Minutu po minutě: Knížeti už volal Nečas i Sobotka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 5. 2010 23:05
Od 14:00 sledujeme v online reportáži , co dělají politici na svých štábech
Karel Schwarzenberg. Po sobotním zúčtování je z něj nejvyhledávanější "nevěsta".
Karel Schwarzenberg. Po sobotním zúčtování je z něj nejvyhledávanější "nevěsta". | Foto: Ludvík Hradilek

* Konečné výsledky voleb: ČSSD 22, 1 %, ODS 20,2 %, Top 16,7 %, KSČM 11,3 %, VV 10,9 % * Volební účast: 62,6 % oprávněných voličů * Rezignovali čtyři šéfové stran: Jiří Paroubek (ČSSD), Cyril Svoboda (KDU-ČSL), Miloš Zeman (SPOz), na sjezdu abdikuje Ondřej Liška (SZ) * Prezident Klaus zatím neřekl, koho pověří sestavením vlády

Praha - To tu ještě nebylo. Výsledky voleb přiměly hned čtyři předsedy stran rezignovat na své funkce.

Končí Jiří Paroubek, který věřil, že ČSSD dovede do vlády a získá až 35 procent hlasů. Rezignoval na post šéfa strany a dál bude v politice fungovat jen jako poslanec za Ústecký kraj.

ČSSD ovšem volby vyhrála a měla by mít právo první sestavovat vládu. Pokud Václav Klaus neporuší tradici, měl by první pokus organizovat byl Bohuslav Sobotka. Ten už ovšem naznačil, že o to ani nepožádá.

Kromě Paroubka končí i šéf lidovců Cyril Svoboda. KDU-ČSL se do sněmovny nedostala. Rezignaci na nejbližším sjezdu nabídne šéf zelených Ondřej Liška. Ani zelení už v parlamentních lavicích neusednou. A z čela SPO odchází i Miloš Zeman.

Ve štábech politických nováčků - TOP 09 a VV - se naopak slaví. Věci Veřejné ostatně "bouchly" šampaňské hned ve dvě hodiny odpoledne, když se zavřely volební místnosti a ČT přinesla první - pro VV příznivé - odhady výsledků.

Situaci na štábech stran sledujeme online.

Na štábech stran byli po celý den reportéři Aktuálně.cz; komentáře pro vás po celý den připravovali renomované osobnosti, ve stále aktualizovaném článku jsme rovněž sledovali, co o výsledcích píše konkurenci i zahraniční tisk.

Navigace: Kliknutím na ikonu s logem strany se dostanete do samostaného článku, v němž najdete online přenos z volebního štábu dané partaje.


Důležité

Politici

Zajímavost

Komisařka

23:05 - Poslanecká sněmovna v novém funkčním období v průměru asi o půl roku omládla a přibylo v ní žen. Do sněmovny bylo zvoleno 156 mužů a 44 žen. Proti předchozímu období to znamená větší počet poslankyň, v roce 2006 se jich do sněmovny dostalo jen 31.

23:00 - Poznámka Jana Lipolda z Aktuálně.cz: SMÍCH SKRZE SLZY

Momentální rozpoložení Mirka Topolánka neznáme; ale očekávali bychom něco jako gogolovský smích skrze slzy. Před čtyřmi lety vyválčil rekordních 35 procent hlasů, a přesto mu to bylo k ničemu a musel lovit přeběhlíky. Teď Petr Nečas ubojoval 20 procent, nejslabší výsledek ODS v dějinách - a může se tvářit málem jako král. Další z dlouhé řady volebních paradoxů.

A: Na jednu sobotu bylo dnes rezignací už docela dost. Přesto si dovolujeme vyslovit ještě jedno doporučení, a to míří do pražské ODS. Dostala ve volbách přesně 158 014 hlasů, což je jen necelá polovina(!) toho, co v roce 2006. Lídr David Vodrážka to vyhodnotil jako "zasloužený pohlavek od voličů"; což je velmi milosrdný opis, protože pražští příznivci ODS vždycky vynikali věrností až za hrob a odpouštěli straně i nemožné, včetně starosty Jančíka.

22:47 - V ČT živě hovoří tajemník prezidenta Ladislav Jakl. Říká, že Václav Klaus hodlá využít své pravomoci a angažovat se ve vyjednávání nové vlády. Nechce ale říci, zda Klaus pověří vítěze voleb (nyní tedy Sobotku), anebo toho, kdo je schopen vládu sestavit (Nečas). I když... Spíš to vypadá na Nečase.

"Prezident respektuje výsledek voleb a nejdůležitější je na něm schopnost lídrů poitických stran shodnout se na životaschopné většině. Pokud by se něco takového rýsovalo, není na prezidentu, aby kladl takovému vývoji překážky."

 

22:45 - ODS ztratila Prahu, TOP 09 ji tu porazila o 3 procenta. Je to vůbec poprvé, co občanští demokraté v Praze nevyhráli.

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska má na vítězství mamutí zásluhu Schwarzenberg a jeho charisma. Sám lídr si to ale nemyslí. "Já když se na sebe ráno dívám, jsem ze sebe naštvanej, když ten mrzutej ksicht vidím. Že mě někdo může mít rád, to vůbec nechápu," prohlásil Schwarzenberg, který brzy vymění křeslo senátora za funkci poslance.

Mrzutý ksicht (?)
Mrzutý ksicht (?) | Foto: Ludvík Hradilek

22:25 - VOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ Karel Schwarzenberg z TOP 09 potvrdil jednání s lídrem ODS Petrem Nečasem. Řekl, že mu už také volal Bohuslav Sobotka z ČSSD. První oficiální jednání začne v pondělí v 10 hodin dopoledne.

22:10 - Zajímavosti z hlasování: Celostátním výsledkům voleb nejvíce odpovídalo hlasování obyvatel Velkých Hamrů v okrese Jablonec nad Nisou.

Nejméně hlasů - jedno procento - dostala ODS v obci Radkovy na Přerovsku, ČSSD 2,4 procenta shodně v obcích Nová Pláň na Bruntálsku a Hracholusky na Rakovnicku.

22:01 - Volební účast 62,6 % je druhá nejnižší účast od pádu totalitního režimu. Nižší (58 %) byla jen v roce 2002.

21:55 - Prohlédněte si, jak si strany rozeberou mandáty. ČSSD obsadí 56 křesel, ODS 53 křesel.

