Ze štábu Zemanovců: Sněmovna mimo dosah, Zeman odchází

Michal Štůsek Michal Štůsek
29. 5. 2010 18:10
Dění na volebním štábu sledoval online redaktor Michal Štůsek
Předseda strany Miloš Zeman
Předseda strany Miloš Zeman | Foto: Petr Protivánek

Praha - Strana práv občanů Zemanovci má za sebou volební premiéru. A neúspěšnou, ačkoliv si od loňského prosince kladla pod vedením expremiéra Miloše Zemana smělé parlamentní cíle.

"Cokoliv nad pět procent budeme považovat za úspěch, protože jsme nová strana a nemáme ambice vyhrát volby v roce 2010. Doufám, že je vyhrajeme v roce 2014," prohlásil v médiích několikrát Miloš Zeman. Nakonec strana získala 4,33 % hlasů a zůstala tak před branami Poslanecké sněmovny.

Zeman dopředu oznámil, že v případě neúspěchu na funkci předsedy rezignuje. A jak slíbil, tak i učinil. SPOZ prý ale bude pomáhat nadále, prorože podle něj zcela určitě půjde do komunálních a zhruba za dva roky i do krajských voleb.

Dění ve štábu Strany práv občanů - Zemanovci jsme sledovali v podrobné online v reportáži:

18:10 - Volební štáb SPOZ končí. Miloš Zeman i Vladimír Hönig jsou již pryč, zástupci médií postupně opouštějí prostory v Opletalově ulici.

17:54 - Do konečných výsledků zbývá několik minut. Je již jasné, že SPOZ se do Poslanecké sněmovny nedostane. Miloš Zeman proto vystoupil před novináři a shrnul účinkování strany ve volbách. Nenaplnění předvolebního cíle - získat nejméně pět procent - vysvětluje nedostatkem času na kampaň (strana vznikla teprve v prosinci loňského roku) kvůli, kterému nestihli voliči dostatečně poznat nové tváře, které za stranu kandidovaly. Miloš Zeman také definitivně potvrdil rezignaci na funkci předsedy strany. ""Když jdete do nějaké bitvy, tak musíte být připraven jak na vítězství, tak na porážku. Stáhnu se zpět do jezevčí díry na Vysočině. Členem strany však nadále zůstanu a pokud bude zájem, rád jí pomohu," předestřel své plány.

16:45 - "Za normálních okolností bych jednoznačně přál výhru ČSSD, ale s Jiřím Paroubkem je tahle strana pro zemi pohromou, která ji svede na řeckou cestu," reagoval předseda strany na pravděpodobné vítězství sociální demokracie.

16:30 - Miloš Zeman přišel mezi novináře okomentovat průběh sčítání hlasů. "Toho půl procenta už velmi těžko dosáhneme, byl by to spíše zázrak," posteskl si a následně začal s bilancováním. "Správný politik nenadává na voliče, ale sám na sebe. Je mi líto, že na naši sociálně demokratickou nabídku reagovalo pouze 4,5 % voličů."

Miloš Zeman potvrdil, že v případě volebního neúspěchu odstoupí z funkce předsedy SPOZ.
Miloš Zeman potvrdil, že v případě volebního neúspěchu odstoupí z funkce předsedy SPOZ. | Foto: Michal Štůsek

15:48 - Miloš Zeman poděkoval voličům, kteří v dosud sečtené třetině hlasů projevili jeho straně podporu. Následně potvrdil, že pokud SPOZ nedostane pět procent hlasů a více, rezignuje na pozici předsedy. "Straně budu přínosný pouze pokud se dostane do Poslanecké sněmovny," sdělil novinářům.

15:34 - Místopředseda Radek Augustin odjel sledovat výsledky voleb zpět na Olomoucko, kde z SPOZ kandiduje. Zbylá dvojice sleduje aktuální výsledky po sečtené třetině hlasů.

15:24 - Dvacet procent hlasů je již sečteno. Zemanovce zatím volilo 4,64 % lidí. Výsledek ale s narůstajícím počtem sečtených hlasů postupně klesá.

14:43 - Z prvovoličů, které tvoří kolem sedmi procent ze všech voličů, podpořilo SPOZ pět procent. Strana by se s tímto výsledkem dostala do Poslanecké sněmovny.

14:20 - Vedení strany společně s mluvčím Bořkem Slezáčkem opustilo volební štáb. Vrátí se ve tři hodiny, kdy budou známy další předběžné výsledky.

14:10 - Miloš Zeman na první odhad reagoval poklidně. "Tyto odhady nemají téměř žádnou vypovídací hodnotu. Počkám si, až bude sečteno šedesát procent hlasů. Poté se již výsledky příliš nemění," vysvětlil.

Miloš Zeman (uprostřed) sleduje společně s Radkem Augustinem (vlevo) a Vladimírem Hönigem (vpravo) první volební odhady. SPOZ mají 4 %.
Miloš Zeman (uprostřed) sleduje společně s Radkem Augustinem (vlevo) a Vladimírem Hönigem (vpravo) první volební odhady. SPOZ mají 4 %. | Foto: Michal Štůsek

14:04 - Podle prvních odhadů agentury SC&C by Strana práv občanů Zemanovci dostala 4 % hlasů.

13:58 - Do volebního štábu v Opletalově ulici dorazilo vedení strany. Předseda Miloš Zeman se spolu s Radkem Augustinem a Vladimírem Hönigem podívali na první odhady výsledků voleb, které představila česká televize.

12:00 - Předvolební preference SPOZ se zpravidla pohybovaly nad hranicí tří procent, výjimkou byl dubnový průzkum agentury Median, ve kterém strana získal překvapivých 6,8 % hlasů. Přesto bude překvapením, když se Zemanovci do Poslanecké sněmovny dostanou.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravuje jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravuje jej pro vás Pavel Baroch
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy