Ze štábu ČSSD: Nekončí jen Paroubek, budou další změny

Sabina Slonková
29. 5. 2010 21:35
Dění na štábu ČSSD sledovaly reportérky Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
Jiří Paroubek dorazil do volebního štábu ČSSD
Jiří Paroubek dorazil do volebního štábu ČSSD | Foto: Ludvík Hradilek

Online reportáž - Sociální demokraté byli podle předvolebních průzkumů jasnými favority voleb. Pro partaj, ale i další osud předsedy Jiřího Paroubka, však bylo klíčové, kolik procent hlasů dostane a jaký náskok získá na své největší soupeře z ODS.

A pár hodin po uzavření volebních místností se ukázalo, že Paroubek nebude suverénním režisérem povolebních vyjednávání. Sestavení vlády pro něj bude nemožné, Paroubek proto rezignoval na post šéfa ČSSD.

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka nepřímo řekl, že by prezident Václav Klaus měl jednáním o vládě pověřit někoho jiného, než ČSSD.

Dění na štábu sociálních demokratů jsme sledovali online v reportáži:

22.35 - Většina sociálních demokratů se už rozprchla. Ze "známějších" členů zůstávají v sídle partaje už jen Zdeněk Škromach, Milan Urban, Michal Hašek nebo Jaroslav Foldyna.

21:40 - Konečné výsledky voleb: ČSSD 22, 1 %, ODS 20,2 %, Top 16,7 %, KSČM 11,3 %, VV 10,9 %. Volební účast: 62,6 % oprávněných voličů.

21.35 - V sídle sociálních demokratů už otevírají šampaňské. Na některých členech ČSSD je vidět, že z nich spadlo napětí. Řada z nich, včetně členů Paroubkova Ústeckého kraje, dává najevo, že se jim ulovilo. Škodolibě komentují i neúspěch Paroubkova "kmotra" Bendy. "A to si ještě minulý týden myslel na post ministra vnitra nebo šéfa klubu," říká jeden z členů vedení.

21.15 - Lidový dům se začíná pomalu vylidňovat.

20:51 - Dál jedná vedení sociální demokracie. Za zavřenými dveřmi. Tentokrát už neformálně.

20:35 - Bohuslav Sobotka: "V tuto chvíli nepřemýšlíme o nějakých postech, chceme zůstat hlavně věrní svému programu. V příštích měsících očekávám i další personální změny v ČSSD, chceme, aby ČSSD šla do dalších voleb obměněná a posílená."

20.30 - Jiří Paroubek opustil Lidový dům postraním vchodem.

20:30 - Bohuslav Sobotka uznává: Náš manévrovací prostor pro vyjednání vlády je velmi malý, prezident by podle něj měl pověřit někoho, kdo má šanci sestavit vládu.

20:15 - Pražský lídr ČSSD Martin Pecina: "Když jsem slyšel, že Jiří Paroubek rezignoval, překvapilo mne to. Jeho pohnutky neznám, nemohu je tedy hodnotit," prohlásil.

20:12 - Vítězslav Jandák: "Je to škoda. Jirka byl kontroverzní osobnost, ale byla to osobnost. Nevylučuju, že nám odebral nějaké body, ale je to škoda, že jde pryč."

19:49 - Lidovým domem se rozlehl potlesk, příznivci ČSSD se loučí se svým šéfem, kterým jim vyhrál volby, jenž vedly k velké porážce sociální demokracie.

19:48 - "Prohráli jsme jako strana...prohráli obyčejní lidé v těchto volbách. Nicméně tak to v demokracii bývá, že si lidé vybrali směr, kterým má republika jít. Osobně to respektuji," řekl Paroubek. Požádal média o pochopení v tom, že nyní už nebude poskytovat žádné rozhovory.

Když oznamoval odstoupení, stála mu po boku jeho manželka Petra a držela ho za ruku. První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil, že Paroubek nebyl pod tlakem vedení ČSSD a rozhodl se odejít z osobní iniciativy.

19:47 - Paroubek řekl, že do sedmi až deseti dnů předá vedení sociální demokracie svým místopředsedům. Očekává, že prezident jako první osloví ČSSD, až bude zahajovat povolební konzultace.

19.35 - Jiří Paroubek se po hodině a půl, kdy za zavřenými dveřmi jednal se špičkami sociální demokracie, rozhodl rezignovat.

19.00 - David Rath, o němž se před volbami mluvilo jako o aspirantovi na ministra zdravotnictví, označil vítězství sociální demokracie za Pyrrhovo. Podle něj ale není důvod, aby předseda Paroubek rezignoval. "Je spíše čas přemýšlet o tom, jak dál," řekl.