21:52 - Poznámka Jana Lipolda z Aktuálně.cz: FORMÁT PAROUBEK

Paroubkův odchod je výbornou zprávou letošních voleb. Ne proto, že by politika s Paroubkem byla neúnosná. Ale proto, že se Paroubek zachoval jako politik na výši. Neúspěch rovná se demise. Že by se opravdu poměry měnily k lepšímu? - celý komentář čtěte zde

21.40 - V sídle sociálních demokratů už otevírají šampaňské. Na některých členech ČSSD je vidět, že z nich spadlo napětí. Řada z nich, včetně členů Paroubkova Ústeckého kraje, dává najevo, že se jim ulovilo. Škodolibě komentují i neúspěch Paroubkova "kmotra" Bendy. "A to si ještě minulý týden myslel na post ministra vnitra nebo šéfa klubu," říká jeden z členů vedení.

21:36 - VOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ. Podle důvěrychodných zdrojů z ODS se Petr Nečas právě setkal s šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Ten to potvrdil. Řekl, že se s Nečasem domluvili, že spolu budou dál jednat.

Část pražské ODS se mezitím sešla v pražských Žlutých lázních se zástupci Věcí veřejných. Prý ale nejde o vyjednávání o podobě vlády, ale o společenské setkání. Podle Lidovek na akci dorazil také osobní přítel Miroslava Kalouska zbrojař Richard Háva.

21:34 - HOTOVO. Je sečteno 100 procent odevzdaných hlasů. Zisky stran: ČSSD 22, 1 %, ODS 20,2 %, Top 16,7 %, KSČM 11,3 %, VV 10,9 %. A strany, které do sněmovny nepronikly, ale na příspěvek státu dosáhnou: KDU-ĆSL 4,4 %, SPOZ 4,3 %, Suverenita 3,7 %, SZ 2,4 %.

21:30 Na štábu ODS je veselo. Spolu se straníky slaví i šéf Českých drah Petr Žaluda... A slaví i poslanec Marek Benda - díky kroužkům od voličů se z nevolitelného místa přece jen do sněmovny dostane. "Mirek Topolánek s Lucií Talmanovou jsou v zahraničí. Popřáli mi k mému volebnímu úspěchu."

Čin čin
Čin čin | Foto: Jan Langer

21:04 - Věci veřejné si zveřejňováním podmínek pro vstup do vlády uzavírají cestu k dohodě o povolební spolupráci, komentuje rozhovory, které lídři VV rozdávají, Miroslav Kalousek z TOP 09. "Jejich podmínky jsou buď znakem nezkušenosti, nebo neochoty se dohodnout," říká.

20:51 - Dál jedná výkonný výbor sociální demokracie. Za zavřenými dveřmi.

20:50 - Zdeněk Škromach už stačil situaci okomentovat na Facebooku. Změnil si status. Teď tam má: "Zdeněk Škromach je rád, že jsme vyhráli volby. Nečas byl na Zlínsku poražen. Přesto nebude jednoduché sestavit vládu. Pokusíme se o to. Hezký den."

20:42 - Volební monitor: Další vykroužkovaní: Severa a Štěpánek. K Ivanu Langerovi se přidávají další známá jména, která voliči do sněmovny nepustili s pomocí preferenčních hlasů. K "vykroužkovaným" politikům se zařadí i lídr TOP 09 v Pardubické kraji Pavel Severa. A nebo mediální expert ODS Petr Štěpánek, kterému nepomohlo ani druhé místo na kandidátce v Královéhradeckém kraji. (více zde)

20:40 - Lídr ODS Petr Nečas spolu s Alexandrem Vondrou opustili volební štáb občanských demokratů v Malostranské besedě. Odcházejí směrem k Senátu. Odmítají říci, zda jdou už dojednávat vládu.

20:35 - Bohuslav Sobotka komentuje další postup ČSSD: "V tuto chvíli nepřemýšlíme o nějakých postech, chceme zůstat hlavně věrní svému programu... Náš prostor pro vyjednání vlády je omezený, prezident by měl pověřit někoho, kdo má šanci sestavit vládu."

Sobotka dále předpovídá změny. "V příštřích měsících očekávám i další personální změny v ČSSD, chceme, aby ČSSD šla do dalších voleb obměněná a posílená."

20:30 - Po 20 hodině předseda strany Cyril Svoboda oznámil, že spolu s ním bude rezignovat celé předsednictvo. "Učiníme tak ke dni sjezdu," uvedl před novináři Svoboda. "Navrhujeme, aby se konal 19. června."

20:21 - Mezi Čechy, kteří volili v zahraničí, jednoznačně zvítězila TOP 09. Dostala 39.59 % hlasů. Druhá je s dvanáctiprocentní zprátou ODS, třetí je s deseti procenty Strana zelených, která se ale do sněmovny neprobojovala. Následují ČSSD (6,14 %), VV (5,32 %), KDU-ČSL (3,95 %), SPOZ (2,34 %) a KSČM (1,95 %).

20:10 - Ve štábu Strany zelených už je volná zábava. Pije se pivo, víno, z místnosti do místnosti pobíhají děti s balónky, vyhrává reprodukovaná hudba.

20:05 - Obyvatelé Horního Jiřetína dali jasně najevo, že jsou proti prolomení těžebních limitů. Ačkoliv Strana zelených celkově ve volbách propadla a získala jen 2,43 %, v obci na severu Čech vyhrála. Zelení, kteří jsou odpůrci těžby uhlí pod obcí, dostali více než pětinu z 1043 platných hlasů.

20:01 - NEČAS O VLÁDĚ: Lídr ODS komentuje, zda by měl první pokus sestavit vládu získat vítěz voleb, tedy ČSSD. Designovaným premiérem by v tom případě byl Bohuslav Sobotka. "Věřím, že pan prezident bude postupovat tak, jak je v nejlepším zájmu České republiky. Měl by posoudit i životaschopnost různých vyjednávání," řekl Nečas.

19:55 - REAKCE ODS NA ODCHOD PAROUBKA: Mimořádnou tiskovou konferenci právě pořádá Petr Nečas. Děkuje Jiřímu Paroubkovi: ""Chci ocenit Jiřího Paroubka za všechny pozitivní kroky ve všech funkcích, v nichž působil."

Nečas věří, že by jeho odchod mohl přispět ke změně konfrontačního stylu politiky na české politické scéně. "Ve vztahu ODS k ČSSD se ale nic nezmění. Nebyl to nesouhlas s Jiřím Paroubkem, ale nesouhlas s programem. I nadále považujeme spolupráci se sociální demokracií za nepřijatelnou. Pevně doufáme, že stejný názor mají i další politické strany, které se dostaly do poslanecké sněmovny."

