Ve Španělsku se nakazilo 70 zdravotníků jedné nemocnice, nejspíš na vánočním večírku

ČTK ČTK
6. 12. 2021 19:32
V jihošpanělském městě Málaga se potvrdil koronavirus u 68 zdravotníků jedné nemocnice, kteří se zřejmě nakazili minulý týden v restauraci na vánočním večírku. Informovala o tom v pondělí místní média. Andaluská regionální vláda v reakci na to doporučila zdravotnickým zařízením, aby vánoční večírky letos nepořádaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zdroj nákazy sedmi desítek zdravotníků se zatím nepotvrdil, ale pravděpodobně se infikovali v restauraci na vánočním večerníku, jehož se 1. prosince účastnilo 173 lidí. Většina z nakažených jsou zdravotní sestry z jednotky intenzivní péče regionální nemocnice v Málaze, koronavirus se ale potvrdil i u několika lékařů. Všichni mají jen mírné příznaky, nebo žádné. Všichni rovněž měli podle deníku El País už třetí dávku očkování a před večírkem si udělali antigenní test.

Regionální vláda v reakci na incident z Málagy doporučila všem zdravotnickým zařízením v Andalusii, aby vánoční večírky nepořádaly. Odbory označily toto doporučení za nespravedlivé vůči zdravotníkům, kteří během pandemie prokázali takovou obětavost a měli by být považováni za hrdiny. Odbory také uvedly, že zdravotníci z málažské nemocnice neporušili žádné opatření a dodržovali všechna doporučení.

Ve Španělsku se rovněž v posledních týdnech zhoršuje epidemická situace, ve srovnání s ostatním evropskými zeměmi ale jen mírně. Nová varianta omikron se ve Španělsku zatím potvrdila jen u šesti lidí.

Nicméně přibývá regionů, které zavádějí takzvané covidové pasy, osvědčující očkování proti covidu-19, prodělání této nemoci či negativní test. Zatím je ve Španělsku požaduje či v brzkých dnech bude požadovat asi polovina regionů, a to většinou pro vstup do vnitřních prostor restaurací či barů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Při pátečním náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy