Domácí

5. 5. 2021 17:52

Česko a dalších 13 států EU prosazují vznik unijní síly rychlé reakce o 5000 vojácích

Česká republika a dalších 13 zemí, včetně Německa či Francie, navrhují vznik společné vojenské síly rychlé reakce EU, která by zasahovala při vznikajících mezinárodních krizích. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného unijního činitele. Podobné návrhy na vytvoření společné unijní síly před zhruba 20 lety vyzněly naprázdno.

Ministři obrany zemí bloku se podle Reuters budou myšlenkou zabývat ve čtvrtek na pravidelném setkání, jemuž bude předsedat šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Ten členské země unie kritizuje za neochotu intervenovat v zahraničí, zejména v hroutících se státech, jako je Libye. Českou republiku bude na čtvrtečním jednání zastupovat ministr obrany Lubomír Metnar.

Návrh podle Reuters předpokládá vznik brigády o 5000 vojácích. Její součástí by mohly být i lodě a letouny. Brigáda by měla pomáhat zahraničním demokratickým vládám, které budou potřebovat naléhavou pomoc. 

Zdroj: ČTK
5. 5. 2021 12:43

V Unipetrolu se našla munice, policie uzavřela silnici mezi Mostem a Litvínovem

Policie uzavřela silnici I/27 mezi Mostem a Litvínovem kvůli nálezu zatím nezjištěné munice v objektu Orlen Unipetrolu. Odklání dopravu a evakuuje osoby, uvedla policie na svém Twitteru.

"Zatím tam operují pyrotechnici," řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Nález munice zřejmě nahlásil někdo ze zaměstnanců chemického závodu. Před dvěma lety se na Litvínovsku našla nevybuchlá americká letecká puma při výkopových pracích. O její zneškodnění, které trvalo zhruba dvě hodiny, se tehdy postarali pyrotechnici, evakuace nebyla nutná.

Zdroj: ČTK
5. 5. 2021 9:31

Hamáček podle poslanců ČSSD v kauze Vrbětic konal vše ve prospěch Česka

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podle poslaneckého klubu ČSSD v kauze výbuchů ve Vrběticích konal veškeré kroky ve prospěch země a občanů Česka. Novinářům to ve středu řekl statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka. Strana podpoří pokračování uzavřené schůze Sněmovny, kterou poslanci v úterý nedokončili. Sociální demokraté ostře kritizují, jak se na jednání za zavřenými dveřmi chovali opoziční poslanci. Místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová úterní schůzi označila za cirkus a blamáž a řekla, že se za ni stydí.

Zdroj: ČTK