Nečekaný zájem voličů slibuje volební překvapení

Domácí Domácí
29. 5. 2010 8:38
První den přišlo volit podle předběžných údajů na 50 procent lidí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Když se volilo před čtyřmi lety, začínala analýza Aktuálně.cz po prvním dni hlasování slovy: Odvolilo 40 procent voličů, to je překvapivě vysoké číslo.

Letos jsou odhady účasti ještě vyšší: k volbám přišla v pátek téměř polovina z osmi miliónů oprávněných voličů. Druhý volební den je účast tradičně nižší, přesto by se mohlo celkově k volbám dostavit přes 70 procent voličů, což by předčilo očekávání i zájem z posledních sněmovních voleb.

Také druhý volební den pro vás sledujeme v online reportáži - Živě: Česko už opět volí. Dnes pozná vítěze

Komu to hraje do karet, ptali jsme se v roce 2006. Zejména stranám s méně pevnou voličskou základnou, jmenovitě sociálním demokratům a Straně zelených, zněla odpověď. A komu to nejvíce škodí? Především komunistům.

Nyní lze obecně říci totéž - místo zelených však vzhledem k předvolebním průzkumům dosaďme Věci veřejné a TOP 09, vyloučeno není ani další překvapení (třeba SPO Miloše Zemana?).

K tomu navíc dodejme zkušenost z voleb posledních let - když na podzim 2008 přišlo v krajských volbách volit hodně lidí, dominovala sociální demokracie. Když před rokem v eurovolbách byla účast slabá, ČSSD padla.

Jasno bude dnes odpoledne. Volit se začalo v osm ráno a volební místnosti se uzavřou ve dvě odpoledne. Několik hodin poté budeme vědět, jak to dopadlo s účastí, ale především: kdo jsou vítězové těchto voleb.

Na stránkách Aktuálně.cz přineseme výsledky jako první.

Faktor počasí

Ze zkušeností minulých let odvolí první den vždy zhruba dvě třetiny voličů.

Poslědně nakonec přišlo po pátečních 40 procentech dohromady se sobotou k volbám 64,4 procenta voličů. Letos by tedy mohla konečná voličská účast být i přes 70 procent.

To by výrazně překonalo očekávání - že půjde volit řeklo například v posledním průzkumu sociologům z CVVM 61 procent dotázaných. Loni (při  konečné účasti zmíněných 64,4 procenta) předpovídala poslední prognóza společnosti Factum Invenio účast 56,5 procenta voličů.

Velké účasti nahrává i tak banální faktor, jakým je počasí.

Meteorologové už během týdne vytáhli pro Aktuálně.cz z análů počasí z volebních dnů od roku 1996  - jediné volby, kdy teploty dosáhly na tropické hodnoty, byly v roce 2002. A účast byla historicky nejnižší - 58 procent. 

Povodeň se projevila

Předběžná čísla o volební účasti vycházejí letos tejně jako loni z ankety agentury ČTK mezi předsedy volebních komisí.

A ti například hlásí, že do osmé večer přišlo volit v hlavním městě mezi 40 až 48 procenty lidí. V jednom z obvodů Prahy 4 pak odevzdalo hlas dokonce 70 procent voličů. A  podle mluvčí Prahy 11 došlo do volebních místností na Jižním Městě do čtyř odpoledne (za dvě hodiny hlasování) tolik lidí, jako za oba dva dny loňských voleb do Evropského parlamentu.

Zprávy o vysoké účasti však potvrzují také některá zjištění reportérů Aktuálně.cz.  Za všechny uveďme volební okrsek 48 v Karlových Varech na Růžovém Vrchu. "Přišlo 353 voličů, což je 47 procent," hlásil Aktuálně.cz jeden z členů volební komise těsně před tím, než se v tamní základní škole uzavřela volební místnost.

Účast mezi 40 a 50 procenty pak hlásí i další kraje.Výjimku podle informací agentury ČTK tvoří oblasti, které minulý týden postihly záplavy. Například v Bohumíně byla v podvečer účast od 13 do 20 procent, píše agentura. V celém Moravskoslezském kraji podle odhadů přišlo volit asi 25 až 30 procent voličů.

Hlasování bez potíží

Hned po otevření místností odvolili jako obvykle všichni přední politici včetně premiéra Jana Fischera a prezidenta Václava Klause.

Lídři obou největších stran Jiří Paroubek a Petr Nečas. Zatímco předseda ČSSD volil v Teplicích, kam se během kampaně odstěhoval z rodné Prahy, lídr ODS si dal hlas v rodném Rožnově.

 

Právě se děje

Další zprávy