ze zemí schengenského prostoru předložit digitální certifikát Evropské unie o očkování a také vyplnit speciální formulář, elektronicky nebo v papírové podobě. Pokud cestující při vstupu tyto doklady nemá, čeká ho pětidenní izolace, povinnost ohlásit se místním úřadům a po pěti dnech podstoupit test. Děti do 18 let mohou do Itálie cestovat bez omezení, pokud jsou v doprovodu rodiče, který pravidla pro vstup splňuje. Tato pravidla platí zatím do 15. prosince, jednotlivé italské regiony je mohou upravovat podle vlastní potřeby.
Pro lyžování v Jižním Tyrolsku a v provincii Trento je potřeba základní digitální očkovací certifikát, nosit roušky nebo respirátory v uzavřených kabinách lanovek a dodržovat metrové rozestupy. Provozovatelé skiareálů také doporučují nákup skipasů on-line. V pátek mělo v Itálii otevřeno 18 lyžařských areálů, v sobotu zahajují sezonu desítky dalších středisek.
Epidemie covidu v hradeckém kraji zpomaluje. Testy v pátek odhalily v kraji 752 nákaz, před týdnem 735. Incidence proti pátku stoupla na 997 z 993.
Cookovy ostrovy zaznamenaly v sobotu první případ koronaviru od začátku pandemie. Lékaři ho odhalili u desetiletého chlapce, který v úterý přiletěl z Nového Zélandu. Nyní je v karanténě. V zemi se 17 tisíci obyvateli je naočkováno 96 procent obyvatel, kteří mohou vakcínu získat.
Cook Island PM Mark Brown says they have a #COVID19 in quarantine: 10-year-old, who arrived from Auckland on yesterday’s repatriation flight, returned positive @CINewsOnlinehttps://t.co/JrHQwLFNEK
— Michael Field (@MichaelFieldNZ) December 4, 2021
Jižní Korea má nový denní rekord jak v počtu nakažených - 5352, tak v počtu úmrtí - 70, uvádí britský deník The Guardian.
Evropská agentura pro léčivé přípravky začala posuzovat účinnost vakcíny proti covidu-19 od francouzské společnosti Valneva. Vakcína se svým principem od těch doposud užívaných liší - jedná se o takzvanou inaktivovanou vakcínu obsahující celý usmrcený virus SARS-CoV-2. Díky tomu by mohla být účinnější proti novým mutacím viru a také oslovit ty, kteří se aplikace mRNA vakcín obávají.
Počty nákaz covidem-19 v Olomouckém kraji dál klesají, za pátek přibylo 1513 případů, což je o 270 méně než před týdnem. Klesá i počet případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, nyní jich kraj vykazuje 1409, o den dříve to bylo 1451.
"V Olomouckém kraji je úroveň přenosu onemocnění covid-19 stále na úrovni komunitního přenosu, avšak ve srovnání s předchozím obdobím nedochází k nárůstu nových případů. Situace přesto zůstává nestabilní a je potřeba ji nepodceňovat," řekla ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Epidemiologická zátěž podle ní za poslední týden mírně klesla ve všech věkových kategorií s výjimkou kategorie dětí do pěti let.
Reprodukční číslo se dál drží pod zlomovou hranicí jedna, což svědčí o zpomalování epidemie koronaviru. K sobotě mírně kleslo na 0,92.
Pro vývoj epidemie je klíčovým ukazatelem pozitivita testů, která zůstává dál vysoká, ale už neroste. Týdenní průměr se zhruba od poloviny listopadu pohybuje u diagnostických indikací kolem 35 procent, tedy u testů pro pacienty s příznaky onemocnění. V případě epidemiologické indikace, kdy se testují lidé po rizikovém kontaktu, je to kolem 15 procent.
Incidenční číslo k dnešku podruhé za sebou kleslo, na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní nyní připadá 1100 případů koronaviru, předchozí den činilo 1135. Ve většině krajů se situace mírně zlepšila.
Nejhůře je na tom dál s incidencí 1436 Zlínský kraj, který už v pátek předstihl dlouhodobě nejhorší Olomoucký kraj. Tam k dnešku připadá na 100 tisíc obyvatel 1409 nakažených. Relativně nejlépe je na tom dál Karlovarský kraj s 465 případy v přepočtu na obyvatele, tam ale incidenční číslo vzrostlo.