18:41 - Během zasedání grémia ČSSD vydávají Lidové noviny na svém webu zprávu, že Jiří Paroubek rezignoval. V Lidovém domě začíná hemžení. Lídři ČSSD Paroubkovu rezignaci obratem popřeli. "Nerezignoval, sedí tu proti mě a nic takového nechystá," sdělil Aktuálně.cz Zdeněk Škromach. O pár vteřin později reaguje podobně Michal Hašek: "Blbost. Je to špinavá hra, žádná rezignace se nekoná."

18:20 - Špičky ČSSD jednají za zavřenými dveřmi, veřejné vystoupení a oficiální komentář strany k volbám se očekává za hodinu. "Asi se budou dít věci," komentoval schůzku jeden z členů ČSSD.

18:05 - Jiří Paroubek spolu s manželkou Petrou dorazil do Prahy do ústředí ČSSD v Lidovém domě, čekal na ně volební manažer Jaroslav Tvrdík a místopředsedové strany.

17:45 - Lidový dům očekává příjezd Jiřího Paroubka. Jeho straničtí kolegové odmítají veřejně mluvit o tom, jak velkou odpovědnost nese za volební výsledek a jak moc mu zkomplikuje pozici ve straně. V neoficiálních rozhovorech ale někteří vlivní sociální demokraté mají jasno: pokud Paroubek nepřivede ČSSD do Strakovy akademie, může počítat s útokem na své křeslo předsedy strany. "Na čele pelotonu zkrátka nejvíc fouká," uvedl jeden z nich.

17:00 - Nálada v Lidovém domě se navenek příliš nemění, byť se ukazuje, ve volbách vítězí pravice. Mezi sebou ale sociální demokraté neskrývají zklamání. "Ne každé vítězství je k tomu, aby se oslavovalo," lakonicky to zhodnotil v rozhovoru s kolegy ekonomický expert ČSSD a europoslanec Jiří Havel.

16:50 - Jiří Paroubek nasedl do auta a zamířil do Prahy, směřuje do centrálního volebního štábu.

16:41 - S batohem na zádech a v tričku dorazil do Lidového domu někdejší premiér Vladimír Špidla.

16:35 - Jiří Paroubek poprvé od uzavření volebních místností vystoupil na veřejnosti. V Ústí nad Labem poděkoval voličům a přiznal, že v tomto kraji čekal lepší výsledek. "Přiznám sem, že jsem v tomto kraji očekával něco mezi 32 až 35 procentům," uvedl šéf ČSSD. "Zdá se, že lidé si vybral směr, kterým má republika jít. A zdá se, že to je jiný směr, než naznačila sociální demokracie," dodal. "Ujišťuji vás ale, že žádné emoce ode mně nečekejte."

16:30 - V Lidovém domě poprvé zaznívá zklamání. Sociální demokracie přiznává, že i když z voleb vyjde jako vítěz, čekají ji komplikovaná jednání o budoucí vládě. A že se také nemusí povést. "Už je jasné, že jednání budou složitá, myslel jsem si, že to bude lepší," prohlásil místopředseda ČSSD Milan Urban. Slovo prohra zatím v Lidovém domě nikdo nepoužívá, stejně tak se oficiálně politici zdráhají mluvit o tom, nakolik je otřesena Paroubkova pozice. "Je to tak, že je předsedou vítězné strany ve volbách."

16:25 - Dorazil Miroslav Vlček, někdejší místopředseda sněmovny, který ČSSD připravil pár týdnů před volbami perné chvíle kvůli svým dluhům a nešťastným výroků. "Nebudu nic komentovat, vy novináři jste se ke mě zachovali nefér."

16:15 - Tiskové centrum v kavárně Hybernia praská ve švech, klimatizace nestíhá. Sociální demokracie připravila novinářům bohatý raut. Pokud se sociální demokraté neukryjí do prostor, kam mají novináři vstup zapovězený, jsou jim v podstatě neustále k dispozici.

15:50 - Jiří Paroubek dorazil do volebního štábu "své" ústecké sociální demokracie. Emoce nedal znát, komentáři také šetřil. "Jsou to jen odhady, musím se seznámit nejprve s výsledky kraje," dodal. Lídr ČSSD dorazil v doprovodu kmotra své dcery a šéfa tamních sociálních demokratů Petra Bendy. Petra Paroubková s ním nepřijela. Paroubek se obratem odebral do volebního štábu, kam novináři nemají přístup.

15:45 - Druhý muž sociální demokracie Bohuslav Sobotka zatím odmítá mluvit o celkovém vítězství pravice. "Vítězství pravice je zřejmé v Praze. O vítězství pravice ve volbách bych zatím nemluvil, protože co takové Věci veřejné? Kam vlastně patří? Nám záleží na volebním výsledku strany a pak samozřejmě na mandátech," uvedl pro Aktuálně.cz Sobotka.

15:30 - Místopředsedové jsou zpět na zahrádce v Hybernii, sledují obrazovky s průběžnými výsledky a žertují. Ke stolku grémia ČSSD si přisedl někdejší ministr Zemanovy vlády Karel Březina. Navenek nikdo nepřipouští, že by ČSSD nakonec nemusela být schopna sestavit vládu.

15:11 - Do Ústeckého volebního štábu, kam má přijet předseda Paroubek, dorazili první sociální demokraté. Stejně jako jejich kolegové v Praze si nechávají od čísel odstup. "Musíme si počkat, ale samozřejmě je to určitý výraz toho, jak veřejnost vnímá politiku obou velkých stran," říká tamní sociální demokrat Jaroslav Foldyna. Šéf chomutovské ČSSD Petr Husák je ale stále optimista: "Věřím, že na třicet procent dosáhneme.

15:04 - Místopředsedové ČSSD opustili svá místa na zahrádce a spolu s dalšími stranickými kolegy se přesunuli do dolní místnosti v Hybernii, kam novináři nemají přístup. Navenek se sice všichni tváří stále neutrálně a opakují, že jde jen o první čísla, je však zřejmé, že nervozita v Lidovém domě stoupá.

14:35 - V neformálních rozhovorech politici řeší příští možné koalice. "Myslím, že s ČSSD by nakonec politici TOP 09 i VV nakonec rádi do vlády šli," říká například ministr vnitra a lídr pražské kandidátky Martin Pecina. Obě strany přitom daly najevo, že pro případnou koalici s ČSSD je pro ně překážkou Jiří Paroubek.

14:30 - I poté, co doznělo prvotní překvapení vyvolané prvními odhady, u stolů obsazených sociálními demokraty převažuje dobrá nálada. "Bereme ta čísla s rezervou, minule se také ukázala jako nepřesná. Co je ale zajímavé, je zřejmé, že tyto volby jsou hodně o nových politických uskupeních," sdělil Aktuálně.cz první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

14:03 - První odhady sledovaly špičky ČSSD na zahrádce restaurace Hybernia v Lidovém domě bez větších emocí. Jsou to jen první čísla, není třeba propadat panice, zní z hloučku politiků ČSSD.

13:58 - Volební štáb v Ústí nad Labem, kam má namířeno Paroubek, zatím podle zpravodajky Aktuálně.cz zeje prázdnotou. Předseda ČSSD má dorazit kolem čtvrté hodiny, zatím měl soukromý program. Již v pátek uvedl, že chce strávit nějaký čas se svou rodinou v soukromí.

13:39 - Jiří Paroubek v Praze není. První výsledky voleb se dozví v Ústeckém kraji, kde kandiduje. Do volebního štábu v Lidovém domě má přijet v podvečer.

13:35 - V Lidovém domě je také Bohuslav Sobotka, první zástupce Jiřího Paroubka. Na krku už nemá zdravotní límec, který mu nasadili lékaři kvůli zraněním, jež utrpěl po ráně pěstí na jednom z mítinků. Sobotka se s límcem nechal vyfotografovat i na billboard.

13:30 - Do sídla ČSSD v Praze přicházejí první politici. Dorazili už místopředsedové strany Michal Hašek a Milan Urban. Přítomen je také volební manažer Jaroslav Tvrdík.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravuje jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravuje jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek
 

Právě se děje

před 52 minutami

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se dále zlepšovaly, index ale mírně klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně klesl na 62 bodů z červnových 62,7 bodu. I tak jde o druhý nejlepší údaj od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

"Český zpracovatelský sektor v červenci mírně ztratil na tempu, ale jeho expanze byla přesto robustní. Průzkum naznačil, že růst výstupu možná na konci druhého čtvrtletí dosáhl vrcholu, ale přesto byl - i přes bezprecedentní narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a nedostatky materiálu - značný," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců podle průzkumu v červenci vedlo k růstu cen vstupů na nový rekord. "Výkony dodavatelů se zhoršily do největší míry v historii průzkumu vzhledem k silné globální poptávce po vstupech a výrazným materiálovým nedostatkům. Dodavatelé následně zvýšili své ceny," uvedla společnost IHS Markit. Navíc podle průzkumu velká většina výrobců zpracovatelského zboží během července převedla vyšší cenovou zátěž na zákazníky. Tempo zvýšení cen výstupů tak bylo nejrychlejší od začátku sběru dat v lednu 2003, upozornila IHS Markit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy