Krach lidovců: Svoboda rezignuje, nastoupí Šojdrová?

Eliška Bártová Eliška Bártová
29. 5. 2010 20:30
Z volebního štábu KDU-ČSL referovala online reportérka Eliška Bártová
Cyril Svoboda neměl dobrý den. Lidovci propadli, on rezignoval
Cyril Svoboda neměl dobrý den. Lidovci propadli, on rezignoval | Foto: Ondřej Besperát

Praha - KDU-ČSL zažila v těchto volbách největší krach ve své historii. Lidovci poprvé od listopadu 1989 budou mezi poslanci chybět.

Předseda strany Cyril Svoboda záhy po zveřejnění výsledků pod 5 % hranicí, oznámil svoji rezignaci. Svou funkci nabídne podle informací Aktuálně.cz také místopředseda Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová.

Ta zároveň uvedla, že nevylučuje svoji kandidaturu na nového předsedu strany.

"Je to prohra Cyrila Svobody, o tom není nejmenších pochyb," prohlásil končící předseda a dodal, že podíl na neúspěchu mají do značné míry i média, která podle něj až příliš často opakovala, že se KDU-ČSL nedostane do sněmovny.

Po 19. hodině se sešlo předsednictvo strany, které rozhodlo, že se 19. června uskuteční mimořádný sjezd, kde bude zvoleno nové vedení KDU-ČSL.

"Strana potřebuje novou krev," uvedl místopředseda Svoboda.

Dění na volebním štábu lidovců jsme sledovali v online reportáži:

20:30 - Sál Paláce Charitas se rychle vyllidnil, zůstávají už jen skalní členové strany, dopíjí víno, někteří dokonce bouchají šampaňské. Jiní přemýtají s kolegy, čím se budou živit. K večeru přisel také předseda poslaneckého klubu strany Jan Kasal. Ve sněmovně působí už 20 let, po letošních volbách ale musí skončit. "To, že jsme neuspěli, považuji i za svoji osobní porážku," uvedl. "Už nebudu kandidovat."

20:15 - Skončilo jednání předsednictva, které svolalo mimořádnou celostátní konferenci na příští sobotu. Tam se rozhodne o termínu konání sjezdu, na kterém dojde k volbě nového vedení strany. Podle Svobody by k tomu mělo dojít již v červnu.

19:20 - Do štábu se na chvíli vrátil také emočně rozjitřený předseda strany Svoboda, aby poskytl krátký rozhovor pro Českou televizi, kde zopakoval, že rezignuje. Poté odběhl na jednání předsednictva.

18:51 - Do Paláce Charitas dorazila ve sportovním také lídryně pražské kandidátky Jana Hybášková. "No, comment," reagovala na dotaz, jak vnímá volební neúspěch. "Těším se, že si dám po 22 letech mediální odpočinek."

18:39 - Místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová uvedla v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že nevylučuje svoji kandidaturu na post předsedkyně strany. Zároveň však uvedla, že nese spoluzodpovědnost za neúspěch a nabídne svoji současnou funkci k dispozici. "Asi jsme ten "kartáč" potřebovali," povzdechla si při pozdravu s Petrem Pithartem.

18:17 - Předseda strany poté, co oznámil rezignaci, odešel ze štábu. Na místě zůstává místopředseda strany Pavel Svoboda ZDE naleznete rozhovor s místopředsedou. Společně s některými členy celostátního výboru diskutují nad počítačem s výsledky voleb. Na místě zůstává také senátor Petr Pithart. Podle jeho slov KDU-ČSL fatálně podcenila předvolební kampaň.

17:20 - Přišel předseda Cyril Svoboda. Na krátké tiskové konferenci oznámil, že svolá sjezd a nebude již kandidovat na předsedu.

17:03 - "Je to neúspěch a je nutné to zanalyzovat a vyvodit z toho důsledky," uvedl člen celostátního výboru strany Marián Hošek. Také podle něj je nezbytné, aby vedení strany vyvodilo z prohry zodpovědnost.

16:58 - "Už to tak vypadá, že se nedostaneme," řekl senátor Petr Pithart. "Ale věřím, že se o komunálních a senátních volbách ukáže, že náš trend není sestupný." Podle Pitharta strana zcela zanedbala marketingovou předvolební kampaň.

