Británie závodí s omikronem. Kvůli třetí dávce stojí lidé několik hodin ve frontách

Helena Truchlá Helena Truchlá
15. 12. 2021 19:17
Lidé se v pošmourném londýnském počasí choulí do kabátů, čtou si, telefonují. Někteří mají roušky a drží si odstup. Fronta, ve které stojí až sedm hodin, končí na Westminsterském mostě přes Temži. Na jednom břehu se tyčí slavná věž s hodinami Big Ben, na druhém zdravotníci vydávají třetí dávku vakcíny proti koronaviru.

Na posilovací dávku očkování má od středy nárok každý dospělý Brit. Jedinou podmínkou je, aby od druhé dávky uplynuly aspoň tři měsíce.

Britský premiér Boris Johnson slíbil, že každý, kdo bude chtít, si může nechat posílit ochranu před koronavirem ještě před koncem roku. Na jeho výzvu, pronesenou o víkendu v televizi, zareagovaly miliony lidí. Výsledkem byl kolaps internetového rezervačního systému, následovaný o den později žádostí britského veřejného zdravotnického systému NHS o personální posily.

Před očkovacími centry se tvoří mnohahodinové fronty, podobné té z úvodu článku, která se podle deníku Daily Telegraph táhla od vchodu do nemocnice svatého Tomáše v centru Londýna.

"Většinu lidí podle mě nepřekvapilo, že potřebujeme posilovací dávku," svěřil se listu jeden z čekajících ve frontě. S dalšími lidmi se během několika hodin střídali v cestách pro kávu, svačinu a na toaletu, aby nepřišli o cenné místo. O Vánocích se chtějí setkávat se svými blízkými nebo za nimi vyjet mimo Británii a s posilovací dávkou se cítí jistější. 

Do konce roku zbývají dva týdny, Británie by tak podle různých výpočtů musela vydávat až 1,3 milionu dávek denně. To je meta, které se zatím nepodařilo dosáhnout ani jednou. Plně očkovaných je teď v zemi 81 procent lidí starších 12 let, skoro 42 procent dospělých má už třetí dávku.

Národní mise

Vláda do terénu vyslala i příslušníky námořnictva, letectva a pozemního vojska a otevírají se nová očkovací centra na fotbalových stadionech i v katedrálách. Zrychluje se vyškolování "vakcinátorů", kterými ve Spojeném království mohou být i zubaři nebo zdravotničtí výzkumníci. Očkování na některých místech běží nonstop, odkládají se kvůli němu operace a jiná neakutní péče.

"Toto je nová národní mise," prohlásil v úterý ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Důvodem pro masivní kampaň je snaha zbrzdit nastupující "přívalovou vlnu" koronaviru, za kterou může nakažlivější varianta omikron. Podle odhadů britských epidemiologů se jí denně nakazí až 200 tisíc Britů, i když testy zatím potvrdily okolo pěti tisíc případů celkem. V Londýně podle Javida omikron do jednoho až dvou dní zcela převládne.

Ve středu úřady oznámily nový rekord. Za 24 hodin registrovali v Británii 78 610 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie covidu-19. Premiér Johnson varoval v souvislosti se šířením nové vysoce přenosné varianty koronaviru omikron před "přílivovou vlnou" nákaz.

Jak závažný průběh nemoci covid-19 nová varianta způsobuje, se zatím s jistotou neví. Přibývá ale důkazů, že tři dávky očkování člověka ochrání s podobnou účinností, jako to uměly dvě dávky vakcín firem Pfizer a AstraZeneca u dřívějších variant viru.

"Dnes si termín pro třetí dávku rezervovalo více než půl milionu lidí, což je neuvěřitelný výsledek," napsal v pondělí večer na Twitteru premiér Johnson. Jenže ani to nemusí stačit. "Pravděpodobně je příliš pozdě," míní Tim Spector, profesor genetické epidemiologie na King's College v Londýně. "Posilovací dávka začne působit až po týdnu, přičemž omikron převládne (v zemi) za dva týdny," dodává. 

V porovnání například s Českem platí v Británii mírná pandemická pravidla. V úterý večer parlament schválil zpřísnění povinnosti nošení roušek ve vnitřních prostorách a novinkou je nutnost prokazovat se covidovým certifikátem při vstupu na hromadné akce nebo do klubů. V restauracích nebo barech ale není povinné ani nošení roušek.

Závod s omikronem

Německo je další zemí, která se před koncem roku pouští do očkovacího závodu s časem. Nová spolková vláda ohlásila na začátku prosince, že chce do Vánoc vydat 30 milionů očkovacích dávek. K 10. prosinci jich zbývalo udat v přepočtu 1,2 milionu denně. 

Do čela očkovací kampaně se v Německu postavila nová klíčová osobnost, generálmajor Carsten Breuer. Minulý pátek poslanci navíc schválili zákon, podle kterého budou moci očkovat třetí dávkou i zubaři, lékárníci nebo veterináři. Podmínkou je však školení, píše agentura DPA. V Německu se také už před týdnem zrychlilo tempo znovuotevírání některých zavřených očkovacích center a do ulic znovu vyjíždějí mobilní vakcinační týmy. 

Zdejší úřady udávají hodnoty proočkovanosti v poměru k celé osmdesátimilionové populaci, z níž má dvě dávky necelých 70 procent a tu posilovací zhruba čtvrtina. Na ni mají stejně jako v Británii nárok všichni dospělí. Většinou až půl roku po druhé injekci, na některých místech je ale možné si ji vyžádat i dříve.

Oproti lidem očkovaným dvěma dávkami mají ti s posílenou vakcinací výhodu: pro vstup do bazénu nebo sauny nepotřebují dodatečný negativní test.

Začátek adventu v londýnské Covent Garden.
Začátek adventu v londýnské Covent Garden. | Foto: Reuters

Co nejrychlejší přeočkování třetími dávkami doporučují také čeští epidemiologové, nárok na ni mají ale zatím jen osoby starší 55 let a chronicky nemocní. "Je to o kapacitách. Potřebujeme stejně jako na začátku ochránit ty nejzranitelnější," vysvětlila v pondělí národní očkovací koordinátorka Kateřina Baťhová.

Zároveň připustila, že kritickou hranici, kdy ochrana poskytovaná vakcínami slábne, v těchto týdnech překonává velká skupina obyvatel. Míní však, že "není možné pustit do toho systému všechny". Denní kapacita se podle ní v uplynulých 14 dnech zvýšila ze čtyřiceti na sto tisíc, příští pondělí se registrace otevře pro kategorii starších 50 let.

Video: Milion očkovaných týdně? Nechci poslouchat, že to nejde, říká lékař

Hosty DVTV jsou lékař Radek Mounajjed, bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, hudební publicista Pavel Klusák a fotograf Martin Stranka. | Video: Daniela Písařovicová, Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy