* Po dlouhé době bude mít nějaká koalice ve sněmovně velkou většinu * Odstoupili šéfové lidovců a zelených, Paroubek zůstává * Klaus zatím jasně neřekl, koho pověří sestavením vlády, první na řadě by měl být šéf ČSSD
Praha - Vládu pohodlně sestaví Petr Nečas (ODS) a předsedové dvou úplně nových stran: Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Radek John (Věci veřejné).
Po sečtení výsledků voleb jsou ostatní varianty mimo hru.
Volební výpočet Aktuálně.cz ukázal, že ČSSD má 56 poslanců, ODS 53, TOP 09 41, komunisté 26 a Věci veřejné 24.
Od roku 1996 tak může být poprvé k dispozici jasná parlamentní většina.
ODS, TOP 09 a Věci veřejné budou mít totiž k dispozici 118 mandátů. Politici těchto stran už Aktuálně.cz potvrdili, že pravostředová koalice je nejpravděpodobnější budoucí kombinací pro vládu.
Poražení ve volbách se mezitím přiznávají k politické odpovědnosti: okamžitě rezignoval Jiří Paroubek, padl šéf lidovců Cyril Svoboda (lidovci poprvé pod 90 letech nebudou mít poslance), totéž se stalo u zelených (Ondřej Liška). Na Vysočinu se vrací Miloš Zeman. Ve sněmovně končí výrazná postava ODS Ivan Langer, nedostal dost hlasů.
Pokud je možné ukázat na jednotlivce jako vítěze voleb, je jím Karel Schwarzenberg. Dostal téměř 46 tisíc preferenčních hlasů. TOP 09 bodovala i v Praze, porazila tam dokonce ODS.
Klaus: koho pověří?
Jiří Paroubek poté, co oznámil rezignaci, řekl, že první, s kým by měl prezident zahájit povolební konzultace, je první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Paroubek předá svou funkci tomuto muži během jednoho týdne. Jak se Klaus zachová, zatím není jasné.
"Výsledky ukazují možnost sestavit vládu rozpočtové odpovědnosti," uvedl lídr ODS Petr Nečas ještě předtím, než Paroubek odstoupil.
Nečas předpokládá, že prezident Václav Klaus zachová vžitou tradici a pověří vyjednáváním o vládě nejprve předsedu vítězné strany. Tou je ČSSD.
"Mělo by platit zvykové právo, na duhou stranu výsledky ukazují něco jiného. Nechme to na panu prezidentovi, on rozhodne v souladu s ústavou, vždy to tak dělal," uvedl Nečas.
Nepřehlédněte
- Grafika: SČÍTÁNÍ VOLEB ONLINE - podívejte se zde
- První výsledky voleb: JAK JSOU PRVNÍ ODHADY, JAK PROBÍHÁ SČÍTÁNÍ - analýzu čtěte zde
- Jak číst výsledky voleb: KOMENTÁŘE ONLINE - čtěte zde
- Situaci sledujeme online: CO SE DĚJE NA ŠTÁBECH POLITICKÝCH STRAN? - čtěte zde
- Co píší jinde: SLEDUJEME ONLINE KONKURENCI I ZAHRANIČÍ - čtěte zde
Klaus zatím reagoval opatrně. Na dotaz, zda pověří sestavením vlády vítěze voleb, odpověděl: "Tak nějak to bude. Ale ono se to ještě může zamotat - podle toho, kdo bude druhý, třetí, čtvrtý." V první reakci na výsledky voleb řekl, že zásadním vzkazem jsou ztráty, které utrpěly velké strany, ODS a ČSSD.
Kníže vegetarián
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg o spolupráci s Věcmi veřejnými před volbami mluvil jako o noční můře. Na otázku Aktuálně.cz, zda už si ji umí představit, když vidí výsledky, řekl. ""Já dnes večer už nebudu radši jíst maso. Asi se ze mě stane vegetarián."
"Budeme jednat, myslím, velmi rychle," doplnil ho místopředseda strany TOP 09 Jaromír Drábek.
Předseda VV Radek John přiznal, že už v minulých dnech jednal s lídrem ODS Petrem Nečasem. "Určitě si umím představit koalici s ODS a TOP 09 mnohem snáz, než jakoukoli jinou variantu," uvedl pro Aktuálně.cz.
"Teď jsem někde četl, že možná varianta je vláda sociální demokracie s námi s tichou podporou komunistů. Tak to zcela vylučuji," dodal John.
Paroubek: voliči rozhodli jinak
Jiří Paroubek přiznal porážku. "Prohráli obyčejní lidé. Prohráli jsme. Tato země má nakročeno k pravicové koalici. Voliči zvolili jiné pokračování, než jsme předpokládali my," řekl a oznámil, že okamžitě končí ve funkci šéfa ČSSD.
Do Prahy dorazil zhruba v půl šesté. Na tiskové konferenci poté, co oznámil rezignaci, řekl, že nebude poskytovat žádné rozhovory.
Nejvíc hlasů ve volbách nakonec dostala ČSSD, je však zároveň hlavním poraženým.
Sociální demokraté mají zhruba 22 procent, druhá levicová strana KSČM klesla k 11 procentům. Dohromady budou mít jen 83 poslaneckých mandátů.
On-line komentář Jana Lipolda, postřehy politologů i čtenářů | |
Chcete diskutovat o volbách bez urážek, nadávek a vulgarismů? Nabízíme vám prostor ZDE. |
Volby jsou katastrofou pro parlamentní strany, s jedinou výjimkou komunistů. Propad občanských a sociálních demokratů podtrhuje fakt, že pětiprocentní hranici nepřekročili zelení ani KDU-ČSL.
Šéf ODS Petr Nečas uznal, že jeho strana utrpěla za poslední čtyři roky velké ztráty. "ODS dostala jasný vzkaz, že postrácela značnou část své důvěryhodnosti. Výsledek v roce 2006 byl naprosto ojedinělý a nebylo možné myslet, že bychom se k němu přiblížili. U významné části svých voličů prošli občanští demokraté krizí důvěry," prohlásil Petr Nečas.
Účast nad 60 procent
Volební účast dosáhla podle SC&C 62 procent, o něco méně, než kolik ukazovaly páteční odhady. Pokud se toto číslo potvrdí, pak letos k volbám přišlo oproti roku 2006 o 2,5 procent méně voličů.
Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran? |