16:57 - V tuto chvíli je již jasné, že se lidovci poprvé ve své historii nedostanou do sněmovny. V sále se vypíná klimatizace a začíná být dusno, reláně i obrazně.

16:45 - Navzdory plánům předseda strany Cyril Svoboda dosud nedorazil do štábu svých spolustraníků. V sále se již hovoří o tom, že na 99% se strana poprvé ve své historii nedostane do sněmovny.

16:12 - "Je to adrenalin," reagoval na nový vývoj místopředseda Svoboda. "Není to optimistické a má prognóza 5,8 % se vzdaluje, ale stále věřím, že potřebnou hranici překročíme."

15:45 - Do štábu přijíždí další straníci z mimopražských regionů. V 16 hodin by měl dorazit také předseda strany Cyril Svoboda a pražská lídryně Jana Hybášková.

15:35 - Straničtí představitelé napjatě sledují průběžné výsledky na internetu.

15:14 - Někteří z lidovců věří, že se straně podaří nakonec dostat až na 7 %. "Až se započte Morava a Vysočina, půjdem rázem nahoru," zaznívá sálem. A to právě ve chvíli, kdy nové údaje o výsledcích přiřkli lidovcům necelých 4,8 %.

14:56 - Senátor Petr Pithart je z předběžných výsledků očividně skleslý. "Nejsem zklamaný, bohužel jsem to čekal," uvedl. "Důležitý je nejen náš výsledek, ale především skutečnost, že dostaly na frak všechny parlamentní strany. My možná ještě nejméně z nich." Podle Pitharta nyní bude důležité, koho prezident pověří sestavením vlády. "Nebylo by to poprvé, co bychom byli v opozici," říká. "Za poslední dva roky jsme oslabili, ale strana s tak dlouhou historií to přežije."

14:37 - Při zobrazení prvních předběžných výsledků voleb to ve štábu lidovců zašumělo znepokojením a překvapením. Řada lidí ze strany totiž očekává výsledek spíše kolem 7 %. Místopředseda strany Svoboda však už dříve Aktuálně.cz sdělil, že jeho odhad je 5,8 %, proto ho právě zveřejněné výsledky nepřekvapily.

14:00 - Do štábu přišel senátor Petr Pithart, zasedl k pivu a tlačence s cibulí. Další lidovecký senátor Jiří Čunek je doma na Vsetínsku. "Sekám trávník, poté půjdu na soutěž Ratibořský guláš, večer možná zajdu sdílet výsledky voleb z kolegy ve Zlíně," řekl Aktuálně.cz

13:55 - Místopředseda strany Svoboda si připíjí domácí slivovicí. "Pokud by se nám nepodařilo dostat do sněmovny, bylo by minimálně slušností nabídnout svůj post k dispozici," uvedl. "Ale zatím jsme o tom ve vedení strany nehovořili."

13:38 - Do štábu jako první z politiků dorazil místopředseda strany Pavel Svoboda. "Jsem pesimista, tak to vidím na 5,8%," řekl svůj odhad Aktuálně.cz. "A důvod špatných prognóz? Poškodila nás negativní mediální kampaň. Ale připouštím, že jsme přišli o část voličů hlavně kvůli aféře Jiřího Čunka."

13:30 - Předseda Svoboda řekl Aktuálně.cz, že je přesvědčen o tom, že se jeho strana navzdory průzkumům s jistotou dostane do sněmovny. "O tom nepochybuji," reagoval na dotaz, zda strana překročí onu potřebnou pětiprocentní hranici. Podle Svobody jeho straně uškodila dezinterpretace předvolebních výzkumů médii.

13:00 - Předseda strany Cyril Svoboda, stejně jako lídryně v Praze Jana Hybášková, dorazí do Paláce Charitas, kde lidovci tradičně očekávají výsledky voleb, až na 16 hodinu. V tu dobu by už mohly být známy předběžné výsledky.

12:57 - Ve štábu KDU-ČSL je hodinu před uzavřením volebních místností relativní klid. Na místo politiků vévodí sálu zatím jen maskoti z předvolební kampaně. Stoly se začínají plnit tlačenkami, klobásami, ovarem a všemožnými druhy masných výrobků ze speciální jihomoravské zabijačky uzenáře a člena strany.

12:50 - Při minulých volbách v roce 2006 získala strana 7,22 procent hlasů, což ji přineslo 13 mandátů.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravuje jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravuje jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek
 

Právě se děje

Další zprávy