"Jsme opět svědky toho, jak pod našima rukama vyhasínají lidské životy," říká v reportáži Aktuálně.cz primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Kyjov Jiří Vyhnal.
V Austrálii se dál šíří nová varianta koronaviru omikron, počet potvrzených případů v nejlidnatějším městě Sydney vzrostl na 13. Stát Queensland vyšetřuje podezření na tuto variantu, uvedla dnes agentura Reuters.
Federální úřady se drží plánu na znovuotevření ekonomiky v naději, že nová varianta bude mírnější než ty předchozí. Vlády některých australských států nicméně přistoupily ke zpřísnění kontrol na svých hranicích. Země také odložila plán, který počítal s částečným znovuotevřením hranic 1. prosince.
Česká republika má ze sousedů nejvíce případů covidu na obyvatele. Česko má za uplynulé dva týdny 2373 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 tisíc obyvatel (před týdnem 2081 případů). Takřka stejně je na tom ze sousedů Slovensko, kde evidují 2189 nových případů na 100.000 obyvatel za 14 dní, před týdnem bylo třetí s 1908 případy.
Počet hospitalizovaných byl sice nižší oproti předchozím dnům tohoto týdne, kdy se blížil i 7000, ale o zhruba pět set vyšší než minulý pátek. Zátěž nemocnic, především jednotek intenzivní péče, je enormní. Podle prognóz bude růst i v dalších předvánočních týdnech, i kdyby epidemie začala brzdit.
V pátek přibylo v Česku 17 659 případů covidu, to je o 2700 míň než před týdnem. Denní přírůstek nakažených v mezitýdenním srovnání klesl v tomto týdnu potřetí. Pozitivita testů zůstává ale dál vysoká, u lidí s příznaky nemoci se prokáže nákaza u každého třetího. V nemocnicích bylo před víkendem skoro 6800 lidí s covidem, z toho 1052 s těžkým průběhem.
Německo zaznamenalo během uplynulých 24 hodin 64 510 nových případů nákazy koronavirem a 378 úmrtí pacientů s covidem-19. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). O týden dříve to bylo 67 125 nově potvrzených případů nákazy a 303 úmrtí.
Soudce brazilského nejvyššího soudu v pátek nařídil, aby bylo zahájeno vyšetřování prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho výroku, že vakcíny proti covidu-19 mohou urychlit rozvoj onemocnění AIDS. Vyšetřovací komise brazilského Senátu obvinila prezidenta Bolsonara z devíti deliktů včetně zločinu proti lidskosti. Bolsonaro obvinění odmítá.
Brazilský prezident, který se odmítl nechat očkovat, v přímém přenosu 24. října prohlásil, že "podle oficiálních zpráv britská vláda naznačila, že u plně očkovaných lidí se nemoc AIDS rozvíjí mnohem rychleji, než se předpokládalo". Firmy Facebook a Instagram video po několika dnech odstranily s tím, že porušuje jejich pravidla.
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Investoři se snažili zpracovat smíšené statistické údaje a trápí je také nejistota, jaký dopad bude mít nová varianta koronaviru nazvaná omikron.
Index Dow Jones klesl o 59,71 bodu, tedy 0,17 procenta, na 34.580,08 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 38,67 bodu, neboli 0,84 procenta, na 4538,43 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 295,85 bodu, čili 1,92 procenta, na 15.085,47 bodu.
V Rusku za říjen zemřelo po nákaze koronavirem 74 893 lidí, nejvíce za jeden měsíc od začátku epidemie v zemi. Podle agentury AFP to v pátek oznámil ruský statistický úřad Rosstat, který eviduje téměř dvakrát vyšší počet obětí covidu-19 než vláda. Podle Rosstatu, který má širší definici úmrtí v souvislosti s koronavirem než vládní operativní štáb, činil celkový počet obětí pandemie v Rusku na konci října více než 520 tisíc. Podle těchto údajů je Rusko se 145 miliony obyvatel po Spojených státech a Brazílii třetí nejhůře postiženou zemí na světě
Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži: