Domácí

16. 9. 2021 13:34

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2021 11:38

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
15. 9. 2021 16:21

Do širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu sněmovna zvolila nynějšího poslance ČSSD Romana Sklenáka. Navrhl ho prezident úřadu Kala.

Do širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ve středu sněmovna zvolila nynějšího poslance ČSSD Romana Sklenáka. O výsledcích tajné volby informoval předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). Sklenáka navrhl prezident úřadu Miloslav Kala. Funkce se ujme složením slibu do rukou předsedy sněmovny.

Ke zvolení bylo potřeba získat 78 poslaneckých hlasů. Sklenák jich dostal 84, oznámil Kolovratník.

Kala už dříve řekl, že se pro Sklenákovu nominaci rozhodl pro jeho zkušenosti z kontrolního výboru, jehož je místopředsedou. Sklenák (51) poslanecký mandát v říjnových sněmovních volbách neobhajuje.

V kolegiu Nejvyššího kontrolního úřadu už nyní působí několik bývalých poslanců. Například Kala v minulosti zastupoval v dolní komoře sociální demokracii, viceprezidentka Zdeňka Horníková občanské demokraty. K někdejším poslancům v kolegiu patří také Roman Procházka, Vladimír Koníček, Adolf Beznoska, Pavel Hrnčíř a Daniel Reisiegel.

Místo v širším vedení NKÚ se uvolnilo ve druhé polovině srpna. Zhruba po 20 letech v něm skončil Jan Vedral kvůli dosažení hraničního věku daného zákonem.

Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu schvaluje například plán kontrolní činnosti úřadu, návrh rozpočtu a účetní závěrku NKÚ a kontrolní závěry. Členové kolegia provádějí kontrolu, řídí prověrkovou činnost a kontrolní závěry zpracovávají.

Zdroj: ČTK
15. 9. 2021 14:24

Zdravotní stav prezidenta není vážný, řekl premiér Babiš. Do nemocnice podle něj Zeman nastoupil po dohodě s lékaři.

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana není vážný, do nemocnice hlava státu nastoupila po konzultaci s lékaři. Rádiu Impuls to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že je o Zemanově stavu informován. Do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) byl Zeman převezen v úterý. Pobyt prezidenta v nemocnici nezdůvodnily ani mluvčí ÚVN Jitka Zinke, ani Pražský hrad.

"Jsem informován o zdravotním stavu pana prezidenta. Myslím, že nejsou žádné obavy na místě. Jeho zdravotní stav není, ani nikdy nebyl vážný. Nastoupil do nemocnice po konzultaci s lékaři," řekl Babiš. "Není potřeba spekulovat, že pan prezident má nějaký problém," dodal.

Důvod, proč Zeman do střešovické nemocnice přijel, jeho mluvčí Jiří Ovčáček nekomentoval. "Bylo by lepší, kdyby pan mluvčí dal nějakou pozitivní zprávu. Nevím, já mu snad napíšu," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
15. 9. 2021 13:44

Exprezident Klaus by mohl podle mluvčího z nemocnice odejít koncem týdne

Bývalý prezident Václav Klaus by mohl být z Ústřední vojenské nemocnice propuštěn koncem týdne. Víkend by tak už mohl strávit doma, sdělil ve středu jeho mluvčí Petr Macinka. Klaus byl o víkendu ve střešovické nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Podle deníku Právo strávil Klaus o víkendu v nemocnici dvě noci a v pondělí ho lékaři propustili domů. V úterý ráno však Klause do nemocnice přivezla služebním autem ochranná služba.

Zdroj: ČTK