19:54 - REAKCE KSČM NA ODCHOD PAROUBKA: Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl k rezignaci Jiřího Paroubka: "Beru to tak, že si uvědomil svoji zodpovědnost za agresivní kampaň, která odradila řadu voličů, aby volili levici. Je ale smutné, že svůj postoj nepřehodnotil dříve, že ho k tomu donutili až lidé ve volbách."

Jiří Paroubek odjíždí ...
Jiří Paroubek odjíždí ... | Foto: Ludvík Hradilek

19:52 - Poznámka Jana Lipolda z Aktuálně.cz:  - KONČÍ JEDNA ÉRA.

Paroubkova rezignace završuje éru Paroubek versus Topolánek. Politika už nebude, přinejmenším na nějaký čas, polarizovaná do souboje dvou "alfa-samců". Čtyřletý vzájemný souboj byl nakonec pro oba protagonisty sebezničující. Paroubek v čele strany přežil Topolánka jen o dva měsíce.

19:50 - Politolog Michal Klíma hodnotí fakt, že během odpoledne rezignovali hned čtyři šéfové stran: Paroubek, Svoboda, Liška a Zeman. "Je to občanská vzpoura, která se odehrála v režii občanů této republiky. Dnes během několika hodin se to, co chtěli různí aktivisté a různé spolky, přesně stalo," míní.

Politolog Tomáš Lebeda souhlasí: "Skepse občanů, že nemá smysl chodit k volbám a karty jsou předem rozdány, se letos ukázala jako lichá. Lidé vidí, že pokud mají touhu něco změnit, tak to změnit mohou."

19:47 - Paroubek se ještě vyjádřil k tomu, kdo by měl sestavovat vládu. Předpokládá, že pokud prezident Václav Klaus pověří vyjednáváním o vládě vítěznou ČSSD, povede rozhovory její první místopředseda Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka. Bude to on, kdo se první pokusí sestavit vládu?
Bohuslav Sobotka. Bude to on, kdo se první pokusí sestavit vládu? | Foto: Ludvík Hradilek

19:39 - JIŘÍ PAROUBEK REZIGNOVAL NA SVOU FUNKCI.

"Je to mé osobní rozhodnutí. Má osobní pozice. Do sedmi až deseti dnů připravím podklady, abych vše mohl předat," řekl. "V politice budu působit jako poslanec za Ústecký kraj a ve prospěch občanů Ústeckého kraje."

Paroubek dále říká: "Jsem přesvědčen, že strana potřebuje nový začátek. Od konce této tiskové konference nechám vystupování na místopředsedech."

19:35 - Začíná tisková konference Jiřího Paroubka. Nejprve poděkoval voličům, spolupracovníkům i lidem zapojeným do kampaně. "Čekali jsme výsledek lepší, nezastírám," řekl. "Prohrály zájmy obyčejných lidí. Prohráli obyčejní lidé. Nicméně tak to v demokracii bývá, že si lidé vybrali směr, kterým má republika jít. Pro mě z toho vyplývá závěr - odejít z funkce předsedy sociální demokracie."

19:12 - Stranám poblahopřál k ziskům premiér Jan Fischer. "Chci touto cestou poděkovat okrskovým volebním komisím i své mateřské instituci - Českému statistickému úřadu za přípravu voleb, sběr a rychlé zpracování volebních výsledků," uvedl. Věří, že se v blízké době podaří sestavit vládu s výraznou podporou a důvěrou, která bude odhodlána stabilizovat veřejné rozpočty a přikročí k nezbytným reformám. 

19:10 - Zahraniční experti k výsledkům obezřetní či mírně optimističtí.  "Nebude důvod očekávat, že Jiří Paroubek a ČSSD budou v takovém postavení, aby diktovali, jaká koalice vznikne. To bude pozitivní pro trhy, které byly nervózní z některých konkrétních Paroubkových záměrů (především zvyšování daní). Nyní je zvyšování daní velmi nepravděpodobné bez ohledu na to, kdo bude ve vládní koalici," řekl ČTK k českým volbám londýnský analytik Commerzbank Tatha Ghose. "Dokud však nebude jasnější konkrétní tvar koalice, nemá cenu vyvozovat větší závěry o její konkrétní politice - podobně jako v nedávných britských volbách. Slabá koalice, ať by byla zformovaná jakkoli, vždy vede ke zvyšování rozpočtového deficitu," řekl Ghose.

19:05 - Podívejte se na propočet Aktuálně.cz - jak bude vypadat přerozdělení mandátů.

19:01 - Místopředseda a volební manažer ODS Ivan Langer se označil za "smutného vítěze voleb". Ačkoliv byl lídrem strany v Olomouckém kraji, voliči ho vykroužkovali a do sněmovny se nedostal. "V životě nemáte nic zadarmo a já toto rozhodnutí beru s pokorou," řekl novinářům.

18:55 - Poznámka Jana Lipolda z Aktuálně.cz: - VČEREJŠÍ SCI-FI: NEČAS, NEBO SCHWARZENBERG?

Před 24 hodinami by to vypadalo čirá utopie, ale když už je sečteno, můžeme si takovou otázku položit: Měl by středopravou vládu sestavit Petr Nečas, nebo Karel Schwarzenberg? Chceme-li mít populárního premiéra, pak ten druhý - je absolutním vítězem voleb v počtu preferenčních hlasů. A podle průzkumů druhým nejpopulárnějším politikem - za Radkem Johnem...

18:51 - Do Paláce Charitas dorazila ve sportovním také lídryně pražské kandidátky KDU-ČSL Jana Hybášková. "No, comment," reagovala na dotaz, jak vnímá volební neúspěch. "Těším se, že si dám po 22 letech mediální odpočinek."

18:50 - Místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová uvedla v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že nevylučuje svoji kandidaturu na post předsedkyně KDU-ČSL. Zároveň však uvedla, že nese spoluzodpovědnost za neúspěch a nabídne současnou funkci k dispozici. "Asi jsme ten 'kartáč' potřebovali," povzdechla si při pozdravu s Petrem Pithartem.

18:41 - Zpravodajky Aktuálně.cz z Lidového domu dementují informaci, že by Paroubek rezignoval. Informaci důrazně popřeli dva místopředseda strany Zdeněk Škromach a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

"Není to pravda. Sedíme na grémiu, nerezignoval a ani se k tomu nechystá," řekl Aktuálně.cz Škromach.

Hašek: "Blbost. Je to špinavá hra, žádná rezignace se nekoná."

18:38 - Lidovky zveřejňují zprávu, že Jiří Paroubek přiznal porážku a rezignoval. Tuto informaci ověřujeme.

18:35 - ODS od voleb 2006 ztratila víc jak 830 tisíc voličů. ČSSD přes 570 tisíc. To jsou obrovská čísla. Mimo jiné z nich vyplývá, že příští volby se už nemohou popisovat jako „souboj ODS a ČSSD". Závěrečné televizní debaty Paroubek - Nečas byly v podstatě omyl, protože obě strany dostaly dohromady jen 42 procent hlasů.

18:32 - Petr Nečas poděkoval všem voličům ODS. "Víme, že obzvláště v těchto volbách pro ně nebyla mnohdy jednoduchá volba dát nám hlas." "Je to vítězství odpovědnosti nad populismem. Je to vynikající zpráva pro Českou republikou," dodal. Podle vlastních slov připraven velmi intenzivně, velmi rychle pracovat na koalici rozpočtové odpovědnosti. "Tato země potřebuje zastavit zadlužování.

18:20 - Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se vyjádřil k možné koalici s Věcmi veřejnými. Pro Aktuálně.cz už před volbami prohlásil, že z takové koalice má "noční můry". Teď na naši otázku, s pohledem na průběžné výsledky, zda si ji představit umí, jen řekl: "Já dnes večer už nebudu radši jíst maso. Asi se ze mě stane vegetarián."

Čerstvý vegetarián Karel Schwarzenberg.
Čerstvý vegetarián Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

18:15 - Předseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že na rozdíl od lídrů jiných stran neuvažuje o své rezignaci. "KSČM v těchto volbách uspěla, i přes ztrátu jednoho a půl procenta hlasů oproti minulým volbám. Udrželi jsme počet mandátů. Některé jiné strany ztratily více. Deset procent i více. Tam se musejí lídři zpovídat," uvedl Filip.

Také on částečně viní z menšího počtu míst pro levici v Poslanecké sněmovně Miloše Zemana. "SPO - Zemanovci odebrala hlasy levici, i nám. Kdybych říkal, že ne, neříkal bych pravdu. Usilovali jsme o určité sjednocení levice, bohužel truc ze strany SPO - Zemanovi levici ve Sněmovně oslabil," uvedl předseda druhé nejsilnější levicové strany.

18:10 - Liška a vedení SZ nabídnou funkce. Předseda Strany zelených Ondřej Liška zatím nehodlá rezignovat, a to navzdory volebnímu neúspěchu. Na nejbližší hodiny svolal schůzku vedení strany, které by mělo rozhodnout o co nejbližším konání sjezdu.

"Tam předložíme své mandáty a složíme své funkce," oznámil novinářům s tím, že zisk 2,43 % považuje za zklamání. "Strana zelených pokračuje a bude pokračovat dál. Soustředíme se na podzimní komunální a senátní volby," ujistil voliče s tím, že jejich hlas nepřišel nazmar a do sněmovny se SZ vrátí nejpozději po příštích volbách.

18:07 - Bez vítěze skončily volby v nejmenším volebním okrsku v Česku - vojenském újezdu Březina na Vyškovsku. Šest tamních voličů dalo hlas šesti různým stranám.

18:05 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek právě dorazil na štáb sociálních demokratů v Praze.

17:55 - Nejvyšší vedení Strany zelených se podle informací Aktuálně.cz už dohodlo na dalším postupu po propadu ve volbách. Zatím všichni včetně předsedy Ondřeje Lišky zůstanou ve funkci, ovšem na nejbližší celorepublikové konferenci své funkce složí. "Hlavní myšlenkou naší dohody je, že Strana zelených nekončí, že žije dál a že se za čtyři roky vrátíme," řekl Aktuálně.cz jeden z členů nejvyššího vedení strany.

17: 51 - Preferenční hlasy vynesly do sněmovny také řadu lidí z velmi nízkých pozic na kandidátkách. Například v Praze občanského demokrata Marka Bendu, který kandidoval až z 18. pozice, s ním u ODS v hlavním městě uspěje i pražský primátor a dvojka kandidátky Pavel Bém a devátý na kandidátce starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

17:46 - U zelených se začíná řešit, co bude se stranou dál a jestli ji i nadále povede Ondřej Liška. "Musím ho najít a říct mu, aby zůstal. Myslím, že by byla blbost, kdyby odešel," řekla Aktuálně.cz socioložka Jiřina Šiklová, jednička strany v hradeckém kraji.

17:39 - Nečekaný úspěch zaznamenala ve dvou obcích Dělnická strana sociální spravedlnosti. Partaj, jejímž lídrem je předseda rozpuštěné Dělnické strany Tomáš Vandas, zvítězila s přehledem v Hvozdci na Českobudějovicku (23,63 %) a Lesním Jakubově na Třebíčsku (22,33 %).

17:30 - Předseda VV Radek John se vyjadřuje k možné koalici ODS, TOP 09 a VV. "Určitě si to umím představit mnohem snáz, než jakoukoli jinou variantu," řekl Aktuálně.cz. Ze štábu ODS je prozatím prý nikdo nekontaktoval.

Přiznává, že byl v posledních dnech s Petrem Nečasem v kontaktu. "Vnímáme, že jsme schopni se nějak domluvit na konkrétních bodech. Rozhodně nechceme, aby se říkalo, že kvůli Věcem veřejným nevznikla stabilní vláda, která v této chvíli musí řešit krizi České republiky," tvrdí John.

17:30 - Nálada v Lidovém domě se navenek příliš nemění, byť se ukazuje, ve volbách vítězí pravice. Mezi sebou ale sociální demokraté neskrývají zklamání. "Ne každé vítězství je k tomu, aby se oslavovalo," lakonicky to zhodnotil v rozhovoru s kolegy ekonomický expert ČSSD a europoslanec Jiří Havel.

17:20 - Cyril Svoboda rezignuje. V paláci Charitas hovoří šéf lidovců Cyril Svoboda. "Prohráli jsme důležitou bitvu. Proto oznamuji, že rezignuji na post předsedy strany a byl bych rád, kdyby co nejdříve, doufám, že v červnu, sjezd zvolil nové vedení," oznámil.

A dodal, že on sám se o nejvyšší stranický post znovu ucházet nebude. "Je to prohra Cyrila Svobody, o tom není nejmenších pochyb," prohlásil. Podíl na neúspěchu podle něj mají do značné míry i média, která podle něj až příliš často opakovala, že se KDU-ČSL do sněmovny nedostane.

"Věřím, že brzy přijde doba, kdy budou lidé volat po křetansko-demokratické politice," dodal s tím, že i tak KDU-ČSL zůstává parlamentní stranou, jelikož je v Senátu.

Cyril Svoboda poražený.
Cyril Svoboda poražený. | Foto: Jan Langer

17:12 - Voliči sociální demokracie většinou ctili přání strany a preferenční hlasy dostávali lidé v čele kandidátek. Spíše výjimkou je Jaroslav Foldyna, který uspěje z šestého místa kandidátky Ústeckého kraje

17:10 - Šéf SPOZ Zeman se rozhodl odejít ze strany, která má jeho jméno.  Miloš Zeman  oznámil, že v čele své strany končí, protože se mu nepodařilo přesvědčit alespoň pět procent voličů a vstoupit do sněmovny. "Toho půl procenta už velmi těžko dosáhneme, byl by to spíše zázrak," posteskl si a následně začal s bilancováním. "Správný politik nenadává na voliče, ale sám na sebe. Je mi líto, že na naši sociálně demokratickou nabídku reagovalo pouze 4,5 % voličů." 

Vítězství by za normální okolností přál ČSSD, ale... "S Jiřím Paroubkem je tahle strana pro zemi pohromou, která ji svede na řeckou cestu," řekl Zeman. 

17:05 - Poznámka Jana Lipolda z Aktuálně.cz: V SOCIÁLNÍ DEMOKRACII TO ZAČNE VŘÍT.

ČSSD působila čtyři roky dojmem šiku, semknutého za předsedou. Držela ji pohromadě vidina příštího vládnutí. Ta se teď nečekaně rozplývá. Straničtí předáci musejí být v šoku. Jiří Paroubek svým projevem na tiskové konferenci de facto přiznal porážku. Je možné, že se ani do sestavování vládní koalice nepustí. A soustředí se na obhájení své vnitrostranické pozice. Najednou to může být naopak - stranou, kde se předsedova židle viklá, nebude ODS, ale ČSSD.

17:04 - Volební monitor: Langer zřejmě skončí. Vykroužkovali ho. Dlouholetý poslanec byl v Olomouckém kraji na prvním místě kandidátky, ale přeskočili ho jeho spolustraníci na základě preferenčních hlasů.

17:00 - Lidovcům se dveře do sněmovny zavírají, jsou stále na 4,5 %. Chodit teď budou už jen data za velká města a ta nebývají KDU-ČSL nakloněna. Místopředseda strany Pavel Svoboda v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že pokud se partaj nedostane do sněmovny, bylo by fér, aby celé vedení lidovců rezignovalo. (více čtěte zde)

16:53 - První reakce Vojtěcha Filipa. Do volebního štábu KSČM dorazil předseda Vojtěch Filip. Prohlásil, že za propad dvou největších stran ČSSD i ODS může jejich agresivní předvolební kampaň. K tomu, že nevznikne levicová koalice ani levicová menšinová vláda řekl, že vznik takových vlád byl pouze spekulací.

Lidé odmítli agresivní volební kampaň, míní šéf komunistů.
Lidé odmítli agresivní volební kampaň, míní šéf komunistů. | Foto: Martin Novák

16:50 - Věci veřejné komentují, že podle průzkumů sbírají hlasy nejen občanských demokratů, ale socialistů. "Je to dáno tím, že jsme skutečně středová strana a opravdu odmítáme dělení na pravici a levici. Mnozí kritizují naši stranu i náš program, že jsme nečitelní a podobně, a my opravdu se spíš snažíme dělit politiku jako dobrou a špatnou," míní lídr královéhradecké kandidátky Jan Hrdina.

16:45 - Jiří Paroubek si zjevně uvědomuje, že se mu Strakova akademie vzdaluje. Odpovědi na dotaz, zda bude premiérem, se vyhnul. "Žádné emoce - ať už pozitivní, nebo negativní - mnou necloumají. Ale... Je zřejmé, že tato země má nakročeno k pravicové koalici. A mě nezbývá, než těm novým stranám pogratulovat."

Jiří Paroubek: V Ústí jsem si vedl dobře.
Jiří Paroubek: V Ústí jsem si vedl dobře. | Foto: Ludvík Hradilek

16:40 - Probíhá tisková konference Jiřího Paroubka v Ústí nad Labem.

"Myslím, že jsme dělali, co bylo v našich silách," zhodnotil průběžné výsledky voleb předseda ČSSD Jiří Paroubek, který sleduje sčítání v Ústí nad Labem. "Překvapením pro mě je to, že dvě menší pravicové strany - Věci veřejné a TOP 09 - jsou silnější, než jsme čekali." Podle vlastních slov prý v Ústeckém kraji, kde byl lídrem sociálních demokratů, čekal zisk kolem 32 až 35 %.

"Lidé si vybrali směr, kterým má republika jít. A je to jiný směr, než jim nabízela ČSSD," dodal.

16:38 - Do volebního štábu Strany zelených dorazila socioložka Jiřina Šiklová, jednička zelených v hradeckém kraji. Poskytla Aktuálně.cz rozhovor. "Strana zelených nedělala z voličů pitomečky, nepodbízela se. Lidé jsou ale zvyklí nakupovat v supermarketech, hledají slevy, rozodují se, co je pro ně výhodné. A zelení neměli takovou reklamu," tvrdí Šiklová. Celý rozhovor najdete zde.

16:35 - První hodnocení prezidenta Václava Klause: "Výsledky voleb znamenají zásadní oslabení ČSSD a ODS. Účast hodnotím jako přiměřenou," řekl České televizi Klaus. Na dotaz, zda pověří sestavením vlády vítěze voleb, jak je v Česku zvykem, odpověděl: "Tak nějak to bude. Ale ono se to ještě může zamotat - podle toho, kdo bude druhý, třetí, čtvrtý."

16:30 - Poznámka Jana Lipolda z Aktuálně.cz: VOLEBNÍ PAT, VZOR 2010:

Prezident podle dřívějších slov tajemníka Jakla pravděpodobně požádá o sestavení vlády vítěze voleb. Což bude asi Jiří Paroubek, čímž se povolební vyjednávání začne komplikovat hned na začátku. Levicová většina se totiž nekoná, velkou koalici ODS i ČSSD odmítly (i když většinu ve sněmovně přece jen mít budou), koalice ČSSD+KSČM+VV vypadá utopicky. Je možné, že vládu se na první pokus nepodaří sestavit. Ale Klaus se může po výsledku voleb zachovat úplně jinak, než původně předpokládal...

16:18 - "Mám radost, že nás volilo tolik mladých lidí," pochvaloval si předseda Schwarzenberg výsledky průzkumu pro ČT. "Hlavně, že nepodlehli různým extremistům."

Průběžné výsledky ukazují možnou koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. "Budeme jednat, myslím, velmi rychle," řekl Aktuálně.cz místopředseda strany Jaromír Drábek. "S ODS průniky najdeme snadno. Otázkou by byly Věci veřejné. Pokud je zhruba polovina jejich voličů vnímá jako pravicovou a druhá jako levicovou stranu, tak to nebude lehké. Ale asi se shodneme třeba na nutnosti větší transparentnosti veřejných zakázek apod."

16:07 - V zahraničí hlasoval jen zlomek lidí. Například ve Velké Británii volilo jen 668 Čechů, přičemž podle odhadů velvyslanectví v zemi žije na 30 tisíc. Ve Spojených státech pro změnu svůj hlas odevzdalo zhruba 40 procent z asi 670 voličů, kteří se dopředu zaregistrovali. Kromě nich přišlo do volebních místností na generálních konzulátech v New Yorku, Los Angeles, Chicagu a na ambasádě ve Washingtonu ještě 190 lidí s voličskými průkazy.

16:05 - A ještě jeden rozhovor nabízíme - s místopředsedkyní KSČM Zuzkou Rujbrovou-Bebarovou. Říká, že hlavním důvodem, proč levice zřejmě nebude mít v Poslanecké sněmovně většinu, je nástup nových stran. Rozhovor čtěte zde.

16:02 - Nabízíme vám rozhovor s lídrem Strany zelených Ondřejem Liškou; podle předběžných dat se jeho strana ve sněmovně neudrží. "Pokud ne, zelení v každém případě pokračují dál a nejpozději v roce 2014 znova zaútočí na parlament. Za šest měsíců jsou komunální a senátní volby a ty jsou pro nás stejně důležité jako parlamentní, řekl Liška.

Liška v rozhovoru, který si celý můžete přečíst zde, také říká: "Zaujalo mě, jak ztratily ODS a ČSSD. Trendy zatím ukazují, že stranicko politické spektrum prodělává největší změnu od vzniku České republiky."

15:53 - První reakce Jiřího Paroubka. Teprve teď dorazil na štáb v Ústí nad Labem. "Jsou to jen odhady," řekl k dosud zveřejněným číslům. A dodal: "Nejdřív se musím seznámit s výsledky ze svého kraje."

Jiří Paroubek na sobě nedal emoce nijak znát. Teď je ve štábu spolu s dalšími členy krajského vedení ČSSD. Na štáb přijel v doprovodu svého přítele Petra Bendy, ale bez manželky Petry.

15:48 - Miloš Zeman poděkoval voličům, kteří v dosud sečtené třetině hlasů projevili jeho straně podporu. Následně potvrdil, že pokud SPOZ nedostane pět procent hlasů a více, rezignuje na pozici předsedy. "Straně budu přínosný pouze pokud se dostane do Poslanecké sněmovny," sdělil novinářům.

Děkujeme, odcházím ?
Děkujeme, odcházím ? | Foto: Michal Štůsek

15:45 - Druhý muž sociální demokracie Bohuslav Sobotka zatím odmítá mluvit o celkovém vítězství pravice. "Vítězství pravice je zřejmé v Praze. O vítězství pravice ve volbách bych zatím nemluvil, protože co takové Věci veřejné? Kam vlastně patří? Nám záleží na volebním výsledku strany a pak samozřejmě na mandátech," uvedl pro Aktuálně.cz Sobotka.

15:40 - Poznámka Jana Lipolda z Aktuálně.cz: Tři důvody neúspěchu ČSSD:

1. Její kampaň byla až příliš slibovačná, nabubřelá a dlouhá.

2. Sociální demokracie to přehnala se sázkou na poplatky ve zdravotnictví, sociální podporu a 13. důchod. Málo oslovila střední vrstvy, pro které nejsou tato témata rozhodující.

3. "Nasupená" image Jiřího Paroubka.

Neboli: Potvrzuje se, že ten kdo vyvolá (a navíc o tři čtvrtě roku odloží) předčasné volby, neuspěje v nich.

15:35 - AKTUÁLNĚ.CZ: VOLBY VYHRÁLA PRAVICE. HLAVNÍ PORAŽENÝ JE ČSSD. Z analýzy Aktuálně.cz vyplývá, že nejvíc hlasů dostane ČSSD, která je však hlavním poraženým. V této chvíli se drží na úrovni 23-24 procent, druhá levicová strana KSČM klesá ke 13 procentům. Dohromady by měly šanci zhruba na 90 poslaneckých mandátů. Po zkušenostech z minulých voleb se dá čekat, že se jejich podíly budou snižovat.

Po devadesáti minutách je sečteno půl milionu hlasů. Výsledky se budou měnit už jen minimálně, podle zkušeností z minulých voleb ve prospěch pravice. (celý článek najdete ZDE)

15:25 - První reakce lídra ODS Petra Nečase. Poděkoval na kamery voličům, že nepodlehli populistickému mámení. "V tuto chvíli nemá smysl zaujímat kategorické závěry, nicméně - pokud by se výsledky potvrdily, znamenalo by to velkou šanci pro vytvoření koalice rozpočtové zodpovědnosti. Koalice, kterou tuto země potřebuje. Koalice, na kterou jsme připraveni."

Petr Nečas před kamerami. Už začal spřádat plány na pravicovou koalici.
Petr Nečas před kamerami. Už začal spřádat plány na pravicovou koalici. | Foto: Jan Langer

15:22 - Předseda Karel Schwarzenberg dostal od asistentky strany TOP 09 kalendář Věcí veřejných. Nad polonahými političkami VV vyjádřil uspokojení a pak na otázku, zda se třeba ještě dnes sejde s předsedy některých jiných stran, odpověděl: "Tak, snad se uvidíme v příštích měsících. Já nikomu volat nebudu."

15:16 - Do volebního štábu sociálních demokratů v Ústí nad Labem, kam má přijet předseda Paroubek, dorazili první sociální demokraté. Stejně jako jejich kolegové v Praze si nechávají od čísel odstup. "Musíme si počkat, ale samozřejmě je to určitý výraz toho, jak veřejnost vnímá politiku obou velkých stran," říká tamní sociální demokrat Jaroslav Foldyna. Šéf chomutovské ČSSD Petr Husák je ale stále optimista: "Věřím, že na třicet procent dosáhneme."

15:10 - První reakce Schwarzenberga. Do štábu konečně dorazil i předseda strany Karel Schwarzenberg. "Jsem rád. Ale zatím nevíme, jestli bude pravicová většina," komentoval odhady i první dílčí výsledky.

Za velkého zájmu novinářů se lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg probojovává na štáb strany.
Za velkého zájmu novinářů se lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg probojovává na štáb strany. | Foto: Jan Němec

15:10 - Lidovecký Senátor Petr Pithart je z předběných výsledků očividně skleslý. "Nejsem zklamaný, bohužel jsem to čekal," uvedl. "Důležitý je nejen náš výsledek, ale především skutečnost, že dostaly na frak všechny parlamentní strany. My možná ještě nejméně z nich."

Podle Pitharta nyní bude důležité, koho prezident pověří sestavením vlády. "Nebylo by to poprvé, co bychom byli v opozici," říká. "Za poslední dva roky jsme oslabili, ale strana s tak dlouhou historií to přežije."

15:05 - Politologové se v České televizi shodují, že dosavadní výsledek ukazuje na výprask pro prakticky všechny stabilní politické strany. Voliči od nich přeběhli ke stranám "netradičním".

15:00 - Po první hodině sčítání je spočten výsledek u 430 volebních okrsků, což představuje asi tři procenta.

14:47 - Bývalý šéf ODS Mirek Topolánek se podle informací jeho blízkých do volebního štábu ODS nechystá. Pro Aktuálně.cz situaci komentuje Petr Tluchoř - více zde.

14:45 - Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl Aktuálně.cz: "Zatím je relevantní pouze číslo o volební účasti... Jinak je jasné, že dvě nové strany se do Sněmovny dostanou. Nemyslím ale, že braly hlasy nám. Nám spíš ubrala sociální demokracie v opozici s levicovou rétorikou, ale přitom levicovou politiku nedělá."

Tak to vypadá na štábu KSČM. Jako občerstvení tu nabízí na mísách stylově třešně, dovezené z Francie. Dále koláčky podle receptu maminky předsedy klubu poslanců Pavla Kováčika a halušky podle receptu místopředsedkyně klubu MiloslavyVostré.
Tak to vypadá na štábu KSČM. Jako občerstvení tu nabízí na mísách stylově třešně, dovezené z Francie. Dále koláčky podle receptu maminky předsedy klubu poslanců Pavla Kováčika a halušky podle receptu místopředsedkyně klubu MiloslavyVostré. | Foto: Martin Novák

14:40 - Radek John prozradil, že Véčkaři si již zkoušeli, jak bude fungovat jejich poslanecký klub. "Hovořili jsme tam o možném obsazení postu předsedy a místopředsedy, ale i o rozdělení specializací práce ve výborech," popsala Aktuálně.cz lídryně VV v Moravskoslezském kraji Kristýna Kočí. Pro začátek trénovali v dvaadvaceti lidech. "Vypočítávali jsme to podle posledních preferencí," dodala. 

14:35 - V neformálních rozhovorech politici řeší příští možné koalice. "Myslím, že s ČSSD by nakonec politici TOP 09 i VV nakonec rádi do vlády šli," říká například ministr vnitra a lídr pražské kandidátky Martin Pecina. Obě strany přitom daly najevo, že pro případnou koalici s ČSSD je pro ně překážkou Jiří Paroubek.

14:44 - Komisařka z Prahy 6: Máme výraznou výhru TOP O9, ale nemůžeme se dopočítat konce. Nesedí počet obálek a lístků. Každopádně to u nás vyhrála TOP 09 - 32,5 %, druhá ODS - 26,4 %, a třetí ČSSD - 12,8 %. Zajímavostí je, že v naší volební místnosti dostali lidovci 0,32 procenta, což znamená jediný hlas.

14:40 - Agentura SC&C v České televizi ukázala odhady, jak volili prvovoliči. Tedy lidé ve věku od 18 do 22 let, tentokrát tvořili asi sedm procent voličů.

29 % z nich volilo TOP 09 18 % provoličů volilo ODS. A 15 % mladých pak Věci veřejné. A dále: 4 % dali hlas zeleným, stejně tak dali 4 % hlas komunistům. Zemanovu SPO volilo 5 % mladých, ČSSD 9 % mladých. Pro ostatní strany hlasovalo 13 % prvovoličů.

14:39 - Na štábu lidovců je například senátor Petr Pithart, zasedl k pivu a tlačence s cibulí. Další lidovecký senátor Jiří Čunek je doma na Vsetínsku. "Sekám trávník, poté půjdu na soutěž Ratibořský guláš, večer možná zajdu sdílet výsledky voleb z kolegy ve Zlíně," řekl Aktuálně.cz.

14:34 - První sečtenou obcí byly Přepychy na Pardubicku. Vyhráli zde komunisté s téměř čtvrtinou hlasů, TOP 09 a ČSSD získaly shodně zhruba 18,5 procenta. Stejně dopadli i lidovci a Věci veřejné (12,3) a za nimi teprve ODS 9,23 %.

14:25 - První volební odhady, podle nichž zelení dostanou 3 procenta, okomentoval pro Aktuálně.cz první místopředseda zelených František Pelc: "Myslím, že to ještě není úplně zoufalé. Když budeme mít štěstí, můžeme ještě mít okolo pěti procent. Jsem mírný optimista. Získávat bychom měli především ve velkých sídlech."

14:20 První komentář Miroslava Kalouska. Je zdrženlivý: "Jsou to jenom první odhady. Ale byl by to fenomenální úspěch pro stranu, která je na světě jen jeden rok."

14:19 - Ve štábu Věcí veřejných vládne velice optimistická atmosféra. Již se popíjí šampaňské. "Já nepózuji jen se skleničkou, já dávám i rozhovory," reaguje na výzvy fotoreportérů místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. Přesto pózuje, následují reakce na první data. Průzkum agentur Stem a SC&C kouzlí na tvářích lídrů VV úsměvy. Srší sebevědomím.

VV už slaví
VV už slaví | Foto: Petr Protivánek

14:18 - Europoslance Jana Zahradila první odhady výsledků potěšily, ale sám upozorňuje, že jde jen o odhady. "Zažili jsme od roku 1989 už mnohé volby a v žádných z nich se první odhady nepotvrdily, někdy to 'lítalo' až o pět až sedm procent," řekl České televizi. "Pokud by se ale potvrdily, nabízejí široké možnosti vyjednávání," dodal.

14:17 - První komentář Miloše Zemana. Miloš Zeman na první odhad reagoval poklidně. "Tyto odhady nemají téměř žádnou vypovídací hodnotu. Počkám si, až bude sečteno šedesát procent hlasů. Poté se již výsledky příliš nemění," řekl Aktuálně.cz.

SPOZ sledují první odhady
SPOZ sledují první odhady | Foto: Michal Štůsek

14:16 - Členové vedení KSČM jsou výsledky prvního průzkumu evidentně zaskočeni, v prvních chvílích bylo v místnosti ticho. Někteří říkají, že je třeba počkat na skutečné výsledky, jiní, že se jim data výzkumu nezdají.

14:15 - První odhady sledovaly špičky ČSSD na zahrádce restaurace Hybernia v Lidovém domě bez větších emocí. Jsou to jen první čísla, není třeba propadat panice, zní z hloučku politiků ČSSD.

14:12 - Komentář. Michal Klíma z Metropolitní univerzity v Praze se domnívá, že pokud odhad volebních výsledků sedí, pak jde skutečně o obrovský neúspěch ČSSD. "A samozřejmě i velké vítězství TOP 09," říká.

14:10 - První komentář Radka Johna: "Naše preference se za poslední dobu zvedly o čtyři sta procent, takže po takovém nárůstu horší než dvojciferný výsledek by byl zklamáním. Také je pravda, že při nižším výsledku než dvouciferném by to hrozně ztížilo provedení opatření, které slibujeme," dává první interview Radek John. Opakuje ideální velikost případného poslaneckého klubu - 26 poslanců jde prý zvládnout.

14:08 - Komentář. Politolog Tomáš Lebeda v České televizi komentuje výsledky. "Odhad je šokující. Pokud se na ta čísla podíváme, tak jenom pravice by za těchto okolností mohla sestavit dvoučlennou vládní koalici." Lebeda podotýká, že pravice je podle všeho rozštěpena do dvou stejně velkých subjektů. "Vypadá to na velmi zajímavé drama."

14:03 - Jsou tu poměrně šokující odhady, jak volby dopadnou. Pro Českou televizi je připravila agentura SC&C, která se dotazovala lidí odcházejících z volebních místností.

Podle SC&C získala ČSSD jen 20 % hlasů, ODS rovněž 20 % hlasů. Třetí skončila TOP 09 se 17% hlasů. Komunisté by získali 11 %, Věci veřejné 11 %, KDU-ČSL 5 %. Zemanovci 4 %. Suverenita 3 %, Strana zelených 3 %.

14:01 -  Jako první zřejmě ČSÚ obdrží data z vojenského újezdu Březina na Vyškovsku, nejmenšího okrsku v Česku, kde například v roce 2008 hlasovalo 11 lidí.

14:00 - Volební místnosti se uzavřely. Na 15 tisíc volebních místností nejen v Česku, ale i na zastupitelských úřadech ve světě, se uzavřelo. Nyní začnou jednotlivé volební okrsky sčítat odevzdané hlasy. Neoficiální výsledky by mohly být známy během několika hodin.

13:59 - Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik začíná odpočítávat: Tři, dva jedna, včil...

13:50 - Místopředseda strany Pavel Svoboda řekl Aktuálně.cz, že je přesvědčen o tom, že se jeho strana navzdory průzkumům s jistotou dostane do sněmovny. "O tom nepochybuji," reagoval na dotaz, zda strana překročí onu potřebnou pětiprocentní hranici.  "Pokud by se nám nepodařilo dostat do sněmovny, bylo by minimálně slušností nabídnout svůj post k dispozici," uvedl. "Ale zatím jsme o tom ve vedení strany nehovořili."

13:35 - Česká televize se na volby vrhla ve velkém. Nasadila celkem osm přenosových vozů. Vysílá se jak z klasického, tak virtuálního studia.

13:30 - Do sídla ČSSD v Praze přicházejí první politici. Dorazili už místopředsedové strany Michal Hašek a Milan Urban. Přítomen je také volební manažer Jaroslav Tvrdík. V Lidovém domě je také Bohuslav Sobotka, první zástupce Jiřího Paroubka. Na krku už nemá zdravotní límec, který mu nasadili lékaři kvůli zraněním, jež utrpěl po ráně pěstí na jednom z mítinků. Sobotka se s límcem nechal vyfotografovat i na billboard.

Jiří Paroubek v Praze není. První výsledky voleb se dozví v Teplicích, kde kandiduje. Do volebního štábu v Lidovém domě má přijet v podvečer.

13:20 - Hlavní volební štáb občanských demokratů zasedá v Malostranské besedě. Novináři sedí na půdě nově zrekonstruované budovy. Zapojují počítače, kontrolují připojení, televize se připravuje na živé vstupy. Petr Nečas, lídr strany, sem dorazí až kolem třetí hodiny odpolední.

13:17 - V sídle KSČM v ulici Politických vězňů se členové vedení strany pomalu scházejí, aby shlédli v televizi první odhady výsledků. V kuloárech se hovoří o překvapivě vysoké volební účasti v pátek. Vysoká účast v minulých volbách pro KSČM příliš výhodná nebyla. Předseda strany Vojtěch Filip je nyní v Českých Budějovicích, neboť byl lídrem kandidátky v Jihočeském kraji. Do Prahy do hlavního volebního štábu má dorazit až kolem sedmnácté hodiny.

13:05 - Ve volebném štábu Strany zelených kousek v klubu NoD v Dlouhé třídě od Staroměstského náměstí je klid. Do štábu ještě nedozazil předseda Liška ani nikdo z dalších lídrů. Je tu ovšem i dětský koutek. Zatím ho využívají jen dvě malé děti mluvčího strany René Kubáška.

Zelení teď řeší, proč jim nefungují webové stránky. Technici se zatím marně pokoušejí odhalit, zda šlo o softwarovou chybu, nebo hackerský útok. "Zatím jsme to nezjistili, ale stránky už fungují," řekl Aktuálně.cz mluvčí strany René Kubášek.

13:00 - Podle odhadů SC & C přišlo k volbám 62 procent voličů, což je podobný výsledek jako v roce 2006 (tehdy byla volební účast 64,5 %). Jen během pátku odevzdala svůj hlas bezmála polovina z více než osmi milionů oprávněných voličů.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravovaly jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravovala jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravoval jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravoval jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravovala jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravovala jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravoval jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravoval jej pro vás Michal Štůsek
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministři zahraničí zemí EU vyzvali k zastavení bojů mezi Izraelem a Palestinci. Společné prohlášení kritické k Izraeli však nepodpořilo Maďarsko

Zdroj: ČTK
Další zprávy